LONDON "YENİLƏŞMƏ"Sİ
Aprelin ilk günlərində London yalnız böyük iqtisadiyyat yox, həm də böyük siyasət paytaxtına çevrildi. Moskva-Vaşinqton münasibətlərində əsas "yeniləşmə" məhz burada baş verməli idi. Söhbət Rusiya və ABŞ prezidentləri Dmitri Medvedevlə Barak Obamanın ilk görüşündən gedir.
Sonradan London iqtisadi məktəbində keçirilmiş görüşün nəticələrini şərh edən D. Medvedev B. Obamanı özünün "yeni yoldaşı" adlandırıb, Rusiyanın çoxsaylı rəsmiləri isə Vaşinqtonun yeni administrasiyasının məsələlərə yanaşmasının və "dil"inin dəyişdiyini, Amerikanın daha özünü "hər şey həll olunub və heç nəyə yenidən baxılmayacaq" prinsipi ilə aparmadığını söyləyiblər.
İki liderin görüşünün konkret nəticələri də var və bu, yalnız növbəti danışıqların Moskvada aparılmasına dair əldə edilmiş razılaşma deyil. Diplomatik mənbələrin bildirdiyinə görə, Rusiya və ABŞ prezidentləri strateji hücum silahlarına (SHS) dair yeni sənəd üzərində danışıqların başlanmasına qərar veriblər və müzakirələrin nəticələri artıq iyulda dövlət başçılarına məruzə olunmalıdır.
İki ölkə başçısının birgə kommunikesi də nikbinlik üçün yaxşı əsas verir: "Biz, Rusiya və ABŞ liderləri "soyuq müharibə" təfəkkürü dövründən çıxmağa və ölkələrimiz arasında münasibətlərə yeni start verməyə hazırıq".
Amma bütün bunlarla yanaşı, heç də hər şeyin rəvan olduğunu söyləmək düzgün olmazdı. Prezidentlərin birgə bəyanatında daha sonra deyilir: "Avropada hava hücumundan müdafiə sistemləri ilə bağlı aramızda fikir ayrılığının qaldığını etiraf edərək, həm ölkələrimizin, həm də müttəfiq və tərəfdaşlarımızın təhlükəsizliyinə təhdid olan raket çağırışları və təhlükələrinin birgə qiymətiləndirilməsini nəzərə alacaq bərabərhüquqlu beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdik". Ekspertlərin fikrincə, bu, Moskvanın ABŞ-ı Avropada HHM sistemi ilə Qəbələ RLS-in "mübadiləsi"nə razı sala bilmədiyi anlamına gətirir - bu təşəbbüsün Londonda səsləndiriləcəyi haqda açıq şəkildə danışılırdı. Lakin bu perspektivin Vaşinqtonu qane etmədiyi aydındır və bu tamamilə məntiqidir. Əvvəla, Avropadakı HHM əvəzinə, Qəbələ RLS-i təklif edən Moskva ABŞ-a elə dialoq forması qəbul etdirmək istəyir ki, Vaşinqton özünün Polşa, Litva və digər ölkələrdəki hərbi mövcudluğunu Moskva ilə razılaşdırmalı olsun. Amma amerikalıların Qəbələ RLS-ə "yox" deməsinin səbəbi yalnız bununla bağlı deyil. Əsas məsələ odur ki, Ağ evin yeni administrasiyasının fikrincə, Moskva Vaşinqtonun Avropadakı HHM-dən imtina etməsini istəyirsə, bunun çox sadə yolu var: Rusiya İrana təsir imkanlarından istifadə edərək, Tehranın nüvə və raket proqramından imtinasına nail olmalıdır. Amma amerikalıların bu məsləhətinə Rusiya hələ ki heç bir reaksiya vermir.
Digər tərəfdən, nəzərə almaq lazımdır ki, Avropada HHM sistemi ilə Qəbələ RLS "dəyişdirilmək" üçün bərabər alternativ deyil. İndiyədək KİV-də dəfələrlə bildirildiyi kimi, Rusiyanın ABŞ-ın Qəbələ RLS-də hansı səviyyədə iştirakını nəzərdə tutması bu günədək məlum deyil. Üstəlik, amerikalıların Qəbələ RLS-də hansı səviyyədə iştirak edəcəyini Rusiyanın müəyyənləşdirməsi də amerikalıları razı sala bilməz.
