Kişinyov sığortalanmaq və yenidən Moskva ilə "dostluq oyunu" oynamaq fikrindədir?
2009-cu il aprelin 5-də Moldovada parlament seçkisi keçiriləcək və seçkinin nəticəsi yalnız yeni hökumətin tərkibini yox, həm də ölkənin növbəti prezidentinin adını müəyyənləşdirəcək. Moldovanın hazırkı rəhbəri, 67 yaşlı Vladimir Voronin artıq bu posta iki dəfə seçildiyidən, konstitusiyaya əsasən daha ölkə prezidenti postunu tuta bilməz. Beləliklə, Moldova parlament respublikası olduğu üçün ölkədə qüvvələr nisbəti parlament çoxluğunu əldə edərək hakim koalisiyanı formalaşdıracaq siyasi qüvvədən asılıdır.
Hazırkı hakim Kommunist Partiyası (MRKM) isə liderlik mövqeyini qoruyub-saxlayacağına şübhə etmir. Xatırladaq ki, MRKM hakimiyyətə 2001-ci ildə gəlib və elə həmin il kommunistlər Vladimir Voronini prezident seçiblər. 2005-ci ildəki seçkidə isə kommunistlər növbəti dəfə qələbə qazanmaqla, hakimiyyətdə qalıblar.
2009-cu il seçkisində MRKP ilə yanaşı Sosial-Demokrat Partiyası, Moldova Liberal Partiyası, "Bizim Moldova" alyansı, Xristian-Demokrat Xalq Partiyası, Liberal-Demokrat Partiya və Moldova Demokrat Partiyasının iştirak edəcəyi artıq məlumdur. Namizədlərin qeydiyyatı üçün fevralın 5-də başlanmış sənədlərin verilməsi prosesi martın 5-də başa çatacaq.
Ölkədəki siyasi qüvvələrin reytinqinə gəlincə, MRKP rəqiblərini çox üstələyir. Kommunistlərin aprel seçkisində qələbə qazanacağına ilk növbədə V.Voroninin şübhəsi yoxdur. O, qələbə çalacaqlarına elə əmindir ki, qeyri-rəsmi məlumatlara görə, fevralın 2-də məhdud çərçivədə keçirilən toplantıda, hətta öz varisinin adını da açıqlayıb. Bu şəxsin ölkə parlamentinin hüquq, təyinatlar və toxunulmazlıq komissiyasının sədri, 54 yaşlı Vladimir Tsurkanın olduğu bildirilir. Bundan bir qədər əvvəl Voronin konkret ad çəkməsə də, öz "varis"ini "çox layiqli insan, tanınmış, təcrübəli və bacarıqlı şəxs" kimi xarakterizə etmişdi. Prezident "varis"inin "dövləti daha da inkişaf etdirəcəyinə" inanır.
Yanvarın 27-də Kişinyov-Moskva videokörpüsü zamanı V.Voronin əminliklə bildirdi ki, ölkənin növbəti prezidenti postuna "özünün yüksək vəzifə tutmağa layiq keyfiyyətləri ilə hamıya yaxşı tanış olan" birisi sahib çıxacaq.
Beləliklə, Moldovanın hazırkı rəhbərliyi aprelin 5-də kommunistlərin hakimiyyəti qoruya biləcəyinə əmindir. Konkret olaraq, Voroninə gəlincə, o, aprel seçkisindən sonra da siyasətdə qalmaq fikrindədir: "Mən MRKP sədri kimi siyasətdə qalıram. Seçkinin nəticəsinə uyğun hansı işlə məşğul olacağımı müəyyənləşdirəcəyəm. Yeni parlamentin üzvü olacağım isə dəqiqdir".
İndi ekspertlər Vladimir Voroninin prezidentlik səlahiyyətlərini başa vurduqdan sonra hansı vəzifəni tutacağı barədə mülahizələr yürüdürlər - spiker, baş nazir, yoxsa parlament fraksiyasının rəhbəri? Bunların arasında ən real olanı isə "Putin variantı"dır - belə ki, Voronin hökumətə rəhbərlik etməklə yeni dövlət başçısını nəzarətdə saxlaya bilər. Eyni zamanda parlamentin sədri vəzifəsi də ona "nəzarətçi mövqeyi"ni qorumağa tam yetərlidir.
"Varis" Vladimir Tsurkana gəlincə, o, Moldovanın "Jurnal de Chisinau" nəşrinə müsahibəsində bildirib ki, prezidentliyə namizədliyi ilə əlaqədar heç bir müzakirə aparılmayıb.
