ƏMLAK QİYMƏTLƏRİNİN DƏYİŞMƏSİ
İlin ikinci yarısında bazar sabitləşməyə başlayacaq, amma 2006-2007-ci illərin səviyyəsinə artıq dönməyəcək
Ötən ilin avqust ayında başlamış qlobal maliyyə böhranı dünyanın bir sıra ölkələrinin iqtisadi durumuna öz korrektivlərini vurur. Bundan yalnız maliyyə bölməsi deyil, həm də avtomobil sənayesi, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, turizm, mehmanxana biznesi və s., həmçinin haçansa maliyyə yatırımları üçün az-çox etibarlı sahə sayılan əmlak bazarı da zərər görür. Və bu, obyektiv səbəblərdən qaynaqlanır. Kəskin likvidlik çatışmazlığı və əksər  ölkələrdə işçilərin kütləvi ixtisara getdiyi bir zamanda, əmək haqları azalır və buna uyğun olaraq, əhalinin alıcılıq qabiliyyəti də düşür. Sadə vətəndaşlar yeni ev və mənzillər almağa, iş adamları tikinti sahəsinə sərmayə yatırmağa ehtiyat edirlər.
Əmlak ucuzlaşır
Ümumdünya əmlak bazarında qiymətlərin eniş diaqramları həddən artıq narahatlıq doğurur. Yalnız ABŞ-dakı duruma diqqət yetirməklə maliyyə böhranının bu ölkənin mənzil və ipoteka bazarını necə sarsıtdığını anlamaq olar. Amma bugünkü problemlərin "təşəbbüskarı" olan Birləşmiş Ştatlar heç də ən bariz nümunə deyil. Böhran dünyanın bir çox başqa ölkələrinin tikinti və əmlak bazarını da öz ağuşuna alıb. Məsələn, 2008-ci ildə Belarus paytaxtında mənzillərin qiyməti $15-20 min azalıb. Şəhərin ən ucuz rayonlarında birotaqlı mənzilin qiyməti psixoloji hədd sayılan $40 mindən də aşağı düşüb. Amma bazar iştirakçılarının fikrincə, bu heç də son hədd deyil.
Azərbaycan paytaxtında da mənzillərin və kommersiya əmlakının qiymətinin düşməsi müşahidə edilir.  "MBA LTD" (Marketing Business Analysis) konsaltinq şirkətinin baş direktoru Nüsrət İbrahimov "Region plus"a bildirib ki, yanvarda daşınmaz əmlakın qiymətinin 1,9% ucuzlaşması müşahidə edilib. Təkrar bazarda qiymətlərin 0,7%, ilkin bazarda 2,3% düşməsi baş verib. Torpaq sahələri 2,8%, yaşayış sahələrinin icarəsi 5%, kommersiya sahələrinin icarəsi isə 3,4% ucuzlaşıb. Kommersiya  obyektlərinin qiyməti isə 1,9% enib.
Yanvarda həmçinin tikinti materiallarının orta qiyməti 0,3% aşağı düşüb. Ucuzlaşma metal məhsullara (armatur, şveller və s.), taxta materiallara aid olub.
Bu ayın əvvəlinə Bakının torpaq bazarında 1 sotun orta qiyməti $22298 təşkil edib, illik hesabla kommersiya obyektlərinin 1 kv.m-nin icarəsi orta hesabla $3450-a, mənzil sahəsinin 1 kv.m-nin kirayəsi isə  $784-a başa gəlib.
Əgər yayda Bakıda mənzilin orta qiyməti $132 min təşkil edirdisə, bu ilin əvvəlinə  $115 min, 1 fevral tarixinə isə  $114 min olub. Başqa sözlə, ucuzlaşma $17-18 min təşkil edib.
Ancaq bununla yanaşı, dekabra baxanda əmlak bazarında fəallıq 8,4% artsa da,   2008-ci ilin yanvarı ilə müqayisədə  2009-cu ilin analoji ayında bazarın fəallığı  15% düşüb.
N.İbrahimov bazarda fəallığın artmasını onunla izah edir ki, artıq insanlar oturub gözləməkdən beziblər və hər hansı daşınmaz əmlakı almaq üçün bazara qayıdırlar. Bu məsələdə əmlakın ucuzlaşması, xüsusilə də ilkin bazarda qiymətlərin düşməsi də az rol oynamayıb. N.İbrahimovun fikrincə, "indi alıcıların zamanı  gəlib" ofis, ya da mənzil almaq üçün əsl məqamdır.
