AVTOMOBİL BAZARI DEPRESSİYA ŞƏRAİTİNDƏ
Ötən ilin payızından başlayan dünya böhranı nəticəsində ən ağır vəziyyətə düşən iqtisadiyyat sahələrindən biri dünya avtomobil sənayesi oldu. Demək olar ki, hər gün KİV-də ABŞ, Yaponiya və Avropanın aparıcı avtomobil nəhənglərinin gəlirlərinin azalması, istehsalın məhdudlaşdırılması və hətta zavodların bağlanması barədə xəbərlər yayılır. Yaxın iki il üzrə proqnozlar da ümidverici deyil, demək olar ki, bütün aparıcı avtomobil konsernləri zərər və istehsalın azalmasının qaçılmazlığını düşünürlər. Təbii ki, qlobal avtomobil böhranı bizim ölkəyə də təsirsiz ötüşə bilməz. Avtomobil idxalı yetərincə azalıb. Bankların çoxunun avtomobil kreditlərindən imtina etməsi onların satışını da ciddi şəkildə aşağı salıb.
Azərbaycanın yeni və işlənmiş minik avtomobilləri bazarı, praktik olaraq, bütövlükdə idxalla bağlıdır. Bu ilin yanvar ayına olan göstəricilərə görə, ölkə üzrə minik avtomobillərinin sayı 800 mini keçib və hər il bu say 70-80 min ədəd artır. Müqayisə üçün bildirək ki, ötən il ölkəyə rekord sayda - 89044 ədəd minik avtomobili gətirilib. Bir il qabaq isə idxal rəqəmi  70963 idi, yəni 2007-ci ilə baxanda 2008-ci ildə avtomobil idxalında 25,4% artım olub və bu da demək olar ki, 2006-cı ilin göstəricisinə (70031 ədədə) bərabər olub.
Avtomobil satışları iki dəfə düşəcək
Təəssüf ki, bu il həyəcanlı statistika ilə başlayır. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, yanvar ayında ölkəyə 5091 avtomobil gətirilib ki, bu da ötən ilin yanvar ayının göstəricilərinə baxanda 41,7% azdır. İdxal həcmlərinin azalması ilə yanaşı, yerli avtomobil bazarında ötən ilin noyabr ayından başlayaraq,  qiymətlərin açıq-aydın azalması meyli özünü göstərir. Özü də bu, işlənmiş avtomobillər bazarında daha qabarıq nəzərə çarpır.
Azərbaycan banklarının əksəriyyətinin avtomobil satışlarını kreditləşdirməkdən imtina etməsi də avtomobil bazarına güclü təsir göstərib. Hələ ötən ilin payızında götürülmüş borcların qaytarılması ilə bağlı risklər yarananda banklar fiziki şəxslər üçün nəzərdə tutulmuş kredit çantasının strukturuna yenidən baxdılar. İlk növbədə kapitaltutarlı və uzun-müddətli kreditləşdirmə növləri, yəni avtomobil və ipoteka kreditləri üzrə məhdudlaşdırma tətbiq edildi. "Daha öncə ölkə üzrə minik avtomobillərinin 60%-i bank kreditləri hesabına satılırdı. İndi bu cür borcların verilməsi dayandırıldığından, avtomobil satışlarının iki dəfəyə qədər düşəcəyi gözlənilir",- deyə "Toyota Center Baku"nun baş direktoru Rəşad Əliyev bildirir.
Onun fikrincə, bir sıra avtodilerlər artıq xüsusi endirim proqramları və ya avtomobilin nağd satışları zamanı əlavə opsiumlar barədə məlumat yayıblar. Ancaq bu cür tədbirlərin avtomobil kreditlərinin yoxluğunun yaratdığı boşluğu dolduracağına inanmaq çətindir. Avtomobil  kreditləri üzrə faiz dərəcələri də yetərincə artıb, əgər ötən il banklar kreditləri 19-21% illiklə verirdilərsə, bu il həmin göstərici 24-25%-ə qədər artıb. Buna baxmayaraq, indi bir sıra banklar yeni minik avtombilləri gətirən avtosalon və dilerlərlə əməkdaşlığı davam etdirirlər, amma riskli işləmiş avtomobil bazarı isə tamamilə bank dəstəyini itirib. Yəni vəziyyət mürəkkəbləşib və borcunu ödəyə bilməyən müştəridən məhkəmə vasitəsilə avtomobili geri alan bank onu satmağa çətinlik çəkir. Bunun nəticəsi olaraq, işlənmiş avtomobil bazarında satışlar düşür və ilin əvvəlinə baxanda qiymətlər 20-25% azalıb. Bütövlükdə, ölkə üzrə satılan avtomobillərin orta qiyməti ötən ilin ortalarındakı 20 min manat səviyyəsindən bu ilin fevralında 14 min manata düşüb. Ekspertlər ehtimal edirlər ki, azalma meyli gələn ilin əvvəlinə kimi davam edə bilər.
