Neftin qiymətinin kəskin şəkildə aşağı düşməsi fonunda azərbaycan, qeyri-neft sektoru vasitəsilə qlobal böhrana müqavimət göstərir
Azərbaycanda son illər ərzində həyata keçirilən iqtisadi siyasət daha bir əhəmiyyətli və real nəticəsini verir - ölkənin neft faktorundan asılılığı, necə deyərlər, tədricən, lakin real şəkildə azalmaqdadır. Bu, xüsusilə ticarət münasibətlərində xaosa, dünya bazarlarında neftin qiymətinin mütəmadi oynamasına, qaz bazarında qeyri-müəyyənliyə, dünyada ərzaq ehtiyatlarının tükənməyə doğru getməsinə və s. səbəb olmuş qlobal iqtisadi böhranın fonunda daha önəmli və sevindirici faktdır.
Hətta dünyanın ən aparıcı ölkələrində belə iqtisadiyyatın səviyyəsinin aşağı düşməsi ilə əlaqədar panikanın yaşandığı çətin dönəmdə, Azərbaycanda bu göstərici nəinki sabit saxlanılıb, hətta iqtisadiyyatda 4,1%-lik artıma da nail olunub. Bununla yanaşı, 2009-cu ilin ilk 3 ayında qeyri-neft sektorunda inkişaf 14% təşkil edib.
"Bu, son 5 ildə aparılmış islahatların nəticəsidir. Nəticədə biz iqtisadiyyatın diversifikasiyası istiqamətində addımlar ata bilmişik və artıq bunun bəhrəsini görürük", - deyə ölkə prezidenti İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin 2009-cu ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafına həsr olunmuş iclasında bildirib.
Qeyri-neft sıçrayışı
Həqiqətən də, son 5 ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 2,6, sənaye potensialı isə 2,5 dəfə artıb. Ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 3-4 dəfə aşağı düşüb, büdcə xərcləri 10 dəfədən artıq çoxalıb. Ölkədə nəhəng sosial layihələr həyata keçirilib, bir sözlə, gələcək sabit inkişafın əsası qoyulub.
2009-cu il isə Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcı ilidir. Taleyin hökmü ilə o, əksər ölkələrdə əsas makroiqtisadi göstəricilərin pisləşməsi, ümumi daxili məhsulun (ÜDM) və xarici ticarət dövriyyəsinin azalması, kütləvi işsizlik, satışda ciddi azalmanın müşahidə edilməsi kimi hallara səbəb olan böhranla gəlib. Lakin Azərbaycan əhəmiyyətli valyuta ehtiyatları, idxaldan asılılıq sahəsindəki konservativ siyasət, xarici maliyyə bazarlarından asılılığın minimuma endirilməsi, manatın sabitliyinin təmini kimi faktorlar sayəsində bu çətin vəziyyətdən qurtula bilib.
İqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayevin bildirdiyi kimi, həm beynəlxalq maliyyə qurumlarının, həm də məşhur reytinq təşkilatları və ekspertlərin Azərbaycan iqtisadiyyatının qlobal böhrana sinə gərdiyini birmənalı şəkildə söyləmələri heç də təsadüfi deyil. Məsələn, Dünya Bankının martda tərtib etdiyi iqtisadi memorandumda bildirilir ki, digər ölkələrlə müqayisədə Azərbaycan qlobal böhranı daha güclü mövqedə qarşılayıb, nəticədə o, ölkəyə ciddi təsir göstərməyib, ölkənin maliyyə sektoru böhrandan qaça bilib.
Fitch Ratings agentliyi bildirir ki, Avropanın 21 ölkəsindən 20-də ÜDM azalsa da, yalnız bir dövlətdə - Azərbaycanda bu, qeydə alınmayıb. Üstəlik, ölkələrdən yalnız Azərbaycanda iqtisadi artım proqnozlaşdırılır və Asiya Bankının proqnozlarında onun 8% olacağı bildirilir.
Əlbəttə ki, qeyri-neft sektorunda hazırkı inkişaf qeydə alınmasaydı, sevindirici mənzərə daha zəif ola bilərdi. Axı neft hasilatı sahəsindəki texniki səbəblər üzündən sənaye istehsalının həcmi, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,2% azalıb, üstəlik neft birjalarında qiymətlər də proqnozlaşdırılandan aşağı olub. Lakin həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində bu ilin ilk rübündə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı 4,3, ümumi yükdaşı-maları 1,1, neft yüklərinin daşınması 5, pərakəndə ticarət dövriyyəsi 10, pullu xidmətlərin səviyyəsi isə 20,5% artıb.
