Azərbaycanda qazın tədarükü RF-dən ixracın əvəz olunmasına deyil, Avropanın artan tələbatlarının ödənilməsinə yönəlib
Avropa enerji bazarında oynanılan qaz pasyansı getdikcə daha da konkret təsirlər əldə etməkdədir. Bu paylaşdırmada xüsusi yeri Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) və "Türk axını" da daxil olmaqla, əsas tranzit axınlarını özündə konsentrasiya etmiş Türkiyə almağa başlayır. Və Rusiyanın layihəsi hələ də ideya səviyyəsində qalmaqdadırsa, CQD artıq fəal tikinti mərhələsinə daxil olur.
Ötən ilin sentyabrında Bakıda CQD-nin təməlqoyma mərasimi keçirildi, 2015-ci ilin martın ortasında isə Türkiyə, Azərbaycan və Gürcüstan prezidentləri Qarsda Cənub dəhlizinin əsas hissəsi olan Trans-Anadolu qaz kəmərinin (TANAP) tikintisinin başlanma mərasimi barədə elan verdilər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sözlərinə görə, Cənub Qaz Dəhlizi əsasını Türkiyə - Gürcüstan - Azərbaycanın təşkil etdiyi Avrasiya regionunda əməkdaşlığın yeni formatını yaradır. "Bu gün biz bu formatı genişləndiririk. Digər ölkələr - Yunanıstan, Bolqarıstan, Albaniya, İtaliya bizim işlərimizə qoşulur. Balkan ölkələri gələcəkdə Azərbaycan qazını ala biləcəklər. Mən buna əminəm. Eyni zamanda, Nabukko layihəsinin üzvləri - Bolqarıstan artıq bizim layihədə iştirak edir. Rumıniya, Macarıstan da əminəm ki, bu layihələrə qoşula bilərlər və qoşulmalıdırlar", - deyə İ. Əliyev Qarsda TANAP-ın təməlqoyma mərasimində deyib.
O, qeyd edib ki, CQD-nin həyata keçirilməsindən maraqlar balansı əsasında bütün qaz istehsalı, tranziti və istehlak edən ölkələr fayda görəcəklər.
"Avropaya və Türkiyəyə yeni mənbədən böyük həcmdə əlavə qaz nəql ediləcək. Hazırda Avropa üçün yeganə mövcud olan yeni qaz mənbəyi "Şahdəniz" qazıdır, Azərbaycan qazıdır. Gələcəkdə başqa mənbələr də olacaq, amma hazırda budur. Dünyada və xüsusilə də Avropada qaza olan tələbat getdikcə artacaq. Ənənəvi mənbələr də təbii olaraq tükənir. Yeni resurs bazası olmalıdır. Hazırda bu resurs baza Azərbaycandır", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Türkiyə üçün isə TANAP regional enerji bölüşdürücü mərkəzinə çevrilməsi planlarına uyğun olan layihədir. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyıb Ərdoğanın sözlərinə görə, TANAP Türkiyənin reallaşdırdığı layihələrin arasında marşrutu və hədəfləri ilə xüsusi bir yerə, önəmə sahibdir." Bu layihə başqa heç bir layihənin alternativi olmadığı kimi, bu layihəyə alternativ başqa bir layihə də yoxdur. Bu baxımdan həqiqətən də özünəməxsus bir layihə olan "Cənub" qaz dəhlizini bütün mərhələləri ilə tamamilə həyata keçirdikdə, Avropa ilə Xəzər bölgəsi arasında güclü bir əlaqə qurmuş olacağıq", - deyə Ərdoğan vurğulayıb və qeyd edib ki, müvafiq layihəyə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə ilə yanaşı, bütün Avrasiya coğrafiyası ehtiyac duyur.
Türkiyənin regional enerji mərkəzinə çevrilməsinə həmçinin Rusiya "Qazprom"nun "Türk axını" layihəsi də töhfə verir. Bununla belə, nə Türkiyədə, nə də Azərbaycanda CQD və "Türk axını"nı rəqib sayırlar. "Bizim dərhal müsbət rəyimizin bildirildiyi "Türk axını" üzrə Rusiya ilə danışıqlar davam edir və bizim marağımız qalmaqdadır. Rəqabət barədə bir söz də yoxdur, bizə hər iki layihə lazımdır - TANAP və "Türk axını", - deyə Türkiyə energetika və təbii sərvətlər naziri Taner Yıldız hesab edir. Azərbaycan energetika naziri Natiq Əliyevin sözlərinə görə isə Rusiya "Türk axını" marşrutu ilə Avropaya, təqribən, 50 mlrd. kubmetr nəql etmək planlaşdırırsa, Azərbaycan CQD ilə cəmi 10 mlrd. kubmetr qaz nəql edəcək. Lakin RF-də CQD layihəsinə daha qısqanc münasibətgöstərilir. Əgər əvvəllər TANAP və TAP layihələrinə qarşı skeptisizm ekspertlər səviyyəsində özünü göstərirdisə, indi artıq tənqidə rəsmi şəxslər də qoşulur.