Müşahidəçiləri narahat edən isə tamamilə başqa məqamdır - Tsurkanın siyasi karyerasında diqqətçəkən faktorlardan biri onun 2002-2005-ci illərdə Moldovanın Rusiyadakı səfiri olmasıdır.
Beləliklə, hazırda Kişinyovun Moskva istiqamətində atılan addımlarını diqqətlə öyrənən müşahidəçilər bu qənaətdədirlər ki, Moldova seçkiqabağı dövrdə yenidən Rusiya ilə yaxınlaşmağa can atır. Üstəlik, prezident Voronin də bir müddət əvvəl bildirmişdi ki, Dnestryanı münaqişəsinin həllinə dair əksər məsələlərdə Kişinyovla Moskva arasında "konsensus və razılıq" mövcuddur. "Bizim prezident Dmitri Medvedevlə razılaşmamız var. Düşünürəm ki, yaxın zamanlarda Dnestryanı problemlə əlaqədar daha bir görüş keçiriləcək. Bizim Dnestryanı bölgənin statusuna dair qanun layihəmizə, Rusiya və Dnestryanı bölgə istisna olmaqla, danışıqlar prosesinin bütün iştirakçıları müsbət yanaşır. Mən bu münaqişənin həllinə dair nikbinəm", - deyə Voronin qeyd edib.
Rusiya Dövlət Dumasının üzvü, MDB Ölkələri İnstitutunun direktoru Konstantin Zatulinin fikrincə Moldova liderinin bu siyasi bəyanatı ölkədəki prezident seçkisi ərəfəsində "Rusiya ilə dostluq" faktorunun nümayiş etdirilməsi məqsədi ilə səsləndirilib.
Voronin Rusiya ilə münasibətlərə belə aydınlıq gətirir: "Düşünürəm ki, münasibətlərin normallaşdırılması ikitərəfli səylərin nəticəsidir. Bir neçə il əvvəl bəzi məsələlər, xüsusilə Dnestryanı problemlə bağlı bizim münasibətlərimiz heç də qaydasında deyildi. Lakin o dövrlər artıq arxada qalıb. İqtisadiyyatda da vəziyyət düzəlib, bizim şərabımız Moldovada istehsal olunan digər məhsullar kimi, Rusiya bazarlarına qayıdıb. Bu gün Rusiya bizim üçün əsas kommersiya tərəfdaşıdır".
Bundan başqa, V.Voronin MDB-nin inkişaf etdirilməli olduğunu, eyni zamanda GUAM-ın səmərəsizliyini bəyan edib. Elə həmin Kişinyov-Moskva videokörpüsü zamanı o deyib: " GUAM-ın bizə nə verdiyinə və kimə lazım olduğuna diqqət etmək lazımdır. Bizim bu qurumda iştirakımız kifayət qədər məhduddur. Çünki onun işinin heç bir nəticəsi yoxdur. Nə layihələr, nə də hansısa birləşmə var. Bu gün üçün təşkilat perspektivsizdir. GUAM-la əlaqədar başqa problemlər də var, lakin mən onlar haqda danışmaq istəmirəm. Amma GUAM-ın dünən də, bu gün də yararlı olmadığı birmənalıdır".
Nəticədə indi Moldova liderindən durumun məntiqi davamını, yəni, GUAM-dan çıxmasını gözləyirlər. Əksər ekspertlərin fikrincə, bu addım Moskvanı Kişinyovun birdəfəlik rusiyapərəst ölkə olduğuna əmin etməlidir.
Xatırladaq ki, Moldova Gürcüs-tan, Azərbaycan, Ukrayna və Ermənistanla birlikdə Avropa İttifaqının artıq bir sıra Kreml rəsmiləri tərəfindən Rusiyanın maraqlarına zidd olduğu bəyan edilmiş "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının da iştirakçısıdır. O da məlumdur ki, Kişinyov birdəfəlik Moskvaya tərəf yönələrsə, ondan Rusiya ilə həmrəyliyini nümayiş etdirməsi üçün tələb ediləcək növbəti addım Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına üzvlük ola bilər.
Dnestryanı problemi Rusiyanın Moldovaya hələ də təzyiq faktoru olaraq qalır. Qeyd edək ki, hazırda bu münaqişə zonasında atəşkəsi tərkibində Rusiya, Moldova və Dnestryanı bölgənin kontingenti olan sülhməramlı qüvvələr qoruyur. Əhalisinin əksəriyyətini rusların təşkil etdiyi Dnestryanı Moldova Respublikası (DMR) Moldovadan 1991-ci ildə baş vermiş silahlı münaqişə nəticəsində ayrılan və respublikanın sənaye cəhətdən daha az inkişaf edən hissəsidir. Bölgə hələ də müstəqillik əldə etməyə çalışsa da, rəsmi Kişinyov ölkənin ərazi bütövlüyü məsələsində sərt mövqe nümayiş etdirir.