Traktora yönəlik istehsal
Tarixən belə olub ki, Sovet İttifaqında bütün avtomobil müəssisələri Azərbaycandan kənarda yerləşdirilib. Yalnız 1969-cu ildə tikilmiş Bakı Avtomobil Zavodu istisnadır, 2005-ci ildə özəlləşdirilmiş müəssisə "Bakı avtomobil sənaye" ASC adlanır. Həmin müssisədə 90-cı illərin əvvəlinə qədər yük furqonları yığılırdı. Həmin furqonların bazasında bir müddət də sadə, azyerli avtobuslar yığılmağa başladı. Son illərdə isə dövlət və özəl bölmə ölkədə avtonəqliyyat vasitələrinin yığılması üzrə müxtəlif variantlar nəzərdən keçirməyə başladı. Bu cür ilk təcrübə "Azmotors So LTD" şirkəti tərəfindən B.Sərdarov adına zavodun sexlərinin birində "KamAz" yük maşınlarının yığılması üzrə 2002-ci ildə yaradılmış müəssisə idi. Layihə gücünə görə müəssisədə ildə 500 yük maşını yığılmalı idi. Lakin elə alındı ki, bir neçə il ərzində müəssisə lazımi səviyyəyə qalxa bilmədi və bir sıra başqa səbəblər üzündən bağlandı. Ümumiyyətlə, son iki ildə Kama Avtomobil Zavodunun rəhbərliyi, son məqsəd kimi yığma və qovşaq hissələrinin burada istehsal imkanları da olmaqla, bizim ölkədə daha böyük müəssisəinin yaradılması barədə danışıqlar aparırdı.
Bununla yanaşı, ölkədə əlamətdar hadisələrdən biri Gəncə Avtomobil Zavodunun ("Gənc-AZ") işə salınması oldu. Tikintisinə hələ 1986-cı ildə başlanan zavod SSRİ-nin dağılması üzündən istifadəyə verilə bilməmişdi. Gəncə zavodu öz debütünü 2004-cü ildə Naberejnı- Çelnidən gətirilən yığma hissələri əsasında düzəldilmiş azlitrajlı "Oka" avtomobillərinin istehsalı ilə başladı. Daha sonra Ulyanovsk Avtomobil Zavodu ilə danışıqlar apararaq, bir sıra modellərin istehsalına başlandı. İndi Gəncədə "Hunter" və "Fermer" modellər, furqon tipli "UAZ 39629-016" təcili yardım maşını olmaqla yanaşı, bir neçə "UAZ" modeli də yığılır.
Azərbaycanda, birmənalı şəkildə, ərzaq idxalından asılılıqdan yaxa qurtarmaq və yerli istehsalın artırılması kursu götürülüb. Aqrar sənaye sahəsinin inkişafında və ölkənin ərzaqla təminində əsas element  kimi kənd təsərrüfatı texnikasının birbaşa ölkə daxilində istehsal edilməsi də nəzərdə tutulur.
Bunula bağlı olaraq, 2006-cı ilin sonunda "GəncəAZ" Minsk Avtomobil Zavodunun (MAZ) yük maşınlarının, həmçinin "Belarus" traktorlarının istehsalına başladı. 2007-2008-ci illərdə Gəncədə iki yüzə yaxın MAZ yük avtomobilləri və altı model üzrə 900-dən artıq "Belarus" traktorları buraxılıb. Belorusiyanın "Dorelektromaş" müəssisəsi ilə saziş əsasında 2007-ci ildə Gəncədə  "Belarus" traktorlarının əsasında kommunal-tikinti texnikası üçün 15 növdə dartı avadanlığı yığılması da təşkil edilib.
"GəncəAZ"ın uğurlu fəaliyyəti həm də onunla bağlıdır ki, kommunal və kənd təsərrüfatı texnikasının xeyli hissəsi əvvəldən tutulmuş plan əsasında dövlət qurumları tərəfindən satın alınırdı. Bu da zavodun bazar tələbatının dəyişməsindən asılılığını xeyli azaldır. Belə ki, traktorların 80 faizi sonradan fermerlərə lizinq yolu ilə verilməsi üçün "Aqrolizinq" ASC tərəfindən alınıb, qalanı isə birbaşa özəl bölməyə satılıb. Dövlət qurumu olan "Aqrolizinq"lə əməkdaşlıq Gəncə zavodunu bir neçə il qabağa sifarişlə təmin edir. Ancaq "Gəncə-AZ"ın potensialı bununla bitmir, çünki müəssisənin istehsal imkanları ildə 1000 ədəd iritonnajlı MAZ avtomobillərinin və 2000-dən artıq "Belarus" traktorlarının yığılmasına çatar.
