MÜHAFİZƏKARLAR İSLAHATÇILARA QARŞI
Martın 17-də İranın sabiq dövlət başçısı, bu il iyunun 12-də keçiriləcək seçkilərdə hazırkı prezidentə əsas rəqib olacağı gözlənilən Məhəmməd Hatəmi öz namizədliyini geri götürdü. O, bu addımını islahatçılar daxilindəki mümkün parçalanmanın qarşısını almaq istəyi ilə əsaslandırdı və seçkidə 1981-1989-cu illərdə İranın baş naziri postunu tutmuş Mir-Hüseyn Musəviyə dəstək verəcəyini bəyan etdi.
Beləliklə, Hatəmi siyasətdən getmək fikrində olmadığını, əksinə, islahatçı düşərgənin namizədinə kömək etmək haqda düşündüyünü nümayiş etdirdi.
Musəviyə gəlincə, o artıq bəyan edib ki, prezident seçkisində qələbə qazanacağı təqdirdə, Hatəminin siyasi kursunu davam etdirəcək. Onun sözlərinə görə, ölkədə "canlanma və prinsipiallığa qayıdışa" səbəb olacaq islahatların aparılması vacibdir.
İslahatçıların prezidentliyə daha bir namizədi, ölkə parlamentinin sabiq spikeri Mahdi Kərrubi isə tərəfdarlarına müraciət edərək, onları birləşməyə və vahid strategiya hazırlamağa çağırıb.
Yeri gəlmişkən, Hatəmi Kərrubi ilə Musəvinin seçkidə bir-birlərinə maneə olmayacaqlarını da bəyan edib. Müşahidəçilər hesab edirlər ki, bu iki şəxsdən biri seçkiyə az qalmış yarışdan çəkiləcək.
Əksər ekspertlər düşünür ki, mühafizəkarlar və radikal islamçıları təmsil edən Mahmud Əhmədinejadın mövqelərinin zəifləməsi fonunda İranda islahatçıların hakimiyyətə qayıtmaq şansları yüksəkdir. Ayrı-ayrı mətbuat orqanları İranın dini lideri ayətulla Əli Xamneinin və ölkənin klerikal rəhbərliyinin böyük hissəsinin Əhmədinejadı dəstəklədiyini bildirir. Amma hazırkı prezidentin, hətta dini düşərgədəki mövqelərinin belə, möhkəm olduğunu birmənalı söyləmək çətindir.
Üstəlik, ayətulla Əli Xamneinin Əhmədinejada əsl münasibəti də çoxları üçün hələ aydın deyil.
Əhmədinejada, xüsusilə, əhalinin yoxsul təbəqəsi arasında dəstək ciddi şəkildə azalıb. Xatırladaq ki, dövlət başçısı bu dəstəyi neft gəlirlərinin əhali arasında ədalətli bölüşdürüləcəyinə dair vədindən sonra qazanmışdı. Lakin Əhmədinejad ölkə iqtisadiyyatını dirçəldə bilməyib. Üstəlik, ötən il başlamış qlobal böhran iqtisadi vəziyyəti daha da ağırlaşdırıb. Bəzi məlumatlara görə, hazırda İranda inflyasiyanın səviyyəsi 30%-ə çatır, işsizlik də kifayət qədər ciddi problemə çevrilib. Ölkənin külli miqdarda xarici borcları var.
Bundan başqa, nə qədər paradoksal səslənsə də, nəhəng neft istehsalçısı olan İranda benzin çatışmazlığı yaşanır və bütün bunlara səbəb ölkədə emal sənayesinin inkişaf etməməsidir - bunun üçün investisiya və yeni texnologiyalara ehtiyac var. Tehranın nüvə proqramından imtina etməməsi üzündən ona qarşı beynəlxalq iqtisadi və siyasi sanksiyaların tətbiqi isə vəziyyəti daha da qəlizləşdirib.
Bütün bunların fonunda Mahmud Əhmədinejad səs-küylü, lakin əksər hallarda arxasında heç nəyin durmadığı populist bəyanatlar (məsələn, İsrailin yer üzündən silinməsinə dair çoxsaylı çağırışlar) səsləndirən şəxs kimi tanınıb.
Yuxarıda qeyd olunduğu kimi, İranın hakim elitasında heç də hamı prezidentin dünyadakı qalmaqallı imicindən məmnun deyil. Axı Tehran faktik olaraq Qərbdən təcrid duruma düşüb və bu, istənilən halda onun geosiyasi manevr imkanlarını azaldır.
