AVROPA GÖZLƏMƏLİ OLACAQ
ABŞ-ın Kolumbiya universitetinin professoru A.Bressand hesab edir ki, qlobal böhran energetika layihələrinə iri sərmayələr planlaşdırmağı çətinləşdirir
Müəllif: Almaz NƏSİB Bakı
Avropa Birliyinə (AB) sədrlik edən Çexiya mayın 8-də "Nabuc-co" qaz kəməri layihəsini maliyyələşdirməli olan ölkələrin qeyri-rəsmi sammitini keçirməyi qərara alıb. Sammitdə iştirak üçün Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Gürcüstan və Türkiyə dövlət və hökumət başçılarına dəvətnamələr göndərilib. İraq, Misir və Özbəkistan təmsilçiləri müşahidəçi kimi dəvət olunublar. Rusiya nümayəndələrinin də iştirak edəcəyi istisna edilmir.
Avropada ümid edirlər ki, Praqa sammiti "Nabucco" layihəsinin gələcəyi ilə bağlı çox məsələlərə aydınlaq gətirəcək və Köhnə Dünyanın enerji təchizatı üçün qaynaqların diversifikasiyasına yardım edəcək. Bununla yanaşı, ekspertlərin fikrincə, dünya böhranı şəraitində yaxın perspektivdə iri investisiyaların planlaşdırılmasından danışmaq çətindir. ABŞ-ın Kaliforniya Universitetinin Ener-getika, Dəniz Nəqliyyatı və İctimai Siyasət Mərkəzinin direktoru, professor A.Bressand da bu fikirdədir. "Region plus"a müsahibəsində o, dünya energetika bazarındakı indiki durumu, maliyyə böhranının təsirlərini və başqa məsələləri şərh edib.
- Doktor Bressand, qlobal iqtisadi böhran şəraitində dünya energetika bazarının perspektivlərini necə görürsünüz?
- Yəqin ki, təsirlər müxtəlifdirlər - uzun və qısa müddətli. Qısa müddətli planda iqtisadi böhranın enerjiyə tələbatı azaltdığı açıq-aydındır. Uyğun olaraq, OPEK-in istehsalatı azaltmaq səylərinə baxmayaraq, qiymətlər aşağı düşür. Qiymətlər güclü düşüb. Qısamüddətli planda istehlakçı ölkələr bunu bəyənirlər, çünki bu iqtisadi artımı yüngülləşdirir. Ancaq uzun müddətli perspektivdə düşən qiymətlər mənfi nəticələrə səbəb ola bilərlər. Bu mənfi sonuclar bütün qiymətlərin azalmasına səbəb olur və onların dayanıqsızlığı iri sərmayələrin planlaşdırılmasını çətinləşdirir. Dayanıqsız qiymətlər, həmçinin karbohidrogen istehlakı səviyyəsi aşağı olan iqtisadiyyata keçidi də çətinləşdirir. Bildiyiniz kimi, BMT-nin iqlim dəyişmələri üzrə çərçivə Konvensiyasına uyğun olaraq, dünya ölkələri karbohidrogen istehlakı səviyyəsi aşağı olan enerji qaynaqlarına keçməyə cəhd edirlər. Ancaq bu enerji qaynaqları hələ də çox bahadır. Buna görə də bütün qiymətlərin yetərincə düşdüyü bir şəraitdə yeni enerji qaynaqlarına keçid xeyli ləng baş verəcək.
- Sirr deyil ki, bugünkü böhranın qarşısının alınması ABŞ siyasətçilərindən asılıdır. Siz Obama administrasiyasının energetika siyasəti barədə nə deyə bilərsiniz? Gözləntiləriniz necədir?
- Obama administrasiyasının energetika siyasəti hələ dəqiq formalaşdırılmayıb. Seçkiqabağı kampaniya zamanı da və ondan sonra da bəzi işarələr var idi. Sadəcə iqtisadi inkişaf zərfi (böhran əleyhinə tədbirlər zərfi - red.) çərçivəsində ilk önəmli addımlar atılıb. Ancaq hamı başa düşür ki, öz siyasətini tam formalaşdırmaq üçün administrasiyaya daha çox vaxt lazımdır.