RF-in Aİ yanında daimi nümayəndəsi Vladimir Çijov "İnterfaks"a müsahibəsində TANAP-ın rentabelliyi ilə bağlı şübhələrini bildirib. "Bu qaz borusu Azərbaycandan Gürcüstan vasitəsilə bütün Türkiyə üzrə keçib, sonra Avropaya getməlidir, bu da Bosfor körfəzi altında borunun tikintisini nəzərdə tutur. Bu, texniki cəhətdən kifayət qədər çətindir. Maliyyə cəhətdən bu, son dərəcə bahadır", - deyə rusiyalı diplomat əminliyini ifadə edib. TAP layihəsinə gəlincə, Çijov hesab edir ki, bu layihə, "bizim "Türk axını" ilə birləşsə yaşayacaq". Lakin iki marşrutun təhlili CQD-nin "Türk axını" ilə müqayisədə üstünlüyünü müəyyən edir.
Tikinti ilə bağlı sazişin imzalanmasından natamam üç il ərzində, TANAP kağızda olan layihədən fiziki tikinti mərhələsinə qədər yol qət edib. Artıq boru təchizatçıları, qaz borusunu və nasos stansiyalarını tikəcək konsorsiumlar müəyyənləşdirilib. Tikinti işlərinə bilavasitə apreldə başlanılacaq ki, artıq 2018-ci ildə Türkiyəyə qaz nəqlinə start verilsin. Avropaya isə qaz artıq 2020-ci ildəYunanıstan və Albaniya vasitəsi ilə İtaliyaya Trans-Adriatik boru kəməri tikiləndən sonra nəql olunacaq. Bununla yanaşı, TANAP-ın tikintisinin tamamlanması və Avropaya qaz nəqli ilə arasında iki il fərq, tikintidə müəyyən gecikmələr yaşanacağı halda zaman ehtiyatı yaradır.
Avropa üçün yuxarıda qeyd olunduğu kimi, CQD özündə yeni qaz mənbələri ilə yeni marşrutu bildirir. Məhz buna görə, CQD Avropa enerji ittifaqının yeni strategiyasına salınıb, Azərbaycan isə enerji resurslarının tədarükü üzrə Aİ-nin potensial tərəfdaşları siyahısına daxil edilib. Bu arada, tərəfdaşlar arasında xüsusi ilə Türkmənistan və Türkiyə, daha uzaq perspektivdə isə İran və İraq göstərilib.
Aydındır ki, bütün bu ölkələr üçün CQD, xüsusilə TANAP qaz nəqliyyat magistralı ola bilər. Yunanıstandan qaz tədarükünün müxtəlif marşrutları da mümkündür - bu həm TAP, bu həm də Nabukko-nun bərpa olunmuş marşrutu üzrə Bolqarıstana, sonradan isə Rumıniya, Macarıstan və Avstriyaya tədarük yoludur.
"Qazprom"un layihəsi isə hələ də müzakirə mərhələsindədir və bununla yanaşı, "Türk axını"nın qaz borusunun Qara dənizin dibi ilə artıq 2016-cı ildə ilk mərhələsinin işə salması ilkin planları, çox güman ki, artıq ən azı iki ilə təxirə salınıb. Bu yaxınlarda Türkiyə və Rusiya KİV-lərin yazdığına görə, "Qazprom" və Botas "Türk axını" ilə bağlı razılaşmaların bir hissəsi olan Türkiyə üçün qaz endirimi barədə heç cür razılaşa bilmirlər.
Nəticədə, "Qazprom" hələlik Türkiyənin Qara dəniz hissəsində layihə işlərinin aparılması üçün icazə almayıb. Baxmayaraq ki, T.Yılmaz problemlər barədə məlumatları təkzib edib, bu məlumatlardan sonra baş tutan Ərdoğanla RF prezidenti Vladimir Putin arasında telefon danışığı müəyyən mülahizələrə yol açır.
