VAR QÜVVƏ İLƏ BÖHRANA QARŞI
Azərbaycan ötən ili o qədər də pis olmayan göstəricilərlə başa vurdu. Payızda başlamış dünya maliyyə böhranına və neftin qiymətinin ən azı üç dəfə düşməsinə baxmayaraq, ölkə üzrə ÜDM artımı 11% təşkil edib. Bu, MDB məkanı ölkələri arasında ən yüksək göstəricidir. 2008-ci ildə dövlət büdcəsinin gəlirləri 80% artıb. Özü də bunun xeyli hissəsi neftdənkənar bölmənin hesabına olub. Bütün bunlar milli iqtisadiyyatın yetərincə dayanaqlı  olmasından, onun qlobal təhlükələrə qarşı duruş gətirmək qabiliyyətindən xəbər verir. Ancaq ekspertlərin proqnozlarına görə, müşahidə edilən azalma dünya ölkələrinin əksəriyyətinin iqtisadiyyatının, demək olar ki, bütün sahələrini əhatə edəcək və az, ya çox şəkildə bizim ölkəyə də toxunacaq.  Dünya böhranının təsirlərinin nəticələrinin aradan qaldırılması üçün Azərbaycan hökuməti bir sıra böhran əleyhinə tədbirlər hazırlayır.
"Ötən il hökumət fəaliyyətini elə də sadə olmayan şəraitdə, dünya iqtisadi böhranının təsirləri altında gerçəkləşdirib. Amma göründüyü kimi, bu il daha çətin keçəcək. Bununla belə, bizim ölkəmiz belə sınaqlara hazırdır: Azərbaycanın valyuta ehtiyatları 2009-cu ilin başlanğıcında $18 mlrd.-ı ötür. Bu, iqtisadiyyatı mənfi təsirlərdən qorumağa imkan verər", - deyə parlament sədri Oqtay Əsədov Milli Məclisdə hökumətin 2008-ci ildəki fəaliyyəti barədə hesabatı dinlənərkən bildirib. O, həmçinin qeyd edib ki, böhran əleyhinə proqramdan irəli gələn tapşırıqlar Azərbaycan prezidenti tərəfindən müəyyən edilib və inflyasiyanın azaldılmasını, rəqabətin gücləndirilməsini, iqtisadiyyatın gerçək bölmələrinə yatırımların gerçəkləşdirilməsini, sahibkarlığın dəstəklənməsini, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsini və s. əhatə edir.
Risk qrupu
Bizim ölkəmiz hələ ki elə də fəlakətli çətinliklər hiss etmir. Bununla belə, bir sıra bölmələrdə - tikintidə, metallurgiyada, inşaat materialları istehsalında müəyyən qədər istehsalatın azalması müşahidə edilir. Aqrar, dağ-mədən və emal bölmələri, həmçinin turizm və beynəlxalq tranzitlə bağlı nəqliyyat bölməsi üçün də müəyyən risklər mövcuddur. Şəksiz, əsas enerjidaşıyıcısı olan neftin qiymətinin dünya bazarlarında düşməsinin uzun çəkməsi neft hasilatı sahəsi üçün də vəziyyəti çətinləşdirə bilər. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində vəziyyət nisbətən qənaətbəxşdir, çünki burada xidmətlər əsasən daxili bazara ünvanlanıb və onların həcmində hələ ki azalma müşahidə edilmir. Maşınqayırmanın, avtomobil sənayesinin və s. sahələrin zəif inkişf etməsi üzündən bu sahələrdə müşahidə edilən azalmanın ümumi iqtisadi duruma təsiri özünü o qədər də göstərmir.
İstənilən halda, fevralda bir sıra nazirliklər və qurumlar mümkün riskləri bəyan ediblər, ölkə KİV-ləri də bir sıra layihələrin dayandırılmasının mümkünlüyü barədə ehtimalları yayıblar.
Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) başçısı Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, iqtisadi böhran və neftin qiymətinin düşməsi ilə bağlı bir sıra layihələrin gerçəkləşdirilməsinin dayandırılması ehtimal edilir. O cümlədən bu, cari və gələn ildə gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulan energetika yönümlü layihələrə də aiddir. Bununla yanaşı, ARDNŞ prezidenti qeyd edib ki, söhbət beynəlxalq layihələrdən getmir. Onların gerçəkləşdirilməsi davam etdiriləcək.
Nisbətən böyük qayçılama nəqliyyat sahəsində nəzərdə tutulub. Nəqliyyat naziri Ziya Məmmədovun sözlərinə görə, bir sıra yolötürücülərinin, həmçinin rayonlararası və kəndlərarası avtomobil yollarının təmiri layihələri qeyri-müəyyən müddətə təxirə salınıb. Bununla belə, idarə Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi üzrə layihələrin gerçəkləşdirilməsi çərçivəsində işlərini davam etdirməyi nəzərdə tutur.
