Londonda yeni dünya düzəninin əsası qoyuldu?
G20-nin Londonda keçirilən sammitinin iştirakçılarının qrup halında şəkil çəkdirmək istəyi baş tutmayıb. Əvvəlcə buna Kanadanın baş naziri Stiven Xarper imkan verməyib - deyilənlərə görə, o, "ən məsuliyyətli" anda qəfildən tualetə gedib.
Düzdür, rəsmi versiya bir qədər fərqlidir - həmin an hökumət başçısının öz nümayəndə heyətinin üzvləri ilə məsləhətləşmələrdə olduğu iddia edilir.
İstənilən halda, Xarperin həmkarları fotoaparat önünə onsuz çıxmalı olublar. Bir qədər sonra Xarperin mətbuat katibi xüsusi bəyanatla çıxış edərək, baş nazirin sammitə "şəkil çəkdirmək üçün gəlmədiyini" xatırladıb.
Bütün bunlara rəğmən, sonda "iyirmilik"in şəkilində Xarper də əks olunub. Lakin bu dəfə İtaliyanın baş naziri Silvio Berluskoni və İndoneziya prezidenti Susilo Bombanq Yudoyono həmkarlarının arasında olmayıblar - onlar hardasa öz işlərində imişlər. Dünyanın aparıcı dövlətlərinin liderlərinin isə həmkarlarını gözləmək üçün bu dəfə səbrləri çatmayıb. Odur ki, sammitdən tarixdə qalacaq şəkildə bütün iştirakçılar tam tərkibdə əks olunmayıb.
Dünya liderlərinin uzlaşa bilmədikləri bu məqamı nəzərə almasaq, ümumilikdə sammit uğurlu keçib - aşkar bədbin gözləntilərin əksinə olaraq, forum konkret qərarların qəbulu ilə başa çatıb. Bəziləri hətta bu qərarları müharibədən sonra qurulmuş və "yeni dünya düzümü" və azad bazarların qurulması ideyasını əsas götürən ingilis-sakson kapitalizminin sonu da adlandırırlar.
Qeyd edək ki, G20-yə Avropa İttifaqı, ABŞ, Kanada, Çin, Yaponiya, Rusiya, Almaniya, İtaliya, Fransa, Böyük Britaniya, Avstraliya, Braziliya, Argentina, Meksika, Hindistan, İndoneziya, Türkiyə, Cənubi Koreya, Səudiyyə Ərəbistanı və Cənubi Afrika Respublikası daxildir. Dünya əhalisinin üçdə ikisi, dünya ticarətinin 80%-i və dünyanın ümumi daxili məhsulunun 90%-i bu dövlətlərin payına düşür. Odur ki, bu dövlətlərin mövqeyi xüsusi çəkiyə malikdir.
Bu dəfə görüşdə BMT-nin baş katibi Pan Qi Mun, Avropa Komissiyasının prezidenti Joze Manuel Borrozu, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF), Dünya Bankının, ASEAN-ın və digər beynəlxalq institutların nümayəndələri də qatılıblar.
"Biz yeni konsensus əldə etdik və dünya iqtisadiyyatının səviyyəsini bərpa etmək üçün plan hazırladıq. Gələcəkdə anoloji böhranların baş verməməsi üçün yeni sistemin əsasını qoyduq. Biz böhranla mübarizə aparılmasının, hər bir ölkənin lazımi tədbirlər həyata keçirməsinin vacibliyinə dair yekdil fikrə gəldik", - deyə Böyük Britaniyanın baş naziri Qordon Braun bildirib.
O, xüsusi qeyd edib ki, sammitdə "parçalanma olmayıb".
