"Axın"ların sayı həddindən artıq çoxalır
Zaman ötdükcə, qaz tranziti dünya və regional siyasətin daha ciddi faktoruna çevrilir. Rəsmi Kiyevlə  Avropa İttifaqı arasında Ukraynanın qaz nəqli sisteminin müasirləşdirilməsinə dair razılaşmanın əldə olunması Rusiyanın enerji diplomatiyasının nəinki Avropa, həm də Türkiyə-Yaxın Şərq istiqamətində fəallaşmasına stimul verib.
Martın sonlarında "Qazprom"un rəhbəri Aleksey Millerin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyəyə işgüzar səfər edib və səfər çərçivəsində onlar Türkiyənin enerji və təbii resurslar naziri Hilmi Gülərlə görüşüblər. Tərəflər Rusiya qazının Türkiyəyə nəqli sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı, ilk növbədə, "Mavi axın-2" layihəsinin reallaşdırılması kimi məsələlər ətrafında müzakirə aparıblar. Qeyd edək ki, bu layihə "Mavi axın" qaz kəmərinə paralel yeni xəttin, Türkiyə ərazisində qaz nəqli infrastrukturunun və daha sonra İsrail istiqamətində dəniz vasitəsilə qaz kəmərinin inşasını nəzərdə tutur.
Məlumdur ki, "Mavi axın-2" layihəsi Ankara üçün prioritet sayılır. Bu boru xətti Türkiyə üçün həm Rusiya qazının əlavə ixrac marşrutu, həm də Aİ, Azərbaycan və İranla qaz tranziti məsələsində mürəkkəb münasibətlər fonunda yeni təzyiq vasitəsi, həmçinin Rusiya ilə yaxınlaşma kimi strateji oyunun vacib elementidir.
Yeri gəlmişkən, Rusiya ilə Türkiyə qaz kəməri xəttinin genişləndirilməsi məsələsinin müzakirəsini 2 il əvvəl - Rusiyadan Qara dənizin dibi ilə Avropaya "Cənub axını" layihəsi gündəmə çıxan vaxt dayandırmışdı. Türkiyə isə öz növbəsində məsələ ətrafında müzakirələrin bərpasına nail olmaq üçün israrlı cəhdlərini davam etdirirdi - sonuncu dəfə belə cəhdi Türkiyə prezidenti Abdullah Gül fevralın 13-də Moskvaya səfəri zamanı göstərsə də, Rusiya yenə "Cənub axını"nın prioritet olduğunu əsas gətirərək, müzakirələrdən imtina etmişdi. Səfərin yekunu olaraq imzalanmış Rusiya-Türkiyə birgə Bəyannaməsinə sadəcə belə bir fikir salınmışdı ki, "Türkiyə-Rusiya münasibətlərində enerji sahəsi strateji əhəmiyyət daşıyır və gələcək inkişaf üçün böyük potensiala malikdir".
Sonuncu danışıqlar zamanı tərəflər yeni qaz kəmərinin gücü və onun inşa ediləcəyi müddət haqda heç bir açıqlama verməyiblər. Onlar sadəcə bir məqamla bağlı razılığa gəliblər ki, ilkin texniki-iqtisadi qiymətləndirmə layihənin texniki baxımdan mümkünlüyünü və iqtisadi cəhətdən effektivliyini göstərir. Tərəflər danışıqların İsraildə yeni hökumətin formalaşdırılmasından sonra (söhbət, Rusiya qazının bu ölkəyə nəqlindən gedir) davam etdirilməsinə dair razılığa gəliblər.
Bu layihənin Rusiya ilə Ukrayna arasında yeni qaz münaqişəsinin qızışdığı vaxtda aktuallıq qazanması onun kommersiya yox, siyasi məqsədindən xəbər verir. Hazırda "Mavi axın" heç də maksimal gücü (ildə 16 milyard kubmetr) ilə işləmir: illik gücü 8 milyard kubmetr olan iki xətt vasitəsilə 2008-ci ildə cəmi 10,1 milyard kubmetr "mavi yanacaq" daşınıb. Ekspertlərin fikrincə, 8 milyard kubmetr gücə malik daha bir xəttin istifadəyə verilməsi yalnız 2015-ci ildən sonra səmərəli ola bilər.
Bundan başqa, "Qazprom"un suyun altı ilə çəkilən boru xətlərilə bağlı mövcud qiymətləndirməsinə görə, bu layihənin reallaşdırılması təxminən 2,7 milyard dollara başa gələcək. Belə məbləğ isə şirkətin büdcəsində yoxdur.