İqtisadi böhrandan əziyyət çəkənlər arasında, şəksiz ki, məhsulları əsasən ixrac üçün nəzərdə tutulan  Azərbaycan şirkətlərinin olması da mümkündür. Məsələn, Sumqayıt boruyayma zavodu "Azərboru"nu,  "Azneftkimmaş" holdinqinin müəssisələrini, bentonit istehsalçılarını bu sırada göstərmək olar. Risk qrupuna büdcədən maliyyələşdirilən kommunikasiya və əsaslı tikinti layihələrinin podratçıları kimi işləyən özəl şirkətlər də aiddir.
Yaranmış durumda hökumət və Azərbaycan parlamenti böhran əleyhinə bir sıra qarşılama tədbirləri üzərində işləyir.  Belə ki, Milli Məclis "Neft-qaz bölməsində ixrac fəaliyyəti üçün xüsusi iqtisadi rejimin tətbiqi haqqında" Qanun layihəsini qəbul etməyə hazırlaşır. Qanun regional energetika layihələrinin gerçəkləşdirilməsinin gedişində ölkənin sənaye potensialının açılması üçün xüsusi güzəştli vergi rejimi yaratmağa, ixrac potensialını artırmağa və ölkənin neft-qaz kompleksinin rəqabət üstünlüyünü gücləndirməyə imkan verəcək.
Sahibkarlığın dəstəklənməsi
Öz növbəsində İqtisadi İnkişaf Nazirliyi (İİN) ölkə iqtisadiyyatının  neftdənkənar bölmələrində işləyən ixracatçı şirkətlərin dəstəklənməsinə yardım üçün fəaliyyət planı işləyib. O cümlədən, ABŞ administrasiyasının və AB-nin gerçəkləşdirdiyi və Azərbaycanın çıxış imkanı olan GSP və GSP+ proqramları çərçivəsində ixracat güzəştlərinin istifadəsinin genişləndirilməsindən söhbət gedir. İİN-ə bağlı olan Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun (SKMF) işində də nəzərə çarpacaq zəifləmələr gözlənilir.
"İnvestisiya kreditinin maksimum ölçüsünün 3 milyon manatdan 5 milyon manata  artırılması, faiz dərəcələrinin maksimum azaldılması, kreditləşdirmə müddətinə düzəlişlər edilməsi imkanlarına baxılır",- deyə iqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayev bildirib. Kreditləşdirmə üçün layihələrin təqdim edilməsi qaydalarına da müəyyən düzəlişlər ediləcək. O cümlədən İİN hansı hallarda sahibkarların səlahiyyətli banklara, bankların isə fonda müraciət edə biləcəyi sistemini də  tətbiq etmək niyyətindədir. Özü də banklara layihəni kreditləşdirmənin məqsədəuyğunluğunu öyrənmək üçün 15 gün ayrılacaq. Bütövlükdə, ərizənin verilməsindən, onun fond tərəfindən bəyənilməsinə kimi 28 gün keçəcək, üstünlük istehsal yönümlü layihələrə veriləcək.
Baş nazirin birinci müavini Yaqub Eyyubovun sözlərinə görə, SKMF kiçik və orta sahibkarlığın (KOS) maliyyə vəsaitləri ilə təmin olunmasının real mənbəyinə çevrilib və gözlənilən dəyişikliklər bu qurumun imkanlarını artıracaq. "Ancaq sahibkarlara dəstək yalnız SKMF-nin fəaliyyətində dəyişikliklərlə məhdudlaşmayacaq. Hökumət  "2009-2013-cü illərdə sahibkarlığın inkişafı üzrə dövlət proqramı" layihəsinin hazırlanmasını başa çatdırır. Bu sənəd biznesin qeydiyyatında və gerçəkləşdirilməsində proseslərin liberallaşdırılması, güzəştli kreditləşdirməyə çıxış imkanlarının yüngülləşdirilməsi, ixrac imkanlarının genişləndirilməsi, sahibkarların hüquqlarının qorunması üzrə kompleks tədbirləri nəzərdə tutur", - deyə Y.Eyyubov aydınlaşdırır.
Yeni proqram altı blokdan ibarətdir və onların da hər biri iqtisadi yönümlər üzrə bölünüb. Proqramda KOS subyektlərinin maliyyələşdirilməsi, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və liberallaşdırılması, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, yeni maliyyə alətlərinin tətbiqi məsələləri öz əksini tapıb.
