QAZ VURUN Kİ, QAZANINIZ DOLSUN
Azərbaycanın mövqeyi öz qazının dünya bazarlarına daşınması üçün bütün variantlar içindən ən əlverişlisini seçməyə imkan verir
Yerin təkindən çıxarılan adi təbii qaz bu gün enerji resurslarının çatışmazlığı və onlara tələbatın artması ucbatından sərt iqtisadi və siyasi çəkişmə obyektinə çevrilib. Rusiya və Ukrayna arasında mütəmadi "qaz müharibəsi" baş verir və bütün Avropa nəfəsini dərərək diqqətini buna yönəldir. Xəzər qazı uğrunda gərgin mübarizə, nəqliyyat layihələrinin problemləri isə bitmir... Bəli, karbohidrogenlərlə zəngin olan Xəzər, boru kəməri layihələri ilə, qaz çatışmazlığı yaşayan avropalılara çox şey verə bilər. Məsələ sadəcə ondadır ki, ixracatçı ölkələr özləri bunu istəyirmi?
Bütün layihələr yaxşıdır
Sözün düzü, bu sualın cavabı daha çox başqa sualla bağlıdır: boru kəməri layihələrinin özünə nə vaxt aydınlıq gələcək? Bu gün heç kimdən gizli deyil ki, bütün intriqalar Avropanın əsas ümid bağladığı "Nabucco" layihəsinin ətrafında aparılır. İdeyaca "Nabucco" Bakı - Tbilisi - Ərzurum kəmərinin davamı olmalıdır və ildə 20-32 mlrd kubmetr qaz ötürməyə hesablanıb.
Layihənin ehtimal olunan dəyəri 7,9 mlrd avrodur. Qaz kəmərinin tikintisinə 2011-ci ildə başlanacağını vəd edənlər də var, ilkin nəqli 2014-cü ildə nəzərdə tuturlar. İlk baxışdan Azərbaycanı bu müddət tamamilə qane edir. Çünki Xəzərin Azərbaycan sektorundakı "Şahdəniz" qaz yatağının "2-ci mərhələsi"nin gerçəkləşdirilməsinin başlanğıcı ilə üst-üstə düşür. Ancaq müddətdən başqa layihə bir çox başqa həm iqtisadi, həm də siyasi meyarlar baxımından da Bakı üçün əlverişli olmalıdır. Özü də seçim imkanı yetərincə böyükdür - ölkə çoxsaylı alternativ təkliflər alır.
Bu yaxınlarda Bakıda Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev bildirib ki, enerji qaynaqlarının daşınması üzrə hər bir layihə Azərbaycan üçün maraqlıdır: "Layihələrdə iştirak, ölkə üçün yeni imkanlar yaradır, karbohidrogen resurslarının dünya bazarlarına daşınması yollarını asanlaşdırır".
Nazir qeyd edib ki, Praqada "Cənub dəhlizi" üzrə birgə Bəyannaməni imzalamaqla Azərbaycan göstərdi ki, Türkiyə-Yunansıtan-İtaliya (TGI) qaz kəməri layihəsini, Transadriatik qaz kəmərini (TAP) və "Nabucco" layihəsini dəstəkləyir. O deyib: "Bu sadalanan layihələrin heç birinə biz kapital yatırmamışıq. Biz sadəcə deyirik ki, Azərbaycan buna maraq göstərir. Əgər bu layihələr Azərbaycan üçün iqtisadi baxımdan əlverişli olarsa, ölkəmizin milli maraqlarına uyğun gələrsə və vaxtında yerinə yetirilərsə, onda biz bunlarda fəal iştirak etməyə hazırıq".
Öz növbəsində, Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bildirib ki, "Azərbaycan qazının Avropa regionuna daşınması üçün bir neçə layihə, bir neçə imkan mövcuddur və bütün bu imkanlar açıqdır". E. Məmmədyarov misal kimi "Nabucco", TGI və TAP qaz kəməri layihələrini gösiərib. "Çoxsaylı başqa variantlar da var, onlar da məqsədəuyğunluq, sabitlik və müəyyənlik baxımından ciddi-cəhdlə hesablanmalıdırlar", - deyə XİN başçısı bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu və ya başqa layihəyə baxanda həm risklər, həm də onların gəlirliliyi nəzərə alınır. E.Məmmədyarov bildirib ki, haqqında Praqada Bəyannamə imzalanmış "Cənub dəhlizi" layihəsi də Azərbaycan üçün maraqlıdır. Onun sözlərinə görə, bu layihə elə variantlardandır ki, ölkə enerji imkanları ilə yanaşı, öz coğrafi imkanlarından da istifadə edə bilər: "Bu baxımdan "Cənub dəhlizi"nin inkişafı, əlbəttə ki, bizim milli maraqlara uyğun gəlir və biz daha çiçəklənmiş sabit region yarada bilərik".
