Kişinyov sığortalanmaq və yenidən Moskva ilə "dostluq oyunu" oynamaq fikrindədir?
2009-cu il aprelin 5-də Moldovada parlament seçkisi keçiriləcək və seçkinin nəticəsi yalnız yeni hökumətin tərkibini yox, həm də ölkənin növbəti prezidentinin adını müəyyənləşdirəcək. Moldovanın hazırkı rəhbəri, 67 yaşlı Vladimir Voronin artıq bu posta iki dəfə seçildiyidən, konstitusiyaya əsasən daha ölkə prezidenti postunu tuta bilməz. Beləliklə, Moldova parlament respublikası olduğu üçün ölkədə qüvvələr nisbəti parlament çoxluğunu əldə edərək hakim koalisiyanı formalaşdıracaq siyasi qüvvədən asılıdır.
Hazırkı hakim Kommunist Partiyası (MRKM) isə liderlik mövqeyini qoruyub-saxlayacağına şübhə etmir. Xatırladaq ki, MRKM hakimiyyətə 2001-ci ildə gəlib və elə həmin il kommunistlər Vladimir Voronini prezident seçiblər. 2005-ci ildəki seçkidə isə kommunistlər növbəti dəfə qələbə qazanmaqla, hakimiyyətdə qalıblar.
2009-cu il seçkisində MRKP ilə yanaşı Sosial-Demokrat Partiyası, Moldova Liberal Partiyası, "Bizim Moldova" alyansı, Xristian-Demokrat Xalq Partiyası, Liberal-Demokrat Partiya və Moldova Demokrat Partiyasının iştirak edəcəyi artıq məlumdur. Namizədlərin qeydiyyatı üçün fevralın 5-də başlanmış sənədlərin verilməsi prosesi martın 5-də başa çatacaq.
Ölkədəki siyasi qüvvələrin reytinqinə gəlincə, MRKP rəqiblərini çox üstələyir. Kommunistlərin aprel seçkisində qələbə qazanacağına ilk növbədə V.Voroninin şübhəsi yoxdur. O, qələbə çalacaqlarına elə əmindir ki, qeyri-rəsmi məlumatlara görə, fevralın 2-də məhdud çərçivədə keçirilən toplantıda, hətta öz varisinin adını da açıqlayıb. Bu şəxsin ölkə parlamentinin hüquq, təyinatlar və toxunulmazlıq komissiyasının sədri, 54 yaşlı Vladimir Tsurkanın olduğu bildirilir. Bundan bir qədər əvvəl Voronin konkret ad çəkməsə də, öz "varis"ini "çox layiqli insan, tanınmış, təcrübəli və bacarıqlı şəxs" kimi xarakterizə etmişdi. Prezident "varis"inin "dövləti daha da inkişaf etdirəcəyinə" inanır.
Yanvarın 27-də Kişinyov-Moskva videokörpüsü zamanı V.Voronin əminliklə bildirdi ki, ölkənin növbəti prezidenti postuna "özünün yüksək vəzifə tutmağa layiq keyfiyyətləri ilə hamıya yaxşı tanış olan" birisi sahib çıxacaq.
Beləliklə, Moldovanın hazırkı rəhbərliyi aprelin 5-də kommunistlərin hakimiyyəti qoruya biləcəyinə əmindir. Konkret olaraq, Voroninə gəlincə, o, aprel seçkisindən sonra da siyasətdə qalmaq fikrindədir: "Mən MRKP sədri kimi siyasətdə qalıram. Seçkinin nəticəsinə uyğun hansı işlə məşğul olacağımı müəyyənləşdirəcəyəm. Yeni parlamentin üzvü olacağım isə dəqiqdir".
İndi ekspertlər Vladimir Voroninin prezidentlik səlahiyyətlərini başa vurduqdan sonra hansı vəzifəni tutacağı barədə mülahizələr yürüdürlər - spiker, baş nazir, yoxsa parlament fraksiyasının rəhbəri? Bunların arasında ən real olanı isə "Putin variantı"dır - belə ki, Voronin hökumətə rəhbərlik etməklə yeni dövlət başçısını nəzarətdə saxlaya bilər. Eyni zamanda parlamentin sədri vəzifəsi də ona "nəzarətçi mövqeyi"ni qorumağa tam yetərlidir.