Proqramın vacib elementlərindən biri treninqlərin keçirilməsi, sahibkarlara məsləhət xidmətlərinin və infrastruktur dəstəyinin göstərilməsidir ki, bunun üçün sənaye şəhərciklərinin və biznes-inkubatorların yaradılması planlaşdırılır. Həmçinin, iqtisadiyyatın innovasiya yönümləri üçün fiskal rejimin yüngülləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Bunun azad iqtisadi zonaların inkişaf etdirilməsi, əmlakın qeydiyatında "vahid pəncərə" sisteminin tətbiq edilməsi, sertifikatlaşdırma sisteminin təkmilləşdirilməsi və ədalətsiz rəqabətin aradan qaldırılması vasitəsiilə əldə edilməsi düşünülür.
Ölkənin ictimai birlikləri də böhran əleyhinə tədbirlər üzrə öz təkliflərini verirlər. Azərbaycan Milli Sahibkarlar Konfederasiyası tərəfindən də belə bir təkliflər zərfi işlənərək İİN-ə təqdim edilib. Onun əsas bəndləri arasında əsasən tikinti bölməsində və  aqrar-sənaye kompleksində, yəni kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı ilə məşğul olan və işçisi 2 mindən çox olan iri özəl müəssisələrə birbaşa dövlət yardımının edilməsi də nəzərdə tutulur. Həmçinin SKMF xətti ilə KOS subyektlərinə dövlət tərəfindən ayrılan vəsaitlərin həcminin bir milyard manatdan yüksək səviyyəyə qaldırılması da düşünülür.
Ancaq qeyri-hökumət təşkilatlarının təkliflərinin əsas hissəsi fiskal üstünlüklərlə bağlıdır. Kadr ixtisarlarının qarşısının alınması üçün şirkətlərə sosial-sığorta ödənişləri üçün "tətillər" verilməsi də təklif edilir ki, şirkətlər böhrandan sonra yavaş-yavaş bu vəsaitləri qaytara bilərlər. Sadələşdirilmiş vergi qaydalarının dəyişdirilməsi də nəzərdə tutulur. Hazırda bu vergi fiziki şəxsin rüblük dövriyyəsi 22,5 min manatdan aşağı olan hallarda tətbiq edilir və dövriyyənin 4%-i səviyyəsində tutulur. Konfederasiya sadələşdirilmiş vergi şamil olunan rüblük dövriyyəni ən azı 10 dəfə artırmağı, yəni 225 min manata çatdırmağı təklif edir. Buna səbəb kimi KOS subyektlərini rüblük dövriyyəni yetərincə artıran inflyasiyanın təsirlərindən qorumağın vacibliyi göstərilir.
Milli Sahibkarlar Konfederasiyasının və başqa biznes assosiasiyalarının sadaladığı təkliflərdən hansının hökumətin böhran əleyhinə zərfində əks olunacağı hələ aydın deyil.  Ancaq bəllidir ki, karbohidrogen vasitələrin qiymətinin dəfələrlə düşdüyü bir şəraitdə məhz neftdənkənar bölmənin özəl müəssisələri yaxın bir-iki ildə dövlət büdcəsinin doldurulmasında əsas baza rolunu oynayacaq. Bu isə o deməkdir ki, hakimiyyət onların səmərəli və gəlirli işləməsində maraqlıdır.

NO HOLDS BARRED AGAINST
Azerbaijan ended the year with pretty good figures. GDP growth was 11 per cent despite the global economic crisis that began in the autumn and the more than three-fold fall in oil prices. This is one of the highest GDP figures in the CIS. In 2008 revenue to the state budget increased by 80 per cent, with a not insignificant part due to growth in the non-oil sector. All this is a sign of significant reserves of strength in the national economy and its ability to resist global challenges. However, experts predict that the current downturn will affect practically all sectors of the economy in most countries of the world and will affect our country too, one way or another. In order to lesson the influence of the global crisis the government of Azerbaijan is preparing a range of anti-crisis measures.
"The government had to work last year in tricky conditions, in the worsening global economic crisis, and it looks as though this year could be much tougher. Nevertheless, our country is ready for this sort of test: at the start of 2009 Azerbaijan's hard currency reserves exceed $18bn and this will help to effectively protect the economy from negative influences," the chairman of parliament, Oqtay Asadov, said during discussions in the Milli Maclis on the government's report on 2008. He also said that the main objectives of the anti-crisis programme have been set by the Azerbaijani president and include lowering inflation, developing competition, making investments in the real sector, support for business and ensuring food security.
Risk group
Our country is not yet experiencing catastrophic problems. Nevertheless, a fall in output can be seen in a range of sectors - construction, metallurgy and the production of building materials. There are risks for agriculture, the processing and mining sectors too and also tourism and the transport sector that is bound up in international transit. Of course, the difficult situation in the oil sector could get worse with the continuing fall in world oil prices. Things are relatively healthy in the electricity and ICT sectors: production and services here are primarily oriented towards the domestic market and their volume is not yet shrinking. A possible fall in production in machine-building, car production etc. will not have a significant influence on the overall economic situation, as these sectors are relatively poorly developed.
