LONDON "YENİLƏŞMƏ"Sİ
Aprelin ilk günlərində London yalnız böyük iqtisadiyyat yox, həm də böyük siyasət paytaxtına çevrildi. Moskva-Vaşinqton münasibətlərində əsas "yeniləşmə" məhz burada baş verməli idi. Söhbət Rusiya və ABŞ prezidentləri Dmitri Medvedevlə Barak Obamanın ilk görüşündən gedir.
Sonradan London iqtisadi məktəbində keçirilmiş görüşün nəticələrini şərh edən D. Medvedev B. Obamanı özünün "yeni yoldaşı" adlandırıb, Rusiyanın çoxsaylı rəsmiləri isə Vaşinqtonun yeni administrasiyasının məsələlərə yanaşmasının və "dil"inin dəyişdiyini, Amerikanın daha özünü "hər şey həll olunub və heç nəyə yenidən baxılmayacaq" prinsipi ilə aparmadığını söyləyiblər.
İki liderin görüşünün konkret nəticələri də var və bu, yalnız növbəti danışıqların Moskvada aparılmasına dair əldə edilmiş razılaşma deyil. Diplomatik mənbələrin bildirdiyinə görə, Rusiya və ABŞ prezidentləri strateji hücum silahlarına (SHS) dair yeni sənəd üzərində danışıqların başlanmasına qərar veriblər və müzakirələrin nəticələri artıq iyulda dövlət başçılarına məruzə olunmalıdır.
İki ölkə başçısının birgə kommunikesi də nikbinlik üçün yaxşı əsas verir: "Biz, Rusiya və ABŞ liderləri "soyuq müharibə" təfəkkürü dövründən çıxmağa və ölkələrimiz arasında münasibətlərə yeni start verməyə hazırıq".
Amma bütün bunlarla yanaşı, heç də hər şeyin rəvan olduğunu söyləmək düzgün olmazdı. Prezidentlərin birgə bəyanatında daha sonra deyilir: "Avropada hava hücumundan müdafiə sistemləri ilə bağlı aramızda fikir ayrılığının qaldığını etiraf edərək, həm ölkələrimizin, həm də müttəfiq və tərəfdaşlarımızın təhlükəsizliyinə təhdid olan raket çağırışları və təhlükələrinin birgə qiymətiləndirilməsini nəzərə alacaq bərabərhüquqlu beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdik". Ekspertlərin fikrincə, bu, Moskvanın ABŞ-ı Avropada HHM sistemi ilə Qəbələ RLS-in "mübadiləsi"nə razı sala bilmədiyi anlamına gətirir - bu təşəbbüsün Londonda səsləndiriləcəyi haqda açıq şəkildə danışılırdı. Lakin bu perspektivin Vaşinqtonu qane etmədiyi aydındır və bu tamamilə məntiqidir. Əvvəla, Avropadakı HHM əvəzinə, Qəbələ RLS-i təklif edən Moskva ABŞ-a elə dialoq forması qəbul etdirmək istəyir ki, Vaşinqton özünün Polşa, Litva və digər ölkələrdəki hərbi mövcudluğunu Moskva ilə razılaşdırmalı olsun. Amma amerikalıların Qəbələ RLS-ə "yox" deməsinin səbəbi yalnız bununla bağlı deyil. Əsas məsələ odur ki, Ağ evin yeni administrasiyasının fikrincə, Moskva Vaşinqtonun Avropadakı HHM-dən imtina etməsini istəyirsə, bunun çox sadə yolu var: Rusiya İrana təsir imkanlarından istifadə edərək, Tehranın nüvə və raket proqramından imtinasına nail olmalıdır. Amma amerikalıların bu məsləhətinə Rusiya hələ ki heç bir reaksiya vermir.
Digər tərəfdən, nəzərə almaq lazımdır ki, Avropada HHM sistemi ilə Qəbələ RLS "dəyişdirilmək" üçün bərabər alternativ deyil. İndiyədək KİV-də dəfələrlə bildirildiyi kimi, Rusiyanın ABŞ-ın Qəbələ RLS-də hansı səviyyədə iştirakını nəzərdə tutması bu günədək məlum deyil. Üstəlik, amerikalıların Qəbələ RLS-də hansı səviyyədə iştirak edəcəyini Rusiyanın müəyyənləşdirməsi də amerikalıları razı sala bilməz.
