Azərbaycan qaçqın və məcburi köçkünlərinin sayına görə dünyada ikinci yeri tutur
Biz yenə də ən ağrılı və həssas məqamımızdan - sayı 1 milyona çatan qaçqın və məcburi köçkünlərimizdən danışırıq. İyunun 20-də sözügedən insanlar öz faciəvi tarixlərini qeyd edirlər. Bu tarix BMT Baş Assambleyasının qətnaməsi ilə 2000-ci ildə təsdiq edilsə də, Azərbaycan bu problemlə çox-çox əvvəldən üz-üzə qalıb. 1988-ci ildə 250 min azərbaycanlı Ermənistandan qaçmağa məcbur olanda Azərbaycanın bü cür problemlərin həllində təcrübəsi, demək olar ki, yox idi. Daha sonra təcavüzkar tərəfindən Azərbaycan torpaqları da işğal olundu. Nəticədə, 686 586  adam doğma yerlərini tərk etmək məcburiyyətində qaldı.
Biz ağrılı-acılı günlər, müharibə dəhşətlərini yaşamışıq. Qaçqınlar və məcburi köçkünlər doğmaları və yaxınları ilə birlikdə, həm də başları üstündəki damlarını da itiriblər. Qaçqın və məcburi köçkünlər probleminin həll edilməsində bir zamanlar bizə beynəlxalq təşkilatlar da yardım etməyə başlamışdılar, amma bu, sonralar baş vermişdi. Həmin insanlar hər şeyə - yoxsulluğa, xəstəliklərə, qışın sərt soyuqlarına təkbaşına dözməli olmuşdular. Onların bu cür dözülməz şəraitdə yaşamaları Azərbaycanın dərin iqtisadi böhrandan və keçid dövründən çıxmasına qədər davam elədi. Hakimiyyət öz doğma ocaqlarından çıxarılmış bu insanların taleyini yüngülləşdirmək üçün əlindən gələn hər şeyi etdi.
BMT-nin xüsusi saytında ayrıca qeyd olunur ki, qurum iyunun 20-də bütün dünya üzrə qaçqınların dözüm və iradəsinə  böyük qiymət verdiyini bir daha bəyan edir. Deməli, beynəlxalq qurumlar və milli hökumətlər hər şeyi etməlidirlər ki, bu kateqoriyaya məxsus  insanların müdafiəsinin əsaslandığı beynəlxalq sazişlərin sayı artsın. Çünki qaçqınların olması göstərir ki, planetimizdə  müharibələr hələ də bitməyib. Bütün dünya üzrə qaçqınların 80%-ni qadınlar və uşaqlar təşkil edir. Bu gün biz də ən çətin məqamlarda belə ailəsini qorumağı  bacarmış milyonlarla analar və qadınlar qarşısında  baş əyirik.
Və bu gün qaçqınlar çağdaş dünyanın ən kəskin problemlərindən biri olaraq qalmaqdadır. Hazırda planetdə 20 mln.-a yaxın qaçqın və 25 mln.-a qədər daxili yerdəyişməyə məruz qalmış insan var. Bir daha xatırladırıq ki, bunların təkcə 1 mln.-u Azərbaycanın payına düşür və bu göstərici üzrə bizim ölkə planetdə ikinci yeri tutur.
Çadırlar əvəzinə evlər
Hazırda Azərbaycanın qaçqın və məcburi köçkünlərinin məişət şəraiti ilə bağlı problemləri azalıb. Ölkədə bütün çadır şəhərciklər ləğv edilib, hər cür  infrastruktura malik onlarca yeni qəsəbə salınıb, erməni təcavüzünün qurbanlarının yerləşdiyi yataqxanalar və başqa binalar təmir edilib. Ancaq bununla yanaşı, qaçqınlar işsizlikdən və gəlirlərinin az olmasından şikayət edirlər. Qaçqın və Məcburi Köçkünlərlə İş üzrə Dövlət Komitəsinin informasiya departamentinin başçısı Sənan Hüseynov onların bu ağır vəziyyətini şərh edərək bildirdi ki, bu gün Azərbaycan hökuməti öz doğma torpağında ev-eşiyini itirmiş həmin insanların problemlərini həll etmək üçün böyük məbləğdə büdcə vəsaitləri sərf etməkdədir.
