Qədim Türk qəbilələrinin totemləri
Türklər bir neçə əsr bundan əqdəm  özlərinin Avroasiyanın müxtəlif regionlarında dövlətlərini yaratmışdılar. Bu dövlətlərdən ən güclüsü eramızdan əvvəl 3-cü əsrdə  yaradılan  və Koreyadan başlamış Qaşqariyaya qədər uzanan Hunn dövləti sayılırdı. Onun əhalisi əsasən türkdilli  köçəri qəbilələrdən ibarət idi. Sonralar bu dövlətin bir qolundan Uyğur xaqanlığı yaranmışdı.
6-cı əsrdə Altaydan Krımadək bir ərazini tutan Türk xaqanlığı meydana gəlmişdi. Xaqanlığın güclü ordusu Bizansla və İranla müharibədə qalibiyyət əldə etmişdi. 6-cı əsrin  sonunda İran bu Xaqanlığa 40 min qızıl pul xərac verməli olmuşdu.
6-cı əsrin sonlarından etibarən  iki yüzillik ərzində  həmin xaqanlıq, əslində, iki müstəqil  dövlət - Şərqi və Qərbi türk xaqanlığı kimi fəaliyyət göstərmişdi. Birinci türk xaqanlığının xalqları türkitlər, ikinci xaqanlığın adamları isə göy türklər adlanırdılar. Bu dövlətlərin əhalisi köçəri maldarlıqla və ovçuluqla məşğul olurdular. Onların həyatında hərbi iş də xüsusi yer  almışdı. Sayan dağlarında   çıxarılaran  filizdən böyük miqyasda polad istehsalı ordunun güclənməsinə geniş imkanlar açmışdı. Türklər avroasiya xalqı idi. Onların yazısı eramızın başlanğıcına qədər runa adı ilə  meydana gəlmişdi. Bu yazı öz adını Qədim German runa yazısına oxşarlığına görə almışdı. Deməli, Avroasiya türk xalqlarının yazı ilə tanışlığının tarixi  çox qədimdir. Türklərin həyata baxışları haqqında Orxon-Yenisey yazılı abidələri müəyyən təsəvvür yaradır. Həmin yazılarda deyilir: «Rüsvayçılıq ölümdən bətərdir. Əgər sən, türk xalqı xaqanın və bəylərin ətrafında birləşsən, onlarla bir yerdə öz vətənində yaşasan, xoşbəxt həyat sürərsən, bədbəxtlikdən uzaq olarsan. İgid xalq güclü xalqdır».
Qədim türklərin dünyagörüşündə  dövlətçilik ideyası mühüm yer tuturdu. Ona görə ki, türk xalqı yalnız özünün güclü dövləti sayəsində sağlam yaşaya bilərdi. Dövlətin dağılması türk xalqının yer üzündən silinməsi demək idi. Türklər dövləti müqəddəs qurum sayırdılar.
Qədim türklərin dini əqidələrində totem görüşləri mühüm yer tuturdu. Totemizm ən qədim dini forma idi.  Totem dedikdə qədim əcdadlarımızın bu və ya digər heyvan yaxud bitkiyə  inamı nəzərdə tutulurdu. İbtidai ijma quruluşu dövründə yaşamış qədim insanlar dəhşətli təbiət hadisələrinin təsirindən qorunmaq üçün intuitiv olaraq öz qəbilələri ilə bu və ya digər heyvan arasındakı əlaqəni duyurdu. Totem qəbilənin rəmzi idi. Qədim insan seçdiyi totemin onun özünü və qəbilə üzvlərini qorumaq imkanında olmasına inanırdı. Ona elə gəlirdi ki, totemi seçmək mümkünsüzdür o,  müqəddəs qüvvələr tərəfindən  verilir. Qədim insanlar özlərinin allah saydıqları müəyyən heyvanlara - totemlərinə sitayiş edirdilər. Ən qədim din forması olan totemizm çoxallahlılığın  bir təzahürü idi. Totemi öldürmək və yemək yasaq idi. Qədim türk cəmiyyətinin yuxarı təbəqələri özlərinin mənşələrini totem heyvanların meydana gətirdiyi əfsanəvi sələfləri  ilə əlaqələndirirdilər. Hazırda ədəbiyyatda işlənən totem sözü Şimali Amerikanın balıqçılıq və ovçuluq ilə məşğul olan ocibve adlı yarıköçəri hindu qəbiləsinin dilindən götürülmüşdür və  mənası «qəbilə» deməkdir.
