BÖHRANDAN DA YARARLANMAQ OLARMIŞ
Dünyada tüğyan edən maliyyə-iqtisadi böhran göstərir ki, istənilən biznes layihəsinin dayanıqlığının başlıca şərti savadlı idarəetmədir. Hətta bu çətin zamanlarda belə insan ehtiyatlarının lazımınca idarəedilməsi və xammal sərfinin azaldılmasına əsaslanan düzgün strategiya seçməklə, gəlirlə və işçi heyətini ixtisar etmədən də işləmək müm-kündür.
Bəli, bu gün Azərbaycan düşün-ülmüş iqtisadi siyasəti və xüsusilə də Milli Bankın tutduğu maliyyə-kredit siyasəti hesabına böhrandan zərər çəkməyib. Bankların ciddi problemləri olması barədə həyəcanlı xəbərlər yoxdur, həm də ölkənin xarici borclarının qaytarılması ilə də bağlı problemlər yaşanmır. Son illərdə neftdənkənar bölmənin inkişafına yönəldilmiş səylər, iqtisadiyyatın ən müxtəlif sahələrində yeni istehsal xətlərinin yaradılması gerçək nəticələr verməyə başlayıb.
Düzdür, bununla yanaşı bəzən mətbuatda bir sıra müəssisələrdə istehsal həcmlərinin azalması və ixtisarlar barədə məlumatlara da rast gəlmək olur. Ancaq ekspertlər bildirirlər ki, bu, bir tərəfdən dünyadakı vəziyyətin mənfi təsirləri ilə bağlı olsa da, digər tərəfdən müəssələrin idarə edilməsindəki qüsurlarla əlaqəlidir. Böhran möhkəmlik sınağıdır və bu sınaqdan yalnız güclülər itkisiz çıxa bilirlər. Buna görə də yeni bazar şərtləri bir sıra dözümsüz müəssisələri birləşmək məcburiyyətində qoyar ki, bu da Azərbaycandakı bazar münasibətlərini keyfiyyətcə yeni səviyyəyə çıxara bilər.
Bildirmək gərəkdir ki, indiki durumda biznesin ən təhlükəsiz növü kimi yeyinti sənayesi üzrə layihələr sayılır. Ancaq böhranın birbaşa təsiri nəticəsində əhalinin ayrı-ayrı kateqoriyalarının gəlirlərinin azalması, ixrac imkanlarının məhdudlaşması nəzərə alınarsa, bu sektorun da çətin günlər yaşadığını görmək olar.
Bununla belə, Azərbaycanda bu sahədəki vəziyyəti tamamilə əlverişli saymaq mümkündür. Belə ki, Azərbaycanın ən iri holdinqlərindən olan və bir sıra yeyinti sənayesi müəssisələrini birləşdirən "Azərsun Holding"dən bildirirlər ki, böhran Avropa ölkələrinə ixrac imkanları yaradıb.
Böyük ehtimalla, bu məsələdə müəssisənin uğuru xammalın becərilməsi və yığılmasından tutmuş emalı və qablaşdarılmasına qədər bütün prosesləri əhatə edən kompleks istehsal yaradılması ilə bağlıdır. Yəni bütün hər şey holdinqin daxilində istehsal edilir və bu, yalnız xərclərin azaldılmasına deyil, həm də ayrı-ayrı fermer təsərrüfatlarının da inkişafına səbəb olur. Bu isə regionlarının ümumi inkişafında öz əksini tapır və işçi qüvvəsinin əyalətlərdən paytaxta axmasının qarşısını alır.
Böhran və tələbatın azalması ilə bağlı olaraq, istehsal həcmlərinin azalmasına gəldikdə isə, bu prosesin indiki halda "Azərsun"a təsir göstərmək ehtimalı həddindən azdır. Məsələ bundadır ki, daha geniş maddi imkanlara malik xüsusi kateqoriya istehlakçılar üçün nəzərdə tutulmuş məhsullar ümumi istehsalda az paya malikdir. Əgər əvvəl 100 məhsul növündən 20-si lüks, 60-ı orta və 20-si aşağı sinfə aid idisə, indi bu "yüzlüyün" strukturunun daxilində də dəyişikliklər gedə bilər. Başqa sözlə, böhran istehlakçı kateqoriyaları faizini dəyişə bilər. Məsələn, "Veqa" yağlarının istehlak həcmlərinin azalması, amma daha ucuz "Gülüm" və "Möcüzə" yağlarınınsa istehlakının artması tam mümkündür. Çay və başqa məhsullarda da eyni hadisə baş verə bilər.
