"Axın"ların sayı həddindən artıq çoxalır
Zaman ötdükcə, qaz tranziti dünya və regional siyasətin daha ciddi faktoruna çevrilir. Rəsmi Kiyevlə  Avropa İttifaqı arasında Ukraynanın qaz nəqli sisteminin müasirləşdirilməsinə dair razılaşmanın əldə olunması Rusiyanın enerji diplomatiyasının nəinki Avropa, həm də Türkiyə-Yaxın Şərq istiqamətində fəallaşmasına stimul verib.
Martın sonlarında "Qazprom"un rəhbəri Aleksey Millerin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyəyə işgüzar səfər edib və səfər çərçivəsində onlar Türkiyənin enerji və təbii resurslar naziri Hilmi Gülərlə görüşüblər. Tərəflər Rusiya qazının Türkiyəyə nəqli sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı, ilk növbədə, "Mavi axın-2" layihəsinin reallaşdırılması kimi məsələlər ətrafında müzakirə aparıblar. Qeyd edək ki, bu layihə "Mavi axın" qaz kəmərinə paralel yeni xəttin, Türkiyə ərazisində qaz nəqli infrastrukturunun və daha sonra İsrail istiqamətində dəniz vasitəsilə qaz kəmərinin inşasını nəzərdə tutur.
Məlumdur ki, "Mavi axın-2" layihəsi Ankara üçün prioritet sayılır. Bu boru xətti Türkiyə üçün həm Rusiya qazının əlavə ixrac marşrutu, həm də Aİ, Azərbaycan və İranla qaz tranziti məsələsində mürəkkəb münasibətlər fonunda yeni təzyiq vasitəsi, həmçinin Rusiya ilə yaxınlaşma kimi strateji oyunun vacib elementidir.
Yeri gəlmişkən, Rusiya ilə Türkiyə qaz kəməri xəttinin genişləndirilməsi məsələsinin müzakirəsini 2 il əvvəl - Rusiyadan Qara dənizin dibi ilə Avropaya "Cənub axını" layihəsi gündəmə çıxan vaxt dayandırmışdı. Türkiyə isə öz növbəsində məsələ ətrafında müzakirələrin bərpasına nail olmaq üçün israrlı cəhdlərini davam etdirirdi - sonuncu dəfə belə cəhdi Türkiyə prezidenti Abdullah Gül fevralın 13-də Moskvaya səfəri zamanı göstərsə də, Rusiya yenə "Cənub axını"nın prioritet olduğunu əsas gətirərək, müzakirələrdən imtina etmişdi. Səfərin yekunu olaraq imzalanmış Rusiya-Türkiyə birgə Bəyannaməsinə sadəcə belə bir fikir salınmışdı ki, "Türkiyə-Rusiya münasibətlərində enerji sahəsi strateji əhəmiyyət daşıyır və gələcək inkişaf üçün böyük potensiala malikdir".
Sonuncu danışıqlar zamanı tərəflər yeni qaz kəmərinin gücü və onun inşa ediləcəyi müddət haqda heç bir açıqlama verməyiblər. Onlar sadəcə bir məqamla bağlı razılığa gəliblər ki, ilkin texniki-iqtisadi qiymətləndirmə layihənin texniki baxımdan mümkünlüyünü və iqtisadi cəhətdən effektivliyini göstərir. Tərəflər danışıqların İsraildə yeni hökumətin formalaşdırılmasından sonra (söhbət, Rusiya qazının bu ölkəyə nəqlindən gedir) davam etdirilməsinə dair razılığa gəliblər.
Bu layihənin Rusiya ilə Ukrayna arasında yeni qaz münaqişəsinin qızışdığı vaxtda aktuallıq qazanması onun kommersiya yox, siyasi məqsədindən xəbər verir. Hazırda "Mavi axın" heç də maksimal gücü (ildə 16 milyard kubmetr) ilə işləmir: illik gücü 8 milyard kubmetr olan iki xətt vasitəsilə 2008-ci ildə cəmi 10,1 milyard kubmetr "mavi yanacaq" daşınıb. Ekspertlərin fikrincə, 8 milyard kubmetr gücə malik daha bir xəttin istifadəyə verilməsi yalnız 2015-ci ildən sonra səmərəli ola bilər.
