OD-ALOVDAN ÇIXMIŞ DÖVLƏT
Müstəqilliyinin ilk illərində dövlətçiliyini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalmış Azərbaycan, beynəlxalq valyuta fondunun rəyinə görə, artıq bu gün bütün regionu qlobal böhrandan çıxarmaq gücündə olan lider dövlətə çevrilib
İyunun 15-də Azərbaycanda Milli Qurtuluş Günü kimi qeyd olunur. 16 il əvvəl məhz həmin gün parçalanma və vətəndaş müharibəsi təhlükəsi ilə üzləşmiş Azərbaycan xalqı tarixi seçimini edərək, ümummilli lider Heydər Əliyevi hakimiyyətə dəvət etdi.
Həmin dövrdə Ermənistanın işğalçı müharibəsindən əziyyət çəkən Azərbaycan həm də öz dövlətçiliyini itirmək təhlükəsi ilə üzləşmişdi. İflic vəziyyətinə düşən və faktiki olaraq, öz səriştəsizliyini etiraf etməli olan ovaxtkı iqtidarın xalqın tələbini yerinə yetirmək - kömək üçün təcrübəli və dünya səviyyəli siyasətçiyə müraciət etməkdən başqa çıxış yolu qalmamışdı. Və H.Əliyev bu böyük məsuliyyəti üzərinə götürərək, əvvəlcə parlamentə, sonra isə dağınıq vəziyyətə salınmış və yenidən qurulmasına ehtiyac olan dövlətə başçılıq etməyə razılıq verdi. Vətəndaş qarşıdurması və qardaş qırğınının qarşısını alan H.Əliyev, həmçinin, Qarabağ cəbhəsində atəşkəsin imzalanmasına və Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərin bir hissəsinin qaytarılmasına nail oldu. Ölkədə dövlət çevrilişlərinə cəhdlər və separatizm kökündən kəsildi.
Bununla da hazırkı siyasi sabitliyin və inkişafın əsası qoyuldu.
Məhz 1993-cü il iyunun 15-dən etibarən Azərbaycan dünya birliyi ilə sağlam münasibətlərin qurulması kursunu götürdü. Yeridilən balanslaşdırılmış və çoxqütblü siyasət nəticəsində Azərbaycan regional və bəzən də hətta dünya miqyasında mövqeyi ilə hesablaşılan dövlətə çevrildi. Bu gün, demək olar ki, bütün beynəlxalq forumlarda etiraf edilir ki, Bakının irəli sürdüyü və reallaşdırdığı enerji və nəqliyyat layihələri bütün regiondakı geosiyasi vəziyyəti kökündən dəyişib. İmzalanmış neft-qaz müqavilələri sayəsində Azərbaycan özünün enerji təhlükəsizliyini təmin etməklə yanaşı, həm də bütün Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələsində əvəzedilməz rol oynayır. XVI Beynəlxalq Xəzər neft, qaz, neftayırma, neft kimyası sərgisində çıxışı zamanı prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, "Bu gün Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum kimi layihələr olmasaydı, Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələsi tamam başqa istiqamətdə həll olunacaqdı".
Azərbaycan qüdrətli dövlətə, etibarlı tərəfdaşa çevrilməsə idi, ölkəmizi narahat edən problemlər də başqa istiqamətdə həll ediləcəkdi. Və rəsmi Bakının daxili və xarici siyasətinin əsas problemi olan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli prosesinə qətiyyət və əzmlə yanaşması da bu qüdrətin göstəricisidir. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin yaradılmasının 91-ci ildönümü münasibətilə təşkil olunmuş mərasimdəki çıxışı zamanı prezident İ.Əliyev bir daha bəyan etdi ki, genişmiqyaslı regional əməkdaşlığa keçid üçün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması, erməni qoşunlarının zəbt edilmiş torpaqlardan çıxarılması təmin edilməlidir. Prezidentin bu çıxışını şərh edən Prezident Administrasiyasının sektor müdiri Fuad Axundov qeyd edib ki, dövlət başçısı növbəti dəfə aydın şəkildə vurğuladı ki, münaqişənin nizamlanması prosesində irəliləyiş olmayacağı təqdirdə, Ermənistanı regional layihələrə cəlb etmək üçün bəzi Qərb dövlətləri və təşkilatlarının aktiv lobbiçilik səyləri iflasa uğrayacaq. "Dövlət başçısının bu tezisi, ilk növbədə, Ermənistanın çoxtərəfli regional layihələrə qoşula biləcəyini zənn edən Avropa İttifaqına və bəzi dövlətlərə yönəlib",- deyə F.Axundov qeyd edib.