Prinsipcə, əvvəlcədən məlum idi ki, Ankara "Türk axını" layihəsinin şərtlərinin razılaşdırılması çərçivəsində maksimal dərəcədə özünə imtiyazlar əldə etməyə çalışacaq. Bundan əlavə, Moskvadan başqa, Ankara ilə aktiv şəkildə Brüssel də razılığa çalışır. Qarsda TANAP-ın tikintisinin başlanması mərasiminə Avropa Komissiyasının energetika üzrə vitse-prezidenti Maroş Şefçoviş də gəlib. Onun səfəri çərçivəsində Aİ ilə Türkiyə arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Bu arada, Şefçoviç Türkiyədə qeyd edib ki, Rusiya qazının Türkiyə üzərindən tədarükü üçün qaz kəmərinin tikintisi qərarını Avropa İttifaqının rəyini nəzərə almaqla qəbul etmək lazımdır. O, vurğulayıb ki, "Türk axını" yeni qaz kəmərinin iqtisadi məqsəduyğunluğu və onun mövcud olan hüquqi öhdəlikləri pozmadığından əmin olmaq vacibdir, bu barədə "Reuters" məlumat verib: "Əgər söhbət Avropa istehlakçıları üçün böyük həcmli tədarüklərdən gedirsə, bu qərarı onlarla, Aİ ilə və Avropa Komissiyası ilə müzakirə etmədən qəbul etmək olmaz", - deyə o, Ankarada mətbuat konfransında bəyan edib. Məmur həmçinin, "Türk axını" lehinə Ukrayna üzərindən mövcud olan tədarük marşrutlarının bağlanması mümkünlüyü ilə bağlı narahatlığını da bildirib.
Azərbaycan qazının CQD vasitəsilə tədarükünün üstünlüklərindən biri də "mavi yanacağın" son istehlakçıya müəyyən edilmiş müqavilələr əsasında çatmasıdır. Qaz yataqlarının işlənib hazırlanması üçün qaz satışına dair müqavilələrin olması böyük önəm kəsb edir. Və "Şahdəniz" yatağına gəldikdə isə Avropada ildə 10 mlrd. kubmetr qazın satışına dair artıq 9 şirkətlə müqavilə imzalanıb."Türk axını"nda isə istehlakçılara Türkiyə-Yunanıstan sərhədindən qaz tədarükü yollarını özlərinin təmin etməsi təklif edilir. Bundan başqa, "Türk axını" çərçivəsində qaz tədarükü üzrə heç bir şirkətlə konkret müqavilələr bağlanmayıb.
Və sonda, əhəmiyyətli rolu qiymət amili oynayır - Türkiyə bazarında Azərbaycan qazı ən ucuz, halbuki Rusiya qazı ən bahadır. "Rusiya qazının hasilatının artan qiyməti və nəqliyyat xərcləri Rusiya qazını rəqabətə davamlı etmir. Əgər Azərbaycandan Avropaya qaz, təqribən, 2 min kilometrlik yolu qət edəcəksə, "Qazprom"un qazı Yamal yarımadasından nəql olunacaq, yəni, əgər o, Yunanıstanla Türkiyə arasındakı sərhədə çıxacaqsa, bu 6 min kilometrdən çox edir", - deyə ekspert Mixail Krutixin "Deutsche Welle" radiostansiyasına müsahibəsində qeyd edib.
Prinsipcə, Avropa tez bir zamanda Rusiya qazının ümumi balansda payını kəskin şəkildə azaltmağa nail olmayacaq. Azərbaycan qazının tədarük həcmləri də (birinci mərhələdə 10 mlrd. kubmetr), Rusiyanın 130-140 mlrd. kubmetr həcmdə tədarükləri ilə müqayisə oluna bilməz. Məhz buna görə, Azərbaycan qazının tədarükü daha çox RF-dən tədarüklərin əvəz edilməsinə deyil, "mavi yanacağa" artan tələbatı doldurmaq üçün yönəlib. Bu faktın qavraması da böyük bazarda rəqabətliyə deyil, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa gətirib çıxara bilər.
"Bu gün Avrasiya bölgəsində çox ciddi və yeni bir müttəfiqlik formatı yaranır. Bunun həm siyasi, həm iqtisadi təsiri çox böyük olacaq. Bu ölkələrin tarixi, mədəniyyəti fərqlidir, biz fərqli sivilizasiyalara mənsubuq. Ancaq bizi birləşdirən xoş niyyətimizdir, eyni zamanda, konkret layihələrdir. Ona görə "Cənub" qaz dəhlizi sadəcə olaraq enerji layihəsi, boru kəməri deyil, bu, ciddi siyasi təşəbbüsdür.
