"XÜSUSİ MÜNASİBƏTLƏR" CİZGİSİ
Yaxın şərq münaqişəsində həll prosesinin fəallaşması fonunda Amerika-Israil müttəfiqliyi ciddi imtahan verir
Güman ki, ABŞ-la İsrail arasındakı "xüsusi münasibətlər", öz tarixinin ilk ciddi imtahanını yaşayır. Əslində, artıq 60 ildir yaxın müttəfiq olan bu dövlətlərin imtahandan üzüağ çıxmayacağı inandırıcı deyil. Lakin Vaşinqtonla Təl-Əviv arasında bəzi prinsipial beynəlxalq və regional siyasətdə müəyyən müxtəliflik var - məsələn, Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli və İran problemi İsrail-ABŞ münasibətlərinə müəyyən korrektələr edə bilər.
"İki dövlət" haqqında iki fikir
Fikir ayrılığı ABŞ prezidenti Barak Obama ilə İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu arasında Vaşinqtonda keçirilən ilk gö-rüşdəcə üzə çıxıb. Tərəflər İsrail və Fələstinin mövcudluğu ilə bağlı iki fərqli mövqe ortaya qoyublar. Obama münaqişə tərəflərini tarixi imkandan istifadə edərək, tezliklə sülhə nail olmağa çağırıb. Bununla yanaşı, o, "iki dövlət" prinsipinə - yəni yalnız İsrail yox, həm də Fələstin dövlətinin qurulması ideyasına əməl edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. "Münaqişənin iki xalq üçün iki dövlət prinsipi ilə həll olunması yalnız israillilərin yox, bütünlükdə beynəlxalq ictimaiyyətin marağındadır", - deyə ABŞ prezidenti qeyd edib.
Məhz bu prinsipdən çıxış edən Obama Netanyahudan işğal altındakı ərəb dövlətlərində yəhudi yaşayış məntəqələrinin tikilməsinin dayandırılmasını, fələstinlilərlə dialoqa qayıdılmasını tələb edib. Daha maraqlı olanı isə Obamanın tərəfləri iki dövlətin yaradılması haqda müqaviləni İsrailin terror üzərində qələbəsindən sonra yox, indi imzalamağa çağırmasıdır. Qeyd edək ki, Təl-Əviv məhz birinci varianta üstünlük verir.
Birləşmiş Ştatlar tərəfindən nadir hallarda tənqid olunan İsrailin yeni baş naziri üçün Obamanın açıqlamaları xoş olmayan sürpriz təsiri bağışlayıb. Nəticədə Netanyahunun fələstinlilərlə "yan-yana" yaşamağa, tezliklə sülh danışıqlarını bərpa etməyə hazır olduqlarını bəyan etməkdən başqa çıxış yolu qalmayıb. O, sülh razılaşmasının imzalanması üçün tamamilə başa düşülən tələb də irəli sürüb - İsrailin yəhudi dövləti kimi tanınması vacibdir.
Daha bir prinsipial məsələ - fələstinlilərin müstəqil dövlət qurmaq hüququna gəlincə, bu məsələdə Netanyahu əsl tərslik nümayiş etdirib. Obama ilə görüşdə "Fələstin dövləti" ifadəsini işlətməkdən yayınan baş nazir, fələstinlilərin yalnız muxtariyyat formasında mövcudluğuna dəstək verib. Hökumət başçısı bu mövqeyini "Fələstin dövlətinin HƏMAS diktaturası ilə eyni şey olması" və fələstinlilərin hazırda kənar dəstək olmadan müstəqil dövlət qurmaq iqtidarında olmaması ilə əsaslandırıb.
Lakin Obamanın inadkarlığı öz rolunu oynayıb. İsrailə döndükdən sonra Netanyahu, yəqin ki, Amerikanın mövqeyinə qarşı olmağın mümkün fəsadlarını götür-qoy edib və Fələstin dövlətinin yaradılmasının dönməz proses olması ilə razılaşıb.