Görünür, bir müddət əvvəl ölkədə Əhmədinejadın yəhudi olmasına dair fikirlərin yayılması da təsadüfi deyil. Bəzi KİV-in yazdığına görə, bu məlumatların mənbəyi rəsmi olaraq hazırkı prezidenti dəstəkləyən mühafizəkar ayətulla Əbu əl-Kasam Xəzalinin oğlu Mehdi Xəzalinin bloqudur. Medi Xəzali iddia edir ki, M.Əhmədinejad daim İsrailin ünvanına sərt bəyanatlar səsləndirməklə yəhudi olduğunu gizlətməyə və müsəlmanlığını sübut etməyə çalışır. Bloqçunun bildirdiyinə görə, prezidentin əsl soyadı Saborcandır və o, İran yəhudilərinin əksəriyyətinin doğma rayonu olan Aradanda doğulub.
Necə deyərlər, əlavə şərhə ehtiyac yoxdur.
İslahatçılar haqda söhbətə qayıdaraq qeyd edək ki, hazırda onların zəif cəhəti pərakəndəlikdir. Bundan başqa, ekspertlərin bildirdiyi kimi, onlar teokrat ierarxiyada azlıqdadırlar, parlamentdə və yerlərdə isə zəifdirlər. Hazırda islahatçılar üçün əsas məsələ Musəvi və Kərrubinin kifayət qədər seçici dəstəyi qazana bilib-bilməyəcəyi, Hatəminin yarışdan çıxmasının Əhmədinejadın xeyrinə işləyib-işləməyəcəyidir. Axı Kərrubinin yarışdan çəkilməsi və Hatəminin Musəvini dəstəkləməsi də hələ onun qələbə şansının olduğunu iddia etməyə əsas vermir.
Bir tərəfdən, Hatəminin qərarı arqumentləşdirilmiş kimi görünür. Axı islahatçıların seçkiyə eyni vaxtda bir neçə layiqli namizədlə qatılması uğur qazanmaq şansını azaldardı. Amma buna baxmayaraq, Hatəminin tərəfdarları hələ də sabiq prezidentin seçimini anlamırlar və onun yenidən yarışa qoşulmalı olduğunu düşünürlər. Məclisin sabiq üzvlərindən olmuş Yadolla Eslami bildirir ki, eks-prezident hələ də islahatçı düşərgə üçün daha cəlbedici seçimdir - çünki o, "cəmiyyətin reallıqlarını" daha yaxşı anlayır.
Lakin hər şey göründüyü qədər sadə deyil. Xatırladaq ki, iki müddət prezident kürsüsünü tutmuş Hatəmi İrana 1997-2005-ci illərdə rəhbərlik edib. Və həmin dövr ölkə üçün sabit iqtisadiyyat və vətəndaşların şəxsi azadlığının nisbətən yüksək olması ilə əlamətdardır. Amma bəziləri hesab edir ki, Hatəmi sosial və siyasi islahatlar baxımından çox az iş görüb və məhz bu səbəbdən bir çox tərəfdarlarını itirib.
Etiraf etmək lazımdır ki, hazırkı "baqaj" ilə Hatəmi prezident seçilsə və Qərbin gözlədiyi kimi, ABŞ və Avropa İttifaqı ilə münasibətlərin qurulması xəttini tutsa, bu, müəyyən daxili narazılıqlara səbəb olardı.
Britaniyanın "Times" qəzetinin bildirdiyinə görə, İslam İnqilabının 30 illiyinə həsr olunmuş mitinq zamanı Hatəmi "Hatəmiyə ölüm!", "Amerikapərəst hökumət istəmirik!" kimi şüarlarla qarşılanıb.
Amma bütün bunlara baxmayaraq, Hatəmi qələbəyə köklənmişdi. O, "İran xalqına verilən bütün vədlərə əməl edəcəyini" bildirir, siyasi liberallaşmanın tərəfdarı kimi çıxış edir, bunun ardınca isə iqtisadiyyatda yeniliyin vacibliyini bildirirdi.
Hatəminin "sivilizasiyaların dialoqu"na çağırışının isə klerikal dairələr tərəfindən bəyənilmədiyi məlumdur. Axı bu, faktik olaraq, İran inqilabının lideri ayətulla Xomeyninin kursundan imtina deməkdir.
