ÇOXQÜTBLÜLÜYÜN YENİ VERSİYASI
Azərbaycan Moskvanı Inandırdı ki, Qarabağ münaqişəsini dondurmaq yolu ilə təsir imkanlarını saxlamağa çalışmaqdansa, onunla əməkdaşlıq etmək daha sərfəlidir
Aprelin ortalarında İlham Əliyevin Moskvaya, əksər müşahidəçilərin fikrincə, gözlənilməz, amma rəsmi məlumatlara görə isə, hələ ilin əvvəlində planlaşdırılmış işgüzar səfəri oldu. Mümkündür ki, səfərin bu qədər diqqət mərkəzinə gəlməsinin əsas səbəbi həm də İ.Əliyevin Türkiyə rəhbərliyi ilə yanaşı, ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klintonun da israrlı dəvətinə baxmayaraq, İstanbulda keçirilən "Sivilizasiyaların Alyansı" beynəlxalq forumunda iştirakdan imtinasıdır. Xatırladaq ki, həmin vaxt Türkiyədə ABŞ prezidenti Barak Obama ilə görüşmək imkanının olması da İ.Əliyevin bu qərarını dəyişmədi. Əvəzində Təhlükəsizlik Şurasının iclasını keçirən dövlət başçısı bəyan etdi ki, Türkiyənin Bakının mövqeyini nəzərə almadan, ən əvvəl isə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində irəliləyiş olmadan Ermənistanla sərhədləri açması Azərbaycanın geosiyasi istiqamətini dəyişməsinə səbəb ola bilər.
Ümumiyyətlə, hardan olmasından asılı olmayaraq, milli maraqlarımıza zidd fəaliyyətlərə Azərbaycan rəhbərliyinin əvvəllər rast gəlinməyən sərt reaksiyası müşahidə olunmaqdadır. Məsələn, bir müddət əvvəl rəsmi Bakı Moskvanın Gürcüstandan çıxartdığı silah-sursatın təmənnasız olaraq Ermənistana verilməsi ilə bağlı verdiyi təkzibi qənaətbəxş saymamışdı. Rusiyanın bu addımına cavab kimi, Azərbaycan Qərbin himayə etdiyi "Nabukko" layihəsinə nəinki dəstək verdi, hətta "Şahdəniz" yatağından hasil olunan qazın bu boru xəttinə vurulmasına hazır olduğunu da açıqladı. İndi isə Türkiyənin Vaşinqton və Brüsselin təkanı ilə Ermənistanla sərhədləri açmaq istiqamətindəki cəhdlərinə cavab kimi, rəsmi Bakı öz siyasətini, ilk növbədə enerji sahəsindəki kursunu Qərbin istəmədiyi istiqamətə yönəldə biləcəyinə eyham vurur. Özü də məsələ heç də inciməkdə deyil. Türkiyənin Ermənistanla sərhədləri açmaq cəhdlərinin sərt reaksiya doğurmasının əsas səbəbi odur ki, bu hadisənin fonunda Qərb Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarının azad olunması üçün Yerevana heç bir təzyiq göstərmir. Belə olan halda "erməni forpostu"nun "patron"u olan Moskva ilə razılıq əldə etməyə çalışmaq daha yaxşı olmazmı? İ.Əliyevin aprel cəhdi də məhz bundan irəli gəlir.
Bakının Moskva ilə qarşılıqlı münasibətlərdən ötrü baza və ciddi "alver" üçün kozırları kifayət qədərdir. Azərbaycan Güney Qafqazda ən həcmli və ödəniş qabiliyyətli bazardır. Dünya iqtisadiyyatındakı mənfi konyukturaya baxmayaraq, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 40% artaraq, 2 milyard dolları ötüb. Üstəlik, bu göstərici heç də enerji resursları hesabına əldə edilməyib. Hazırda Rusiya ilə Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsinin 3 milyard dollara çatdırılması planı tamamilə realdır. Bu isə o deməkdir ki, Rusiyanın region dövlətləri ilə ticarət dövriyyəsinin təxminən üçdəikisi yalnız Azərbaycanın payına düşür.