Halbuki sammitdən ciddi fikir ayrılıqları da var idi. Dünyanın informasiya agentliklərinin məlumatına görə, sammitin əsas iclası zamanı G20 liderləri arasında yekun qətnamənin mətnilə əlaqədar ciddi fikir ayrılıqları yaranıbmış. Xüsusilə Fransa prezidenti Nikolya Sarkozi dünyanın maliyyə sistemində islahatlara başlanması məsələsinin "diskussiya obyekti olmadığını" bildirib və bu fikrinin üzərində israrla dayanıb. "Biz Londonda irəliləyişə nail olmasaq, mənim oturduğum kürsü boş qalacaq. Mən sammiti tərk edəcəyəm", - deyə Sarkozi qeyd edib.
Lakin sonda o da London sammitinin yekunlarından razı qalıb və bildirib ki, "iyirmilik" "bütün gözləntiləri doğruldub".
Almaniya kansleri Angela Merkel bildirib ki, Londonda əldə edilmiş razılaşmalar "həddindən artıq yaxşı, hətta tarixi kompromislərdir". Onun fikrincə, toplantıda həyata keçirilməsi razılaşdırılmış tədbirlər dünya üçün "dəqiq maliyyə arxitekturası" verib.
Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev isə deyib: "20-25 il əvvəl bu qədər fərqli iqtisadiyyata, mentalitetə, tarixi ənənələrə malik müxtəlif dövlətlərin bir masa arxasında əyləşərək belə çətin situasiyada necə hərəkət etmək haqda qısa zamanda razılığa gəlməsini təsəvvür etmək olmazdı".
Bununla yanaşı, Medvedev maliyyə böhranından çıxılmasının "istəniləndən daha çox vaxt aparacağını" söyləyib.
ABŞ prezidenti Barak Obama da London sammitində razılaşdırılmış qərarların vaxtında qəbul edildiyini, cəsarətli olduğunu, "qlobal iqtisadiyyatın dirçəldilməsində dönüş nöqtəsi ola biləcəyini" söyləyib.
Beləliklə, sammitdə 2010-cu ilin sonunadək dünyanın maliyyə sisteminin sabitləşdirilməsinə 5 trilyon dollar vəsait yönəldilməsi razılaşdırılıb. Bu məbləğin istehsalın səviyyəsini 4% artıracağı, istehsalı ekoloji cəhətdən təmiz və enerjidən istifadə baxımından, qənaətcil edəcəyi gözlənilir.
Beynəlxalq Valyuta Fondu və digər beynəlxalq maliyyə institutları 1,1 trilyon dollar əldə edəcək. Ondan 750 milyon dolları BVF-yə ayrılacaq və bu məbləğ yoxsul dövlətlərə yardıma, kreditlərin bərpasına, iş yerlərinin yaradılmasına və s. xərclənəcək.
İnkişaf etməkdə olan ölkələr də BVF-də xeyli səsə sahib olacaqlar və bu, onların təşkilatda nüfuzunu artıracaq.
250 milyard dollar maliyyə-ticarət sahəsinin dəstəklənməsinə xərclənəcək.
Sammitdə yeni beynəlxalq ehtiyat valyutasının yaradılmasından söhbət getməsə də, Qordon Braun bildirib ki, bu məsələ növbəti dəfə "dəqiqliklə öyrənilə və qaldırıla bilər".
Daha bir vacib antiböhran tədbiri maliyyə bazarı və alətləri üzərində nəzarətin sərtləşdirilməsidir. "Bizim yaratmağa çalışdığımız daha qlobal və daha yaxşı tənzimləyici sistem qlobal inkişafı dəstəkləyəcək, biznes və vətəndaşların ehtiyaclarının ödənməsinə xidmət edəcək. G20 liderləri bütün vacib maliyyə institutları, alətləri və bazarlarının idarəolunmasını gücləndirmək haqda razılığa gəliblər", - deyə sammitə ev sahibliyi edən Q. Braun qeyd edib.