İstehsalın genişləndirilməsi və xarici bazarlara çıxmaq məqsədi ilə "GəncəAZ" və Minsk Traktor Zavodu traktorların istehsalı üzrə birgə müəssisə (BM) yaratmağa hazırlaşırlar.  BM tam gücünə çatdıqda traktor istehsalı ildə 2-3 min ədəd olacaq. Gəncədə yığılmış altı növ traktorun qiyməti 13-35 min manat arasında dəyişir ki, bu qiymət xarici bazarlara çıxmaq üçün yetərincə rəqabət qabiliyyətlidir. Belə ki, yaxın üç ildə BM səkkiz minə yaxın texnika vahidi istehsa/edəcək.

THE CAR MARKET AND THE DEPRESSION
The world automobile industry has turned out to be one of the most vulnerable to the global economic crisis which set in last autumn. Almost every day, the media reports that the leading automakers of the USA, Japan and Europe are losing profits, cutting production or closing their factories. Forecasts for the next two years are also pessimistic, as almost all leading automakers are predicting losses and cuts in production. Of course, the global automobile crisis could not but affect our country as well. Car imports have fallen considerably, while sales have shrunk because many banks refuse to issue loans for cars.
The Azerbaijani market of new and used cars is almost totally oriented towards imports. For example, in January this year the number of cars in the country exceeded 800,000 and is increasing by 70,000-80,000 per year on average. For comparison, last year the country imported a record number of cars - 89,044. One year earlier this figure was 70,963 (an increase of 25.4 per cent) and in 2006 - 70,031.
Car sales will halve
Alas, this year began with quite alarming statistics: according to the State Customs Committee, 5,091 cars were imported in January; compared with January last year, car imports dropped by 41.7 per cent. At the same time as the fall in the volume of cars supplied to the country's automarket, prices have also been falling steadily since November last year, and this tendency is most evident in the used cars sector.
The automarket was affected most of all by the refusal of most Azerbaijani banks to issue loans for the purchase of cars. As the risk of loan defaults increased in autumn last year, the banks reconsidered the structure of their credit portfolios for individuals. First of all, they sequestrated programmes on capital-intensive and long-term credit - cars and mortgages. "Earlier, no less than 60 per cent of cars were sold via bank loans. Now, following the halt to such loans, we can expect cars sales to at least halve," said Rasad Aliyev, director-general of the Toyota Centre in Baku.
Some car dealers have already announced special discounts or special offers on cars bought for cash. However, he believes it is difficult to compensate for the lack of car loans by such measures. Rates on car loans have also increased significantly: while banks were issuing loans with an annual interest rate of 19-21 per cent last year, this figure has now increased to 24-25 per cent. What is more, although some banks are continuing their cooperation with automobile sales centres and dealers supplying new cars, the riskier secondary market has lost banking support altogether. A situation has developed in which in suing a person who fails to pay off his debt for a used car, the bank itself is having difficulties in selling it. As a result, sales in the secondary market are falling: we have seen a 20-25 per cent fall since the beginning of the year. The average price of a car has dropped from 20,000 manats in the middle of the last year to 14,000 manats by February this year, and this tendency may continue until the beginning of next year, experts suggest.
Auto production with the emphasis on tractors
Historically, all Soviet Union auto plants were based outside Azerbaijan. The only exception was the Baku Car Plant (following privatization in 2005, it was renamed the Baki Avtomobil Sanaye open joint-stock company) which was built in 1969 and in the early 1990s produced chassis for small buses for some time.
In subsequent years, the state and the private sector considered various options for the production of means of transport in our country. The first experience of this kind was the Kamaz truck plant, set up by Azmotors Co LTD in 2002 at a workshop at the B. Sardarov factory. This enterprise was projected to produce about 500 trucks per year, but production failed to reach this level over several years and the project was closed for a number of reasons. In any case, over the last two years, the management of the Kamsk automobile plant has been in ongoing negotiations to set up a major car assembly plant, with the further localization of spare parts production.
Nevertheless, the most remarkable event in the destiny of the country's automobile industry was the opening of the Ganca car plant (GancAZ); construction began in 1986, but was not completed because of the collapse of the USSR. The Ganca car plant's debut was the assembly in 2004 of the Oka minicar, with spare parts from Naberezhnyye Chelny, and one year later it began producing a number of models of the Ulyanovsk car plant (UAZ). The Ganca plant assembles several models of four-wheel drive UAZ vehicles, including the Hunter and Farmer, as well as the UAZ 39629-016 van - an ambulance.
