MANAT LÖVBƏRİ QALDIRIR
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) manatın üzən məzənnə siyasətinə keçidi haqda planlarını açıqlayıb. Düzdür, ölkənin baş bankiri Elman Rüstəmov təminat verib ki, bu hələ belə tez və dərhal baş verməyəcək. Amma yaxın gələcəkdə milli valyutanın idarə olunan üzən məzənnə siyasəti haqda danışmaq mümkündür. Bu modelə əsasən, manatın məzənnəsi əsas makroiqtisadi indikatorlar, neftin qiyməti, dollar/avro nisbəti, ölkələrdə valyuta dinamikası - əsas ticarət tərəfdaşları, habelə AMB tərəfindən korreksiyadan asılı olaraq formalaşacaq.
Hədləri aşmadan
Məlum olduğu kimi, üzən və ya çevik valyuta məzənnəsi nə dövlətin, nə də Mərkəzi Bankın onun sabitliyinin saxlanılması üçün hər hansı bir tədbir görmədiyi şərtlər hesab edilir. Yaxın keçmişə qədər Azərbaycanda manatın xarici valyutalara münasibətdə məzənnəsi AMB tərəfindən son dərəcə sərt nəzarətdə saxlanılırdı, yəni tamamilə idarəedilən idi. Ayrı-ayrı dövrlərdə onun saxlanılması üçün AMB-nin ehtiyatlarından milyon dollar vəsait xərclənirdi. Lakin dünya bazarlarında neftin qiymətinin düşməsi ilə vəziyyət kəskin dəyişdi. Təkcə 2015-ci ilin yanvar ayında AMB manatın məzənnəsinin saxlanılmasına daha 1,077 mlrd. dollar xərcləyib. Nəticədə, isə onun ehtiyatları 2013-cü ilin yazından minimum həddə qədər azaldı. E. Rüstəmovun sözlərinə görə, bu günə valyuta ehtiyatları, təxminən, 10 mlrd. dollar təşkil edir.
Fevralda devalvasiyadan sonra, tərkibinə nəinki dollar, həm də avro da daxil olacaq bir valyuta səbətinin tətbiqinə başlayaraq, AMB daha çevik məzənnə siyasəti həyata keçirmək niyyətini açıqladı. Mahiyyətcə, bu elə idarə olunan üzən məzənnədir. Lakin hətta bununla belə AMB-nin manat üzərində nəzarətinin tezliklə və tamamilə ləğvindən danışmaq olduqca erkəndir. Səbəb isə budur.
Xarici ekspertlərin fikrincə, üzən məzənnəyə keçid iqtisadi qeyri-sabitlik dövründə yolverilməzdir. Çünki üzən məzənnə dayanıqsızlıq risklərini ancaq artırır. Bundan başqa, dünya təcrübəsinin göstərdiyi kimi, səmərəli üzən məzənnə - ancaq ixracın əsas maddəsinin istehsal məhsulu olan inkişaf etmiş sənayeyə malik ölkələrdə ola bilər. KİV-in məlumatına görə, dünyada ancaq 65 ölkə sərbəst üzən məzənnə rejimi qurub. Neft hasil edən ölkələrdən buraya ancaq Meksika düşüb - lakin hətta onun iqtisadiyyatının strukturunda yanacaq və xammalın ixracı 15,9%, sənayenin payı isə 74,9% təşkil edir və bir də Norveç.
Qısası, göstərilən bütün parametrlər üzrə Azərbaycanın üzərinə manatın üzən məzənnəsini götürmək riski ağlabatan deyil. AMB-nin rəhbəri də analoji fikirdədir və qeyd edib ki, milli valyutanın tamamilə buraxılması üçün ölkədə valyutanı alıb və satan kifayət qədər oyunçu olmalıdır. Hazırda Azərbaycanda ancaq Dövlət Neft Fondu, Mərkəzi Bank və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti valyuta satır. "Əgər biz oxşar iqtisadiyyatı olan ölkələrə, məsələn, Qazaxıstana baxsaq, orada daha çox oyunçu var. Onlar qızıl, dəmir və s. satırlar. Bu gün üzən məzənnə siyasətinə keçidə hazırlıq işləri aparılır və yaxın zamanlarda biz bunu təmin etməliyik. Üzən məzənnə şərtlərində manat dəyərini dövlətin ciddi müdaxiləsi olmadan tapacaq. Lakin bu gün bazarda olmasaq, manatın kursu istənilən formada dəyişəcək - 20-30% ya möhkəmlənə, ya da ucuzlaşa bilər. Belə dəyişkənliyə yol vermək - iqtisadiyyatda əsəbilik yaradardı", - deyə E. Rüstəmov qeyd edib.