Dövlət Daşınmaz Əmlak Reyestri Xidmətindən verilən məlumatlara görə,  rübdən-rübə paytaxtda satılan mənzillərin həcmi nəzərəçarpacaq dərəcədə azalır. "Bunun nəticəsidir ki, 2008-ci ildə ölkədə əmlakın qiyməti 10-15% azalıb", - deyə  xidmətin başçısı Arif Qaraşov bildirib.
Azərbaycan Milli Bankının sədri Elman Rüstəmov isə  hesab edir ki, əmlak bazarında qiymətlərin düşməsi avtomobil satışında həcmlərinin azalması və poladtökmə sənayesi sahəsində geriləmə ilə birlikdə "əsas narahatlıq sahələrindəndir".
Ucuzlaşma davam edəcək
Dünya maliyyə böhranının və əmlak qiymətlərinin düşməsinin nə qədər davam edəcəyi bu gün çoxlarını düşündürür. Potensial əmlak alıcısı qabaqcadan ödəniş etməyə ehtiyat edir, satıcılar qiyməti ucuzlaşdırmaqdan, sərmayəçilər yeni obyektlərin tikintisinə vəsait qoymaqdan çəkinirlər.
Bu gün heç bir beynəlxalq maliyyə institutu hansısa ölkənin iqtisadi inkişafı ilə bağlı dəqiq proqnozlar müəyyənləşdirməyə söz vermir. Misal üçün, göstərmək olar ki, Dünya Bankının (DB) Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə vitse-prezidenti Şiqeo Katsu Bakıya səfərinin yekununda jurnalistlərə bildirmişdi ki, "proqnozlar hər həftə dəyişir".  Yəni DB təmsilçisi böhranın "özünü necə aparmasını" nəzərdə tutub.
DB-nin yüksəkçinli nümayəndəsinin sözlərinə görə, "2009-cu il dünyanın bir çox ölkələri üçün çətin keçəcək", amma "Azərbaycan daha əlverişli vəziyyətdədir, çünki dünya maliyyə böhranı bir sıra müsbət amillər də yaradır". Ş.Katsu bu amilləri aşağıdakı cür izah edib: "Neftin qiymətinin düşməsi iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun inkişafına da təkan verir".
Belə çıxır ki, əmlak bazarı da neftdənkənar bölmənin seqmentlərindən biri kimi inkişaf üçün təkan əldə edə bilər. Ancaq "yox". Ekspertlərin çoxunun ölkə sakinlərinin əksəriyyəti ilə üst-üstə düşən fikrinə görə, Azərbaycan bazarında daşınmaz əmlak açıq-aydın şişirdilmiş qiymətlərlə təklif edilirdi. Bununla da bazarda "hərarət" hiss edilirdi ki, bu da məntiqi sonluqla bitməli idi.
N.İbrahimovin sözlərinə görə, bizdə daşınmaz əmlak bazarının hərarəti üçün bütün şərtlər var idi. Belə ki, yetərincə kiçik zaman kəsiyində ölkədə mənzilə yüksək tələbat yarandı və bir çox sərmayəçilər, xüsusilə də tikinti şirkətləri bundan istifadə edərək qiymətləri bilərəkdən şişirdilər. Lakin 2008-ci ilin ortalarından bazarda müəyyən sabitləşmə müşahidə edildi, amma ilin sonunda və bu ilin əvvəlində qiymətlər və fəallıq düşdü. N.İbrahimov bildirir ki, bu heç də son deyil. 2005-2006-ci ilə müqayisədə  2009-cu il daşınmaz əmlak bazarında fəallığın ən aşığı olduğu il kimi yadda qalacaq.
İlin ikinci yarısında bazar sabitləşməyə başlayacaq, onun fəallığı nəzərəçarpacaq dərəcədə artacaq, ancaq 2006-2007-ci illərin səviyyəsini qaytarmaq mümkün olmayacaq.
Şirkətin məlumatına görə, alıcılara əsasən bilərəkdən şişirdilmiş qiymətlərlə təklif edilən əmlakların qiyməti düşür. Ancaq satışa real qiymətlərlə çıxarılan orta qiymət kateqoriyalı obyektlər hələ ki öz mövqelərini qoruyur. "Bazarda nə vaxtsa artım templəri müşahidə ediləcək, amma bu, 2010-cu ildən tez olmayacaq", - deyə "MBA" başçısı vurğulayıb.
Əmlakçılar, aman verin!
