Artıq neçə aydır aparıcı xarici KİV-lərin ön səhifələri Yaxın Şərq və Ukraynadakı hadisələr haqqında reportajlarla doldurulur. Suriyadakı döyüşlər, İŞİD-in təsir dairəsinin genişlənməsi, İranın nüvə proqramı və Ukraynanın şərq bölgəsindəki döyüş əməliyyatları belə təəssürat yaradır ki, gələcək dünya düzəninin taleyi məhz burada həll olunur. Siyasətçilər Rusiyanın beynəlxalq arenada vaxtilə itirdiyi mövqeyi geri qaytara biləcəyi, yoxsa sanksiyaların təsiri altında "sınacağı" haqqında çoxsaylı proqnozlar verirlər. Radikal politoloqlar razı halda xatırladırlar ki, hələ bu hadisələrdən xeyli əvvəl üçüncü dünya müharibəsi təhlükəsi haqda xəbərdarlıqlar edirdilər. Və hadisələr "proqnozlar"a uyğun davam edir - döyüşlər artıq Avropada gedir, Yaxın Şərqdə sərhədlərin yenidən bölüşdürülməsinə başlanılır, müharibə davam edir. Bu arada da Vladimir Putinin Krım hadisələri zamanı nüvə silahından istifadə ehtimalının da yaşandığı haqda dolayısı "etirafı"... Və cəmi bir neçə gün sonra Səudiyyə Ərəbistanının bu cür "oyuncaq" əldə etmək istəyinin açıqlanması...
Və bütün bu gərginliklər fonunda haradasa uzaqlarda Trans-Sakit okean tərəfdaşlığının (Trans-Pacific Partnership - TPP) dağılmaqda olması barədə xəbərlər çox az adamı narahat edir. Bu il yeni Çin layihəsi olan Asiya İnfrastruktur Sərmayələr Bankının (Asian Infrastructure Investment Bank - AIIB) yaradılacağı barədə məlumat isə daha az adamın diqqətini cəlb etdi. Amma əslində bu, ilk baxışdan, lokal görünən iki hadisə qarşıdan gələn qlobal dəyişikliklərin carçısı sayıla bilərdi.
TPP-nin taleyi ayrıca söhbətin mövzusudur. Ona görə gəlin AIIB ətrafındakı situasiyanı nəzərdən keçirək. Burada isə əsl siyasi trilleri xatırladan hadisələr yaşanır. Səbəbsə hamı üçün, ilk növbədə, amerikalılar üçün gözlənilməz hadisə - Böyük Britaniyanın təsisçi qismində AIIB-yə daxil olmasını açıqlamasıdır. Vaşinqton özünə xas olmayan incik tonda Londonu nə az, nə çox - onilliklər boyu iki ölkə arasında yaranmış "xüsusi münasibətləri" satmaqda ittiham edib.
Bəs görəsən, Londonun "günahı" nədir?
Gəlin hər şeyi növbə ilə təhlil edək.
Çinin sürətlə artaq iqtisadi qüdrəti ABŞ-ı narahat etməyə bilməz. Və bu iki ölkə açıq şəkildə münaqişə yaşamasa da, artıq ikinci onillikdir ki, iki nəhəng arasında gizli mübarizə gedir. Yuxarıda qeyd etdiyimiz TPP də məhz Çinin ambisiyalarının qarşısını alan əsas rçaqlardan biridir.
Çin artıq çoxdan özünün beynəlxalq maliyyə təşkilatlarındakı rolundan narazıdır. Onlar indiyədək dəfələrlə özlərinin BVF, Ümumdünya Bankı və digər sərmayə banklarındakı kvotasını artırmağa çalışır ki, mövcud beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsindəki infrastruktura maliyyə yatırımı qoya bilsinlər. Amma ABŞ hər dəfə başa salır ki, Çindən pul götürməyə hazır olsa da, nüfuz bölüşməsinə getməyə razı deyil.