Türkiyə-Ermənistan yaxınlaşmasına dair səslənən təşəbbüslərə də bu kontekstdə yanaşmaq lazımdır. Bu məsələdə Azərbaycan prinsipial mövqedən çıxış edərək, dost Türkiyə dövlətinə vaxtilə Ermənistanla sərhədlərin bağlanmasının səbəblərini xatırlatdı: Ermənistan hələ də Azərbaycan ərazilərinin 20%-ni işğal altında saxlayır, Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından əl çəkməyib və qondarma "erməni soyqırımı"nın tanınması siyasətindən imtina etməyib.
"Bizim fikrimizcə, indiki şəraitdə Yerevana müsbət mesajların göndərilməsi onlar tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin işğalı siyasətinin davam etdirilməsinin təşviqi kimi qarşılana bilər. Bu isə Bakı üçün qəbuledilməzdir, eyni zamanda, digər ölkələr də bundan udmayacaqlar. Başqa sözlə desək, bu məsələdə biz dost Türkiyə tərəfindən sülh prosesinin dəstəklənməsini, Cənubi Qafqaz regionunda təhlükəsizliyin və sabitliyin təminatına real töhfələrin veriləcəyini gözləyirik" - deyə F.Axundov qeyd edib.
Düzdür, Ankara Ermənistanla münasibətlərdəki "mülayimləşmə"dən özünün həm Avropa, həm də ABŞ siyasəti istiqamətində müəyyən dividentlər əldə etdi. Amma hər halda, Türkiyə hökuməti öz milli maraqları naminə, qısa vaxt üçün gələn xeyirdən imtina etməli oldu.
Azərbaycanın milli maraqlarına gəlincə, onlar ölkə rəhbərliyinin yeritdiyi dəyişməz siyasi və iqtisadi siyasətlə təmin olunur. Prezident İ.Əliyevin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan özünün neft kapitalını insan kapitalına çevirməyi bacardı. Və ölkənin beynəlxalq iqtisadi böhran qarşısında tab gətirməsi də bundan irəli gəlir. May ayında dərc olunmuş Beynəlxalq Valyuta Fondunun Regional Economic Outlook ("Regional iqtisadiyyatın inkişaf perspektivi") adlı hesabatında qeyd olunur ki, qlobal iqtisadi böhran Qafqaz və Mərkəzi Asiya dövlətlərinin son illər əldə etdiyi makroiqtisadi nailiyyətlərinə ciddi zərbə vura bilər. BVF-in hesablamalarına görə, 2009-cu ildə regionda iqtisadi artım, faktiki olaraq, dayanıb. Və yalnız 2010-cu ildə 5 faizlik artım gözlənilir. Məruzə müəlliflərinin fikrincə, bu artım da yalnız Azərbaycan iqtisadiyyatının 12,3 faizlik artımı hesabına mümkün olacaq.
Başqa sözlə desək, bütün regionun sərmayə üçün cəlbediciliyini saxlaması və bölgənin iqtisadi böhrandan çıxarılması missiyası məhz Azərbaycanın üzərinə düşür.
BVF-nin hesabatındakı digər məqamlar da, hətta Yaxın Şərqin neft ölkələri ilə müqayasədə belə, Azərbaycan iqtisadiyyatının pozitiv mənzərəsini əks etdirir.
Digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların və reytinq agentliklərinin rəylərində də bu cür nikbinlik var.
Amma Azərbaycanda həyata keçirilən Heydər Əliyev kursuna ən böyük qiyməti tarix və bu günü Milli Qurtuluş Günü kimi qeyd edən Azərbaycan xalqı verib.

A COUNTRY RISEN FROM THE ASHES
While during the early years of independence Azerbaijan was on the verge of losing its statehood, today the country is driving the region out of the global crisis, according to the IMF
Azerbaijan marks National Salvation Day on 15 June. On this date 16 years ago the Azerbaijani people, who were facing the threat of schism and civil war, made an historic choice to invite national leader Heydar Aliyev to power.