Sakit okean sahillərindən başlamış Mərkəzi Avropanın macar çöllərinə  qədər uzanan çox böyük ərazidə qərar tutmuş və qədim yüksək mədəniyyətlərini yaratmış  vahid  Altay ailəsi xalqlarının -  azərbaycanlıların, altaylıların, başqırdların, bulqarların, qazaxların, qaraqalpakların, qavraçay balkarlarının, qırğızların, tatarların, tuvalıların, türklərin, türkmənlərin, özbəklərin, uyğurların, xakasların, buryatların, kalmıkların, monqolların, majurların, nanayların, eveneklərin, , nivxlərin, yukagirlərin totemlərindən də söz açmaq yerinə düşər. Altay ailəsi qəbilələrinin buğa, şir, humay, qurd, at, pələng, qartal (tərlan), əjdaha, maral  kimi totemləri  - dini rəmzləri  məlumdur.
Sumənşəli sayılan Buğa qüvvət və qüdrət təcəssüm etdirən totemdir. Buğanın qədim təsvirləri Şumerdə (Qədim şumerlər Altay türklərinin Mesopotamiyada məskunlaşmış nəsilləridir.), Azərbaycan ərazisində mövcud olmuş Qafqaz Albaniyasında və Orta Asiyada tapılmışdır. Ay səcdəgahı sayılan  Buğa surəti  15-ci əsr qədim Bakımızın gerbinin mərkəzini bəzəyir. Buğa surətinin Ay mənşəli olmasına bir işarə olaraq onun buynuzları bilərəkdən aypara şəklində nəzərə çapdırılmışdır. Çinin Xuanxe çayının qədim adı  «Yaşıl oğuz» olmuşdur. Onun hərfi mənası «yaşıl buğa»dır. Bu ad qədimdə həmin çayın suyunun  yaşıl olması ilə əlaqələndirilmişdir. Amudərya çayını yunanlar  Oksus  adlandırırdılar. Bu isə «oğuz- öküz», yəni buğa sözü ilə əlaqədar idi.
Şir Şərqdə ta qədimlərdən günəş, od, aydınlıq və qüdrət  təcəssümü kimi qəbul edilmişdir. Şumerlərin müharibə allahı qanadlı şir şəklində təsvir edilirdi. Şumerin  padşahlar dəfn olunmuş  məzarlıqlarının birində xizəyə oxşar arabanın tapılması alimləri çaş-baş salmışdı. Ona görə ki, Mesopotamiya kimi  bir yerdə heç  vaxt nə qar, nə də şaxta olmamışdı. Bəs xizəkli arabanın tapılması nə ilə əlaqədar idi? Bəlkə şumerlər özlərinin ana vətənləri olmuş Sibir, Altay və Sayan  dağları ilə əlaqədar xoş xatirələrini  belə bir xizəkli araba ilə yada salmaq istəyində bulunmuşdular? Xizək-arabanın yan-yörəsi buğaların və şirlərin qızıl və gümüşdən hazırlanmış kəllələri ilə bəzədilmişdi.
Altay kurqanlarının birində  qanadlı şir təsviri  verilmişdi. Şirin alın tərəfində aypara şəkli vardı. Belə  motivlərə şumer, xett, babil və aşşur sənət nümunələrində də təsadüf edilir. Ötən əsrin əvvəllərində Altay ərazisində qazıntılar zamanı türk mənşəli qılınc tapılmışdı. Qılıncda şikarı üstünə tullanan iki şir təsvir edilmişdi. Bütün bunlar   köçəri xalqların da sənət nümunələri yaratmağa qabil olduqlarının bariz sübutudur.
