OD-ALOVDAN ÇIXMIŞ DÖVLƏT
Müstəqilliyinin ilk illərində dövlətçiliyini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalmış Azərbaycan, beynəlxalq valyuta fondunun rəyinə görə, artıq bu gün bütün regionu qlobal böhrandan çıxarmaq gücündə olan lider dövlətə çevrilib
İyunun 15-də Azərbaycanda Milli Qurtuluş Günü kimi qeyd olunur. 16 il əvvəl məhz həmin gün parçalanma və vətəndaş müharibəsi təhlükəsi ilə üzləşmiş Azərbaycan xalqı tarixi seçimini edərək, ümummilli lider Heydər Əliyevi hakimiyyətə dəvət etdi.
Həmin dövrdə Ermənistanın işğalçı müharibəsindən əziyyət çəkən Azərbaycan həm də öz dövlətçiliyini itirmək təhlükəsi ilə üzləşmişdi. İflic vəziyyətinə düşən və faktiki olaraq, öz səriştəsizliyini etiraf etməli olan ovaxtkı iqtidarın xalqın tələbini yerinə yetirmək - kömək üçün təcrübəli və dünya səviyyəli siyasətçiyə müraciət etməkdən başqa çıxış yolu qalmamışdı. Və H.Əliyev bu böyük məsuliyyəti üzərinə götürərək, əvvəlcə parlamentə, sonra isə dağınıq vəziyyətə salınmış və yenidən qurulmasına ehtiyac olan dövlətə başçılıq etməyə razılıq verdi. Vətəndaş qarşıdurması və qardaş qırğınının qarşısını alan H.Əliyev, həmçinin, Qarabağ cəbhəsində atəşkəsin imzalanmasına və Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərin bir hissəsinin qaytarılmasına nail oldu. Ölkədə dövlət çevrilişlərinə cəhdlər və separatizm kökündən kəsildi.
Bununla da hazırkı siyasi sabitliyin və inkişafın əsası qoyuldu.
Məhz 1993-cü il iyunun 15-dən etibarən Azərbaycan dünya birliyi ilə sağlam münasibətlərin qurulması kursunu götürdü. Yeridilən balanslaşdırılmış və çoxqütblü siyasət nəticəsində Azərbaycan regional və bəzən də hətta dünya miqyasında mövqeyi ilə hesablaşılan dövlətə çevrildi. Bu gün, demək olar ki, bütün beynəlxalq forumlarda etiraf edilir ki, Bakının irəli sürdüyü və reallaşdırdığı enerji və nəqliyyat layihələri bütün regiondakı geosiyasi vəziyyəti kökündən dəyişib. İmzalanmış neft-qaz müqavilələri sayəsində Azərbaycan özünün enerji təhlükəsizliyini təmin etməklə yanaşı, həm də bütün Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələsində əvəzedilməz rol oynayır. XVI Beynəlxalq Xəzər neft, qaz, neftayırma, neft kimyası sərgisində çıxışı zamanı prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, "Bu gün Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum kimi layihələr olmasaydı, Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələsi tamam başqa istiqamətdə həll olunacaqdı".
Azərbaycan qüdrətli dövlətə, etibarlı tərəfdaşa çevrilməsə idi, ölkəmizi narahat edən problemlər də başqa istiqamətdə həll ediləcəkdi. Və rəsmi Bakının daxili və xarici siyasətinin əsas problemi olan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli prosesinə qətiyyət və əzmlə yanaşması da bu qüdrətin göstəricisidir. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin yaradılmasının 91-ci ildönümü münasibətilə təşkil olunmuş mərasimdəki çıxışı zamanı prezident İ.Əliyev bir daha bəyan etdi ki, genişmiqyaslı regional əməkdaşlığa keçid üçün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması, erməni qoşunlarının zəbt edilmiş torpaqlardan çıxarılması təmin edilməlidir. Prezidentin bu çıxışını şərh edən Prezident Administrasiyasının sektor müdiri Fuad Axundov qeyd edib ki, dövlət başçısı növbəti dəfə aydın şəkildə vurğuladı ki, münaqişənin nizamlanması prosesində irəliləyiş olmayacağı təqdirdə, Ermənistanı regional layihələrə cəlb etmək üçün bəzi Qərb dövlətləri və təşkilatlarının aktiv lobbiçilik səyləri iflasa uğrayacaq. "Dövlət başçısının bu tezisi, ilk növbədə, Ermənistanın çoxtərəfli regional layihələrə qoşula biləcəyini zənn edən Avropa İttifaqına və bəzi dövlətlərə yönəlib",- deyə F.Axundov qeyd edib.
