Şimali Atlantika alyansı yaxın onillik üçün strategiyanın müəyyənləşdirilməsinə başladı
NATO 60 illik yubileyini qeyd etdi. Reyndə bir-birindən təxminən 5 kilometr məsafədə iki şəhər - Fransanın Strasburq və Almaniyanın Kel şəhərləri yerləşir. Şimali Atlantika Alyansına üzv 28 dövlətin liderləri məhz bu şəhərlərdə bir araya gəldilər. Rəmzi olaraq Fransa ilə Almaniyanı birləşdirən körpüdən keçən Qərb dövlət və hökumət başçıları bununla İkinci Dünya müharibəsindən sonra dünya və Avropanın keşiyində duran quruma olan hörmətlərini nümayiş etdirməyə çalışdılar. Yubiley sammiti NATO-nu müasir dövrdə müharibələrin aparılmasında günahlandıran antiqlobalçıların etiraz aksiyaları ilə müşayiət olunsa da, alyans Avroatlantik təhlükəsizlik sistemindəki lider rolunu təsdiqlədi və bu, xüsusilə blokun yaxın onillik üçün strategiyasının müəyyənləşdirilməsi istiqamətində aparılan müzakirələrdə özünü göstərdi.
2020-ci ilədək olan planlar
Reyn sammiti ABŞ prezidenti Barak Obama tərəfindən "alyansın tarixində ən effektli sammit" adlandırılıb. Toplantıda bilavasitə NATO-nun daxili həyatına aid 3 xəbər yayılıb.
Birincisi, Xorvatiya və Albaniya rəsmən Alyansa üzv olublar.
İkincisi, 1966-cı ildən NATO-nun Hərbi planlaşdırma komitəsi və nüvə planlaşdırılması qrupunu tərk etmiş Fransa alyansın hərbi strukturlarına qayıdışını təsdiqləyib. Bu fakt Fransa lideri Nikolya Sarkozinin hərbi-siyasi sahədə ABŞ-la yaxınlaşma niyyətindən irəli gəlsə də, ilk öncə Parisin özünün transatlantik münasibətlərdə rolunun artırılmasına yönəlib. Eyni zamanda, bu faktı qətiyyən Fransanın müstəqil kursdan imtinaya hazırlaşması kimi qiymətləndirmək olmaz. Nəhayət, üçüncüsü, NATO-nun vəzifəsinin icrasına rəsmən bu il avqustun 1-dən başlayacaq yeni baş katibinin adı məlum oldu.
Hollandiyalı Yaap de Hoop Sxefferin xələfi indiyədək Danimarkanın baş naziri postunu tutmuş Anders Foq Rasmussen seçilib.
Qeyd edək ki, Türkiyə Rasmussenini alyansa rəhbər seçilməsinə sərt müqavimət göstərdi. Ankara Danimarkada  Məhəmməd Pey-ğəmbərin karikaturasını dərc edən qəzeti "söz azadlığının müdafiəsi" motivi ilə müdafiə etməsini Rasmussenə heç cür bağışlamaq istəmirdi. Türkiyə rəhbərliyinin fikrincə, Rasmussenin müsəlman dünyasında çox pis imici var.
Lakin sonda Ankaranı fikrindən daşınmağa razı sala bildilər və bu işdə əsas rolu İtaliyanın baş naziri Silvio Berluskoni oynadı. Beləliklə, artıq alyansa məhz Rasmussen rəhbərlik etməli, NATO-nun 2010-cu ildə Portuqaliyada keçiriləcək növbəti sammitinədək qurumun yeni strateji konsepsiyasını hazırlamalıdır.
Hələliksə yubiley sammitində müzakirə edilmiş əsas məsələ olan yeni konsepsiyanın konturlarını NATO-nun hazırkı baş katibi Yaap de Hoop Sxeffer açıqlayıb. Forum çərçivəsində o, təxminən 60 ölkədən olan gənclərin "NATO 2020-ci ildə: qarşıda nə var?" mövzusunda keçirdikləri açıq disskusiyalara qatılıb.
Orada baş katib alyansın 3 əsas xarakteristikasını açıqlayıb:
1) o, beynəlxalq institutların birgə fəaliyyətinə daha çox qoşulmalıdır;
2) 2020-ci ilə NATO hərbi qüvvələr və vasitələrin transformasiyasını həyata keçirməlidir;
3) Alyansa yeni üzvlər qoşulacaq və demək, onun bilavasitə məsuliyyət daşıdığı məkan genişlənəcək.