Bütün bunlar birlikdə 2008-ci ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə qeyri-neft sektorunda 13,7%-lik artım deməkdir. Bu fakt əhalinin sosial durumuna da birbaşa təsir göstərib: əhalinin gəlirləri 25%, orta aylıq əməkhaqqı isə 26,5% artıb. Özü də bütün bunlar elə bir dövrdə baş verir ki, bütün dünyada insanlar ya işini itirdikləri, ya da itirməkdə olduqları üçün ciddi qənaətə əl atırlar/.
Bununla yanaşı, etiraf etmək lazımdır ki, əhalinin real gəlirləri və alıcılıq qabiliyyətinin artmasına son aylar qiymətlərin aşağı düşməsi də təsir göstərib - ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə inflyasiyanın iqtisadiyyata təzyiqi 8,3% təşkil edib, ilin əvvəlindən istehlak qiymətlərinin indeksi isə 2,1% azalıb. Prezident İlham Əliyevin söylədiyi kimi, bu situasiyada ən çox qazancı büdcə təşkilatlarında işləyən şəxslər əldə edib. Belə ki, milli valyuta sabitliyini qoruyur, əməkhaqqı və pensiyalar vaxtlı-vaxtında ödənir, istehlak qiymətləri isə aşağı düşür: "Ərzaq məhsullarının, tikinti materiallarının qiymətinin düşməsi sosial problemlərin həllinə, Azərbaycanda sosial rifahın yüksəlməsinə müsbət təsir göstərir". Bununla yanaşı, prezident qiymətlərin aşağı düşməsinin neqativ tərəfini də qeyd edib. "Biz deflyasiyanın yüksək olmasına imkan verə bilmərik. Çünki bu, bizim ümumi iqtisadi potensialımıza mənfi təsir göstərəcək", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Devalvasiya olmayacaq!
Azərbaycandakı mövcud siyasi və iqtisadi sabitlik ölkəyə xarici investisiyaların cəlb edilməsi üçün ən yaxşı vasitədir. Bunu rəqəmlər də təsdiqləyir: əsas kapitala yönəlmiş investisiyalar 15,2, qeyri-neft sektoruna qoyulan investisiyalar isə 72,3% artıb. Dünyada maliyyə resurslarının kəskin şəkildə azalması və banklarda likvidliklə bağlı ciddi problemlərin yaranmasına baxmayaraq, Azərbaycanda kreditlərin verilməsi ilə bağlı hələlik heç bir problem yoxdur. Əksinə, mütəmadi olaraq hökumətə beynəlxalq maliyyə qurumları və kommersiya banklarında sərfəli təkliflər daxil olmaqdadır.
Bununla yanaşı, dövlət büdcəsindən investisiya layihələrinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmiş vəsaitlərin həcmi də artıb. 2009-cu ilin ilk rübündə bu məbləğ 1 milyard 79 milyon manat təşkil edib və bu, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,9 dəfə və ya 521 milyon manat çoxdur. Görünən odur ki, böhran hökumətin son illər kifayət qədər dövlət vəsaitinin xərcləndiyi infrastruktur planlarına da mane olmayacaq və qarşıdakı aylarda bu sahədəki layihələrin icrası davam etdiriləcək.
Bütün bunlarla yanaşı, aydın olan bir məqam da var: dövlət büdcəsi tükənməz deyil, pul (xüsusilə də, o "havaya sovrularsa) çox tez qurtarır. Məhz bu səbəbdən də 2009-cu il üçün hökumətin əsas vəzifələrindən biri maliyyə intizamının möhkəmləndirilməsidir. Hazırkı şərtlərdə bu, daha böyük əhəmiyyət daşıyır. Çünki neftin qiymətinin 3-4 dəfə azalması istər-istəməz büdcənin maliyyə imkanlarını məhdudlaşdırır. Xüsusilə, büdcənin əhəmiyyətli hissəsi milli valyutanın səviyyəsinin qorunub saxlanmasına istifadə olunursa. Bu isə əhalinin rifahına birbaşa təsir göstərəcək devalvasiyaya imkan verilməməsi üçün vacibdir.