Amma bütün bu strukturların, hətta bir regionun - sürətlə inkişaf edən Asiya regionunun gündən-günə artan tələbatını ödəməyə belə vəsaiti çatışmır. Beynəlxalq maliyyə institutlarının hesablamalarına görə, inkişaf etməkdə olan Asiya ölkələrinin iqtisadiyyatındakı artımın davam etməsi üçün 2010-2020-ci illər ərzində bu ölkələrin infrastrukturuna 8 trln. ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyulmalıdır. Ümumdünya Bankının kapitalı 220 mlrd., Asiya İnkişaf Bankının kapitalı isə 175 mlrd. dollar təşkil edir. Üstəlik, bu bankların vəsaitləri ən müxtəlif sahələrə - ətraf mühitin qorunmasından tutmuş, gender bərabərliyinə qədər sərf edilir. BVF-nun vəsaitləri (SDR) xüsusi borcalma hüququ ilə müəyyən olunur. Hazırda SDR-in həcmi 369,52 mlrd. dollardır. Özü də kvotalar elə bölünüb ki, "G7" ölkələri onları qane etməyən istənilən qərara veto qoya bilərlər. Həm də nəzərə alın ki, kreditlər ayırarkən BVF dövlətlərin daxili siyasətinə belə müdaxilə imkanı qazanır ki, bu da inkişafda olan bazarlar üçün ölümcül ola bilər.
Odur ki, Pekin yeni nəsil beynəlxalq inkişaf bankları yaratmaq niyyətinə düşüb və Vaşinqton bunu ABŞ-dakı qlobal institutlar üçün real təhlükə sayır.
Ötən ilin iyulunda Braziliya, Rusiya, Hindistan, Çin və CAR-ın iştirakı ilə nizamnamə kapitalı 100 mlrd. dollar olan BRİKS İnkişaf Bankı yaradılıb. Bu vəsatin yarısını iştirakçı ölkələr, yarısını isə gələcək tərəfdaşlar təmin edəcəklər. Bu cür tərəfdaşlar isə az deyil - artıq Argentina da bloka qoşulmaq niyyətini açıqlayıb, tezliklə başqa ölkələrin da bu sıraya qoşulacağı istisna olunmur.
Bu bank, misal üçün, "Türk axını" layihəsinin maliyyələşdirilməsinə vəsait ayıra bilər - Ümumdünya Bankının bu layihəyə pul ayırmayacağı artıq aydındır. BVF və ÜB-nı qərarları çox ləng qəbul etməkdə suçlayan CAR da BRİKS Bankın kreditlərinə ümid edir.
Bunun ardınca Pekin İpək yolu infrastrukturunun maliyyələşdirilməsi üçün 40 mlrd. dollar həcmində xüsusi fond yaradır. Bununla Çin İpək yoluna daxil olan regionlarda biznesin stimullaşdırılmasını düşünür. Söhbət İpək yolu üzərində avtomobil və dəmir yolları, hava və dəniz limanlarının tikintisi, həmçinin təbii resursların nəqli, sənaye və maliyyənin inkişafından gedir.
Yeni İpək yolu Mərkəzi və Cənubi Asiya ölkələrini, həmçinin Avstraliyanı və Çin limanlarını Belçikanın Antverpen limanı ilə birləşdirəcək.
Və nəhayət, ötən il oktyabrın 24-də nizamnamə kapitalı, təxminən, 100 mlrd. dollar olan Asiya İnfrastruktur Sərmayələr Bankının yaradıldığı elan edilir. Bu vəsaitin 50 mlrd-nı Çin təkbaşına ayırır.
Elə həmin gün Asiya-Sakit okean regionunun 21 ölkəsi sazişə imza atır. Onların arasında MDB-nin uzaqgörən iki ölkəsi - Qazaxıstan və Özbəkistan da var.
Çinin maliyyə naziri Lou Tsziveyin sözlərinə görə, Asiyanın inkişaf etməkdə olan ölkələri AIIB-nin köməyi ilə infrastrukturu təkmilləşdirə və iqtisadiyyatın sürətli və sabit inkişafını təmin edə, inkişaf etmiş dövlətlər isə özlərinin sərmayəyə olan tələbatlarını genişləndirə və iqtisadiyyatın bərpasını stimullaşdıra biləcəklər.
