O, KONSLAGER DƏHŞƏTİNİ YAŞAYIB
Üç gündən sonra elan yapışdırmışdılar ki, bütün kişilər məktəbin həyətinə toplaşsınlar. Nikita da ora yollanmışdı. Onun cəmi 17 yaşı vardı və döyüşdə olmamışdı, ona görə də anası çox narahat idi. Onlar kiçik Fatimə ilə məktəbin pəncərəsindən meydana yığılan kişilərə baxırdılar. Yaxınlıqda  bir mayor varmış və Veronika Valentinovna ona deyib ki, onun oğlu da kişilərin arasındadır, o, müharibədə olmayıb, heç sənədləri də yoxdur. Sonra mayor qışqıraraq, Nikitanı göstərib; "Onu mənim yanıma gətirin". Nikitanı gətiriblər və mayor onu buraxıb.
"Bir müddətdən sonra bizi başqa məktəbə gətirdilər, o, Naxodanın özündə yerləşirdi. Biz sinif otaqlarında yaşayırdıq, əvvəl qaldığımız məktəbdən kişiləri də ora gətirmişdilər. Bütün sinif otaqları şinellə dolu idi. Belə başa düşdük ki, onları "xüsusi səy"lə dindirmişdilər. Anam və bizimlə qalan iki qız şinelləri götürdülər və ondan özlərinə yubka tikdilər. Bir neçə gün sonra səhərçağı Nikitanı xilas etmiş həmin mayor bizə gəldi və dedi ki, tezliklə getmək barədə əmr alıb: "Mən sizinlə vidalaşmağa gəldim. Əgər İttifaqda kiməsə nəsə demək istəyirsinizsə, deyin çatdırım". Anam ona atamın bacısının - bibim Nəzirənin ünvanını verdi. O, İttifaqa getdikdən sonra doğrudan da, bibimə iki sətirlik məktub yazmışdı: "Əgər Veronika Qayıbova və onun uşaqları - Nikita və Fatimə haqqında nəsə öyrənmək istəyirsinizsə, mənə yazın". Amma bibim qorxmuşdu və cavab verməmişdi", - deyə Fatimə xanım bildirir.
Sonra Fatimə skarlatinaya tutulub, bu, ailədə ikinci skarlatina idi və onu xəstəxanaya aparıblar. Xəstəliyinə baxmayaraq, qız buradan çox razı qalıb. Çünki  geniş və tər-təmiz palataları olan bu xəstəxanada onlara yaxşı yemək verirmişlər. Həmin tərəflərdə Veronikaya hörmət etidiklərindən xəstəxanada da onun xahişini yerə salmırmışlar. "Mənim hörüklərim vardı, anam saçımı kəsdirmək istəmirdi. Buna görə də mənə qulluq edən tibb bacısından xahiş etdi ki, saçımı kəsməsin, bitlərini təmizləsin. Oradakı  başqa uşaqların sırasında bir alman oğlan da vardı. Hamıya yaxşı qulluq edirdilər. Bizi ayrı palataya keçirdilər, onu sonradan tamamilə "uşaq palatası" elədilər. Anam hər gün yanıma gəlirdi. Bir dəfə gələ bilməmişdi. Nikita sonra mənə danışdı ki, anam ağlayırdı və qorxurdu ki, başıma bir iş gələ bilər. Mən xəstəxanada başqalarından çox qaldım. Mənə deyirdilər ki, xəstəlik ağırlaşma verib. Amma məsələ başqa cür imiş. Yalnız Nikita sonradan mənə söylədi ki, əslində mənim səhhətim onda heç də pis olmayıb. Bizə çağırış vərəqəsi gəlib ki, Praqaya Sovet İttifaqına geri qaytarılanlar üçün nəzərdə tutulan toplanış məntəqəsinə gedək. Sən demə anam xəstəxananın baş həkimi ilə danışıb ki, məni orada bir qədər çox saxlasın. Beləliklə, biz Çexoslavakiyadan birincilər sırasında geri qayıtmadıq və hələ ki, orada qaldıq".
Fatiməni xəstəxanadan çıxardıqdan sonra anası artıq mənzil kirayələyibmiş və işləyirmiş, polis məktəbində rus dili dərsi keçirmiş. Nikita isə qonşu şəhərcikdə taxta emalı zavodunda işə düzəlibmiş. "Tezliklə biz  rus mühacir ailəsi ilə - Vasili Alekseyeviç Stepin, onun arvadı Yevgeniya İvanovna və qızı Jenya ilə tanış olduq. Stepin ağ mühacirlərdən idi, amma onun çex vətəndaşlığı var idi, bununla belə həbs olunacağını istisna etmirdi. O, Praqa universitetini qurtarmışdı, həkim-pulmonoloq idi, bu şəhərdə ən yaxşı mütəxəssis sayılırdı. Biz tez-tez Stepinlərin evində qonaq olurduq. Mən məktəbə getməyə başladım, birbaşa ikinci sinfə götürdülər, bir az çexcə danışırdım, yaxşı oxuyurdum, birinci yarımillikdən sonra üçüncü sinifə keçirdilər, çünki mən başqalarından xeyli böyük idim".