Ölkənin əmlak və tikinti sektorunun problemləri təkcə dünya maliyyə böhranı və bazardakı hərarətlə bitmir. Əmlakın qiymətinin şişirdilməsində böyük rolu yerli rieltorlar, yəni əmlakçılar oynayır. Ölkədə 800 əmlakçı ofisi və 6 minə yaxın əmlakçı fəaliyyət göstərir, amma onlar qanundankənar çalışırlar, çünki  əmlakçı biznesi  qanunvericiliklə əsaslandırılmayıb.
Yanvar ayından Azərbaycanda Bakı Rieltor Assosiasiyası (BRA) yaradılıb, onun qurucuları "MBA" konsaltinq şirkəti,  "New Europe" və "Baki Emlak" əmlak agentlikləridir. BRA-nın qurucularından biri olan N.İbrahimovun sözlərinə görə, bu qurum "Azərbaycanda əmlak bazarının sabitləşməsində xüsusi rol oynayacaq".
"Biz Əmlakçı Məcəlləsi işləmişik, bu, bütün əmlak ofislərinə paylanan daxili sənəddir. Onlara həm də şifahi qaydada bütün biznesi kökdən məhv edən hərəkətlərdən çəkinmək tövsiyə olunub. İmkan daxilində biz əmlakçıların fəaliyyətini nəzarətdə saxlayacağıq", - deyə N.İbrahimov bildirib.
"Region plus"un müsahibi qeyd edib ki, Azərbaycanın əmlak bazarını 20 qanun və məcəllə nəzarətdə saxlayır, amma onların arasında müəyyən uyğunsuzluqlar var. Bundan başqa, əmlakçı peşəsini də qaydaya salmaq lazımdır. Buna görə də BRA "Əmlakçı fəaliyyəti haqqında" qanun layihəsi hazırlayaraq, Milli Məclisə təqdim etmək niyyətindədir.
Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası sənədin işlənməsinə yardım göstərmək niyyətindədir. Sənəddə yalnız qaydalar deyil, həm də əmlakçıların öhdəlikləri də yer alacaq. "Bu ona görədir ki, onlar da məsuliyyət hiss etsinlər", - deyə N.İbrahimov vurğulayıb.
BRA-nın fəaliyyəti bütün respublika ərazisinə yayılacaq. Assosiasiya əmlakçı fəaliyyəti üzərində nəzarət etməklə, əmlakçıların peşə hazırlığı üzrə təhsil bazasının yaradılması ilə yanaşı, ipoteka bazarında da əmlakçı qurumların rolunun artırılmasına çalışacaq.

FLUCTUATIONS IN PROPERTY PRICES
The market will stabilize in the second half of the year, but will not return to the level of 2006-2007
The global financial crisis that broke out in August last year continues to make its own corrections to the economic situation in a number of countries. The crisis affected not only the financial sector, the automobile industry, information and communication technology, tourism, the hotel business and others, but also the property market, which was once regarded as a more or less reliable investment. This is due to a number of factors. At time of a sharp decline in liquidity, when wholesale redundancies are taking place and salaries and, therefore, buying capacity are falling in a number of countries, ordinary citizens are afraid to buy new houses and flats, while businessmen are afraid to invest in housing construction.
Property is becoming cheaper…
The graph indicating the fall in prices on the world property market is really impressive. It is enough to address the situation in the USA in order to understand how the financial crisis has undermined the housing and mortgage market there. But the United States, the initiator of today's problems, is not at all the best example. The crisis has entangled the property and housing sectors in its "spider's web" in many other countries. For example, the price of flats in the capital of Belarus has fallen by 15,000-20,000 dollars. The price of one-bedroom flats in the cheapest districts of the city has fallen below the psychological barrier of 40,000 dollars. According to experts, this is far from being the limit.
The prices of housing and commercial property are also falling in the capital of Azerbaijan. The director-general of the MBA LTD consultancy company (Marketing Business Analysis), Nusrat Ibrahimov, said in an interview with R+ that property prices fell by 1.9 per cent in January. On the secondary market, prices dropped by 0.7 per cent and on the primary market - by 2.3 per cent. The price of land dropped by 2.8 per cent, rent - by 5 per cent and commercial premises - by 3.4 per cent. Commercial property prices also fell by 1.9 per cent.
Also in January, the average price of construction materials was 0.3 per cent lower. Metal products (fittings, channel bars and so on) and wood were also cheaper.
At the beginning of this month, the price of 100 square metres was 22,298 dollars in Baku, while the rent for one square metre in commercial premises was 3,450 dollars and the rent for one square metre in dwelling space - 784 dollars per year.