Birincisi, ən önəmli odur ki, prezident Obama açıq-aydın başa saldı ki, energetika onun siyasətində mərkəzi yer tutacaq. Bu da məlumdur ki, Amerikada heç də həmişə enerjiyə başlıca məsələ kimi baxmayıblar. İkincisi, iqtisadi artım zərfi kontekstində prezident Obama energetika siyasətindən iş yerlərinin yaradılması üçün istifadə etməyə çalışır. Yəni "yaşıl iş yerləri" yaratmaq və energetikanın strukturunda aşağı tullantılı karbohidrogenlərə keçməyə yardım etmək istəyir. Obama administrasiyası "yaşıl" energetikanın inkişafı üçün önəmli addımlar atıb.
Həmçinin, iş yerlərinin yaradılması məqsədi ilə təmiz energetika layihələrinə, ictimai nəqliyyata və yaşıl infrastruktura $80 milyard ayrılıb. Bu, ABŞ tarixində belə tipli ən iri sərmayədir. Bütün bu tədbirlər çox əhəmiyyətlidir. Administrasiya bundan başqa bir sıra daha mürəkkəb məsələləri həll etməlidir və onlardan biri nüvə energetikası ilə bağlıdır.
Prezident Obama nüvə energetikasının düşməni deyil. Ancaq o, tullantılar üçün anbarlarla bağlı layihələri ləğv etmək barədə qərar qəbul edib. Bu, atom elektrik stansiyalarına lisenziya alınmasını çətinləşdirəcək, çünki tullantıların çıxarılmasının uzunmüddətli mümkünlüyü önəmli şərt kimi qoyulur. Uyğun olaraq, ekologiya naziri Salazar dərin sulu qazma və ətraf mühitə mənfi təsir göstərən bir sıra layihələrin əleyhinə də tədbirlər görüb. Beləliklə, ABŞ-ın indiki adminstrasiyası "yaşıl" enerjini dəstəkləmək və energetik qaynaqların yetərincə inkişafının təmini arasında balanslaşdırılmış siyasət yürütməli olacaq. Bunu nəzərə alaraq, indidən prezident Obamanın hansı qərarları qəbul edəcəyi barədə proqnozlar vermək çox erkəndir .
- Son illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatının dünya energetikasında rolu nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Siz bu rolu necə görürsünüz və Azərbaycan energetika təhlükəsizliyi baxımından Avropanı dəstəkləyə bilərmi?
- Mən düşünürəm ki, Azərbaycan yalnız Avropanın deyil, həm də bütövlükdə dünyanın enerji təhlükəsizliyi baxımından böyük işlər görür. O, enerji nəqli yollarını artırmağa imkan verən bir neçə tranzit marşrutundan istifadə etməklə, hamı üçün enerji resursları göndərir. Mövcud başqa resusrlara və enerji marşrutlarına bu cür əlavəni sadəcə dəstəkləmək lazımdır. Bəli, Azərbaycan, mən deyərdim ki, bu missiyanın nə qədər vacib olduğunu göstərmək üçün böyük rol oynayır. Anlamaq lazımdır ki, Avropa istehlakçıları ilə Orta Asiyanın energetika qaynaqları arasında yalnız üç ölkə durur. Bunlar Rusiya, Azərbaycan və İrandır. Azərbaycan bu qalan iki ölkə kimi vacibdir və enerji təhlükəsizliyi baxımından böyük önəm daşıyır.
- Bu baxımdan hazırda fəal müzakirə edilən "Nabucco" layihəsinin perspektivləri barədə soruşmaq istərdim...
- İndiki mərhələdə "Nabucco" hələ tam formalaşmamış layihədir. Real layihə özündə müəyyən parametrləri əhatə etməlidir. Hazırda bu parametrlər haqqında hamının danışdığı boru kəməri və onu dolduracaq qazdır. Buna görə də hələ ki "Nabucco" haqqında nəsə demək çox erkəndir. Bu parametrlər formalaşdırılandan sonra onun kommersiya və siyasi mənalarından danışmaq olar.
- Bir çoxları sanırlar ki, Azərbaycan Avropaya yalnız enerji resursları qaynağı kimi lazımdır. Siz bu iddia ilə razısınız?