Stepinlər Fatimə xanımgilin ailəsinə baxanda məktəbə yaxın yaşayırmişlar və buna görə də qız tez-tez onlarda qalırmış. Sonra Fatimə öyrənib ki, bunu bilərəkdən edirmişlər, anası həbs olunacağından qorxurmuş, istəmirmiş ki, bu, qızına da təsir etsin. 1946-cı ilin əvvəlində Praqadan bir sovet zabiti gəlib və Veronika Valentinovnanı, doğrudan da, həbs ediblər, amma iki sutkadan sonra buraxıblar. Sonra anasını dindirən zabit onlara gələrək, deyib ki, Stepinlərlə dostluq etmək lazım deyil, bu, onlara ziyan gətirər.
Sonradan onlar öyrəniblər ki, Veronika Valentinovnanın dindirilmə prtokollarını o, qorxunu və riski gözünün altına alaraq ləğv edib. Düşünüb ki, qadının heç bir günahı yoxdur. Ancaq buna baxmayaraq ailə həmişə narahatçılıq içində yaşayıb. Çünki analarının dalınca gələcəklərini hər an gözləyirmişlər. Hamı, demək olar ki, hamı geri qayıtmaqdan yayınmağa çalışırdı.  Hətta belə bir hadisə də baş verdi. Bir ailəni - atanı və oğulu gecə həbs edərək Sovet İttifaqına yola salıblar. Oğul gecə özünü qatardan yerə ataraq qaçıb. Bir qadının sonradan ona himayədarlığı sayəsində o, sağ qala bilmişdi.
O zaman bütün həbslərlə bağlı rəsmi sənədlər yerli polisin rəisinə gəlirmiş, ona görə də Veronika Valentinovna xahiş edibmiş ki, onunla bağlı da sənəd gələrsə xəbər versin. Bir dəfə axşamdan xeyli keçmiş onların evinə polis gələrək bildirib ki, Fatimənin anası əşyaları ilə sabah ertəyə hazır olsun, onu Praqaya sovet repatriantlarının geri göndərilmə məntəqəsinə yollamalıdırlar. Anası isə əşyalarını toplayaraq, səhəri gözləmədən çıxıb gedib. Fatiməni yataqdan qaldırmalı olublar. Yuxulu imiş, vida zamanı zavallı körpə haradan bilyədi ki, anasını axırıncı dəfə görür.
"Stepinlər anama demişdilər ki, məni özü ilə götürməsin. Deyiblər ki, mən hələ balacayam, yolda hər şey ola bilər. Mənə isə söz verdilər ki, narahat olma, qoy anan getsin, sonra səni də onun yanına yollayarıq. Mən inandım, çox sakitcə onunla vidalaşdım və heç düşünmədim ki, anamı sonuncu dəfə qucaqlayıram. Ancaq anamın çox narahat oldğunu hiss edirdim. O, hətta danışa bilmirdi. Bax, biz beləcə ayrıldıq", - deyə Fatimə xanım xatırlayır.
Sanki möcüzə baş verdi, Veronika Valentinovna o dövrkü mürəkkəb vəziyyətə baxmayaraq Qərbi Almaniya tərəfə adlamağa nail olmuşdu. Anasının oradakı  çətinlikləri və məhrumiyyətləri barədə Fatimə xanım yalnız çox-çox illər  sonra xəbər tuta  bildi. Ona bunları qardaşı Nikita danışmışdı. Məlum olub ki, Veronika Valentinovna  yenidən ailə qurub və bu dəfəki nikahı uğurlu olub. 1950-ci ildə o, əri ilə birgə böyük çətinliklərlərdən sonra Amerikaya gedir. Yalnız iki ildən sonra Nikita da onların yanına gələrək, burada anası ilə görüşə bilir. "Bütün bu müddət ərzində sən demə anam Stepinlərlə yazışırmış". O da, yeni əri də əllərindən gələni edirmişlər ki, Fatiməni də öz yanlarına aparsınlar. Amma həmin illərdə bunu etmək elə də asan deyilmiş.
Stepinlərsə getdikcə daha da çox bağlandıqları Fatiməni qızlığa götürmək barədə razılıq almaq istəyiblər, amma onlar buna müəyəssər olmayıblar.  "Nikitadan öyrəndim ki, Stepinlər anamdan xahiş edirmişlər ki, məni qızlığa götürmələrinə razılıq versin. Əgər onlar məni qızlığa götürsəydilər, mən maneəsiz Çexoslovakiyada qala bilərdim. Amma anam razılaşmayıb. Bilmirəm, o, haqlı idi, yoxsa yox, demək çətindir. Anamın razılıq verməməsi Vasili Alekseyeviçə pis təsir etmişdi, amma istənilən halda Yevgeniya İvanovna Stepina  mənim ikinci anam oldu, ümumiyyətlə isə həyatda mənim dörd anam olub".