Düzdür, rəsmi Pekin dəfələrlə bəyan edib ki, bu bankın məqsədi artıq mövcud banklarla rəqabət deyil. Lakin Ümumdünya Bankının sərmayə qoymaqdan imtina edə biləcəyi layihələrə vəsait ayırmaqla, AIIB artıq ABŞ-ın siyasi maraqları ilə potensial konfrantasiyaya getmiş olur.
Əvvəlcə AIIB-yə bir neçə Avropa ölkəsi, Avstraliya, Yaponiya, İndoneziya və Cənubi Koreya maraq göstərdi. Amma hələ 2013-cu ildə bu ideyaya qarşı əsəbi reaksiya vermiş ABŞ-ın yaxın müttəfiqləri tezliklə AIIB-dən üz döndərməli oldular.
Bu azmış kimi, ABŞ "G7"də yeni yaradılan maliyyə institutu ilə münasibətlərin necə qurulacağına dair diskussiya da açdı.
Belə bir vəziyyətdə birdən-birə Böyük Britaniyanın AIIB-ə qoşulmaq niyyətini açıqlaması səmada ildırım effekti verdi. Və ABŞ küsdü. Özü də elə küsdü ki, ən rəsmi səviyyədə belə emosiyalarını gizlədə bilmədi. Londonun qərarını rəsmi şəkildə tənqidlə qarşılayan ABŞ bildirdi ki, Böyük Britaniyanın "hər şeydə Çinə uyğunlaşmaq" tendensiyası Vaşinqtonu narahat edir.
BBC-yə müsahibəsində London Kral Kolleci nəzdindəki Rusiya İnstitutunun direktoru Sem Qrinn birmənalı şəkildə bəyan edib ki, "Vaşinqton beynəlxalq valyuta siyasətinin, beynəlxalq ticarət və s. müəyyən edilməsində özünün təsir imkanlarını qoruyub, saxlamağı düşünür. Və üçüncü dünya ölkələrinə ABŞ institutlarının nəzarətindən kənar sərmayə almaq imkanı verən AIIB və BRİKS Bankı kimi strukturların yaranması, təbii ki, amerikalıları narahat edir".
Eyni zamanda, S. Qrin düşünür ki, "Britaniya kimi maliyyə-ticari fövqəldövlətin hazırda dünyada ikinci, perspektivdə isə birinci olacaq iqtisadiyyatla intensiv əlaqə qurmaq imkanından imtina etməsi ağılsızlıq olardı. Əsas məsələ Çinlə oyunun hansı qaydalar əsasında aparılacağıdır. Vaşinqtonda belə bir ideya var idi ki, Çinə ayrı-ayrılıqda deyil, bütün Qərb iqtisadiyyatlarının birgə gücü ilə təsir göstərmək daha asandır. Amma nədənsə Londonda qərara gəldilər ki, başqa cür addım atmaq lazımdır".
Britaniyanın AIIB-da iştirakı bu təşkilatın beynəlxalq statusunu xeyli artırır. Artıq bu andan etibarən o, regional statusdan, birdən-birə ümumdünya səviyyəsinə qalxır.
Odur ki, yaxın və son vaxtlara qədər etibarlı tərəfdaşı olan Londonu nümayişkarcasına "danlayan" Vaşinqtonu anlamaq olar. O bunun nələrə gətirib çıxaracağını yaxşı anlayır. Və etiraf etmək lazımdır ki, ABŞ haqlı çıxdı: Londonun qərarının ardınca Almaniya, Fransa, İtaliya, İsveçrə, Avstraliya, Cənubi Koreya, CAR kimi ölkələr də AIIB-lə münasibətlərə yenidən baxmaq arzusunda olduqlarını bəyan ediblər. Və çox güman ki, getdikcə sürət alan bu qatara minmək istəyənlərin sayı daha da çox olacaq. Ən əsası isə, bu qatarın istiqamət aldığı səmt, ABŞ "qatar"ının getdiyi istiqamətlə üst-üstə düşmür...