Yerli ekspertlərin fikrincə, milli valyutanın üzən məzənnəyə keçidi beş ildən az çəkməz. Belə ki, "İqtisadi Təşəbbüslərə Yardım" İB-nin eksperti Samir Əliyev əmindir ki, manatın məzənnəsindən tezliklə imtina ediləcəyi halda, onu çökmə gözləyir. "Bu üfüqdə də görünmür. Ən azı yaxın 5 ildə ehtimal etmirəm. Hətta iqtisadiyyatı daha güclü olan Rusiya indiyə kimi tam üzən məzənnəyə keçməyib.
Şoksuz devalvasiya
Bununla yanaşı, manatın bazar dəyərinə çatması üçün bəzi iqtisadçılar, xüsusən də deputat Vahid Əhmədov hesab edir ki, növbəti ilin başlamasına qədər yumşaq devalvasiya həyata keçirilməsi məqsədəuyğundur.
Bununla bağlı, E. Rüstəmov jurnalistlərlə söhbətində söz verib ki, Azərbaycanda şok devalvasiya artıq olmayacaq. Lakin bunun üçün neftin qiymətinin cari parametrləri zəruridir. "İri maliyyə institutlarının hesablamalarına əsasən, neftin qiyməti barelə görə 50-55 dollar arasında dəyişəcək. Bizim hesablamalarımız da bunu göstərir", - deyə E. Rüstəmov onu da əlavə edib ki, Azərbaycanın dövlət büdcəsində 2016-cı il üçün neftin qiyməti barelə görə 50 dollardan hesablana bilər.
O, əlbəttə ki, AMB-nin devalvasiya haqda fevral qərarına da toxunub və qeyd edib ki, bu addım daxili bazarın qorunması və ixracın stimullaşdırılmasına yönəlmişdi. "Kim isə ancaq populyar qərarlar qəbul etmək üçün işləyirsə, o, böyük səhv edir. Əsas qərarın populyarlığı deyil. Qərarlar ölkənin dövlətçiliyinin və əhalinin maraqlarının qorunması üçün qəbul edilir", - deyə E. Rüstəmov iddia edib. Baş bankir etiraf edib ki, bu qərardan sonra, iqtisadiyyatın dollarlaşması tendensiyası xeyli güclənib. Belə ki, 21 fevraldan başlayan müddət ərzində manatın devalvasiyasından sonra, AMB 1 mlrd. dollardan çox valyuta xərcləyib və bu proses aprel-may aylarında da daha asta templərlə davam edəcək. "Biz valyutanın hara getdiyini təhlil edirik. Bugünkü nisbət belədir - təxminən, yarısı dollarlaşmaya gedir", - deyə E. Rüstəmov bildirib.
Məsələ burasındadır ki, bankların əksər müştəriləri vəsaitlərinin indi dollarla saxlanılmasına üstünlük verirlər və fevraldan manatda olan depozitlərin dollarla kütləvi şəkildə köçürülməsi müşahidə edilir. Ölkənin baş bankiri əmin edir ki, AMB əhalinin heç bir problemsiz öz vəsaitlərini dollara konvertasiya etməsi üçün kifayət qədər ehtiyata malikdir. Lakin E. Rüstəmov AMB-nin ehtiyatlarının həcminə dair qısamüddətli dövr üçün proqnoz verməyə çətinlik çəkib. "Bunu proqnozlaşdırmaq çətindir. Belə ki, müəyyən müddət valyuta bazarında olmayan Dövlət Neft Fondu yaxın vaxtlarda qayıdacaq. ARDNŞ - bazarın əsas tələbatını təmin edən təşkilatdır. Büdcəyə transferlər davam edir, bu AMB-nin ehtiyatlarını sabitləşdirir", - deyə E. Rüstəmov bildirib.
Bu arada AMB əhalinin və ölkənin dollara olan tələbatını təmin etmək imkanına malikdirsə, dollarla olan kredit borclarına dair mübahisələrin tənzimlənməsi məsələsində AMB ancaq məsləhətçi mövqeyində dura bilər. E. Rüstəmovun qeyd etdiyi kimi, əhalinin kredit yükünün azaldılması üçün AMB banklara kreditlərin bağlanma müddətini uzatmaq və onların faiz dərəcələrinin aşağı salınmasını təklif edəcək. "Banklar kreditlərin restrukturizasiyasına getməsələr, problemli kreditlərin həcmi arta bilər", - deyə E.Rüstəmov hesab edir. O, qeyd edib ki, məhz banklar bu cür kreditlərin restrukturizasiyasında maraqlı olmalıdırlar. "Siz ikiillik kredit vermisinizsə, onun müddətini 3-5 il artırın, insanlar borclarını yavaş-yavaş ödəsinlər. Kreditləri 15-20%-lə vermisinizsə, faiz dərəcəsini bir qədər aşağı salın ki, əhaliyə zərər dəyməsin", - deyə o, tövsiyə edir.
