Çərşənbə axşamı, 04:46
Azərbaycanın kənd Təsərrüfatı Nazirliyi əmindir ki, bu il ölkənin taxıl təminatında problem olmayacaq
Ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi Azərbaycan hökumətinin iqtisadi böhranın dəf edilməsi ilə bağlı yeddi priaritet istiqamətlərindən biridir və 2009-cu ildə də Nazirlər Kabineti əhalinin strateji ərzaq məhsulları ilə tam təmin olunmasını qarşısına məqsəd qoyub. Ölkə bu istiqamətdə çox şeylər etməlidir, o cümlədən daha böyük taxıl idxalı ehtiyacının qarşısı alınmalıdır. Bu istiqamətdə yararlı tədbirlərdən biri fermerlərə subsidiyaların verilməsi, onların gübrə ilə təchiz edilməsi və bunları güzəştli şərtlərlə gerçəkləşdirməkdir. Bütün bunlar ölkədə ərzaq buğdası istehsalını artırmağa xidmət edir.
Və bu təsadüfi deyil. Çünki çörək ərzaq səbətinin əsas qidasıdır. Başqa ərzaq məhsullarının qiyməti də ona uyğun olaraq müəyyən edilir. Buğda tarlalarının sahələrinin genişləndirilməsinə və ərzaq buğdası istehsalının artırılmasına göstərilən qayğı əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təmini üzrə dövlət proqramının əsasında durur.  Proqramın gerçəkləşdirilməsində yalnız mərkəzi və yerli icra hakimiyyətləri deyil, həm də zəhmətkeş kəndlilər, çoxsaylı fermer təsərrüfatları, azad bazarın özəl strukturları fəal iştirak edirlər.
Dünya tənəzzülü
Beynəlxalq təşkilatların məlumatlarına görə, bu marketinq ilində dünya üzrə buğda məhsulu 684 mln ton təşkil edəcək. Qeyd edək ki, proqnoz 1,6 mln ton artırılıb. Çünki Kanadada ötən il məhsul artımı 1,3 mln ton,  Braziliyada 0,4 mln ton, AB-də  0,3 mln ton, Serbiyada  isə 0,1 mln ton olub. Böyük Britaniyada yığım zamanı güclü yağışlar yağmasına baxmayaraq, həmçinin artım qeydə alınıb. Argentinada isə bir neçə ay davam edən quraqlıq üzündən 0,5 milyon ton azalma müşahidə edilib.
MDB-nin "taxıl" ölkələrinə gəldikdə isə Qazaxıstanda taxıl məhsullarının yığımı 16-17 mln ton təşkil edib. Payızda Qazaxıstan taxılının tonunun qiymətinin $200 olacağı gözlənilir, amma çörək-bulka məmulatlarının qiyməti əvvəlki səviyyədə qalacaq. Ukraynada isə vəziyyət fərqlidir. Orada 45 mln ton məhsul yığmağı planlaşdırırlar, bu da ötənilki səviyyədən 18% azdır.
Əgər Rusiyada 2008-ci ildə taxıl məhsullarının həcmi 100 mln ton olmuşdusa, bu il onun həcmi 90 mln tona düşəcək. Rusiya Taxıl Birliyinin prezidenti Arkadi Zloçevskinin sözlərinə görə, maliyyə böhranı məhsulun həcminə mənfi təsir göstərir, dünya taxıl  bazarı daralır, deməli, ölkənin ixrac imkanları da məhdudlaşır.
Beynəlxalq agentliklərin mütəxəssislərinin proqnozlarına görə, bu il taxıl idxalı və ixracı əməliyyatları nəzərəçarpacaq dərəcədə azalacaq. Bu məsələ dünya buğda istehlakının azalması ilə bağlıdır. ABŞ İnkişaf Agentliyinin (USDA) ekspertlərinin məlumatına görə, yem taxılının da idxal və ixracında azalma müşahidə edilir. Dünya ixracı 2,3 mln ton azalacaq. Yalnız Braziliya, Kanada, Serbiya və Rusiyanın ixracı artacaq. Yem bitkilərinin istehlakı 7,4 mln. ton azalacaq və bunun əsas səbəbi ABŞ-da etanol istifadəsinin azalması ilə bağlıdır.