Ay ilahəsi Humay məhəbbət, bərəkət, sağlamlıq, xeyirxahlıq rəmzidir. Vaxtilə Babilistanda, Xaldeydə, Aşurda, Azərbaycanda, Urartuda geniş yayılmış bu kultun  Altayda və Sayanda  yarandığı  güman edilir.  Qızıl qanadları olan və göydən yerə enən  bu mifoloji Cənnət quşu hansı adamın başına qonurdusa, onu  padşah seçirdilər. Bu quş əcinnələri qovur, beləliklə də uşaqlara şəfa verir və insanlara xoşbəxtlik bəxş edirdi. Qadınların himayəçisi kimi tanınırdı.   Sibirin şaman qadınları təzə doğulmuş körpəni beşiyə qoymamışdan qabaq ilahə Humaya «od nənə» kimi müraciət edir, ondan körpənin sağlam böyüməsi  istəyində bulunurdular. Humayın  əsas ləvazimatı kiçik fincan idi. Müqəddəsləşdirilmiş südlə dolu bu fincanda körpələrin ruhlarının  yerləşdiyi  güman edilirdi. Uşaq xəstələndikdə onu həmin fincandakı süd ilə əmizdirmə mərasimi keçirilirdi. Bu fincan səma mənşəli sayılırdı. Uşaqları göz-nəzərdən qorumaq üçün onların qulaqlarına ilahə Humayın təsviri olan sırğa taxırdılar. Böyük Nizaminin əsərlərində Humay adı  dəfələrlə çəkilir. Runa yazılarında göstərildiyi kimi, Humay həm də ayın, günəşin və göy qurşağının yaradıcısı kimi təqdim edilirdi.
Qədim türklərin əsas totemlərindən biri də Canavar (Qurd) idi. Ona Göy Qurd deyirdilər. «Göy» səma mənasında, «Qurd» isə «qurtuluş mənasında anlaşılırdı. İnanclara görə  bu  güclü  vəhşi heyvan  zəifləri aclıqdan və ölümdən xilas edirdi. Hazırda qurd qəddarlıq, acgözlülük və tamahkarlıq rəmzi kimi tanınır. Lakin bu heç də həmişə belə olmamışdır. Bu güclü yırtıcı həm də inadcıllıq simvolu kimi anlaşılırdı. Qurd öz ailəsinə sədaqət, habelə güc rəmzidir. Bütün yaşayışını özünün dişi yoldaşına və körpələrinin yaxşı bəslənməsinə  həsr edir. Heç bir vaxt zinaya yol vermirdi.  Qurd, təəccüblü də olsa, nəcib heyvandır. Qurd qorxmazlıq rəmzidir. Hər hansı bir pəncələşmə zamanı axıracan döyüşür, ya qalib gəlir, ya da ölür. Heç vaxt rəqibinin qabağından  qorxub  qaçmır. Qurd heyvanlar aləmində azadlıq, müstəqillik rəmzidir.  Qurd  bu müsbət keyfiyyətlərinə görə lap qədimlərdən türk xalqlarının toteminə çevrilmişdir. Qurd  ac qalsa da cəmdək yemir, ona görə də təmizlik rəmzi  sayılır.
Səma (göy) rəngli qurd müqəddəs heyvan hesab edilir. Əfsanələrin birində onun türklərin əcdadı olan Oğuz qəbiləsinin başlanğıcı olduğu bildirilir.
Ağ qurd 10-12-ci əsrlərdə oğuz-qıpçaqların başlıca totemi olub. İndiyədək də mövcud tatar əfsanəsində meşədə azaraq düşmənlərin mühasirəsində qalan köçəri qəbilədən söz açılır. Bu qəbiləni mühasirədən çıxarıb məhvinə imkan verməyən ağ qurd olub. Həmin qurd böyüklüyünə və gücünə görə əfsanəvi ümumtürk qəhrəmanı  nəhəng Alpla müqayisə edilib.
