SƏRT, AMMA ZORAKILIQSIZ
Koreya Xalq Demokratik Respublikası altıtərəfli (Çin, Yaponiya, Rusiya, ABŞ və Cənu  bi Koreya ilə) danışıqların bərpasında maraqlı olduğunu və dünya ictimaiyyətilə münasibətlərin daha da gərginləşməsinə getməyəcəyini proqnozlaşdıranlar yanıldılar. Məlum oldu ki, bu ilin aprelində KXDR-də ballistik raketin sınaqdan keçirildiyi haqda yayılan məlumatlar yalnız başlanğıc imiş...
Artıq mayın sonlarında Pxenyan Koreya müharibəsindən sonra imzalanmış 1953-cü il sazişindən çıxdığını bəyan etdi. İndi Şimali Koreya hərbçiləri bildirirlər ki, lazım gələcəyi təqdirdə bütün düşmənlərinə - Cənubi Koreya və onu dəstəkləyən dövlətlərə hərbi cavab verməyə hazırdırlar.
Bundan başqa, Pxenyan indən belə özünün qərb sahillərində gəmiçiliyin təhlükəsizliyinə təminat vermədiyini də bəyan edib: Yaponiyanın sahil mühafizəsinin ötən həftə verdiyi məlumata görə, Pxenyan xarici gəmiləri ölkənin şimal-şərq sahillərindəki Kimçxek şəhərindən 130 kilometr radiuslu zonaya buraxmır.
Xatırladaq ki, iki Koreya arasında barışıq 1953-cü il iyulun 27-də 1076 danışıqlar raundundan sonra əldə edilmişdi. Lakin bu sənəd hələ də sülh razılaşması kimi rəsmiləşdirilməyib. İndi isə barışığın şərtlərinin pozulması o anlama gətirir ki, Pxenyan iki ölkə arasındakı 4 kilometrlik demilitarizasiya zonasını ikiyə bölən hərbi-demarkasiya xəttini artıq tanımır.
Pxenyanın son müharibə hədə-qorxuları Cənubi Koreyanın mayın 26-da kütləvi qırğın silahlarının (KQS) yayılması ilə mübarizədə təhlükəsizlik Təşəbbüsünə (Proli-feration Security Initiative - PSI) qoşulmasına cavabdır. Xatırladaq ki, bu təşəbbüs 2003-cü ildə ABŞ tərəfindən irəli sürülüb. PSI əsas hədəf kimi KQS-nin istehsalında istifadə olunan materialların qanunsuz dövriyyəsinin qarşısının alınmasını, açıq dənizdə belə materialları daşımaqda şübhəli bilinən gəmilərin məcburi qaydada yoxlanılmasını nəzərdə tutur. Pxenyan isə indiyədək dəfələrlə bəyan edib ki, Seulun bu proqramda iştirakı, faktiki olaraq, Cənubi Koreyanın KXDR-ə müharibə elan etməsi kimi qəbul olunacaq.
Bu il mayın 25-də Şimali Koreya özünün ikinci yerüstü nüvə sınağını həyata keçirib və onun partlayış gücü 10-20 kiloton arasında olub. Bu səbəbdən sınaq zamanı yaranan zəlzələnin gücü 4,5 bala çatıb. CNN telekanalı ABŞ-ın Geoloji Xidmətinə (USGS) istinadən xəbər verir ki, təkanın mənbəyi 10 kilometr dərinlikdə olub.
Nüvə  sınağından dərhal sonra Şimali Koreya havaya 3 raket buraxıb. Bəzi ehtimallara görə, onlardan biri  - 130 kilometr radiusda uçmaq gücündə olan raket sınaq məqsədi ilə buraxılıb, digər ikisi isə nüvə sınaqlarının baş tutduğu yerə baxış keçirən Amerika təyyarələrinə tuşlanıb.
Baş verənlərlə əlaqədar olaraq, elə həmin gün - mayın 25-də Nyu-Yorkda BMT Təhlükəsizlik Şurasının təcili toplantısı keçirilib və iclasda KXDR qurumun 1718 saylı qətnaməsinin tələblərini pozmaqda günahlandırılıb. Xatırladaq ki, sözügedən qətnamə Pxenyanın 2006-cı ildə keçirdiyi ilk nüvə sınaqlarına cavab kimi qəbul edilmişdi.