In any event in February a number of ministries and departments already outlined possible risks and published information in the media about a possible freeze on various projects.
The head of the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), Rovnaq Abdullayev, said that proposals have been made to suspend several projects in connection with the economic crisis and fall in the oil price. Specifically, this applies to ecological projects planned for this year and next. The SOCAR president stressed that he was not talking about international projects - they will be continued.
Comparatively, the greater cutbacks will be in transport. Transport Minister Ziya Mam-madov said that reconstruction of a number of flyovers and projects to repair district and village roads had been put on hold indefinitely. At the same time the ministry intends to continue work on road and rail modernization as part of the international North-South transport corridor.
Of course, Azerbaijani companies, whose output is mostly aimed at foreign markets, could suffer from the economic crisis. This applies to companies such as Sumqayit's Azerboru pipe-rolling factory, enterprises that are part of the Azneftekimmash holding company, bentonite producers and others. Private companies that work as contractors on budget-funded projects to lay pipelines and capital construction projects fall into the group at significant risk.
In the prevailing situation the government and parliament of Azerbaijan are drawing up a range of preventative, anti-crisis measures. The Milli Maclis is preparing to pass a law "On the application of a special economic regime to export activity in the oil and gas sector". The law will allow the creation of a special, favourable tax regimen to unleash the country's industrial potential during the implementation of regional energy projects, raising export potential and boosting the competitive advantages of the country's oil and gas complex.
Support for business
For its part, the Ministry of Economic Development (MED) has devised an action plan to support export companies working in the non-oil sector. Export privileges will be extended as part of the US administration and European Union's GSP and GSP+ programmes, to which Azerbaijan has access. Significant relaxation is also expected in the National Fund to Support Entrepreneurship (NFSE), part of the MED.
"The possibility is under consideration of increasing the maximum size of investment credit from 3 to 5 million manats, reducing the maximum interest rate and adjusting the terms of lending," Economic Development Minister Sahin Mustafayev said. Certain changes will also apply to the procedure for presenting projects for credits. The Economic Develop-ment Ministry is proposing the introduction of a system in which businessmen will approach authorized banks and banks in turn will approach the fund. The banks will devote 15 days to studying the desirability of lending to a project. The whole period from the moment that an application is received to its approval by the fund will take 28 days, and preference will be given to manufacturing projects.
Deputy Prime Minister Yaqub Ayyubov thinks that the NFSE has become a real source of financing for small and medium-sized businesses and the expected changes will significantly increase the structure's potential. "However, support for entrepreneurs will not be limited to changes in the work of the NFSE; the government is finalizing a State Programme to Develop Entrepreneurship in 2009-13 and this document envisages a complex of measures to liberalize the registration and start-up process for businesses, to ease access to credits, expand export capacity and defend the rights of entrepreneurs," Yaqub Ayyubov explained. The new programme consists of six blocs, which are in turn divided into economic areas. The programme covers financing issues for small and medium-sized businesses, improvement and liberalization of legislation, improvement of the business environment and the application of new financial instruments. A very important part of the programme will be training, consultancy services and infrastructure support for entrepreneurs for which it is planned to create industrial estates and business incubators. Relaxation of the fiscal regime in innovative areas of the economy is envisaged, in particular through the development of free economic zones, and also the introduction of the one-stop shop system in registering property, the improvement of the certification system and the elimination of unfair competition.
The country's public associations will also make their proposals on the anti-crisis measures. The National Confederation of Entrep-reneurs of Azerbaijan has prepared a package of proposals and submitted them for review to the Economic Development Ministry. Its main points envisage the provision of direct state assistance to major private enterprises (with more than 2,000 employees), which work mainly in the construction sector and agriculture (processing agricultural output). It is also proposed to increase the volume of funds allocated by the state via the NFSE to small and medium-sized businesses to more than 1bn manats.
However, the main part of the non-governmental organization's proposals concern fiscal preferences. In order to avoid redundancies it is proposed that companies should be offered social insurance payment holidays and after the crisis companies can gradually pay off these sums. Changes are proposed to the simplified tax system too. Today the simplified tax rate is 4 per cent if the quarterly turnover of a physical person does not exceed 22,500 manats. The confederation is proposing increa-sing the size of quarterly turnover on which simplified tax is paid at least 10-fold to 225,000 manats. The need to protect small and medium-sized enterprises from the consequences of inflation, which significantly increases the volume of quarterly turnover, is the main argument in favour.
It is not yet clear which of the proposals of the National Confederation of Entrepreneurs and other business associations will be included in the government's anti-crisis package. How-ever one thing is clear and that's that with the many falls in the price of raw hydrocarbons private enterprises in the non-oil sector will bear the brunt of funding the state budget for the next year or two. And this means that the government has a vital interest in ensuring that they work efficiently and profitably.