Çərşənbə axşamı, 05:37
Yaxın Şərq və Avropa ölkələrinə turne Hillari Klintonun ABŞ-ın dövlət katibi qismində ikinci xarici səfəri oldu. Bundan az əvvəl o, Cənub-Şərqi Asiya ölkələrinə - Yaponiya, Çin, İndoneziya və Cənubi Koreyaya baş çəkmişdi.
Lakin Birləşmiş Ştatların sabiq birinci ledisinin məhz Müqəddəs Torpaq və Köhnə Dünyaya səfərləri Amerikanın hazırkı diplomatiyası üçün xarakterik sayılır. Bu səfərlər dünyanın fövqəldövlətinin müəyyən problemləri olan ölkələrə münasibətdə "yenilənmə"nin göstəricisi kimi qəbul olunur.
Bu turneni ABŞ-ın yeni administrasiyasının ölkənin müsbət imicinin formalaşdırılması istiqamətində atdığı addımların tərkib hissəsi kimi qəbul etmək olar. Çünki məlum olduğu kimi, ənənəvi olaraq demokratların hakimiyyəti dönəmində ABŞ beynəlxalq problemləri güc vasitəsilə yox, çevikliklə həll etməyə çalışır.
Yaxın Şərq motivləri
H.Klintonun Yaxın Şərqə səfəri İsrailin Qəzza zolağında hərbi əməliyyatları dayandırmasına baxmayaraq, bölgədə gərginliyin pik nöqtədə olduğu məqama təsadüf etdi. ABŞ-ın yeni dövlət katibinin ərəb-İsrail münaqişə zonasına baş çəkməsindən gözləntilər həddindən artıq çox idi: onun, ən azı, Barak Obama administrasiyasının Yaxın Şərq münaqişəsinin həllilə bağlı yürüdəcəyi siyasətə aydınlıq gətirəcəyi gözlənilirdi. Və xanım Klinton bu siyasətin, ən azı, müəyyən cizgilərini nümayiş etdirdi.
Misirin Şarm-əş-Şeyx şəhərində Qəzza zolağına yardımla əlaqədar təşkil olunmuş beynəlxalq konfransa qatılan Hillari Klinton Vaşinqtonun Fələstinin radikal HƏMAS qruplaşması ilə əlaqə yaratmaq arzusunda olmadığını, danışıqlar aparmaq üçün yalnız Fələstinin FƏTH lideri Mahmud Abbasın rəhbərlik etdiyi administrasiyanı gördüyünü nümayiş etdirdi. ABŞ Qəzza zolağının bərpası məqsədi ilə məhz bu struktura 900 milyon dollar ayırmaq fikrindədir.
Bunun ardınca Qütsdə İsrail rəhbərliyi ilə görüşən Klinton ABŞ-ın respublikaçı administrasiyasının da mövcud tezisi dəstəklədiklərini göstərdi. Söhbət "iki xalq üçün iki dövlət" yaradılmasının vacibliyindən gedir: yəhudilər üçün İsrail, ərəblər üçün Fələstin.
H.Klinton bildirdi ki, Fələstin dövlətinin yaradılması İsrailin də maraqlarına uyğundur və Fələstinin müstəqilliyinə qərar verilməsi "qaçılmazdır". Bununla yanaşı, dövlət katibi İsrailin HƏMAS-dan müdafiə hüququnun olduğunu etiraf edərək, faktik olaraq Benyamin Netanyahunun rəhbərliyi ilə bu ölkədə ultrasağçı qüvvələrdən ibarət yeni hökumətin formalaşdırılmasını dəstəklədi: "Obama administrasiyası İsrailin istənilən hökuməti ilə əməkdaşlığa hazırdır".
Qeyd edək ki, Netanyahunun komandası Fələstinə qarşı sərt tədbirlərin tərəfdarıdırlar.
HƏMAS-ın nəzarət etdiyi Qəzzada isə Klintonun fikirləri "Fələstin xalqına qarşı zorakılığın davam etdirilməsinə çağırış" kimi dəyərləndirilib. Amma ABŞ-ın dövlət katibinin turne çərçivəsində baş çəkdiyi Fələstin muxtariyyətinin paytaxtı Rəmallahda onun fikirlərinə loyal yanaşılıb.