"İqtisadi resurslar əgər insanlığın xidmətində deyilsə, fəlakətin - yaşadığımız iki böyük dünya müharibəsinin, irili-xırdalı saysız-hesabsız müharibənin, münaqişənin səbəbi olduğunu gördük. Biz bu layihə ilə eyni zamanda, sahib olduğumuz sərvətləri öz vətəndaşlarımızın, onlarla birlikdə bütün bölgə xalqlarının, bütün insanlığın xidmətinə təqdim etmək iradəmizi də ifadə etmiş oluruq".
Rəcəb Tayyıb ƏRDOĞAN, Türkiyə Prezidenti
"Gürcüstan tranzit ölkə olmasına baxmayaraq, bu layihədəki vəzifəsinə və öhdəliklərinə böyük önəm verir. Bu mənada dəhlizin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün üzərimizə düşənləri sona qədər həyata keçirəcəyimizi bildirmək istəyirəm. Bu layihə sadəcə Gürcüstana deyil, qonşularımıza da fayda gətirəcək bir layihədir".
Georgi MARQVELAŞVİLİ, Gürcüstan Prezidenti
""Cənub" qaz dəhlizi Avropa üçün böyük strateji əhəmiyyətə malikdir. Bu, hazırda Avropanı yeni marşrutlar, yeni qaz mənbələri ilə təmin edəcək yeganə layihədir. Avropa Komissiyası, Avropa İttifaqı bu layihəyə böyük diqqət yetirir".
Maroş ŞEFÇOVİÇ, Avropa komissiyası sədrinin Energetik İttifaqı üzrə müavini
"Bu gün biz başlanğıc nöqtəsi TANAP və davamı TAP olan layihəyə və Avropaya çatdırılacaq qaz axınına nəzər yetirsək görərik ki, Gürcüstan, Yunanıstan, Albaniya tərəfdaşları ilə birlikdə Azərbaycan və Türkiyə hökumətləri Avropada və dünyada enerji təhlükəsizliyinin yeni reallığının mühüm elementlərinə çevriləcəklər".

Поставки азербайджанского газа нацелены на растущий спрос в Европе, а не замещение поставок из РФ
Газовый пасьянс, раскладываемый на энергетическом рынке Европы, приобретает все более конкретные очертания. И особое место в этом раскладе начинает занимать Турция, концентрирующая на себе основные транзитные потоки, в том числе Южный газовый коридор (ЮГК) и "Турецкий поток". И если российский проект все еще остается на уровне идеи, то ЮГК уже вступает в стадию активного строительства.
В сентябре прошлого года прошла церемония закладки фундамента ЮГК в Баку, а в середине марта 2015 года президенты Турции, Азербайджана и Грузии в Карсе объявили о церемонии начала строительства Трансанатолийского газопровода (TANAP), который является краеугольным камнем Южного газового коридора.
По словам президента Азербайджана Ильхама Алиева, Южный газовый коридор создает новый формат сотрудничества в Евразийском регионе, основу которого составляют Турция - Грузия - Азербайджан.
"Сегодня мы расширяем этот формат. К нашим работам подключаются другие страны - Греция, Болгария, Албания, Италия. В будущем азербайджанский газ смогут получать балканские страны. Я уверен в этом. В то же время член проекта Nabucco - Болгария уже участвует в нашем проекте. Румыния и Венгрия также, я уверен, смогут и должны подключиться к этим проектам", - сказал И.Алиев на церемонии закладки TANAP в Карсе.
Он отметил, что от реализации ЮГК получат выгоду все страны-участницы - производители газа, транзитеры и потребители на основе баланса интересов.
"Из нового источника в Европу и Турцию будут транспортироваться дополнительные большие объемы газа. В настоящее время единственным новым источником газа для Европы является газ "Шахдениз", азербайджанский газ. В будущем будут и другие источники, но в настоящее время источник этот. Потребности в газе в мире и особенно в Европе будут постепенно расти. А традиционные источники, естественно, исчерпываются. Должна быть новая ресурсная база. В настоящее время этой ресурсной базой является Азербайджан", - подчеркнул глава государства.
