RİSKLƏR NƏZARƏT ALTINDADIR
Azərbaycanın Maliyyə Naziri Samir Şərifov dünya iqtisadi böhranının təsirlərinin yumşaldılması üzrə tədbirlərdən danışıb
Dünyanın bütün aparıcı ölkələrinin tüğyan edən iqtisadi böhranı cilovlamaq istiqamətindəki  səylərinə baxmayaraq, ortada real nəticə demək olar ki, yoxdur. Böhranın ilin sonuna kimi səngiyəcəyi barədə ümidverici proqnozlar tez-tez səslənsə də, hələ ki faktiki irəliləmələr müşahidə edilmir. Bundan başqa, analitiklər böhrandan sonrakı, böhranın özü kimi ağır olan depressiya barədə də xəbərdarlıq edirlər. Buna görə də hazırda hökumətlərin böhran əleyhinə planları dünya iqtisadiyyatının dirçəldilməsi proqramları ilə birləşdirilir. Bununla bağlı özünü böhranın ağır təsirlərindən qorumağı bacarmış Azərbaycan həm də böhrandan sonrakı dövrün ağır imtahanına duruş gətirməlidir. Hökumət buna hazırdırmı? Bu və başqa suallarla biz Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifova müraciət etdik.
- Dünya maliyyə böhranı şəraitndə Azərbaycanın bugünkü iqtisadi durumunu necə qiymətləndirmək olar?
- Əminliklə demək olar ki, böhran fonunda Azərbaycanda sabit iqtisadi durum müşahidə olunur, bununla yanaşı, hökumət onun təsirlərinin yumşaldılması istiqamətində işləməyi davam etdirir. Ölkənin Milli Bankı bank bölməsində likvidliyin artırılması istiqamətində səylərini artırmaqdadır. Xatırladaq ki, sistem banklarının maliyyə sabitliyinin dəstəklənməsi və onlar tərəfindən ölkə iqtisadiyyatının kreditləşdirilməsinin davam etdirilməsi üçün məcburi rezervləşdirmə normaları aşağı salınıb.  Bununla yanaşı, həm də nəzərə almaq lazımdır ki, bütün qonşu ölkələr, demək olar ki, ciddi problemlərlə üz-üzə qalıblar, bir sıra dövlətlərin milli valyutaları kəskin devalvasiyaya uğrayıb, bəziləri hətta defolta yaxındır.
İstənilən halda, bizim tərəfimizdən vəziyyət hər gün izlənir və dərhal tədbirlər görülür. Bununla yanaşı, biz hər gün dövlət büdcəsi xərclərinin effektivliyinin gücləndirilməsi imkanlarına baxırıq. Məsələn, dövlət büdcəsində artıq müəyyən rezervlər var, bu rezervlər bütün dünyada müşahidə edilən kimi, bizim ölkədə də istehlakın azalması ilə bağlıdır. Qiymətlərin azalmasına təsir edən bütün hər şey son nəticədə bir sıra dövlət proqramlarının gerçəkləşməsində xərclərin qənaətinə gətirir. Artıq qalan vəsaitlər real sektorun dəstəklənməsi üzrə tədbirlərə yönəldiləcək. İlk növbədə söhbət kiçik və orta sahibkarlardan, fermerlərdən gedir. Onlara  güzəştli kreditlər şəklində daha çox dəstək olacaq.
Hazırda güzəştli kreditlər başlıca olaraq İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin (İİN) yanındakı Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun (SKMF) və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) yanındakı Kənd Təsərrüfatı Kreditləşdirilməsi Agentliyinin xətti ilə verilir. SKMF üçün bu il 130 milyon manat, agentlik üçün isə 10 milyon manat nəzərdə tutulur. Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə güzəştli kreditləşdirmə həcmləri artırılacaq.
Qeyd etmək istəyirəm ki, böhran şəraitində sosial problemlərin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı problem gözlənilmir. Hökumət dövlət büdcəsində göstərilən bütün sosial öhdəlikləri, həmçinin maaşların, pensiyaların, sosial müavinətlərin ödənilməsini nəzərdə tutan bütün öhdəlikləri yerinə yetirəcək və bu sahədə hər şey sabitdir.
- Real bölmənin dəstəklənməsinə gəldikdə, son zamanlar sahibkarlar və onların təşkilatları tərəfindən böhran dövründə özəl bölməyə vergi güzəştləri verilməsi barədə təkliflər daha çox səslənir. Hökumət tərəfindən bu cür güzəştlərin verilməsi nəzərdə tutulurmu?
- Hə, bu məsələ gündəlikdədir, amma hələ ki güzəştlərin necə veriləcəyini, hansı sahələri əhatə edəcəyini konkret deyə bilmərəm. Dövlət başçısının tapşırığı ilə vergi güzəştləri biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasına yönəldiləcək. Hazırda təkliflər zərfi hazırlanır və baxılmaq üçün yaxın zamanlarda  hökumətə təqdim ediləcəyi planlaşdırılır.