Amerikalı jurnalist Tomas Qolts hesab edir ki, Moskva Vaşinqtona "paslı radar" təklif edir, özü də bu radara ətrafdakı əhali də müsbət yanaşmır. Nəhayət, Qəbələ RLS İran tərəfdən raket atəşini yalnız qeydə ala bilər. Amma İranın raketinin hərbi hücum, yoxsa sınaq olduğunu, əgər söhbət hücumdan gedirsə, hədəf kimi hansı ərazinin götürüldüyü və s. müəyyənləşdirmək mümkün deyil.
ABŞ-Rusiya danışıqlarını şərh edərkən həm də qeyd olunmalıdır ki, Moskvada da etiraf edildiyi kimi, Gürcüstanla bağlı da fikir ayrılıqları qalmaqdadır. Bu gün Moskva NATO-nun yubiley sammitinə Ukrayna və Gürcüstanın dəvət almamasını Rusiyanın ciddi qələbəsi kimi təqdim edir. Lakin digər tərəfdən, NATO sammiti Rusiyadan Gürcüstanla bağlı üzərinə götürdüyü bütün öhdəliklərə əməl olunmasını tələb edib, BMT, ATƏT və Avropa İttifaqı müşahidəçilərinin, Abxaziya və Cənubi Osetiya da daxil olmaqla, bütünlükdə Gürcüstan ərazisinə azad şəkildə daxil olmasına imkan yaradılmasını istəyib. İstənilən halda, "böyük diplomatiya həftəsi"nin yekununda Gürcüstanın Xarici İşlər Nazirliyi bəyan edib ki, ölkə rəhbərliyi NATO-nun Strasburqda keçirilən sammitinin nəticələrindən, ilk növbədə Qafqaz münaqişəsinə aid məqamlardan tam razıdır. XİN-nin mətbuat və informasiya departamentinin bəyanatında deyilir: "NATO sammitinin nəticələri göstərir ki, alyansa üzv dövlətlər Gürcüstanın avroatlantik məkana inteqrasiya seçimini, onun suverenliyi və ərazi bütövlüyünü bir daha tam dəstəkləyir".
Əlbəttə ki, formal məntiq nöqteyi-nəzərindən bu, London danışıqlarının yox, NATO sammitinin nəticələridir. Lakin Strasburqda baş verənlər Londonda Gürcüstanla bağlı danışıqların nə ilə sonuclandığını düşünmək üçün xeyli əsas verir.
Analitiklər və şərhçilər London danışıqlarının yekunlarını müxtəlif cür qiymətləndirirlər. Britaniyanın "The Financial Times" qəzeti Obama ilə Medvedevin strateji nüvə silahlarının ciddi şəkildə ixtisarı istiqamətində danışıqların sürətləndirilməsi ilə bağlı əldə etdikləri razılaşmaya diqqət çəkir. Qəzet bildirir ki, bu istiqamətdə dialoqun yekunu nüvə silahlarına tam qadağa qoyulmasını nəzərdə tutur: "Belə qadağa İran və Şimali Koreyanın nüvə iddialarından imtinasına nail olmaq üçün yeganə vasitədir".
Lakin Rusiya nüvə arsenalından tam imtina etmək fikrində deyil. "FT" hesab edir ki, Medvedevin Tehranı nüvə proqramından imtinaya razı salmaq üçün aktiv fəaliyyətə keçəcəyi təqdirdə, Vaşinqton da Avropada HHM sisteminin yerləşdirilməsi məsələsində Rusiya ilə razılığa gedə bilər.
Moskvanın nüfuz dairəsi yaratmaq cəhdlərinə gəlincə, bu, Obamanın qarşısında çətin vəzifələr qoyur: "O, Rusiya rəhbərliyini inandırmalıdır ki, müəyyən dövlətlərdə qorxu atmosferindənsə, sabitlik daha yaxşıdır".
Almaniyanın "Frankfurter Rundschau" qəzeti də yazır ki, danışıqların ən vacib nəticəsi ABŞ-la Rusiyanın nüvə silahları ilə bağlı yeni müqavilənin imzalanmasına dair razılaşma əldə etməsidir. "Lakin iki prezident ilk görüşdə Vaşinqtonun Avropada HHM sistemi yerləşdirməsi məsələsi ətrafında razılığa gələ bilmədilər", - deyə yazıda qeyd olunur. Müəllif hesab edir ki, Obama ilə Medvedev arasında razılaşma "indiyədək qarşıdurma kursuna əsaslanan xarici siyasətin dəyişməsi anlamına gəlir".