Для Турции же TANAP - проект, который способствует планам превращения в региональный энергораспределительный центр. По словам президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, TANAP своим маршрутом и целями занимает особое место и имеет большое значение среди всех проектов, реализуемых Турцией. "Так же как данный проект не является альтернативой какому-либо другому проекту, точно так же и ему нет никакого другого альтернативного проекта. В этом контексте после окончательной реализации всех этапов Южного газового коридора, который действительно является особенным, мы установим прочную связь между Европой и Каспийским регионом", - подчеркнул Эрдоган, отметив, что в данном проекте наряду с Азербайджаном, Грузией и Турцией нуждается вся евразийская география.
Превращению Турции в региональный энергетический хаб способствует также проект российского "Газпрома" "Турецкий поток". При этом ни в Турции, ни в Азербайджане не считают конкурентами ЮГК и "Турецкий поток".
"По "Турецкому потоку", по поводу которого мы сразу заявили свое позитивное мнение, переговоры с Россией продолжаются и наша заинтересованность сохраняется. Нет речи ни о какой конкуренции, нам нужны оба проекта - TANAP и "Турецкий поток", - считает министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз.
По словам же министра энергетики Азербайджана Натига Алиева, если Россия по маршруту "Турецкий поток" планирует поставлять в Европу порядка 50 млрд. кубометров, то Азербайджан по ЮГК - всего 10 млрд. кубометров.
Однако в РФ к проекту ЮГК относятся со все более ревностным отношением. Если раньше скептицизм в отношении проектов TANAP и TAP выражался на уровне экспертов, то уже к критике подключаются официальные лица РФ. Постпред РФ при ЕС Владимир Чижов в интервью "Интерфаксу" выразил сомнения относительно рентабельности проекта TANAP. "Этот газопровод должен пройти из Азербайджана через Грузию, всю Турцию и далее в Европу, что предполагает сооружение трубы под проливом Босфор. Это технически крайне сложно. В финансовом отношении - заоблачно дорого", - убежден российский дипломат. В отношении же проекта TAP Чижов считает, что он "заживет, если его соединить с нашим "Турецким потоком".
Но определенный анализ двух маршрутов выявляет преимущества ЮГК в сравнении с "Турецким потоком".
За неполные три года с момента подписания соглашения о строительстве TANAP прошел путь от проекта на бумаге до стадии физического строительства. Уже определены поставщики труб, консорциумы, которые построят газопровод, и насосные станции. Непосредственно строительные работы начнутся в апреле, чтобы в 2018 году наладить поставку газа в Турцию. В Европу же газ поступит уже в 2020 году, когда будет построен Трансадриатический трубопровод в Италию через Грецию и Албанию. Причем эта разница в два года между завершением строительства TANAP и поставкой газа в Европу создает временную подушку на случай возможных задержек строительства.
Для Европы ЮГК, как было отмечено выше, представляет собой новый маршрут с новыми источниками газа. Именно поэтому ЮГК включен в новую стратегию Европейского энергетического союза, а Азербайджан - в список потенциальных партнеров ЕС по поставкам энергоресурсов. Кстати, среди партнеров особо отмечены Туркменистан и Турция, а в более дальней перспективе и Ирак с Ираном. Понятно, что газотранспортной магистралью для всех этих стран может стать ЮГК, и в частности TANAP. Из Греции могут быть разные маршруты поставок газа - это и TAP, это и вариант поставок по восстановленному маршруту Nabucco в Болгарию, а далее в Румынию, Венгрию и Австрию.
"Газпромовский" же проект все еще остается на стадии обсуждения, при этом первоначальные планы запустить первую стадию трубопровода "Турецкий поток" по дну Черного моря уже в 2016 году, похоже, отложены как минимум на год. Как писали недавно турецкие и российские СМИ, "Газпром" и Botas никак не могут договориться о скидке на газ для Турции, которая была частью договоренностей о "Турецком потоке". В результате "Газпром" пока не получил разрешение на проведение проектных работ в турецком секторе Черного моря. Хотя Т.Йылдыз и опроверг сообщения о проблемах, телефонный разговор между Эрдоганом и президентом РФ Владимиром Путиным, состоявшийся после этих сообщений, наводит на определенные размышления.