İsrailin özündə isə bir daha əmin oldular ki, Qəzzada apardığı hərbi əməliyyatlar beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən kəskin tənqid olunsa da, Ağ evin yeni administrasiyası da yəhudi dövlətini özünün əsas müttəfiqi kimi qəbul edir. Yeri gəlmişkən, Hillari Klintonun "ABŞ İranın nüvə silahı əldə etməsinin qarşısını almaq üçün əlindən gələni edəcək" fikri də İsraildə böyük məmnunluq yaradıb.
Bütün bunlarla yanaşı, Amerikanın siyasətində prinsipial yeni məqamların üzə çıxdığını söyləmək mümkündür. Məsələn, Klinton Barak Obama administrasiyasının "müəyyən şərtlər daxilində" Tehranla əlaqə yaratmağa hazır olduğunu deyib və bununla Obamanın İranın nüvə proqramından imtina edəcəyi təqdirdə iki ölkə arasında əməkdaşlığın qurulmasının mümkünlüyünə dair fikirlərini təsdiqləyib.
Lakin deyəsən, əsl yenilik Vaşinqtonla Dəməşq arasındakı münasibətlərdə olacaq. Xatırladaq ki, 2005-ci ildə Livanın baş naziri Rafiq Həririnin qətlindən sonra  iki ölkə arasında diplomatik əlaqələr kəsilmişdir - Vaşinqton qətldə məhz Suriya rəhbərliyini günahkar sayır. Şarm-əş-Şeyxdə keçirilən konfrans zamanı H.Klinton Suriyanın xarici işlər naziri Valid əl-Muallimlə bir araya gəlib və danışıqlar başa çatdıqdan sonra bəyan edib ki, həmkarı ilə görüş "qısa, lakin çox xoş alınıb".
Bu işdə amerikalıların məqsədi bəllidir - Suriyanın İranın təsiri altından çıxarılması! Yəqin ki, ABŞ-ın Suriyaya İsrail tərəfindən işğal edilmiş Holan zirvəsini qaytarmaq, həmçinin Dəməşqə Livan və Fələstinin işlərinə qarışmaqdan imtina edəcəyi təqdirdə, iqtisadi yardım göstərmək niyyəti də məhz bu məqsədə xidmət edir.
Beləliklə, Hillari Klinton göstərib ki, ABŞ Yaxın Şərqdəki bütün ziddiyyətləri Vaşinqtonun bu strateji vacib regiondakı mövqelərinin gücləndirilməsi yolu ilə aradan qaldırmağı və onu sülh tənzimlənməsinin yeganə sponsoruna çevirməyi qarşısına məqsəd qoyub.
"Hər şeyə sıfırdan başlamaq"
Hillari Klintonun Avropa səfərinin prioriteti "Rusiya məsələsi" olub. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovla ilk rəsmi görüşündə o, bir qədər orijinal  olmağa çalışıb. S.Lavrova üzərində rus və ingilis dillərində "Reset"  ("Təkrar yüklənmə") yazılmış düymə şəklində suvenir bağışlanmalı idi. Son zamanlar məhz bu söz Moskva-Vaşinqton münasibətlərinin yeni rəmzinə çevrilmişdi. Buna qədər Rusiya ilə münasibətlərdə "yeniləşmə"nin vacibliyi haqda ABŞ prezidenti və vitse-prezidenti Barak Obama ilə Cozef Bayden, həmçinin Hillari Klintonun özü dəfələrlə fikir səsləndiriblər.
Lakin Dövlət Departamentinin tərcüməçiləri rəhbərlərini pis vəziyyətdə qoyublar: düymənin üzərində "yeniləşmə" sözünün əvəzinə tamamilə başqa məna verən "həddindən artıq yüklənmə" sözü yazılıb. S.Lavrov Klintona nəzakətlə düzəliş verən zaman dövlət katibi gülümsəyərək Rusiya-ABŞ münasibətlərində "həddindən artıq yüklənməyə imkan verməməyə çalışacaqlarını" söyləyib. "Biz "yenilənmə" sözünün həm rusca, həm də ingiliscə necə səslənməli olmasına dair razılığa gəldik. Mətn dəyişməzdir", - deyə Lavrov qeyd edib.
NATO-nun Brüssel sammitinin və Lavrovla Klintonun Cenevrə danışıqlarının nəticələri göstərir ki,  "yenidən yüklənmə" birbaşa Moskva ilə Vaşinqton arasındakı geosiyasi rəqabətdə əsas rol oynayan postsovet məkanındakı dövlətlərə təsir göstərəcək.