Bir az da qiymət siyasəti haqqında danışaq. Bəllidir ki, böhran az qala bəzi məhsul növlərinin qiymətinin iflasına səbəb olmuşdu. Və bu, birjalardakı təkcə nefti əhatə etməyən ötən ilki sıçrayışlardan sonra baş vermişdi. Yeni ekoloji təmiz yanacaq növlərinin tətbiq edilməsi barədə verilən bəyantaların fonunda ərzaq və başqa yağların birjalarında oxşar durum yaşanmışdı. Onda qiymətlər fantastik yüksəkliyə qalxmışdı. Ancaq bu prosesin Azərbaycanın daxili bazarına təsiri, demək olar ki, yaşanmamışdı. Yerli istehsalçılar, o cümlədən "Azərsun" başqa yolla getdilər. Xammal üçün əkin sahələrini artırdılar, istehsal həcmlərini genişləndirdilər. İmişlidə yeni bitki yağı emalı zavodunu işə saldılar. Bununla da qiymətləri sabit saxlamağı bacardılar. Ona görə də dünya bazarlarındakı proseslər daxili bazarda məhsulların qiymətində ciddi problem yarada bilmədi.
Bununla yanaşı, bu, heç də o demək deyil ki, Azərbaycanın iri müəssisələrində böhranla bağlı heç bir mənfi dəyişiklik gözlənilmir. İş yerlərinin bağlanması və bir sıra istehsal xətlərinin dayandırılması ilə bağlı mövcud olan faktlar istənilən sahibkarı özünəməxsus şəkildə böhran əleyhinə tədbirlər planı işləməyə məcbur etməlidir. "Azərsun" üçün bu zaman bir nömrəli iş, hətta gəlirin məbləği azalsa da, bir dənə də olsun işçisinin ixtisarına yol verməməkdir.
Prinsipcə, holdinq üçün bu öhdəliyi yerinə yetirmək o qədər də çətin olmayacaq. Çünki bu il dörd yeni müəssisənin işə salınması gözlənilir. Bu, yodlanmış duz zavodunun, Kürdəmirdə süd emalı fabrikinin, Sumqayıtda kağız tullantlarının təkrar emalı zavodunun və İmişlidə daha bir zavodun açılışı olacaq. Yəni çətin vəziyyətdə köhnə müəssisələrin bəzi işçilərini yenilərə göndərmək də mümkündür.
Bununla belə, yerli istehsalçıya yardım göstərilməsi üçün dövlətin köməyinə ehtiyac var. Ölkənin iri şirkətlərinin təmsilçiləri hesab edirlər ki, yeni qanunvericilik aktlarının qəbul edilməsi bu sahədə artımı daha da stimullaşdıra bilər. Məsələn, indi cəmiyyətin sosial problemlərinin həllinə diqqət yetirən şirkətlərlə bu sahəyə fikir verməyən müəssisələrin vergi yükü eynidir. Bu məsələyə differensiallaşdırılmış yanaşmanın tətbiqi şirkətlərin sosial həyata marağını artıra bilər.
Eyni zamanda, düzgün idarəetmə şəraitində böhrandan, hətta yararlanmaq da mümkündür. Məsələn, "Azərsun" üçün yeni ixrac imkanları yaranıb. Holdinq öz məhsullarını Şərqi Avropaya, konkret olaraq, Bolqarıstana göndərməyə başlayıb. Təklif edilən şərtlər və keyfiyyət uyğun gəldiyindən orada Azərbaycanda istehsal edilmiş məhsullara tələbat yaranıb.
Əgər holdinq işə başladığı yoxsul 90-cı illərdə sadəcə insanları "doydurmağı" və onları ilkin tələbat malları ilə təmin etməyi qarşısına məqsəd qoymuşdusa, indi işi xeyli çətinləşib, yerli və xarici rəqabətə dözümlü olmalıdır.
Holdinqin bütün müəssisələrində 19 ulduzlu keyfiyyət standartları tətbiq edilir, regionda analoqu olmayan xüsusi laboratoriyalar tikilib və orada məhsulun keyfiyyəti yoxlanır. Bu cür standartların olması, həmçinin ISO standartlarına uyğunluq holdinqə öz məhsullarını nəinki MDB ölkələrinə, həm də Avropaya və Amerikaya da ixrac etməyə imkan verir.
Qeyd edək ki, "Azərsun"un istehsal etdiyi və Azərbaycan Kulinariya Assosiasiyası tərəfindən təqdim edilən zeytun yağı, zeytunun vətəni Yunanıstanda birinci yer tutub. İmişli zavodunda istehsal edilən şəkər isə sərinləşdirici içki istehsal edən tanınmış müəssisələr tərəfindən alınır. Hazırda holdinq öz məhsulları üçün daha estetik tara istehsalı üzərində işləyir və bu,onların rəqabətə dözümlülüyünü daha da artırmalıdır.