İki ölkə arasında humanitar sahədə də əməkdaşlıq artan xətt üzrə inkişaf edir. Güney Qafqaz ölkələrinin müstəqillik əldə etməsindən sonra yalnız Azərbaycanda rus dili möhkəm mövqeyini qoruyub saxlayıb. Ölkənin orta məktəbləri və ali təhsil ocaqlarının təxminən dörddəbirində tədris rus dilindədir. Bu dildə onlarca qəzet və jurnal çap olunur, məşhur İnternet portalları fəaliyyət göstərir. Rus Dram Teatrının binası bir müddət əvvəl köklü şəkildə təmir edilib və müasirləşdirilib. İlin əvvəlində Bakıda Rusiya İnformasiya Mərkəzi və Moskva Dövlət Universitetinin filialı açılıb.
Bütün bunlarla yanaşı, ikitərəfli əməkdaşlıq üçün daha vacib sahə, enerji və təhlükəsizlik sahələridir. Bu məsələlərdə də müəyyən ziddiyyətlərlə yanaşı, maraqların üst-üstə düşdüyü geniş məqamlar var.
Gürcüstanda yaşanan avqust müharibəsi və Moskvanın Güney Osetiya ilə Abxaziyanın müstəqilliyini tanımasından sonra Rusiyanın Tbilisi ilə əlaqələri tam kəsilib. Nəticədə Ermənistan da Rusiya ilə kommunikasiya əlaqələrindən məhrum olub, hətta iki ölkə arasında hava ilə sərnişin daşımaları Türkiyə və Azərbaycan vasitəsi lə həyata keçirilir. Şübhəsiz ki, bu ölkələr vasitəsilə hərbi daşımalar mümkün deyil, Dağlıq Qarabağda hərbi əməliyyatların bərpa ediləcəyi təqdirdə isə mülki kommunikasiyalar da kəsiləcək. Bir çox nüfuzlu Rusiya analitikləri hesab edir ki, Moskvanın regionda təsirinin saxlanması və hətta artması yalnız Azərbaycanla əlaqələrin möhkəmlənməsi ilə mümkündür. Buna isə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin "dalana dirənməsi" mane olur.
Rusiyanın ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərindən biri olmasını, həmçinin Yerevanı Azərbaycanı razı salacaq kompromislərə getməyə sövq edə biləcəyini nəzərə alan İlham Əliyev bu problemin aradan qaldırılması üçün Kremli öz təsir imkanlarından yararlanmağa çağırıb. Moskvaya səfəri zamanı o deyib: "Bakı heç zaman Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan hüquqi baxımdan ayrılması mexanizmini nəzərdə tutan proseslərdə iştirak etməyəcək. Bu, bizim birmənalı mövqeyimizdir. Münaqişənin nəticələri aradan qaldırılmalı, keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin inzibati sərhədi ətrafındakı ərazilərdən Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin çıxarılmasına nail olunmalıdır. Lakin mərhələli şəkildə".
Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev isə öz növbəsində bildirib ki, "Rusiya öz mandatından istifadə etməyə hazırdır". "Biz daim bu prosesə yardım etməyə çalışmışıq və belə əlaqələr davam edərsə - alternativ isə yoxdur - əminəm ki, münaqişəni, hazırlanan təkliflərin nəzərə alınması ilə, iki xalqın maraqlarına uyğun çözmək mümkün olacaq", - deyə Medvedev qeyd edib.
Rusiya liderinin fikrincə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi çətin, lakin həlli mümkün olan problemdir. O, münaqişənin həlli prosesində beynəlxalq hüquq normalarına, BMT və ATƏT-də qəbul olunmuş qətnamələrə əsaslanılmasının vacibliyini bildirib. Bu qətnamələr isə Ermənistan silahlılarının Dağlıq Qarabağ ətrafındakı 6 rayondan birmənalı olaraq çıxmasını tələb edir.
Kremlin Dağlıq Qarabağ probleminə belə yanaşması ermənilərdə aşkar narazılıq və həyəcan yaradıb və bu, İlham Əliyevlə danışıqlardan dərhal sonra Rusiyaya dəvət olunmuş Serj Sarkisyanın Moskvada Dmitri Medvedevlə görüşdə səsləndirdiyi ilk fikirdəcə özünü büruzə verib. Amma istənilən halda, münaqişənin nizamlanması üzrə danışıqlar artıq elə mərhələyə qədəm qoyub ki, ya çoxdan gözlənilən çətin, lakin pozitiv həll prosesi başlayacaq, ya da Minsk Qrupunun səyləri iflasa uğrayacaq. Bu isə öz növbəsində, silahlanmanı, konfrantasiyanı və yekun nəticə olaraq, hərbi əməliyyatların bərpa olunması təhlükəsini aktuallaşdıracaq.