Bununla da, Obamanın iyunun əvvəlində Misirə səfəri zamanı açıqlamağa hazırlaşdığı Yaxın Şərq sülh konsepsiyasının reallaşmaq şansı yaranıb.
ABŞ liderinin yeni sülh təşəbbüsü İsraillə sərhəddə demilitarizasiya olunmuş Fələstin dövlətinin yaradılmasını, İordan çayının qərb sahili və Qəzza zolağının da bu dövlətin tərkibinə daxil edilməsini nəzərdə tutur. Bundan sonra fələstinli qaçqınlar ya hazırda yaşadıqları ərəb dövlətinin vətəndaşlığını ala, ya da Fələstin dövlətinin ərazisinə köçə bilərlər. Xatırladaq ki, Corc Buşun prezidentliyinin son ilində Annapolisdə keçirilmiş sülh konfransından sonra Fələstin-İsrail danışıqları məhz bu prinsip üzərində aparılırdı. İndi isə ABŞ-ın demokrat administrasiyası respublikaçıların Yaxın Şərq problemi ilə bağlı siyasətini davam etdirmək qərarına gəlib. Fərq yalnız bəzi məqamlardadır ki, bu da həll prosesinin gələcəyinə ciddi təsir göstərə bilər. Onlardan biri İsrailə birmənalı dəstəkdən imtinadır və Obama Netanyahu ilə görüşündə bu mövqeyi ortaya qoyub.
Daha bir vacib məqam isə Obamanın sülh planını bir müddət əvvəl Ağ evdə olmuş İordaniya kralı II Abdulla ilə birlikdə hazırlamasıdır. Məhz bu faktor İsrailin hazırkı sülh planının 2002-ci ildə ərəb dövlətlərinin irəli sürdükləri təşəbbüsün təkrarı olduğunu söyləməsinə əsas verib.
İran maneəsi
Obama Fələstin dövləti ilə bağlı məsələdə İsrail üçün ərəb dövlətləri ilə münasibətlərin normallaşması perspektivini açıbsa, İran problemi ilə bağlı Ağ ev sahibinin mövqeyi Netanyahunu tam məyus edib. Baş nazir ölkəsinin İranın nüvə təhlükəsindən müdafiə olunmaq hüququnun olduğunu və bununla mübarizəni prioritet saydıqlarını bəyan edib. Bununla əlaqədar o, faktiki olaraq, Tel-Əvivin yaxın vaxtlarda İranın "qarşısını almağı" düşündüyünü və bu işdə Vaşinqtondan dəstək gözlədiyini gizlətməyib. Lakin Obama məsələyə kifayət qədər səbrlə yanaşaraq, İsrailə 2009-cu ilədək İrana qarşı hər hansı birtərəfli addım atmağı qadağan edib. Bununla yanaşı, ABŞ prezidenti bildirib ki, bu ilin sonunadək o, İranla bağlı "perspektivi qiymətləndirəcək" və Tehranın uranın zənginləşdirilməsi prosesini dayandırmayacağı təqdirdə, hansı addımların atılmalı olduğunu müəyyənləşdirəcək. Obama İranda iyunun 12-də keçiriləcək prezident seçkisindən sonra bu ölkədə situasiyanın dəyişəcəyinə müəyyən ümidlərinin olduğunu da gizlətməyib.
ABŞ-ın İran problemini hələ ki sülh yolu ilə həll etməyə çalışması və Tehrana qarşı mövqeyinin müəyyən qədər yumşalması İsraildə birmənalı qarşılanmayıb. İranın yaxın 5-7 ildə nüvə dövlətinə çevrilə biləcəyini düşünən Amerikanın xüsusi xidmət orqanlarından fərqli olaraq, israillilər hesab edirlər ki, Tehranın bu istiqamətdəki fəaliyyətinin qarşısı alınmasa, o, artıq 2011-ci ildə nüvə bombası əldə edəcək. Bu səbəbdən də yəhudi dövlətinin siyasi dairələrində belə bir fikir yaranıb ki, hətta ABŞ-ın xəbərdarlıqlarına baxmayaraq, İrana hərbi zərbə endirilməlidir. Məsələn, Knessetin deputatı Arye Eldad bildirib ki, "ABŞ İranın nüvə dövləti olmaq perspektivi ilə barışıb" və bu səbəbdən də "İsrail nəyin bahasına olursa olsun, İranın nüvə infrastrukturunu təkbaşına dağıtmalıdır".
