QAZ VURUN Kİ, QAZANINIZ DOLSUN
Azərbaycanın mövqeyi öz qazının dünya bazarlarına daşınması üçün bütün variantlar içindən ən əlverişlisini seçməyə imkan verir
Yerin təkindən çıxarılan adi təbii qaz bu gün enerji resurslarının çatışmazlığı və onlara tələbatın artması ucbatından sərt iqtisadi və siyasi çəkişmə obyektinə çevrilib. Rusiya və Ukrayna arasında mütəmadi "qaz müharibəsi" baş verir və bütün Avropa nəfəsini dərərək diqqətini buna yönəldir. Xəzər qazı uğrunda gərgin mübarizə, nəqliyyat layihələrinin problemləri isə bitmir... Bəli, karbohidrogenlərlə zəngin olan Xəzər, boru kəməri layihələri ilə, qaz çatışmazlığı yaşayan avropalılara çox şey verə bilər. Məsələ sadəcə ondadır ki, ixracatçı ölkələr özləri bunu istəyirmi?
Bütün layihələr yaxşıdır
Sözün düzü, bu sualın cavabı daha çox başqa sualla bağlıdır: boru kəməri layihələrinin özünə nə vaxt aydınlıq gələcək? Bu gün heç kimdən gizli deyil ki, bütün intriqalar Avropanın əsas ümid bağladığı "Nabucco" layihəsinin ətrafında aparılır. İdeyaca "Nabucco" Bakı - Tbilisi - Ərzurum kəmərinin davamı olmalıdır və ildə 20-32 mlrd kubmetr qaz ötürməyə hesablanıb.
Layihənin ehtimal olunan dəyəri 7,9 mlrd avrodur. Qaz kəmərinin tikintisinə 2011-ci ildə başlanacağını vəd edənlər də var, ilkin nəqli 2014-cü ildə nəzərdə tuturlar. İlk baxışdan Azərbaycanı bu müddət tamamilə qane edir. Çünki Xəzərin Azərbaycan sektorundakı "Şahdəniz" qaz yatağının "2-ci mərhələsi"nin gerçəkləşdirilməsinin başlanğıcı ilə üst-üstə düşür. Ancaq müddətdən başqa layihə bir çox başqa həm iqtisadi, həm də siyasi meyarlar baxımından da Bakı üçün əlverişli olmalıdır. Özü də seçim imkanı yetərincə böyükdür - ölkə çoxsaylı alternativ təkliflər alır.
Bu yaxınlarda Bakıda Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev bildirib ki, enerji qaynaqlarının daşınması üzrə hər bir layihə Azərbaycan üçün maraqlıdır: "Layihələrdə iştirak, ölkə üçün yeni imkanlar yaradır, karbohidrogen resurslarının dünya bazarlarına daşınması yollarını asanlaşdırır".
Nazir qeyd edib ki, Praqada "Cənub dəhlizi" üzrə birgə Bəyannaməni imzalamaqla Azərbaycan göstərdi ki, Türkiyə-Yunansıtan-İtaliya (TGI) qaz kəməri layihəsini, Transadriatik qaz kəmərini (TAP) və "Nabucco" layihəsini dəstəkləyir. O deyib: "Bu sadalanan layihələrin heç birinə biz kapital yatırmamışıq. Biz sadəcə deyirik ki, Azərbaycan buna maraq göstərir. Əgər bu layihələr Azərbaycan üçün iqtisadi baxımdan əlverişli olarsa, ölkəmizin milli maraqlarına uyğun gələrsə və vaxtında yerinə yetirilərsə, onda biz bunlarda fəal iştirak etməyə hazırıq".