Əlvida, Çexoslovakiya!
Fatimə Stepinlərdə cəmi iki il yaşayıb. Nə qədər ki, ölkədə prezident Beneş idi, Çexoslovakiya sovet repatriantları üçün sığınacaq olub. Ancaq tezliklə hakimiyyətə kommunistlər gəldilər. SSRİ rəhbərliyi Çexoslovakiyanın yeni hakimiyyəti ilə sovet vətəndaşlarının öz vətənlərinə repatriasiyası barədə saziş bağladı. Bundan sonra Stepinlərə də belə bir çağırış gəldi - Fatimə Qayıbova təcili Praqadakı yollama məntəqəsinə gəlsin! "Mənim ikinci anam və ikinci ailəm çox əlləşdilər, məni yanlarında saxlamaq üçün sovet səfirliyinə qədər gedib çıxdılar, amma bir şey alınmadı. Dedilər ki, Moskvadakı nənəm - Veronika Valentinovnanın anası məni öz yanına çağırır. Düzü, mən inandım. Onlar məni bir müddət gizlətdilər, amma bütün həyatımı gizlənməklə keçirə bilməzdim ki?.. Prinsipcə, getmək barədə qərarı mən özüm qəbul etdim. Düşündüm ki, nənəm məni gözləyir. Həm də Çexoslovakiyada Sovet İttifaqına böyük hörmətlə yanaşırdılar. Hamının hörmət və maraq göstərdiyi ölkəyə getmək mənim üçün də maraqlı idi. Mən yalnız sonra anladım ki, hara gəlmişəm. Mənim ikinci anam Yevgeniya İvanovna məni buraxmaq istəmirdi, amma razılaşmalı oldu".
Fatiməni də başqa sovet repatriantları ilə birlikdə Seqedə -  Rumıniyadakı  yollama məntəqəsinə göndəriblər. Orada bir neçə ay vaxt keçirməli olub. Sonra onları SSRİ-yə gətiriblər. Özü də içi tam dolu olan yük vaqonlarında! Amma bu, Fatiməni o qədər də təəccübləndirməyib. Çünki zavallı qızcığazı  bütün bu illər ərzində gördüyü ağla belə gəlməyən  əzab-əziyyətlər sanki daha da möhkəmləndirmişdi. Gecə vaxtı Kiyevə gəlib çıxıblar. Səhərçağı  Fatiməyə və daha bir oğlana təhkim edilmiş əsgər, onları sahibsiz uşaqlar üçün nəzərdə tutulan uşaq qəbuletmə məntəqəsinə təhvil verib. Cinayət törətmiş uşaqlar da orada məskunlaşdıqlarından, bura bir növ uşaq kaloniyası kimi imiş. Xoşbəxtlikdən onları bura gətirmiş əsgər, ertəsi gün yenidən qayıdaraq uşaqları Kiyevdəki 13 saylı xüsusi uşaq evinə verib.
"Mən bu uşaq evində bir müddət qaldım. Ümumiyətlə, pis yer deyildi, bəzilərindən hətta  yaxşı idi. Uşaq evinin rəhbərliyi himayəsində olan uşaqların qohumlarının axtarışı ilə də məşğul idi. Bir müddətdən sonra uşaq evinin tədris müdiri məni yanına çağıraraq, qohumlarımın olub - olmaması ilə maraqlandı. Mən də dedim ki, Bakıda bibim Nəzirə və əmim Zülfüqar yaşayır. İki daşın arasında mənə məktub yazdırdılar. Sonra sorğu yolu ilə onların ünvanını tapdılar. On gündən sonra Nəzirə xalamadan məktub aldım, məktubda o yazırdı ki, bütün sənədləri qaydaya salan kimi tez gəlib məni özü ilə aparacaq. Məni ən çox təsirləndirən isə bibimin ad günüm münasibətilə mənə təbrik teleqramı göndərməsi idi. Keçən dəhşətli illər, ona mənim doğum tarixinu unutdura bilməmişdi. Bu, martın 8-i idi", - deyə müsahibimiz bildirir.
Nəzirə bibi qızı uşaq evindən 1949-cu ildə götürüb. Bakıda onları ən yaxın qohumlar qarşılayıblar. Hətta kiçik görüş də təşkil edilib və həmin görüşə xalq şairi Səməd Vurğun da gəlibmiş, o da Fatimə xanımın qohumlarından imiş. Tezliklə balaca Fatimə 134 saylı məktəbə gedib. "Mənim üçün çox çətin idi. Dilin özəlliklərinə alışmalıydım. Ancaq tezliklə hər şey qaydaya düşdü və mənim dərslərlə bağlı heç bir problemim qalmadı. Nəzirə  bibigildə yaşayırdım. Bibimin ana tərəfdən qohumu olan Əliağa Şıxlinski də son illərini bu mənzildə keçirmişdi. Qonşuluqda, elə həmin dəhlizdə daha bir qohumumuz Bahadır Qayıbov yaşayırdı. Tanınmış pediatr, eyni zamanda Azərbaycanın aparıcı tibb işçilərindən biri idi. Əfsus ki, elə mənim gəlişimdən bir neçə gün sonra o vəfat etdi. Mən onunla şəxsən tanış ola bilməsəm də haqqında sonradan çoxlu maraqlı söhbətlər eşitdim. Bütün qohumlarımız onunla fəxr edirdi".