ОЧЕРЕДЬ В КИТАЙСКИЙ БАНК
Первые полосы крупных мировых СМИ неизменно вот уже который месяц пестрят репортажами о событиях на Ближнем Востоке и в Украине. Статьи о боях в Сирии, распространении влияния ИГИЛ, ядерной программе Ирана и боевых действиях в восточных областях Украины создают впечатление о том, что именно здесь вершится судьба будущего мироустройства. Политики соревнуются в красноречии и с претензией на дар предсказания философствуют о том, вернет ли себе Россия утраченные некогда сильные позиции в миропорядке или загнется, не справившись с бременем санкций. Радикалы от политологии даже довольно потирают руки, напоминая о том, что еще задолго до нынешних событий предрекали третью мировую войну. И вот, казалось бы, все верно: бои, хоть и затихшие на время, идут в самой Европе, грядет передел границ на Ближнем Востоке. Война идет полным ходом, и ее локальность - лишь веление времени. А тут еще косвенное "признание" Владимира Путина о том, что Россия в крымских событиях в случае чего могла бы применить и ядерное оружие. Как будто сговорившись, буквально на следующий день Саудовская Аравия заявляет о том, что тоже решила заиметь эту "игрушку"…
И вот, на фоне всех этих страстей, кто же всерьез воспримет информацию о том, что где-то далеко от главного театра событий под угрозой провала создание некоего Транстихоокеанского партнерства (Trans-Pacific Partnership - TPP). Еще менее значимым кажется сообщение о предстоящем запуске в этом году нового китайского проекта - Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (Asian Infrastructure Investment Bank - AIIB).
Однако на самом деле эти два, казалось бы, локальных примера - весьма показательные вестники грядущих глобальных изменений.
Судьба TPP заслуживает отдельного разговора. Подробней рассмотрим ситуацию вокруг AIIB. Здесь разворачиваются весьма интересные события, с элементами политического триллера.
Связано это с совершенно неожиданным для всех, и в первую очередь для американцев, решением Великобритании о вхождении в AIIB в качестве учредителя. С совершенно не свойственными для официального Вашингтона нотками обиды он обвинил Лондон, ни много ни мало, в предательстве "особых отношений", сложившихся между этими странами в последние десятилетия! Так что же натворил Лондон? Но обо всем по порядку.
Стремительно нарастающая экономическая мощь Китая не может не волновать США. И хотя страны между собой открыто не конфликтуют, вот уже второе десятилетие идет упорная подковерная борьба между этими гигантами современного мира. Вышеупомянутому TPP как раз выделялась роль одного из основных рычагов сдерживания амбиций Китая.
Поднебесная давно уже недовольна своей ролью в международных финансовых организациях. Она не раз пыталась расширить свою квоту в МВФ, во Всемирном банке, в других инвестиционных банках для того, чтобы финансировать в инфраструктуру в рамках существующих международных организаций. Но США всегда давали недвусмысленно понять, что готовы брать китайские деньги, но не готовы делиться влиянием.
Все эти организации - важные инструменты внешней политики США и призваны выражать только ее интересы. Однако у всех этих структур банально не хватает средств для удовлетворения интересов хотя бы только одного региона - быстрорастущего азиатского. По оценкам международных финансовых институтов, развивающимся азиатским странам необходимо инвестировать с 2010 по 2020 год $8 трлн. в инфраструктуру, чтобы их экономика могла двигаться вперед. Капитал ВБ - $220 млрд., АБР - $175 млрд. К тому же средства АБР и Всемирного банка направляются на любые проекты - от окружающей среды до гендерного равенства. Объем средств МВФ определяется специальными правами заимствования (SDR). Сейчас объем SDR составляет $369,52 млрд. Причем квоты распределены таким образом, что страны G7 имеют возможность заблокировать любое решение, их не устраивающее. Нелишне подчеркнуть, что, выдавая кредиты, МВФ навязывает и целый набор изменений во внутренней политике, который для развивающихся рынков зачастую просто смертелен.
И вот Пекин задумался о запуске нового поколения международных банков развития, которые, как считают в Вашингтоне, могут бросить вызов глобальным институтам, базирующимся в США.
В июле прошлого года создается Банк развития БРИКС с участием Бразилии, России, Индии, Китая и ЮАР с уставным капиталом в $100 млрд. Половину обеспечат страны-участницы, половину - будущие партнеры. Такие найдутся: желание присоединиться к блоку уже есть у Аргентины, не исключается в будущем присоединение других стран.