Yada salaq ki, bank bölməsində böhranın təsirlərinin azaldılması məqsədi ilə 2009-cu ildən banklara və sığorta təşkilatlarına üçillik müddətə vergi güzəşti tətbiq edilib (yəni bu maliyyə təşkilatlarının kapitallaşmasına yönəldilən gəlirlərdən vergi tutulmayacaq - müəllif). Bundan başqa, kənd təsərrüfatı istehsalçılarına tətbiq edilən vergi güzəştləri 2009-cu ildən yenidən beşillik müddətə uzadılacaq. Azərbaycanda həmçinin əhali tərəfindən banklara və başqa kredit qurumlarına qoyulmuş əmanətlərdən əldə edilən faiz gəlirlərinə, həmçinin investisiya qiymətli kağızlarından əldə edilən dividendlərə qarşı vergi güzəştləri qüvvədədir.
- 2009-cu il büdcəsi qəbul edilərkən onun bir sıra parametrləri, xüsusilə də neftin qiyməti ilə bağlı proqnozlar mübahisələrə səbəb oldu. Analitiklər bu fikirdədirlər ki, bu il "qara qızıl"ıın qiyməti Azərbaycan büdcəsində göstərilmiş barrel üzrə $70 səviyyəsinə çətin çata bilər. Proqnozların dəyişdirilməsinə ehtiyac varmı?
- Davam edən dünya iqtisadi böhranı xarici mənşəlidir, onun inkişafı və  yaranan digər problemlər də xarici amillərlə bağlıdır. Ona görə də bu gün büdcə proqnozlarına yenidən baxmağa ehtiyac yoxdur. Ancaq yaxın gələcəkdə dünya iqtisadiyyatında daha hansısa bir mənfi hadisələrin baş verə bilmə imkanını təkzib edə bilmərik. Həmin vəziyyətdə Azərbaycan hökuməti də müvafiq addımlar atacaq, amma bu gün biz bu məsələyə baxmırıq.
Əlbəttə, dövlət büdcəsinin  proqnozları neftin barrelinin $70-a bərabər olmasına uyğun tutulub, ancaq ötən ildən başlayaraq onun qiyməti dünya bazarlarında düşməyə başladı və bu gün $50-dən aşağıdır. Ancaq qeyd edək ki, bizim gəlirlərin azalması dünya bazarlarında neftin qiymətinin düşməsindən daha çox, Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkətinin (ABƏŞ) hasilatı azaltması hesabına baş verir. Amma biz ABƏŞ-dən məlumat almışıq ki, hasilatın azaldılması ötəri haldır və yaxın zamanlarda, yəni bu il ərzində o artırılacaq.
- Qlobal böhran hökumətin ölkədə ipoteka kreditləşdirilməsinin bərpası üzrə planlarına təsir göstərə bilərmi?
- Deyə bilərəm ki, bu gün dövlət büdcəsi hesabına sosial ipoteka verilməsinin maliyyələşdirmə məsələsi Azərbaycan İpoteka Fondundan (AİF) asılıdır. Yəni dövlət büdcəsindən vəsait ayrılması ilə bağlı problem yoxdur. Sadəcə, AİF onların ayrılması üçün Maliyyə Nazirliyinə müraciət etməlidir. Bizim lazımi pul vəsaitlərimiz var, onları nə vaxt tələb etsələr, onda da onların büdcədən maliyyələşdirilməsinə başlanacaq. Biz bu məsələ ilə bağlı həmişə, hətta yaxın günlərdən belə başlayaraq, yardım etməyə hazırıq (2009-cu ilin dövlət büdcəsində sosial ipotekanın maliyyələşdirilməsi üçün 14,5 milyon manat nəzərdə tutulub - müəllif).
- Azərbaycan gələcəkdə dünya iqtisadi böhranının nəticələrini ləğv etmək üçün dünyanın bir çox ölkələri kimi yardıma görə beynəlxalq maliyyə qurumlarına müraciət edə bilərmi? Məsələn, Beynəlxalq Valyuta Fonduna (BVF)?
- Hazırda Azərbaycanın BVF ilə heç bir proqramı yoxdur, artıq dördüncü ildir ki, hökumət fondla əməkdaşlığı məsləhət səviyyəsində aparır. Biz dünya iqtisadi böhranından zərər görmüş başqa ölkələr kimi, BVF-yə müraciət etmək fikrində deyilik.
Qeyd edək ki, dünya maliyyə böhranı şəraitində BVF tərəfindən problemli ölkələrə ayrılmış vəsaitlər onların ehtiyacını ödəmir. Sirr deyil ki, bir sıra Avropa ölkələrində defolta yaxın vəziyyət yaranıb. Və bunun qarşısının alınması üçün maliyyə dəstəyi gərəkdir. Fondun əsas işi likvidlik təqdim etməkdir. Buna görə də "Böyük İyirmilik" ölkələri öz vəsaitləri hesabına BVF-nin kapitalının artırılması barədə qərar qəbul ediblər ki, ehtiyacı olan ölkələrə yardım edilə bilinsin.