Nəzirə bibi oğlu Mürsəllə birgə yaşayırdı - əri ilə ayrılmışdılar. Əri də tanınmış nəsildən - Nuxa bəyləri Şahmaliyevlərin törəməsi idi. O, Azərbaycan Dövlət Universitetində müəllim işləyirdi. Hamı nədənsə onun Sarbonnada oxuduğunu düşünürdü, yəqin Fransa tarixi üzrə ixtisaslaşdığına görə elə zənn edirmişlər. Nəzirə bibi əmtəəşünas idi, nisbətən pis yaşamırdılar. Amma Fatimə gələndən sonra ailə müəyyən çətinliklərlə qarşılaşmalı olub. Qardaşı qızının peyda olmasından az sonra bibisini “NKVD” - yə çağırıblar və uşaqla bağlı  sorğu-sual ediblər. Bibisi də deyib ki, qızcığaz  anasından hələ 1945-ci ildə Çexiyada ayrılıb. Uşaq evindən gətirdiyi xasiyyətnamə də burada işinə çox yarayıb. Orada yazıblarmış ki, qız əvvəllər başına gələnlər barədə heç nə xatırlamır.... Sonradan Fatimədən keçmişi barədə soruşanda da həmişə heç nə xatırlamadığını bildirirmiş. Keçirdiyi sıxıntılardan danışanda heç vaxt anasından danışmırmış. Çünki qorxurmuş...
Zaman keçdikcə Fatimə yeni həyata alışmağa başlayıb. Amma üz verən bədbəxtlik uşağı yenidən imtahana çəkib - həkimlər bibisində xərçəng şişi aşkarlayıblar. Edilən bütün cəhdlərə baxmayaraq 1951-ci ildə Nəzirə bibi dünyasını dəyişib. Həmin vaxt qız 7-ci sinifdə oxuyurmuş. Beləcə, iki uşaq (bibisi oğlu Mürsəllə)  bir evdə tək qalmalı olub. Uşaqlara maddi tərəfdən Mürsəlin atası köməklik edirmiş, ev işlərinə nəzarəti isə Mürsəlin nənəsi öz üzərinə götürüb. Onlar iki il beləcə yaşayıblar. Bundan sonra Mürsəl ailə qurub. Onun həyat yoldaşı Sveta ilə Fatimənin münasibətləri elə də yaxşı alınmadığından, Fatimə dəhlizdə fanerlə kəsilmiş kiçik otaqda ayrı yaşamalı olub. Bu zaman onun həyatında peyda olan İzzət xanım balaca Fatimənin "dördüncü anası"na çevrilib.  İzzət xanım Ziba xanım Qayıbovanın, Qacar ailəsindən olan həmin şahzadənin qızı idi. Ziba xanım o zaman sağ olduğundan Fatimə onu yaxşı xatırlayır. Qadının sadəcə oturuşu-duruşu onun köklü aristokrat olmasından xəbər verirmiş. Onun əri Cahangir bəy Qayıbov - Mirzə Hüseyn Əfəndinin oğlu hələ inqilabdan əvvəl Türkiyəyə ixtisasartırma kursuna göndərilibmiş. Ziba xanımın qardaş və bacıları Tbilisidə yaşayırmışlar və İranın təbəəsi imişlər. Onların bəziləri xaricə gedə bilsələr də,qalanları da olub. 30-cu illərdə Cahangir bəyi və Ziba xanımın qalan qardaş-bacılarını əvvəlcə tutublar, sonra güllələyiblər. Ziba xanım qızı Fatma ilə birgə Tbilisidə tək qalıbmış, yeri gəlmişkən, Fatimənin adını da həmin qızın şərəfinə qoyublarmış. Bu zaman Ziba xanımın başqa bir qızı İzzət dəmiryolu mühəndisliyini bitirdikdən sonra Bakıya işləməyə göndərilib. Sonra o, anasını və bacısını da bura gətirmişdi. İndi də  Fatiməyə himayədarlıq etməyə qərar verir.