Belə ki, "Qaçqınların və məcburi köçkünlərin həyat şəratinin və məşğulluğunun yaxşılaşdırılması üzrə Dövlət Proqramı"na əlavələr barədə prezident İlham Əliyevin sərəncamının icrası nəticəsində 2007-ci ildə son çadır şəhərcikləri ləğv edildi. Ötən il isə Nazirlər Kabineti tərəfindən yeni qəsəbələrin salınması və çoxmərtəbəli binaların tikilməsi planı təsdiq olundu. Bu işlərin sifarişçisi Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondudur. Qurum tərəfindən elan edilən tender nəticəsində seçilmiş şirkətlər hazırda infrastruktur da daxil olmaqla, yeni qəsəbələrin layihələndirilməsi və tikintisi ilə məşğuldur.
"Altı mindən çox məcburi köçkünün müvəqqəti olaraq yaşadığı 15 qəsəbədə olan fin evlərinin istismar müddəti artıq başa çatıb. Yeni evlər İmişli, Ağcabədi, Şəki, Yevlax və başqa rayonlarda salınacaq, bunun üçün 600 hekatardan çox yer ayrılıb". Bununla yanaşı, hökumət məktəb binalarında, pansionatlarda, keçmiş pioner düşərgələrində, Müdafiə Nazirliyinin balansında olan obyektlərdə yerləşmiş məcburi köçkünlərin mənzil problemini həll etmək niyyətindədir. Belə ailələrirn sayı üç minə çatır.
İş yerləri və infrastruktur
"Demək olmaz ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin məşğulluq məsələsi tam həll olunub. Amma hazırda hökumət tam gücüylə bu məsələ ilə məşğuldur. Belə kateqoriyalı vətəndaşların hamısına dövlət tərəfindən torpaq sahəsi ayrıldığından onların çoxu aqrar sektorda işləməkdədir. Yeni qəsəbələrdə onlar həyati vacib obyektlərdə - tibb müəssisələrində, məktəblərdə, uşaq bağçalarında, bizim komitənin və başqa dövlət qurumlarının yerli strukturlarında işləmək imkanı əldə ediblər. Beləliklə, 2008-ci ildə 11 mindən çox məcburi köçkün iş yeri ilə təmin edilib", - deyə Hüseynov vurğulayır.
Bütövlükdə, 2008-ci ildə qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həll edilməsinə dövlət tərəfindən 336,9 mln. manat  yönəldilib, bunun 145 mln. manatı ölkənin Dövlət Neft Fondu tərəfindən ayrılıb. "Bu vəsaitlərin hesabına beş yeni qəsəbə salınıb, oraya 4500 adam yerləşdirilib, infrastruktur obyektləri yaradılıb.  5 məktəb, 2  uşaq bağçası, 2 tibb qurumu, 2 rabitə obyekti, inzibati binalar, klublar və s. tikilib.
Biz çox qürurla bildiririk ki, 2008-ci ildə dövlət məcburi köçkünlər üçün 52 min kvadratmetr yaşayış sahəsi istifadəyə verib. Həm də bu vəsaitlər hesabına su və elektrik xətləri, yeni yollar çəkilib. Transformator yarımstansiyaları, su anbarları yaradılıb, artezian quyular qazılıb. Bütün bunlar qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin nəinki yaxşılaşdırılması, hətta daha rahat olması üçün edilib",- deyə Hüseynov bildirir.
Gerçəkləşdirilməsi davam edən beynəlxalq layihələr də var. O cümlədən ötən ilin may ayında Dünya Bankı ilə "Məcburi köçkünlərin iqtisadi inkişafına yardım" proqramı üzrə saziş bağlanıb və bu, 2009-2011-cu illərə hesablanıb. Layihənin dəyəri  $24,19 mln.-dur. Bunun 15 mln.-u Beynəlxalq İnkişaf Assosiasiyasının krediti, qalan  $9,19 mln.-u bizim ölkənin payıdır. Həmin dövrdə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən gerçəkləşdirilən layihə də davam etdiriləcək. Layihənin məqsədi Ağdam rayonunun yeni qəsəbələrində yaşayan məcburi köçkünlərə yardım göstərilməsidir. Keçən il layihənin genişləndirilməsinə İsveçrə hökumətinin ayırdığı 300 min dollar  vəsait də cəlb edilmişdi. Hökumət həmçinin Beynəlxalq İnkişaf Assosiasiyası ilə "Azərbaycan: gənclərin - məcburi köçkünlərin dəstəklənməsi" layihəsi üzrə də saziş bağlayıb. Layihə 25 yeni qəsəbədə gənclərin sərbəst vaxt keçirməsi üçün şəraitin yaradılmasını nəzərdə tutur. Layihə çərçivəsində Yaponiyanın sosial inkişaf fondu bu məqsədlər üçün əlavə olaraq $2 mln. qrant ayırıb. Həmin pula idman-sağlamlıq, mədəniyyət və kompyuter mərkəzləri tikiləcək.