"Varis" Vladimir Tsurkana gəlincə, o, Moldovanın "Jurnal de Chisinau" nəşrinə müsahibəsində bildirib ki, prezidentliyə namizədliyi ilə əlaqədar heç bir müzakirə aparılmayıb.
Müşahidəçiləri narahat edən isə tamamilə başqa məqamdır - Tsurkanın siyasi karyerasında diqqətçəkən faktorlardan biri onun 2002-2005-ci illərdə Moldovanın Rusiyadakı səfiri olmasıdır.
Beləliklə, hazırda Kişinyovun Moskva istiqamətində atılan addımlarını diqqətlə öyrənən müşahidəçilər bu qənaətdədirlər ki, Moldova seçkiqabağı dövrdə yenidən Rusiya ilə yaxınlaşmağa can atır. Üstəlik, prezident Voronin də bir müddət əvvəl bildirmişdi ki, Dnestryanı münaqişəsinin həllinə dair əksər məsələlərdə Kişinyovla Moskva arasında "konsensus və razılıq" mövcuddur. "Bizim prezident Dmitri Medvedevlə razılaşmamız var. Düşünürəm ki, yaxın zamanlarda Dnestryanı problemlə əlaqədar daha bir görüş keçiriləcək. Bizim Dnestryanı bölgənin statusuna dair qanun layihəmizə, Rusiya və Dnestryanı bölgə istisna olmaqla, danışıqlar prosesinin bütün iştirakçıları müsbət yanaşır. Mən bu münaqişənin həllinə dair nikbinəm", - deyə Voronin qeyd edib.
Rusiya Dövlət Dumasının üzvü, MDB Ölkələri İnstitutunun direktoru Konstantin Zatulinin fikrincə Moldova liderinin bu siyasi bəyanatı ölkədəki prezident seçkisi ərəfəsində "Rusiya ilə dostluq" faktorunun nümayiş etdirilməsi məqsədi ilə səsləndirilib.
Voronin Rusiya ilə münasibətlərə belə aydınlıq gətirir: "Düşünürəm ki, münasibətlərin normallaşdırılması ikitərəfli səylərin nəticəsidir. Bir neçə il əvvəl bəzi məsələlər, xüsusilə Dnestryanı problemlə bağlı bizim münasibətlərimiz heç də qaydasında deyildi. Lakin o dövrlər artıq arxada qalıb. İqtisadiyyatda da vəziyyət düzəlib, bizim şərabımız Moldovada istehsal olunan digər məhsullar kimi, Rusiya bazarlarına qayıdıb. Bu gün Rusiya bizim üçün əsas kommersiya tərəfdaşıdır".
Bundan başqa, V.Voronin MDB-nin inkişaf etdirilməli olduğunu, eyni zamanda GUAM-ın səmərəsizliyini bəyan edib. Elə həmin Kişinyov-Moskva videokörpüsü zamanı o deyib: " GUAM-ın bizə nə verdiyinə və kimə lazım olduğuna diqqət etmək lazımdır. Bizim bu qurumda iştirakımız kifayət qədər məhduddur. Çünki onun işinin heç bir nəticəsi yoxdur. Nə layihələr, nə də hansısa birləşmə var. Bu gün üçün təşkilat perspektivsizdir. GUAM-la əlaqədar başqa problemlər də var, lakin mən onlar haqda danışmaq istəmirəm. Amma GUAM-ın dünən də, bu gün də yararlı olmadığı birmənalıdır".
Nəticədə indi Moldova liderindən durumun məntiqi davamını, yəni, GUAM-dan çıxmasını gözləyirlər. Əksər ekspertlərin fikrincə, bu addım Moskvanı Kişinyovun birdəfəlik rusiyapərəst ölkə olduğuna əmin etməlidir.