Azerbaijan, already suffering as a result of Armenia's war of occupation, was also on the verge of losing its independence. The country's leadership at the time, which was paralysed and practically recognized its own incompetence, had no choice but to meet the demand of the people - to ask an experienced, world-scale politician for help. Heydar Aliyev took on the enormous responsibility when he agreed to head parliament and later the country which needed to be restored almost from the ashes. Heydar Aliyev averted civil war and bloodshed, achieved a cease-fire on the Karabakh front and the return of part of the land occupied by Armenia. Separatism and attempted state coups were decisively suppressed. This laid the foundation for the current political stability and progressive development.
From 15 June 1993 Azerbaijan set its course towards the establishment and development of healthy relations with the outside world. As a result of its balanced, multi-vector foreign policy Azerbaijan has become a country whose position is considered decisive on many issues of regional and even global significance. Practically all international forums today stress that the energy and transport projects initiated and carried out by Baku have radically changed the geopolitical situation in the region. Thanks to the oil and gas contracts the country not only ensures its own energy security, but plays an irreplaceable role in ensuring the energy security of the whole of Europe. President Ilham Aliyev said at Caspian Oil and Gas 2009, "Were it not for projects such as Baku - Tbilisi - Ceyhan and Baku - Tbilisi - Erzurum, Europe's energy security would today be tackled in quite a different way."
Were Azerbaijan not a strong state and reliable and predictable partner, the country's problems would be tackled in quite a different way too. This is the source of Baku's confidence and resolve in tackling the main problem in domestic and foreign policy - the Armenian-Azerbaijani conflict. In his speech to mark the 91st anniversary of the founding of the Azerbaijan Democratic Republic, President Ilham Aliyev again confirmed official Baku's position that broad regional cooperation requires the restoration of Azerbaijan's territorial integrity and the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories. "In other words, any attempts to include Yerevan in regional projects, which is actively lobbied for by some Western countries and organizations, are doomed to fail, if there is no progress in settling the conflict. This message from the head of state is directed primarily at the EU and the countries in the region that mistakenly believe that they can include Armenia in multifaceted regional projects," Fuad Axundov, head of section in the Presidential Administration, commented to R+.
In this context, it is also worth considering the initiative on Turkish-Armenian rapprochement. Azerbaijan has taken a principled stance on this issue too, reminding the leadership of friendly Turkey of the reasons why the Armenian-Turkish border is formally closed: Armenia is still occupying 20 per cent of Azerbaijani territory and it has not given up on its territorial claims on Turkey and demands for the recognition of the so-called Armenian genocide.
"We think that sending positive messages to Yerevan in the current climate could be interpreted by them as encouragement to continue the policy of occupation of Azerbaijani territory," Fuad Axundov said, commenting on Baku's official position. "This is unacceptable for Baku and other countries in the region will not gain from this either. In other words, we are expecting a real contribution from our friend Turkey to supporting the peace process, ensuring security and stability in the South Caucasus region."
It is true that Ankara has gained some dividends from the Armenian-Turkish thaw in both the European and American areas of its foreign policy. But in the final analysis the Turkish leadership had to give up short-term gain, moreover in favour primarily of its own national interests.
As for Azerbaijan's national interests, they are guaranteed by the unwavering political and economic course of the country's leadership. As the president said, Azerbaijan has succeeded in "turning oil capital into human capital", graphic confirmation of which is provided by the country's stability in the face of the world economic crisis. According to the International Monetary Fund's Regional Economic Outlook report, published in May, the countries of the Caucasus and Central Asia may well fall seriously behind the macro-economic achievements of recent years. According to the IMF's calculations, economic growth in the region in 2009 will come to a virtual halt. Only in 2010 can 5-per-cent growth be expected and this will be thanks to growth in Azerbaijan of 12 per cent, the report says. In other words, Azerbaijan will "drive" the region and make it attractive to investment.
The IMF report also contains many other assessments, which build up quite a positive picture of the Azerbaijani economy compared with even the oil countries of the Middle East. The assessments of other authoritative international organizations and ratings agencies are no less optimistic. But history and the Azerbaijani people, who are today celebrating National Salvation Day, have given the most important assessment of Heydar Aliyev's course followed by Azerbaijan.