Hərdən Zülfüqar əmisi də köməklik edərmiş. O, həm də atasına görə qıza kiçik pensiya kəsilməsinə də nail olmuşdu. Moskvadakı nənəsindən - anasının anası Kapitolina İvanovnadan da pul köçürmələri gəlirmiş. Stalinin ölümündən sonra vəziyyət nisbətən dəyişməyə başladı. Həyat getdikcə qaydasına düşürdü. Fatimə məktəbi bitirəndə ikicə dördü vardı, medal da ala bilərdi. Moskva Dövlət Universitetinə qəbul olunmağa can atırdı, amma imtahanları uğurla versə də, müsabiqədən keçə bilmədi, çünki "donos" verənlər hələ də çox idi. Belə yüksək qiymətlərlə o, Bakının istənilən ali məktəbinə girə bilərdi. Ancaq gecikdi və sənədlərini Azərbaycan Dövlət Universitetinə (ADU) çox gec gətirdi, qəbulsa artıq qurtarmışdı. Amma qohumu, tanınmış şair Səməd Vurğun bu işdə ona yardımçı oldu. O, universitetin rektoruna - professor Məmmədəliyevə bir zəng etməklə məsələni yoluna qoya bilib. Gündüz şöbəsinə qəbul qurtardığından, onu riyaziyyat fakültəsinin qiyabi bölməsinə  götürüblər, amma Fatimənin gündüz dərslərə getmək hüququ vardı. Birinci kursu bitirdikdən sonra isə onu əyani şöbəyə keçiriblər.
1959-cu ildə Universiteti bitirən Fatimə birgə oxuduğu tələbə yoldaşı ilə təyanat aldığı yerə  işləməyə getməyə hazırlaşırmış. Ümumiyyətlə, Fatimə xanım o vaxt çox patriot əhval-ruhiyyəli olub, ikinci kursda hətta  Xam Torpağa getmək istəyirmiş, amma İzzət xanım buna mane olub. Və Fatimə xanımı Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Energetika İnstitutuna işə düzəldib. İki ildən sonra o, laboratoriya müdiri Yaqub Balayeviç Qədimovun yardımı ilə "xruşşovka"da bir otaqlı mənzil alıb. Beləcə həyatı müəyyən qədər nizama düşüb və buna görə o, "dördüncü anası"na - İzzət xanıma çox minnətdardır.
Və əlbəttə ki, bütün bu illər ərzində o, həmişə doğma anasını xatırlayıb. Fatimə bilirdi ki, bütün bu illər ərzində anası qızını Amerikaya öz yanına aparmaq üçün əlləşib, amma heç nə alınmayıb. Nikita həmin müddətdə uğurla Amerika universitetini bitirib və təyyarə istehsalı ilə məşğul olan tanınmış şirkətdə - "Lokhid"də işləməyə başlayıb. Veronika Valentinovna isə hərbiləşmiş məktəbdə rus dilini tədris edirmiş. 1957-ci ildə o, xoş bir təsadüf nəticəsində Moskvaya öz anasına məktub yollaya bilib. Anası məktubu alsa da, bu barədə heç kimə bildirməyib, qorxub ki, məxfi istehsalatda işləyən qardaşı İqor üçün problemlər  yarana bilər.
Nənəsi Fatiməyə məktub barədə müəyyən müddətdən sonra, ona cavab yazmayacağına and içdirəndən sonra danışıb. Amma nənəsi sonradan Veronika Valentinovnaya özü məktub yazıb və o bildirib ki, qızı sağdır, hətta Fatimənin şəklini də Amerikaya göndəribmiş. Fatimə həmişə anası ilə görüşməyə çalışıb, amma bu görüş elə arzu olaraq qalıb - 1970-ci ildə Veronika avtomobil qəzasına düşüb və tezliklə dünyasını dəyişib. Fatiməyə bu barədə qardaşı Nikita məktub yazıb. İki ildən sonra Fatimə xanım Amerikaya gedə bilib, qardaşı ilə görüşüb, anasının isə yalnız qəbrinə baş çəkib...
1964-cü ildə Fatimə xanım Çexoslovakiyada da olub, ondan bir il qabaq o, oradakı ana və atasına məktub yazıb və cavab alıb. Amma onların yanına gedəndə artıq Vasili Alekseyeviç həyatda yox imiş. Yevgeniya İvanovna qızı və nəvəsi ilə birgə yaşayırmış. Çox mehriban görüşüblər, onlar istəyirmişlər ki, Fatimə xanım yanlarında qalsın. Amma o, Bakıya qayıdıb və tezliklə ərə gedib. Onun iki qızı dünyaya gəlib - Nərminə və Ziba. Əri ilə münasibətləri alınmayıb, on il bir yerdə yaşadıqdan sonra ayrılmağa qərar veriblər. Fatimə xanım on ildən çox Energetika İnstitutunda işlədikdən sonra Bakı Energetika Texnikumuna müəllim keçib, çox yaxşı pedaqoq olub və pensiyaya, yəni  1992-ci ilə qədər orada işləyib.