Təbii ki, bunu nə ABŞ, nə də Avropa İttifaqı arzulayır.
Rusiya rəhbərliyi artıq anlamağa başlayıb ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin bundan sonra da "dondurulmuş" vəziyyətdə saxlanması və status-kvonun qorunması çətin olacaq. Və bu ümumiyyətlə mümkün deyil. Belə olan təqdirdə, niyə Yerevan Azərbaycanı qane edəcək kompromislərə (bunun müqabilində, Azərbaycan qar-şısında da müəyyən şərtlərin qoyulması ilə) sövq edilməsin? Bununla Rusiya həm də Gürcüstanla müharibədən sonra korlanmış beynəlxalq imicini də düzəldə bilər. Üstəlik, Vaşinqtonla Brüssel də Dağlıq Qarabağ probleminin həlli prosesinin "dalandan çıxarılması" üçün cəhdləri artırır. ATƏT-in Minsk Qrupunun amerikalı həmsədri Metyu Brayza bu günlərdə bildirib ki, yayda həmsədr ölkələrin prezidentləri Obama, Medvedev və Sarkozinin məhz bu məsələ ilə əlaqədar görüşməsi mümkündür.
Bütün bunlarla yanaşı, həm Rusiya, həm də Azərbaycanda əksər analitiklər və siyasətçilər iddia edirlər ki, Moskva əslində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesini irəli aparmağı düşünmür - o ya bunu istəmir, ya da bacarmır. Lakin birincisi, söhbət heç də münaqişənin tam həllindən yox, onun "dalandan çıxarılmasından", ermənilərin Dağlıq Qarabağ ətrafındakı ərazilərin böyük hissəsini və ya hamısını boşal-tmasından gedir. Bu, müharibənin bərpası təhlükəsini tam aradan qaldırmasa da, xeyli azaldacaq.
Hadisələrin belə inkişafı isə Rusiya isteblişmentindəki yalnız enerji yox, həm də hərbi-sənaye kompleksi ilə əlaqəli konkret qrupların marağındadır.
Xatırladaq ki, Rusiyanın ABŞ-ı Avropada hava hücumundan müdafiə (HHM) sistemi yerləşdirməkdən çəkindirmək üçün əks arqumenti məhz Qəbələ RLS-in birgə istifadəsi ilə bağlı təklifdir. Bu RLS-in icarə müddəti 2012-ci ildə başa çatacaq. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində irəliləyişin olmayacağı təqdirdə, Bakının RLS-dən Rusiyanın, hətta ABŞ-la birlikdə olsa belə, istifadəsinə razılıq verməsi çətin məsələdir.
Silah bazarında rəqabətin artdığı dönəmdə Rusiya hərbi-sənaye kompleksinin də nəzərləri çoxdan Azərbaycana dikilib. "Rosoboroneksport"un rəsmisi Vyaçeslav Davidenko "Kommersant" qəzetinə bildirib ki, onlar MDB üzvləri, həmçinin Azərbaycanla hərbi-texniki sahədə əməkdaşlığı prioritet sayırlar. Lakin başqa ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycan silah-sursatı havayı və ya güzəştli qiymətlərlə istəmir: Bakı müasir silahların real qiymətini ödəməyə hazırdır. Problem ondadır ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həllini tapmadan Azərbaycan Ermənistanın strateji tərəfdaşı olan Rusiyadan silah-sursat armaqdan çəkinir. Moskva isə öz növbəsində Bakıya böyük həcmdə müasir silah-sursat verməyə risk etmir. Çünki bu, münaqişə tərəfləri arasında hərbi balansı poza, hərbi əməliyyatların bərpası halında isə həmin silahlar Rusiyanın strateji tərəfdaşı olan Ermənistana tuşlana bilər. Münaqişənin həlli prosesinin irəliyə aparılması, müharibə riskinin azalması Rusiya hərbi-sənaye kompleksinin Azərbaycan bazarına çıxması qarşısındakı maneəni aradan qaldırır. Bu isə nəinki ciddi iqtisadi gəlir deməkdir, həm də Rusiya ilə Azərbaycanın hərbi və təhlükəsizlik sahəsində strateji tərəfdaşlığının güclənməsinə səbəb olardı.