Öz növbəsində, Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bildirib ki, "Azərbaycan qazının Avropa regionuna daşınması üçün bir neçə layihə, bir neçə imkan mövcuddur və bütün bu imkanlar açıqdır". E. Məmmədyarov misal kimi "Nabucco", TGI və TAP qaz kəməri layihələrini gösiərib. "Çoxsaylı başqa variantlar da var, onlar da məqsədəuyğunluq, sabitlik və müəyyənlik baxımından ciddi-cəhdlə hesablanmalıdırlar", - deyə XİN başçısı bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu və ya başqa layihəyə baxanda həm risklər, həm də onların gəlirliliyi nəzərə alınır. E.Məmmədyarov bildirib ki, haqqında Praqada Bəyannamə imzalanmış "Cənub dəhlizi" layihəsi də Azərbaycan üçün maraqlıdır. Onun sözlərinə görə, bu layihə elə variantlardandır ki, ölkə enerji imkanları ilə yanaşı, öz coğrafi imkanlarından da istifadə edə bilər: "Bu baxımdan "Cənub dəhlizi"nin inkişafı, əlbəttə ki, bizim milli maraqlara uyğun gəlir və biz daha çiçəklənmiş sabit region yarada bilərik".
Layihələrdə bu cür təmkinli iştirak yetərincə məntiqlidir. N.Əliyevin sözlərinə görə, "Nabucco" üzrə danışıqların çoxdan başlamasına baxmayaraq, bir sıra məsələlər hələ də öz həllini tapmayıb. Məsələn, Rusiyanın "Cənub axını" layihəsindən fərqli olaraq, "Nabucco" layihəsi üzrə hələ də dövlətlərarası və tranzit sazişləri yoxdur. "Türkiyə ilə Avropa Birliyi arasında layihənin gerçəkləşdirilməsi üzrə sazişlərin bağlanması iyunun sonuna gözlənilir", - deyə nazir vurğulayıb.
Yada salaq ki, mayın 8-də Praqada keçirilmiş enerji sammitində AB ilə Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Misir arasında "Cənub dəhlizi" ilə bağlı birgə Bəyanat imzalanıb. Bir sıra diplomatik qaynaqlar qeyd ediblər ki, Praqada "AB layihə üçün gözlənilən siyasi dəstəyi əldə edə bilməyib", çünki Qazaxıstan, Özbəkistan və Türkmənistan Bəyannaməyə qol çəkməyiblər. Ancaq bununla yanaşı energetika məsələləri üzrə Avropa komissarı Andris Pibalqs Praqada bildirib ki, AB Türkiyə ilə " Nabucco" qaz kəməri tikintisi layihəsi üzrə sazişləri iyunda bağlamaq niyyətindədir. "Mən əvvəlki kimi sazişləri iyunda bağlamaq niyyətindəyəm. Beləliklə, biz bütün şərtləri bir neçə həftə ərzində razılaşdırmalıyıq. Biz Türkiyə ilə danışıqlarda yetərincə irəli getmişik", - deyə A.Pibalqs bildirib (Bloomberg).
Türkiyə tərəfinin cavabı özünü çox gözlətməyib. "AB "Nabucco" qaz kəməri layihəsinin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı məsələlərin həllini sürətləndirməlidir. Türkiyə bu layihə üzrə payına düşən hər şeyi öz öhdəsinə götürə bilər. Əgər qazın daşınması bizim ölkənin ərazisindən keçəcəksə, biz qaz nəqli xətləri tikməyə hazırıq", - deyə Türkiyə baş naziri Rəcəb Tayyip Ərdoğan bildirib.