Lakin layihəyə dair müzakirələrin bərpası üçün hər iki tərəfin siyasi motivləri kifayət qədərdir. Rusiya Ukraynaya göstərəcək ki, onun Avropaya qaz nəqli üçün daha bir alternativ qaz nəqli sistemi var. Ən başlıcası isə, bu layihə Nabucco üçün əsl nokautdur. Bunu rusiyalı analitiklər də etiraf edirlər. "Bu, Nabucco layihəsinin reallaşdırılmasının qarşısını almaq üçün ən yaxşı və daha ucuz yoldur. Çünki "Mavi axın-2" Türkiyənin qaz nəqli sisteminə Nabucco kəmərinin başlanması planlaşdırılan nöqtənin yaxınlığında qoşulacaq", - deyə "East European Gas Analisis"in direktoru M.Korçemkin bildirir.
Türkiyə üçün "Cənub axını"na alternativ lazımdır. Çünki bu layihə onun ərazisindən yan keçməklə, Ankaranı həm tranzitlə əlaqədar maliyyə və siyasi dividentlərdən, həm də regionda öz rolunu möhkəmləndirmək üçün əlavə vasitələrdən məhrum edir.
Lakin bütün bunlarla yanaşı, meydana sual çıxır: Türkiyə tərəfi bütün məqamları hesablayıbmı? Ankara nəzərə alıbmı ki, onun Nabucco layihəsindən Brüsselə Avropaya inteqrasiya məsələsində təzyiq vasitəsi kimi istifadə etmək cəhdi onsuz da Ankaranın bu layihə ilə bağlı ziddiyyətli bəyanatlarından bezmiş Qərb paytaxtlarını əməlli-başlı hirsləndirib? Və bu məqamda Türkiyə yeni oyuna baş vurur - bu dəfə "Mavi axın-2", üstəlik Moskva ilə birlikdə.
Və daha bir sual: Türkiyə özünün tranzit ölkə rolundan sui-istifadə etməsinin Aİ kimi, Bakının da səbrini tükəndirə biləcəyini düşünübmü?
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayevin Moskvaya bu yaxınlarda etdiyi səfər və onun "Qazprom"un mərkəzi ofisində apardığı danışıqlar göstərir ki, Türkiyə özünün qaz tranziti kartından nə qədər çox istifadə edəcəksə, bu tərəfdaşa inam o qədər azalacaq, Nabucco-nun digər iştirakçıları üçün Ankaranın qiyməti aşağı düşəcək.
Bundan başqa, bu halda layihə iştirakçılarının regionda öz "qaz oyunu"nu oynamaq maraqları güclənəcək.
Yeri gəlmişkən, Moskvada ARDNŞ ilə "Qazprom" arasında qarşılıqlı anlaşma Memorandumu da imzalanıb. Sənədə əsasən, Azərbaycan qazının alış-satış qiymətlərinin müəyyənləşdirilməsi və 2010-cu ilin yanvarından "sərhəddədək" şərti ilə Azərbaycan qazının Rusiyaya nəqli ətrafında danışıqlara başlanması qərarlaşdırılıb. Eyni zamanda təbii qazla bağlı mübadilə əməliyyatlarının aparılmasının variantları və iqtisadi məqsədyönlülüyü də öyrəniləcək. Yaxın vaxtlarda "Qazprom" ilə ARDNŞ qaz kəmərinin Bakı - Novo-Filya hissəsində onun müasirləşdirilməsi məqsədi ilə texniki təftiş aparacaq. Bu hissə vasitəsilə Azərbaycan qazı Rusiyaya nəql olunacaq.

"Потоков" становится слишком много
Транзит газа чем дальше, тем в большей степени становится фактором мировой и региональной политики. Достигнутые между Украиной и ЕС договоренности по модернизации украинской газотранспортной системы (ГТС) стимулировали активизацию усилий российской энергетической дипломатии, причем не только на европейском, но и турецко-ближневосточном направлении.
В конце марта состоялись рабочий визит делегации "Газпрома" во главе с председателем правления Алексеем Миллером в Турцию и его встреча с министром энергетики и природных ресурсов Турции Мехметом Хильми Гюлером. Стороны обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества в сфере поставок российского газа в Турцию, прежде всего возможности реализации проекта "Голубой поток-2", который предусматривает строительство новой нитки газопровода параллельно с "Голубым потоком", газотранспортной инфраструктуры на территории Турции и далее - морского газопровода в направлении Израиля.