ABŞ-ın xarici siyasət idarəsinin rəhbəri NATO-da ötən ilin avqustunda Güney Osetiyada yaşanmış müharibədən sonra Rusiya ilə kəsilmiş əlaqələrin bərpası qərarının verilməsində də böyük rol oynayıb. Brüssel sammitində H.Klinton bəyan edib ki, "artıq hər şeyin özbaşına düzələcəyini xəyal etmək yox, irəliləmək vaxtıdır". Moskva ilə əlaqələrin bərpasını "hər şeyi sıfırdan başlamaq" imkanı adlandıran dövlət katibi bununla, dəfələrlə Rusiya ilə əlaqələrin kəsilməsini səmərəsiz addım adlandıran Almaniya və Fransa rəhbərləri ilə həmrəylik nümayiş etdirib. Şimali Atlantika Alyansı ölkələrinin sammiti bu yanaşmanı artıq bir formula kimi qəbul edib. Təşkilatın baş katibi Yaap de Hoop Sxeffer bildirib ki, "Rusiya dünyanın vacib oyunçusudur və onunla danışmamaq çıxış yolu deyil".
S.Lavrovla görüşdə H.Klinton qarşı tərəfi "ümumi maraqların olduğu məqamlarda konstruktiv işbirliyinə çalışmağa" çağırıb. Belə "məqamlar"a isə ilk olaraq terrorizmlə mübarizə və nüvə silahlarının yayılmasının qarşısının alınması daxildir. Tərəflər strateji hücum silahlarının (SHS) ixtisarı istiqamətində planlı iş görülməsi və tezliklə bu məsələyə dair yeni razılaşmanın əldə edilməsi haqda razılığa gəliblər. Eyni zamanda İran və Şimali Koreyanın nüvə proqramı ilə bağlı mütəmadi məsləhətləşmələrin aparılması da Klintonla Lavrovun razılığa gəldiyi məqamlardandır.
Klinton Rusiyanı hava hücumundan müdafiə (HHM) sistemlərinin qurulması məsələsində də əməkdaşlığa çağırıb və Şərqi Avropada bu sistemin yerləşdirilməsinin "azad dünya"nı İran təhlükəsindən qoruyacağını bildirib.
Cenevrə danışıqlarının şübhəsiz nəticəsi kimi isə son zamanlar daha da kəskinləşən "Əfqanıstan məsələsi"nin çözümü və Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli üçün birgə iş aparılmasına dair razılaşmaları göstərmək olar. Beynəlxalq məsələlər ətrafında Rusiya ilə Amerikanın konsensus əldə etməsi göstərdi ki, Klintonun Pekinə səfərindən sonra ABŞ-ın xarici siyasətdə əsas tərəfdaş-rəqibinin Çin olacağı haqda fikirlər vaxtından əvvəl səsləndirilib.
Lakin ümumi sevindirici fon Qərblə, ilk növbədə ABŞ-la Rusiya arasında ziddiyyətlərin tam aradan qalxması anlamına da gəlmir. "Rusiya- NATO Şurası formatında danışıqların bərpası bizim Moskva ilə bütün fikir ayrılıqlarımızın aradan qalxması demək deyil. Alyans Rusiya ilə hər məsələdə həmrəy ola bilməz və olmağa borclu deyil. Mövcud fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması vacibdir, lakin prinsiplərimiz və həyati əhəmiyyətli maraqlarımız təhlükə altına düşən zaman sərt olmalıyıq", - deyə Hillari Klinton qeyd edib.
Tərəflər arasında ziddiyyət yaradan əsas məqam yenə də Qafqaz böhranı ilə bağlı qiymətləndirmədir. Çünki bu böhranın arxasında postsovet Avrasiyasında geosiyasətin fundamentinə təsir edə biləcək daha qlobal məsələlər dayanır. Bu mənada, Klintonun "postsovet ölkələrinin heç biri Rusiyanın təzyiqi altına düşməməlidir" və "ABŞ müstəqil dövlətlərin təhlükəsizlik sahəsində müstəqil seçim etməsini və öz istəyinə uyğun qərar verməsini dəstəkləyir" kimi fikirləri xüsusi diqqət çəkir.
