MANAT LÖVBƏRİ QALDIRIR
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) manatın üzən məzənnə siyasətinə keçidi haqda planlarını açıqlayıb. Düzdür, ölkənin baş bankiri Elman Rüstəmov təminat verib ki, bu hələ belə tez və dərhal baş verməyəcək. Amma yaxın gələcəkdə milli valyutanın idarə olunan üzən məzənnə siyasəti haqda danışmaq mümkündür. Bu modelə əsasən, manatın məzənnəsi əsas makroiqtisadi indikatorlar, neftin qiyməti, dollar/avro nisbəti, ölkələrdə valyuta dinamikası - əsas ticarət tərəfdaşları, habelə AMB tərəfindən korreksiyadan asılı olaraq formalaşacaq.
Hədləri aşmadan
Məlum olduğu kimi, üzən və ya çevik valyuta məzənnəsi nə dövlətin, nə də Mərkəzi Bankın onun sabitliyinin saxlanılması üçün hər hansı bir tədbir görmədiyi şərtlər hesab edilir. Yaxın keçmişə qədər Azərbaycanda manatın xarici valyutalara münasibətdə məzənnəsi AMB tərəfindən son dərəcə sərt nəzarətdə saxlanılırdı, yəni tamamilə idarəedilən idi. Ayrı-ayrı dövrlərdə onun saxlanılması üçün AMB-nin ehtiyatlarından milyon dollar vəsait xərclənirdi. Lakin dünya bazarlarında neftin qiymətinin düşməsi ilə vəziyyət kəskin dəyişdi. Təkcə 2015-ci ilin yanvar ayında AMB manatın məzənnəsinin saxlanılmasına daha 1,077 mlrd. dollar xərcləyib. Nəticədə, isə onun ehtiyatları 2013-cü ilin yazından minimum həddə qədər azaldı. E. Rüstəmovun sözlərinə görə, bu günə valyuta ehtiyatları, təxminən, 10 mlrd. dollar təşkil edir.
Fevralda devalvasiyadan sonra, tərkibinə nəinki dollar, həm də avro da daxil olacaq bir valyuta səbətinin tətbiqinə başlayaraq, AMB daha çevik məzənnə siyasəti həyata keçirmək niyyətini açıqladı. Mahiyyətcə, bu elə idarə olunan üzən məzənnədir. Lakin hətta bununla belə AMB-nin manat üzərində nəzarətinin tezliklə və tamamilə ləğvindən danışmaq olduqca erkəndir. Səbəb isə budur.
Xarici ekspertlərin fikrincə, üzən məzənnəyə keçid iqtisadi qeyri-sabitlik dövründə yolverilməzdir. Çünki üzən məzənnə dayanıqsızlıq risklərini ancaq artırır. Bundan başqa, dünya təcrübəsinin göstərdiyi kimi, səmərəli üzən məzənnə - ancaq ixracın əsas maddəsinin istehsal məhsulu olan inkişaf etmiş sənayeyə malik ölkələrdə ola bilər. KİV-in məlumatına görə, dünyada ancaq 65 ölkə sərbəst üzən məzənnə rejimi qurub. Neft hasil edən ölkələrdən buraya ancaq Meksika düşüb - lakin hətta onun iqtisadiyyatının strukturunda yanacaq və xammalın ixracı 15,9%, sənayenin payı isə 74,9% təşkil edir və bir də Norveç.
Qısası, göstərilən bütün parametrlər üzrə Azərbaycanın üzərinə manatın üzən məzənnəsini götürmək riski ağlabatan deyil. AMB-nin rəhbəri də analoji fikirdədir və qeyd edib ki, milli valyutanın tamamilə buraxılması üçün ölkədə valyutanı alıb və satan kifayət qədər oyunçu olmalıdır. Hazırda Azərbaycanda ancaq Dövlət Neft Fondu, Mərkəzi Bank və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti valyuta satır. "Əgər biz oxşar iqtisadiyyatı olan ölkələrə, məsələn, Qazaxıstana baxsaq, orada daha çox oyunçu var. Onlar qızıl, dəmir və s. satırlar. Bu gün üzən məzənnə siyasətinə keçidə hazırlıq işləri aparılır və yaxın zamanlarda biz bunu təmin etməliyik. Üzən məzənnə şərtlərində manat dəyərini dövlətin ciddi müdaxiləsi olmadan tapacaq. Lakin bu gün bazarda olmasaq, manatın kursu istənilən formada dəyişəcək - 20-30% ya möhkəmlənə, ya da ucuzlaşa bilər. Belə dəyişkənliyə yol vermək - iqtisadiyyatda əsəbilik yaradardı", - deyə E. Rüstəmov qeyd edib.