Məhz bu məqamlarda qarşılıqlı maraq ən yüksək səviyyələrdə etiraf olunur. Hər iki prezident bildirib ki, ölkələr arasındakı müsbət əlaqələrə dövlət başçılarının "şəxsi dostluğu" da təsir göstərir. İ.Əliyev D.Medvedevlə görüşünün lap əvvəlində kameralar qarşısında bildirib ki, "Rusiya Azərbaycanın dostu, strateji tərəfdaşıdır və münasibətlərimiz bu əsasda inkişaf edəcək".
Sonda enerji sahəsində əməkdaşlıq haqda. İlham Əliyevin Moskva səfəri ərəfəsində və səfərin gedişində KİV-də "Qarabağ əvəzinə qaz" razılaşması haqda xeyli spekulyasiyalar yer alıb. Məsələ, əlbəttə ki, bu cür deyil. Lakin bir fakt da var ki, bütün ötən illər ərzində məhz enerji sahələrinə rəhbərlik edən şəxslər Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin yaxşılaşdırılmasının lobbiçiləri kimi çıxış ediblər. Xatırladaq ki, D.Medvedev Rusiya prezidenti seçilənədək uzun müddət "Qazprom"un Müşahidə Şurasına rəhbərlik edib.
Məlum olduğu kimi, Rusiyanın qaz nəhəngi ilə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti bu ilin martında 2010-cu ilin yanvarından qaz nəqli haqda razılığın əldə edilməsi istiqamətində danışıqlara başlamaq qərarı veriblər. Hələ ki, söhbət "Qazprom"un "Şahdəniz" yatağının ikinci fazasında hasil olunan "mavi yanacaq"ı tam həcmdə almasından getmir. Tərəflər ilk mərhələdə Sovet dönəmindən mövcud olan "Bakı-Novo-Fili" qaz kəməri ilə 1,5-2 milyard kubmetr "mavi yanacaq"ın nəqlini nəzərdən keçirirlər. Tərəflər boru xəttini təftiş etmək və lazımi müasirləşdirməni həyata keçirmək haqda da razılığa gəliblər. Lakin bu, hələ başlanğıcdır və nəql ediləcək qazın həcmi "Şahdəniz" yatağının ehtiyatları da daxil edilməklə, asanlıqla 5 milyard kubmetrə çatdırıla bilər. Axı, Rusiya "LUKoyl"un simasında sözügedən layihədə 10% paya malikdir.
Moskva səfəri zamanı enerji sahəsində əməkdaşlığa toxunan İ.Əliyev deyib: "Azərbaycan üçün bu sahədə əməkdaşlıq həm də qaz təchizatının diversifikasiyasıdır. Çünki Azərbaycan qazı bu gün Qərb istiqamətində nəql edilir. Digər dövlətlər kimi, biz də təbii ki, təchizatın diversifikasiyası və yeni bazarlara çıxışda maraqlıyıq. Ümid edirəm ki, enerji, xüsusilə təbii qaz sahəsində əməkdaşlıq qarşılıqlı səmərəlilik şərti ilə mehriban qonşuluq ruhunda həyata keçiriləcək. Üstəlik, biz qonşuyuq və aramızda tranzit ölkə yoxdur. Bizim kifayət qədər effektli infrastrukturumuz var, boru xətlərinin çəkilməsi üçün əlavə xərclər gərək deyil".
Rusiyanın bu əməkdaşlıqdan birbaşa xeyri Dağıstan və digər sərhəd ərazilərin Azərbaycan qazı ilə təmin edilməsi ola bilər. Belə olan halda Rusiyanın bu məqsədlər üçün Şimal Buzlu Okeanın sahillərindən və ya Orenburqdan qaz nəql etməsinə ehtiyac qalmayacaq. Gələcəkdə isə "Qazprom"la ARDNŞ arasında rəqabətə görə üçüncü ölkələrin bazarlarında qazın qiymətinin aşağı salınmaması və bir-birinin maraqlarına zidd olan layihələrin reallaşmasına səy göstərməməsi baxımından, daha vacib razılaşmanın əldə edilməsi mümkündür.