"Le Monde"nin şərhçisi yazır ki, Barak Obama rusiyalı həmkarı ilə görüşdə münasibətlərdə irəliləyişə nail olub və uzun aylardır davam edən gərginlik səhifəsi qapanıb. Bundan başqa, Londonda Obamanın məsləhətçilərinin onsuz da yekun həllinə ümid bəsləmədikləri daha bir məsələ ilə əlaqədar sənəd qəbul olunub: söhbət hərbi başlıqların sayına görə, Rusiyanın dünyanın ikinci nüvə dövləti statusunda qəbul edilməsindən və hər hansı "nüfuz dairəsi"nin tanınmasının imtinasından gedir.
"Tərksilahın tərəfdarları bu sənədi həm də ona görə alqışlayırlar ki, orada uzunmüddətli məqsəd - nüvə silahının olmadığı dünya yaratmaq istəyi əks olunub", - deyə yazıda bildirilir. Obamanın məsləhətçiləri hesab edirlər ki, Amerika və Rusiya nüvə silahlarının yayılmaması rejiminin möhkəmləndirilməsində hamıya nümunə olmalıdırlar: "Vaxtilə Obamanın sələfi Corc Buş öyünürdü ki, Putinin ürəyindən keçənləri oxumağı bacarır. Amma o zaman bu bacarıq indiki nəticələri verməmişdi".
Müxbir Korin Lesn bildirir ki, Amerika prezidenti London danışıqlarında Polşada HHM sisteminin yerləşdirilməsi məsələsində güzəştə getməyib: "Bu məsələdə fikir ayrılıqları hələ aradan qaldırılmayıb, amma Obama Rusiyanın narahatlığını nəzərə alıb"".
Barak Obama ilə Dmitri Medvedevin London görüşünü şərh edən "The Guardian" redaksiya məqaləsində bildirir ki, ABŞ-ın beynəlxalq arenaya birinci dəfədir çıxan yeni prezidenti artıq real nəticələr əldə edib. B. Obama Moskva ilə fikir ayrılıqlarını pərdələməkdə maraqlı olmadığını nümayiş etdirib. Lakin onun siyasi kursu yalnız intonasiyanın dəyişməsindən ibarət deyil: "Əsl yenilik ondadır ki, Amerika nüvə silahları və onların yayılmamasına, eləcə də Əfqanıstandakı ordunun bununla təchizinə dair vacib məsələləri həll müstəvisi üzərinə daha çıxarmır".
Bundan başqa, ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsi Amerikaya Rusiyaya keçmiş SSRİ-nin üzvlərinin baxışları prizmasından deyil, soyuqbaşla yanaşmasına kömək edəcək. Bunu yazan qəzet xüsusi olaraq vurğulayır ki, Ukrayna və Gürcüstandakı qeyri-sabitlik yalnız Moskvanın manipulyasiyaları ilə əlaqədar deyil. Yazıda bildirilir ki, "hazırda Rusiya kasıblaşıb və o, inadkarlığını azalda bilər".
"The Times" qəzetinin şərhçisi Tim Rid hesab edir ki, Obama ilə Medvedev arasında hər iki ölkədə nüvə arsenalının ixtisarına dair əldə edilmiş razılaşma əməkdaşlıqda yeni eranın başlanğıcı deməkdir. Planlar reallaşdırılsa, dünya bu öldürücü silahdan qurtulmağa çox yaxınlaşacaq. İlk mərhələdə söhbət hər iki ölkənin nüvə arsenalını 1500, bəlkə də, 1000 başlığadək azaltmasından gedir. Ekspertlər bildirir ki, nüvə silahının olmadığı dünya ideyası ilk dəfədir ki, boş fantaziyadan reallığa çevrilir. Artıq bu problemin həlli Şimali Koreya və İrandan asılı ola bilər.
Şərhçi 1991-ci ildə əldə edilmiş və ABŞ-la Rusiyanın nüvə arsenallarının 10 mindən 5 minə endirilməsini nəzərdə tutan SNV-I müqaviləsinin müddətinin bu ilin dekabrında başa çatacağını xatırladır. Və hazırda söhbət bu sənədin müddətinin uzadılmasından yox, prinsipial olaraq yeni müqavilənin imzalanmasından gedir. "Çox güman ki, bu mövzu Barak Obamanın iyulda Moskvaya nəzərdə tutulmuş səfəri zamanı da diqqət mərkəzində saxlanılacaq əsas məqamlardan olacaq", - deyə məqalədə bildirilir.
Almaniyanın "Frankfurter Allge-meine Zeitung" qəzetinin şərhçisinin fikrincə isə, hətta Pxenyan və Tehranın nüvə iddiaları ilə Rusiya və ABŞ-ın nüvə arsenalları arasında birbaşa əlaqə olmasa belə, sonuncuların ixtisarı dünyada nüvə silahlarının yayılmaması rejiminin güclənməsinə səbəb olacaq. Bundan başqa, tərksilah sahəsində Rusiya ilə ABŞ arasında yeni dialoq ikitərəfli münasibətlərdəki gərginliyi də azalda bilər.