Təhlükəsizlik Şurasının üzvü olan dövlətlər son sınaqlarla bağlı yeni, daha sərt qətnamənin hazırlanmasına qərar veriblər. Bundan başqa, KXDR-in şərq sahillərindən havaya raketlərin buraxılması ilə bağlı da ayrıca qətnamənin qəbul ediləcəyi gözlənilir. Qeyd edək ki, Pxenyanın bu addımı da dünya ictimaiyyətinin ciddi narahatlığına səbəb olub, çünki  KXDR mayın 25-dən 27-dək havaya müxtəlif radiuslu, "yer-hava" tipli və gəmi əleyhinə 6 raket buraxıb.
Hələ bu il aprelin 5-də Şimali Koreyada  "Kvanmenson-1" rabitə peykli "Inxa-2" raketinin uğursuz sınağı zamanı bu ölkənin, əslində, ballistik raketi sınaqdan keçirdiyinə dair şübhələr yaranmışdı. Ümumiyyətlə isə, KXDR süni peykli kosmik raketin fəzaya buraxılmasına ilk cəhdi 1998-ci il avqustun 15-də edib. Raketin okeana düşməsinə baxmayaraq, o vaxt da fakt dünya tərəfindən ciddi narahatlıqla qarşılanmışdı - bu tipli raketlər nüvə başlığını uzaq məsafələrə daşımağa qadirdir.
Şimali Koreya rəhbərliyi isə bütün bu ittihamları yenə də rədd edir, bütün sınaqların birmənalı olaraq dinc xarakter daşıdığını, məqsədin orbitə rabitə peykinin buraxılması olduğunu bildirir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının bu addımları pisləməsinə cavab olaraq isə, artıq qeyd etdiyimiz kimi, KXDR danışıqlar prosesindən çıxdığını, nüvə proqramını bərpa etdiyini açıqlayıb və bu, mayın 25-də nüvə sınağının keçirilməsi ilə nəticələnib. Ölkə Pxenyanın 80 kilometrliyindəki Yonben nüvə mərkəzində silah plutoniumunun istehsalını bərpa edib və bu, ABŞ-ın müşahidə peykləri vasitəsilə də təsdiqlənib.
Tokiodakı məlumatlı hərbi mənbələrin bildirdiyinə görə, KXDR-in ixtiyarında olan materiallar ona daha 5-7 bomba istehsal etmək üçün kifayətdir. Odur ki, ilin sonuna Pxenyanın daha bir bomba üçün xammal əldə edəcəyi güman olunur.
Bununla yanaşı, onu da xatırladaq ki, BMT-nin 2006-cı ildə keçirilmiş nüvə sınağı ilə bağlı Pxenyana iqtisadi sanksiyalar tətbiqindən sonra Şimali Koreya nüvə tərk-silahı ilə bağlı altıtərəfli danışıqların bərpasına razılıq vermişdi. O zaman Pxenyan iqtisadi yardımların müqabilində nüvə obyektlərini sökməyə razılaşmışdı. Lakin sonradan hər şey təkrarlanmağa başladı və indi beynəlxadq müşahidəçilər KXDR rəhbərliyinin nə etmək istədiyini, beynində nə tutduğunu ehtimal etməyə çalışırlar.
Məsələ ondadır ki, ətraf dünya üçün qapalı olan bu ölkəyə heç bir "giriş" yoxdur. İndiki şəraitdə qonşu ölkələr hələ də ümid edirlər ki, Pxenyan altıtərəfli danışıqlarda daha səmərəli mövqe tutmaq üçün, sadəcə, nüvə şantajı ilə məşğul olur. Bu danışıqların gec-tez bərpa olunacağına isə heç kəs şübhə etmir: Şimali Koreyanın sənayesi və kənd təsərrüfatı olduqca ağır vəziyyətdədir və indiki şəraitdə, Pxenyanın uzun müddət daha sərt beynəlxalq sanksiyalara dözə biləcəyi inandırıcı deyil. Odur ki, KXDR humanitar təchizat və maliyyə yardımı qarşılığında hərbi məqsədlərindən mütləq  əl çəkməlidir. Əlbəttə ki, kənardan heç kəs Şimali Koreya rejiminə yardım etməzsə.
Bununla yanaşı, bəzi müşahidəçilər bildirirlər ki, KXDR rəhbərliyinin belə güc nümayiş etdirməsi üçün bir sıra daxili səbəbləri də var. Bəlkə də, rəsmi Pxenyan, sadəcə olaraq, hakim rejimin iddiaları üzündən bir çox xoşbəxtliklərdən məhrum olmuş və demək olar ki, zorla dolanan xalqının gözünü qorxutmaq istəyir. Lakin bütün bunların nüvə sınaqlarının köməyi ilə həyata keçirilməsi, istənilən halda, ciddi narahatlığa əsas verir.