Amerikalı jurnalist Tomas Qolts hesab edir ki, Moskva Vaşinqtona "paslı radar" təklif edir, özü də bu radara ətrafdakı əhali də müsbət yanaşmır. Nəhayət, Qəbələ RLS İran tərəfdən raket atəşini yalnız qeydə ala bilər. Amma İranın raketinin hərbi hücum, yoxsa sınaq olduğunu, əgər söhbət hücumdan gedirsə, hədəf kimi hansı ərazinin götürüldüyü və s. müəyyənləşdirmək mümkün deyil.
ABŞ-Rusiya danışıqlarını şərh edərkən həm də qeyd olunmalıdır ki, Moskvada da etiraf edildiyi kimi, Gürcüstanla bağlı da fikir ayrılıqları qalmaqdadır. Bu gün Moskva NATO-nun yubiley sammitinə Ukrayna və Gürcüstanın dəvət almamasını Rusiyanın ciddi qələbəsi kimi təqdim edir. Lakin digər tərəfdən, NATO sammiti Rusiyadan Gürcüstanla bağlı üzərinə götürdüyü bütün öhdəliklərə əməl olunmasını tələb edib, BMT, ATƏT və Avropa İttifaqı müşahidəçilərinin, Abxaziya və Cənubi Osetiya da daxil olmaqla, bütünlükdə Gürcüstan ərazisinə azad şəkildə daxil olmasına imkan yaradılmasını istəyib. İstənilən halda, "böyük diplomatiya həftəsi"nin yekununda Gürcüstanın Xarici İşlər Nazirliyi bəyan edib ki, ölkə rəhbərliyi NATO-nun Strasburqda keçirilən sammitinin nəticələrindən, ilk növbədə Qafqaz münaqişəsinə aid məqamlardan tam razıdır. XİN-nin mətbuat və informasiya departamentinin bəyanatında deyilir: "NATO sammitinin nəticələri göstərir ki, alyansa üzv dövlətlər Gürcüstanın avroatlantik məkana inteqrasiya seçimini, onun suverenliyi və ərazi bütövlüyünü bir daha tam dəstəkləyir".
Əlbəttə ki, formal məntiq nöqteyi-nəzərindən bu, London danışıqlarının yox, NATO sammitinin nəticələridir. Lakin Strasburqda baş verənlər Londonda Gürcüstanla bağlı danışıqların nə ilə sonuclandığını düşünmək üçün xeyli əsas verir.
Analitiklər və şərhçilər London danışıqlarının yekunlarını müxtəlif cür qiymətləndirirlər. Britaniyanın "The Financial Times" qəzeti Obama ilə Medvedevin strateji nüvə silahlarının ciddi şəkildə ixtisarı istiqamətində danışıqların sürətləndirilməsi ilə bağlı əldə etdikləri razılaşmaya diqqət çəkir. Qəzet bildirir ki, bu istiqamətdə dialoqun yekunu nüvə silahlarına tam qadağa qoyulmasını nəzərdə tutur: "Belə qadağa İran və Şimali Koreyanın nüvə iddialarından imtinasına nail olmaq üçün yeganə vasitədir".
Lakin Rusiya nüvə arsenalından tam imtina etmək fikrində deyil. "FT" hesab edir ki, Medvedevin Tehranı nüvə proqramından imtinaya razı salmaq üçün aktiv fəaliyyətə keçəcəyi təqdirdə, Vaşinqton da Avropada HHM sisteminin yerləşdirilməsi məsələsində Rusiya ilə razılığa gedə bilər.
Moskvanın nüfuz dairəsi yaratmaq cəhdlərinə gəlincə, bu, Obamanın qarşısında çətin vəzifələr qoyur: "O, Rusiya rəhbərliyini inandırmalıdır ki, müəyyən dövlətlərdə qorxu atmosferindənsə, sabitlik daha yaxşıdır".
Almaniyanın "Frankfurter Rundschau" qəzeti də yazır ki, danışıqların ən vacib nəticəsi ABŞ-la Rusiyanın nüvə silahları ilə bağlı yeni müqavilənin imzalanmasına dair razılaşma əldə etməsidir. "Lakin iki prezident ilk görüşdə Vaşinqtonun Avropada HHM sistemi yerləşdirməsi məsələsi ətrafında razılığa gələ bilmədilər", - deyə yazıda qeyd olunur. Müəllif hesab edir ki, Obama ilə Medvedev arasında razılaşma "indiyədək qarşıdurma kursuna əsaslanan xarici siyasətin dəyişməsi anlamına gəlir".