Bununla yanaşı, yəhudi dövlətinin rəhbərliyi bu yanaşmanın İsrailin özü üçün faciəvi nəticələr verə biləcəyini anlayır. Üstəlik, nəzərə almaq lazımdır ki, Təl-Əvivi hərbi addımlar atmaqdan çəkinməyə çağıran heç də yalnız ABŞ deyil. MAQATE-nin rəhbəri Məhəmməd əl-Baradeyinin məsələyə dair fikri belədir: "İsrailin İrana hücumu ağılsız addım olardı. Bu, bütün regionu od parçasına çevirər, bütünlükdə islam dünyasının dəstəyini alan İran dərhal nüvə silahının yaradılmasına başlayar".
Beləliklə, İsrail, çətin ki, okeanın digər tərəfindəki qüdrətli himayədarının çağırışlarını qulaqardına vursun. "Vaşinqton tayms" yazır ki, Vaşinqtonla Təl-Əviv İran problemilə bağlı işçi qrupun yaradılması haqda razılığa da gəliblər. Məlumata görə, məhz bu qrup Obamanın təşəbbüsünün reallaşması imkanlarını öyrənəcək, Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı kəşfiyyat məlumatlarının mübadiləsi həyata keçiriləcək. Amerika administrasiyası üçün belə qrupun yaradılması İsrail hökuməti ilə işləmək, Təl-Əvivin İrana qarşı rəsmən təkzib olunan hərbi planları haqda məlumat toplamaq üçün yaxşı kanal olacaq.
Qüds məsələsi
Obama-Netanyahu danışıqları zamanı açıq hiss olunan Amerika-İsrail ziddiyyəti iki müttəfiq dövlətin liderlərinin də çətin vəziyyətdə qaldıqlarını göstərir. Yəhudi dövlətinin baş naziri vəzifəsində yerini hələ tam rahatlamamış "Likud" partiyasının "qırğı" lideri (yeri gəlmişkən, Netanyahu 10 illik fasilədən sonra ikinci dəfədir bu postu tutur) vəzifəsinin icrasına başlamasından dərhal sonra beynəlxalq ictimaiyyətin ciddi təzyiqi ilə üzləşib. Obamanın tələbləri isə bu "qlobal zəncir"in yalnız bir halqasıdır. Vaşinqton danışıqları ərəfəsində Avropa İttifaqı da Təl-Əvivi özünəməxsus şəkildə hədələyib. Aİ İsrailin müstəqil Fələstin dövlətinin yaradılmasına qarşı çıxacağı təqdirdə, onunla münasibətlərə yenidən baxacağını bəyan edib.
Daha sonra isə BMT Təhlükəsizlik Şurasında xüsusi bəyanat qəbul edilib. Sənəddə İsrail müstəqil Fələstin dövlətinin yaradılması və Yaxın Şərqdə tam sülhün əldə olunması üçün təcili tədbirlər görməyə çağırılır: "Münaqişədə iştirak edən bütün tərəflər və beynəlxalq ictimaiyyət iki demokratik dövlət - İsrail və Fələstinin sülh şəraitində yaşamasının təmin edilməsinə çalışmalıdır". Məsələyə Roma Papası XVI Benedikt də münasibət bildirib. Müqəddəs Torpağı ziyarət edən Papa "təhlükəsiz və beynəlxalq aləm tərəfindən tanınan sərhədlərə malik" Fələstin dövlətinin yaradılmasına çağırıb.