Köçəri türk xalqlarının əfsanələrində Qurd qəbilə totemi kimi qəbul edilmişdi. Onların  döyüş bayraqlarında qurd başının şəkli həkk olunurdu. Qəbilə başçıları özlərini qurd adlandıra bilirdilər. Altay dağlarında «Qurd zirvəsi» adlanan çox sayda yüksəklik vardır. Və həmin yüksəkliklərdə dişlərini qıcamış və quyruğunu belinə qaldırmış zolaqlı Qurd təsvirlərinə çox təsadüf edilir.
At  köçəri türk oğuz qəbilələrində   əsas totemlərdən biri olmuşdur. Türk nəsli olan şumerlər  arabanı kəşf etdikdən sonra ilk dəfə olaraq ona at qoşmuşdular. At toteminə sitayiş günəş kultu ilə əlaqədar idi. Ona görə ki, Avropa-Hind dil qrupuna aid olan və Anadolunun şərq hissəsində  məskunlaşan   xetlər  günəş allahının dörd at qoşulmuş arabada səma yolu getdiyini təsvir etmişdilər. Atın hər biri dünyanın cəhətlərindən (şimal,şərq, cənub, qərb)  birinə  işarə idi. At inşaat qurbanı idi. Qədim yaşayış yerlərində tikilən evlərin özülündə at kəllələrinin tapılması bunun sübutudur. Xakasiyada, Tuvada,  hətta  oğuz türklərinin  məskunlaşmış olduqları Koreyada  atın çox sayda  mərasim fiqurları  tapılmaqdadır. Sibirdən Balkanlara qədər hər yerdə türk xalqlarının Ata sitayiş etməsi faktları  məlumdur.
Pələng türk  xalqlarının anlamında qüvvə təcəssümçüsü, insana xas olan bütün hisslərin daşıyıcısı idi. Qədim Azərbaycanda, Orta Asiyada, Altayda, Yeniseydə, Sayanlarda  pələng  qəbilələrin genalogiyasının   təşəkkülündə böyük rol oynamışdı  və əsas totemlərdən biri idi. Yeniseyin qayalarında pələng təsvirləri aşkar edilmişdir. At fiquru   kimi, Pələng fiquru da qədim Altay astronomik təqvimində yer almışdır. Tatarların və bütün Altay qəbilələrinin şaman qavallarının bir qisminə Mənim Qanım (qan qohumum mənasında), yaxud ala bars deyilirdi.  Sibirin bəzi xalqlarının təsəvvüründə pələng qadınların dünyaya övlad gətirə bilməsinə yardım göstərən totem idi. Hətta ötən əsrin 50-ci illərində  hansısa bir muzeyə gəlmiş qaraqalpaklı qadınlar Pələng müqəvvasının altına girib özlərini sonsuzluqdan qorumaq istəmişdilər.
Qartal (Tərlan) Günəş, işıq mənbəyi totemidir. O, Şüa ilə eyniləşdirilir. Həmin Şüa çox böyük sürətlə yuxarıdan aşağı düşərək səmanı işıqlandırır və qaranlığı yox  edir. Sibirin, Altayın, Sayanların, Orta və Kiçik Asiyanın türk xalqlarında Qartalın çox sayda müxtəlif təsvirləri vardır. Qədim Tuva kurqanlarında üstündə  qartal şəkli olan qızıl lövhəciklər tapılmışdır. Bürünc əsrindən başlamış bizim günlərə qədər bu cür Qartal   təsvirləri  Baykal gölü ətrafında yaşayan yerli əhali arasında  çox yayılmışdır. Sibir xalqlarında məhz Qartal  günəş, od, ildırım və şimşək  hökmdarıdır. Yakutların mifologiyasında  Qartal həm də günəşin doğması müjdəçisidir.
Şumer incəsənətinin şedevrlərindən biri sayılan və eramızdan əvvəlki üçüncü minilliyə  aid  edilən  gümüş vazada  şirbaşlı   dörd Qartal təsviri verilmişdir. Mesopotamiyada tapılmış diorit  vaza qırıntısında xeyir rəmzi olan Qartalın şər rəmzi olan iki ilanla döyüş səhnəsi təsvir edilmişdir. İkibaşlı qartal lap qədim zamanlardan bir çox türk xalqlarının toteminə çevrilmişdir.