Yerli ekspertlərin fikrincə, milli valyutanın üzən məzənnəyə keçidi beş ildən az çəkməz. Belə ki, "İqtisadi Təşəbbüslərə Yardım" İB-nin eksperti Samir Əliyev əmindir ki, manatın məzənnəsindən tezliklə imtina ediləcəyi halda, onu çökmə gözləyir. "Bu üfüqdə də görünmür. Ən azı yaxın 5 ildə ehtimal etmirəm. Hətta iqtisadiyyatı daha güclü olan Rusiya indiyə kimi tam üzən məzənnəyə keçməyib.
Şoksuz devalvasiya
Bununla yanaşı, manatın bazar dəyərinə çatması üçün bəzi iqtisadçılar, xüsusən də deputat Vahid Əhmədov hesab edir ki, növbəti ilin başlamasına qədər yumşaq devalvasiya həyata keçirilməsi məqsədəuyğundur.
Bununla bağlı, E. Rüstəmov jurnalistlərlə söhbətində söz verib ki, Azərbaycanda şok devalvasiya artıq olmayacaq. Lakin bunun üçün neftin qiymətinin cari parametrləri zəruridir. "İri maliyyə institutlarının hesablamalarına əsasən, neftin qiyməti barelə görə 50-55 dollar arasında dəyişəcək. Bizim hesablamalarımız da bunu göstərir", - deyə E. Rüstəmov onu da əlavə edib ki, Azərbaycanın dövlət büdcəsində 2016-cı il üçün neftin qiyməti barelə görə 50 dollardan hesablana bilər.
O, əlbəttə ki, AMB-nin devalvasiya haqda fevral qərarına da toxunub və qeyd edib ki, bu addım daxili bazarın qorunması və ixracın stimullaşdırılmasına yönəlmişdi. "Kim isə ancaq populyar qərarlar qəbul etmək üçün işləyirsə, o, böyük səhv edir. Əsas qərarın populyarlığı deyil. Qərarlar ölkənin dövlətçiliyinin və əhalinin maraqlarının qorunması üçün qəbul edilir", - deyə E. Rüstəmov iddia edib. Baş bankir etiraf edib ki, bu qərardan sonra, iqtisadiyyatın dollarlaşması tendensiyası xeyli güclənib. Belə ki, 21 fevraldan başlayan müddət ərzində manatın devalvasiyasından sonra, AMB 1 mlrd. dollardan çox valyuta xərcləyib və bu proses aprel-may aylarında da daha asta templərlə davam edəcək. "Biz valyutanın hara getdiyini təhlil edirik. Bugünkü nisbət belədir - təxminən, yarısı dollarlaşmaya gedir", - deyə E. Rüstəmov bildirib.
Məsələ burasındadır ki, bankların əksər müştəriləri vəsaitlərinin indi dollarla saxlanılmasına üstünlük verirlər və fevraldan manatda olan depozitlərin dollarla kütləvi şəkildə köçürülməsi müşahidə edilir. Ölkənin baş bankiri əmin edir ki, AMB əhalinin heç bir problemsiz öz vəsaitlərini dollara konvertasiya etməsi üçün kifayət qədər ehtiyata malikdir. Lakin E. Rüstəmov AMB-nin ehtiyatlarının həcminə dair qısamüddətli dövr üçün proqnoz verməyə çətinlik çəkib. "Bunu proqnozlaşdırmaq çətindir. Belə ki, müəyyən müddət valyuta bazarında olmayan Dövlət Neft Fondu yaxın vaxtlarda qayıdacaq. ARDNŞ - bazarın əsas tələbatını təmin edən təşkilatdır. Büdcəyə transferlər davam edir, bu AMB-nin ehtiyatlarını sabitləşdirir", - deyə E. Rüstəmov bildirib.