Bunu, məsələdə yetərincə irəliləmə saymaq olar. Əgər Türkiyə imtina edərsə, onda qaz kəməri olmayacaq. Daha doğrusu, Türkiyədən yan keçməklə tikiləcək kəmər 4-5 dəfə baha başa gələrdi. Yeri gəlmişkən, Praqa sammitində Türkiyə prezidenti Abdullah Gül bildirib: "Türkiyə Xəzər hövzəsinin və Yaxın Şərqin qazını öz ərazisindən keçməklə Avropaya daşınmasına imkan verən boru kəmərinin tikintisinə böyük önəm verir". Həmçinin A. Gül qeyd edib: "AB-yə üzv olmaq istəyən Türkiyə öz milli təhlükəsizliyini enerji qaynaqlarının diversifikasiyası yolu ilə möhkəmləndirməyə əsaslanmış enerji siyasəti yürüdür... Mən əminəm ki, mövcud energetika layihələri qarşılıqlı inama əsaslanan konstruktiv əməkdaşlıq prosesinə çevrilməlidir".
Türkiyə prezidentinin sözlərinə görə, Türkiyə "Cənub dəhlizi" və onun vacib hissəsi olan "Nabucco" layihələri barədə yüksək məsuliyyət hissi daşıyır. A. Gül bildirib ki, "strateji planda bu layihələr mövcud boru kəmərlərindən daha önəmli ola bilər".
"Biz səmimi qəlbdən ümid edirik ki, "Nabucco" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi başqa layihələrə də impuls verəcək və Azərbaycan, Türkmənistan, İraq, Misir və İran üçün əlverişli beynəlxalq siyasi şərait yaradacaq. Əsas ölkələr - Xəzər və Yaxın Şərq regionlarının qaz istehsalçıları ilə yanaşı, bu, Avropanın da enerji təhlükəsizliyinin yüksəldilməsinə yardımçı olacaq", - deyə Abdullah Gül bildirib.
Söz Orta Asiyanındır
Göründüyü kimi, Türkiyə "Nabucco" və o cümlədən başqa layihələr üzrə də sənədlərə qol çəkməkdən imtina etmir. Başqa məsələyə qayıdaq. Avropa Komissiyasının Azərbaycan nümayəndəliyinin başçısı Alan Vaddams bildirib ki, "Azərbaycanın resursları "Nabucco"nun başlanması üçün yetərlidir, amma layihənin uzunmüddətli işləməsi üçün kifayət deyil". Bu zaman A.Vaddams Asiya ölkələri qoşulduqdan sonra layihənin gerçəkləşmə imkanı qazanmasına şübhə etmir: "Dəqiq bildirmək gərəkdir ki, "Nabucco" Xəzər bölgəsindəki qazın daşınması üçündür. Və bu, baş verəcək. Buna mənim heç bir şübhəm yoxdur".
AB-nin Güney Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Piter Semnebi də bu fikirdədir: "…Qeyd etmək istəyirəm ki, ilkin mərhələ layihəyə Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycanın qoşulması ilə bağlı idi, ikinci mərhələdə isə Mərkəzi Asiya ölkələrinin növbəsidir", -deyə o, jurnalistlərə bildirib.
Avstiryanın OMV şirkətində beynəlxalq layihələr və "Nabucco" üzrə nümayəndə Kristian Dolezal hesab edir ki, "qaz kəmərinin doldurulması məsələsi asan həll ediləcək" və ""Nabucco" çoxsaylı qaynaqlara hesablanmış layihədir". "İraq qazı da başqa qaynaqlarla yanaşı müəyyən dərəcədə "Nabucco" boru kəmərinin doldurulmasına imkan verəcək. Belə sövdələşmə səhmdarların "Nabucco" layihəsininin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı çox qərarlı olmasının sübutudur", - deyə K.Dolezal vurğulayıb.
O, həmçinin qeyd edib ki, "layihənin işlənmə mərhələsi plana uyğun irəliləyir, səhmdarlar isə satınalmalarda uğurlar göstərirlər". "Azərbaycandan "Şahdəniz" yatağının ikinci mərhələsinin işlənməsi nəticəsində əldə ediləcək, həmçinin Misirdən alınacaq iri qaz həcmləri ilə "Nabucco" qaz kəməri asanlıqla doldurula bilər", - deyə K.Dolezal əlavə edib. Nümunə üçün o, Almaniyanın RWE konserni ilə Türkmənistan arasında bağlanmış uzunmüddətli sazişi göstərib. Aprelin ortalarında Türkmənistanla RWE arasında Xəzər dənizinin türkmən şelfinin işlənməsi və əldə edilən qazın Avropaya göndərilməsi ilə bağlı memorandum bağlanıb.