Этот банк может помочь, к примеру, с финансированием "Турецкого потока", на который ВБ уж точно денег не выделит. На банк БРИКС очень рассчитывает и ЮАР, которая неоднократно критиковала МВФ и ВБ за медлительность в принятии решений.
Далее Пекин создает специальный фонд в $40 млрд. для финансирования инфраструктуры Шелкового пути, что будет стимулировать развитие бизнеса входящих в него регионов. Речь идет о строительстве автомобильных и железных дорог, аэропортов и морских портов на протяжении всего Шелкового пути, а также о разработке природных ресурсов, развитии промышленности и финансов.
Новый Шелковый путь объединит страны Центральной и Южной Азии, а также Австралию, китайские порты с бельгийским портом в Антверпене.
И, наконец, 24 октября прошлого года объявляется о создании Азиатского банка инфраструктурных инвестиций с предполагаемым активом в $100 млрд., из которых $50 млрд. вложит только Китай. В тот день соглашение подписала 21 страна Азиатско-Тихоокеанского региона. В их число вошли весьма дальновидно и две страны СНГ - Казахстан и Узбекистан.
По словам министра финансов Китая Лоу Цзивэя, развивающиеся страны Азии смогут благодаря AIIB совершенствовать инфраструктуру и поддерживать достаточно быстрое, стабильное развитие экономики, а развитым государствам это даст возможность расширить свои потребности в капиталовложениях и стимулировать восстановление экономики.
И хотя с высоких трибун в Пекине заявляется о том, что банк не ставит своей целью противопоставление уже существующим, однако выделяя странам-участницам средства на проекты, которые может отвергнуть Всемирный банк, AIIB уже потенциально идет на конфронтацию с политическими интересами США.
Сперва к AIIB проявили неподдельный интерес сразу несколько европейских стран, а также Австралия, Япония, Индонезия и Южная Корея. Однако США, с нескрываемым раздражением отреагировавшие еще в 2013 году на эту идею, заставили отвернуться от него своих ближайших союзников.
Более того, Штаты инициировали обсуждения в G7 на предмет того, как себя вести с новым финансовым институтом.
И вдруг, как гром среди ясного неба, заявление Великобритании о присоединении к AIIB в качестве соучредителя. И Вашингтон обиделся. Да так, что не сдержал своих эмоций на официальном уровне. США публично раскритиковали решение Лондона и заявили, что их беспокоит тенденция Великобритании "во всем подстраиваться под Китай".
В достаточно откровенном интервью BBC директор Института России при Лондонском королевском колледже Сэм Грин уверенно заявил, что "Вашингтон заинтересован в сохранении своего влияния определять то, как нужно вести международную торговлю, международную валютную политику и так далее. Если появление подобных структур, как AIIB и Банк стран БРИКС, дает странам третьего мира возможность получить инвестиции без надзирательных функций, которые обеспечивают вашингтонские институты, их это, безусловно, беспокоит".
Одновременно Сэм Грин предположил, что "Британии, как финансово-торговой державе, неразумно было бы отрезать себя от возможности интенсивно работать со второй, а в перспективе и первой экономикой мира. Вопрос в том, на каких основаниях и по каким правилам будут играть с Китаем. У Вашингтона была идея, что легче будет на Китай влиять сообща, используя совместный вес западных экономик, нежели раздельно. Но по каким-то причинам в Лондоне сочли, что лучше действовать иначе".
Британское участие в AIIB резко повышает международный статус организации. С этого момента она перестает быть региональной и приобретает явные черты всемирной.
Вашингтон не зря так грубо и публично попытался "отдернуть" своего ближайшего и до недавнего времени верного союзника. Он прекрасно понимает, во что это может вылиться. И не ошибся. Вслед за заявлением Лондона о своем желании пересмотреть отношение к AIIB сразу же высказались Германия, Франция, Италия, Швейцария, Австралия, Южная Корея, ЮАР. Вполне вероятно, что очень скоро выстроится очередь из желающих успеть запрыгнуть на подножку стремительно набирающего скорость поезда. А вот направление его движения прямо противоположно тому, куда движется электричка со "звездно-полосатым флажком".