Layihələrdə bu cür təmkinli iştirak yetərincə məntiqlidir. N.Əliyevin sözlərinə görə, "Nabucco" üzrə danışıqların çoxdan başlamasına baxmayaraq, bir sıra məsələlər hələ də öz həllini tapmayıb. Məsələn, Rusiyanın "Cənub axını" layihəsindən fərqli olaraq, "Nabucco" layihəsi üzrə hələ də dövlətlərarası və tranzit sazişləri yoxdur. "Türkiyə ilə Avropa Birliyi arasında layihənin gerçəkləşdirilməsi üzrə sazişlərin bağlanması iyunun sonuna gözlənilir", - deyə nazir vurğulayıb.
Yada salaq ki, mayın 8-də Praqada keçirilmiş enerji sammitində AB ilə Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Misir arasında "Cənub dəhlizi" ilə bağlı birgə Bəyanat imzalanıb. Bir sıra diplomatik qaynaqlar qeyd ediblər ki, Praqada "AB layihə üçün gözlənilən siyasi dəstəyi əldə edə bilməyib", çünki Qazaxıstan, Özbəkistan və Türkmənistan Bəyannaməyə qol çəkməyiblər. Ancaq bununla yanaşı energetika məsələləri üzrə Avropa komissarı Andris Pibalqs Praqada bildirib ki, AB Türkiyə ilə " Nabucco" qaz kəməri tikintisi layihəsi üzrə sazişləri iyunda bağlamaq niyyətindədir. "Mən əvvəlki kimi sazişləri iyunda bağlamaq niyyətindəyəm. Beləliklə, biz bütün şərtləri bir neçə həftə ərzində razılaşdırmalıyıq. Biz Türkiyə ilə danışıqlarda yetərincə irəli getmişik", - deyə A.Pibalqs bildirib (Bloomberg).
Türkiyə tərəfinin cavabı özünü çox gözlətməyib. "AB "Nabucco" qaz kəməri layihəsinin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı məsələlərin həllini sürətləndirməlidir. Türkiyə bu layihə üzrə payına düşən hər şeyi öz öhdəsinə götürə bilər. Əgər qazın daşınması bizim ölkənin ərazisindən keçəcəksə, biz qaz nəqli xətləri tikməyə hazırıq", - deyə Türkiyə baş naziri Rəcəb Tayyip Ərdoğan bildirib.
Bunu, məsələdə yetərincə irəliləmə saymaq olar. Əgər Türkiyə imtina edərsə, onda qaz kəməri olmayacaq. Daha doğrusu, Türkiyədən yan keçməklə tikiləcək kəmər 4-5 dəfə baha başa gələrdi. Yeri gəlmişkən, Praqa sammitində Türkiyə prezidenti Abdullah Gül bildirib: "Türkiyə Xəzər hövzəsinin və Yaxın Şərqin qazını öz ərazisindən keçməklə Avropaya daşınmasına imkan verən boru kəmərinin tikintisinə böyük önəm verir". Həmçinin A. Gül qeyd edib: "AB-yə üzv olmaq istəyən Türkiyə öz milli təhlükəsizliyini enerji qaynaqlarının diversifikasiyası yolu ilə möhkəmləndirməyə əsaslanmış enerji siyasəti yürüdür... Mən əminəm ki, mövcud energetika layihələri qarşılıqlı inama əsaslanan konstruktiv əməkdaşlıq prosesinə çevrilməlidir".
Türkiyə prezidentinin sözlərinə görə, Türkiyə "Cənub dəhlizi" və onun vacib hissəsi olan "Nabucco" layihələri barədə yüksək məsuliyyət hissi daşıyır. A. Gül bildirib ki, "strateji planda bu layihələr mövcud boru kəmərlərindən daha önəmli ola bilər".