Last summer, the average price of a flat in Baku was 132,000 dollars, at the beginning of this year - 115,000 dollars and on 1 February - 114,000 dollars, i.e. the price fell by 17,000-18,000 dollars.
At the same time, activity in the property market increased by 8.4 per cent, compared to December. On the whole, activity in the market fell by 15 per cent from January 2008 to January 2009.
Ibrahimov links the growth in activity in the market to the fact that "people tired of waiting" and decided to return to the market in order to buy property. The fall in property prices, especially on the primary market, also played a significant role here. According to Ibrahimov, "it is the buyers' turn now", because it is now more realistic to buy a flat or an office.
The state service for the registry of real estate in Azerbaijan says that the volume of sales of flats is visibly falling from one quarter to the next. "Because of this, all property in the country is 10-15 per cent cheaper," said Arif Qarasov, head of the state service.
The chairman of the National Bank of Azerbaijan, Elman Rustamov, thinks that the fall in prices on the property market is one of the "main concerns", coupled with the fall in volume of car sales and in production in the steel industry.
…And will become even cheaper
Many people are wondering: how long will the world financial crisis, and the fall in property prices, continue? Potential buyers of property are wary of overpaying, sellers to sell too cheap and investors to put money into the construction of new facilities.
A well-known proverb says "there's no use crying over spilt milk". Not a single international financial institution has the courage to make predictions about the economic development of a number of countries. For example, commenting on the results of his visit to Baku, the vice-president of the World Bank for Europe and Central Asia, Shigeo Katsu, said in an interview with journalists that "predictions are changing every week". On our own behalf, we should add: depending on the "behaviour" of this very crisis. According to the venerable World Bank representative, "2009 will not be easy for many countries", but "Azerbaijan is in a more favourable situation because the world financial crisis is creating a number of positive factors". "The fall in oil prices helps the development of the non-oil sector of the economy," Katsu believes.
It turns out that as one segment of the non-oil sector, the property market may receive an impetus for development. However, there is one "but". Many experts believe, and many citizens of the country share their opinion, that property on the Azerbaijani market was sold at clearly inflated prices until the end of the last year. There was a so-called "overheating of the market", which had to end sooner or later.
Ibrahimov says that all the conditions were in place for the overheating of the market in the country. For example, high demand for housing here developed in quite a short period of time, and many investors, mainly construction companies, seized the opportunity to artificially inflate prices. But from the middle of 2008, the market stabilized slightly and, at the end of 2008 and at the beginning of this year, both prices and activity fell. This is not the limit, Ibrahimov said. The year 2009 will be a year of low activity on the market compared to 2005-2006. The fall in property prices will reach its low point in March. In the second half of the year, the market will begin to stabilise and activity will increase, but it will not return to the level of 2006-2007.
According to the company, prices are falling mainly for property which was offered to buyers at artificially inflated prices, while property in the average price range, which is on sale for real prices, still holds out. "A growth in the market will be observed, but no earlier than 2010," said the head of MBA, in conclusion.
Realtors, please help!
Meanwhile, the world financial crisis and the overheating of the market are not the only problems facing the Azerbaijani property and construction sectors. Local realtors have a big role in inflating property prices. There are 800 real estate offices and about 6,000 realtors in the country, but they are operating illegally - the activity of realtors is not legally regulated.
The Baku Realtors' Association (BRA) was set up in Azerbaijan in January. It was founded by MBA, the New Europe real estate agency and the Baki Emlak real estate agency.
According to Ibrahimov, who is one of the founders of the BRA, this organization "will have a special role in the stabilization of the Azerbaijani real estate market."
"We have developed a code for realtors - an internal document which is distributed among all real estate agencies. They have also been verbally warned that they must refrain from actions that undermine the whole business. We will control the realtors' activity if possible," Ibrahimov said.
The R+ interviewee pointed out that the real estate market in Azerbaijan is controlled by about 20 laws and codes, but there are some contradictions between them. Moreover, it is necessary to streamline realtors' activity. Thus the BRA plans to develop and submit to parliament a draft law "On realtors' activity". The International Finance Corporation has agreed to help develop the document. The document will specify not only rules, but also realtors' obligations, "so that they have a feeling of responsibility," Ibrahimov stressed.
The BRA will operate across the whole of the republic. Apart from supervising realtors' activity and creating an educational basis for the professional training of realtors, the association will help increase the role of realtors' organizations in the mortgage market.