ЛОНДОНСКАЯ "ПЕРЕЗАГРУЗКА"
В первые дни апреля Лондон был столицей не только большой экономики, но и большой политики. Именно здесь должна была состояться главная "перезагрузка" отношений Москвы и Вашингтона - первая встреча президентов России и США Дмитрия Медведева и Барака Обамы.
Уже потом, комментируя итоги переговоров в Лондонской экономической школе, Дмитрий Медведев называл Барака Обаму "своим новым товарищем", а многочисленные российские официальные лица утверждали, что подходы и "язык" новой администрации изменились, что Вашингтон уже не ведет себя по принципу "все решено и пересмотрено не будет". Более того, у встречи есть и конкретные результаты. И это не только решение провести следующие переговоры в Москве. Как указывают дипломатические источники, президенты России и США поручили начать переговоры по новому документу, касающемуся  стратегических наступательных вооружений (СНВ), и доложить результаты к июлю.
Солидный повод для оптимизма дает и совместное коммюнике двух президентов: "Мы, лидеры России и США, готовы выйти за рамки мышления эпохи холодной войны и дать новый старт отношениям между нашими странами", - говорится в заявлении.
Впрочем, не все так гладко. "Признавая, что у нас сохраняются разногласия в отношении элементов противоракетной обороны в Европе, мы обсудили новые возможности для равноправного международного взаимодействия в области ПРО, учитывающего совместные оценки ракетных вызовов и угроз и направленного на укрепление безопасности наших стран, а также безопасности наших союзников и партнеров", - цитируют журналисты совместное заявление президентов. Как отмечают эксперты, это означает, что Москве не удалось заставить США обменять европейскую ПРО на доступ американских специалистов на Габалинскую РЛС, - о том, что эта инициатива будет "озвучена" на лондонских переговорах, говорили вполне определенно.
Но явно, что эта перспектива США не впечатлила, что, в общем-то, вполне логично. И дело даже не в том, что, предлагая Габалинскую РЛС взамен позиционного района ПРО в Европе, Москва пытается навязать США такую форму диалога, когда Вашингтону пришлось бы согласовывать с Москвой уровень своего военного присутствия в Польше, Литве и других странах. Новая администрация Белого дома весьма недвусмысленно дала понять, каким путем Россия может "закрыть вопрос" с американской ПРО: используя свое влияние на Иран, заставив Тегеран отказаться от  ядерной и ракетной программ.
Но в России на этот совет не отреагировали. Причем обмен размещения ПРО в Европе на РЛС в Габале получается далеко не равноценным. Как уже многократно указывалось в СМИ, непонятно, какую именно "степень присутствия" в Габале определяла для США Россия. Да и сам факт, что именно Москва будет регулировать "ширину калитки", через которую на Габалинскую РЛС будут пускать (или "не пущать") американцев, не мог не заставить США задуматься.
Американский журналист Томас Гольц считает, что Москва предлагает США "ржавый радар", который к тому же вызывает глубокую неприязнь у мирного населения. Наконец, если засечь при помощи Габалинской РЛС запуск иранской ракеты, то надо еще разобраться, испытания  это или боевой пуск, и если боевой, то куда она летит дальше. И что с ней, соответственно, делать без установок шахтного базирования, которых на пути возможной траектории ракеты лучше иметь несколько.
Кроме того, как признают в Москве, разногласия сохранились и по Грузии. Сегодня в России тот факт, что на юбилейном саммите НАТО Украина и Грузия не получили приглашения в Альянс, преподносят как свою значительную победу. Но, с другой стороны, саммит НАТО потребовал от России выполнить все обязательства в отношении Грузии и высказался за предоставление свободного доступа наблюдателей ООН, ОБСЕ и ЕС на всю территорию Грузии, включая Абхазию и Южную Осетию.
Так или иначе, по итогам "недели большой дипломатии" грузинский МИД заявил, что власти страны вполне удовлетворены результатами прошедшего в Страсбурге саммита НАТО, в первую очередь позицией, касающейся кавказского конфликта.
"Итоги саммита НАТО свидетельствуют, что государства - члены Альянса вновь однозначно поддерживают евроатлантический выбор Грузии, ее суверенитет и территориальную целостность", - говорится в заявлении департамента по информации и печати МИД Грузии. Конечно, с точки зрения формальной логики это итоги саммита НАТО, а не лондонских переговоров, но то, что произошло в Страсбурге, дает изрядную пищу для размышлений, чем же закончились дискуссии по Грузии в Лондоне.