"Biz səmimi qəlbdən ümid edirik ki, "Nabucco" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi başqa layihələrə də impuls verəcək və Azərbaycan, Türkmənistan, İraq, Misir və İran üçün əlverişli beynəlxalq siyasi şərait yaradacaq. Əsas ölkələr - Xəzər və Yaxın Şərq regionlarının qaz istehsalçıları ilə yanaşı, bu, Avropanın da enerji təhlükəsizliyinin yüksəldilməsinə yardımçı olacaq", - deyə Abdullah Gül bildirib.
Söz Orta Asiyanındır
Göründüyü kimi, Türkiyə "Nabucco" və o cümlədən başqa layihələr üzrə də sənədlərə qol çəkməkdən imtina etmir. Başqa məsələyə qayıdaq. Avropa Komissiyasının Azərbaycan nümayəndəliyinin başçısı Alan Vaddams bildirib ki, "Azərbaycanın resursları "Nabucco"nun başlanması üçün yetərlidir, amma layihənin uzunmüddətli işləməsi üçün kifayət deyil". Bu zaman A.Vaddams Asiya ölkələri qoşulduqdan sonra layihənin gerçəkləşmə imkanı qazanmasına şübhə etmir: "Dəqiq bildirmək gərəkdir ki, "Nabucco" Xəzər bölgəsindəki qazın daşınması üçündür. Və bu, baş verəcək. Buna mənim heç bir şübhəm yoxdur".
AB-nin Güney Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Piter Semnebi də bu fikirdədir: "…Qeyd etmək istəyirəm ki, ilkin mərhələ layihəyə Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycanın qoşulması ilə bağlı idi, ikinci mərhələdə isə Mərkəzi Asiya ölkələrinin növbəsidir", -deyə o, jurnalistlərə bildirib.
Avstiryanın OMV şirkətində beynəlxalq layihələr və "Nabucco" üzrə nümayəndə Kristian Dolezal hesab edir ki, "qaz kəmərinin doldurulması məsələsi asan həll ediləcək" və ""Nabucco" çoxsaylı qaynaqlara hesablanmış layihədir". "İraq qazı da başqa qaynaqlarla yanaşı müəyyən dərəcədə "Nabucco" boru kəmərinin doldurulmasına imkan verəcək. Belə sövdələşmə səhmdarların "Nabucco" layihəsininin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı çox qərarlı olmasının sübutudur", - deyə K.Dolezal vurğulayıb.
O, həmçinin qeyd edib ki, "layihənin işlənmə mərhələsi plana uyğun irəliləyir, səhmdarlar isə satınalmalarda uğurlar göstərirlər". "Azərbaycandan "Şahdəniz" yatağının ikinci mərhələsinin işlənməsi nəticəsində əldə ediləcək, həmçinin Misirdən alınacaq iri qaz həcmləri ilə "Nabucco" qaz kəməri asanlıqla doldurula bilər", - deyə K.Dolezal əlavə edib. Nümunə üçün o, Almaniyanın RWE konserni ilə Türkmənistan arasında bağlanmış uzunmüddətli sazişi göstərib. Aprelin ortalarında Türkmənistanla RWE arasında Xəzər dənizinin türkmən şelfinin işlənməsi və əldə edilən qazın Avropaya göndərilməsi ilə bağlı memorandum bağlanıb.
"Nabucco" layihəsinin səhmdarlarından birinin - Macarıstanın MOL neft-qaz şirkətinin direktorlar şurasının sədri, baş icraçı direktoru Jolt Hernadi isə bildirib ki, Azərbaycanı "yalnız "Şahdəniz"də böyük qaz ehtiyatlarının olması baxımından deyil, həm də Türkiyə ilə birləşən mövcud qaz kəmərinin olmasına görə "Nabucco" üçün əsas təchizatçı ölkə sayır".
Yada salaq ki, "Nabucco"nun səhmdarları olan OMV və MOL İraqın şimalında qaz hasilatını artırmaq məqsədi ilə bu ölkənin "Pearl Petroleum" qaz şirkətinin səhmlərinin 20%-ni satın alıblar. Layihələrin dəyərləri $8 mlrd. təşkil edir. Satıcılar "Dana Gas" və "Crescent Petroleum" ərəb şirkətləridir, onların "Pearl Petroleum" üzrə payları bərabərdir. K.Dolezalın sözlərinə görə, "bu sövdələşmə səhmdarlarının "Nabucco"nun gerçəkləşdirilməsi baxımından qərarlı olmasına sübutdur".