IN CONDITIONS OF CRISIS
Despite the strenuous efforts of the governments of the world's leading countries to curb the rampant economic crisis, they have made little progress so far. Although there are more hopeful predictions of its weakening by the end of the year, real changes are still not apparent. Further, analysts warn of a post-crisis period of depression, no less stressful than the crisis itself. In this case, Azerbaijan, which has managed to insure itself against the worst effects of the crisis, will have to undergo a further test during the post-crisis period. Is the government ready for this? We put these questions to Azerbaijani Minister of Finance Samir Sarifov.
- How do you assess the current economic situation in Azerbaijan in conditions of global financial crisis?
- I can confidently say that despite the crisis, the economic situation in Azerbaijan is stable but, at the same time, the government is continuing its work to soften its impact. The National Bank is also continuing its efforts to ensure the liquidity of the banking sector. It must be remembered that in order to maintain the financial stability of major banks and to maintain their creditworthiness within the country's economy, the rules of mandatory redundancy have been relaxed. At the same time, we should remember that almost all neighbouring countries have encountered serious problems, while some national currencies have devalued sharply and others are close to default.
One way or another, we are following the situation closely and are taking urgent measures. At the same time, we are considering ways to increase the effectiveness of state budget expenditure. For example, the state budget already has certain reserves which are the result of falls in the level of consumption, as is the case worldwide. In turn, this brought about a fall in prices, and this leads to cuts in expenditure in the implementation of some state programmes. The funds freed in this way will be redirected to measures to support the real sector. First and foremost, we are talking about small and medium-sized businesses and farmers, who will receive the greatest support in the form of privileged loans.
Today, privileged long-term loans are allocated from the National Fund to Support Entrepreneurship of the Ministry of Economic Develop-ment (this year it is planned to allocate 130 million manats) and from the Agency for Agricultural Credit of the Ministry of Agriculture (10 million manats). By instruction of President Ilham Aliyev, the amount of privileged loans will increase.
I want to emphasize that, despite the crisis, no problems are expected in the implementation of social programmes. The government is fulfilling all obligations stipulated by the state budget and envisage the payment of salaries, pensions and social allowances; everything is stable here.
- Incidentally, let's talk about support for the real sector. Recently, businessmen and their organizations have been suggesting the granting of tax privileges to the private sector during the crisis. Is the government considering adopting such privileges?
- Yes, this issue is on the agenda, but for the time being, I cannot say specifically what privileges will be granted and what spheres they will cover. By instruction of the head of state, tax privileges will be aimed at improving the business environment. Currently, a package of proposals is being prepared, and it is planned to submit them to the government for consideration in the near future.
I should remind you that in order to reduce the impact of the crisis on the banking sector, tax privileges on the revenues of banks and insurance organizations (profit used for the capitalization of these financial organizations will not be liable to profit tax - author) have been introduced for a period of three years from 2009. Moreover, the tax privileges for farmers have been extended for another five years from 2009. Azerbaijan also has tax privileges for interest on deposits made by people to banks and other credit organizations, dividends on investment securities and income from interest.
- When the state budget of 2009 was adopted, there was a lot of argument about some of its parameters, specifically, the forecasts for oil prices. Analysts believe that this year oil prices on the world market will hardly reach the 70 dollars set in the Azerbaijani budget. Is it necessary to correct the forecasts?
- The ongoing world economic crisis is of foreign origin, and its development and the problems it has caused are related to foreign factors. For these reasons, there is no need today to reconsider the budget forecasts, but we cannot deny that other negative events in the world economy may arise in the near future. In this case, the Azerbaijani government will take appropriate steps, but we are not considering this issue today.
Yes, state budget forecasts were shaped on the basis of an oil price of 70 dollars per barrel but, since last year, oil prices on the world market have slumped, and they are even below 50 dollars now. But I have to point out that our revenues have been reduced not so much by the fall in oil prices on the world market as by the fall in oil extraction by the Azerbaijan International Operating Company. But we have already received information from the AIOC that the fall in extraction is temporary and extraction will increase in the near future, i.e. during 2009.
- Will the global economic crisis affect the government's plans to resume issuing mortgage loans?
- I can say that today the issue of financing social mortgages from the state budget depends on the Azerbaijani Mortgage Fund (AMF), i.e. there is no problem with the allocation of money from the state budget and everything depends on when the Mortgage Fund asks the Ministry of Finance for the money. We have the necessary monetary resources and, as soon as they are requested, financing from the budget will begin immediately. We are ready for this at any time, even if we receive a request in the next few days (the state budget allocates 14.5 million manats for financing social mortgages - author).
- Can Azerbaijan ask international financial organizations for assistance in eliminating the consequences of the world crisis soon, as has been done by many other countries? For example, from the International Monetary Fund (IMF)?
- Currently, Azerbaijan has no programmes with the IMF and the government has already been cooperating with the IMF at the level of consultations for four years. We have no intention of addressing the fund as other states affected by the world crisis have done.
It must be noted that in conditions of global financial crisis, the funds available to the IMF do not cover the requirements of the counties that have encountered problems. It is no secret that some European countries are facing default and, in order to avoid this, those countries need urgent financial support. The main task of the IMF is to ensure liquidity and so the G20 countries have decided to increase the International Monetary Fund's capital with their own money in order to pass it on to countries that need it.