"Le Monde"nin şərhçisi yazır ki, Barak Obama rusiyalı həmkarı ilə görüşdə münasibətlərdə irəliləyişə nail olub və uzun aylardır davam edən gərginlik səhifəsi qapanıb. Bundan başqa, Londonda Obamanın məsləhətçilərinin onsuz da yekun həllinə ümid bəsləmədikləri daha bir məsələ ilə əlaqədar sənəd qəbul olunub: söhbət hərbi başlıqların sayına görə, Rusiyanın dünyanın ikinci nüvə dövləti statusunda qəbul edilməsindən və hər hansı "nüfuz dairəsi"nin tanınmasının imtinasından gedir.
"Tərksilahın tərəfdarları bu sənədi həm də ona görə alqışlayırlar ki, orada uzunmüddətli məqsəd - nüvə silahının olmadığı dünya yaratmaq istəyi əks olunub", - deyə yazıda bildirilir. Obamanın məsləhətçiləri hesab edirlər ki, Amerika və Rusiya nüvə silahlarının yayılmaması rejiminin möhkəmləndirilməsində hamıya nümunə olmalıdırlar: "Vaxtilə Obamanın sələfi Corc Buş öyünürdü ki, Putinin ürəyindən keçənləri oxumağı bacarır. Amma o zaman bu bacarıq indiki nəticələri verməmişdi".
Müxbir Korin Lesn bildirir ki, Amerika prezidenti London danışıqlarında Polşada HHM sisteminin yerləşdirilməsi məsələsində güzəştə getməyib: "Bu məsələdə fikir ayrılıqları hələ aradan qaldırılmayıb, amma Obama Rusiyanın narahatlığını nəzərə alıb"".
Barak Obama ilə Dmitri Medvedevin London görüşünü şərh edən "The Guardian" redaksiya məqaləsində bildirir ki, ABŞ-ın beynəlxalq arenaya birinci dəfədir çıxan yeni prezidenti artıq real nəticələr əldə edib. B. Obama Moskva ilə fikir ayrılıqlarını pərdələməkdə maraqlı olmadığını nümayiş etdirib. Lakin onun siyasi kursu yalnız intonasiyanın dəyişməsindən ibarət deyil: "Əsl yenilik ondadır ki, Amerika nüvə silahları və onların yayılmamasına, eləcə də Əfqanıstandakı ordunun bununla təchizinə dair vacib məsələləri həll müstəvisi üzərinə daha çıxarmır".
Bundan başqa, ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsi Amerikaya Rusiyaya keçmiş SSRİ-nin üzvlərinin baxışları prizmasından deyil, soyuqbaşla yanaşmasına kömək edəcək. Bunu yazan qəzet xüsusi olaraq vurğulayır ki, Ukrayna və Gürcüstandakı qeyri-sabitlik yalnız Moskvanın manipulyasiyaları ilə əlaqədar deyil. Yazıda bildirilir ki, "hazırda Rusiya kasıblaşıb və o, inadkarlığını azalda bilər".
"The Times" qəzetinin şərhçisi Tim Rid hesab edir ki, Obama ilə Medvedev arasında hər iki ölkədə nüvə arsenalının ixtisarına dair əldə edilmiş razılaşma əməkdaşlıqda yeni eranın başlanğıcı deməkdir. Planlar reallaşdırılsa, dünya bu öldürücü silahdan qurtulmağa çox yaxınlaşacaq. İlk mərhələdə söhbət hər iki ölkənin nüvə arsenalını 1500, bəlkə də, 1000 başlığadək azaltmasından gedir. Ekspertlər bildirir ki, nüvə silahının olmadığı dünya ideyası ilk dəfədir ki, boş fantaziyadan reallığa çevrilir. Artıq bu problemin həlli Şimali Koreya və İrandan asılı ola bilər.
Şərhçi 1991-ci ildə əldə edilmiş və ABŞ-la Rusiyanın nüvə arsenallarının 10 mindən 5 minə endirilməsini nəzərdə tutan SNV-I müqaviləsinin müddətinin bu ilin dekabrında başa çatacağını xatırladır. Və hazırda söhbət bu sənədin müddətinin uzadılmasından yox, prinsipial olaraq yeni müqavilənin imzalanmasından gedir. "Çox güman ki, bu mövzu Barak Obamanın iyulda Moskvaya nəzərdə tutulmuş səfəri zamanı da diqqət mərkəzində saxlanılacaq əsas məqamlardan olacaq", - deyə məqalədə bildirilir.