Türkiyə-Ermənistan yaxınlaşmasına dair səslənən təşəbbüslərə də bu kontekstdə yanaşmaq lazımdır. Bu məsələdə Azərbaycan prinsipial mövqedən çıxış edərək, dost Türkiyə dövlətinə vaxtilə Ermənistanla sərhədlərin bağlanmasının səbəblərini xatırlatdı: Ermənistan hələ də Azərbaycan ərazilərinin 20%-ni işğal altında saxlayır, Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından əl çəkməyib və qondarma "erməni soyqırımı"nın tanınması siyasətindən imtina etməyib.
"Bizim fikrimizcə, indiki şəraitdə Yerevana müsbət mesajların göndərilməsi onlar tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin işğalı siyasətinin davam etdirilməsinin təşviqi kimi qarşılana bilər. Bu isə Bakı üçün qəbuledilməzdir, eyni zamanda, digər ölkələr də bundan udmayacaqlar. Başqa sözlə desək, bu məsələdə biz dost Türkiyə tərəfindən sülh prosesinin dəstəklənməsini, Cənubi Qafqaz regionunda təhlükəsizliyin və sabitliyin təminatına real töhfələrin veriləcəyini gözləyirik" - deyə F.Axundov qeyd edib.
Düzdür, Ankara Ermənistanla münasibətlərdəki "mülayimləşmə"dən özünün həm Avropa, həm də ABŞ siyasəti istiqamətində müəyyən dividentlər əldə etdi. Amma hər halda, Türkiyə hökuməti öz milli maraqları naminə, qısa vaxt üçün gələn xeyirdən imtina etməli oldu.
Azərbaycanın milli maraqlarına gəlincə, onlar ölkə rəhbərliyinin yeritdiyi dəyişməz siyasi və iqtisadi siyasətlə təmin olunur. Prezident İ.Əliyevin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan özünün neft kapitalını insan kapitalına çevirməyi bacardı. Və ölkənin beynəlxalq iqtisadi böhran qarşısında tab gətirməsi də bundan irəli gəlir. May ayında dərc olunmuş Beynəlxalq Valyuta Fondunun Regional Economic Outlook ("Regional iqtisadiyyatın inkişaf perspektivi") adlı hesabatında qeyd olunur ki, qlobal iqtisadi böhran Qafqaz və Mərkəzi Asiya dövlətlərinin son illər əldə etdiyi makroiqtisadi nailiyyətlərinə ciddi zərbə vura bilər. BVF-in hesablamalarına görə, 2009-cu ildə regionda iqtisadi artım, faktiki olaraq, dayanıb. Və yalnız 2010-cu ildə 5 faizlik artım gözlənilir. Məruzə müəlliflərinin fikrincə, bu artım da yalnız Azərbaycan iqtisadiyyatının 12,3 faizlik artımı hesabına mümkün olacaq.
Başqa sözlə desək, bütün regionun sərmayə üçün cəlbediciliyini saxlaması və bölgənin iqtisadi böhrandan çıxarılması missiyası məhz Azərbaycanın üzərinə düşür.
BVF-nin hesabatındakı digər məqamlar da, hətta Yaxın Şərqin neft ölkələri ilə müqayasədə belə, Azərbaycan iqtisadiyyatının pozitiv mənzərəsini əks etdirir.
Digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların və reytinq agentliklərinin rəylərində də bu cür nikbinlik var.
Amma Azərbaycanda həyata keçirilən Heydər Əliyev kursuna ən böyük qiyməti tarix və bu günü Milli Qurtuluş Günü kimi qeyd edən Azərbaycan xalqı verib.

СТРАНА, ВОССТАВШАЯ ИЗ ПЕПЛА
Если в первые годы независимости Азербайджан был на грани потери государственности, то сегодня, по оценкам МВФ, страна "вытаскивает" регион из глобального кризиса
День национального спасения Азербайджан отмечает 15 июня. В этот день 16 лет назад азербайджанский народ, столкнувшийся с угрозой раскола и гражданской войны, сделал исторический выбор, пригласив к власти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Азербайджан, и без того страдающий от захватнической войны со стороны Армении, стоял также на грани потери независимости. Парализованному и фактически признавшему свою некомпетентность тогдашнему руководству страны не оставалось ничего другого, кроме как выполнить требование народа - обратиться за помощью к опытному политику мирового масштаба. И Г.Алиев взял на себя огромную ответственность, согласившись возглавить парламент, а в последующем и страну, которую надо было восстанавливать почти из пепла. Предотвратив гражданское противостояние и кровопролитие, Г.Алиев добился также установления перемирия на карабахском фронте и возвращения части оккупированных Арменией земель. В стране были решительно пресечены сепаратизм, попытки государственного переворота. Таким образом, была заложена основа нынешней политической стабильности и поступательного развития.