Daha bir önəmli məqam layihənin sərmayə tərəfidir. K.Dolezal hesab edir ki, ""Nabucco" üzrə son investisiya qərarları 2010-cu ilin I rübündə boru kəmərinin doldurulması ilə bağlı sifarişlər qəbul ediləndən sonra verilə bilər". "Türkiyə ilə hökumətlərarası sazişlər bağlandıqdan sonra "Nabucco"nun gerçəkləşdirilməsində növbəti mərhələ açıq mövsüm və müfəssəl mühəndislik prosesinin başlanması olacaq və buna artıq start verilib", - deyə K.Dolezal vurğulayıb.
"Qaz məsələsi"nin qiyməti
Göründüyü kimi, çoxsaylı skeptik mövqelərin olmasına baxmayaraq, "Nabucco"nun gerçəkləşdirilməsi tamamilə realdır. Hazırda layihənin əsas səhmdarlarından olan Avstriya OMV-si Rusiyanın "Qazprom" şirkəti ilə çox yaxşı münasibətlər qurub. Boru kəmərinin tikinti xərclərinin qiymətinə gəldikdə isə, artıq bəllidir ki, layihənin ümumi dəyərinin 30%-i iştirak payı əsasında "Nabucco Gas Pipeline International" səhmdarları tərəfindən ödənəcək. Qalan 70% isə kreditlərin hesabına bağlanacaq. Qeyd etmək gərəkdir ki, fevralda Dünya Bankı qaz kəmərinin tikinti layihəsinə maliyyə dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu bildirib. Sanılır ki, başqa beynəlxalq qurumlar da layihəyə maliyyə dəstəyi göstərməyə hazırdır.
Mərkəzi Asiya ölkələrinin də layihəyə qatılması realdır. Burada borunun Avropa Birliyi tərəfindən fəal lobbiləşdirilməsi və Türkmənistanın istifadə edə bilmədiyi böyük qaz ehtiyatlarının olması da öz rolunu oynayır. Bu yaxınlarda Aşqabat öz ölkəsinin qaz yataqları ilə bağlı beynəlxalq audit göstəricilərini dərc etdirib. Həmin göstəricilərə görə, onun yalnız iki əsas yatağında ehtiyatlar 6 trln. kubmetr təşkil edir (bu da doğrudur ki, türkmən qazının əsas alıcısı Rusiyadır).
Burada Azərbaycan qazının da "Nabucco" ilə daşınacağını yada salmaq yerinə düşər. Bir çox ekspertlər hesab edirlər ki, borunun doldurulması üçün ilkin mərhələdə "Şahdəniz" yatağından əldə ediləcək 8 mlrd. kubmetr qaz da yetərlidir. N.Əliyevin sözlərinə görə, "Şahdəniz" yatağının "Mərhələ-2" layihəsinin başlamasına qədər yataqdan ildə 9 mlrd. kubmetr qaz və 40 min barrel kondensat əldə edilir. "Şahdəniz"in sübut olunmuş ehtiyatları isə 1,2 trln. kubmetr təşkil edir. Yataq üzrə "Mərhələ-3" fazası da istisna edilmir və tamamilə gözləmək olar ki, 2020-ci ildə yataqdan əldə edilən qazın ümumi həcmi ildə 40 mlrd. kubmetr səviyyəsini ötəcək.
Bununla yanaşı, "Azəri-Çıraq-Günəşli" neft yataqları blokunun altında da 300 mlrd. kubmetrə yaxın ehtiyatı olan qaz yatağı yerləşir. Natiq Əliyevin sözlərinə görə, "Abşeron" perspektiv strukturunun kəşfiyyatının nəticələri də burada iri qaz ehtiyatları olmasını, onun həcminin hətta "Şahdənəz"dəkindən də çox olduğunu ehtimal etməyə imkan verir. Amma ARDNŞ tərəfindən də qaz çıxarılır və şirkət 2008-ci ildə plan 8 mlrd. kubmetr olduğu halda, 8,2 mlrd. kubmetrdən çox qaz çıxarıb. Beləliklə, gələcəkdə Azərbaycan qazından təkcə "Nabucco"da deyil, başqa layihələrdə də istifadə etmək olar.