Bundan başqa, "Qazprom"un suyun altı ilə çəkilən boru xətlərilə bağlı mövcud qiymətləndirməsinə görə, bu layihənin reallaşdırılması təxminən 2,7 milyard dollara başa gələcək. Belə məbləğ isə şirkətin büdcəsində yoxdur.
Lakin layihəyə dair müzakirələrin bərpası üçün hər iki tərəfin siyasi motivləri kifayət qədərdir. Rusiya Ukraynaya göstərəcək ki, onun Avropaya qaz nəqli üçün daha bir alternativ qaz nəqli sistemi var. Ən başlıcası isə, bu layihə Nabucco üçün əsl nokautdur. Bunu rusiyalı analitiklər də etiraf edirlər. "Bu, Nabucco layihəsinin reallaşdırılmasının qarşısını almaq üçün ən yaxşı və daha ucuz yoldur. Çünki "Mavi axın-2" Türkiyənin qaz nəqli sisteminə Nabucco kəmərinin başlanması planlaşdırılan nöqtənin yaxınlığında qoşulacaq", - deyə "East European Gas Analisis"in direktoru M.Korçemkin bildirir.
Türkiyə üçün "Cənub axını"na alternativ lazımdır. Çünki bu layihə onun ərazisindən yan keçməklə, Ankaranı həm tranzitlə əlaqədar maliyyə və siyasi dividentlərdən, həm də regionda öz rolunu möhkəmləndirmək üçün əlavə vasitələrdən məhrum edir.
Lakin bütün bunlarla yanaşı, meydana sual çıxır: Türkiyə tərəfi bütün məqamları hesablayıbmı? Ankara nəzərə alıbmı ki, onun Nabucco layihəsindən Brüsselə Avropaya inteqrasiya məsələsində təzyiq vasitəsi kimi istifadə etmək cəhdi onsuz da Ankaranın bu layihə ilə bağlı ziddiyyətli bəyanatlarından bezmiş Qərb paytaxtlarını əməlli-başlı hirsləndirib? Və bu məqamda Türkiyə yeni oyuna baş vurur - bu dəfə "Mavi axın-2", üstəlik Moskva ilə birlikdə.
Və daha bir sual: Türkiyə özünün tranzit ölkə rolundan sui-istifadə etməsinin Aİ kimi, Bakının da səbrini tükəndirə biləcəyini düşünübmü?
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayevin Moskvaya bu yaxınlarda etdiyi səfər və onun "Qazprom"un mərkəzi ofisində apardığı danışıqlar göstərir ki, Türkiyə özünün qaz tranziti kartından nə qədər çox istifadə edəcəksə, bu tərəfdaşa inam o qədər azalacaq, Nabucco-nun digər iştirakçıları üçün Ankaranın qiyməti aşağı düşəcək.
Bundan başqa, bu halda layihə iştirakçılarının regionda öz "qaz oyunu"nu oynamaq maraqları güclənəcək.
Yeri gəlmişkən, Moskvada ARDNŞ ilə "Qazprom" arasında qarşılıqlı anlaşma Memorandumu da imzalanıb. Sənədə əsasən, Azərbaycan qazının alış-satış qiymətlərinin müəyyənləşdirilməsi və 2010-cu ilin yanvarından "sərhəddədək" şərti ilə Azərbaycan qazının Rusiyaya nəqli ətrafında danışıqlara başlanması qərarlaşdırılıb. Eyni zamanda təbii qazla bağlı mübadilə əməliyyatlarının aparılmasının variantları və iqtisadi məqsədyönlülüyü də öyrəniləcək. Yaxın vaxtlarda "Qazprom" ilə ARDNŞ qaz kəmərinin Bakı - Novo-Filya hissəsində onun müasirləşdirilməsi məqsədi ilə texniki təftiş aparacaq. Bu hissə vasitəsilə Azərbaycan qazı Rusiyaya nəql olunacaq.

Gas transit is becoming an increasingly important factor in global and regional politics. The agreements between Ukraine and the EU on modernizing the Ukrainian gas transport system have prompted a redoubling of Russia's energy diplomacy efforts not only in Europe, but in Turkey and the Middle East too.