Bu məsələlərin müzakirəsi NATO üçün prinsipial əhəmiyyət daşıyır. Bir sıra fövqəldövlətlər, xüsusilə Almaniya və Fransa NATO-nun digər beynəlxalq qurumlarla, ilk növbədə BMT və Avropa İttifaqı ilə fəaliyyətinin koordinasiya edilməsini istəyir. Berlinlə Paris israrla bildirirlər ki, güc tətbiqi ilə bağlı qərar vermək səlahiyyəti bundan sonra da BMT-də olmalıdır. Bu iki ölkə hesab edir ki, "münaqişələrin qarşısının alınması üçün önləyici sülhməramlı tədbirlərin görülməsi vacibdir ki, sonradan NATO hərbi yola əl atmaq məcburiyyətində qalmasın". Almaniya və Fransa alyansın "qlobal təşkilat"a çevrilməsinə də qarşı çıxırlar və bu səbəbdən qurumun gələcək genişlənməsi məsələsinə ehtiyatla yanaşırlar.
Ona görə də ABŞ-dan fərqli olaraq, bu ölkələr yaxın gələcəkdə Ukrayna və Gürcüstanın bloka qəbulunu məqsədəuyğun saymırlar (amma NATO qapılarının bu ölkələrin üzünə birdəfəlik bağlanmasını da istəmilər). Məhz Paris və Berlinin təsiri ilə NATO hələ sammit ərəfəsində hazırkı mərhələdə Kiyevlə Tbilisinin alyansa qoşulmağa hazır olmadıqlarını bəyan edib.
"Rusiya - NATO" Şurası
Ayrı-ayrı postsovet ölkələrinin NATO-ya qəbulu məsələsi ilə alyansın Rusiya ilə əməkdaşlığı  birbaşa toqquşan məqamlardır. Yeri gəlmişkən, qurumun yubiley sammitində Moskva-NATO münasibətləri də xüsusi diqqət mərkəzində olub.
Xatırladaq ki, ötən ilin avqustunda Rusiya ilə Gürcüstan arasında yaşanan müharibədən sonra Brüssellə Moskva arasında münasibətlər "dondurulmuşdu". Lakin artıq NATO Rusiyanın əməllərini (Gürcüstana təcavüz, Abxaziya və Güney Osetiyanın müstəqilliyinin tanınması, qiyamçı müxtariyyətlərın ərazisində hərbi bazaların yaradılmasına qərar verilməsini ) pisləsə də, onunla münasibətlərin normallaşdırılmasını vacib sayır. Sxeffer hesab edir ki, "Rusiya NATO-nun əsas tərəfdaşıdır və onun iştirakı olmadan Avropada təhlükəsizliyin təmini mümkün deyil". Bununla yanaşı, o, "təhlükəsizlik sahəsində Moskva ilə alyansın maraqlarının üst-üstə düşdüyü xeyli əməkdaşlıq sahələrinin olduğunu" da bildirir. Söhbət ilk növbədə kütləvi qırğın silahlarının yayılmamasında əməkdaşlıq, terrorizm, narkotiklərin qanunsuz daşınması, dəniz quldurluğu ilə birgə mübarizədən gedir.
Yubiley sammitinin yekun bəyannaməsində Rusiya-NATO münasibətlərində yeganə problem kimi yenə də Kremlin Gürcüstanla bağlı siyasəti göstərilib və bu siyasətin "məzəmmət və narahatlıq" yaratdığı bildirilir. Sənəddə Güney Qafqazdakı münaqişələr, həmçinin Moldovadakı problemlə bağlı da narahatlıq ifadə olunub: "Bu regionda bütün tərəflər münaqişələrin sülh yolu ilə həllinə konstruktiv şəkildə cəlb olunmalıdır. Biz onları regional sabitlik və təhlükəsizliyə problem yaradacaq addımlardan çəkinməyə çağırırıq".
NATO bir daha Moldova və Güney Qafqaz ölkələrinin ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib və bu, bölgədəki münaqişələrin məhz həmin prinsip əsasında həll edilməli olduğunu nümayiş etdirib.