Ancaq bir problem var. Bu, qazın qiymət məsələsidir. Həmçinin Azərbaycanın "Nabucco"da iştirakının neçəyə başa gəlməsidir. Hələ bu ilin yanvar ayında Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Macarıstana səfəri zamanı bildirmişdi ki, rəsmi Bakı "Nabucco" qaz kəmərinin tikintisi layihəsində iştirakı ilə bağlı qərarını kəmər üçün alınacaq qazın qiymətinə uyğun verəcək. Türkiyə ilə Azərbaycan arasında "Şahdəniz" yatağının "Mərhələ 2" layihəsində alınacaq qazın qiyməti barədə aparılan danışıqlar nəzərə alınsa, qiymət məsələsi gündəlikdə durur. Natiq Əliyevin sözlərinə görə, "Azərbaycan, qazı bazar qiymətlərinə uyğun satmaq istəyir".
Doğrudur, nazir konkret qiymət söyləməyib, sadəcə yada salıb ki, "Türkiyə Rusiyadan aldığı qazın hər min kubmetri üçün $400-500 ödəyib, Türkmənistan isə onda öz qazının min kubmetrini Rusiyaya $40-a satırdı". N.Əliyev Azərbaycanla Türkiyə arasında təbii qaz satışı ilə bağlı danışıqların başa çatdığı və Azərbaycan tərəfinin qazın qiymətinin $200-250-ə qaldırması barədə Türkiyənin "Haber 7" portalı tərəfindən yayılmış xəbərin doğru olmadığını da bildirib. Yada salaq ki, 2008-ci ildə Türkiyə Azərbaycandan min kubmetrinin qiyməti $120-dən olmaqla, 5 mlrd. kubmetr qaz alıb.
Gələcəkdə göndəriləcək qazın yalnız qiyməti barədə deyil, həm də həcmləri barədə danışıqlar başa çatdırılmayıb. Qeyd edək ki, Azərbaycan Rusiyaya və Gürcüstana da qaz ixracı məsələsinə bu cür bazar iqtisadiyyatına xas mövqedən yanaşır. Buna görə də, "Nabucco"nun təşəbbüskarları bu gün yalnız layihənin maliyyələşdirilməsi məsələsi ilə bağlı deyil, həm də onda qaz istehsalçısı olan ölkələrin iştirakı barədə də ciddi düşünməlidirlər və bu perspektivli layihədən onlara real dividendlər təklif etməlidirlər.

ХОТИТЕ ГАЗ, ПЛАТИТЕ ЗА ЗАКАЗ
Позиции Азербайджана позволяют выбирать самый выгодный из всех вариантов продажи и доставки своего газа на мировые рынки
01.06.2009
Обычный природный газ, добываемый с недр земли, сегодня, в эпоху нехватки энергоресуров и роста потребности в них,  превратился в объект жесточайших экономических и политических распрей и интриг. Россия и Украина периодически вступают в период "газовой войны", за которой, затаив дыхание, следит вся Европа, тяжелая и неоконченная борьба за каспийский газ, проблемы с транспортными проектами - конца этим трудностям пока не видно… Да, Каспий с его колоссальными углеводородными ресурсами может многое дать "голодным до газу" европейцам посредством трубопроводных проектов. Вопрос только в том, захотят ли этого сами страны-поставщики?
Все проекты хороши…
Честно говоря, ответ на данный вопрос больше связан с другим вопросом: когда, наконец, наступит определенность с самими трубопроводными проектами? Сегодня ни для кого не секрет, что основные интриги ведутся вокруг проекта Nabucco, на который Евросоюз делает главную ставку. Nabucco по идее должен стать продолжением газопровода Баку - Тбилиси - Эрзурум и рассчитан на транспортировку 20-32 млрд. кубометров газа в год. Предполагаемая стоимость проекта - 7,9 млрд. евро. Вроде бы обещается, что начало строительства газопровода намечено на 2011 год, первые поставки начнутся в 2014-м. Азербайджан эти сроки, казалось бы, вполне устраивают, так как совпадают с началом реализации Стадии-2 разработки газоконденсатного месторождения "Шахдениз" в азербайджанском секторе Каспия. Но кроме сроков проект должен устраивать Баку и по множеству других критериев, как экономических, так и политических. Тем более что есть между чем выбирать - страна получила достаточное количество альтернативных предложений.