Xatırladaq ki, Moldova Gürcüs-tan, Azərbaycan, Ukrayna və Ermənistanla birlikdə Avropa İttifaqının artıq bir sıra Kreml rəsmiləri tərəfindən Rusiyanın maraqlarına zidd olduğu bəyan edilmiş "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının da iştirakçısıdır. O da məlumdur ki, Kişinyov birdəfəlik Moskvaya tərəf yönələrsə, ondan Rusiya ilə həmrəyliyini nümayiş etdirməsi üçün tələb ediləcək növbəti addım Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına üzvlük ola bilər.
Dnestryanı problemi Rusiyanın Moldovaya hələ də təzyiq faktoru olaraq qalır. Qeyd edək ki, hazırda bu münaqişə zonasında atəşkəsi tərkibində Rusiya, Moldova və Dnestryanı bölgənin kontingenti olan sülhməramlı qüvvələr qoruyur. Əhalisinin əksəriyyətini rusların təşkil etdiyi Dnestryanı Moldova Respublikası (DMR) Moldovadan 1991-ci ildə baş vermiş silahlı münaqişə nəticəsində ayrılan və respublikanın sənaye cəhətdən daha az inkişaf edən hissəsidir. Bölgə hələ də müstəqillik əldə etməyə çalışsa da, rəsmi Kişinyov ölkənin ərazi bütövlüyü məsələsində sərt mövqe nümayiş etdirir.
Rusiya isə münaqişənin həllinə dair aparılan danışıqlar prosesindən ABŞ və Ukraynanın uzaqlaşdırılması üçün çalışır. Qeyd edək ki, hazırda danışıqlar prosesi "5+2" formatında (Moldova və Dnestryanı münaqişə tərəfləri , Rusiya və Ukrayna zamin ölkələr, ATƏT vasitəçi, Avropa İttifaqı və ABŞ isə müşahidəçilər statusunda) aparılır.
Fevralın ikinci yarısında Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Moldovaya səfəri gözlənilir və 2009-cu ilin yazında Rusiya və Moldova prezidentləri Dmitri Medvedev və Vladimir Voronin, həmçinin tanınmamış DMR-in "prezident"i İqor Smirnov arasında görüşün baş tutacağı da məhz bu səfərdən sonra bəlli olacaq.
Xatırladaq ki, 2006-cı il sentyabrın 17-də tanınmamış DMR-də keçirilmiş referenduma qatılanların 97%-i gələcəyini Rusiya ilə görmək istəyib.
İndi isə Moldovanın özü anoloji istək ortaya qoyur və məsələ hətta onun Rusiya-Belarus İttifaqına daxil olmasınadək gedib çıxa bilər. Beləliklə, Rusiya Dnestryanı münaqişəsinin 2003-cü ilin sonlarında Rusiya prezidentinin administrasiyası rəhbərinin müavini Dmitri Kozak tərəfindən irəli sürülmüş və "Kozak memorandumu" adlandırılan plan əsasında birdəfəlik həllinə cəhd göstərə bilər. Qeyd edək ki, bu sənəddə əsasən, mərkəzi hakimiyyəti Moldovaya məxsus olan, Dnestryanı bölgəyə isə maksimum geniş muxtariyyətin verildiyi "asimmetrik federasiya"nın yaradılması nəzərdə tutulur.