- Azərbaycan Avropaya yalnız enerji təhlükəsizliyinin təmini üçün lazım deyil. Enerji sahəsində əməkdaşlıq bu beynəlxalq münasibətlərin yalnız bir cəhətidir. Azərbaycan başqa məsələlərdə də lazımdır. Birincisi, Azərbaycan keyfiyyətli kənd təsərrüfatı və sənaye məhsulları, xidmətlər verə biləcək sürətli inkişafa malik iqtisadiyyat olan bir ölkə kimi də vacibdir.
Bakıya baş çəkərək onun necə qələbəlik və çoxmillətli şəhər olduğunu görmək olar. Azərbaycan xalqlar və millətlər icmasının üzvüdür, bu icmada biz bir-birimizdən yararlanırıq və öyrənirik. Bu baxımdan bu ölkə müxtəlif mədəniyyətlər və millətlər arasında körpü kimi nadir təcrübə daşıyıcısıdır. Mən düşünürəm ki, bu mənada Azərbaycan yalnız enerji qaynağı deyil, həm də Avrasiyanın siyasi və iqtisadi arxitekturasına çox vacib əlavələr edən ölkədir.
- Sizin rəhbərlik etdiyiniz mərkəz həm də dəniz nəqliyyatı məsələlərini araşdırır. Siz bu seqmentdə Azərbaycanın pers-pektivlərini necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu maraqlı sualdır. Əlbəttə Azərbaycana, yalnız dirçələn dövlət, eləcə də Gürcüstanın Kulevi terminalının sahibi olduğu Qara dəniz kontekstindən baxmaq düzgün deyil. Əgər nəzərə alsaq ki, Xəzər dənizi və Qara dəniz boru kəmərləri dəniz ilə nəqletməni birləşdirən sistemi formalaşdırır, onda Azərbaycanın önəminin coğrafi yerləşməsindən xeyli yüksək olduğunu görərik. Ümumiyyətlə, biz hazırda Qara dəniz regionunda dayanıqlı gəmiçilik layihəsinin işlənməsi prosesinə qatılmışıq. Bu baxımdan biz Xəzər dənizinin Qara dənizlə tam birləşdirilməsi imkanlarına baxırıq.
- Bununla yanaşı, regionda baş verən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi və başqa müharibələr bir çox inteqrasiya planlarına mane olur...
- Təəssüf ki, bəzi münaqişələr onilliklər, bəzən də hətta əsrlər boyunca sürür. Məsələn, Yaxın Şərqdə və Avropada elə ölkələr var ki, uzun müddət bir-birləri ilə münaqişə aparırlar. Amma Bakıya gələndə bu məsələ ilə bağlı məndə optimist əhval-ruhiyyə yaranır. Çünki Avropa təcrübəsinə görə, sürətli inkişaf ərazi və siyasi münaqişələrin önəmini azaldır, insanların qarşılıqlı münasibətləri üçün geniş imkanlar yaradır.
Bu baxımdan düşünürəm ki, iqtisadi inkişaf yoluna qədəm qoyan Azərbaycan, bu münaqişənin həll edilməsinin çox önəmli yollarından birini təmin edəcək. İnsanlar sıfır vəziyyətinə dönəndə, münaqişə həll ediləcək. Bu baxımdan bir tərəfin qalibiyyəti, digər tərəfin də qalibiyyəti olur və hər şey hamının qalib çıxdığı müsbət varianta yönəlir. Bu təcrübə Fransa və Almaniyada da baş verdi - sıfır variantından çıxış Avropanı birgə qurmağa imkan yaratdı. Düşünürəm ki, Avrasiya strukturunun axtarışında önəmli arxitektor olan Azərbaycan da müəyyən mənada bu ikitərəfli münaqişəni daha geniş rakursda həll etmək üçün müəyyən addımlar atır. Bu, onun həllini asanlaşdıracaq.

