Gürcüstan qarşısında dayanan problemlərin həlli üçün M. Saakaşvilinin hakimiyyətdən kənarlaşdırılması kifayət deyil
Tbilisi üçün ötən ilin avqustunda Moskva ilə yaşanmış "beşgünlük müharibə" Abxaziya və Güney Osetiyanın tam itirilməsi ilə nəticələndi və bu, vaxtilə "qızılgül inqilabı" ilə hakimiyyətə gəlmiş Mixail Saakaşvilinin imicinə qara ləkə oldu. Gürcülər prezidentlərinin həmin ağır günlərdə, bombardman zamanı necə qaçdığını, həmçinin əsəblə qalstukunu çeynədiyini əks edirən və bütün dünyanın izlədiyi kadrları yaddan çıxarmayıblar.
Bundan başqa, Gürcüstan prezidentinin rəqibləri onu avtoritarizmdə, son prezident seçkisinin nəticələrini saxtalaşdırmaqda, həmçinin dövlət vəsaitinin şəxsi tələbatları üçün sərf olunmasında və s. günahlandırırlar.
Nəticədə, aprelin 9-da Gürcüstanın aparıcı müxalifət partiyaları Saakaşvilinin istefası tələbi ilə mitinqlərə başladılar.
Qeyd edək ki, bu tarix təsadüfən seçilməyib: 1989-cu ilin məhz həmin günündə ölkədə Sovet İttifaqına qarşı keçirilən nümayişlər 20 nəfərin ölümü ilə nəticələnmişdi. Hesab olunur ki, Gürcüstanın yeni tarixindəki həmin hadisə, SSRİ-nin dağılması prosesində həlledici rol oynayıb.
20 ildən sonra Tbilisinin mərkəzi küçəsi yeniə də nümayişçilərlə doludur, amma xoşbəxtlikdən bu dəfə hələ ki qurbansız ötüşmək mümkün olur.
Müxtəlif hesablamalara görə, 50-100 min insanın iştirak etdiyi mitinq, nisbətən sakit keçib. Yeganə insident nümayişçilərin Prezident İqamətgahına yerkökü atmaları olub - bununla Saakaşvilinin əleyhdarları onu qorxaq dovşana bənzədiblər. Müxalifət liderlərindən biri Bejan Qunava bunu Saakaşvilinin "öz xalqından qorxması" ilə əsaslandırmağa çalışıb.
Meydana toplaşanların əsas tələbi isə bir olub: "Mişa, get!".
Müxalifət dairələri bildirir ki, aprelin 11-i axşam, təxminən 50 nəfər naməlum şəxs nümayişçilərin toplaşdığı meydana soxularaq, səhnəni dağıdıb, mitinqin idarə edildiyi səsgücləndirici cihazları sındırıb, nümayişdən sonra meydanda qalan müxalifətçilərdən 3-nü döyüblər. Məsələ ilə bağlı açıqlama verən Gürcüstanın daxili işlər nazirinin müavini Yekaterina Zquladze bəyan edib ki, müxalifətin mətbuat mərkəzinin dağıdılmasına DİN-in heç bir aidiyyəti yoxdur və hadisənin kim tərəfindən törədildiyi araşdırılmalıdır.
Müxalifət isə mümkün təxribatlar haqda xəbərdarlıq etməyi lazım bilib: "Bizə məlumatlar daxil olur ki, yaxın vaxtlarda hökumət şəhərin müxtəlif yerlərinə polis patrullarına məxsus köhnə avtomobillər toplayacaq, həmin avtomobillər yararsız hala salınacaq və bunda müxalifət tərəfdarları günahlandırılacaq".
Daxili işlər nazirinin DİN-in nümayişlərin gedişinə müdaxilə etməyəcəyi, lakin mitinqçilər tərəfindən antikonstitusiyon hərəkətlərin qarşısının birmənalı olaraq alınacağına dair açıqlamasının fonunda müxalifətin bu xəbərdarlığı xüsusi diqqətəlayiqdir.
Qeyd edək ki, Tbilisinin mərkəzində nümayişlərin aprelin 16-dək keçirilməsinə icazə verilib.
Aprelin 10-da isə müxalifət ölkədə "vətəndaş itaətsizliyi"nin başlandığını bəyan edib. Aksiya parlament və İctimai Televiziyanın binaları önündə gündəlik piketlərlə müşayiət olunur.
Analoji aksiyalar həmçinin Prezident İqamətgahına aparılan yollarda da keçirilir.