Bu arada AMB əhalinin və ölkənin dollara olan tələbatını təmin etmək imkanına malikdirsə, dollarla olan kredit borclarına dair mübahisələrin tənzimlənməsi məsələsində AMB ancaq məsləhətçi mövqeyində dura bilər. E. Rüstəmovun qeyd etdiyi kimi, əhalinin kredit yükünün azaldılması üçün AMB banklara kreditlərin bağlanma müddətini uzatmaq və onların faiz dərəcələrinin aşağı salınmasını təklif edəcək. "Banklar kreditlərin restrukturizasiyasına getməsələr, problemli kreditlərin həcmi arta bilər", - deyə E.Rüstəmov hesab edir. O, qeyd edib ki, məhz banklar bu cür kreditlərin restrukturizasiyasında maraqlı olmalıdırlar. "Siz ikiillik kredit vermisinizsə, onun müddətini 3-5 il artırın, insanlar borclarını yavaş-yavaş ödəsinlər. Kreditləri 15-20%-lə vermisinizsə, faiz dərəcəsini bir qədər aşağı salın ki, əhaliyə zərər dəyməsin", - deyə o, tövsiyə edir.
ABM-nin kredit alana edə biləcəyi yeganə yardım ondan ibarətdir ki, banklar müştərini xəbərdar etmədən kredit müqaviləsinin şərtlərində dəyişikliklər edərsə, ölkənin Mərkəzi Bankı həmin bankiri cəzalandıracaq. Bu olduqca ciddi qanun pozuntusudur. Belə ki, bankdan götürülən kredit eyni valyutada qaytarılmalıdır. Tənzimləyici isə qanun pozulacağı halda yenilməzdir, bunu da devalvasiyadan sonraki ilk günlərdə spekulyativ əməliyyatlara yol verən valyuta mübadiləsi məntəqələrinə qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsi halları aydın təsdiq edir. Bir sözlə, Mərkəzi Bank bir daha xəbərdarlıq edir ki, məzənnə siyasətində müəyyən yumşaqlığa baxmayaraq, o, valyuta və bank bazarının sükanında möhkəm dayanır və fırtına və boranlara qarşı durmağa hazırdır.

The Central Bank [of Azerbaijan] is continuing to control the manat exchange rate, but is sailing along in a flexible manner
The Central Bank of Azerbaijan (CBA) has announced plans to let the manat float freely. However, according to the country's chief banker Elman Rustamov, it is not going to happen soon and immediately, but in the near future we can talk about transition to a managed floating exchange rate of the national currency. According to this model, the rate of the manat will be formed depending on basic macroeconomic indicators, the price of oil, the ratio of the dollar and euro, the exchange dynamics in the countries that are our main trading partners, as well as correction by the CBA.
Not floating beyond the buoys
As you know, a floating or flexible exchange rate implies conditions when neither the state nor the Central Bank take any action to maintain its stability. Until recently, the rate of the manat against foreign currencies in Azerbaijan was controlled rather rigidly by the CBA, i.e. it was controlled completely. In some periods, millions of dollars were spent from CBA reserves to support it, but with the fall of oil prices on the world market the situation changed dramatically. In January 2015 alone, the CBA spent 1.077bn dollars to maintain the rate of the manat, and as a result, its reserves fell to the lowest level since spring 2013. Currently, foreign exchange reserves, according to Rustamov, amount to 10bn dollars.
After the devaluation in February, starting to use a double-currency basket that will include not only the US dollar, but also the euro, the CBA announced its intention to conduct a more flexible exchange policy. In fact, this is a controlled floating rate. However, even with this, it is too early to talk about the imminent and complete abolition of CBA control over the manat. And here's why.
According to foreign experts, transition to a floating exchange rate is impossible during economic instability as the floating rate will only increase the risk of instability. Moreover, international experience shows that the floating rate may be effective only in countries with developed industry, where the main export item is production. According to media reports, only 65 countries in the world have established a free floating exchange rate. Among the oil-producing countries, this list includes only Mexico - even in the structure of its economy the exports of fuel and raw materials accounts for 15.9 per cent, while the share of industry is 74.9 per cent - and Norway.