Moskva ilə münasibətləri qaydaya salmaq cəhdlərinə əsasən, sammitdə "Rusiya - NATO" Şurasının fəaliyyətinin bərpasına qərar verilib. Bu işdə Rusiya ilə strateji əməkdaşlığın vacibliyini bildirən Fransa, Almaniya, İtaliya və bir sıra digər nəhənglərin mövqeyi böyük rol oynayıb. Nəticədə Rusiyanın "imperiya siyasəti"nin qarşısının alınmasının tərəfdarı kimi çıxış edən "gənclər", ilk növbədə Polşa və Baltikyanı dövlətlər "qoca avropalılar" qarşısında geri çəkilməli olublar.
Bu işdə ABŞ-ın yeni prezidenti Barak Obamanın da mövqeyi böyük rola malik idi. O isə hələ NATO-nun toplantısına qatılmazdan əvvəl "Böyük iyirmilik" sammiti çərçivəsində rusiyalı həmkarı Dmitri Medvedevlə keçirdiyi görüşdə Moskva ilə qarşıdurmanın tərəfdarı olmadığını göstərmişdi. Buna səbəb isə kifayət qədərdir - Rusiya ilə ABŞ-ın nüvə silahlarının yayılmaması sahəsində əməkdaşlığı, müxtəlif regionlarda, o cümlədən Yaxın Şərqdə situasiyanın tənzimlənməsi, Əfqanıstandakı hərbi əməliyyatlar da daxil olmaqla, beynəlxalq terrorizmlə birgə mübarizədə əməkdaşlıq və sair.
Məhz son məsələ "Taliban"la müharibədə, demək olar ki, iflasa uğramaq üzrə olan NATO üçün son dərəcə vacibdir. Bu şəraitdə Əfqanıstana NATO-nun qeyri-hərbi yüklərinin Rusiya ərazisindən dəmir yolu vasitəsilə daşınmasına dair Moskva ilə razılaşmanın fonunda sonuncunun əhəmiyyəti xeyli dərəcə artır.
"Əfqanıstan" intriqası
Sammitin ikinci günü, demək olar ki, tamamilə Əfqanıstan probleminə həsr olundu. Barak Obama avropalı müttəfiqlərinin "taliblər"lə mübarizəyə ciddi töhfə verməsinə nail olmaqda israrlılığını nümayiş etdirdi. Hələ sammitdən bir neçə gün əvvəl Əfqanıstan strategiyası ilə bağlı proqram bəyanatı ilə çıxış edən Obama "ABŞ-a təhlükə yaradan" "Əl-Qaidə" və "Taliban" hərəkatlarının darmadağın ediləcəyini söyləyib. O, Əfqanıstana əlavə hərbi kontingentin məhz bu məqsədlə göndərildiyini bəyan edib.
Məlum olduğu kimi, hazırda Əfqanıstandakı əcnəbi hərbi qüvvələrin sayı 70 mindən artıqdır. Onların böyük hissəsi NATO komandanlığı altında xidmət aparsa da, ABŞ bu ölkədə özünün hərbi kontingentini də saxlayır. "Taliban"ın müqaviməti sərtləşdirməsi və bəzi hərbi uğurlar əldə etməsi ilə əlaqədar olaraq, Vaşinqton hələ ötən ilin sonlarında 2009-cu ilin yayında Əfqanıstandakı kontingentini 30 min artıracağını bəyan edib.
Bununla yanaşı, Amerika Avropanın Əfqanıstana daha 4 min hərbçi göndərməyə razılıq verəcəyini düşünür və ABŞ ekspertlərinin fikrincə, bu, tez bir zamanda uğur qazanılmasına töhfə verəcək. NATO-nun avropalı üzvləri də Əfqanıstanda sabitliyin bərqərar edilməsinin Qərbin strateji məqsədlərinə çatması baxımından nə dərəcədə böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini yaxşı anlayırlar. Lakin Vaşinqtonun hərbi kontingentin artırılması niyyətinin onlar tərəfindən qəbul edilib-edilməyəcəyini birmənalı olaraq söyləmək çətin idi.
Nəhayət, NATO Əfqanıstana hərbi personal və təlimatçılardan ibarət 5 min nəfərlik əlavə qrupun göndərilməsinə qərar verib.