- Bütün qeyd olunanların Azərbaycanın Moskvaya tərəf əyilməsi kimi şərh olunması isə (bəzi KİV-də olduğu kimi) tezdir. Bakı Rusiyanın yaratdığı birliklər sistemində (KTMT, Avroasiya İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı və s.) iştirakda maraqlı olduğunu deməyib, Türkiyə ilə strateji birlikdən boyun qaçırmayıb, həmçinin GUAM, NATO və Avropa İttifaqı ilə tərəfdaş münasibətlərindən imtina etməyib. Azərbaycan rəhbərliyi çoxistiqamətlilik və balanslaşdırılmış siyasət çərçivəsində sadəcə Rusiya ilə əməkdaşlıq siyasətinə daha möhkəm baza yaradır və o, real, əhəmiyyətli qarşılıqlı maraqlara əsaslanır. Bakı Moskvanı əmin etmək istəyir ki, Azərbaycanı Qarabağ münaqişəsini "dondurmaqla" ram etməyə cəhd göstərməkdənsə, Bakı ilə əməkdaşlıq daha sərfəlidir. Çünki hazırda Azərbaycan olduqca güclüdür və ölkəni onun müstəqillik və suverenliyi ilə bir araya sığmayan aşağılayıcı qərarların qəbuluna məcbur etməyin qeyri-mümkünlüyünü hamı anlamalıdır.

Azerbaijan has convinced Moscow that it is better to cooperate rather than try to dominate by prolonging the Karabakh conflict.
President Ilham Aliyev paid a working visit to Moscow in mid-April, which was a surprise to many observers whereas, according to official sources, it was planned back at the beginning of the year. This event also attracted attention, probably because it was preceded by the refusal of the Azerbaijani president to participate in the international forum "Alliance of civilizations" in Istanbul, to which not only the Turkish leadership, but also US Secretary of State Hillary Clinton, had insistently invited him. However, even the opportunity to meet US President Barack Obama did not alter Ilham Aliyev's decision; he convened a Security Council meeting and effectively declared that the opening of Turkey's borders with Armenia without consideration of Baku's opinion and, most importantly, without progress in the settlement of the Karabakh conflict, might cause a change in the direction of Azerbaijan's geopolitical orientation.
Overall, the Azerbaijani leadership is seen to be delivering an untypically tough response to actions which are of central concern to our national interests, regardless of whence they come. Thus, Baku was not satisfied with Moscow's explanations for, and denial of, the transfer to Armenia of a huge quantity of arms removed during the evacuation of Russian military bases from Georgia. The response was a declaration of not just support, but also a readiness to supply gas from the Sah Daniz field to Phase 1 of the Nabucco gas pipeline project, for which the West had lobbied. Now, in response to Washington and Brussels pushing Turkey towards opening its border with Armenia, Baku is demonstrating a readiness to take a U-turn in its policy; undesirable for the West, primarily in the energy sphere. The talk is not of grievance or lack of understanding. The opening of Turkey's border with Armenia caused an apparently extreme reaction because it was perceived as a demonstration that the West does not intend to exert even the slightest pressure on Yerevan to withdraw troops from the occupied Azerbaijani territories. In which case, is it not better to try and reach agreement with the patron of the "Armenian outpost", i.e. Moscow? Which is what President Aliyev actually did in April.
There is a significant basis for mutual relations with Moscow and Baku holds valuable trump cards. Azerbaijan is the most capacious and solvent market in the South Caucasus. Despite unfavourable global economic conditions, trade between our countries increased by 40 per cent last year, crossing the 2bn-dollar mark. What is more, such growth was not achieved at the expense of energy resources. Plans to increase mutual trade to 3bn dollars seem quite realistic, which means that about two thirds of Russia's trade with regional countries will be with Azerbaijan alone.