Bütün bunlarla yanaşı, seçki ərəfəsində Voroninin Moskvaya ümidlə baxmasının daha bir vacib səbəbi də var. Bir müddət əvvəl prezident ölkəsinin qonşu Rumıniya tərəfindən "yeyilmək" təhlükəsinin olduğunu bəyan etmişdi. Eyni zamanda o, Kişinyovun buna yol verməyəcəyini də xatırlatmışdı. Söhbət ondan gedir ki, Moldovanın yeni parlamentində rumıniyapərəst qüvvələr kifayət qədər çox sayda mandat qazana bilərlər. Məsələn, Moldova Liberal Partiyasının seçki siyahısında ilk onluqda təmsil olunanların əksəriyyəti Moldova ilə yanaşı, həm də Rumıniya vətəndaşıdırlar. Artıq Moldovanın prezidenti dəstəkləyən mətbuat orqanlarında Rumıniyanın dövlət başçısı Trayan Beseskunun yarım milyondan artıq moldovalının Rumıniya vətəndaşlığı almaq üçün ərizə ilə müraciət etməsinə dair açıqlaması gen-bol şərh edilir. Voronin isə məsələyə belə münasibət bildirib: "Buxarestdə iddia edirlər ki, Rumıniya Moldovanın Avropa İttifaqına doğru irəliləməsi üçün Brüsseldəki vəkilidir. Biz isə açıq şəkildə bəyan etmişik ki, vəkilə və böyük qardaşa ehtiyacımız yoxdur. Biz Avropaya inteqrasiya yolumuzu özümüz müəyyənləşdiririk. Moldova rəhbərliyi Rumıniya ilə dövlət razılaşması və sərhədlər haqqında razılaşmanın tezliklə əldə edilməsini istəyir. Bizə kiçik qardaş və ya özünün əyaləti kimi baxılmayacağı zaman Buxarestlə tamhüquqlu dialoqa hazır olacağıq". Yeri gəlmişkən, Rumıniya bir müddət əvvəl "5+2" formatında aparılan danışıqlar prosesinə qoşulmaq istəyində olduğunu da gizlətməmişdi.
Bununla belə, Kişinyovun Rusiyaya can atmasının səmimiliynə şübhə etməyə kifayət qədər əsaslar da var. 2001-ci ildə MRKP hakimiyyətə gəlməzdən əvvəl rus dilinə dövlət dili statusunun veriləcəyi və Rusiya-Belarus İttifaqına daxil olunacağına dair vədlər vermişdi. 2005-ci ildə isə kommunistlər Avropa inteqrasiyasından danışmağa başladılar. Əslində isə nə bu, nə də digəri oldu. Odur ki, Kremlin Moldova kommunistlərinə etibar etməməsinə tam haqqı çatır. Ola bilsin ki, Voronin rusiyapərəst ritorikadan istifadə etməklə, sadəcə, yenidən öz partiyasını hakimiyyətdə saxlamağa çalışır. Bundan başqa, bəzi müşahidəçilər Tsurkmanın Rusiyada səfir işləməsinə baxmayaraq, Dnestryanı münaqişə ilə bağlı sərt mövqe tutduğunu, həmçinin Moskvaya xüsusi meylinin olmadığını bildirirlər.
Odur ki, Tsurkmanın prezidentliyi dönəmində Moldova-Rusiya münasibətlərinin daha da gərginləşəcəyini istisna etmək olmaz. Olviya-press informasiya agentliyi yazır: "Ekspertlər hesab edir ki, 2009-cu ilin parlament seçkisindən sonra Moldovada əsas postların yeni nəsildən olan siyasətçi və diplomatlara veriləcəyi, keçid dövrünün yaşanacağını istisna etmək olmaz. Onlar üçün isə Dnestryanı münaqişə xüsusi aktuallıq və dəyər daşımayacaq".
Son sorğulara əsasən, hazırda Moldova seçicilərinin yarıdan çoxu yazda keçiriləcək parlament seçkisində MRKP-yə səs vermək fikrindədir. Bütün sosioloji araşdırmaların nəticələri göstərir ki, kommunistlər yeni parlamentdə 101 yerin ən azı 60-nı qazanacaq. Bu halda MRKP digər xırda partiyaları da əməkdaşlığa cəlb edə bilsə, özünə sabit gələcək təmin etmiş olacaq.

REVISION OF OLD LESSONS
On 5 April 2009, parliamentary elections will be held in Moldova; the outcome will determine not only the composition of the new government, but also the name of the country's future president. The incumbent head of state, Vladimir Voronin, has already been elected to the post for two terms and, constitutionally, cannot run for president again. So, because Moldova is a parliamentary republic, the balance of political power hinges precisely on which party will lead after the elections and will be entitled to form a ruling coalition.
In the mean time, the ruling Party of Communists of the Republic of Moldova (PKRM) does not doubt that it will retain its leading position. The PKRM came to power in 2001, when the Communists elected Vladimir Voronin as president. The Communists won again in 2005.