Yubiley sammitinin yekunları haqda danışan Yaap de Hoop Sxeffer bildirib ki, burada söhbət nizami ordu hissələrindən yox, Əfqanıstan ordusu və polislərinə təlim keçəcək hərbi məsləhətçilər və təlimatçılardan gedir. Böyük Britaniyanın Əfqanıstana əlavə 900, Almaniya və İspaniyanın hərəyə 600 hərbçi göndərəcəyi məlum olub. İtaliya ilə Fransa hələ ki sayla bağlı dəqiq qərar qəbul etməsələr də, alyansın qərarına qoşulduqlarını açıqlayıblar.
Əfqanıstana əlavə kontingentin göndərilməsində Niderland, Portuqaliya, İtaliya, Yunanıstan, Polşa, Türkiyə və Xorvatiya da iştirak edəcək.
Sammitin Bəyannaməsində birbaşa deyilir ki, NATO-nun 3 minlik hərbi kontingenti Əfqanıstanda bu ilin avqustuna təyin edilmiş prezident seçkisi ilə əlaqədar təhlükəsizliyin təmini məqsədi ilə yaxın vaxtlarda sözügedən ölkəyə yollanacaq.
Eyni zamanda, Şimali Atlantika Alyansı Əfqanıstan ordusunun maliyyələşdirilməsi üçün əlavə 100 milyon dollar ayırmağa da qərar verib.
Əfqanıstanda hərbi kontingentin artırılması məsələsini şərh edən Barak Obama müttəfiqlərin onun təşəbbüsünü "yekdilliklə və ciddi şəkildə" dəstəklədiklərini bildirib.
Bununla belə, görünən odur ki, avropalılar əvvəlkitək yenə də Əfqanıstandakı hərbçilərini artırmağa meyilli deyillər və Vaşinqton onlardan bunu "zor gücünə", son dərəcə ciddi diplomatik səylər göstərməklə "çıxarır". Bu halda avropalıların ümumilikdə Avroatlantik təhlükəsizlik məsələsində həmfikir olmaları həlledici rol oynayıb. Lakin Avropa hələ də öz əsgərlərinin həyatına böyük risk yaratmaq niyyətində olmadığını təsdiqləyib ki, bu da alyansın Əfqanıstandakı hərbi əməliyyatlarda iştirak üçün oraya uzunmüddətli xidmətə hərbçilər göndərəcəyinə ümid edən Vaşinqtonun məyusluğuna səbəb olub.
Artıq özünü müxtəlif sülhməramlı təşəbbüslərin (xüsusilə nüvə tərksilahı məsələsi, həmçinin İran, İraq və Yaxın Şərq münaqişələrində) müəllifi kimi göstərə bilmiş Obamaya gəlincə, o, Əfqanıstan probleminin həlli ilə bağlı sadəcə hərbi mövcudluğu artırmaqla kifayətlənsəydi, Obama olmazdı. Amerikanın yeni lideri Əfqanıstan və Pakistanda situasiyanın nizamlanması üçün yeni əlaqə qrupunun yaradılmasını təklif edir. Onun fikrincə, bu qrupun tərkibinə NATO üzvləri ilə yanaşı, Mərkəzi Asiya, Fars körfəzi ölkələri, həmçinin İran, Rusiya, Hindistan və Çin də daxil olmalıdır. Əfqanıstan və onun ətrafında sülh prosesinin fəallaşdırılmasına sadiqlikdə Obamanın mövqeyi Avropa liderlərinin fikirləri ilə üst-üstə düşür. "Köhnə Dünya" liderləri də hesab edirlər ki, Asiyanın ən qeyri-sabit ölkəsində situasiyanı yalnız hərbi əməliyyatların köməyi ilə normallaşdırmaq mümkün deyil.

The North Atlantic alliance has started mapping out a strategy for the next few decades
NATO has marked its 60th anniversary. Two cities - Stras-bourg in France and Kehl in Germany - are situated on the Rhine at a distance of five kilometres from each other. They became a venue for the meeting of the leaders of the 28 member countries of the North Atlantic alliance. Having crossed the bridge that connects France and Germany, the leaders of Western states and governments paid tribute to the organization that has been safeguarding peace in Europe since World War II. Though the NATO anniversary summit was accompanied by anti-globalist protests which accused NATO of unleashing wars of the modern period, the alliance confirmed its leading role in the system of Euro-Atlantic security, which was reflected in the intensification of discussions on the bloc's strategy for the next few decades.