Cooperation between our countries in the humanitarian sphere is also developing. Of all the South Caucasus republics, it is in Azerbaijan that the Russian language has retained its firmest position following independence. Russian is the language of instruction in almost a quarter of schools and universities in our country. Dozens of newspapers and magazines are published and popular internet websites operate in this language. The building housing the Russian Drama Theatre was recently substantially renovated and modernized. A Russian information centre opened in Baku at the start of the year, as well as a branch of Moscow State University. However, the energy sector and security issues still remain the most important factors in bilateral relations. Here, along with remaining disagreements, there is also a wide range of matching interests.
After the August war with Georgia and recognition of the "independence" of South Ossetia and Abkhazia, Moscow's relations with this country were completely broken off. As a result, Armenia, too, lost its communications links to Russia. Even air travel between them now uses Turkish and Azerbaijani airspace. It is clear that military transportation via these countries is impossible, and should military action resume in the Nagornyy Karabakh conflict zone, civilian communications will also be broken.
Many authoritative Russian analysts believe that the preservation and even strengthening of Moscow's influence in the region imply a strengthening of ties with Azerbaijan. Stalemate in the settlement of the Karabakh conflict is the only impediment.
Taking account of the fact that Russia is a co-chair of the Minsk Group and could persuade Yerevan to a compromise acceptable to Azerbaijan, President Ilham Aliyev called on the Kremlin to use its influence to this end. During his visit to Moscow, he said: "Azerbaijan will never participate in processes implying a mechanism for Nagornyy Karabakh's legal separation from Azerbaijan. This is our unequivocal position. The consequences of the conflict need to be eliminated and the Armenian occupying troops in the territory around the administrative border of the former Nagornyy Karabakh autonomous area need to be withdrawn. But stage-by-stage…" In turn, President Dmitriy Medvedev noted that "… Russia is ready to fulfil its own mandate. We have already tried to facilitate this process and if these kinds of contacts are continued - and there is no alternative - I am confident that this problem can be settled proceeding from the interests of the two peoples, taking into account the proposals prepared." In his opinion, the Nagornyy Karabakh conflict is a serious but still solvable problem. The Russian president called for the norms of international law and resolutions passed by the UN and the OSCE to be adhered to in the settlement process. And these resolutions directly demand the withdrawal of Armenian troops from the territory of six districts around Nagornyy Karabakh.
Such an approach by the Kremlin to the Karabakh settlement caused displeasure and obvious alarm to Armenians, as was apparent in the very first phrases uttered by Serzh Sargsyan during his meeting with Dmitriy Medvedev in Moscow, where the Armenian president was invited immediately after the talks with Ilham Aliyev were completed. However, discussions about a settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict have reached a phase in which either a long-awaited breakthrough will be made, and a difficult but positive process of establishing peaceful life will start, or the efforts of the Minsk Group will suffer another failure with an inevitable strengthening of confrontation, arms race and danger of a resumption of military action. Neither the USA nor the EU wants this.
The Russian leadership is beginning to realize that it will be difficult and perhaps even impossible to maintain the Karabakh conflict in its frozen state and retain the status quo. In which case why should Russia not persuade Yerevan to a compromise that would be acceptable to Azerbaijan and why not present the latter with the bill, simultaneously improving its own international image, much blemished following the August war with Georgia? Especially as Washington and Brussels are increasing their efforts to lead the Karabakh peace process out of stalemate. The US co-chair of the Minsk Group, Matthew Bryza, said recently that Presidents Obama, Medvedev and Sarkozy may have a special meeting precisely on this issue in the summer.
Nonetheless, many analysts and politicians, both in Russia and Azerbaijan, assert in their comments that Moscow is not, in reality, going to move the Karabakh settlement forward, as it is not interested in doing this or does not have the means to do it. But, firstly, the talk is not about a full settlement, but only about leading it out of stalemate, and the vacating by the Armenians of all or most of the territories outside the boundaries of Nagornyy Karabakh. This will make it possible to at least reduce to the lowest level possible the risks of a resumption of war, if not to lift it altogether, and this is in the interests of certain sections of the Russian establishment, the latter being connected not only to the energy sector, but also to the military-industrial complex.
I should remind you that Russia's counter-proposals to get the Americans to reverse their plans to deploy missile defence in Europe are built on the possibility of joint use of the Qabala radar station. The lease on the radar station expires in 2012. Without progress in the Karabakh settlement, Baku is unlikely to consent to further use of this radar station by Russia.