Аналитики и комментаторы по-разному оценивают итоги переговоров в Лондоне. Британская The Financial Times фокусирует внимание на достигнутой Обамой и Медведевым договоренности форсировать переговоры о значительном сокращении стратегических ядерных вооружений. Как подчеркивает издание, Обама обозначает конечной целью диалога полный запрет на ядерное оружие. "Такой запрет - единственное, что убедит Иран и Северную Корею отказаться от ядерных амбиций".
Россия, однако, не намерена расставаться с ядерным арсеналом полностью. По мнению FT, США могут пойти России навстречу в ситуации с системой ПРО в Восточной Европе, если Медведев станет активнее отговаривать Иран от ядерной программы. Что до стремления Москвы установить сферу влияния, то оно ставит перед Обамой сложнейшую задачу - "убедить российское руководство в том, что стабильность в сопредельных странах лучше атмосферы запуганности", утверждает издание.
Важнейшим результатом встречи стало намерение США и России заключить новый договор о ядерном вооружении, пишет комментатор немецкой Frankfurter Rundschau, хотя президентам двух стран в ходе их первой встречи не удалось урегулировать разногласия относительно американского противоракетного щита в Восточной Европе. "Договоренности между президентами Обамой и Медведевым являют собой смену внешней политики, которая до сих пор имела конфронтационный курс", - полагает Карл Гробе.
Бараку Обаме удался дипломатический прорыв в отношениях с Россией, страница многомесячной напряженности перевернута, с удовлетворением пишет обозреватель Le Monde. Кроме того, был принят еще один документ, на окончательное согласование которого в Лондоне советники Обамы и не надеялись: речь идет о признании за Россией статуса второй по количеству боеголовок ядерной державы, при этом декларируется отказ признавать какую-либо "сферу влияния". Сторонники разоружения приветствовали этот документ еще и потому, что в нем ставится долгосрочная цель - прийти к миру без ядерного оружия, отмечает издание. Советники Обамы говорят, что Америка и Россия должны показать пример укрепления режима нераспространения.
"Предшественник Обамы, Джордж Буш хвастался, что увидел душу Путина, но это не принесло особых результатов". Американский президент не пошел на уступки в вопросе размещения ПРО в Польше, информирует корреспондент Корин Лесн, разногласия в этом деле пока не урегулированы, но Обама принял к сведению российскую озабоченность. Впервые появившись на международной арене, новый президент США уже достиг результатов, утверждает The Guardian в редакционной статье, комментируя итоги встречи Обамы с Медведевым. Обама заявил, что не заинтересован вуалировать разногласия с Россией, но его курс - это не только смена интонации, отмечает издание. "Истинная новизна в том, что Америка больше не ставит решение важных вопросов о ядерных вооружениях, нераспространении ядерного оружия и снабжении войск в Афганистане в нецелесообразную зависимость от второстепенных", - пишет газета.
"Кроме того, укрепление двусторонних связей поможет Америке не воспринимать Россию через искажающую призму экс-сателлитов СССР", - утверждает издание, ссылаясь на то, что нестабильность в Украине и  Грузии вызвана не только манипуляциями Москвы. Россия сейчас обеднела и, возможно, умерит свою напористость, предполагает британская газета.
Комментатор The Times Тим Рид считает, что достигнутая президентом Обамой и его российским коллегой Дмитрием Медведевым договоренность начать переговоры по сокращению ядерных арсеналов обеих стран означает начало новой эры сотрудничества. Если планы будут реализованы, то мир станет значительно ближе к избавлению от этого смертоносного оружия. Впервые речь заходит о сокращении ядерных арсеналов до 1500, а возможно, и до 1000 боеголовок с каждой стороны. Впервые, как утверждают эксперты, перспектива безъядерного мира превращается из досужей фантазии в реальность. Вопрос теперь упирается в действия КНДР и амбиции Ирана.
Обозреватель напоминает, что договор СНВ-I от 1991 года, сокративший арсеналы США и России с 10 до 5 тысяч, истекает в декабре этого года. И вместо пролонгации речь идет о подписании принципиально нового соглашения. Вероятно, эта тема станет ключевой во время визита Барака Обамы в Москву, запланированного на июль, говорится в статье.
По мнению обозревателя немецкой газеты Frankfurter Allgemeine Zeitung, даже если прямой взаимосвязи между ядерными амбициями Ирана и Северной Кореи и арсеналами США и России не существует, их сокращение приведет к усилению режима нераспространения. Кроме того, новый американо-российский диалог по вопросам разоружения может привести к снижению общей напряженности в двусторонних отношениях.