Şimali Koreya dəfələrlə Yaxın Şərq və Cənubi Asiyaya raket təchizatında şübhəli bilinib. Belə şəraitdə TŞ-nin iqtisadi və siyasi sanksiyalarla nüvə proqramından imtinaya məcbur etməyə çalışdığı daha bir ölkə - İran özünü necə aparacaq? KXDR-in nüvə silahına malik olmayan qonşuları, xüsusilə də faktiki olaraq müharibə elan edilmiş Cənubi Koreya özünü necə aparacaq? Nəhayət, əsas məsələ: bu şəraitdə beynəlxalq ictimaiyyət hansı mövqeni tutmalıdır?
Pxenyana hərbi müdaxilənin tamamilə istisna olduğu bəllidir - bu, nəticələrinin aradan qalxması mümkün olmayan problemlərə gətirib çıxara bilər. Odur ki, yeganə ümid, yəqin ki, sülh danışıqlarının bərpasıdır. Təbii ki, Pxenyanın siyasətinə cavab olaraq, ən sərt addımlar atılmalıdır. Lakin artıq qeyd etdiyimiz kimi, bu zaman güc variantına işarə belə olmamalıdır. Müşahidəçilər düşünürlər ki, bu şəraitdə əsas sözü Ağ ev administrasiyası deyə bilər. Düzdür, Şimali Koreya öz "nüvə oynuna" çox ağır bir məqamda -  ABŞ prezidenti Barak Obamanın dünyada nüvə arsenalının ixtisarının vacibliyini söylədiyi, Pakistanda isə nüvə silahının terrorçuların əlinə düşə bilməsi təhlükəsinin yarandığı bir vaxtda başlayıb. Amma bütün bunlara rəğmən, Vaşinqton Pxenyan üçün qapıların hələ də açıq qaldığını nümayiş etdirməlidir.
Onu da qeyd edək ki, Şimali Koreya rəhbərliyi ilə dil tapılması qonşu Çin üçün də əlverişlidir. Çünki Pxenyan rejiminin devrilməsi, Qərbin, xüsusilə də ABŞ-ın qoşunlarının Çin sərhədinə yaxınlaşması demək olardı.
Qeyd edək ki, Vaşinqtonla Seul arasındakı razılaşmaya əsasən, Cənubi Koreya ərazisində ABŞ-ın 28,5 minlik kontingenti yerləşdirilib və onun məqsədlərindən biri KXDR tərəfindən mümkün təcavüzün qarşısının alınmasıdır. Və artıq həm Amerika, həm də Cənubi Koreya hərbçiləri Şimali Koreyaya nəzarəti gücləndiriblər.

The international community is working on further tactics to deal with North Korea
Those who claimed that the North Korean leadership, which is jostling for position before a possible resumption of the six-sided talks (with China, Japan, Russia, the USA and South Korea), would not exacerbate its relations with the world community were mistaken. It turned out that the events of April this year, when North Korea was suspected of having tested a military ballistic missile, were just the beginning.
At the end of May, Pyongyang announced the severance of the 1953 truce which ended the Korean War. Now the North Korean military claims that, if necessary, they will respond militarily to all their adversaries - South Korea and its allies. Moreover, Pyongyang added that it no longer guarantees the security of navigation along its western coastline. One week earlier, the Japanese coast guard had reported that North Korea had warned its vessels to stay 130 km away from the city of Kimchaek on its north-eastern coast.
The truce between the two Koreas was signed on 27 June 1953, and was preceded by 1,076 rounds of talks. In any case, this document was never formalized as a peace agreement. In practice, the severance of the truce means that Pyongyang no longer recognizes the military demarcation line in the middle of the 4 km demilitarized zone between the two states.
This threat of war is North Korea's response to South Korea's decision on 26 May to join the programme to fight the proliferation of weapons of mass destruction - the Proliferation Security Initiative (PSI) which was launched on the initiative of the USA in 2003. The main goal of the PSI is to prevent and foil the illegal turnover of materials used to create weapons of mass destruction. The PSI also provides for compulsory checks on vessels suspected of carrying banned substances on the open sea.
Pyongyang has repeatedly said that Seoul's participation in the PSI would be tantamount to declaring war on North Korea.