Azərbaycan qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli məsələsindən geri çəkilmək fikrində deyil. "Çox işlər görülüb, amma onların bütün problemlərini tam həll etmək çətindir. Axı unutmaq olmaz ki, beynəlxalq humanitar təşkilatlar uzanan münaqişəli məsələlərdə yardımı ya azaldır, ya da ümumiyyətlə dayandırırlar. Bizim ölkədə isə çox sayda qaçqın və məcburi köçkün var. Belə çətinliyin öhdəsindən gəlmək hər dövlətin işi deyil. Azərbaycan isə gəlir. Bu, bir anda baş verməsə də, amma problemlər həll edilir", - deyə Hüseynov vurğulayır.
Qaçqın və məcburi köçkünlərimizin ən böyük problemi isə Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsi və öz doğma ocaqlarına qaytarılmasıdır.

С КРЫШЕЙ НАД ГОЛОВОЙ
Мы вновь пишем о нашей боли - 1 миллионе беженцев и вынужденных переселенцев. 20 июня эти люди отмечают свой трагический день. Эта дата была утверждена резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН в 2000 году, но Азербайджан столкнулся лицом к лицу с этой проблемой куда раньше. В 1988 году, когда более 250 тысяч азербайджанцев вынуждены были бежать из Армении, у нас не было опыта решения подобных проблем. Затем агрессором были оккупированы азербайджанские земли. В результате 686 586 человек были вынуждены покинуть родные края. Мы пережили войну, тревогу и отчаяние. Беженцы и вынужденные переселенцы, потеря родных и близких, крыши над головой. Международные организации оказывали нашей стране помощь в решении проблем беженцев и вынужденных переселенцев, но это началось намного позже. Тем не менее эти люди выстояли и пережили все - нищету и болезни, страх и холод. Они жили в нечеловеческих условиях до тех пор, пока наша страна не встала на ноги после глубокого экономического кризиса и переходного периода. Власти делали все возможное и невозможное, чтобы облегчить участь изгнанных из родных домов и земель людей. На сайте ООН особо подчеркивается, что 20 июня мы отдаем дань уважения стойкости духа и мужеству беженцев во всем мире. А значит, международные организации и национальные правительства должны сделать все, чтобы международных соглашений, на которых основывается защита этой категории граждан, стало больше, потому что наличие беженцев - это констатация факта: войны на Земле не прекращаются. 80% всех беженцев в мире - это женщины и дети. В этот день мы отдаем должное силе воли миллионов матерей и жен, которые стремятся сохранить и сохранили свои семьи в самые тяжелые времена. И сегодня беженцы - одна из наиболее острых проблем современного мира. В настоящее время на планете зарегистрировано около 20 млн. беженцев и 25 млн. внутренне перемещенных лиц. Еще раз напоминаем, что 1 млн. из них приходится на долю Азербайджана, и по этому показателю наша страна занимает второе место на планете.
Дома вместо палаток
На сегодняшний день у азербайджанских беженцев и вынужденных переселенцев стало меньше проблем с жилищными условиями. В стране ликвидированы все палаточные лагеря, построен не один десяток новых поселков со всей необходимой инфраструктурой, ремонтируются общежития и другие здания, где разместились жертвы армянской агрессии. Однако беженцы все еще жалуются на безработицу и невысокие заработки. Комментируя их нынешнее положение, глава департамента информации Госкомитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Сянан Гусейнов подчеркнул, что сегодня правительство Азербайджана немалую часть бюджетных средств направляет именно на то, чтобы решать проблемы людей, оставшихся без крыши над головой на своей родной земле. Так, в рамках реализации распоряжения президента Ильxaма Aлиeва о дополнениях в Госпрограмму по повышению занятости и улучшению жилищных условий беженцев и вынужденных переселенцев в 2007 году были ликвидированы последние палаточные лагеря. В прошлом же году Кабинетом министров был утвержден план мероприятий по строительству новых поселков и многоэтажных зданий. Заказчиком этих работ выступает Фонд социального развития вынужденных переселенцев, определивший в результате объявленного тендера компании, которые в настоящее время занимаются проектированием и строительством новых поселков, включая необходимую инфраструктуру. "Срок эксплуатации финских домов, расположенных в 15 поселках, где временно проживают более шести тысяч семей вынужденных переселенцев, закончился. Новые дома будут отстраиваться в Имишлинском, Агджабединском, Шекинском, Евлахском и других районах, для чего выделено около 600 гектаров площадей". Помимо этого правительство намерено решить жилищную проблему вынужденных переселенцев, которые живут в школьных зданиях, пансионатах, бывших пионерских лагерях, объектах, находящихся на балансе Министерства обороны. Таких около трех тысяч семей.