It is already known that in 2009 the Social Democratic Party, the Liberal Party of Moldova, the 'Our Moldova' Alliance, the Christian Democratic People's Party, the Liberal Democratic Party and the Democratic Party of Moldova will participate. The filing of documents to register candidates for the parliamentary elections in Moldova lasted from 5 February to 5 March. But according to popularity ratings, all the other political forces lag behind the PKRM.
Vladimir Voronin himself does not doubt that the Communists will win the election. He is so certain that, according to unofficial reports, he named his successor at a meeting of close associates on 2 February. Reportedly, it was Vladimir Tsurkan, 54, chairman of the Parliamentary Commission on Legal Issues, Appointments and Immunity. Earlier, the president had described his "successor" as a "very worthy man, well known, experienced and skilled," without mentioning his name. On 27 January, during a Chisinau-Moscow televised teleconference broadcast, Voronin stated confidently that the next president is a "man whom everyone knows and whose qualities qualify him well for such a high position."
So, in the opinion of the incumbent Moldovan leadership, the Communists are destined to win again on 5 April. Voronin himself promised to remain in politics.  "As the chairman of the PKRM, I will remain in politics. Depending on the outcome of the elections, I will decide what specifically I will do after the election results are known, but I will certainly be a member of the new parliament," the President said during the televised Chisinau-Moscow space bridge.
Now experts are speculating about what post Voronin plans to take - Speaker, Prime Minister or Chairman of a parliamentary faction. The most popular theory in the country is that "like Putin," Voronin will head the government and monitor the new head of state closely. However, the post of Speaker of Parliament would enable him to take the same "supervisory-monitoring position."
As for the successor, Vladimir Tsurkan, he said in an interview with the Moldovan periodical Jurnal de Chisinau that nothing had been said about his candidature for the presidential elections. In the mean time, observers are worried about something else: one of the most notable facts in the future successor's career is that he was Moldovan ambassador to Russia from 2002-2005. So observers following Chisinau's moves towards rapprochement with Russia, found yet further proof of their belief that Moldova is trying again to come closer to Russia in the run-up to the elections.
Voronin, for example, stated recently that Chisinau and Moscow had "consensus and accord" on the majority of issues relating to the regulation of the Transdnestria conflict. "We have an agreement with Russian Federation President Dmitriy Medvedev, and I think that yet another meeting on the Transdnestria problem will take place in the near future. There are positive responses to our draft law on the status of the Transdnestrian autonomous entity from all participants in the negotiating process except Russia and Transdnestria. I am optimistic about a solution to the Transdnestria problem," Voronin stressed. As Duma deputy Konstantin Zatulin, director of the CIS Countries Institute, noted right away, the political statement by the Moldovan president was made to demonstrate "friendship with Russia" on the eve of the presidential elections in Moldova.
"I think that normalization of relations is always the result of bilateral efforts. Several years ago, due to different circumstances, which were first and foremost linked to the Transdnestria problem, our relations left much to be desired. Those times are over, however. The economic situation has also improved; our wines and other goods produced in Moldova are sold in Russia again. Russia is our main commercial partner today," the Moldovan leader explained.
In addition, Voronin called for the development of the CIS and said that GUAM (an alliance between Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova) was useless - a statement which was immediately picked up by the media. "We need to consider carefully what benefits GUAM has and who needs it. Our participation in GUAM is very limited because its work yields no results. There are no projects, there is no consolidating factor. At present, it has no future. There are other problems with GUAM, which I do not want to and will not discuss. But it is clear that GUAM was not viable yesterday and is not viable today," Voronin suddenly opened his heart during the televised Chisinau-Moscow teleconference on 27 November. As a result, the Moldovan president is expected to take the next logical step and withdraw from GUAM. In the opinion of many experts, this will be intended to persuade Moscow that Chisinau has a pro-Moscow position, once and for all.
Let us remind readers that, together with Georgia, Azerbaijan, Ukraine and Armenia, Moldova is a participant in the European programme "Eastern partnership," which some Kremlin politicians have already described as anti-Russian. Obviously, if Chisinau changes its course and allies itself with Russia, Moscow will likely ask it to join the CSTO as further proof of solidarity; CSTO members recently reaffirmed the military-political status of the bloc by creating its own armed forces.