ЕВРОПЕ ПРИДЕТСЯ ПОДОЖДАТЬ
Глобальный кризис затрудняет планирование крупных инвестиций в энергетические проекты, считает А.Брессанд, профессор Колумбийского университета США
Председательствующая в Евросоюзе Чехия приняла решение созвать 8 мая неформальный саммит стран, от которых зависит реализация проекта газопровода Nabucco. Приглашения для участия в саммите разосланы главам государств и правительств Азербайджана, Казахстана, Туркменистана, Грузии и Турции. В качестве наблюдателей приглашены представители Ирака, Египта и Узбекистана. Не исключено также участие представителей России.
В Европе надеются, что саммит в Праге позволит внести ясность во многие вопросы, связанные с будущим проекта Nabucco, и поможет диверсификации источников энергоснабжения Старого Cвета. Вместе с тем, по мнению экспертов, в условиях мирового экономического кризиса трудно говорить о планировании крупных инвестиций в ближайшей перспективе. Такого же мнения придерживается Альберт БРЕССАНД - доктор экономических наук, профессор, директор Центра энергетики, морского транспорта и общественной политики Колум-бийского университета США. В интервью R+ он прокомментировал сегодняшнюю ситуацию на энергетическом рынке мира, влияние финансового кризиса и многие другие вопросы.
- Д-р Брессанд, какими вы видите перспективы мирового энергетического рынка в условиях глобального экономического кризиса?
- Наверное, влияние разное - краткосрочное и долгосрочное. В краткосрочном плане экономический кризис явно сократил спрос на энергию. Следовательно, уменьшаются цены, несмотря на усилия ОПЕК ограничить производство. Цены сильно упали. В краткосрочном плане страны-потребители одобряют это, так как это облегчает экономический подъем. Однако в долгосрочной перспективе падающие цены могут иметь негативные последствия. Эти негативные последствия привели к падению всех цен, неустойчивость которых, к тому же, затрудняет планирование крупных инвестиций. Она (неустойчивость цен) также затрудняет переход к экономике с низким потреблением углеводородов. Как вы знаете, согласно рамочной конвенции ООН по изменению климата, страны мира пытаются перейти на источники энергии с низким потреблением углеводородов. Но эти источники энергии все еще дороги. Так что при значительном падении всех цен и переход на новые источники энергии будет довольно медленным.
- Не секрет, что многое в одолении сегодняшнего кризиса зависит от политики США. Что вы можете сказать об энергетической политике администрации Обамы? Каковы ваши ожидания?
- Энергетическая политика администрации Обамы пока не сформулирована четко. Во время предвыборной кампании и после выборов были некоторые намеки. Сделаны лишь первые важные шаги в рамках пакета по экономическому подъему (пакет антикризисных мер. - R+). Но все понимают, что администрации понадобится больше времени, чтобы полностью сформулировать свою политику. Во-первых, самое важное - то, что президент Обама ясно дал понять, что энергетика будет занимать центральное место в его общей политике. Как известно, в Америке не всегда относились к вопросам энергии как к главному вопросу. Во-вторых, в контексте пакета по экономическому росту президент Обама пытается воспользоваться энергетической политикой для создания рабочих мест - так называемых "зеленых рабочих мест" - и помочь с переходом на структуру энергетики с низким выбросом углеродов. Администрация Обамы уже предприняла важный шаг для развития "зеленой" энергетики. Также в целях поддержания создания рабочих мест на чистые энергетические проекты, общественный транспорт и зеленую инфраструктуру было выделено $80 миллиардов. Это самая крупная инвестиция такого типа в экономической истории США. Все эти меры очень существенны. Администрации еще предстоит принять целый ряд более сложных решений, например, одно из них касается ядерной энергии. Президент Обама не против ядерной энергии. Но он принял решение отменить проекты, касающиеся хранилищ для отходов. Это затруднит получение лицензии ядерными электростанциями, так как долгосрочная возможность вывоза отходов является важным условием. Аналогично Кен Салазар, министр экологии США, предпринял меры против глубоководного бурения и ряда проектов, которые имели отрицательное воздействие на окружающую среду. Так что нынешней администрации США придется балансировать между поддержкой "зеленой" энергии и обеспечением достаточного развития энергетических источников. Ввиду этого пока еще слишком рано делать прогнозы о том, какое решение примет президент Обама.