Almaniyanın "Frankfurter Allge-meine Zeitung" qəzetinin şərhçisinin fikrincə isə, hətta Pxenyan və Tehranın nüvə iddiaları ilə Rusiya və ABŞ-ın nüvə arsenalları arasında birbaşa əlaqə olmasa belə, sonuncuların ixtisarı dünyada nüvə silahlarının yayılmaması rejiminin güclənməsinə səbəb olacaq. Bundan başqa, tərksilah sahəsində Rusiya ilə ABŞ arasında yeni dialoq ikitərəfli münasibətlərdəki gərginliyi də azalda bilər.

Did Russia and the USA reach real agreement?
In the first days of April, London was the centre, not only of big-time economics, but also of big-time politics. It was in London that Moscow-Washington relations were expected to be "reset" - at the first meeting of the Russian and US presidents, Dmitriy Medvedev and Barack Obama.
Commenting on the results of the talks at the London School of Economics and Political Science, Dmitriy Medvedev called Barack Obama his "new friend", while numerous Russian officials maintained that the approach and the "language" of the new administration had changed and that Washington was no longer acting on the principle that "everything has been decided and nothing will be reviewed". Moreover, the meeting also yielded specific results. This was not just an agreement to hold the next negotiations in Moscow. Diplomatic sources say that the Russian and US presidents decided to begin talks on a new document governing offensive arms (START) and to report on the results by July.
The joint communiqu? of the two presidents also gives cause for optimism: "We, the leaders of Russia and the United States, are ready to go beyond Cold War thinking and to give a new start to relations between our countries," the statement said.
However, it did not all go so smoothly. "Admitting that we still have disagreements over missile defence elements in Europe, we discussed new opportunities for equal international interaction in the sphere of missile defence, which take account of joint assessments of the challenges and threats presented by missiles and which are aimed at strengthening the security of our countries and our allies and partners," as journalists quoted the joint communiqu? issued by the two presidents. Experts point out that this means that Moscow failed in its bid to exchange the European missile defence system for access to the Qabala radar station. It had been quite clear that this initiative would be "voiced" during the London talks. But it was also clear that this prospect did not impress the USA, which is quite logical. The point is that in offering the Qabala radar station in return for a halt to the missile defence system in Europe, Moscow is trying to force the USA to accept a form of dialogue in which Washington would have to agree the level of its presence in Poland, Lithuania and other countries with Moscow. The new White House administration let it be known how Russia can "close the issue" of the US missile defence system: by using its influence on Iran and forcing Tehran to give up its nuclear and missile programme. But the Russians did not respond to this advice. Besides, the closure of the missile defence system in Europe in return for access to the Qabala radar station does not appear to be an equal exchange. The media has repeatedly reported that it is not clear what "degree of presence" at Qabala Russia has determined for the USA. And the very fact that Moscow will be regulating the "width of the door" through which the Americans will (or will not) be allowed to enter the Qabala radar station could not but give the USA food for thought.
The American journalist Thomas Goltz believes that Moscow is offering the USA "a rusty radar installation" which also irritates the civilian population. Finally, if you track the launch of an Iranian missile from the Qabala radar station, it is necessary to find out whether it is just a test or the launch of a live missile and, if it is a live missile, where it is heading and what can be done to intercept it without the several underground installations necessary along the possible trajectory of the missile.
Moreover, Moscow admits that there are still disagreements over Georgia. Currently, Russia presents the fact that Ukraine and Georgia were not invited to join the alliance at NATO's anniversary summit as a significant victory. But, on the other hand, the NATO summit did demand that Russia honour all its obligations with regard to Georgia and it spoke out in favour of granting UN, OSCE and EU observers free access to the whole territory of Georgia, including Abkhazia and South Ossetia.
One way or another, following the results of the "week of big-time diplomacy", the Georgian Foreign Ministry said that the country's authorities were quite pleased with the results of the NATO summit in Strasbourg and, mainly, with its position on the Caucasus conflict.
"The results of the NATO summit show that the member states of the alliance clearly support Georgia's Euro-Atlantic choice, its sovereignty and territorial integrity," the information and press department of the Georgian Foreign Ministry said in a statement. Of course, strictly speaking, these are the results of the NATO summit, not of the London talks, but what happened in Strasbourg gives plenty of food for thought on how discussions on Georgia ended in London.