Svastika  hələ çox qədim zamanlardan dünyanın bir çox xalqlarında  atəşin  günəş rəmzi kimi  geniş yayılmışdı. Bu nişana təkcə Şumer ərazisində deyil, Hindistanda  qədim Misirdə, İranda, Orta Asiyada, Altayda, Sayan dağlarında, Yaponiyada, Çində və digər ərazilərdə təsadüf edilir.
Mesopotamiyada, Govur Təpəsi deyilən yerin iyirminci qatında svastika ilə bəzədilmiş   daş həmayillər tapılmışdır. Bu isə həmin nişanın insan sivilizasiyasının ən qədim məkanlarından birinin ilk padşahının meydana gəlməsindən minilliklərlə qabaq mövcudluğu deməkdir.
Almanlarla müharibə zamanı mən evimizdəki xalçalarda svastika nişanı görərkən təşvişə düşmüşdüm. Heç bilmirdim ki, almanların svastikasını nənəm toxuduğu xalçalarda hansı məqsədlərlə əks etdirib. Mənə elə gəlirdi ki, hökumət adamları bundan xəbər tutsalar ailəmizi Sibirə sürgün edəcəklər. Nə biləydim ki, xalçada toxunmuş svastika  qədim türk totemlərindən biridir.
Azərbaycan ərazisində tapılan və eramızdan əvvəlki üçüncü minilliyə aid olan qab qapağı qırıntısı üzərində həkk olunan svastika  Cənubi Qafqaz ərazisində ən qədim asari-ətiqədir.
Sibir ərazisində də  svastikaya bənzəyən və üzərində qrifonların başları  həkk edilən bürünc lövhəcik  tapılmışdır. Altay kurqanlarının birində də svastika təsviri olan məmulatlar aşkar edilmişdir. Alimlərin fikrinə  görə svastikanın fırlanan dörd ayağı günəşin daimi hərəkəti sayəsində baş verən ilin dörd mövsümünün rəmzidir.
Əjdaha  totemi Çində, Yaponiyada, İndoneziyada, Vyetnamda, o cümlədən Türkiyədə, Azərbaycanda və Türkmənistanda və Sibir ərazilərində     xalqların məişətində və incəsənətində  geniş yayılan   mifik heyvandır. Altaylıların astroloji təqvimlərində əjdaha yer almışdır.
Əjdaha  totemi insanın həyatının uğurlu keçməsi üçün ona yardımçı olan heyvan ruhudur. Əjdaha güclülük, çeviklik, müdriklik, uzaqgörənlik təcəssümüdür.
İkinci Türk xaqanlığının ən görkəmli sərkərdələrindən biri olan Gültəkinin məqbərəsində divarlar əjdahanın yapma təsvirləri ilə bəzədilmişdi. Altaylıların və tuvalıların incəsənətində  əcdahanın çoxsaylı təsvirləri mövcuddur.
Şaman mərasimlərində əcdahaların  həmişə irəlidə gedib yola işıq saldıqları təsəvvür edilirdi. Qədim insanlar əjdahaların həqiqətən də mövcud olmasına inanırdılar.
Maral  bütün türklərin rəmzi mənası eyni olan  ümumi totemi idi.
Qızıl buynuzları olan, bütün Sibir  və Avroasiya çölləri üzərindən şərqdən-qərbə tərəf uçub-keçən  maral müqəddəs Günəş rəmzi sayılırdı. Maral yüksəliş rəmzi və böyük güc nişanəsi idi. Onun dövri olaraq təzələnən ağacaoxşar buynuzları cavanlaşdırma, daim təzələnmə və zamanın gedişini yeniləşdirmə rəmzi sayılırdı. Maral həm də işıq, xeyirxahlıq, düzgünlük rəmzi idi.  Qədim türklər  bürüncdən tökülmüş maral totemini onun yuxarıda sadalanan xüsusiyyətlərini özlərində cəmləşdirmək üçün yanlarında  gəzdirirdilər. Totem maralın belində sıralanan yeddi  buruq buynuzu var idi. O, qabaq və dal ayaqlarını qarnı altına yığmış vəziyyətdə təsvir edilmişdi.  Qədim türk ustası tərəfindən qızıldan hazırlanmış maral  totemi Rusiyanın Ermitaj muzeyinin sərvətləri arasında saxlanılır.