In short, based on all the above parameters, it would be unreasonable for Azerbaijan to take the risk of a floating manat today. The same opinion is shared by the head of the Central Bank, who stressed that in order to fully release the national currency, there should be a lot of players on the market who receive and sell currency. Today in Azerbaijan currency is sold only by the State Oil Fund (SOFAR), the CBA and SOCAR. "If we look at countries with similar economies, such as Kazakhstan, there are more players, and they sell gold, iron, etc. Today we are preparing for transition to a floating exchange rate, and in the near future, we must ensure it. With a floating exchange rate, the manat will find its value without serious state intervention. But if we are not on the market today, the rate of the manat will change in any form - it may increase by 20-30 per cent and may fall by 20-30 per cent. Allowing such volatility means creating greater nervousness in the economy," Rustamov said.
According to local experts, the process of transition to a floating exchange rate of the national currency could take at least five years. For example, the expert of the public association Assistance to Economic Initiatives, Samir Aliyev, is sure that if we stop managing the rate of the manat immediately, the manat will collapse. "This cannot be seen even on the horizon, and at least in the next 5 years this will not happen," Aliyev said, adding that even Russia with its stronger economy has still not let the rouble float freely.
Without shock devaluation
However, to ensure that the rate of the manat reaches its market value, some economists such as MP Vahid Ahmadov consider it advisable to carry out soft devaluation until early next year.
In response, Elman Rustamov promised in conversation with journalists that there will be no more shock devaluation in Azerbaijan, but at least the current parameter of oil prices is requires for this. "According to estimates of major financial institutions, oil prices will vary in the range of 50-55 dollars per barrel, and our calculations also indicate that," Rustamov said, adding that Azerbaijan's state budget for 2016 could be prepared on the basis of oil prices of 50 dollars per barrel.
Of course, he also touched on the February decision of the CBA on devaluation, noting that the move was aimed at protecting the domestic market and stimulating export. "If someone is only working to take popular decisions, then they are making a big mistake. The most important thing is not popular decisions. Decisions are taken to protect the country's statehood and the interests of the population," Rustamov says.
The chief banker admitted that after this decision, the tendency of dollarization in the economy significantly increased. For example, since the devaluation of the manat on 21 February, the CBA has sold over one billion dollars in currency, and this process will also continue in April and May at a slower pace. "We are conducting an analysis of where the currency is going. Today the ratio is that about half goes towards dollarization," Rustamov said.
The fact is that many bank customers now prefer keeping money in dollars, and since February there has been mass conversion of manat deposits to dollars. The country's chief banker says that the CBA has sufficient reserves to ensure that the population could convert their money into dollars without any problems.
At the same time, Rustamov found it difficult to make a short-term forecast about the volume of CBA reserves. "It's hard to predict, since the State Oil Fund of Azerbaijan, which was absent from the foreign exchange market for a while, will soon return. SOFAR is an organization that meets the basic demand of the market. Transfers to the budget will continue, and it stabilizes the reserves of the CBA," Rustamov said.
Meanwhile, if the CBA is able to meet the demand of the population and economy for the dollar, in the regulation of disputes concerning the return of debts on dollar loans, the Central Bank can act as an advisor. According to Rustamov, in order to reduce the loan burden on the population the CBA offered banks to extend the maturity of loans and reduce interest rates on them. "If banks do not restructure loans, the volume of bad loans may increase," Rustamov said, noting that it is precisely the banks that should be interested in restructuring such loans. "If you have given a loan for two years, extend it for 3-5 years and let the population gradually repay it. If you have given a loan at a rate of 15-20 per cent, slightly cut it down to prevent damage to the people," he recommends.
The only thing with which the CBA can help borrowers is to punish banks if they change the loan agreement without the consent of the client. This is a very serious violation of the law, since a loan taken from the bank must be returned in the currency in which it was received. The regulator is adamant about violations of the law, which is quite clear from sanctions against currency exchange points that became involved in speculative transactions in the first days after the devaluation.
In short, the Central Bank once again warns that, despite some easing in the exchange rate policy, it stands firmly at the helm of the currency and banking market and is ready to resist storms and tempests.