PROFITING FROM THE CRISIS
The worldwide financial and economic crisis has shown that good management is the most important element in the sustainability of any business. It is possible to operate profitably and without redundancies, even during these difficult times, if the personnel management strategy is the right one from the very beginning and primary expenditure is kept to a minimum. Yes, Azerbaijan has not suffered from the crisis so far thanks to the state's well thought-out economic policy overall and the National Bank's financial and credit policy, in particular. There are no alarming reports about serious problems in the banks and there's no problem in repaying the country's foreign debt. The effort put into the development of the non-oil sector in recent years and the creation of new areas of production in a wide variety of economic sectors have begun to pay real dividends.
It's true, however, that sometimes reports leak into the press about a fall in production volumes and redundancies in a range of enterprises. But experts say that this is the influence of the negative situation in the world, on the one hand, and on the other directly highlights the shortcomings in the business method of the owners of the enterprises. The crisis is a test of sustainability from which only the strongest will emerge unscathed, so it is possible that the new market conditions will prompt many of the country's less viable enterprises to merge and consolidate which in turn will raise market relations in Azerbaijan to a qualitatively new level.
It has to be said that in the current situation the riskiest type of business seems to be in food-processing. The sector is experiencing hard times in the rest of the world, taking into account the drop in the income of some social groups, who have been directly affected by the crisis, and the fall in export opportunities.
Meanwhile, the situation in this sector in Azerbaijan can be considered wholly satisfactory. Moreover, one of the country's major holding companies, Azersun Holding, which encompasses a whole range of food-processing enterprises, says that the crisis has opened new export opportunities to European countries. Most probably the secret of this success lies in the creation of a total production cycle, from growing the raw materials to harvesting, processing and packaging the end product. Everything is produced within the holding company and this reduces expenditure and at the same time plays an indispensable role in developing farms, which, in the end result, affects the overall development of the regions of the country and the flow of the work force from the periphery to the capital.
As for a possible reduction in production volumes because of the crisis and a fall in demand, this is highly unlikely to happen to Azersun. This is because the products aimed at the higher end of the market account for a small proportion of the overall output. Let's say that if 20 out of 100 products used to be high end, 60 middling and 20 at the lower end, then now there may be changes within the composition of these 100 products. That is, the crisis might change the percentages for consumer categories. For example, the consumption of Vega oil may fall, while demand increases for cheaper brands such as Gulum and Mocuza. The same thing will apply to tea and other products.
Now for price policy. The crisis prompted a near collapse in prices for some products. This is after last year's sharp rise on the markets and not only for oil. For example, the same happened on the market for food and other oils when the introduction of new, ecologically clean types of fuel was announced. Prices soared to fantastical levels, but the process had hardly any influence on the Azerbaijani domestic market. Local producers, in particular Azersun, went another way: by increasing the area sown to crops and the volume of production - a new factory was built in Imisli to process vegetable oil - prices were kept stable. When they fell on the world markets, there was no problem of reducing costs on the domestic market.
This does not mean, however, that no changes for the worse await Azerbaijan's major enterprises because of the crisis. The precedents of lay-offs and the shutdown of a range of production lines should make any entrepreneur work on their own anti-crisis strategy. The number one task for Azersun in this case is not to allow the loss of a single job, even if it means a reduction in profits. In principle it won't be all that difficult for the holding company to do this, as this year four new enterprises are to come into operation - a factory to produce iodized salt, a dairy in Kurdamir, a factory for the secondary processing of waste paper in Sumqayit and another enterprise in Imisli. So if the worst comes to the worst, workers can be transferred from old enterprises to the new ones.
State support for domestic producers is expected. The country's major companies think that the adoption of new legal acts could further stimulate growth in this sector. For example, at present the tax burden is the same on companies that try to tackle social problems and those that show no interest. The introduction of a differentiated approach in this respect could boost companies' interest in social affairs.
But once again, with the right management, it is possible to profit from the crisis. For example, some export opportunities have opened up for Azersun - the holding company has begun to deliver to Eastern Europe and specifically to Bulgaria, where there is demand for Azerbaijani products because of their advantageous terms and quality.
While the holding company began its work in the hungry 1990s with the objective of "feeding the people", to put it simply, of providing them with the basic necessities, the objective today is much more complex - to stand up to domestic and foreign competition. Nineteen-star standards of quality are applied at all the holding company's enterprises; the region's only special laboratories check the quality of production. These standards and the application of the ISO standard allow the company to export not only to the CIS, but to Europe and America. Azersun's olive oil, as recommended by the Azerbaijani Culinary Association, won first place in a competition in the home of olive oil, Greece, while sugar produced at the Imisli refinery is bought by companies that make famous cold drinks. The holding company is now working on more attractive packaging for its products which will also boost its export competitiveness.