Как заявил недавно в Баку министр промышленности и энергетики Азербайджана Натиг Алиев, каждый проект по транспортировке энергоресурсов интересен для Азербайджана. "Участие в проектах создает новые возможности для страны, облегчает пути доставки углеводородных ресурсов на мировой рынок", - сказал Н.Алиев.
Министр отметил, что подписанием в Праге совместной декларации по "Южному коридору" Азербайджан показал, что поддерживает идею газопровода Турция - Греция - Италия (TGI), Трансадриатического газопровода (TAP) и проекта Nabucco. И оговорился: "Ни в один из вышеперечисленных проектов мы не вложили капитал, мы лишь говорим, что Азербайджан проявляет к ним интерес. И если эти проекты будут выгодны Азербайджану с экономической точки зрения, будут отвечать национальным интересам страны и будут вовремя реализованы, мы готовы принять в них активное участие".
В свою очередь министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что "существует несколько проектов, несколько возможностей для доставки азербайджанского газа в европейский регион, и все эти возможности открыты". В качестве примеров Э.Мамедъяров привел проекты газопроводов Nabucco, TGI и TAP. "Есть множество других вариантов, которые должны быть тщательно просчитаны, исходя из целесообразности, стабильности и предсказуемости", - сказал глава МИД.
По его словам, при рассмотрении тех или иных проектов учитываются как риски, так и их прибыльность. Как сказал Э.Мамедъяров, проект "Южный коридор", по которому была подписана в Праге декларация, также представляет интерес для Азербайджана. По его словам, этот проект является одним из вариантов, когда страна, помимо энергетической составляющей, может использовать и свое географическое положение. "В этом контексте развитие "Южного коридора", конечно, отвечает нашим национальным интересам, с тем, чтобы мы смогли бы создать более процветающий и стабильный регион", - сказал Э.Мамедъяров.
Такая сдержанная позиция по участию в проектах вполне объяснима. По словам Н.Алиева, несмотря на то, что переговоры по Nabucco продолжаются уже давно, некоторые вопросы все еще не нашли своего решения. Например, в отличие от российского "Южного потока", по реализации проекта Nabucco пока что нет межгосударственных и транзитных соглашений. "Подписание соглашения по реализации проекта между Турцией и Евросоюзом ожидается лишь в конце июня", - подчеркнул министр.
Напомним, что 8 мая на энергосаммите в Праге была подписана совместная декларация между ЕС и Азербайджаном, Грузией, Турцией и Египтом по проекту "Южный коридор". Некоторые дипломатические источники отметили, что в Праге "ЕС не сумел добиться ожидавшейся политической поддержки проекта", поскольку декларацию не подписали Казахстан, Туркменистан и Узбекистан. Но вместе с тем еврокомиссар по энергетическим вопросам Андрис Пибалгс заявил в Праге, что Евросоюз намерен подписать соглашение с Турцией по проекту строительства газопровода Nabucco в июне. "Моей целью по-прежнему является подписание соглашения в июне. Таким образом, нам необходимо согласовать все условия в следующие пару недель. Мы значительно продвинулись вперед в переговорах с Турцией", - сказал А.Пибалгс (Bloomberg).
Ответ турецкой стороны не заставил себя ждать. "Евросоюз должен ускорить решение вопросов касательно реализации проекта газопровода Nabucco, - заявил премьер-министр Турции Реджеп Тайиб Эрдоган. - Турция готова взять на себя все, что приходится на нее в рамках этого проекта. Если транспортировка газа будет вестись через нашу территорию, мы готовы создать газотранспортные линии", - сказал Р.Т.Эрдоган.