Amid acute competition on the arms market, the Russian military-industrial complex has long been eyeing Azerbaijan. Vyacheslav Davidenko, official representative of Rosoboronexport, has told the newspaper Kommersant that they are considering military-technical cooperation with all CIS countries, including Azerbaijan, as a priority. However, unlike other countries, Azerbaijan is not asking for free or cheap weapons, but is ready to pay the full price for modern models. The problem is that, given that the Karabakh conflict has not been resolved, Azerbaijan fears restricting itself to arms supplies from Russia, a strategic partner of Armenia. Moscow, in turn, does not risk supplying Baku with a large quantity of modern arms, as this may change the current military balance between the conflicting sides, and should military action resume, Russian arms will be aimed at Moscow's strategic ally - Armenia. Progress towards a settlement and a reduction in the direct risks of war would remove obstacles preventing the Russian military-industrial complex from accessing the Azerbaijani market. And this may bring not only considerable financial benefits, but would also make it possible to expand Russian-Azerbaijani strategic partnership into the fields of military cooperation and security.
Interest here is shown at the very highest level. Both presidents noted that "personal friendly relations" influence the positive development of bilateral relations. Ilham Aliyev found it important to say before TV cameras at the very start of his conversation with Dmitriy Medvedev that "Russia is a friend of Azerbaijan, a neighbour and a strategic partner, and we will develop our relations on this basis."
In conclusion, about cooperation in the energy sphere. Before and during President Ilham Aliyev's visit to Moscow, there was a lot of media speculation about a "gas for Karabakh" deal. The issue is not so cynical, of course. But it is also a fact that in all previous years it was leaders of the energy sector who lobbied for an improvement in Azerbaijani-Russian relations. I should remind you that before his election to the post of Russian president, Dmitriy Medvedev had long been at the head of Gazprom's supervisory council.
Everybody knows that the Russian gas giant and Azerbaijan's State Oil Company agreed in March to embark on talks about the conditions for gas supplies from January 2010. The talk is not about the purchase by Gazprom of all gas from Phase 2 of the Sah Daniz field, but about supply, for the time being, of 1.5-2bn cu.m. via the Baku - Novo-Filya gas pipeline which dates from Soviet times. The sides agreed to inspect it and carry out any necessary modernization. This is just the start, and the volumes could be increased to 5bn cu.m., including that from the Sah Daniz field. I should remind you that, in the shape of LUKoil, Russia is a 10-per-cent shareholder in this project.
President Ilham Aliyev said in Moscow: "For Azerbaijan, cooperation in this direction also serves as an element of diversification of gas supplies, because today Azerbaijani gas is transported to the West. Certainly, diversification of supplies, and access to new markets, are of great interest to us, as for any other country. Cooperation in the energy sphere, in particular in the gas sector, will take place, I hope, on mutually beneficial terms and in the spirit of good neighbourliness, especially as we are neighbours, there are no transit countries between us, and there is a sufficiently effective transport infrastructure and no need for additional investment to build pipelines."
Russia's direct benefit from this cooperation already lies in the fact that Dagestan and other adjoining areas could be supplied with gas from Azerbaijan, without having to transport gas from the shores of the Arctic Ocean or Orenburg. In the long term, a more significant coordination of the policies of Gazprom and SOCAR could be achieved, so that competition does not result in gas prices in third countries' markets being beaten down and so as not to show excessive insistence in promoting projects that may infringe their partners' interests.
However, it is premature to assert on the basis of all the foregoing (as some media outlets do) that Azerbaijan is preparing to re-orientate towards Moscow. Baku has, on more than one occasion, stated its interest in participating in the system of alliances set up under the leadership of Russia (CSTO, EurAsEC, etc) and has not rejected a strategic alliance with Turkey or partnership relations with GUAM countries, NATO and the EU. Within the framework of the multi-vector and balanced policy that it is implementing, the Azerbaijani leadership is only putting its policy of cooperation with Russia onto a firmer basis, based on interests that are real and significant for both sides. Baku aspires to persuade Moscow that it is better to cooperate with Azerbaijan than to try to subdue it by means of prolonging the Karabakh conflict. At present we are strong enough not to give anyone the illusion that Azerbaijan can be persuaded to make humiliating decisions incompatible with its independence and sovereignty.