ABM-nin kredit alana edə biləcəyi yeganə yardım ondan ibarətdir ki, banklar müştərini xəbərdar etmədən kredit müqaviləsinin şərtlərində dəyişikliklər edərsə, ölkənin Mərkəzi Bankı həmin bankiri cəzalandıracaq. Bu olduqca ciddi qanun pozuntusudur. Belə ki, bankdan götürülən kredit eyni valyutada qaytarılmalıdır. Tənzimləyici isə qanun pozulacağı halda yenilməzdir, bunu da devalvasiyadan sonraki ilk günlərdə spekulyativ əməliyyatlara yol verən valyuta mübadiləsi məntəqələrinə qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi halları aydın təsdiq edir. Bir sözlə, Mərkəzi Bank bir daha xəbərdarlıq edir ki, məzənnə siyasətində müəyyən yumşaqlığa baxmayaraq, o, valyuta və bank bazarının sükanında möhkəm dayanır və fırtına və boranlara qarşı durmağa hazırdır.

СЧАСТЛИВОГО ПЛАВАНИЯ
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) заявил о планах отпустить манат в свободное плавание. Правда, по заверению главного банкира страны Эльмана Рустамова, произойдет это еще не скоро и не сразу, но уже в ближайшем будущем можно говорить о переходе на управляемый плавающий курс нацвалюты. Согласно этой модели, курс маната будет формироваться в зависимости от основных макроэкономических индикаторов, цены на нефть, соотношения доллар/евро, динамики валют в странах - основных торговых партнерах, а также коррекции со стороны ЦБА.
Не заплывая за буйки
Как известно, плавающим или гибким валютным курсом считаются условия, когда ни государство, ни центральный банк не предпринимают каких-либо действий по поддержанию его стабильности. До недавнего прошлого в Азербайджане курс маната по отношению к иностранным валютам контролировался достаточно жестко со стороны ЦБА, то есть был управляемым полностью. В отдельные периоды для его поддержания из резервов ЦБА тратились миллионы долларов средств, однако с падением цен на нефть на мировых рынках ситуация резко изменилась. Только за январь 2015 года ЦБА потратил на поддержание курса маната еще $1,077 млрд., в результате чего его резервы сократились до минимального с весны 2013 года уровня. На сегодня валютные резервы, по словам Э.Рустамова, составляют около $10 млрд.
После девальвации в феврале, начав применение бивaлютной кoрзины, в сoстaв кoтoрoй вoйдeт нe тoлькo дoллaр СШA, нo и eврo, ЦБА объявил о намерении прoвoдить бoлee гибкую курсoвую пoлитику. По сути это и есть управляемый плавающий курс. Однако даже при этом говорить о скорой и полной отмене контроля ЦБА над манатом слишком рано. И вот почему.
По мнению зарубежных экспертов, переход к плавающему курсу недопустим при экономической нестабильности, поскольку плавающий курс лишь повышает риски неустойчивости. Кроме того, как показывает мировой опыт, эффективным плавающий курс может быть только в странах с развитой промышленностью, где основная статья экспорта - продукция производства. Согласно данным СМИ, в мире всего 65 стран установили режим свободного плавающего валютного курса. Из нефтедобывающих стран в этот список попали только Мексика, но даже в структуре ее экономики экспорт топлива и сырья составляет 15,9%, а доля промышленности 74,9%, и Норвегия.
Словом, по всем приведенным параметрам Азербайджану принимать на себя риск плавающего маната сегодня неразумно. Аналогичного мнения придерживается и глава ЦБА, который подчеркнул: для того чтобы полностью отпустить манат, на рынке должно быть много игроков, получающих и продающих валюту. Сегодня же в Азербайджане валюту продают только Государственный нефтяной фонд (ГНФАР), ЦБА и SOCAR. "Если мы посмотрим на страны со схожей экономикой, например Казахстан, там больше игроков, они продают золото, железо и т.д. Сегодня идет подготовка к переходу к плавающему курсу, и в ближайшее время мы должны это обеспечить. В условиях плавающего курса манат будет находить свою стоимость без серьезного вмешательства государства. Но если сегодня нас не будет на рынке, курс маната будет меняться в любой форме - может повыситься на 20-30%, может понизиться на 20-30%. Допускать такую волатильность - значит создавать большую нервозность в экономике", - сказал Э.Рустамов.