Gürcüstan müxalifətinin əsas simaları isə - ölkənin BMT-dəki sabiq nümayəndəsi, hazırda "Gür-cüstan Naminə Alyans" partiyasına liderlik edən İrakli Alasaniya (növbədənkənar prezident seçkisinin keçiriləcəyi təqdirdə məhz o, prezidentliyə potensial namizədlərdən biri hesab olunur), həmçinin ölkə parlamentinin sabiq spikeri, "qızılgül inqilabı"nın müəlliflərindən olan, indi isə "Demokratik Hərəkat - Vahid Gürcüstan" hərəkatının lideri Nino Burcanadze, parlamentin deputatı və biznesmen Levan Qaçeçiladze (son prezident seçkisində 2-ci yeri tutub), Leyboristlər Partiyasının rəhbəri Şalva Natelaşvili və digərləridir. Onların hamısı hakimiyyətlə dialoqdan imtina edirlər. Mitinqçilər qarşısında çıxış edən Burcanadze bəyan edib ki, "Saakaşvili mütləq istefa verməlidir, çünki bunu xalq tələb edir". Alasaniya isə prezidentə ictimaiyyət nümayəndələrinin də iştirakı ilə canlı efirdə debata çıxmağı təklif edib. Bununla yanaşı, o bildirib ki, müzakirə obeykti yalnız prezidentin istefası məsələsi ola bilər. Şalva Natelaşvili isə Saakaşvilini "gedər-gəlməzə" göndərməyə söz verib.
Bununla yanaşı, müxalifət bəyan edib ki, öz tələblərinə yalnız dinc yolla nail olmaq fikrindədir.
M. Saakaşvili də əvvəlki illərdən, xüsusilə nümayişçilərin polis və xüsusitəyinatlılar vasitəsilə gözyaşardıcı qazla dağıdıldığı 2007-ci ilin payızında baş verənlərdən əməlli-başlı dərs alıb. Odur ki, hakimiyyət hələ ki, mitinqçilərə qarşı tədbirlər görməyə tələsmir. Bununla yanaşı, prezident müxalifətin ultimatumlarına da əhəmiyyət vermir. O, prezidentlik müddətinin sonunadək hakimiyyətdən getmək fikrində olmadığını bildirir və xüsusilə iqtisadi böhran şəraitində hakimiyyət dəyişikliyinin məqsədəuyğun olmadığını bəyan edir.
Saakaşvilinin xeyrinə olan daha bir məqam keçirilən müxtəlif rəy sorğularıdır - əhalinin cəmi 28%-i hazırkı dövlət başçısının istefasının tərəfdarıdır. Belə görünür ki, bütün səhvlərə baxmayaraq, prezidentin cinayətkarlığın səviyyəsinin aşağı salınması, investisiyaların cəlbi və Gürcüstanın Qərbə tərəf istiqamətləndirilməsinə yönəldilmiş siyasəti xüsusi çəkiyə malikdir.
Lakin o da ola bilər ki, gürcü ictimaiyyəti, sadəcə, daimi siyasi gərginlikdən bezib. Daha bir məqam: xalq müxalifətin sıralarında yalnız Saakaşvilini əvəzləyəcək yox, həm də onun səhvlərini düzəldəcək və ölkəni birləşdirəcək lider görmür.
Məsələn, N.Burcanadze mitinqdəki çıxışı zamanı 2007-ci il noyabrın 7-də polisin mitinqi dağıtdığı zaman nümayişçiləri müdafiə edə bilmədiyi üçün kütlədən üzr istəyib. "Bu gün isə söz verirəm ki, yanınızda olacağam və Saakaşvilinin istefasına nail olmaq üçün sonadək mübarizə aparacağam. Biz birliyimizlə Saakaşvilinin istefasına nail olacağıq", - deyən xanım siyasətçinin çıxışı alqışlarla qarşılansa da, bu alqışları fit səsləri üstələyib.
Müxalifətçilər Saakaşviliyə qarşı əsas arqument kimi ötən ilin avqustunda yaşanmış hadisələri qoyurlar. Şüar isə belədir: "Müharibəni uduzmuş prezident istefa verməlidir".
İrakli Alasaniya deyir: "Mən abxaz və osetin qardaşlarımıza müraciət etmək istəyirəm. Bilin ki, bu gün bütün Gürcüstan sizə qardaş əlini uzadır. Aramızda mövcud olan bütün problemlər danışıqlar və qarşılıqlı inamın bərpası ilə çözüləcək".