"Nabucco" layihəsinin səhmdarlarından birinin - Macarıstanın MOL neft-qaz şirkətinin direktorlar şurasının sədri, baş icraçı direktoru Jolt Hernadi isə bildirib ki, Azərbaycanı "yalnız "Şahdəniz"də böyük qaz ehtiyatlarının olması baxımından deyil, həm də Türkiyə ilə birləşən mövcud qaz kəmərinin olmasına görə "Nabucco" üçün əsas təchizatçı ölkə sayır".
Yada salaq ki, "Nabucco"nun səhmdarları olan OMV və MOL İraqın şimalında qaz hasilatını artırmaq məqsədi ilə bu ölkənin "Pearl Petroleum" qaz şirkətinin səhmlərinin 20%-ni satın alıblar. Layihələrin dəyərləri $8 mlrd. təşkil edir. Satıcılar "Dana Gas" və "Crescent Petroleum" ərəb şirkətləridir, onların "Pearl Petroleum" üzrə payları bərabərdir. K.Dolezalın sözlərinə görə, "bu sövdələşmə səhmdarlarının "Nabucco"nun gerçəkləşdirilməsi baxımından qərarlı olmasına sübutdur".
Daha bir önəmli məqam layihənin sərmayə tərəfidir. K.Dolezal hesab edir ki, ""Nabucco" üzrə son investisiya qərarları 2010-cu ilin I rübündə boru kəmərinin doldurulması ilə bağlı sifarişlər qəbul ediləndən sonra verilə bilər". "Türkiyə ilə hökumətlərarası sazişlər bağlandıqdan sonra "Nabucco"nun gerçəkləşdirilməsində növbəti mərhələ açıq mövsüm və müfəssəl mühəndislik prosesinin başlanması olacaq və buna artıq start verilib", - deyə K.Dolezal vurğulayıb.
"Qaz məsələsi"nin qiyməti
Göründüyü kimi, çoxsaylı skeptik mövqelərin olmasına baxmayaraq, "Nabucco"nun gerçəkləşdirilməsi tamamilə realdır. Hazırda layihənin əsas səhmdarlarından olan Avstriya OMV-si Rusiyanın "Qazprom" şirkəti ilə çox yaxşı münasibətlər qurub. Boru kəmərinin tikinti xərclərinin qiymətinə gəldikdə isə, artıq bəllidir ki, layihənin ümumi dəyərinin 30%-i iştirak payı əsasında "Nabucco Gas Pipeline International" səhmdarları tərəfindən ödənəcək. Qalan 70% isə kreditlərin hesabına bağlanacaq. Qeyd etmək gərəkdir ki, fevralda Dünya Bankı qaz kəmərinin tikinti layihəsinə maliyyə dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu bildirib. Sanılır ki, başqa beynəlxalq qurumlar da layihəyə maliyyə dəstəyi göstərməyə hazırdır.
Mərkəzi Asiya ölkələrinin də layihəyə qatılması realdır. Burada borunun Avropa Birliyi tərəfindən fəal lobbiləşdirilməsi və Türkmənistanın istifadə edə bilmədiyi böyük qaz ehtiyatlarının olması da öz rolunu oynayır. Bu yaxınlarda Aşqabat öz ölkəsinin qaz yataqları ilə bağlı beynəlxalq audit göstəricilərini dərc etdirib. Həmin göstəricilərə görə, onun yalnız iki əsas yatağında ehtiyatlar 6 trln. kubmetr təşkil edir (bu da doğrudur ki, türkmən qazının əsas alıcısı Rusiyadır).