Beynəlxalq analitiklərin ilkin mövqeyinə görə, dünya üzrə buğda ticarəti 2009-2010-cu illərdə 7 milyon ton azalaraq, 112 milyon tona düşə bilər. Bütün əsas təchizat regionları üçün idxalın azalması proqnozlaşdırılır. Ən çox (3,2 mln ton) azalma Yaxın və Orta Şərq ölkələrinə buğda gətirilməsində baş verə bilər. Suriya, Türkiyə və İran tərəfindən buğda idxalının azalması yalnız Səudiyyə Ərəbistanının idxalı artırması ilə bir qədər kompensasiya edilə bilər. Şimali Afrika və Cənubi Asiya ölkələrinin də ərzaq buğdası idxalını azaldacağı proqnozlaşdırılır.
Ərzaq buğdası idxalının azalması ilə yanaşı xaricdən yem buğdası alınmasının da azalacağı ehtimal edilir ki, bu da hər şeydən öncə Ukrayna buğdasına tələbi azalda bilər.
Optimist proqnoz
Bütün bu gözləntilərin fonunda Azərbaycanın taxıl məhsulu ilə bağlı vəziyyəti daha optimist görünür. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) bitkiçilik və emal şöbəsinin müdiri Sabir Vəliyevin sözlərinə görə, cari təsərrüfat ilində yumşaq buğda növlərinin istehsalı ölkənin çörəkçilik müəssisələrinin ehtiyacını tam ödəyə bilər. Bundan başqa, dövlət müəssisələri fermerlərdən artıq buğdanı alaraq elevatorlarda və başqa taxıl anbarlarında saxlayacaq. Belə halda müəssisələr dövlət sifarişçisi rolunu oynayacaqlar. Başqa sözlə, taxıl istehsalı və onun həcmləri daim dövlətin nəzarəti altında olacaq.  Respublika yaxın gələcəkdə öz taxılını ehtiyacı olan ölkələrə göndərmək imkanı qazanacaq. Əldə olan məlumatlara görə, yeni məhsul ilində kəndlilərdən 250 min tona yaxın yüksək keyfiyyətli məhsul almaq düşünülür və onlar Fövqəladə Hallar Nazirliyinin terminallarında saxlanacaq.
Bildirmək gərəkdir ki, ölkə taxılçıları 2007-ci ilin payızından başlayaraq ərzaq buğdası əkinlərini yetərincə artırıblar. Bu həm də taxıl bitkilərinin məhsuldarlığında da özünü göstərib və nəticədə ötən il rekord səviyyədə məhsul əldə edildi.  Bəllidir ki, 2008-ci ilin yenkunlarına görə, fermerlərin, ayrı-ayrı fərdi təsərrüfatların əmək kollektivləri 904,7 min hektar sahədə 2,5 mln. ton ərzaq buğdası, yem bitkiləri və dənli bitkilər yetişdirmişdilər.  Bu zaman orta məhsuldarlıq artaraq hektar üzrə, demək olar ki, 27,6 sentner təşkil edib. Statistikaya görə, 2008-ci ilin məhsulunun 67 faizi və ya 1677,5 min tonu ərzaq buğdasının payına düşüb. Belə ki, ötən il taxıl əkilmiş sahələr 2007-ci ilə baxanda 22,3% artıb ki, bu da təxminən 165,2 min hektar deməkdir.