Beynəlxalq təzyiq artıq özünü göstərib və Netanyahu Fələstin dövlətinin yaradılmasının vacibliyini etiraf etməli olub. İndi münaqişənin həlli prosesində əsas maneə Qüdsün statusu məsələsidir. ABŞ və beynəlxalq ictimaiyyət paytaxtı Şərqi Qüds olan Fələstin dövlətinin yaradılmasına tərəfdardır. Lakin İsrail liderləri bir ağızdan bunun mümkünsüzlüyünü bəyan edir, Qüdsün "yəhudi dövlətinin bölünməz paytaxtı" olduğunu bildirirlər. 6 günlük müharibə nəticəsində ərazinin İsrailin nəzarəti altına keçməsinin 42 illiyi ilə bağlı təşkil edilmiş tədbirdə (bu mərasim Vaşinqton danışıqlarından sonra keçirilib) də Netanyahu qəti şəkildə deyib: "Qüds yəhudi xalqının əbədi paytaxtıdır. Birləşmiş şəhər heç zaman bölünməyəcək".
Bu mövqeyi İsrailin prezidenti Şimon Peres də bölüşür: "Qüds heç zaman yəhudi xalqından başqa heç kimin paytaxtı olmayıb".
Knessetin spikeri Reuven Rivlin isə bildirib ki, İsrailin Qüds üzərində suverenliyi "danışıqlar mövzusu deyil" və "dünya İsrailin suverenliyini və müqəddəs yerlərə haqqını birmənalı şəkildə tanımalıdır".
Beləliklə, İsrailin fələstinlilərin öz dövlətini yaratmaq hüququnu tanımasına, sadəcə, diplomatik gediş kimi baxmaq olar. Çünki fələstinlilərin "Qüdssüz dövlət"in yaradılması ilə heç zaman razılaşmayacaqlarına şübhə yoxdur. Və ABŞ prezidentinin bu məsələdə Təl-Əvivə təzyiq edə biləcəyini əvvəlcədən görən yəhudilər, belə olacağı təqdirdə, B.Obamanın hakimiyyəti itirmək təhlükəsilə üzləşəcəyinə işarə edirlər. İsraillilər əmindirlər ki, Obama Netanyahu ilə münasibətləri yalnız "müəyyən həddə qədər" gərginləşdirə bilər: bu "həddi" isə "amerikalı yəhudilərin səsi və maliyyə dəstəyi müəyyənləşdirir".
Bütün bunlarla yanaşı, ABŞ prezidenti fələstinlilər tərəfindən də tənqid olunur. Onlar hesab edir ki, Ağ ev sahibi ərəb torpaqlarının işğalını və İordan çayının qərb sahilində yaşayış məntəqələrinin tikintisini davam etdirən İsraili cəzalandırmaq üçün sərt tədbirlər görmür.
Odur ki, "iki od arasında qalmış" Barak Obamanın minlərlə nüansı olan çətin situasiyanı düzəltməyə yönəlmiş sonrakı addımları Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli prosesindəki yeni mərhələnin əsas intriqası olacaq.

ACCENT ON "SPECIAL RELATIONS"
The "special relations" between the United States and Israel are going through an endurance test of sorts for the first time in history.  And although it is unlikely that the two countries, which have been the closest of allies for six decades, will now fail the test, some differences in the approaches of Washington and Tel Aviv to fundamental issues of international and regional policy, such as regulation of the Near East and the Iran problem, certainly mark some changes to the almost idyllic picture of US-Israeli relations.
Two opinions on "two states"
The differences became manifest during the first meeting between US President Barack Obama and new Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.  The meeting made it clear that they had differing opinions on the format for coexistence between Israelis and Palestinians.
The US leader urged the parties to the conflict to seize an historic opportunity to sign a peace agreement as soon as possible.  At the same time, he noted the need to observe the principle of "two states," that is to say, not only Israel, but also Palestine.  "Regulation of the conflict on the principle of two states is in the interests of not only the Israelis, Palestinians and Americans, but also of the entire international community," Obama said.