Dövlət katibi xüusilə qeyd edib ki, Ukrayna və Gürcüstan kimi dövlətlər Rusiyanın təsiri altına düşməməli - onlara qarşı nə "enerji təzyiqi" edilməlidir, nə də "ATƏT-in prinsiplərinə zidd addımlar atılmalıdır" (sonuncu müddəa Gürcüstana qarşı avqust müharibəsini nəzərdə tutur - red).
Bu iki ölkənin NATO-ya üzvlük perspektivinin qalmasının vacibliyini vurğulayan dövlət katibi Vaşinqtonun siyasətinin "Rusiya istiqaməti"nin Corc Buş prezidentliyi dönəmində olduğu kimi davam etdiyini söyləyib. Bununla da o göstərib ki, Birləşmiş Ştatlar yeni liderlə də MDB məkanında təsir imkanlarını artırmağa çalışacaq, bir sıra postsovet ölkələrinin Qərbə tərəf istiqamətlənməsinə yardım göstəcək.
Moskva isə bu məsələdə zərrə qədər də yanılmır və NATO-nun əməkdaşlığın bərpası qərarına Rusiyanın son dərəcə ehtiyatla reaksiya verməsi də bununla bağlıdır. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi alyansın sözügedən qərarını alqışlamaqla yanaşı bildirib ki, bu qərar Moskva ilə birlikdə verilməlidir. Rusiyanın NATO-dakı daimi nümayəndəsi Dmitri Roqozin isə daha sərt mövqe nümayiş etdirib. O hesab edir ki, bundan sonra Moskva alyansla öz şərtləri əsasında əlaqə quracaq. Söhbətin nədən getdiyini anlamaq isə çətin deyil. Postsovet məkanını özünün həyati maraqlarının birləşdiyi yer sayan Rusiya ən əvvəl Qərbin bu məkana əl uzatmasının qarşısını almağa çalışır.
Rusiya Dövlət Dumasının beynəlxalq məsələlər komitəsinin rəhbəri Konstantin Kosaçyov Hillari Klintonun "ABŞ müstəqil dövlətlərin müstəqil qərar verməsini dəstəkləyir" fikrinə münasibət bildirərək deyib ki, bu yanaşma Moskvanın düşüncəsinə də uyğundur. Bununla yanaşı, Kosaçyov hesab edir ki, bu seçimin anlaşıqla və düşünülmüş şəkildə edilməsi üçün qeyd olunan dövlətlər geosiyasi oyunların girovuna çevrilməməlidir, "necə ki bunu ABŞ və Qərb edir".
"ABŞ dövlət katibinin Ukrayna və Gürcüstan kimi ölkələrin "perspektivli olmasının vacibliyi" haqda fikrilə tamamilə razılaşmaq olar. Lakin bu perspektiv "alternativsiz şəkildə atlantik" olmamalıdır", - deyə rusiyalı parlamentari qeyd edib.
Hər şeyə rəğmən, qlobal siyasətin nəhəngləri arasında "SSRİ-nin mirası" uğrunda mübarizə bundan sonra da davam edəcək və məhz "perspektivin alternativliyi" əsasında aparılacaq.
Türkiyə sahillərində
Hillari Klinton turnesi çərçivəsində ABŞ üçün pozulmuş münasibətlərin bərpası yox, strateji müttəfiqliyin qorunması və daha da möhkəmləndirilməsinin vacib olduğu ölkəyə də baş çəkib. Söhbət xanım dövlət katibinin Yaxın Şərq - Avropa gəzintisinin son nöqtəsi olmuş Türkiyədən gedir.
Türkiyə rəhbərliyi ilə görüşlərində o, Ankaraya Yaxın Şərqdəki sülh prosesinə tövhəsinə görə minnətdarlıq edib, Türkiyə isə ABŞ qoşunlarının İraqdan çıxarılması üçün ərazisini verə biləcəyini bildirib.