Amma hamı anlayır ki, bütün bunlar, sadəcə, sözlərdir. Müxalifətin Abxaziya və Güney Osetiyanın geri qaytarılması ilə nəticələnəcək real proqramı yoxdur. Onların qələbə qazanacağı təqdirdə, hakimiyyətdə bir-biri ilə mübarizə aparmayacaqlarına da zəmanət vermək mümkün deyil.
Qərb isə Gürcüstanı sakitliyə çağırır. Avropa İttifaqının Güney Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Piter Semnebi Aİ-nin Gürcüstanda hakimiyyətlə müxalifət arasında danışıqların təşkili prosesinə qoşula biləcəyini istisna etməyib.
Gürcüstanın bəzi KİV-də isə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun bəyanatı yer alıb. Moskvanın adından danışan nazir guya deyib ki, o, gürcü müxalifətinə kömək etməyə hazırdır. Bu informasiyaya cavab olaraq, ictimaiyyətdə Moskva ilə münasibətlərin bərpasının tərəfdarı kimi tanınan Burcanadze "müxalifətin Rusiyanın köməyinə ehtiyacının olmadığını" bəyan edib.
"Qruziya online" xəbər verir ki, ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Riçard Yeker gürcü müxalifətinin Mixail Saakaşvilini istefaya çağırmasının Gürcüstanın daxili işi olduğunu söyləyib: "Səfirliyimizdən etiraz aksiyasının dinc xarakter daşımasına dair məlumatlar alırıq. ABŞ Gürcüstanı demokratik dövlət qurulucuğu məsələsində dəstəkləyir. Əlbəttə ki, demokratik dövlət quruculuğu dinc etiraz aksiyalarının keçirilməsini də nəzərdə tutur".
Göründüyü kimi, Qərb Gürcüstan hakimiyyətinə birbaşa dəstəkdən yayınır. Müxalifət isə Saakaşvilini ölkənin üzləşdiyi bütün faciələrin səbəbkarı sayır.
Həqiqətən də o, çox şeyə görə məsuliyyət daşıyır. Lakin bu, o demək deyil ki, Saakaşvilinin yoxluğu Gürcüstanın qarşısında duran bütün problemlərin tam həllinə yol açacaq. Aydındır ki, küçələrdə mitinqlər təşkil etməklə də həmin problemlərin çözülməsi mümkün deyil. Xüsusilə də Gürcüstanın hazırda düşdüyü iqtisadi böhran şəraitində.
İctimai qarşıdurma və mümkün qarışıqlıq ölkə üçün elə ciddi problem yarada bilər ki, bundan sonra prezidentin kimliyi artıq o qədər də əhəmiyyət daşımaz.

DON'T EXPECT THE REVOLUTION TO REVOLT…
For Tbilisi, last August's five-day war with Moscow resulted in the total loss of Abkhazia and South Ossetia. This is a black mark on the image of Georgian leader Mikheil Saakas-hvili, who gained office on the back of the Rose Revolution. Georgians have not forgotten their president's strange behaviour during those dark days either - the whole world saw funny pictures of Saakashvili running from bombs that no-one else could see or hear and also the shocking moment when he nervously chewed his own tie. The president's opponents also accuse him of authoritarianism, falsifying the results of the last presidential elections and unacceptable state spending (for example, on personal requirements).
As a result, on 9 April Geor-gia's leading opposition parties began a protest action, calling for Saakashvili's resignation. The date was chosen deliberately, as on 9 April 1989 20 people died in demonstrations in the republic against Soviet power. These events are thought to have been decisive in the collapse of the USSR and Georgia's recent history.
Twenty years later Tbilisi's main street is again full of protesters, but fortunately there have been no injuries so far. The rally, which was attended by 50 to 100,000 people, according to different estimates, passed off relatively calmly. The presidential residence was pelted with carrots, as those who don't like Saakashvili tried to show that he is a cowardly rabbit, because, as opposition leader Bezhan Gunava said, "he is afraid of his own people". "Misha, go!" protesters shouted.