В принципе, изначально было известно, что Анкара будет стараться выжать максимум льгот в рамках согласования условий проекта "Турецкий поток". Причем кроме Москвы с Анкарой активно пытается также договориться и Брюссель. На церемонию начала строительства TANAP в Карс приехал вице-президент ЕК по энергетике Марош Шефчович, в рамках визита которого было подписан меморандум о сотрудничестве в сфере энергетики между ЕС и Турцией. Кстати, Шефчович в Турции отметил, что решение о строительстве газопровода для поставок российского газа через Турцию следует принимать с учетом мнения Евросоюза.
Он подчеркнул, что необходимо убедиться в экономической целесообразности нового газопровода "Турецкий поток" и в том, что его строительство не нарушит существующие правовые обязательства, передает Reuters. "Если речь идет о больших поставках европейским потребителям, нельзя принимать такое решение без обсуждения с ними, без обсуждения с ЕС и без обсуждения с Еврокомиссией", - сказал он на пресс-конференции в Анкаре.
Чиновник также выразил озабоченность возможностью закрытия существующих маршрутов поставок газа через Украину в пользу "Турецкого потока".
Еще одним преимуществом поставок азербайджанского газа по ЮГК является доставка "голубого топлива" до конечного потребителя по фиксированным контрактам. Для разработки газовых месторождений архиважное значение имеет наличие контрактов на продажу газа. И в случае с месторождением "Шахдениз" уже имеются контракты с 9 компаниями на продажу 10 млрд. кубометров газа в год в Европе.
"Турецкий поток" же предлагает потребителям самим обеспечить пути доставки газа с турецко-греческой границы. Кроме того, конкретных договоров по поставкам газа в рамках "Турецкого потока" ни с одной компанией пока не заключено.
И, наконец, немаловажную роль играет ценовой фактор - на турецком рынке азербайджанский газ самый дешевый, тогда как российский - самый дорогой. "Растущая стоимость добычи российского газа и транспортные расходы делают российский газ неконкурентоспособным. Если из Азербайджана в Европу газ будет идти примерно 2 тысячи километров, то "газпромовский" газ поступает с Ямальского полуострова, то есть если он будет через море выходить на границу Греции и Турции, это более 6 тысяч километров", - отметил эксперт Михаил Крутихин в интервью радиостанции Deutsche Welle.
В принципе, Европе еще не скоро удастся ощутимо сократить долю российского газа в общем балансе. Да и объемы поставок азербайджанского газа (10 млрд. кубометров на первом этапе) не сравнить с 130-140 млрд. кубометров российских поставок. Именно поэтому поставки азербайджанского газа нацелены скорее на удовлетворение растущего спроса на "голубое топливо", а не замещение поставок из РФ. И осознание этого факта может привести к взаимовыгодному сотрудничеству, а не соперничеству на огромном рынке.
"Сегодня в Евразийском регионе возникает очень серьезный и новый формат союзничества. И политическое, и экономическое влияние этого будет очень большим. История и культура этих стран разные, мы относимся к различным цивилизациям. Но нас объединяют добрые намерения, а также конкретные проекты. Поэтому "Южный газовый коридор" - это не просто энергетический проект, трубопровод, это - серьезная политическая инициатива".
"Если экономические ресурсы не служат людям, то, как мы знаем, это приводит к катастрофам - пережитым нами двум мировым войнам, другим бесчисленным большим и малым войнам, конфликтам. Этим проектом мы одновременно выражаем волю, которая состоит в том, чтобы передать эти ресурсы на благо наших граждан, а вместе с ними всех народов региона, всего человечества".
Реджеп Тайип ЭРДОГАН, президент Турции
"Несмотря на то, что Грузия является транзитной страной, она придает большое значение своим обязанностям и обязательствам в этом проекте. Мы будем до конца выполнять свои обязательства, чтобы обеспечить безопасность коридора. Это проект, который принесет пользу не только Грузии, но и нашим соседям".
Георгий МАРГВЕЛАШВИЛИ, президент Грузии
"Южный газовый коридор" имеет большое стратегическое значение для Европы. В настоящее время это - единственный проект, который обеспечит Европу новыми маршрутами, новыми газовыми источниками. Еврокомиссия, Европейский союз уделяют этому проекту большое внимание".
Марош ШЕФЧОВИЧ, заместитель председателя Европейской комиссии по Энергетическому союзу
"Если сегодня посмотреть на проект ТАNАР как отправную точку, и ТАР как его продолжение, и газовый поток, который будет поставляться в Европу, то можно убедиться в том, что правительства Азербайджана и Турции вместе с партнерами - Грузией, Грецией, Албанией станут важными элементами новых реалий в энергетической безопасности в Европе и мире".