Then the US President went on to demand that Netanyahu stop further expansion of Jewish settlements in occupied Arab territories and to return to dialogue with the Palestinians.  But, what is even more noteworthy, Obama urged the signing of an agreement on the creation of two states now, rather than after Israel has won the fight against terrorism, which is the position of the leaders of the Jewish state.
For the new Prime Minister of Israel, a country which very rarely receives criticism from the United States, Obama's position was an unpleasant surprise.  Netanyahu had no other choice but to voice his readiness to coexist "side by side" with the Palestinians, and to promise to resume talks immediately.  Understandably, he stipulated the recognition by Palestinians of Israel's right to exist as a Jewish state as a condition for signing an agreement.  However, Netanyahu remained obstinate on the main issue of the recognition of Palestinians' right to have their own state.  At the meeting with Obama, he avoided the phrase "Palestinian state" as much as possible and spoke only in support of autonomous self-governance for the Palestinians.  He justified his position by saying that a "Palestinian state is the same as dictatorship by Hamas" and that the Palestinians cannot create a unified state at present without outside help.
However, Obama's persistence played its role.  Already upon his return to Israel, Netanyahu had apparently thought through all the possible consequences of opposing the United States' position and agreed after all that the creation of a Palestinian state was inevitable.  Therefore, there is a chance that Obama's plan for regulation of the Near East, which he intended to implement during his visit to Egypt, scheduled for early July, will be implemented.
The new peace initiative envisages the creation, on the border of Israel, of a united demilitarized Palestinian state which will incorporate both the Left Bank of the Jordan River and the Gaza Strip.  Palestinian refugees will either receive citizenship of the Arab state in which they currently reside or move to the Palestinian state.  In fact, the Palestinian-Israeli talks which followed the peace conference in Annapolis, that is, in the last year of George Bush's presidency, were based upon the same principles.  Thus the US Democratic Administration has decided to continue Republican policy on the Near East conflict.  The differences lie only in emphasis which, however, might significantly influence further progress in the process of regulation.  One of them - the departure from a policy of unconditional support for Israel - Obama demonstrated during his meeting with Netanyahu.  The other important nuance is that Obama's peace plan was co-authored with King Abdallah II of Jordan, who visited the White House recently.  This fact enabled Israeli politicians to claim in displeased tones that the Obama plan is almost identical to the peace initiative proposed by Arab states back in 2002.
The Iran barrier
However, while on the issue of a Palestinian state, Obama promised Israel the prospect of normalization of relations with the entire Arab world in return for loyalty, Netanyahu was very disappointed with the US President's position on Iran.  The Israeli Prime Minister said that his country had every right to defend itself against the threat of a nuclear Iran and said that this was a priority of his policy.  In this way, Netanyahu effectively confirmed the Jewish state's desire to stop Iran at all costs in the very near future and asked Obama for support.
However, the US President was much more reserved and forbade Israel to take any independent measures to address the Iran issue before the end of 2009.  Obama noted that, by the end of this year, he would evaluate the "prospects of his initiatives" regarding Iran and decide what to do in case it does not suspend the uranium enrichment process.  The US President did not hide his hopes that Iran would change its policy after the country's presidential elections on 12 June.
The noticeable softening of the position of the United States, which, at least for now, prefers a peaceful solution to the problem of Iran's nuclear programme, arouses mixed reactions in Israel.  In contrast to the US special services, which claim that Iran is capable of developing a threatening nuclear potential within the next 5-7 years, Israelis argue that Iran will be able to create a nuclear bomb - if it is not stopped - by as early as 2011.  This is why in Israeli political circles the idea has gained currency that the Jewish state should carry out a military strike on Iran, even despite the warnings of the United States.  Knesset member Aryeh Eldad said, for example, that the "United States has reconciled itself to a nuclear Iran" and that Israelis have no other way out but to "destroy Iranian nuclear infrastructure facilities on their own, regardless of the price they might have to pay for it."