Özəl kənd təsərrüfatı müəssisələri keçən ilin dekabr və noyabr aylarında payızlıq buğda və arpa əkinləri üçün, həmçinin yazlıq əkinlər üçün 1 mln. 52 min hektar sahə əkiblər. Qeyd edək ki, bu, 2007-ci ilə baxanda 19% çoxdur. KTN-in məlumatında bildirilir ki, yumşaq buğda əkini üçün 807 min hektar ayrılıb, 245 min hektarda isə arpa və yem bitkiləri əkilib. Həmin sahələrdə taxıl yaxşı cücərib. KTN-in regionlarda olmuş təmsilçiləri bildirirlər ki, buğda tarlalarında bol məhsul gözlənilir.
Güzəştlər və toxumlar
Məhsulun artmasının əsas amillərindən biri hökumət tərəfindən görülən tədbirlər, yəni 80 mln. manat həcmində ssuda verilməsidir. Hökumətin bu addımları kəndlilərdə bu sahəyə, onun dirçəldilməsinə maraq oyadıb. Buğda artımına təsir göstərən ikinci amil isə keçən il respublikaya Rusiya Federasiyasının Krasnodar diyarında yerləşən  Akademik Lukyanenko adına Torpaqçılıq İnstitutundan elit yumşaq buğda sortlarının gətirilməsidir. Bu növlər toxumçuluq ilə məşğul olan fermerlər arasında paylanıb. Artıq bu yay ölkədə o qədər toxum yetişdiriləcək ki, təsərrüfatlar özlərini toxumla özləri təmin edəcəklər. Bu zaman qeyd etmək lazımdır ki, məhsuldar taxıl növlərinin yetişdirilməsi ilə məşğul olan təsərrüfatların sayı ildən-ilə artır və bu gün onların sayı 50-yə yaxındır. Onların sırasında təzə yaradılmış kooperativləri də göstərmək olar - bunlar azad kəndlillərin könüllü birləşmələridir.
Misal üçün, təkcə Sabirabad rayonunun Axısqa kəndində 5 kooperativ yaradılıb, onların torpaqlarının birgə sahəsi 700 hektardır. Sabirabad Rayon İcra Hakimiyəti (İH) başçısının aqrar məsələlər üzrə müavini Heydər Yaqubovun sözlərinə görə, kəndlilər iri torpaq sahəsində işləməyin əlverişli olduğunu anlayıblar. Çünki iri sahələrdə proqressiv suvarma və becərmə texnologiyalarını tətbiq etmək mümkündür. "Məhsul bolluğunu bir və ya iki hektarda deyil, 500  hektar və artıq sahədə əldə etmək mümkündür. Beynəlxalq təşkilatlar da yalnız iri təsərrüfatlarla əməkdaşlıq etmək istəyirlər", - deyə H.Yaqubov bildirib.
İmişli rayonunun təsərrüfatlarında da yaxşı məhsul gözlənilir. Artıq neçə ildir ki, burada buğda əkinlərinin sahəsi genişlənməkdədir və hazırda 20 min hektara çatıb. "Taxıl bitkilərinin istehsalı bizim rayonun kənd təsərrüfatının strukturunda prioritet istiqamətdir", -  deyə rayon İH başçısının müavini Fərrux Mirzəyev bildirir. Ötən il buradakı fermerlər 54 min tondan çox taxıl becərib və tədarük ediblər. Ötən payız payızlıq arpa və buğda əkinləri üçün 19 min hektar yer ayrılıb ki, bu da əvvəlki illərin göstəricisindən xeyli çoxdur. "Bütün torpaq sahələrinə yumşaq buğda növləri əkilib. Bitkiləri yaxşı suvarıb və gübrələmişik. Həşaratlara və ziyanvericilərə qarşı dərman preparatları vurulub. Bu, bizim əkinçilərə hektardan məhsuldarlığı 35 sentnerə qaldırmağa imkan verəcək, bizim proqnozlara görə, buğda istehsalı 60-65 min ton səviyyəsinə qalxacaq", - deyə F.Mirzəyev bildirib.