По мнению местных экспертов, процесс перехода к плавающему курсу нацвалюты может занять не менее пяти лет. Так, эксперт общественного объединения "Содействие экономическим инициативам" Самир Алиев уверен, что в случае скорого отказа от управления курсом манат ждет обвал. "Этого не видно даже на горизонте, как минимум, в ближайшие 5 лет этого не произойдет", - сказал С.Алиев, добавив, что даже Россия с более сильной экономикой до сих пор не отпустила рубль в свободное плавание.
Без шоковой девальвации
Вместе с тем, чтобы курс маната достиг своей рыночной стоимости, некоторые экономисты, в частности депутат Вахид Ахмедов, считают целесообразным проводить до начала следующего года мягкую девальвацию.
На что Э.Рустамов в беседе с журналистами пообещал, что шоковой девальвации в Азербайджане уже не будет, но для этого необходим хотя бы текущий параметр цен на нефть. "Согласно оценкам крупнейших финансовых институтов, цены на нефть будут варьировать в интервале $50-55 за баррель, наши подсчеты также указывают на это", - сказал Э.Рустамов, добавив, что госбюджет Азербайджана на 2016 год может быть подготовлен из расчета цены на нефть в $50 за баррель.
Коснулся он, конечно, и февральского решения ЦБА о девальвации, отметив, что этот шаг был направлен на защиту внутреннего рынка и стимулирование экспорта. "Если кто-то работает только для того, чтобы принимать популярные решения, то он совершает большую ошибку. Самое главное не популярность решений. Решения принимаются для защиты государственности страны и интересов населения", - утверждает Э.Рустамов.
Главный банкир признал, что после данного решения заметно усилилась тенденция долларизации экономики. Так, за период с 21 февраля, после девальвации маната, ЦБА продал валюты на сумму свыше $1 млрд., и этот процесс в более медленном темпе будет продолжаться также в апреле-мае. "Мы проводим анализ того, куда идет валюта. Сегодняшнее соотношение такое - примерно половина идет на долларизацию", - сказал Э.Рустамов.
Дело в том, что многие клиенты банков сейчас отдают предпочтение хранению средств в долларах, и с февраля наблюдается массовый перевод манатных депозитов в долларовые. Главный банкир страны уверяет, что ЦБА располагает достаточными резервами, чтобы население без каких-либо проблем могло конвертировать свои средства в доллары.
При этом Э.Рустамов затруднился дать прогноз на краткосрочный период по объему резервов ЦБА. "Это тяжело прогнозировать, так как Госнефтефонд Азербайджана, который некоторое время отсутствовал на валютном рынке, в ближайшее время вернется. ГНФАР - организация, удовлетворяющая основной спрос рынка. Трансферты в бюджет продолжатся, это стабилизирует резервы ЦБА", - сказал Э.Рустамов.
Между тем если ЦБА в состоянии удовлетворять спрос населения и экономики по доллару, то в вопросах регулирования споров относительно возвращения долгов по долларовым кредитам Центробанк может занимать лишь позицию советчика. Как отметил Э.Рустамов, для снижения кредитной нагрузки на население ЦБА предложил банкам продлить сроки погашения кредитов и снизить процентные ставки по ним. "Если банки не пойдут на реструктуризацию кредитов, то объем проблемных кредитов может вырасти", - считает Э.Рустамов, отметив, что именно банки должны быть заинтересованы в реструктуризации таких кредитов. "Если вы выдали кредиты на два года, продлите их на 3-5 лет, пусть население потихоньку их погашает. Если вы выдали кредит по ставке 15-20%, немного снизьте его, чтобы население не несло ущерба", - рекомендует он.
Единственное, в чем ЦБА может помочь кредитополучателям, так это наказывать банки в случае, если те пойдут на изменения условий кредитного договора без ведома клиента. Это очень серьезное нарушение закона, поскольку взятый в банке кредит должен возвращаться в той валюте, в которой он был получен. А регулятор непреклонен в случаях нарушения закона, о чем достаточно четко говорят случаи применения санкций в отношении пунктов обмена валют, допустивших спекулятивные операции в первые дни после девальвации.
Словом, Центробанк еще раз предупреждает, что, несмотря на определенные смягчения в курсовой политике, он крепко стоит у руля валютного и банковского рынков и готов противостоять штормам и бурям.