Analysts and commentators offer different assessments of the results of the London talks. The Financial Times focuses on the agreement reached between Obama and Medvedev to step up talks on the significant reduction of strategic nuclear arms. The newspaper says that Obama sees a complete ban on nuclear weapons as the final goal of the dialogue. "Such a ban is the only thing that will persuade Iran and North Korea to give up their nuclear ambitions."
However, Russia has no intention of parting completely with its nuclear arsenal. According to the FT, the USA might meet Russia halfway in the situation surrounding the missile defence system in Eastern Europe if Medvedev begins more actively to persuade Iran to give up its nuclear programme. As for Moscow's bid to establish its own sphere of influence, this leaves Obama with a difficult task - "to persuade the Russian leadership that stability in neighbouring countries is better than an atmosphere of intimidation," the newspaper claims.
One of the most important results of the meeting was the stated intention of the USA and Russia to sign a new agreement on nuclear arms, says Germany's Frankfurter Rundschau, although the two countries' presidents failed to settle their disagreements on the American missile shield in Eastern Europe during their first meeting. "The agreements between Presidents Obama and Medvedev constitute a change in foreign policy, which has until now been a policy of confrontation," supposes Karl Grobe.
Barack Obama managed to secure a diplomatic breakthrough in relations with Russia, and the page of long-lasting tension was turned over, Le Monde writes with satisfaction. Moreover, they adopted another document on a final agreement in London for which Obama's advisers had not even hoped: this was Russia's recognition as a nuclear power with the second largest number of warheads, and the declaration of a refusal to recognize any "sphere of influence". Supporters of disarmament also welcomed this document because it sets a long-term goal - to come to peace without nuclear weapons, the newspaper says. Obama's advisers say that America and Russia must set an example in the strengthening of non-proliferation. "Obama's predecessor, George Bush, boasted that he saw Putin's soul, but this did not yield specific results." The American president did not compromise on the issue of deploying a missile defence system in Poland, reports correspondent Corine Lesnes, and the disagreements on this issue have not been settled yet, but Obama took account of Russia's concern.
In his first appearance in the international arena, the new US president has already achieved results, The Guardian says, in an editorial on the results of the Obama-Medvedev meeting. Obama said that he had no interest in covering up the disagreements with Russia, but his policy is not just a change of tone, the newspaper says. "The real innovation is that America no longer makes the settlement of the important issues of nuclear arms, the non-proliferation of nuclear arms and supplies to troops in Afghanistan expediently dependant on secondary issues," it writes.
"Moreover, the strengthening of bilateral relations will help America to avoid looking at Russia through the distorted prism of former Soviet allies," the newspaper says, referring to the fact that instability in Ukraine and Georgia was not solely due to Moscow's manipulations. Russia is now poorer and will probably restrain its ardour, the British daily believes.
A commentator in The Times, Tim Reed, thinks that the agreement between President Obama and his Russian counterpart Dmitriy Medvedev to begin talks on the reduction of the two countries' nuclear arsenals opens a new era of cooperation. If the plans are realized, the world will be much closer to getting rid of these deadly weapons. For the first time, the issue is of reducing nuclear arsenals to 1,500, and possibly to 1,000, warheads on both sides. For the first time the prospect of a nuclear-free world is turning from fantasy towards reality. The question now concerns the actions of North Korea and the ambitions of Iran.
The commentator says that the START-1 Treaty of 1991, which reduced the US and Russian arsenals from 10,000 to 5,000, expires in December this year. Instead of extending it, it is now a matter of signing a fundamentally new treaty. This will probably be the key subject during Barack Obama's visit to Moscow, scheduled for July, the article says.
According to the German newspaper Frankfurter Allgemeine Zeitung, even if there is no direct link between the nuclear ambitions of Iran and North Korea and the US and Russian arsenals, their reduction will strengthen the non-proliferation regime. Moreover, the new Ameri-can-Russian dialogue on issues of disarmament may reduce tensions in bilateral relations. In conclusion, the author warns the Russian leadership: don't think that Bush's successor will accept all Moscow's demands and adapt NATO's strategy to all the Kremlin's expectations.
This last remark requires special attention. When Medvedev threatened to deploy Iskanders in the Kaliningrad Region before learning about Obama's victory in the USA, experts warned that some people in Moscow are ready to assess Obama's victory as a sign of the USA's weakness or indecision, of which Russian "hawks" will try to take advantage. We can only hope that the meeting in London helped them get rid of such illusions without "reconnaissance in force".