Tərəflərin danışıqlarında çətinlik yalnız "Osmanlı İmperiyasında erməni soyqırımı" məsələsi ilə bağlı yaşanıb. Xatırladaq ki, H.Klintonun səfəri öncəsi Türkiyənin xarici işlər naziri Əli Babacan Vaşinqton tərəfindən "erməni soyqırımı"nın tanınması, yəni Barak Obamanın seçkiqabağı kampaniya dövründə verdiyi vədə əməl etməsi təhlükəsinin olduğunu bildirmişdi. O, bir daha ölkəsinin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Vaşinqtonun "soyqırım"ı rəsmən tanıyacağı təqdirdə Amerika-Türkiyə münasibətlərinə sağalmaz zərbə dəyəcəyinə dair bəyanatını xatırlatmışdı. "Hadisələrin bu cür inkişafı həm Ermənistan-Türkiyə əlaqələrinə, həm də Ermənistanla Azərbaycan arasında gedən danışıqlar prosesinə zərər verəcək" - deyən Ə.Babacan məsələnin ABŞ-Türkiyə münasibətlərinə ziyan vurmadan həllinin mümkünlüyünü qeyd etmişdi.
Gözlənildiyi kimi, apreldə növbəti "erməni tarixi"nin yaxınlaşması ilə əlaqədar olaraq, bu məsələ ətrafında həyəcan artır. Dünya erməniləri Obamanın seçkiqabağı vədinə əməl etməsini gözləyir. Lakin aydın görünür ki, Obama və komandası Birləşmiş Ştatların "sükanı arxasına" keçdikdən sonra ermənipərəst ritorikanı xeyli azaldıb. Türkiyənin ABŞ siyasəti üçün həddindən artıq böyük əhəmiyyət daşıdığı məlumdur və bu, ilk növbədə Yaxın Şərq, Qafqaz-Qara dəniz regionları ilə bağlıdır. Məhz bu faktorlar üzündən Vaşinqtonun Ankaradan belə asanlıqla uzaqlaşması mümkün deyil. Ağ Evin "erməni soyqırımı" ilə bağlı mövqeyi isə guman ki, gələn ay, ABŞ prezidentinin sivilizasiyalararası dialoq üzrə konfransa qatılmaq üçün Türkiyəyə səfər etdiyi vaxt müəyyənləşəcək.

Hillary Clinton highlights the foreign policy course of the new US Administration
Hillary Clinton's tour of the Near East and Europe was her second visit in her capacity as US Se-cretary of State.  Shortly before this, she visited South-East Asian countries, in particular, Japan, China, Indonesia and South Korea.  However, these visits by the former US First Lady to the Holy Land and Old World became a landmark event for US diplomacy.  They marked the beginning of a "reset" in relations between the world's only superpower and a number of countries which had created problems for it.  The tour can be viewed as a tile in the mosaic of a good image which the new US Administration is assembling for the country, as the United States is trying, traditionally for a Democ-ratic administration, to be more flexible in international affairs, rather than using brute force.
Near Eastern motives
Hillary Clinton's visit to the Near East took place at a point when escalation of regional tensions had reached a peak, even despite the completion of Israel's military operation in Gaza.  Expectations of the new US Secretary of State's visit to the Arab-Israeli conflict zone were very high:  it was expected to at least clarify the tone of the Barack Obama administration's future policy for the Middle East peace process.  And to all appearances, Ms Clinton did clarify those tones, at least in rough outline.
By taking part in the work of the international conference on financial aid to Gaza in the Egyptian town of Sharm-al-Sheikh, Clinton made it clear that the United States has no desire to deal with the radical Palestinian movement Hamas and views only the Palestinian Authority, headed by Fatah leader Mahmoud Abbas, as a party to negotiations.  Washington promised to allocate $900 million for the restoration of the ruined Gaza only to that party.
Later, during meetings with the Israeli leadership in Jerusalem, Hillary Clinton spoke in support of an idea proposed by the preceding Republican administration - the need to create "two states for two peoples":  Israel for the Jews and Palestine for the Arabs...  Clinton said that the formation of a Palestinian state is in Israel's interests, and furthermore, a solution in favour of Palestine's independence was "inevitable."  However, the Secretary of State recognized Israel's right to self-defence against missile attacks by Hamas and effectively spoke in support of the formation of an ultra-right-wing Israeli cabinet by Benjamin Netanyahu, who supports strong-arm methods against Palestine, by saying that the Barack Obama administration is ready to work with all Israeli governments.  In Hamas-controlled Gaza, Clinton's words were interpreted as an "encouragement to continue violence against the Palestinian people".  At the same time, in the administrative centre of the Palestinian administration, the city of Ramallah, which the US Secretary of State also visited, her statements were received quite well.  And in Israel itself, they realized that despite the harsh criticism of its actions by the international community, the new White House tenant also considers the Jewish state to be the key US ally, as evidenced by the statement by Hillary Clinton that the United States will do its best to prevent the development of nuclear weapons by Iran.