"Qara" siyahıya Kosta-Rika, Malayziya, Filippin və Uruqvay düşüb. Lixtenşteyn, Belçika, İsveçrə, Monako, Qibraltay, Andorra və San-Marinonun, həmçinin İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) da daxil olduğu, daha 38 dövlət "boz" siyahının üzvlərinə çevriliblər - onlar dünya standartlarını qəbul etmiş, lakin qanunvericiklərini ona uyğunlaşdırmamış ölkələrdir.
Qeyd olunub ki, siyahıların açıqlanmasından sonra oraya daxil olan dövlətlər və ərazilər maliyyə və bank sistemlərində şəffaflığın yradılmasına dair öhdəlik gö-türməlidirlər və onlar yalnız bu yolla dünya ictimaiyyətinin növbəti addımlarından qurtula bilərlər. Sammitin yekun kommunikesində deyilir: "Biz ictimai fondlarımız və maliyyə sistemlərimizin müdafiəsi üçün sanksiyalara əl atmağa hazırıq. Bank sirri erası keçmişdə qalır".
Məlum olub ki, artıq Filippin adının siyahıdan çıxarılması üçün addımlar atmağa başlayıb. Kosta-Rika da ilin sonunadək belə addımlar atacağını bildirib. Uruqvay və İƏİT isə artıq siyahıdan çıxarılıb - ölkə rəhbərliyi "şəffaflıq normalarına əməl edəcəklərinə və vergiqoymada informasiya mübadiləsi həyata keçirəcəklərinə" söz veriblər.
İsveçrə isə adının "boz" siyahıya salınmasını anlamadığını bəyan edib. Bu arada ABŞ İsveçrənin UBS bankını amerikalı müştərilərə çirkli pulların yuylmasında yardım göstərməkdə günahlandırıb. Bununla yanaşı, ekspertlər Barbados, Kipr və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin, həmçinin "vergi cənnəti" adına iddia edə biləcək digər dövlətlərin "boz" siyahıya düşməməsinin səbəbləri üzərində "baş sındırırlar".
"İyirmilik" liderləri maliyyə institutlarının idarəolunması və onlara nəzarət çərçivəsində Maliyyə Sabitliyi üzrə Şura yaratmaq haqda da qərar qəbul ediblər. Qurum BVF ilə əməkdaşlıq şəraitində "makroiqtisadi və maliyyə riskləri haqda xəbərdarlıq etməli, onların qarşısının alınması üçün tədbirlər görməlidir".
Maraqlıdır ki, Şuranın ingilis abbreviaturası FSB kimi səslənir və bu, sammitdə iştirak edən Rusiya nümayəndə heyətində atmaca və zarafatlarla müşayiət olunub.
Qeyd edək ki, dünyanın fond bazarları London sammitinin yekunlarına müsbət yanaşıblar və hətta neftin qiymətində artma da müşahidə olunub. Lakin əlbəttə ki, hələlik birmənalı nikbin proqnozlar vermək tezdir. Hələ ki böhranın sonu nəinki görünmür, üstəlik, əksər ekspertlər onun heç pik nöqtəsinə çatmadığını düşünürlər.
London forumunun siyasi nəticələri sırasında vahid mövqe ortaya qoymuş və beynəlxalq məsələlərdə müstəqilliyini nümayiş etdirmiş Avropa İttifaqının uğurunu qeyd etmək olar.
ABŞ haqda isə müşahidəçilərin fikri o qədər yüksək deyil. "The Independent" qəzeti yazır ki, "görünür, prezident Obamanın ulduz statusu diplomatik çəkiyə çevrilməyib". "Ola bilsin, bu onunla bağlıdır ki, Obama öz sələflərindən fərqli olaraq, bu cür tədbirdə "dinləyici" mövqeyi seçir. Bəlkə bu da özünəməxsus yeni dövrün başlandığını göstərir. Çünki hazırda ABŞ özünün müstəsnalığı haqda fikirlərini kənara qoymaq və bütün məsələlərdə konsensusa nail olma barədə düşünür",- deyə qəzet yazır.