Известно, что проект "Голубой поток-2" имеет приоритетное значение для Анкары. Он важен для нее и как дополнительный маршрут для импорта российского газа в Турцию, и как еще один рычаг давления в непростых отношениях по газотранзитным вопросам с ЕС, а также с Азербайджаном и Ираном, и как важный элемент стратегической игры на сближение с Россией. Кстати, Россия и Турция перестали обсуждать расширение газопровода два года назад - именно тогда, когда родился альтернативный проект газопровода из России по дну Черного моря в Европу - "Южный поток". Турция настойчиво пыталась вновь вернуть обсуждение данного проекта в повестку дня - последний раз такая попытка была предпринята в ходе официального визита президента А.Гюля в Москву 13 февраля с.г., но Россия вновь отказала, сославшись на приоритетность для нее "Южного потока". В текст итоговой российско-турецкой Совместной декларации, подписанной по итогам визита, попала обтекаемая фраза о том, что "энергетическая сфера в турецко-российских отношениях имеет стратегически важное значение и обладает потенциалом для дальнейшего развития".
По итогам переговоров стороны не назвали мощность нового газопровода и сроки его строительства. Они лишь согласились с тем, что предварительные технико-экономические оценки показывают техническую осуществимость и экономическую эффективность этого проекта, и решили вернуться к его обсуждению после формирования нового правительства Израиля для начала переговоров о поставке российского газа в эту страну.
Тот факт, что этот проект оказался востребованным именно в разгар нового газового конфликта между Россией и Украиной, лишь подчеркивает его политическое, а не коммерческое значение. Ныне существующие мощности "Голубого потока" (16 млрд. куб. м в год) недозагружены: по двум веткам мощностью по 8 млрд. куб. м газа в год в 2008 году было прокачано всего 10,1 млрд. куб. м. Запускать третью ветку, еще на 8 млрд. куб. м газа в год, эксперты считают целесообразным только после 2015 года. Кроме того, исходя из текущих оценок "Газпрома" по строительству подводных трубопроводов, данный газопровод будет стоить около $2,7 млрд. Таких денег в бюджете компании нет.
Зато политические мотивы для "возрождения" дискуссий по данному проекту у обеих сторон достаточно весомые. Россия покажет Украине, что у нее есть еще один альтернативный украинской ГТС маршрут экспорта газа в Европу. Но самое главное - этот проект является самым настоящим нокаутом по Nabucco. Это признают и российские аналитики. "Это лучший и более дешевый способ остановки Nabucco, поскольку "Голубой поток-2" подключится к газотранспортной системе Турции недалеко от планируемой точки начала Nabucco", - отмечает директор East European Gas Analisis М.Корчемкин. Турции же нужна альтернатива "Южному потоку", который обходит ее территорию, лишая транзитных финансовых и политических дивидендов, и еще один рычаг укрепления своей региональной роли.
Но в связи с этим возникает вопрос: а все ли просчитала турецкая сторона? Осознает ли она, что ее попытки использовать Nabucco как фактор давления на Брюссель по вопросам евроинтеграции и так уже не на шутку разозлили ведущие европейские столицы, которые устали от противоречивых заявлений Анкары по данному проекту? И вот новая игра - на этот раз с "Голубым потоком-2", да еще и в паре с Москвой. И еще один вопрос: просчитала ли Анкара предел терпения Баку, который, как нам представляется, так же как и ЕС, устал от злоупотреблений нынешним правительством Турции своей транзитной ролью.
Итоги недавнего визита президента ГНКАР Ровнага Абдуллаева в Москву и его переговоров в центральном офисе "Газпрома" показывают, что чем дальше Турция будет разыгрывать газотранзитную карту, тем меньшим будет доверие к этому партнеру и ниже его ценность для других участников проекта Nabucco. Более того, тем сильнее будет заинтересованность его участников вести самостоятельную "газовую игру" в регионе.
В Москве, кстати, ГНКАР и "Газпром" подписали Меморандум о взаимопонимании. В соответствии с меморандумом достигнута договоренность приступить к переговорам по согласованию условий купли-продажи азербайджанского газа с началом поставки с января 2010 года на условиях "с поставкой на границе Азербайджан/Россия". Будут также проработаны варианты и экономическая целесообразность осуществления обменных операций с природным газом. В ближайшее время "Газпром" и ГНКАР проведут техническую инспекцию газопроводной системы на участке Баку - Ново-Филя для его модернизации. По данному участку азербайджанский газ будет поставляться в Россию.