Məlumdur ki, bütün qonşu ölkələrdə, postsovet dövlətlərində, Şərqi və Mərkəzi Avropada milli valyutalar ciddi devalvasiyaya məruz qalıb: bəzi ölkələrdə 10, bəzilərində 30, bəzi dövlətlərdə isə hətta 50%. İ.Əliyevin bildirdiyi kimi, milli valyutanın 50% devalvasiyaya uğraması hər bir vətəndaşın 50% yoxsullaşması deməkdir: "Azərbaycanda müxtəlif dairələr tərəfindən belə şayiələr gəzirdi ki, manat devalvasiyaya uğrayacaq, onun kursu aşağı düşəcək, guya bütün bunlar referendumdan sonra baş verəcək. Birincisi, demək istəyirəm ki, referendumun bizim siyasi, iqtisadi, həmçinin xarici siyasət kursumuza heç bir aidiyyəti yoxdur. Biz heç vaxt hansısa siyasi niyyət, yaxud da seçkilər naminə nə populist vədlər vermişik, nə də addımlar atmışıq. Mart ayında da mən bu barədə öz fikirlərimi söyləmişdim ki, manatın məzənnəsi sabit olaraq qalacaq. Bu gün artıq hər kəs onu görür ki, həqiqətən, Azərbaycan manatının məzənnəsi sabitdir, güclü milli valyutamız var. Biz manatı sabit saxlamaqla, ilk növbədə, insanların həyat səviyyəsini düşünürük. Elə edirik ki, Azərbaycan xalqı bu böhrandan əziyyət çəkməsin".
Bu gün üçün daha bir vacib nailiyyət kimi Azərbaycanın öz ərzaq təhlükəsizliyini təmin etməsini göstərmək olar. Ölkədə istehlak olunan məhsulların böyük əksəriyyəti, yəni ərzaq məhsulları yerli istehsaldır. Bu sahədə nailiyyətlərə əsasən, fermerlərə güzəştli şərtlərlə gübrələrin, yanacağın, toxumun və subsidiyaların verilməsi ilə nail olunub. Eyni zamanda kənd təsərrüfatı sahəsində çalışan sahibkarlar maneəsiz şəkildə güzəştli kreditlər alır və 2009-cu ildə bu kreditlərin həcmi dövlət büdcəsindən ayrılan vəsaitlər, həmçinin indiyədək götür-ülmüş kreditlərin qaytarılması hesabına 70-80% artıb.
Beləliklə, əvvəlki 5 ildə olduğu kimi, Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafının yeni mərhələsi də qeyri-neft sektorunun, emal sənayesinin möhkəmlənməsinə və təbii ki, regionların inkişafına yönələcək. Bütün bunlar regionların inkişafına dair yeni beşillik proqramda da əksini tapıb. 2009-cu ilin ilk rübünün iqtisadi nəticələri də onun reallaşdırılması üçün kifayət qədər müsbət təkan olub.

In the conditions of a drastic decline in the oil price, Azerbaijan is countering the global crisis by its non-oil sector
Author: Safura HUSEYNOVA Baku
The economic policy being conducted in Azerbaijan in recent years has produced another tangible and real result - the country's dependence on the oil factor is slowly but steadily reducing. And this is very gratifying against the backdrop of a global economic recession which has introduced chaos to the system of trade relations, unclear fluctuations in the crude price in stock exchanges, uncertainty on the gas market, lack of food in the world, etc.
Even at such difficult times, when all leading countries of the world are panicking about their economies falling apart, Azerbaijan is not simply managing to keep it stable but even secure a 4.1% growth. Non-oil sector growth in the first quarter of 2009 made up 14%.
"This is a result of reforms conducted in the last five years, a result of the practical steps we have taken to diversify the economy," President Ilham Aliyev told a Cabinet meeting marking the results of socioeconomic development in the first quarter of 2009.
Non-oil breakthrough
Indeed, in the last five years the Azerbaijan economy grew 2.6 times, while the industrial potential increased 2.5 times. The level of poverty has dropped 3-4 times and budget expenses have risen more than 10 times. The country has embarked on the implementation of major social programs. In other words, foundation has been laid for a stable development in the future.
The year 2009 is going to be a starting year for a new development stage. It happens to come at a critical time when most countries are registering a worsening in macroeconomic indicators, as well as problems such as reduction in the GDP and foreign trade, large-scale unemployment, serious deficit of liquidity.