Böyük qızı həmin müddət ərzində ADU-nun fizika fakültəsini qurtarıb, kiçik qızı arxitektor olub. Bakıda ABŞ şirkətində işləyən və ingiliscə təmiz danışan qızı Nərminəni tezliklə okeanın o tayına - baş müəssisəyə göndəriblər, hazırda orada yaşayır və türkmənşəli bir amerikalıya ərə gedib, ondan bir qızı var. Ziba da ərə gedib, amma uğursuz olub, ərindən ayrılıb və Qrin-kart udaraq, 1999-cu ildə iki uşağı ilə birgə Birləşmiş Ştatlara köçüb. Fatimə xanım da onunla köçüb, oraya yerləşməyə Nikita kömək edib. İndi ailəlikcə Amerikada yaşayırlar. Fatimə xanımla bu yaxınlarda Bakıya etdiyi səfəri zamanı görüşüb, bu söhbəti  edə  bilmişdik.
"Amerikada həyatım boşdur. Amma başqa tərəfdən bütün uşaqlarım, nəvələrim oradadır. Bilmirəm, görünür, istənilən halda ora köçməliyəmmiş. Bakıda yaşayan zaman oraya köçmək ağlıma belə gəlməzdi. Bakı mənim üçün daha xoşdur. Çox mehriban, isti münasibətlərim olan qohumlarım, dostlarım buradadır. Amma mənsiz də qızlarım üçün pisdir", - deyə Fatimə xanım bizimlə söhbətinə belə  yekun vurdu.

SHE SURVIVED THE HORRORS OF CONCENTRATION CAMPS
Three days later, a notice was put up near the school, saying that all the men should assemble in the courtyard of the school. Nikita went there as well. Although he was only 17 and hadn't fought, his mother was very worried about him. He and Fatima looked at the men on the square from inside the school. There was a major there who approached their window and Veronika Valentinovna said that her son was there; he hadn't fought and had no documents. After that, the major shouted, pointing to Nikita: "That one - bring him over here." The major set him free. "Some time later we were transferred to another school in Nachoda itself. We lived in classrooms to which those men from our school had been brought before. All the classrooms were packed with greatcoats. We realized that they had been interrogated with 'extreme prejudice' there. My mother and the two girls who were with us picked the greatcoats and sewed skirts. Several days later, the major who had saved Nikita visited us in the morning and said that he had been ordered to leave urgently: 'I've come to say goodbye. If you want to send a message to someone in the Soviet Union, I can take it.' Mum gave him the address of my father's sister - aunt Nazira. Indeed, when he returned to the Soviet Union, he wrote literally two lines to aunt Nazira: 'If you want to find out anything about Veronika Qayibova and her children Nikita and Fatima, write to me.' But my aunt was scared that it was a trick and didn't reply," Fatima said.
Then Fatima went down with scarlet fever - the second case in the family - and she was taken to hospital. Despite her illness, she was quite happy here - the wards were spacious and absolutely clean, while the food was good. Veronika was respected in the district, which is why all her requests were met at the hospital. "I had plaits and mum didn't want my hair to be cut," Fatima says. "She asked the nurses who looked after us not to cut my hair and to remove the lice. There were other children and a German boy there. Everyone was looked after very well. We were transferred to a separate children's ward. Mum visited me every day. One day she couldn't visit me. Nikita told me that she cried and was afraid that something would happen to me. I stayed in the hospital longer than the others. I was told that I had complications. Only later did Nikita tell me that I was completely healthy. But we had received a summons saying that we had to go to an assembly point in Prague for those who were going to return to the Soviet Union. It turned out that my mum had asked the chief doctor at the hospital to keep me there. Thus we didn't leave Czechoslovakia at first and stayed there."
When Fatima was discharged from hospital, her mother was already living in a flat and working as a Russian language teacher at a police school. Nikita found a job at a sawmill in a neighbouring town. "Soon we met a family of Russian immigrants - Vasiliy Alekseyevich Stepin, his wife Yevgeniya Ivanovna and their daughter Zhenya. Stepin himself was a White Guard ?migr? and was a Czech citizen, but he still thought that he could be imprisoned. He had graduated from the University of Prague and was the best lung specialist in that small town. We often visited the Stepins. I went straight into second grade at school, spoke a little bit of Czech and studied well and, after the first six months, I was transferred to the third grade, because I was much older than the others."
The Stepins lived closer to the school than Fatima's family and so the girl often stayed there overnight. Later, Fatima found out that this was deliberate: her mother was afraid that she could be arrested and did not want this to affect her daughter in any way. In early 1946, a Soviet officer came from Prague and Veronika Valentinovna was actually arrested, although she was released two days later. They were soon visited by an officer who interrogated her and said that they should not be friendly with the Stepins, as this could be harmful. Later, they found out that he had destroyed the minutes of all Veronika Valentinovna's interrogations at his own risk because he believed they were not guilty. However the family was still worried that they could come for their mother again. Absolutely everyone tried to avoid returning to the Soviet Union. One family - a father and son - were arrested overnight and sent to the Soviet Union. The son escaped during the journey. He jumped out of the train. A woman took him in. So he managed to stay.