On 25 May this year, North Korea carried out a second underground nuclear test, with an explosion of 10 to 20 kilotons, which was accompanied by an earthquake measuring 4.5. The source of the tremors was at a depth of 10 km, CNN quoted the US Geological Survey as saying.
At the same time, North Korea launched three missiles. It is believed that one of them, with a range of about 130 km, was launched as part of exercises, while the two others targeted US spy planes which were monitoring the presumed site of the nuclear test.
In connection with Pyongyang's actions, the UN Security Council held an emergency session in New York on 25 May, condemning North Korea for breaking Security Council Resolution 1718, which was adopted in response to a nuclear test carried out by North Korea in 2006.
Member countries of the Security Council decided to draw up a new, tougher resolution in connection with the nuclear test and a further one in connection with the launch of missiles from the eastern coast of North Korea, most likely from the Cape of Musudan, which also alarmed the world community. From 25 to 27 May, North Korea launched six missiles of various ranges (surface-to-air and anti-naval missiles)
As noted above, North Korea was suspected of having tested a missile when a Unha-2 rocket, carrying the Kvanmenson-1 satellite, was unsuccessfully launched on 5 April 2009.
North Korea made its first attempt to launch a space rocket carrying an artificial satellite on 31 August 1998. Although the missile crashed into the sea, it caused a great outcry around the world, since such missiles can be used to deliver nuclear warheads over long distances.
The North Korean authorities continue to reject these accusations and claim that all tests were of a peaceful nature and were carried out in order to put a satellite into orbit. In response to the UN Security Council's condemnation of its actions, North Korea quit the negotiating process and resumed its nuclear programme, which resulted in the nuclear tests of 25 May.
Pyongyang resumed its work to produce weapons-grade plutonium at the Yonben nuclear centre, 80 km from Pyongyang, as confirmed by US spy satellites. Informed military sources in Tokyo maintain that, after the second nuclear test, North Korea had fusion material for another 5-7 warheads. So it is quite likely that, by the end of the year, Pyongyang will have enough material for another warhead.
It must be noted that North Korea had earlier agreed to resume the six-sided talks on nuclear disarmament after the UN imposed economic sanctions on the country for its nuclear tests in 2006. North Korea pledged to close nuclear sites in exchange for economic aid. But then it all began again, and now international observers are guessing what the North Korean leadership has in mind this time.
There is almost no access to a country which lives in isolation from the rest of the world, and North Korea's neighbours can only hope that Pyongyang is engaged in nuclear blackmail only in order to get a better position for the resumption of the six-sided talks. No-one seems to doubt that they will continue. The industry and agriculture of North Korea are in too difficult a situation to withstand even tougher sanctions from the international community. North Korea has definitely to agree to put an end to its bellicose intentions in return for humanitarian supplies and financial aid. That is, of course, if the North Korean regime does not receive assistance from outside.
Some observers note that the North Korean authorities also have domestic reasons for such a demonstration of force. This is probably just an attempt to intimidate their own people, who have been deprived of many benefits and have been put literally on the edge of survival by Pyongyang's ambition.
However, the fact that this is happening with the help of nuclear tests is very alarming. North Korea has been repeatedly suspected of supplying missiles to the Middle East and South Asia. How will Iran behave inspired by such an example? The Security Council has been trying in vain to persuade Tehran to halt its nuclear programme. What will the nuclear-free neighbours of North Korea do, especially South Korea, on which war has in fact been declared? Bordering on an aggressive regime with nuclear warheads does not promote the cause of peaceful co-existence. And finally, the most important question: what should the international community do in this situation? It is clear that military pressure on Pyongyang is totally ruled out, as it may have irreparable consequences.
For this reason, the resumption of peace talks is probably the only hope. It is necessary to react toughly to Pyongyang's actions, but with no hint at a military solution.
Observers agree that the White House administration may have the final say here. It has to let it be known that the door is still open to North Korea, even though Pyongyang decided to demonstrate force at the very moment when US President Barack Obama spoke about the need to reduce the planet's nuclear arsenal and when an extremely dangerous situation is developing in Pakistan, where the nuclear button may fall into the hands of terrorists.
It is also in the interests of neighbouring China to hold the North Korean leadership on a leash because, for China, the downfall of the current Pyongyang regime would mean that Western, principally US, troops would approach the borders of the Celestial Empire.
By agreement between the USA and South Korea, a 28,500-strong American contingent has been deployed on South Korean territory. Its task is to prevent possible aggression from North Korea. The American and South Korean military contingents have increased their monitoring of North Korea.