The Transdnestria conflict, where peace is currently maintained by joint peacekeeping forces (with Russian, Moldovan and Transdnestrian contingents), remains the main lever of pressure on Moldova for Russia.  Populated predominantly by ethnic Russians, the so-called Transdnestrian Moldovan Republic (PMR) is the most industrialized part of Moldova which seceded after armed conflict in 1991 and which continues to press for independence, although Chisinau takes a firm position on the country's territorial integrity.
In the mean time, Russia clearly wants to exclude the United States and Ukraine from the negotiating process (the "5+2" format, in which Moldova and Transdnestria are parties to the conflict, Russia and Ukraine are guarantor countries, the OSCE is a mediator and the EU and United States are observers).
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov is due to arrive in Chisinau in the second half of February, and it will become clear after his visit whether or not talks between Russian Federation President Dmitriy Medvedev, Vladimir Voronin and PMR "President" Igor Smirnov will be held this spring, at which the Kremlin will probably exert the utmost pressure on its partners.
According to the results of the 17 September 2006 plebiscite in the self-declared PMR, 97% of Transdnestrians want to link their future to Russia. But Moldova itself might begin issuing signals that it wishes effectively the same, up to possible accession into the union state of Russia and Belarus.
So Russia may try to resuscitate the Transdnestria conflict regulation plan proposed in late 2003, using the plan developed by Dmitriy Kozak, deputy head of the Russian Federation Presidential Adminis-tration and which was dubbed the "Kozak memorandum." The document envisaged the creation of an "asymmetrical federation," in which central power would belong to Moldova, whereas Transnestria would acquire the broadest possible autonomy.
However, Voronin has yet another important reason to look to Moscow with hope in the run-up to the elections. The Moldovan president recently stressed the threat of the republic being swallowed up by neighbouring Romania and he made it clear that Chisinau would not allow this. His point was that the new Moldovan Parliament might include a considerable number of pro-Romanian groups. For example, the majority of representatives in the top 10 of the of the Liberal Party of Moldova's electoral list for the parliamentary elections also have Romanian citizenship. The pro-presidential media in Moldova immediately started to broadcast Romanian President Traian Basescu's words that more than half a million Moldovan citizens had filed applications for Romanian citizenship. "Bucharest claims that Romania advocates Moldova's accession to the EU in Brussels. But we have made it clear that we do not need assistance and older brothers. We will walk the path of European integration on our own. The Moldavian leadership is pushing for the signing of a bilateral agreement and a treaty on borders with Romania as soon as possible. Only after that will we be ready for equal dialogue with Bucharest, which should not view us as a younger brother or its province," Voronin said. Incidentally, Romania also hinted recently that it would not mind joining the "5+2" negotiating process.
However, there is every reason not to take Chisinau's pro-Russian stance at face value. In 2001, the PKRM promised before coming to power that it would make the Russian language official and join the union state of Russia and Belarus. And in 2005, the Communists started talk of European integration. Essentially, neither was accomplished. So the Moldavian Communists have already demonstrated how credible their words are. Perhaps Voronin simply wants to bring his party to power again by using pro-Russian rhetoric. In addition, a number of observers take note of Tsurkan's position - although he was ambassador to Russia, his position on Transdnestria is firm, and he is not particularly fond of Moscow. The possibility cannot be ruled out that relations between Russia and Moldova will become even more tense. At the same time, the Olvia-Press news agency wrote: "Experts say that after the parliamentary elections in 2009, Moldova will enter some kind of transitional period, which will bring a new generation of politicians and diplomats to power. And for them, Transdnestria will not be so pressing and valuable."
In the mean time, according to the latest opinion polls, more than half of Moldovan voters will support the PKRM in the upcoming parliamentary elections. All the opinion polls show that the Communists will secure no fewer than 60 of the 101 seats in the future Parliament. And if the PKRM begins to cooperate with smaller parties, it will be guaranteed a stable future.