Bununla yanaşı, Hatəmi Əhmədinejadı tənqid edən dini nümayəndələrin bəzilərinin, məsələn, Bayyat Sandşaninin dəstəyinə ümid edə bilər. Ötən ilin yayında Sandşani "Financial Times Deutschland" qəzetinə eksklüziv müsahibəsində ölkə prezidentini sərt tənqid edərək bildirmişdi ki, Əhmədinejad xalqın iradəsi ilə hesablaşmır və ölkə üçün ciddi təhlükə yaradır. O, Əhmədinejadı siyasətə və hətta iqtisadiyyata müdaxilə etməyə başlamış İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna (İİKK) həddindən artıq səlahiyyət verməkdə də günahlandırıb. Bayyat Sandşani İranın liberal islahatçı siyasətçilərini 2009-cu ildə keçiriləcək prezident seçkisində Əhmədinejadın məğlub edilməsi üçün səyləri birləşdirməyə çağırıb.
Lakin İran ruhanilərinin təmsilçilərinin nə deməsindən asılı olmayaraq, son söz dini lider ayətulla Əli Xamneinindir. Əsas dövləti məsələləri (Vilayəti-Fakih) məhz o, həll edir. Dini liderin indiyədək Əhmədinejadı dəstəklədiyi də bəllidir. Hazırkı prezidentin real rəqiblərinin sıradan çıxarılması isə o qədər də çətin deyil - bu və ya digər namizədin fəaliyyətinin Konstitusiya və İslama uyğun olub-olmadığını ölkədə ali hakim struktur olan Keşikçilər Şurası həll edir. 12 nəfərdən ibarət olan Şura üzvlərinin 6-sı məhz Əli Xamnei ilə razılaşdırılaraq təyin olunur.
İranın Daxili İşlər Nazirliyi yanında Seçki Komissiyasının rəhbəri Kamran Daneşjin sözlərinə görə, bu il prezidentliyə namizədlərin qeydiyyatına mayın 5-də başlanacaq və proses 4 gün davam edəcək.
Beləliklə, hazırda diqqət mərkəzində olan şəxs Musəvidir. 1981-1989-cu illərdə - ayətulla Əli Xamneinin prezidentliyi dövründə o, İran hökumətinə rəhbərlik edib. Musəvi baş nazir postunu hansısa intriqa və ya qalmaqal nəticəsində yox, konstitusiya islahatları nəticəsində tərk edib - o, İranın sonuncu baş naziri olub: 1989-cu ildə ölkədə baş nazir vəzifəsi ləğv edilib.
Sabiq baş nazir özünü İran-İraq müharibəsinin yaşandığı çətin illərdə layiqincə göstərib - o vaxt ölkə məhz Musəvinin sayəsində hazırkından daha yaxşı iqtisadi durumda olub. 1989-cu ildə Musəvi istefaya gedib və praktik olaraq 20 il ərzində siyasi aləmdən "itib". İndi onun yenidən siyasi meydanda peyda olması, müəyyən mənada, sürpriz hesab edilə bilər. Hazırda sabiq baş nazir ayətulla Əli Xamneinin yanında nüfuzlu məsləhətçi orqan olan Ekspertlər Şurasının üzvüdür. Yəni, Musəvi İranın siyasi və dini elitası üçün Hatəmidən daha uyğun fiqur sayılır.
Fundamentalistlər arasında Mir-Hüseyn Musəvini özününki sayanlar da var. Axı keçmişdə o, sərt islam idarəçiliyinin tərəfdarı kimi tanınıb.
İndi Musəvi hazırkı hakimiyyətin iqtisadi siyasətini sərt tənqid edir və bu, bəlkə, klerikallara da sərf edir. Çünki fundamentalistlər də İran iqtisadiyyatının yeniləşməyə ehtiyacı olduğunu bilməmiş deyillər. Xüsusilə, qlobal maliyyə böhranı və dünyada neftin qiymətinin düşməsi fonunda İrana qarşı iqtisadi sanksiyaların sərtləşdirilməsi və onun daha ciddi beynəlxalq təcrid durumuna salınması ölkə üçün məhvedici ola bilər.
Bu arada, ən maraqlı məqamlardan biri ABŞ-ın İranla dialoqa hazır olduğunu açıq şəkildə bəyan etməsidir. Novruz Bayramının qeyd olunduğu günlərdə İran KİV-i ABŞ lideri Barak Obamanın İran xalqına müraciətini yayıb. Özü də Ağ ev sahibinin müraciətinin əsasını Tehrana sülh təklifi təşkil edib.
Vaşinqtonda yaxşı anlayırlar ki, İran-Amerika münasibətlərinin gələcəyi islam ölkəsində keçiriləcək prezident seçkisində islahatçıların və ya mühafizəkarların qələbə qazanmasından çox asılıdır. Görünür, ABŞ analitikləri Corc Buş administrasiyasının Tehrana qarşı sərt siyasətinin bu ölkədə hakimiyyətin klerikalların əlində möhkəmlənməsinə gətirib çıxarmasını unutmayıblar. Axı Tehran meri olmuş Mahmud Əhmədinejadın prezident seçkilərində qələbəsinin əsas səbəbi məhz Amerikanın sərt siyasəti olmuşdu.