According to opposition spo-kesmen, in the evening of 11 April some 50 people broke through into the square where the protesters were gathered, broke the stage, damaged the equipment and beat up three of the people who had stayed behind after the rally. Georgian Deputy Interior Minister Eka Zghuladze said that the Interior Ministry had nothing to do with the destruction of the opposition's press centre and the culprits still had to be found. The opposition, meanwhile, is warning of provocation: "We have information that the authorities are planning in the near future to put old police patrol cars in various districts of the city - they will be smashed and the blame will be placed on opposition activists and supporters." These are remarkable comments, especially against the backdrop of the interior minister's promises that the ministry would not hinder the demonstrations, but would be tough on any illegal actions by protesters. Permission for protest actions in the city centre has been granted until 16 April.
Earlier, on 10 April, opposition leaders announced the start "of civil disobedience", which would take the form of daily pickets of the parliament building and Public TV building and also of the roads leading to the presidential residence.
The Georgian opposition's leaders include Georgia's former permanent representative to the UN and current leader of the Alliance for Georgia, Irakli Alasania (he is considered one of the candidates if early presidential elections are held), former parliamentary chairwoman and one of the initiators of the Rose Revolution, Nino Burjanadze, who is now the leader of the Democratic Movement-United Georgia, member of parliament and businessman Levan Gache-chiladze (who came second in the last presidential elections) and Labour Party leader Shalva Natelashvili. They have all rejected dialogue with the authorities. Addressing the rally, Burjanadze said that Saakashvili "has to resign, as the people are demanding this". Alasania offered talks with the president on condition that everything be broadcast live and conducted in the presence of representatives of the public, with the only possible topic of the talks the resignation of the head of state. Shalva Natelashvili promised to send Saakashvili "into the political wilderness from where he will never return".
The opposition stresses that it intends to achieve its demands in a purely peaceful fashion. Saakas-hvili himself has also learnt the lessons of the past few years, especially of the autumn 2007 rally when protesters were dispersed by the police and special forces, using water cannon and tear gas. Therefore, the authorities are in no hurry to take open, targeted action against the opposition. And the president is not paying any attention to the ultimatums either - he says that he does not intend to stand down ahead of time, especially as a change in leadership during the economic crisis would be extremely ineffective.
Saakashvili is also bolstered by various opinion polls that show that only 28 per cent of the population wants the current head of state to resign. The president's actions on reducing crime levels, attracting investment and turning Georgia towards the West do carry weight, although they pale beside all the failures.
The Georgian public may simply be tired of the constant political tension. Another aspect is that the people do not think any of the opposition leaders could replace Saakashvili and put right his mistakes and unite the country as well. During her speech at the rally Nino Burjanadze decided to apologize to the people for not being able to protect them during the dispersal of the 7 November 2007 demonstration. "Today I promise you that I will stand alongside you and fight until the end for the removal of Saakashvili. Through our unity we will achieve Saakashvili's resignation," she said, but her remarks were greeted with whistles rather than applause.
The opposition have made the events of last August their main argument against Saakashvili. "A president who has lost a war should resign," one slogan says. "I want to say to our brother Abkhaz and Ossetians that today the whole of Georgia is offering them the hand of friendship and all the problems existing between us will be resolved through talks and confidence building," Irakli Alasania said.
These are only words. The opposition leaders do not have a realistic, viable programme to return Abkhazia and South Ossetia to Georgia, just as they have no guarantee that if they get in, they won't start fighting amongst themselves for power.
Against this backdrop the West is calling on Georgians to keep the peace. The European Union's special representative for the South Caucasus, Peter Semneby, did not rule out the possibility of the EU getting involved in organizing talks between the Georgian authorities and the opposition.
At the same time, much of the Georgian media has published a statement that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has allegedly, on behalf of Russia, expressed readiness to help the Georgian opposition. In response to this report, Burjanadze, who is considered one of the supporters of patching up relations with Moscow in the opposition camp, said that "the opposition in Georgia does not need help from Russia".
US State Department spo-kesman Richard Aker said that the Georgian opposition's demands for President Mikheil Saakashvili's resignation are an internal Georgian matter, Georgia Online reported. "We have heard from our embassy that the protests have been peaceful. The United States support Georgia in its process of building a democratic state; of course, building democracy also includes the right of peaceful protest," Aker said.
The West is holding back from direct support for the Georgian authorities. The opposition present Saakashvili as the main culprit for all the country's misfortunes. He does indeed bear responsibility for a great deal, but that doesn't mean that his absence will miraculously solve all Georgia's problems. It will be much more difficult to tackle them than to hold some street protests.
Moreover, in the economic situation in which Georgia currently finds itself, public conflict and possible unrest could become fatal for the country and it would no longer matter who was president.