At the end of March a Gazprom delegation, led by the chairman of the board Aleksey Miller, paid a working visit to Turkey and met Turkey's minister of energy and natural resources, Mehmet Hilmi Guler. The sides discussed the prospects for the development of bilateral collaboration in supplying Russian gas to Turkey, primarily the possibility of implementing the Blue Stream-2 project, which envisages construction of a new gas pipeline line in parallel with Blue Stream and of gas transport infrastructure in Turkey and beyond, with an underwater gas pipeline to Israel.
Bluestream-2 is known to be a priority for Ankara. It is important both as an additional route to import Russian gas into Turkey and as another lever in the complex relations on gas transit issues with the EU, and with Azerbaijan and Iran, and as an important element in the strategic game of rapprochement with Russia. Russia and Turkey stopped negotiations on expanding the gas pipeline two years ago, at the exact time that the alternative gas pipeline project from Russia via the Black Sea bed to Europe, South Stream, was born. Turkey persisted in trying to bring discussion of the project back onto the agenda - the last attempt was made during President Abdullah Gul's official visit to Moscow on 13 February this year, but Russia again refused, saying that South Stream was the priority. The text of the final Russian-Turkish Joint Declaration, signed at the end of the visit, included the watered-down phrase that "the energy sphere in Turkish-Russian relations is of strategic significance and has the potential for further development".
At the end of the talks the sides did not give the capacity of the new pipeline or dates for its construction. They simply agreed that the preliminary technical and economic assessments show the technical feasibility and economic viability of the project and decided to return to its discussion and start talks on supplying Russian gas to Israel after the formation of the new Israeli government.
The fact that the project was in demand during the height of the Russian-Ukrainian gas conflict only highlights its political, and not commercial, significance. The current capacity of Blue Stream (16 billion cubic metres per year) is not being used to its limits: in 2008 just 10.1bn cu.m. of gas were pumped through the two branches of the pipeline which have an annual capacity of 8bn cu.m. of gas each. Experts consider it effective to bring into play a third branch with an annual throughput of 8bn cu.m. only after 2015. Based on Gazprom's current estimates on the construction of underwater gas pipelines, the gas pipeline would cost around $2.7bn. This is money that the company does not have in its budget.
Both sides do have compelling political motives for "reviving" discussions on the project. Russia will show Ukraine that it has yet another alternative to the Ukrainian gas pipeline network for exporting to Europe. But most important, this project would deal a knock-out blow to Nabucco, which Russian analysts acknowledge. "This is a better and cheaper way to stop Nabucco, as Blue Stream-2 will join the Turkish gas transport system not far from Nabucco's planned starting point," the director of East European Gas Analysis, M. Korchemkin, said. Turkey needs an alternative to South Stream which bypasses its territory, thereby depriving it of transit income and political dividends, and another lever to reinforce its regional role.
But the question arises here - has the Turkish side weighed all this up? Does it realize that its attempts to use Nabucco to put pressure on Brussels over European integration have seriously annoyed the major European capitals, which are tired of Ankara's contradictory statements about the project? And now there's a new game, this time Blue Stream-2 in tandem with Moscow. And one more question - has Ankara considered the limits of the patience of Baku, which, it seems to us, is as tired as the EU of the current Turkish government's abuse of its transit role.
The results of the recent visit of SOCAR President Rovnaq Abdullayev to Moscow and his talks with Gazprom's head office show that the more Turkey plays the gas transit card, the less trust there will be in this partner, the lower its value for other participants in the Nabucco project and the greater the interest of its participants in conducting their own "gas game" in the region.
In Moscow SOCAR and Gazprom signed a memorandum on mutual understanding. Under the memorandum, agreement has been reached on beginning negotiations to agree terms for the purchase and sale of Azerbaijani gas, with deliveries beginning in January 2010 with the stipulation of "supply to the Azerbaijan-Russia border". Options and the economic viability of natural gas swaps will be worked on too. In the near future, Gazprom and SOCAR will conduct a technical inspection of the Baku - Novo-Filya section of the gas pipeline system with a view to upgrading it. Azerbaijani gas will be supplied to Russia via this section.