Bütün bunlarla yanaşı, Rusiya kimi xarici faktoru da nəzərdən qaçırmaq olmaz - ABŞ ondan İranla danışıqlarda vasitəçi kimi istifadə etməyin əleyhinə deyil. Lakin əksər analitiklərin fikrincə, Moskva üçün İranda hakimiyyətin mühafizəkarlarda qalması sərfəlidir. Çünki Tehran-Vaşinqton münasibətləri normallaşacağı təqdirdə, Rusiya ABŞ-la geosiyasi oyunda İran kozırını itirə bilər. ABŞ-İran münasibətlərinin normallaşması isə yalnız Tehranda hakimiyyətə islahatçıların gələcəyi halda mümkündür.

CONSERVATIVES AGAINST REFORMISTS
On 17 March, Iran's former president Moh-ammad Khatami, the main rival of Mahmud Ahmadinezhad in the 12 June presidential elections in the Islamic Republic, dropped out of the race. He explained his decision by his desire to avoid a split among the reformists and expressed his support for Mir-Hoseyn Musavi, the prime minister in 1981-89. Thus, Khatami let it be known that he is not going to quit politics, and on the contrary, will help the supporters of the reformist camp.
As for Musavi, he has already announced his intention to pursue Khatami's policy if he wins the elections. According to Musavi, the country needs reforms that will lead to "revival and return to principles".
The second contender for the presidency from the reformists, the former speaker of parliament, Mehdi Karrubi, urged his supporters to close ranks and map out a common strategy. Khatami had pointed out earlier that Karrubi and Musavi are not going to get in each other's way in the elections. Observers believe that one of them will drop out of the race by the day of voting.
Many experts think that the reformists have some chances to return to power as the positions of Mahmud Ahmadinezhad, who represents the conservatives and radical Islamists, are weakening. According to various media reports, Ahmadinezhad is supported by Iran's supreme leader Ayatollah Ali Khamene'i and most of the country's clerical leadership. However, even in the religious camp, the position of the incumbent Iranian president cannot be described as unquestionable. Nor is it known what attitude Ayatollah Ali Khamene'i has to the incumbent president.
Trust in Ahmadinezhad has been especially strongly undermined among the poor strata of the country's population who first supported him for his promise to honestly distribute oil dollars. But Ahmad-inezhad failed to improve the country's economy. Moreover, it was strongly affected by the crisis last year. According to some information, the rate of inflation in Iran has now reached 30 per cent, while the level of unemployment is incredibly high. The country still has a huge foreign debt. Moreover, paradoxical as it may seem, the Islamic Republic, which is a major oil producer, is suffering from a petrol crisis since the oil-refining industry, which needs investments and new technologies, is not developing in the country. The situation is worsened by the fact that the international community has imposed economic and political sanctions on the Islamic Republic of Iran because of its refusal to end its nuclear programme. Ahmadinezhad himself is known as a populist who makes fine-sounding but empty statements. For example, one such example is his constant calls to wipe Israel off the map. As we said above, to all appearances, not everyone inside Iran's ruling circles is delighted with the scandalous image of the Iranian president in the international arena. Tehran has in fact been isolated by the West, which reduces its geopolitical manoeuvrability.
So, it is no accident that rumours have been going round the country that Ahmadinezhad is a Jew. Some media report that the source of these rumours is a blog by Mehdi Khazali, the son of conservative Ayatollah Abu al-Qasam Khazali who officially supports the incumbent president. Mehdi Khazali claimed that Mahmud Ahmadinezhad is hiding his Jewish origin and is trying to prove to everyone that he is a fervent Muslim by attacking Israel and the Jews all the time. According to the blogger, the president's real surname is Saborjan; he was born in Aradan, a native region for most of Iranian Jews… As it were, no comment.
Meanwhile, returning to the reformist camp, it must be noted that their weakness is that they are disunited. Moreover, experts point out that they are in a minority in the theocratic hierarchy and have very few representatives in parliament and in regions of the country. Currently, the main issue for the reformists is whether Musavi and Karrubi will be able to get enough support from the voters and whether Khatami's withdrawal from the presidential race will play into the hands of Mahmud Ahmadinezhad. Even if we suppose that Karrubi really drops out of the race in the future and Khatami gives comprehensive support to Musavi, his chances of victory will remain uncertain anyway.