In the mean time, fundamentally different aspects have emerged in US policy.  Clinton voiced the readiness of the Barack Obama administration to establish contacts with Tehran, but "on certain conditions," having thereby confirmed the possibility which the US president had noted of starting US-Iran cooperation if Iran undertakes to stop further development of its nuclear programme.
However, perhaps a true reset is gathering in relations between Washington and Damascus, which were effectively frozen after the assassination in 2005 of Lebanese Prime Minister Rafiq Hariri, which the United States blamed on the Syrian leadership.  During the Sharm-al-Sheikh conference, Hil-lary Clinton met Syrian Foreign Minister Walid al Muallim, who said after the meeting that it was "brief, but not very pleasant."  The United States' goal is very clear - to weaken Iran's influence on Syria, which is why Washington apparently intends to help Syria take back the Israeli-occupied Golan heights and provide economic assistance to Damascus in return for refraining from interference in Lebanon's and Palestine's affairs.  Essentially, Hillary Clinton has demonstrated the United States' aspiration to achieve a noticeable breakthrough in resolving the entire network of Near Eastern controversies by strengthening Washington's positions in this strategically important region and effectively becoming the only sponsor of the peace process.
"Starting from the scratch"
The "Russia issue" was the priority on the European leg of Hillary Clinton's tour.  The US Secretary of State decided to bring a creative approach to her first official meeting with her Russian opposite number Sergey Lavrov.  The Russian Federation Foreign Minister received a souvenir gift:  a button which was supposed to have the word "reset" in Russian and English written on it.  The word has become a symbol of late of new relations between Moscow and Washington.  Earlier, the need for a reset in Russian-US relations had been mentioned by US President Barack Obama, Vice President Joe Biden and Hillary Clinton herself.  However, the State Department interpreters let their boss down:  instead of the word "Perezagruzka," the similar-sounding but completely different word "Peregruzka" (overload) was inscribed on the button.  Lavrov tactfully pointed this out and Hillary Clinton chuckled and promised that she would try to avoid overloads in relations between Russia and the United States.  "We agreed on what words should be used for reset both in English and Russian.  No difference here," Lavrov said for his part.
And the results of the Brussels NATO summit and Geneva talks between the US Secretary of State and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov prove that the "reset" will have direct effects on states in the post-Soviet area - an area which continues to play the key role in the geopolitical rivalry between Moscow and Washington.  The head of the US foreign political department played an important role in NATO's decision on the resumption of ties with Russia, which were severed after the war in South Ossetia in August 2008.  At the Brussels summit, Hillary Clinton said that it is "time to move ahead, not sit and wait, deluding ourselves that things will change on their own."  Having called resumption of contacts with Moscow an "opportunity to start everything from scratch," Clinton has essentially voiced her solidarity with the Germans and German leaders who have many times voiced their opinion that suspending contacts is a counterproductive measure.  The NATO summit has come up with a clear-cut formula for this approach.  NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer, "Russia is an important international player, and not talking to it is not a solution."
At a meeting with Sergey Lavrov, Hillary Clinton urged him to "strive to work constructively in areas where we have common interests".  Among these areas are, first and foremost, combating terrorism and nuclear non-proliferation.  The sides have agreed to work consistently for the reduction of strategic offensive weapons and the signing in the near future of a new strategic arms reductions treaty, and they agreed on the need to start permanent consultations on the Iranian and North Korean nuclear programmes.  Clinton invited Russia to work on the problem of missile defence, as its deployment in Eastern Europe, in the view of the United States, should help protect the "free world" from the potential Iranian threat.  The obvious achi-evement of the Geneva talks was a decision to regulate together the increasingly acute "Afghan problem", and an agreement on the continuation of bilateral efforts in the regulation of the Middle East conflict.  In view of such a clearly manifest US-Russian consensus on a wide range of international problems, speculation voiced after Hillary Clinton's recent visit to Beijing, that China rather than Russia would become the main foreign political partner/rival of the United States, was proved wrong.
Nonetheless, the generally optimistic environment created after declaration of the "reset" did not cancel out the differences which exist in relations between the West, and principally the United States, and Russia.  "Resumption of talks within the NATO-Russia Council framework does not mean that all our differences with Russia have already been addressed.  The alliance must not and cannot agree with Russia on every issue.  The existing differences need to be addressed, but we must be firm when our principles and vital interests come under threat," Hillary Clinton said.