Bildirmək  lazımdır ki, bu yaxınlarda hökumət ölkədə taxıl becərilməsini stimullaşdıran daha bir çox önəmli qərarlar qəbul edib. Bəllidir ki, bir il qabaq Nazirlər Kabineti taxıl idxalını əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad etmişdi. 1 may 2009-cu il tarixdən isə ölkə hökuməti tərəfindən ərzaq buğdası və unu idxalına ƏDV tətbiq edilir. Təbii ki, görülən tədbirlər ölkənin taxıl bazarına müsbət təsir göstərəcək və kəndlilər öz məhsullarını maneəsiz şəkildə əlverişli qiymətə sata biləcəklər. Başqa sözlə, bu qərar yerli taxılçıları xarici bazar qiymətlərinin təsirindən qoruyacaq.

FROM DEFICIT TO ABUNDANCE
The Azerbaijani Ministry of Agriculture is sure that the country will have no problems with grain supply this year
Ensuring food supplies is one of the seven priorities of the Azerbaijani government in dealing with the economic crisis and in 2009 the Cabinet of Ministers has initiated a policy to fully provide the population with strategic food products. The country has much to do in this direction, including meeting the demand for greater volumes of grain imports. The most effective measures in this case are the issuing of subsidies to farmers and the provision of fertilizers on special terms. The aim is to increase the volume of wheat production.
Bread is the most essential item in the food basket. It determines the prices of other food products. The expansion of grain fields and grain production is at the heart of the state programme to supply the population with food products. This involves not only central and regional executive authorities, but also labourers, numerous farms and private free market entities in its implementation.
The global decline
According to international organizations, the wheat harvest in the current marketing year will total 684 million tonnes. It should be noted that this prediction has increased by 1.6 million tonnes. For example, in Canada the growth in production last year totalled 1.3 million tonnes, in Brazil - 0.4, in the EU - 2.7-0.3, and in Serbia - 0.1 million tonnes. Britain also registered a growth in its harvest, despite strong rains at harvest time. Argentina registered a decline of 0.5 million tonnes, due to a drought lasting several months.
As for the main "grain" countries of the CIS, the grain harvest in Kazakhstan will total 16-17 million tonnes. In autumn, the cost of one tonne of Kazakh grain is expected to be 200 dollars, while the price of bread will remain the same. The situation is different in Ukraine, which hopes to gather a harvest of 45 million tonnes but, in any case, this is 18 per cent lower than last year's level.
While in 2008 the harvest in Russia exceeded 100 million tonnes, this year it will fall to 90 million tonnes. According to the president of the Russian Grain Union, Arkadiy Zlochevskiy, the harvest has been affected negatively by the financial crisis, as the world grain market and export opportunities are shrinking. The more grain you have today, the lower the price - the higher the losses.
Experts in international agencies forecast that this year the import and export of wheat will fall considerably. This is related to the decline in world wheat consumption. US Development Agency (USDA) experts believe that the export and import of fodder crops will fall. World exports will fall by 2.3 million tonnes. Only Brazil, Canada, Serbia and Russia will increase their exports. The consumption of fodder crops will fall by 7.4 million tonnes; the reason being a fall in the use of ethanol in the USA. International analysts believe that world wheat trade in 2009-2010 may fall by 7 million tonnes - to 112 million tonnes. A decline in imports is expected in all major supply regions. The export of wheat to Middle Eastern countries may fall more significantly (by 3.2 million tonnes). The fall in procurement by Syria, Turkey and Iran will only be compensated by an expansion of imports by Saudi Arabia to an insignificant extent. It is also expected that countries of North Africa and South Asia will reduce imports.
Along with the decline in the imports of bread wheat, it is also planned to reduce the foreign purchase of fodder wheat, which will, first and foremost, affect the demand for Ukrainian grain.