On the one hand, Khatami's decision seems substantiated. If the reformists had several worthy candidates at once, it would be difficult to achieve success, though Khatami's supporters still do not understand his decision and think that he has to nominate his candidacy again. A former member of parliament, Yadollah Eslami, said that the ex-president seems a more attractive choice for the reformist camp because he has an excellent understanding of the "realities of society". However, not everything is so simple. It must be remembered that Khatami was president for two terms - from 1997 to 2005, and in principle, that period was remembered by its relative economic stability and comparatively greater personal freedom. Some people think that in terms of reforms in social and political life, Khatami did very little and lost many of his supporters for this reason. In any case, we should not forget that the crisis of confidence in Khatami has already brought about a victory for conservatives.
On the other hand, if Khatami becomes president with such "luggage", as the West expects, and launches a policy to improve relations with the West and the EU, it will be difficult to cope with unavoidable dissatisfaction with his policy. Britain's Times said that during the rally to mark the 30th anniversary of the Islamic Revolution, Khatami was met with slogans of "Death to Khatami" and "We don't want a pro-American government".
In any case, Khatami was ready for victory earlier. He was going to "keep all the promises he had given to the people" and issued appeals for political liberalization and for the modernization of the economy. Of course, Khatami's slogans which called for "a dialogue of civilizations" do not suit the clerical circles at all, because this means a U-turn from the policy of the leader of the Islamic Revolution, Ayatollah Khomeyni.
At the same time, Khatami enjoys support from a number of clerics who criticize Ahmadinezhad, for example, Bayat Sandshani. Last summer Sandshani harshly criticized the president in an interview with the Financial Times Deutchland, saying that he does not respect the people's will and poses a great danger to the country. Ahmadinezhad was also accused of illegally strengthening the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) which can now interfere in politics and even in the economy. Bayat Sandshani called on Iranian liberal reformist politicians to join efforts to beat Ahmadinezhad in the 2009 elections.
However, whatever some representatives of the Iranian clergy say, the religious leader of the Islamic Revolution, Ayatollah Seyyed Ali Khamene'i, who decides all state issues (Velayat-e Faqih) and supported Ahmadinezhad earlier, will have the final say. At this level, undesirable candidates are eliminated quite simply - with the help of the Guardians Council (the supreme authority in the country) which decides whether presidential hopefuls comply with the requirements of the constitution and Islam. The council has 12 members six of whom are appointed with the consent of Ali Khamene'i. For example, according to the head of the electoral commission under the Iranian Ministry of the Interior, Kamran Daneshj, this year the registration of presidential candidates will begin on 5 May and last four days.
Thus, Musavi is in the centre of attention right now. In 1981-89, under the then president Ayatollah Khamene'i, he was Iran's prime minister. Musavi left his post not as a result of intrigues or a scandal, but following constitutional reforms - he was the last prime minister. In 1989, the post of prime minister was abolished. The former head of the Iranian cabinet behaved with credit during the harsh years of the Iran-Iraq war - even then the country's economy was better than now thanks to his efforts. In 1989, Musavi resigned and almost disappeared from political life for two decades. His current appearance was a kind of surprise. The former prime minister is now a member of the Assembly of Experts, an influential consultative body under Ayatollah Ali Khamene'i. Musavi seems a much more suitable figure for the political and religious elites of Iran rather than Khatami. Inside the fundamentalist camp, there are even people who regard Mir-Hoseyn Musavi as their own man because he was known as a supporter of tough Islamic rule in the past. Musavi is noted for his criticism of the economic policy of the country's current leadership, which probably suits the clerics as well. Even the fundamentalists cannot but understand that the Iranian economy needs modernization, especially as against the background of the world crisis and falling oil prices, the toughening of financial-economic sanctions and the expansion of international isolation may be devastating for the country. Meanwhile, it is quite interesting that the USA has sent Tehran a clear message about its readiness to start a dialogue. During the recent Novruz celebrations in Iran, the local media reported Barack Obama's video address to the Iranian people, offering peace. The USA understands that the further course of American-Iranian relations will depend on who wins the presidential elections in Iran - the reformists or the conservatives. Washington analysts have probably taken account of the lesson that the hard line of the George Bush administration with regard to Iran only strengthened the power of the clerical conservatives, which allowed the mayor of Tehran, Mahmud Ahmadinezhad, to win the previous presidential elections.
However, we should also take account of such a foreign factor as Russia, which the USA, to all appearances, may want to use as a mediator in possible talks with Iran. But then, it turns out that for the time being, it is in Moscow's interest to have the conservatives in power in the Islamic Republic. It is possible that once relations between Tehran and Washington normalize, and this is more likely under a president from the reformist circles, Russia will simply lose its Iranian trump cards in its geopolitical games with the USA.