London sammitini dünyanın aparıcı iqtisadiyyatlarına malik dövlətlərin bir-birinə uyğunlaşması kimi də qəbul etmək olar. Müxtəlifliyə - fərqli siyasi quruluş, geosiyasi hədəflər və iqtisadi imkanlara baxmayaraq, hamı böhrandan çıxmaq istəyir. G20 sammitinin ən böyük uğuru, bəlkə də bunun reallaşdırılmasının yalnız birgə mümkün olmasının dərk edilməsidir. Nə qədər ki, dünya liderləri yalnız dialoq aparmır, həm də ortaq məxrəcə gələ bilirlər, gələcəyə müəyyən nikbinliklə baxmaq olar. Hər halda, zaman göstərəcək/.

THE FUTURE WILL SHOW…
The group photo of participants in the G20 summit in London did not come out. First, it was Canadian Prime Minister Stephen Harper who failed everyone. It was rumoured that he had gone to the toilet "at the most responsible moment". Harper's counterparts had to pose without him - according to the official version, the Canadian premier had gone to consult officials from his delegation. Later, Harper's press secretary even issued a special statement, stressing that his boss had not come to the summit to pose for photographs. However, Harper did turn up for the group photo of G20 leaders, but this time Italian Prime Minister Silvio Berlusconi and Indonesian President Susilo Bambang Yudhoyono were missing. They had gone somewhere on their own business. The leaders of the world's largest economies decided not to test the photographers' patience again, and no full picture was taken for history.
In any case, if we ignore the fact that the world leaders failed to coordinate their actions, everything else was much more successful at the summit. Despite pessimistic expectations, the forum ended with the adoption of specific decisions. Some even called these decisions the end of the post-war era of Anglo-Saxon capitalism the main idea of which was greater market freedom and the "establishment of a new world order".
G20 includes the European Union, the USA, Canada, China, Japan, Russia, Germany, Italy, France, Britain, Australia, Brazil, Argentina, Mexico, India, Indone-sia, Turkey, South Korea, Saudi Arabia and South Africa. These countries comprise two thirds of the world's population, 80 per cent of world trade and 90 per cent of the world's gross domestic product, which is why their opinion is quite important. This time the meeting was also attended by UN Secretary-General Pan Ki-moon, European Commis-sion President Jose Manuel Barroso and representatives of the IMF, the World Bank, ASEAN and other international institutions.
"We reached a new consensus and developed a plan to restore the growth in the world economy, managed to lay the foundations of a new system in order to prevent similar crises in the future. We agreed that it is necessary to fight the crisis and every country should take necessary measures," British Prime Minister Gordon Brown said, stressing that "there was no split" at the summit. It must be noted here that a split was actually expected. World news agencies reported during the main meeting of the summit that the G20 leaders had major disagreements over the text of the final resolution. French President Nicolas Sarkozy was especially categorical, saying that the decision to start reforms in the world financial system "was not liable to debate". "If we fail to make progress in London, the chair I am sitting on will be empty. I will stand up and leave," the French president threatened. However, later he was pleased with the results of the London meeting, saying that the G20 meeting "surpassed all expectations".
In turn, German Chancellor Angela Merkel said that the agreement reached in London was "a very good and almost historical compromise", while the measures agreed upon at the forum will present the world with "clear financial architecture".
"Some 20-25 years ago, it was impossible to imagine a situation where such different states with such different economies, mentality and historical traditions sat at one table and managed to agree in a difficult situation what they should do and so quickly. The speed at which we are acting makes me think, at least, that many of the decisions we are taking will be quite effective," Russian President Dmitriy Medvedev said. However, he added that "the process of overcoming the financial crisis is likely to be lengthier than we want".