Burada Azərbaycan qazının da "Nabucco" ilə daşınacağını yada salmaq yerinə düşər. Bir çox ekspertlər hesab edirlər ki, borunun doldurulması üçün ilkin mərhələdə "Şahdəniz" yatağından əldə ediləcək 8 mlrd. kubmetr qaz da yetərlidir. N.Əliyevin sözlərinə görə, "Şahdəniz" yatağının "Mərhələ-2" layihəsinin başlamasına qədər yataqdan ildə 9 mlrd. kubmetr qaz və 40 min barrel kondensat əldə edilir. "Şahdəniz"in sübut olunmuş ehtiyatları isə 1,2 trln. kubmetr təşkil edir. Yataq üzrə "Mərhələ-3" fazası da istisna edilmir və tamamilə gözləmək olar ki, 2020-ci ildə yataqdan əldə edilən qazın ümumi həcmi ildə 40 mlrd. kubmetr səviyyəsini ötəcək.
Bununla yanaşı, "Azəri-Çıraq-Günəşli" neft yataqları blokunun altında da 300 mlrd. kubmetrə yaxın ehtiyatı olan qaz yatağı yerləşir. Natiq Əliyevin sözlərinə görə, "Abşeron" perspektiv strukturunun kəşfiyyatının nəticələri də burada iri qaz ehtiyatları olmasını, onun həcminin hətta "Şahdənəz"dəkindən də çox olduğunu ehtimal etməyə imkan verir. Amma ARDNŞ tərəfindən də qaz çıxarılır və şirkət 2008-ci ildə plan 8 mlrd. kubmetr olduğu halda, 8,2 mlrd. kubmetrdən çox qaz çıxarıb. Beləliklə, gələcəkdə Azərbaycan qazından təkcə "Nabucco"da deyil, başqa layihələrdə də istifadə etmək olar.
Ancaq bir problem var. Bu, qazın qiymət məsələsidir. Həmçinin Azərbaycanın "Nabucco"da iştirakının neçəyə başa gəlməsidir. Hələ bu ilin yanvar ayında Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Macarıstana səfəri zamanı bildirmişdi ki, rəsmi Bakı "Nabucco" qaz kəmərinin tikintisi layihəsində iştirakı ilə bağlı qərarını kəmər üçün alınacaq qazın qiymətinə uyğun verəcək. Türkiyə ilə Azərbaycan arasında "Şahdəniz" yatağının "Mərhələ 2" layihəsində alınacaq qazın qiyməti barədə aparılan danışıqlar nəzərə alınsa, qiymət məsələsi gündəlikdə durur. Natiq Əliyevin sözlərinə görə, "Azərbaycan, qazı bazar qiymətlərinə uyğun satmaq istəyir".
Doğrudur, nazir konkret qiymət söyləməyib, sadəcə yada salıb ki, "Türkiyə Rusiyadan aldığı qazın hər min kubmetri üçün $400-500 ödəyib, Türkmənistan isə onda öz qazının min kubmetrini Rusiyaya $40-a satırdı". N.Əliyev Azərbaycanla Türkiyə arasında təbii qaz satışı ilə bağlı danışıqların başa çatdığı və Azərbaycan tərəfinin qazın qiymətinin $200-250-ə qaldırması barədə Türkiyənin "Haber 7" portalı tərəfindən yayılmış xəbərin doğru olmadığını da bildirib. Yada salaq ki, 2008-ci ildə Türkiyə Azərbaycandan min kubmetrinin qiyməti $120-dən olmaqla, 5 mlrd. kubmetr qaz alıb.