Это можно считать значительным прорывом в реализации Nabucco, ведь если Турция откажется, то газопровода не будет. Точнее, в обход Турции стоимость проекта повысилась бы в 4-5 раз. Кстати, на саммите в Праге президент Турции Абдулла Гюль заявил, что "Турция придает большое значение строительству трубопроводов, позволяющих транспортировать газ из Каспийского бассейна и Ближнего Востока в Европу через свою территорию". "Турция, стремящаяся к членству в Евросоюзе, проводит энергетическую политику, основной целью которой является укрепление собственной национальной безопасности путем диверсификации источников энергии…
Я убежден, что существующие энергетические проекты должны быть преобразованы в продуктивные процессы сотрудничества, основанные на взаимном доверии", - сказал А.Гюль.
По словам президента, Турция чувствует высокую степень ответственности по отношению к "Южному коридору" и проекту Nabucco, являющемуся его наиболее важным компонентом, и который, как сказал А.Гюль, "в стратегическом плане может быть более значимым, нежели уже существующие трубопроводы". "Мы искренне надеемся, что реализация проекта Nabucco даст импульс для других проектов, и что Азербайджан, Туркменистан, Ирак, Египет и Иран, когда будет создана подходящая международная политическая обстановка, наряду с остальными главными странами - производителями газа в Каспийском и Ближневосточном регионах, будут содействовать повышению энергобезопасности Европы", - сказал А.Гюль.
Слово за Средней Азией
Судя по всему, Турция подписать соглашение по Nabucco не отказывается, впрочем, как и по другим газотранспортным проектам. Вернемся к другому вопросу. Как заявил глава представительства Еврокомиссии в Азербайджане Алан Ваддамс, "ресурсов Азербайджана достаточно, чтобы начать Nabucco, но недостаточно для долгосрочного действия проекта". При этом А.Ваддамс не сомневается в возможности реализации проекта в случае, если к нему присоединятся азиатские страны: "Надо четко заявить, что Nabucco предназначен для газа из Каспийского региона. И это произойдет, у меня нет никаких сомнений на этот счет".
Того же мнения придерживается спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Питер Семнеби: "…Хочу отметить, что предварительный этап (реализации Nabucco. - Авт.) связан с присоединением к нему Турции, Грузии и Азербайджана, а последующий - с присоединением стран Центральной Азии", - заявил он журналистам.
При этом представитель международных проектов и Nabucco в австрийской компании OMV Кристиан Долезал считает, что "вопрос заполнения газопровода будет легко решен", и "Nabucco является проектом, рассчитанным на множество источников". "Иракский газ наравне с другими источниками в значительной степени будет способствовать заполнению трубопровода Nabucco, предусматривающего транспортировку газа на европейские рынки… Такая сделка является доказательством решимости акционеров проекта Nabucco относительно его реализации", - сказал К.Долезал. Он также отметил, что "стадия разработки проекта продвигается, как и было запланировано, а акционеры показывают успех в приобретениях". "Вместе с большими объемами газа из Азербайджана, получаемого на второй стадии разработки месторождения "Шахдениз", а также Египта газопровод Nabucco может быть запросто заполнен", - добавил К.Долезал. Также в качестве примера он привел и долгосрочный контракт германского концерна RWE с Туркменистаном. В середине апреля между Туркменистаном и RWE был подписан меморандум, предусматривающий сотрудничество по разработке туркменского шельфа Каспийского моря и транспортировке туркменского газа в Европу.
А председатель совета директоров, главный исполнительный директор венгерской нефтегазовой компании MOL, являющейся также одним из акционеров Nabucco, Жолт Хернади заявил, что считает Азербайджан "ключевой страной-поставщиком для Nabucco не только из-за огромных запасов газа на "Шахденизе", но и благодаря существующему трубопроводному соединению с Турцией".
Напомним, что OMV и венгерская MOL, являющиеся акционерами проекта Nabucco, приобрели в общей сложности 20% акций иракской газовой компании Pearl Petroleum с целью увеличения добычи газа на севере Ирака. Стоимость проектов составляет $8 млрд. Продавцами выступают арабские Dana Gas и Crescent Petroleum, которые в равных долях обладают Pearl Petroleum. По словам К.Долезала, такая сделка "является доказательством решимости акционеров проекта Nabucco относительно его реализации".
Еще один немаловажный момент - инвестиционная составляющая проекта. К.Долезал считает, что "окончательное инвестиционное решение по Nabucco может быть принято в I квартале 2010 года после приема заявок на заполнение трубопровода". "После подписания межправительственного соглашения (с Турцией. - Авт.) следующей стадией на пути реализации Nabucco станут начало процесса открытого сезона и завершение детального инжиниринга, который уже начался", - сказал К.Долезал.