What do the totems of the ancient Turks tell us?
Several centuries ago, the Turks created their own states in various regions of Eurasia. The most powerful was the Hunnish state established in the 3rd century BC, stretching from Korea to Kashkaria. Its population consisted mainly of Turkic-speaking nomadic tribes. A branch of this state subsequently formed the Uighur khanate.
In the 6th century, the land between Altai and Crimea was ruled by a Turkic khanate whose powerful army defeated Byzantium and Persia in battle. At the end of the 6th century, Persia was forced to pay a tax of 40,000 gold coins to the khanate.
From the end of the 6th century, two independent states - the Eastern and Western Turkic khanates - existed on this territory for two centuries. The population was engaged in nomadic cattle-breeding and hunting. The military 'industry' played a special role here. The large-scale production of steel from the ore extracted from the Sayan Mountains provided the wherewithal to increase the might of the army. The Turks were a Eurasian nation. Their written language appeared in the first century AD and was called rune. It was so called because of its similarity to the ancient German runic alphabet. Thus the history of Eurasian Turkic peoples' writing goes back centuries. Certain information about the Turkic lifestyle is gathered from Orkhon-Yenisei inscriptions which declare: "Disgrace is worse than death… If you, Turkic people, close ranks around the Turkic khanate and its rulers and live in your homeland, you will be happy, and misfortune will not affect you. Brave people are strong people."
In the ancient Turkic outlook, the idea of statehood was dominant. The whole Turkic people maintained their integrity thanks only to a strong state. Its collapse signified the disappearance of the Turkic people from the earth. The Turks considered their state to be a holy entity.
Totems occupied a special place in the religious convictions of the ancient Turks. The word "totem", in quite common use now, was appropriated from the language of the Ojibwas, a North American semi-nomadic tribe, and means "a tribe". Totemism was an ancient religious form. The word totem signified the worship of certain animals or plants by our ancient ancestors. From fear of terrible disasters, ancient people intuitively looked to a certain animal as an amulet or talisman to protect the tribe against natural disasters. The totem was regarded as the symbol of a tribe. Primitive man believed in it and it seemed to him that a totem was not chosen, but sent by sacred forces. Ancient people worshipped their own gods - totems in the form of animals. The most ancient form of religion - totemism - was a display of polytheism. It was strictly prohibited to kill or eat a totem. The highest strata of ancient Turkic society linked their genealogy to mythical descendants originating from totemic animals.
In this light, it would be relevant to recall the totems of the peoples of the single Altaic family - Azerbaijanis, Altais, Bulgars, Kazakhs, Karakalpaks, Kyrgyz, Tatars, Tuvans, Turks and others - who dominated a vast territory from the Pacific Ocean to the Hungarian steppes of Central Europe and who created in ancient times a highly developed civilization.
Taurus was regarded as a water sign and was a totem embodying power and might. Ancient pictures of Taurus were found in Sumer (ancient Sumerians - ancestors of the Altaic Turks who settled in Mesopotamia), in Caucasian Albania, which existed in present-day Azerbaijan, and in Central Asia. Taurus, seen as a lunar altar, is found in the centre of the coat of arms of old Baku in the 15th century. The lunar origin of Taurus is emphasized by the portrayal of its horns in the form of a crescent. The ancient name of the Chinese river Hwang Ho was Yashil Oguz (Green Taurus). The name was linked to the green waters of this ancient river. The Greek name for the Amu Darya river was the Oxus, which is also related to Oguz-Okuz, i.e. the word Taurus.