Gələcəkdə göndəriləcək qazın yalnız qiyməti barədə deyil, həm də həcmləri barədə danışıqlar başa çatdırılmayıb. Qeyd edək ki, Azərbaycan Rusiyaya və Gürcüstana da qaz ixracı məsələsinə bu cür bazar iqtisadiyyatına xas mövqedən yanaşır. Buna görə də, "Nabucco"nun təşəbbüskarları bu gün yalnız layihənin maliyyələşdirilməsi məsələsi ilə bağlı deyil, həm də onda qaz istehsalçısı olan ölkələrin iştirakı barədə də ciddi düşünməlidirlər və bu perspektivli layihədən onlara real dividendlər təklif etməlidirlər.

IF YOU WANT GAS, PAY THE PRICE
Azerbaijan's position enables it to choose the most profitable option for selling and delivering gas to world markets
Ordinary natural gas produced from under the earth has, at a time of shortage of energy resources but increasing demand, become the object of severe economic and political strife and intrigue. Russia and Ukraine periodically enter a period of "gas warfare" watched intensely by the whole of Europe, there is no end in sight to the fight for Caspian gas and regional transport projects are facing problems. The Caspian, with its colossal hydrocarbon resources, can give much to "gas-hungry" Europeans via its pipeline projects. The only question is whether the supplier countries will want to do so.
All projects are good …
Frankly speaking, the answer to this question is closely connected to another question: when will there be certainty over pipeline projects? It is no secret to anyone today that the Nabucco project, very much preferred by the European Union, is at the centre of speculation. Nabucco is intended to be a continuation of the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline and is expected to transport 20-32 billion cubic metres of gas a year. The estimated cost of the project is Euro 7.9 billion. The construction of the gas pipeline is expected to commence in 2011, while first gas is scheduled for transit in 2014. It would appear that the timing suits Azerbaijan very well because it comfortably overlaps with the start of Stage-2 of the development of the Shah Deniz gas condensate field in the Azerbaijan sector of the Caspian Sea. However, in addition to timing, the project has to suit Baku in many other criteria, both economic and political, particularly as the choice is quite extensive - the country has received a number of alternative suggestions.
Azerbaijani Minister of Industry and Energy Natiq Aliyev said in Baku recently that Azerbaijan is interested in every project pertaining to energy transportation. "Participation in projects opens up new opportunities for the country and simplifies methods of delivering hydrocarbon resources to world markets," Aliyev said.
The minister added that, in signing a joint declaration on the Southern Corridor in Prague, Azerbaijan had demonstrated that it was supporting the idea of the Turkey-Greece-Italy (TGI) gas pipeline, the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) and the Nabucco project. "We have not invested in any of the above projects, we are only saying that Azerbaijan is interested in them. And if these projects prove to be profitable for Azerbaijan from an economic standpoint, meet our national interests and are implemented in time, we are ready to take part in them," the minister said.
At the same time, Foreign Minister Elmar Mammadyarov said "there are several projects and several options for delivering Azerbaijani gas to Europe, and these opportunities are still open". As an example, Mammadyarov referred to the Nabucco gas pipeline project, TGI and TAP. "There are many other alternatives which have to be carefully calculated, considering their expediency, stability and predictability," the foreign minister added.
He said that when considering such projects, both risks and profitability are taken into consideration. He said the Southern Corridor project, for which the Prague declaration was signed, was also of interest to Azerbaijan. He noted further that it is one of the options in which the country, in addition to the energy component, may also take advantage of its geographical location. "In this context, the development of the Southern Corridor certainly meets our national interests, in enabling the development of an even more prosperous and stable region," Mammadyarov said.
Such a reserved position on participation in these projects is easy to explain. According to Aliyev, although talks about Nabucco have been under way for some time, some issues have yet to be resolved. For instance, unlike the Russian Southern Stream project, there are no inter-state transit agreements on Nabucco. "An agreement between Turkey and the EU on implementing the project is due to be signed only in late June," the minister said.