Рабочие места и инфраструктура
"Нельзя сказать, что проблемы занятости беженцев и вынужденных переселенцев решены полностью. Но сегодня правительство страны вплотную занято этим вопросом. Благодаря тому, что всем семьям этой категории населения государством выделяются земельные участки, многие из них заняты в аграрном секторе. В новых поселках они получили возможность трудоустроиться на объектах жизнеобеспечения - в медучреждениях, школах, детских садах, на предприятиях, в местных структурах нашего госкомитета и других ведомствах. Таким образом, в 2008 году рабочими местами было обеспечено свыше 11 тысяч вынужденных переселенцев", - отметил Гусейнов.
В целом на решение социальных проблем беженцев и вынужденных переселенцев государство в 2008 году направило 336,9 млн. манатов, из которых 145 млн. манатов было выделено Госнефтефондом страны. Это в 3,1 раза больше, чем пять лет назад. "Благодаря этим средствам было отстроено пять новых поселков, в которые были заселены 4500 человек, созданы объекты инфраструктуры - 5 школ, 2 детсада, 2 медучреждения, 2 объекта связи, административные здания, клубы и пр. Мы с большой гордостью констатируем, что в 2008 году государство сдало в эксплуатацию для вынужденных переселенцев 52 тысячи квадратных метров жилья. Не говоря уже о том, что на эти средства были также проложены водные артерии, линии электропередачи, новые дороги. Были установлены трансформаторные подстанции, сооружены водохранилища и артезианские скважины. Все это было сделано для того, чтобы жилищные условия беженцев и вынужденных переселенцев стали не только лучше, но и комфортнее", - говорит Гусейнов.
Имеются также международные проекты, реализация которых продолжается и сегодня. В частности соглашение, подписанное в мае прошлого года со Всемирным банком по программе "Помощь экономическому развитию вынужденных переселенцев", которая рассчитана на 2009-2011 годы. Стоимость проекта - $24,19 млн., из которых 15 млн. - кредит Международной ассоциации развития, оставшиеся 9,19 млн. - доля нашего государства. В этот же период будет продолжен проект, осуществляемый Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (FAO). Цель - оказание помощи вынужденным переселенцам, живущим в новых поселках Агдамского района, в производстве и реализации сельскохозяйственной продукции. В прошлом году для его расширения были привлечены средства правительства Швейцарии, выделившего на эти цели $300 тысяч. Правительство заключило также соглашение с Международной ассоциацией развития по проекту "Азербайджан: поддержка молодежи - вынужденных переселенцев", в соответствии с которым в 25 новых поселках должны быть созданы условия для того, чтобы молодые могли интересно проводить свободное время. В рамках проекта Японский фонд социального развития выделил на эти цели дополнительно грант в $2 млн., благодаря чему будут построены спортивно-оздоровительные, культурные, компьютерные центры.
В вопросе решения социальных проблем беженцев и вынужденных переселенцев правительство Азербайджана останавливаться не намерено. "Сделано очень многое, но решить все их трудности полностью сложно. Ведь не стоит забывать и том, что международные гуманитарные организации при затяжных конфликтных вопросах сокращают, а то и вовсе перестают оказывать помощь. К тому же в стране действительно большое количество беженцев и вынужденных переселенцев. Справиться с такой нагрузкой не каждому государству удается. Азербайджан же справляется. Это происходит не сразу, но проблемы решаются", - резюмировал Гусейнов.
Самой же главной проблемой беженцев и вынужденных переселенцев является освобождение азербайджанских земель от оккупации и возвращение вынужденно перемещенных лиц в родные очаги.