Именно с 15 июня 1993 года Азербайджан взял курс на установление и развитие здоровых отношений с внешним миром. В результате проводимой сбалансированной и многовекторной внешней политики Азербайджан превратился в страну, позиция которой считается определяющей во многих вопросах регионального и даже мирового масштаба. Сегодня практически на всех международных форумах подчеркивается, что энергетические и транспортные проекты, которые инициировал и реализовал Баку, в корне изменили геополитическую ситуацию в регионе. Благодаря подписанным нефтегазовым контрактам страна не только обеспечивает собственную энергобезопасность, но и играет незаменимую роль в обеспечении энергобезопасности всей Европы. Как заметил на выставке "Нефть и газ Каспия-2009" президент И.Алиев, "не будь сегодня таких проектов, как Баку-Тбилиси-Джейхан и Баку-Тбилиси-Эрзурум, вопросы обеспечения энергобезопасности Европы решались бы сегодня совсем в ином ключе".
Не будь Азербайджан сильным государством, надежным и предсказуемым партнером, в ином ключе решались бы и волнующие страну проблемы. Именно из этого и исходят уверенность и решительность Баку в процессе решения главной проблемы внутренней и внешней политики - армяно-азербайджанского конфликта. Не случайно в своем выступлении по случаю 91-летия образования Азербайджанской Демократической Республики президент И.Алиев вновь подтвердил позицию официального Баку в том, что для перехода к широкому региональному сотрудничеству необходимы восстановление территориальной целостности Азербайджана, вывод армянских войск с оккупированных территорий. "Иными словами, любые попытки включить Ереван в региональные проекты, активно лоббируемые некоторыми западными странами и организациями, обречены на провал, если не будет сдвигов в процессе урегулирования конфликта. Этот тезис главы государства адресован прежде всего ЕС и тем странам в регионе, которые ошибочно полагают, что смогут подключить Армению к участию в многосторонних региональных проектах", - прокомментировал заявление президента завсектором администрации президента Фуад Ахундов.
В этом контексте следует также рассматривать и инициативу по турецко-армянскому сближению. В данном вопросе Азербайджан также проявил принципиальную позицию, напомнив руководству дружественной Турции о причинах, по которым формально закрыты армяно-турецкие границы: Армения все еще держит под оккупацией 20% азербайджанских территорий, она не отказалась от территориальных претензий к Турции и требования признать так называемый геноцид армян.
"На наш взгляд, посылка позитивных мессажей Еревану в нынешних условиях может быть воспринята им как поощрение продолжения политики оккупации азербайджанских территорий. А это для Баку неприемлемо, да и другие страны региона от этого не выиграют. Иными словами, в этом вопросе мы ждем от дружественной нам Турции реального вклада в поддержку мирного процесса, обеспечения безопасности и стабильности в регионе Южного Кавказа", - прокомментировал позицию официального Баку Ф.Ахундов.
Правда, Анкара извлекла определенные дивиденды от армяно-турецкой оттепели как в европейском, так и в американском направлении своей внешней политики. Но в конечном счете руководству Турции пришлось отказаться от сиюминутной выгоды, причем в первую очередь в пользу своих же национальных интересов.
Что касается национальных интересов Азербайджана, их обеспечение гарантировано как неизменным политическим, так и экономическим курсом руководства страны. Как сказал президент, в Азербайджане удалось "превратить нефтяной капитал в человеческий", наглядным подтверждением чего послужила устойчивость страны мировому экономическому кризису. Согласно опубликованному в мае Международным валютным фондом докладу Regional Economic Outlook ("Перспективы развития региональной экономики"), в результате глобального кризиса странам Кавказа и Центральной Азии угрожает серьезное отступление от макроэкономических достижений последних лет. По подсчетам МВФ, экономический рост в регионе в 2009 году практически прекратится. Лишь в 2010 году можно ожидать 5-процентного роста и то, как подчеркивают авторы, за счет роста экономики Азербайджана на 12,3%. Иными словами, Азербайджан будет "вытаскивать" регион и обеспечивать его инвестиционную привлекательность.
В докладе МВФ содержится также много других оценок, из которых вырисовывается достаточно позитивная картина азербайджанской экономики в сравнении даже с нефтяными странами Ближнего Востока. Не менее оптимистичны и оценки других авторитетных международных организаций и рейтинговых агентств. Но самую главную оценку реализуемому в Азербайджане курсу Гейдара Алиева дали история и азербайджанский народ, который сегодня по праву празднует День национального спасения.