Plans until 2020
The Rhine summit of the organization, which US President Barack Obama termed "the most effective alliance in history", announced three new decisions directly concerning the internal life of NATO itself. First, Croatia and Albania officially joined the alliance. Second, France, which quit the NATO military planning committee and nuclear planning group in 1966, confirmed its return to the structures of the alliance. In any case, though this fact proves the long-known aspiration of President Nicolas Sarkozy to strengthen interaction with the USA in the military-political sphere, it is first of all aimed at boosting the role of Paris itself in trans-Atlantic relations and does not mean that the French are ready to give up their independent policy. Finally, third, the name of the new NATO secretary-general was announced, and he will officially take up his duties from 1 August this year.
The successor of Holland's Jaap de Hoop Scheffer is Denmark's Anders Fogh Rasmussen, the former prime minister of Denmark. His election was opposed by Turkey which did not forgive Rasmussen for supporting, under the guise of protecting freedom of speech, the newspaper that had published cartoons of Prophet Muhammad. Ankara thinks that this candidate has a bad reputation in the Muslim world. However, at the very last moment, the Turkish leaders were persuaded not to prevent Rasmussen's election, and Italian Prime Minister Silvio Berlusconi was especially successful in that. So, now it is Rasmussen who will lead the alliance and develop the bloc's new strategic concept by its next summit which will take place in Portugal in 2010.
For the time being, the main outlines of the concept, discussions on which took centre stage on the agenda of the summit, were revealed by the incumbent secretary-general, Jaap de Hoop Scheffer. During the Rhine summit, he took part in an open forum with young people from almost 60 countries of the world on the subject "NATO in 2020: What Lies Ahead?" Scheffer outlined the three main features of the organization: 1) it has to be involved more effectively in the joint activities of international institutions; 2) by 2020, NATO should transform its military forces and means; 3) the alliance will include new members, which means that the area of its direct responsibility will expand.
The discussion of these points is of fundamental importance to NATO. A number of influential powers, first of all, Germany and France, are in favour of strengthening NATO's coordination with other international organizations, first of all, the UN and the EU, and insist that the powers to use military force should remain in the hands of the United Nations. Berlin and Paris suggest paying special attention to "preventive peacekeeping measures so that brewing conflicts do not force NATO to use military forces". The two great European powers do not want the bloc to turn into a global organization, which is why they have a careful attitude to the further expansion of the alliance. For this reason, unlike the USA, they do not think it expedient to invite Ukraine and Georgia to NATO in the near future (though they agree not to close NATO's door to them forever). It was exactly under pressure from France and Germany that the NATO leadership said in the run-up to the summit that Kiev and Tbilisi are not ready to join the alliance at the moment.
The Russia-NATO Council
The issue of individual post-Soviet states joining NATO is directly linked to the prospect of the alliance's further cooperation with Russia - a subject which also took centre stage at the summit. As a result of last year's Russian-Georgian war, relations between Brussels and Moscow were frozen, and though NATO continues to criticize Russia's actions (for its invasion of Georgia, its recognition of the independence of Abkhazia and South Ossetia and its decision to set up military bases on the territories of these rebellious regions), it still thinks it necessary to normalize relations with Russia. Jaap de Hoop Scheffer says that Russia is "the main partner of NATO without whom it is impossible to talk about security in Europe". At the same time, he noted "a whole number of spheres of security cooperation" where the interests of Moscow and the alliance coincide. Specifically, the question is about cooperation on the nonproliferation of weapons of mass destruction, the joint fight against terrorism, drug trafficking and piracy.
As the only problem in relations between the Russian Federation and NATO, the final declaration of the summit noted the same actions of the Kremlin with regard to Georgia which "cause condemnation and concern". It also expressed concern about the presence of regional conflicts in the South Caucasus and Moldova: "It is necessary for all sides in these regions to be involved constructively in the peaceful settlement of conflicts. We urge them to avoid steps that may undermine regional stability and security." NATO again supported the territorial integrity and sovereignty of Moldova and South Caucasus countries, which proves the need to solve territorial conflicts by observing this basic principle of international law.