However, the political leadership of the Jewish state must realize that the abovementioned price might be catastrophically unacceptable to Israel itself.  In addition, Israel has been warned against military action by not only the United States.  IAEA head Muhammed El Baradei noted:  "Attacking Iran would be a foolish step by Israel.  This would turn the region into a ball of fire and put Iran on a crash course for nuclear weapons with the support of the whole Muslim world."
So Israel is unlikely to defy its powerful ally from across the ocean.  In addition, The Washin-gton Times has reported that the United States and Israel agreed to create a working group on the Iran issue, and an evaluation of the pace of implementation of Obama's initiatives and exchanges of intelligence on Iran's nuclear programme will take place within the framework of that group.  For the US Administration itself, the creation of this group means also the opening of a convenient channel of communication with the Israeli government and the tracking of plans, which Israel has still not abandoned, to use armed force against Iran.
The Jerusalem issue
The US-Israeli differences, which clearly manifested themselves during the talks between Obama and Netanyahu, indicate at the same time the difficulty of the situation in which the leaders of the two allied nations find themselves.
Not having time to establish himself firmly in the office of Prime Minister of the Jewish state (which he is occupying, incidentally, for the second time after a 10-year break), the leader of the Likud party, who positions himself as a "hawk", has immediately come up against serious pressure from the international community.  And Obama's demands are just one link in the "global chain."
The Washington talks were preceded by a European Union statement which issued a threat to revise its relations with Tel Aviv if the Benjamin Netanyahu government raised objections to the idea of creating a Palestinian state.
Then a statement was adopted by the UN Security Council in which Israel is urged to take efficient measures towards the creation of an independent Palestinian state and the achievement of full peaceful regulation in the Near East.  "All parties to the conflict and the international community should work towards a solution which would ensure the peaceful coexistence of two democratic states, Israel and Palestine," the document stresses.
Pope Benedict XVI also expressed a position on this issue.  During his pilgrimage to the Holy Land, he called for the creation of a Palestinian state "within secure and internationally recognized borders."
International pressure has yielded results and Netanyahu had to admit the necessity of the creation of a Palestinian state.  Now, however, the key issue for Near East regulation appears to be the status of Jerusalem.  The United States and the international community are for an independent Palestine with its capital in east Jerusalem.  However, the Israeli leader resolutely denied this possibility, calling Jerusalem the "indivisible capital of the Jewish state."  At a ceremony to celebrate the 42nd anniversary of the city's unification under Israeli jurisdiction during the Six-Day War, which took place after the Washington talks, Netanyahu stated categorically:  "Jerusalem is the eternal capital of the Jewish people, a reunified city which will never again be divided."
Israeli President Shimon Peres subscribes to this point of view:  "Jerusalem has never been the capital of anyone but the Jewish people."  For his part, Knesset Speaker Reuven Rivlin stressed that Israel's sovereignty over Jerusalem is "not to be negotiated" and the "world must recognize our sovereignty, just like the priority right of the Jews in holy places, as our inalienable right."
So, recognition by Israel of the Palestinians' right to their own state may be viewed as a diplomatic trick of sorts, which, however, cannot address the nub of the problem.  It is clear, after all, that the Palestinians will never accept "statehood without Jerusalem."  And, expecting attempts by the US President to put pressure on Israel on this issue, the Jews give broad hints that he risks losing his office.  Israelis are certain that Obama, as the Cursor periodical reports, can strain relations with Netanyahu only to a certain limit, "which is set by the votes and financial support of the US Jews."
In the mean time, Obama is also criticized by Palestinians, who are displeased that the president does not take effective measures to punish Israel for continuing to occupy Arab territories and build settlements on the West Bank.  So further steps by Barack Obama, who has found himself in "crossfire," towards finding a solution to a situation which has a thousand nuances, including, among others, the peculiarities of US domestic politics, will be the main intrigue of the new phase of Near Eastern regulation.