Veronika Valentinovna agreed with the local police chief who handled all the arrest warrants that if there was one for her, he would let her know in advance. The police chief visited them one night and said that Fatima's mother should be ready by the morning, because she was going to be sent to a forwarding station for Soviet repatriates in Prague. She packed her stuff and left before it got light. Fatima was woken up. Sleepy, she said goodbye to her mother without realizing that this was the last time she would see her. "The Stepins told mum not to take me with them. They said that I was too little and anything could happen to me. They told me - don't worry, your mum is going away and we will send you to her soon. I believed them and quietly said goodbye to mum, and I didn't realize that I was seeing her for the last time. Mum was very worried and I felt that. She couldn't even talk and we said goodbye," Fatima said.
Miraculously, Veronika Valen-tinovna managed to cross the border into West Germany. Many years later, Fatima learnt from her brother Nikita about the colossal difficulties and deprivations that she had to endure after that. Veronika Valentinovna got married again. The marriage turned out successfully and, in 1950, she and her husband moved to America, after much difficulty. Nikita managed to follow only two years later. "All this time, mum wrote to the Stepins." She and her new husband did everything possible to take Fatima. But it wasn't easy at the time. The Stepins asked Veronika Valentinovna for permission to adopt Fatima, to whom they had become attached, but she didn't agree. "I learnt from Nikita that the Stepins had asked mum to allow them to adopt me. If they had adopted me, I would have stayed in Czechoslovakia without any problem. But mum didn't agree. I don't know if she was right or not, it's difficult to judge. Vasiliy Alekseyevich was very upset, but Yevgeniya Ivanovna Stepina became my second mother anyway and, in all, I had four mums."
Goodbye, Czechoslovakia!
Fatima lived with the Stepins for two years. As long as Benes was president, Czechoslovakia remained a safe haven for Soviet repatriates. But soon the communists came to power. The Soviet government made a deal with the new government of Czechoslovakia to repatriate Soviet citizens. The Stepins received a summons - Fatima Qayibova was ordered to go to the forwarding station in Prague. "My second mother and my second family - the Stepins - tried hard, and visited the Soviet embassy, but they were rejected and told that I had been summoned by my Moscow grandmother - Veronika Valentinovna's mother. To be honest, I believed it because I knew that my grandmother lived in Moscow. They hid me for some time. But I couldn't remain locked up for long. In fact, I myself decided to leave. I thought my grandmother was waiting for me. Besides, the Soviet Union was treated with respect in Czechoslovakia. I was keen on going to a country which was respected so much. My second mother Yevgeniya Ivanovna did not want to let me go, but she had to."
Together with other Soviet repatriates, Fatima was sent to a big forwarding station in Szeged, Romania. She spent several months there. Then they were sent to the Soviet Union. They travelled in packed freight cars, but this did not disturb Fatima: she was used to every imaginable and unimaginable deprivation. They arrived in Kiev late at night. The next morning, a soldier who was attached to them took Fatima and another boy to a children's home where the waifs were handed over. There were children with criminal records there - it was something like a labour colony. Fortunately, the next day, the same soldier took them to special children's home No 13 in Kiev. "I spent some time at that children's home. It wasn't a bad place on the whole and better than some others. The management of the children's home was mainly engaged in searching for their pupils' relatives. Some time later, the head of the curriculum department called me and asked whether I had relatives. I said that I had aunt Nazira and uncle Zulfuqar in Baku. She literally forced me to write a letter and then they found their address. About one and a half weeks later I received a letter from aunt Nazira, saying that she would come to pick me up immediately after preparing the necessary documents. What surprised me most of all was that my aunt congratulated me on my birthday, which she had remembered after all those years. It was 8 March," our interviewee said.
Aunt Nazira took the girl out of the children's home in 1949. In Baku, they were welcomed by their closest relatives. A small party was arranged, Samad Vurgun came - it turned out that he was a relative. Fatima was sent to school No 134. "It was difficult for me. I had to get used to the language. But things soon sorted themselves out and I had no problem with my studies. I lived at aunt Nazira's - in the flat where Aliaga Sixlinski, my aunt's maternal relative, spent his final years. Another relative, Bahadur Qayibov, a well-known paediatrician and one of Azerbaijan's leading physicians, lived next door. Unfortunately, he died literally within a few days of my arrival. I never met him personally, but I had heard a lot about this man. All my family was proud of him."
Aunt Nazira lived with her son Mursal - she had divorced her husband who was also from a well-known family and a descendant of the Nuxa beys - the Sahmaliyevs. He taught in the history faculty at Azerbaijan State University. Everyone believed that he had studied at the Sorbonne, probably because he specialized in the history of France. By that time, Mursal had left school and entered the Azerbaijani Institute for Oil and Chemistry. Aunt Nazira worked as a merchandiser and they lived well. However she could have had problems because of Fatima. Soon after her niece's arrival, she was summoned to the NKVD and questioned about Fatima and her feelings. She said that the girl had parted from her mother in 1945 and had lived in Czechoslovakia without her. A reference from the children's home was also quite useful. It said that Fatima didn't remember anything from her previous life…
Later, Fatima always said that she did not remember anything when she was asked about her past and, when talking about the experiences she had endured, she never mentioned her mother. She was too scared.