Trying to unfreeze relations with Moscow, the summit decided to restore the Russia-NATO Council. The opinion of France, Germany, Italy and other major states played a great role in this. They think it necessary to engage the mechanism of strategic interaction with Russia again. Defending their position, the "old Europeans" had to dissuade some countries of "young Europe", first of all, Poland and Baltic states which pose as supporters of preventing Russia's "imperial" ambitions. Barack Obama's position played a decisive role. At the G20 summit in London before the Rhine meeting, he let it be known during the talks with his Russian counterpart Dmitriy Medvedev that he was not inclined to confrontation with Moscow. There are enough reasons for that - first and foremost, this is the expediency of American-Russian cooperation on the issue of nuclear nonproliferation, the settlement of crisis situations in various regions, including in the Middle East, and the fight against international terrorism, including the military operation in Afghanistan.
The last point is extremely important to NATO, which ended up on the verge of failure in its war against the Taleban movement. In these conditions, Moscow's importance increases considerably. The alliance has an agreement on the railway transit of non-military cargo for the NATO forces in Afghanistan through Russian territory.
The Afghan intrigue
The second day of the summit was almost totally dedicated to the problem of Afghanistan. Barack Obama displayed his resolve to ensure that European allies make a greater contribution to the fight against the Taleban. Several days before the Rhine meeting, he issued a statement about the Afghan strategy, promising to defeat the Al-Qaeda and Taleban organizations which "threaten the USA". On this basis, the US president said that an additional reinforcement would be sent to Afghanistan soon.
As is known, there are more than 70,000 foreign troops in Afghanistan. Most of them are under the command of NATO, but the USA also has its own military contingent in the country. The exacerbation of the situation caused by the stiff resistance and military successes of the Taleban forced Washington to announce at the end of the last year its decision to increase its contingent by 30,000 troops by the summer of 2009.
At the same time, the Americans hoped that European countries would agree to send another 4,000 troops to Afghanistan, which US military experts think will help the success of the Afghan campaign. For their part, the European members of NATO have always realized the importance of the stabilization of the situation in Afghanistan to the strategic goals of the West. However, their readiness to meet Washington's request is questionable.
In the end, NATO decided to send another 5,000 military personnel and instructors to Afghanistan. Jaap de Hoop Scheffer said whilst commenting on the results of the summit that the question is about military consultants and instructors who will train the Afghan army and police, not regular army units.
Besides that, Britain will send another 900 people to Afghanistan and Germany and Italy - 600 each. Italy and France have yet to make up their mind about the number of troops to be sent to Afghanistan, but they made it clear that they will definitely participate in the implementation of the alliance's decision. The Netherlands, Portugal, Italy, Greece, Poland, Turkey and Croatia will also give extra support to the operation. The declaration of the summit directly says that a 3,000-strong NATO military continent will be sent to Afghanistan in the near future in order to ensure security in connection with the presidential elections scheduled for August.
The summit also said that the NATO countries will allocate 100 million dollars for additional funding for the Afghan army.
Commenting on the decision to reinforce the military contingent in Afghanistan, US President Barack Obama said that the allies "unanimously and energetically" supported his initiative. Nevertheless, it is clear that European countries still do not want to increase their presence in Afghanistan, and the Americans are forced to go to great lengths and make strenuous diplomatic efforts to persuade their allies of the opposite. In this case, it worked, as the Europeans were united with the USA for considerations of Euro-Atlantic security as a whole. However, Europe confirmed its desire not to put the lives of its soldiers at risk, disappointing Washington, which hoped that the alliance would send military units for long-term service in Afghanistan.
As for Obama, who has already proved a supporter of different peace initiatives (for example, on problems of nuclear disarmament, Iran, Iraq and the Middle East), he would not have been himself if he had restricted himself only to activities to boost the military component of the Afghan settlement. The new American president confirmed his proposal to set up a new international contact group to settle the situation in Afghanistan and Pakistan, which he thinks should include NATO states, countries of Central Asia, the Persian Gulf, Iran, Russia, India and China. Regarding the decision to step up the peace process in and around Afghanistan, Obama's views coincide with the position of European leaders who also suppose that a military campaign alone cannot solve the situation in the most unstable Asian country on which the interests of Eurasian and global security are focused.