- В последние годы заметно выросла роль Азербайджана в мировой энергетике. Какой вы видите эту роль и может ли Азербайджан в достаточной мере поддержать Европу в вопросе энергетической безопасности?
- Я считаю, что Азербайджан вносит очень большую лепту не только в энергетическую безопасность Европы, но и мира в целом. Он поставляет важные для всех энергоресурсы, используя несколько транзитных маршрутов, что увеличивает возможности транзита энергии. Такое дополнение к другим существующим ресурсам и энергетическим маршрутам только приветствуется. Да, Азербайджан играет, я бы сказал, большую роль, и для того, чтобы показать, насколько эта роль важна, надо осознать, что только три страны стоят между европейскими потребителями и энергетическими ресурсами Средней Азии. Это Россия, Азербайджан и Иран. Азербайджан так же важен, как и две другие страны, и имеет большое значение для энергобезопасности.
- В этом ключе хотелось бы спросить про перспективы проекта Nabucco, который сегодня активно обсуждается.
- На данном этапе Nabucco еще не сформировавшийся полностью проект. Реальный проект должен включать в себя определенные параметры. В данном случае это трубопровод, о котором все говорят, и газ, которым надо будет заполнять трубопровод.
Поэтому я думаю, что пока слишком рано судить о проекте Nabucco. После того как эти параметры будут сформулированы, можно будет судить о его коммерческом и политическом смыслах.
- Некоторые считают, что Азербайджан нужен Европе только как источник энергоресурсов. Согласны ли вы с этим?
- Азербайджан нужен Европе не только для обеспечения энергобезопасности. Энергетическое сотрудничество - это только один аспект международных отношений, а Азербайджан затребован и по многим другим вопросам. Во-первых, Азербайджан нужен как стремительно развивающаяся экономика, которая может также поставлять качественные сельскохозяйственные и промышленные товары. Посетив Баку, можно увидеть, какой это оживленный и многонациональный город. Азербайджан является членом сообщества народов и наций, где мы все получаем пользу и учимся друг у друга. В этом смысле страна - носитель уникального опыта в качестве моста между разными культурами и нациями. Я думаю, что в этом контексте Азербайджан нужен в качестве страны, вносящей свою, очень важную лепту в политическую и экономическую архитектуру Евразии, а не просто как источник энергии.
- Руководимый вами центр исследует также вопросы морского транспорта. Как вы оцениваете перспективы Азербайджана в этом сегменте?
- Это интересный вопрос. Конечно, Азербайджан надо рассматривать не только в контексте Каспийского моря, где он является очень важным возрождающимся государством, но также Черного моря, где он владелец терминала Кулеви в Грузии. Если учесть, что Каспийское и Черное моря в реальности формируют систему, которая совмещает транспортировку по трубопроводам и морю, то значимость Азербайджана намного выше, чем лишь географическое расположение. Вообще в данный момент мы находимся в процессе разработки проекта по устойчивому пароходству в Черноморском регионе и в этом смысле рассматриваем возможность полного соединения Каспийского моря с Черным.
- В то же время армяно-азербайджанский конфликт и другие разрушительные войны в регионе мешают многим планам интеграции...
- К сожалению, некоторые конфликты тянутся десятилетиями, а иногда даже веками. Например, на Ближнем Востоке и в Европе есть страны, которые уже долгое время конфликтуют друг с другом. Когда я посещаю Баку, у меня складывается оптимистичное мнение по этому вопросу, потому что в европейской практике быстрое развитие приводит к уменьшению значимости территориальных и политических конфликтов и обеспечивает более широкие возможности для взаимодействия людей. В этом смысле, думаю, что, вступив на путь экономического развития, Азербайджан обеспечит один из важных путей для развязки данного конфликта. Конфликт развяжется, когда люди перейдут от нулевого варианта, в котором мой выигрыш - это твой проигрыш, к позитивному варианту, где выигрывают все. Такой опыт был у Франции и Германии - уход от нулевого варианта позволил построить Европу вместе. Так что, думаю, будучи важным архитектором в поисках евразийской структуры, Азербайджан также, в некотором смысле, предпринимает шаги, чтобы рассматривать этот двусторонний конфликт в более широком ракурсе, в котором будет легче его решить.