Optimistic forecast
Against the background of these expectations, the situation in the Azerbaijani grain harvest appears more than optimistic. According to the head of the plant growing and processing department of the Azerbaijani Ministry of Agriculture, Sabir Valiyev, in this financial year the production of soft types of wheat will totally meet the requirements of bakeries. Moreover, state enterprises will buy excess wheat from farmers and keep it in grain elevators and other granary containers. In this case, enterprises will become customers of the state. In a word, the production of grain will always be under control. In the next few years, the republic will have a chance to export grain to countries with high demand. According to information available, it is planned to buy about 250,000 tonnes of high quality products from farmers in the new season and keep it at Ministry of Emer-gencies terminals.
We should note that since autumn 2007 the country's grain growers have increased their crops of bread grain considerably. This has had a noticeable influence on the grain harvest, as its output reached a record level last year. As we know, collective farmers and private farms produced about 2.5 million tonnes of bread wheat, fodder crops and leguminous plants on an area of 904,700 ha in 2008. The average harvest increased, totalling almost 27,600 quintals per hectare. According to statistics, 67 per cent of the 2008 harvest, or 1,677,500 tonnes, were bread wheat. Last year alone, grain sowing areas increased by 22.3 per cent, compared with 2007, which is about 165,200 ha of land.
Private farms allocated 1,052,000 ha of land for the production of winter barley and wheat in November and December last year, as well as spring leguminous crops. Incidentally, this is 19 per cent more than in 2007. The Ministry of Agriculture reports that more than 807,000 ha of land are used for growing soft wheat and 245,000 ha for barley and fodder crops. These fields are sprouting well, while specialists of the Ministry of Agriculture who have visited the regions say that a good harvest is growing in the grain fields.
Benefits and seeds
One of the main factors in the growth in production was a measure taken by the government - the issue of subsidies to the tune of 80 million manats. This has interested farmers in reviving this sector.
A second factor having a positive influence on the growth in wheat production was the introduction of elite types of soft wheat from the Academician Lukyanenko Agricul-ture Institute (Krasnodar Territory of the Russian Federation) last autumn and distributed among farmers engaged in seed growing. This summer so much seed grain will be grown in the country that the farms will be able to provide themselves with sowing material. It must be noted that the number of private farms engaged in cultivating productive types of grain is growing year by year and today there are 50. Among them are recently created cooperatives - voluntary unions of free labourers.
For example, in the village of Axisxa in Sabirabad District alone, five cooperatives have been set up, with a total area of 700 ha. According to the deputy head of the Sabirabad District executive authority for agrarian affairs, Heydar Yaqubov, farmers understand that it is profitable to work in larger areas, to which various methods of progressive technology, irrigation and cultivation can be introduced. "You can get a big harvest not from one or two hectares of land, but from 500 and more. What is more, international organizations are only ready to deal with big farms," said Yaqubov.
A good harvest is expected from farms in the Imisli District. For several years now, grain fields have been expanded here and today they cover about 20,000 ha. "The production of crops is a priority of our district's agriculture," says the deputy head of the district executive authority, Farrux Mirzayev. Last year local farmers grew and produced more than 54,000 tonnes of grain. Productivity reached 33.2 quintals per hectare. Last autumn, more than 19,000 ha were allocated for winter barley and wheat, which is much more than in previous years. "All land plots were sown with promising types of soft wheat. The plants were successfully watered and fertilized, and herbicides and pesticides were used. This will allow our farmers to increase productivity to 35 quintals and, according to our forecasts, wheat production may increase to 60,000-65,000 tonnes," Mirzayev pointed out.
Quite recently, the government adopted another important decision aimed at stimulating the production of crops in the country. As is known, a year ago the Azerbaijani Cabinet of Ministers decided to exempt grain imports from VAT, due to the shortage of grain. From 1 May 2009, the government will introduce VAT on imports of bread wheat and flour. Of course, this will have a beneficial effect on the grain market and farmers will be able to sell their harvest at good prices, i.e. this will help protect Azerbaijani grain producers from the impact of foreign market prices.