Leo has been considered the embodiment of the sun, fire, welfare and might from time immemorial. The Sumerian god of war was portrayed in the form of a winged lion. The discovery of a sledge in a Sumerian royal burial site caused confusion among scientists. There has never been any snow or frost in Mesopotamia. What did this find mean? Perhaps the Sumerians wanted to revive memories of the homeland - Siberia, Altai and the Sayan Mountains - with the help of this means of transport. The sides of the sledge were decorated with gold and silver skulls of Taurus and Leo.
One of Altaic barrows depicted a winged lion with a crescent on its forehead. Such motifs are also common in Sumerian, Hittite, Babylonian and Assyrian works of art. During excavations in Altai at the beginning of the 20th century, a sword of Turkic origin was found which depicted a lion attacking its prey. All these discoveries certainly prove that nomadic peoples knew how to create artworks.
Humay is a lunar goddess and a symbol of love, abundance, health and virtue. There are beliefs that this cult, which was once common in Babylon, Chaldea, Assyria, Azerbaijan and Urartu, first appeared in Altai and Sayan. This mythological, gold-pinioned paradisiacal bird came down from heaven and the person on whose head she landed was proclaimed king. She drove out demons, treated children and brought happiness to people. She was regarded as a protector of women. In Siberia, before putting a baby into the cradle, shaman women addressed Humay as "grandmother fire" and asked her to take care of the child so that he grew up healthily. The main attribute of Humay was a small cup. It was believed that the souls of babies could be placed in it when it was full of sanctified milk. If a child was ill, a ceremony was held to feed him with milk from this cup. In order to protect children from the evil eye, they were given ear-rings depicting the goddess Humay. Her name is often mentioned in the works of the great Nizami. In runic inscriptions, Humay was represented as the creator of the moon, the sun and the rainbow.
One of the main totems of the ancient Turks was Qurd (the Wolf). It was called Goy Qurd. Goy meant heaven and Qurd - deliverance. In popular belief, this strong predator saved the weak from hunger and death. The powerful hunter was also regarded as a symbol of perseverance and permanence. He was the embodiment of devotion to family and power. The wolf dedicated all his life to his single mate and to taking care of his cubs, never betraying them. This might surprise many today, but the wolf is a noble animal and an example of fearlessness. In any battle, he fights to the very end: he wins or dies, but never runs away from his enemy. In the animal kingdom, the wolf is regarded as a symbol of freedom, intractability and independence. The ancient Turks chose him as their totem for these qualities. The wolf can remain hungry and will not eat carrion, which is why he is also regarded as an example of cleanliness.
Legend has it that the wolf is the forefather of the Turks' ancestors - the Oguz tribe. In the 10th -12th centuries, the main totem of the Oguz-Kipchaks was the white wolf. An old Tatar legend tells of a tribe that lost its way in the woods and was surrounded by the enemy. A white wolf helped the tribe break out of the encirclement. In size and height, the wolf is compared to Alp, a mythical Turkic hero and giant.
The military banners of Turkic tribes depicted a wolf's head. Tribal chiefs would call themselves the Wolf. In the Altai Mountains, there are many Wolf's Peaks. Pictures of a striped wolf are quite common there.
The Horse was also an important totem for nomadic Turkic Oguz tribes. The Turkic Sumerians were the first to make a cart and harness horses to it. The worship of the horse totem was linked to the cult of the Sun, because the Hittites, whose tongue belonged to the Indo-European language family and who lived in eastern Anatolia, depicted the God of the Sun moving across the sky in a chariot with four horses. Each horse signified the corners of the world (the north, east, south and west). Horses were sacrificed during construction work, as proved by the skulls of these animals found in the foundations of buildings in ancient settlements. In Khakasia, Tuva and even in Korea, where the Oguz Turks settled, there are numerous ritual figures of horses. It is common knowledge that Turkic peoples from Siberia to the Balkans worshipped the horse.