The most important stumbling block is the difference in assessments of the Caucasus crisis, which is an outward manifestation of much more profound issues laying the foundation for geopolitics in post-Soviet Eurasia.  Clinton's statement that "none of the former Soviet republics should come under pressure from Russia" and the "United States supports the right of independent states to make their own choice and make responsible decisions in the field of security."  It was stressed specifically that states like Ukraine and Georgia should not come under Russian pressure, be it "abuse of energy levers" or "actions which do not meet OSCE principles" (Clinton said that the latter were used against Georgia).
Having said that these two countries should remain prospective NATO members, the Obama administration's Secretary of State reaffirmed that in the "Russian" direction, the United States will stay the course charted during George W. Bush's presidential tenure.  The superpower across the ocean made it clear that under its new leader, it will keep trying to expand its area of its influence in the CIS and do its best to encourage the pro-Western aspirations of a number of post-Soviet countries.
Not that Moscow has any misconceptions in this regard, which is why its reaction to the NATO decision to resume ties with Russia was quite reserved.  When he welcomed the decision, the Russian foreign minister still said that it should be reached together with Russia.  And Russian envoy to NATO, Dmitriy Rogozin, noted that now Moscow will maintain ties with the alliance on its own terms.  It is not hard to guess what they mean.  Deeming the post-Soviet area a zone of vital interest, Russia intends first and foremost to dissuade the West from attempting to spread its influence in this part of the world.
Commenting on Hillary Clin-ton's words that the "United States support independent nations' right to make their decisions," Konstantin Kosachev, chairman of the Russian Federation State Duma Commission for Foreign Relations noted that this approach is in line with Moscow's views too.  However, in order for this choice to be well-thought-out and realistic, there is a need to halt attempts to make these states hostages to different types of geopolitical games, which Kosachev believes the United States and other Western countries are currently doing.  "We quite agree with the US Secretary of State's words that states like Ukraine and Georgia should 'have prospects,' but their prospects 'must not be invariably Atlantic,'" Kosachev added.
To all appearances, the clash of the titans of global politics over the "Soviet heritage" will continue to unfold in the future under the slogan of "alternative prospects."  The possibility of the preservation of this type of resource in the political arsenal of post-Soviet countries, in the mean time, is questioned not only by the governments and civilized institutes of the West, but also by Russia, whose recent moves to strengthen the Collective Security Treaty Organization indicate that Moscow intends to use the language of pressure more than the language of equal dialogue.
On Turkey's shores
As part of her tour, Hillary Clinton also visited the country with which the United States has the problem of preserving and strengthening a strategic partnership, rather than the problem of amending spoiled relations.  This was Turkey, the last leg of the Near Eastern-European odyssey of Ms Clinton.  At meetings with Turkish leaders, the Secretary of State thanked Ankara for its contribution to the peace process in the Near East, whereas the Turkish leaders, for their part, voiced their readiness to let the United States use Turkish territory for the withdrawal of troops from Iraq.  Difficulties began only during a discussion of the issue of the notorious "genocide of Armenians in the Ottoman Empire."
In the run-up to Hillary Clinton's visit, Turkish Foreign Minister Ali Babacan mentioned the threat of recognition by the United States of the "genocide of Armenians," in other words, fulfilment of the promise which Barack Obama made during the presidential campaign.  Babacan recalled once again the statement by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan that in the event of official recognition of the "genocide" by the United States, then US-Turkish relations will suffer an irreparable blow.  "This scenario would harm Armenian-Turkish relations and the process of negotiation between Armenia and Azerbaijan," Babacan stressed, adding that the issue can be addressed without straining US-Turkish relations.
As expected, the traditional hysteria over the issue is building up as the next "Armenia day" in April draws near.  Ethnic Armenians worldwide now expect the Obama administration to fulfil its campaign promise.  However, it is not hard to notice that Obama and his team considerably reduced the intensity of pro-Armenian rhetoric as soon as they came to power.  Turkey is far too important for the United States, first and foremost in the Near East, Caucasus and Black Sea regions, to alienate it so easily.  The White House's position on the "Armenian genocide" issue will most likely become clear next month, when the US President visits Turkey to take part in a conference on a dialogue between civilizations.