US President Barack Obama also said that the decisions of the London summit look timely and courageous and may be a "turning point in our aspirations to a global economic recovery". So, the summit decided to spend five trillion dollars on the stabilization of the world financial system by the end of 2010. It is expected that this money will secure a 4-per-cent growth in production and will make production eco-friendly and energy-efficient. The International Monetary Fund and other international financial institutions will get 1.1 trillion dollars, of which 750 billion dollars will be allocated to the IMF to help poor countries, resume crediting, create jobs and take other measures. Developing countries will also get a great number of votes in the IMF, which will make it possible to increase their influence in this organization. Some 250 billion dollars will be spent on support for the trade-financial sphere.
The summit did not discuss introducing new international reserve currency, but Gordon Brown pointed out that this issue could be "studied in detail" and raised next time. Another important anti-crisis measure is the toughening of control over the financial markets and instruments. "We will take action to build a more globally coherent, more supra-national and better regulated system of regulators for the future financial sector which will support the global growth and serve the needs of business and citizens. The G20 leaders decided to strengthen regulation and observation for all systemically important financial institutions, instruments and markets. For the first time, this will include a component such as hedging funds," the host of the summit, Gordon Brown, said.
It was decided that managers of companies and banks which have asked for state assistance should give up large bonuses. The G20 leaders also decided that it is about time to close "tax oases" - offshore zones. As a consequence, a "black" and "grey" list of countries and territories with a privileged taxation regime was made.
The "black" list includes Costa Rica, Malaysia, the Philippines and Uruguay. The Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) included another 38 states, including Lichtenstein, Belgium, Switzerland, Monaco, Gibraltar, Andorra and San Marino on the "grey" list - the countries which have adopted international standards, but have not brought their legislation in line with them. It was noted that after the publication of the list, the countries and territories included on it should take relevant obligations to introduce transparency in their financial and banking sectors in order to avoid further action by the international community. "We are ready to impose sanctions to protect our public funds and financial system. The time of the banking secret is a thing of the past," the summit said in its final communiqu?.
As a result, it was reported that the Philippine authorities were already taking steps to ensure that their country is taken off the list. Costa Rica promised to do the same by the end of the year. The OECD has already removed Uruguay from the list as the country's authorities promised to follow "norms of transparency and information exchange in the sphere of taxation". At the same time, Switzerland expressed indignation that it was included on the "grey" list. Meanwhile, the USA accused the Swiss bank UBS of helping its American clients to launder money. Experts are guessing why the "grey" list did not include Barbados, Cyprus and the UAE, as well as other countries which could be called "tax paradises".
The G20 leaders (as part of regulation and observation over financial institutions) decided to set up a council of financial stability which, in cooperation with the IMF, should "issue early warnings about macroeconomic and financial risks and actions required for meeting them fully armed". The English abbreviation for the council is FSB, which caused lots of jokes among the members of the Russian delegation at the forum.
Stock exchanges around the world positively reacted to the decisions of the London summit. The price of oil also rose, though it is clearly too early to make any optimistic predictions. It is not that there is no end to the crisis - many experts believe that it has not reached its apogee yet.
Among the political results of the London forum, we can highlight the clear success of the EU which managed to demonstrate a common position and independence in international affairs. As for the USA, observers do not have a high opinion about it. The Independent writes that "the star of President Obama did not turn into a diplomatic weight". "It is possible that this is related to the 'listener's' position he has chosen, which is in such contrast with the confident manner of his predecessor. Possibly, this also marks the beginning of some new times. Voluntarily or out of necessity, the USA is now seeing its position in the world with a lesser sense of its own exceptionality and with a greater aspiration to consensus," the newspaper thinks.
The London summit can also be called a kind of crisis agreement between the leading economies. Despite their differences - different political systems, geopolitical aspirations and economic possibilities, everyone wants to overcome the crisis. The understanding of the fact that this can be done with joint efforts is probably the main achievement of the G20 summit. As long as world leaders are capable not just of engaging in dialogue, but also drawing a common conclusion, we can look to the future with some optimism. In any case, the future will show…