According to Turkic beliefs, the Tiger was the embodiment of power and the bearer of all feelings typical of man. In ancient Azerbaijan, Central Asia, Yenisei, Altai and Sayan, the tiger played an important role in establishing the genealogy of tribes and was one of the main totems. Rock paintings of tigers have been found in Yenisei. A picture of the tiger, just like that of the horse, was included in the ancient Altaic astronomical calendar. The Tatars and all Altaic tribes called a part of shaman tambourines "manim qanim" (my blood relative) or "ala bars". According to some Siberian peoples, the tiger was a totem which helped women to become mothers. For example, quite recently, in the 1950s, Karakalpak women stooped under a stuffed tiger in a museum to guard against sterility.
The Eagle (Choglok) is a totem and source of the Sun and light. Ancient Turks identified it with the ray. Descending at high speed, the ray illuminates the sky and destroys darkness. The Turkic peoples of Siberia, Altai, Sayan, Central Asia and Asia Minor keep numerous pictures of the eagle. Gold plates with pictures of an eagle have been found in the barrows of ancient Tuva. Such pictures have been widespread among the local population on the shores of Baikal since the Bronze Age. Siberian peoples held the eagle to be lord of fire, lightning and thunder. In Yakut mythology, the eagle is also a herald of sunrise.
A silver vase regarded as a masterpiece of Sumerian arts and belonging to the 3rd century BC depicts four eagles with lion heads. A piece of a diorite vase found in Mesopotamia depicts a battle between the eagle, a symbol of good, and two snakes, symbols of evil. The two-headed eagle has been a totem for most Turkic peoples from ancient times.
The Swastika has been in widespread use across the world as a symbol of fire and the sun since ancient times. This symbol is common not only on the territory of the Sumerian state, but also in India, ancient Egypt, Persia, Central Asia, Altai, Sayan, Japan, China etc.
In Mesopotamia, stone amulets decorated with swastikas were found in the 20th layer of soil in a place called Kovur Tepesi. This proves that the swastika existed millennia before the first ruler of the most ancient settlement of human civilization.
As a young man during the war against German fascists, I was quite concerned when I found a swastika on carpets at home. I could not understand why my grandmother had woven a swastika in them. I thought that as soon as the authorities found it, they would send our family to Siberia. How could I have known that the swastika woven into the carpet was an ancient Turkic totem?
A fragment of the cover of a dish depicting a swastika was found in Azerbaijan. It belongs to the 3rd millennium BC. This is the most ancient relic in the South Caucasus.
A brass plate which looks like a swastika was found in Siberia. It depicts the heads of griffins. Artefacts depicting the swastika have also been found in an Altaic barrow. According to scientists, the four rotating ends of the swastika are a symbol of the four seasons of the year which occur as a result of the eternal movement of the sun.
The Dragon is a mythical animal which is quite common in the life and arts of the peoples of China, Japan, Indonesia, Vietnam, Turkey, Azerbai-jan, Turkmenistan and Siberia. The dragon is included in the astrological calendar of the Altaic people. The Dragon totem is the spirit of an animal that brings good luck. The dragon is the embodiment of power, dexterity, wisdom and farsightedness. The walls of the sepulchre of Gultekin, a great military chief of the second Turkic khanate, were decorated with outline pictures of a dragon. There are many such pictures in the arts of the Altaic and Tuvan people.
In shaman rituals, dragons have always been represented as going in front and illuminating the path. Ancient people believed in the existence of dragons.
The Maral (Deer) is a common totem with the same meaning for all Turks. A deer with golden horns flying over Siberia and Eurasia from the east to the west was regarded as a symbol of the holy sun. The deer was the embodiment of the sunrise and a symbol of great power. Its treelike horns, which constantly regenerate, were regarded as the embodiment of rejuvenation, eternal renewal and change in the course of time. The deer was also regarded as a symbol of light, kindness and honesty. Ancient Turks always carried bronze totems to embody the aforesaid qualities of the deer in themselves. Such a totem had seven twisted horns across its back and was portrayed in the shape of the animal tucking up its front and rear legs beneath itself. A deer totem made of gold by an ancient Turkic craftsman is still kept in Russia's Hermitage.