Цена "газового вопроса"
Как видно, несмотря на многочисленные скептические мнения, реализация Nabucco вполне реальна. Сегодня австрийская OMV, являющаяся одним из акционеров проекта, прекрасно ладит с российским "Газпромом".
Касаясь же стоимости строительства "трубы", уже известно, что 30% от общей стоимости проекта будут инвестироваться акционерами Nabucco Gas Pipeline International на основе долевого участия, а оставшиеся 70%  будут оплачены за счет кредитов. Стоит также отметить, что в феврале Всемирный банк выразил готовность оказать финансовую поддержку проекту строительства газопровода. Думается, что и другие международные финансовые организации выделят средства для реализации проекта.
Реально и участие в проекте стран Центральной Азии, учитывая, во-первых, активное лоббирование "трубы" со стороны Евросоюза и, во-вторых, наличие огромных запасов газа в Туркменистане, от которых нужно "избавляться". Недавно Ашгабат опубликовал данные международного аудита месторождений страны, согласно которым запасы только двух его основных месторождений составляют 6 трлн. кубометров (правда, первой в очереди за туркменским газом стоит Россия).
Вот тут стоит упомянуть транспортировку по Nabucco азербайджанского газа. Многие эксперты считают, что для заполнения "трубы" на первоначальном этапе хватит и 8 млрд. кубометров газа с месторождения "Шахдениз". По словам Н.Алиева, до начала реализации Стадии-2 разработки "Шахдениза" ежегодный объем добычи газа на месторождении составит 9 млрд. кубометров и около 40 тыс. баррелей конденсата. Доказанные запасы газа "Шахдениза" составляют 1,2 трлн. кубометров. Не исключается и Стадия-3 проекта, и можно вполне ожидать, что уже после 2020 года общий ежегодный объем газодобычи с "Шахдениза" превысит отметку в 40 млрд. кубометров. Плюс ко всему существуют и запасы газа под блоком нефтяных месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли" - это порядка 300 млрд. кубометров. Помимо этого, по словам Н.Алиева, результаты разведки перспективной структуры "Абшерон" дают основание полагать, что здесь имеются огромные запасы газа, которые могут даже превышать запасы на месторождении "Шахдениз". А ведь существует еще и добыча газа Госнефтекомпанией Азербайджана, которая за 2008 год составила свыше 8,2 млрд. кубометров против плана в 8 млрд. кубометров. Так что в обозримом будущем азербайджанского газа может хватить не только для Nabucco.
Но есть одно "но". Это вопрос цены на газ. В том числе вопрос цены участия в Nabucco Азербайджана. Еще в январе текущего года во время визита в Венгрию президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что решение о своем участии в проекте строительства газопровода Nabucco Азербайджан будет принимать, исходя из предложений о цене газа, который предполагается пустить по этому газопроводу.
И вопрос цены остается на повестке дня, учитывая продолжающиеся переговоры Азербайджана с Турцией по закупке газа в рамках реализации Стадии-2 проекта "Шахдениз". Азербайджан, по словам главы Минпромэнерго, "намерен продавать газ по рыночным ценам". Правда, министр не обозначил конкретной цены, оговорившись при этом, что "Турция закупала российский газ по $400-500 за каждую тысячу кубометров, а Туркменистан продавал России газ по $40 за тысячу кубометров". Н.Алиев не подтвердил информацию, распространенную турецким порталом Haber 7, что переговоры между Азербайджаном и Турцией по купле-продаже природного газа завершены и азербайджанская сторона повысила цену до $200-250 за тыс. кубометров. Напомним, что в 2008 году Турция закупила у Азербайджана 5 млрд. кубометров газа по $120 за 1 тыс. кубометров.
Не завершены переговоры не только о цене, но и об объемах поставляемого в будущем газа. Кстати, такой же - рыночной - позиции придерживается Азербайджан и по вопросу экспорта газа в Грузию и Россию. Так что инициаторам Nabucco сегодня стоит хорошенько обдумать не только вопрос финансирования проекта, участия в нем стран - производителей газа, но и предложить им реальные дивиденды от этого, несомненно, перспективного проекта.