Azerbaijan has embarked upon a clear path of reducing its dependence on food imports and increasing domestic production. An important element of the development of the agrarian industry and ensuring the country's food security will be the production of agricultural hardware within Azerbaijan. To this end, GancAZ began producing trucks of the Minsk automobile factory (MAZ) and Belarus tractors at the end of 2006. All in all, in 2007-2008 the Ganca factory assembled about 200 MAZ trucks and more than 900 Belarus tractors in six different models. Under a contract with the Belarusian enterprise Dorelektromash, the production of 15 models of rigging for construction equipment based on Belarus tractors was launched in Ganca in 2007.
GancAZ's successful activity is furthered by the fact that most of its communal and agricultural equipment is purchased by state organizations according to plans agreed beforehand and in this way the activity of the factory does not really depend on fluctuations in demand on the market. For example, about 80 per cent of the tractors were purchased by the Agroleasing open joint-stock company for leasing on to farmers, while the rest were sold directly to the private sector.
Cooperation with the Agro-leasing state body will provide the Ganca factory with orders for many years ahead. However, GancAZ's potential does not end there, because the factory's production capacity allows it to produce 1,000 large-capacity MAZ vehicles and more than 2,000 Belarus tractors.
In order to expand production and access foreign markets, GancAZ and the Minsk Tractor Factory are planning to set up a joint venture to produce tractors. As the joint venture works up to full capacity, 2,000-3,000 tractors will be assembled per year. The cost of the six models of tractors assembled at the Ganca factory varies between 13,000 and 35,000 manats, and these prices are quite competitive for access to foreign markets. Specifically, in the next three years the joint venture is planning to produce about 8,000 units of hardware and to supply some to other countries in the region - Georgia, Kazakhstan, Turkmenistan, southern regions of Russia, as well as to Iran and Turkey. "We are planning to open our own representation in Istanbul in the near future," said Xanlar Fatiyev, director of the Ganca car plant.
Soon, another Azerbaijani enterprise - ZeyemKendMash, based in Samkir District - will start producing tractors and rigging. This project was initiated by the Azerbaijani company AtaHolding and its partner Ateshpar - a subsidiary of Turkey's Ates Oto, which is engaged in the production of STEYR tractors, cultivators, mowing machines, as well as spare parts for agrarian equipment. Ates Oto is a leading Turkish manufacturer of agricultural equipment and exports it to 35 countries, including Kazakhstan, Georgia, South and North Africa and Europe.
Another project to produce agricultural equipment could be implemented within the Sabirabad repair and mechanical factory. In 2007, the Azerbaijani company Qafqaz Holding set up a joint venture with Russia's Kirov factory to manufacture wheel excavators and K-744 Kirovets tractors made by the St Petersburg Tractor Factory.
The Azerbaijani automobile industry is a promising business
The Evsen group of companies is implementing a successful project to assemble cars. In early 2006, it launched a factory in Samaxi to assemble AzSamand cars. The factory assembles about 2,000-2,500 AzSamand cars, receiving spare parts from Iran and France. AzSamand cars are equipped with a 1.8-litre 100-horsepower engine and, depending on the equipment, prices vary from 14,000 to 15,500 manats. In the middle of last year, the major Iranian automaker, Khodro, and Evsen signed a 73 million dollar contract for the supply of units and parts to produce 10,000 AzSamand LX, EL and Soren cars.
Evsen is also planning to start making limousines in Samaxi with parts from the French Peugeot model. The limousine, with a 2-litre, 120-horsepower engine and with a price of about 30,000 manats, will be assembled only to order. In Samaxi it is also planned to assemble Peugeot-206 and Peugeot-405 models.
The local company Azerauto, which was set up in 1996, has also announced plans to assemble cars. Until recently, it was engaged in supplying Japanese Isuzu trucks and Ukrainian-Japanese Bogdan-Isuzu buses to Azerbaijan. Azerauto is considering making Isuzu trucks in Azerbaijan and is in ongoing negotiations with another Japanese company, hoping to start making cars in the future. The Iranian company Hashi Co has also expressed interest in making cars in our country. It is planning to make the Pajan 3000 6V offroader in Azerbaijan.
Of course, the world economic crisis has had an effect on the plans of both local and global companies to make cars in Azerbaijan. It is possible that some projects will be reconsidered and curtailed, and new projects may be put on the back burner. However, in the long-term, there is a great interest in setting up car assembly plants in our country.