We recall that a joint declaration on the Southern Corridor project was signed by the EU, Azerbaijan, Georgia, Turkey and Egypt at the 8 May energy summit in Prague. Some diplomatic sources indicated that the "EU failed to secure the anticipated political support for the project in Prague" because the declaration was not signed by Kazakhstan, Turkmenistan and Uzbekistan. At the same time, the European commissioner on energy issues, Andris Pibalgs, said in Prague that the EU intends to sign an agreement with Turkey on the construction of the Nabucco gas pipeline in June. "My goal is still to sign the agreement in June. Therefore, we need to agree on all conditions over the next couple of weeks. We have made tremendous progress in talks with Turkey," Pibalgs said (Bloomberg).
The Turkish side responded very quickly. "The EU should speed up the resolution of issues pertaining to the Nabucco gas pipeline project," Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said. "Turkey is ready to assume all its commitments within the project. If gas is transported through our territory, we are ready to create gas transit lines," Erdogan said.
This can be viewed as a major breakthrough in the implementation of Nabucco, because if Turkey refuses, the gas pipeline will not go through there. To be more precise, the cost of the project would rise four to five times if it by-passed Turkey. In fact, Turkish President Abdulla Gul said at the Prague summit that "Turkey attached special importance to the construction of pipelines enabling the transit of gas from the Caspian basin and the Middle East to Europe through its territory". "Turkey, aspiring to membership of the EU, is pursuing an energy policy whose main objective is to strengthen its national security by diversifying sources of energy supply… I am convinced that the existing energy projects should be transformed into productive processes of cooperation based on mutual trust," Gul said.
The president said that Turkey felt responsible for the Southern Corridor and the Nabucco project, which is its most important component, and "could be strategically even more important than existing pipelines". "We sincerely hope that the implementation of Nabucco will give an impetus to other projects and, when a favourable international political environment is created, Azerbaijan, Turkmenistan, Iraq, Egypt and Iran, together with other key gas producers of the Caspian and Middle Eastern regions, will contribute to European energy security," Gul said.
The ball is in the Central Asian court
It appears that Turkey is not going to refuse to sign up to Nabucco and other gas transit projects. The chairman of the European Commission representative office in Azerbaijan, Allan Vaddams, has said that "Azerbaijan's resources would be sufficient to start Nabucco, but they are not sufficient for the long-term operation of the project." At the same time, Vaddams does not doubt that the project can be implemented if it is joined by Asian countries. "It must be clearly stated that Nabucco is intended for gas from the Caspian region. And I have no doubts whatsoever that this will happen," he said.
This opinion is shared by the EU's special envoy to the South Caucasus, Peter Semneby. "… I would like to say that the preliminary stage of the project is associated with the joining of Turkey, Georgia and Azerbaijan, while countries of Central Asia are to join at a later stage," he told journalists.
Meanwhile, Christian Dolesal, representative for international projects and Nabucco of the Austrian company OMV, believes that "the issue of filling the pipeline will be easily resolved" and "Nabucco is a project designed for many sources". "Iraqi gas, together with other sources, will make a significant contribution to filling Nabucco, a pipeline for the transportation of gas to European markets…," he said. Dolesal added that "the development stage of the project is moving forward as planned, and shareholders are being successful in their acquisitions". "Together with large volumes of gas from Stage 2 of Azerbaijan's Shah Deniz field, as well as gas from Egypt, the pipeline can easily be filled," Dolesal added. He also mentioned a long-term contract signed by Germany's RWE with Turkmenistan in mid-April. The agreement envisages cooperation in the development of the Turkmen continental shelf and the transportation of Turkmen gas to Europe.
Zolt Hernardi, chairman of the Board of Directors and chief executive officer of the Hungarian MOL oil and gas company, which is also one of the Nabucco stakeholders, has said that he considers Azerbaijan "a key supplier for Nabucco due, not only to the immense reserves of Shah Deniz, but also to the pipeline connection with Turkey".