Fatima gradually got used to her new life. But trouble was soon on the way - her aunt fell ill with cancer and, since nothing could be done, she passed away in 1951. The girl was in the 7th grade at the time. Now she lived with Mursal. His father supported them financially, while his paternal grandmother helped them to look after the house. They lived together for two years, after which Mursal got married. Fatima did not get on with his wife and she started living separately - in a corridor which was separated off by a veneer partition.
At this point, Izzat xanim entered her life and became her "fourth mother". She was the daughter of Ziba Qayibova, the same princess from the Qacar family. Ziba was still alive and Fatima remembers her very well. However, the woman's posture was not that of a member of an aristocratic family. Ziba had suffered a lot from the Soviet authorities. Her husband Cahangir Qayibov, the son of Mirza Huseyn Afandi, had been sent on refresher courses in Turkey before the revolution. Ziba had several brothers and two sisters, and they all lived in Tbilisi; they were Persian nationals. Some of them went abroad, while others could not. In the 1930s, Cahangir and Ziba's remaining brothers and sister were imprisoned and executed. Ziba remained in Tbilisi with her daughter Fatima, after whom, by the way, our Fatima was named. At that time, her second daughter,r Izzat, who had already graduated from university as a railway engineer, was sent to work in Baku. Later, she took her mother and sister to be with her.
Now Izzat xanim began to look after Fatima. Uncle Zulfuqar also helped her sometimes. He actually managed to get the authorities to pay her a small pension for her father. Her Moscow grandmother, Kapitolina Ivanovna, also sent her some money. Stalin died and the atmosphere in the country became easier. Things were gradually improving. Fatima graduated from school with two B grades and even got a medal from school. She tried to enter Moscow State University and passed her exams successfully, but could not get through the tough competition. With such good marks, she could have entered any university in Baku. But she was late - when she brought her documents to Azerbaijan State University, the deadline for applications had already expired. Samad Vurgun helped her with this: he called the rector of the university, Prof Mammadaliyev, and the issue was resolved. Since enrolment to the day department had already ended, she was accepted into the extramural section of the faculty of mathematics, with the right to attend day-time courses and, after completing her first year, she was transferred to the day department.
Having graduated in 1959, she was assigned to a district and planned to go with a friend from the faculty. Actually, Fatima was quite patriotic at the time and during her second year in university, she wanted to go to work on virgin land, but Izzat did not let her go. She set Fatima up in a job at the Energy Institute of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. Two years later, she was given a one-room flat in a five-storey block of flats ahead of the queue, with the help of the director of her laboratory, Yaqub Babayevich Qadimov. So, things were getting better; for this she was very grateful to her fourth mother - Izzat.
But of course, she always remembered her real mother. She knew that for all this time, her mother had been trying to help her daughter Fatima to go to America, but she had no success at all. By that time, Nikita had graduated from an American university and was working in the well-known aircraft building company Lockheed. Veronika Valentinovna was working as a Russian teacher at a military school. In 1957, she managed to send a letter to her mother in Moscow, who received the letter but did not tell anyone about it, as she was afraid that it could cause trouble for uncle Igor who was working at a secret factory.
She told Fatima about the letter some time later and made her promise not to write to her mother. But Fatima's grandmother decided later to write to Veronika Valentinovna and so she knew that her daughter was alive and even saw her in photographs which Fatima's grandmother sent to America. Fatima was hoping to see her mother, but it never happened - in 1970 Veronika was killed in a traffic accident. Her brother Nikita wrote to Fatima to tell her about it. Two years later, Fatima managed to visit America to see her brother and visit her mother's grave…
In 1964, Fatima visited Czechoslovakia. One year earlier she had written to her Czech mother and father, and they had replied. But when she visited them, Vasiliy Alekseyevich was no more. Yevgeniya Ivanovna was living with her daughter and granddaughter. The encounter was very warm, and they wanted Fatima to stay with them, but she decided to return to Baku where she soon married. She had two daughters - Narmina and Ziba. She did not get on well with her husband and they separated after 10 years. After working at the Energy Institute for more than 10 years, Fatima took up a teacher's job at the Baku Energy College. She was a very good teacher and worked there until she retired in 1992. Her elder daughter graduated from the faculty of physics at Azerbaijan State University, while her younger daughter became an architect. Narmina, who worked in the Baku office of an American company and was fluent in English, was sent to work at the head office in America where she lives now. She married a wealthy American of Turkish origin and has a daughter. Ziba also married, but divorced her husband. She won a green card in 1999 and left for the States with her two children. Fatima left with her. Nikita helped them settle in there. So now, the whole family lives in America. We managed to talk to Fatima during a recent visit to Baku.
"In America, I feel bored. But on the other hand, all my children and grandchildren are there. I don't know - probably, I would have ended up there in any case. When I lived in Baku, I couldn't even think of going there. I feel good in Baku. There are relatives and friends here with whom I have a very warm relationship. But my daughters wouldn't feel good without me," she said at the end of the interview.