Azerbaijan has managed to avoid all these problems thanks to considerable currency reserves, a conservative borrowing policy, minimal dependence on foreign financial markets and stability of the Manat. According to Economic Development Minister Sahin Mustafayev, it is no by chance that both international financial organizations and renowned rating agencies and experts have unequivocally noted that the Azerbaijani economy is capable of withstanding the global financial and economic crisis. Thus, the economic memorandum circulated by the WB in March says that, in comparison with other countries, Azerbaijan will not be affected by the crisis a lot, while its financial sector has managed to avoid a recession. Fitch Ratings has said that GRP would reduce in 19 out of 21 European countries, would remain unchanged in one, while Azerbaijan would actually experience a growth. In fact, the Asian Development Bank predicted the growth at a level of 8%.
The picture would be less pleasant without the growth in the non-oil sector. Due to technical reasons in oil production, industrial production has reduced by 2.2% to last year's, while prices on oil exchanges were considerably below expectations… However, as a result of the measures taken, agricultural production in the first quarter increased by 4.3%, the total volume of freight traffic by 11%, transportation of non-oil cargo by 5%, retain turnover by 10% and paid services by 20.5%.
All this preconditioned a 13.7% growth in the non-oil sector to 2008 and had a directly proportional impact on the social well-being of the population whose incomes rose by 25% and average wages by 26.5%. And this happened at a time when elsewhere in the world people are saving money either because they are about to lose their jobs or have already lost them…
It has to be acknowledged that the increase in real incomes and the purchasing power of the power was also preconditioned by the reduction of prices in recent months - in comparison with last year the inflation pressure on the economy was 8.3%, while the index of consumer prices has dropped by 2.1% in 2009. As President Ilham Aliyev said, people working in state budget organizations have benefit the most from that because the national currency is stable, wages and pensions are being paid in time, while consumer prices are falling. "The reduction in prices on food and construction materials is contributing to the solution of social issues and improvement of the social well-being in Azerbaijan," the head of state said. The president also pointed to the downside of the price reduction. "We can't afford to have large deflation because this would affect our economic potential," he said.
There will be no depreciation!
The political and economic stability in Azerbaijan is the best foundation for foreign investment. This is confirmed by figures: investment in main capital have risen by 15.2%, including 72.3% in the non-oil sector. Despite a considerable reduction of financial resources in the world and a serious problem with liquidity in banks, there are no problems with the provision of credits to Azerbaijan. In fact, the government frequently receives good offers from international financial institutions and commercial banks.
The volume of public funds spent on financing investment projects has increased even more, reaching 1.79 AZN billion, which is 1.9 times, or 521 AZN, more than last year. It appears that the crisis will not hamper the government's infrastructure plans, and investment in these projects will continue to be made.
It goes without saying that the treasury is not endless, money tends to run out, especially if it is squandered. Therefore, the government's next task this year is to strengthen the financial discipline, and this is even more important now because the threefold reduction of the oil price cannot be limit material capacities of the budget.
A certain share of public funds will have to be spent on maintaining the national currency to prevent its depreciation, which would immediately affect public well-being. It can be said that in all neighboring countries, in FSU republics, in Eastern and Central Europe national currencies have undergone serious depreciation: by 10, 30 and at times even 50%. As President Aliyev said, the depreciation of the national currency by 50% means that every citizen has become 50% poorer. "Rumors were circulated by different people in Azerbaijan that the manat would depreciate after the referendum. First of all, I would like to say that the referendum has nothing to do with our economic or political steps and our foreign policy. We have never made populist statements or taken steps for political ends or for the sake of election. I expressed my opinion on that in March - the rate of the manat will remain stable. Everyone can see that the Manat is indeed stable, we have a strong currency. We don't want our people to be affected by the crisis," he said.
Another important achievement is the fact that Azerbaijan is self-sufficient in terms of food supply - the vast majority of food products consumed in the republic is local. This has largely been attained by benefits provided to farmers in buying fertilizer, fuel, seeds, subsidies. Farmers could also receive low-interest loans and their volume is expected to increase 70-80% this year thanks to the additional funds allocated from the state budget and the repayment of credits issued earlier.
Thus, the new stage in the development of the Azerbaijani economy will, as was the case in the previous five years, aim to strengthen the non-oil sector, namely the enhancement of agriculture, processing and, of course, the countryside. All this is part of the five-year regional development program. The economic results of the first quarter of 2009 are giving a good boost for its implementation.