We recall that OMV and Hungarian MOL, both stakeholders in the Nabucco project, have acquired a total of 20 percent of Iraq's Pearl Petroleum in order to increase gas production from northern Iraq. The projects are valued at $8bn. The sellers are Arab Dana Gas and Crescent Petroleum, which own equal shares in Pearl Petroleum. According to Dolesal, such a transaction is evidence of Nabucco shareholders' determination with regard to its implementation.
Another important aspect is the investment component of the project. Dolesal believes that a "final investment decision on Nabucco may be reached in Q1 of 2010, after applications to fill the pipeline have been received". "The signing of an inter-governmental agreement (with Turkey - writer) will be followed by the commencement of the open season and the completion of the detailed engineering which has already begun," Dolesal said.
"Gas issue" price
Despite widespread scepticism, the implementation of Nabucco is quite feasible. Austrian OMV, one of the project stakeholders, gets along quite well with Russia's Gazprom.
As for the cost of pipeline construction, it is already known that 30 percent of the total cost will be invested by Nabucco Gas Pipeline International in a manner commensurate with their stakes of interest, while the other 70 percent will be paid from loans. It is also worth mentioning that the WB expressed its readiness in February to provide financial support for the project. It cannot be ruled out, either, that other international organizations may want to invest in the project.
The participation of Central Asian countries in the project is also quite likely. First of all, this is because of active lobbying on the part of the EU. Secondly, there are huge reserves of gas "to get rid of" in Turkmenistan. Ashgabat recently published the results of an international audit of the country's fields, suggesting that the reserves in just two of its main fields constitute 6 trillion cubic metres (though Russia is first in line for Turkmen gas).
At this point it is worth mentioning the transit of Azerbaijani gas via Nabucco. Many experts think 8bn cubic metres of gas from Shah Deniz will be enough to fill the pipe in the initial stages. Mr. Aliyev says that annual production from Shah Deniz before the start of Stage-2 will constitute 9bn cubic metres, with 40,000 barrels of condensate. Confirmed gas reserves in Shah Deniz are 1.2 trillion cubic metres. A third stage is not ruled out and it is quite possible that, after 2020, total annual production from Shah Deniz will exceed 40bn cubic metres. In addition, there are gas reserves in the ACG field - at least 300bn cubic metres. Further, Aliyev believes that exploration of the Absheron prospect has revealed that there are huge reserves of gas there as well. In fact, they may well exceed those of Shah Deniz. There is also gas production by SOCAR, which exceeded 8.2bn cubic metres in 2008 (with a planned 8bn cubic metres). In other words, Azerbaijani gas alone may prove sufficient for Nabucco for the foreseeable future.
There is a caveat however - this is the price of gas, including the price of Azerbaijan's participation in Nabucco. In January 2009, during a visit to Hungary, President Ilham Aliyev said Azerbaijan would base its decision about participation in the construction of Nabucco on proposals concerning the price of gas.
The price issue remains high on the agenda, considering the ongoing talks between Azerbaijan and Turkey about the acquisition of gas from Stage-2 of Shah Deniz. According to Natiq Aliyev, Azerbaijan "intends to sell gas at market prices". The minister stopped short of specifying a price, adding that "Turkey was buying Russian gas at $400-500 per 1,000 cubic metres, while Turkmenistan was selling gas to Russia for $40 per 1,000 cubic metres". Aliyev did not confirm reports circulated by the Turkish Haber 7 website that talks between Azerbaijan and Turkey were complete and that the Azerbaijani side had raised the price to $200-250 per 1,000 cubic metres. We recall that in 2008 Turkey bought 5bn cubic metres of gas from Azerbaijan for $120 per 1,000 cubic metres.
Talks on the volumes of gas supplies are not over yet. In fact, Azerbaijan adheres to the same market position with regard to gas exports to Russia and Georgia. Thus Nabucco's initiators should think carefully not only about the issue of financing the project and the participation of gas producers, but also about offering them real dividends from this clearly promising project.