Rusiya isə münaqişənin həllinə dair aparılan danışıqlar prosesindən ABŞ və Ukraynanın uzaqlaşdırılması üçün çalışır. Qeyd edək ki, hazırda danışıqlar prosesi "5+2" formatında (Moldova və Dnestryanı münaqişə tərəfləri , Rusiya və Ukrayna zamin ölkələr, ATƏT vasitəçi, Avropa İttifaqı və ABŞ isə müşahidəçilər statusunda) aparılır.
Fevralın ikinci yarısında Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun Moldovaya səfəri gözlənilir və 2009-cu ilin yazında Rusiya və Moldova prezidentləri Dmitri Medvedev və Vladimir Voronin, həmçinin tanınmamış DMR-in "prezident"i İqor Smirnov arasında görüşün baş tutacağı da məhz bu səfərdən sonra bəlli olacaq.
Xatırladaq ki, 2006-cı il sentyabrın 17-də tanınmamış DMR-də keçirilmiş referenduma qatılanların 97%-i gələcəyini Rusiya ilə görmək istəyib.
İndi isə Moldovanın özü anoloji istək ortaya qoyur və məsələ hətta onun Rusiya-Belarus İttifaqına daxil olmasınadək gedib çıxa bilər. Beləliklə, Rusiya Dnestryanı münaqişəsinin 2003-cü ilin sonlarında Rusiya prezidentinin administrasiyası rəhbərinin müavini Dmitri Kozak tərəfindən irəli sürülmüş və "Kozak memorandumu" adlandırılan plan əsasında birdəfəlik həllinə cəhd göstərə bilər. Qeyd edək ki, bu sənəddə əsasən, mərkəzi hakimiyyəti Moldovaya məxsus olan, Dnestryanı bölgəyə isə maksimum geniş muxtariyyətin verildiyi "asimmetrik federasiya"nın yaradılması nəzərdə tutulur.
Bütün bunlarla yanaşı, seçki ərəfəsində Voroninin Moskvaya ümidlə baxmasının daha bir vacib səbəbi də var. Bir müddət əvvəl prezident ölkəsinin qonşu Rumıniya tərəfindən "yeyilmək" təhlükəsinin olduğunu bəyan etmişdi. Eyni zamanda o, Kişinyovun buna yol verməyəcəyini də xatırlatmışdı. Söhbət ondan gedir ki, Moldovanın yeni parlamentində rumıniyapərəst qüvvələr kifayət qədər çox sayda mandat qazana bilərlər. Məsələn, Moldova Liberal Partiyasının seçki siyahısında ilk onluqda təmsil olunanların əksəriyyəti Moldova ilə yanaşı, həm də Rumıniya vətəndaşıdırlar. Artıq Moldovanın prezidenti dəstəkləyən mətbuat orqanlarında Rumıniyanın dövlət başçısı Trayan Beseskunun yarım milyondan artıq moldovalının Rumıniya vətəndaşlığı almaq üçün ərizə ilə müraciət etməsinə dair açıqlaması gen-bol şərh edilir. Voronin isə məsələyə belə münasibət bildirib: "Buxarestdə iddia edirlər ki, Rumıniya Moldovanın Avropa İttifaqına doğru irəliləməsi üçün Brüsseldəki vəkilidir. Biz isə açıq şəkildə bəyan etmişik ki, vəkilə və böyük qardaşa ehtiyacımız yoxdur. Biz Avropaya inteqrasiya yolumuzu özümüz müəyyənləşdiririk. Moldova rəhbərliyi Rumıniya ilə dövlət razılaşması və sərhədlər haqqında razılaşmanın tezliklə əldə edilməsini istəyir. Bizə kiçik qardaş və ya özünün əyaləti kimi baxılmayacağı zaman Buxarestlə tamhüquqlu dialoqa hazır olacağıq". Yeri gəlmişkən, Rumıniya bir müddət əvvəl "5+2" formatında aparılan danışıqlar prosesinə qoşulmaq istəyində olduğunu da gizlətməmişdi.
Bununla belə, Kişinyovun Rusiyaya can atmasının səmimiliynə şübhə etməyə kifayət qədər əsaslar da var. 2001-ci ildə MRKP hakimiyyətə gəlməzdən əvvəl rus dilinə dövlət dili statusunun veriləcəyi və Rusiya-Belarus İttifaqına daxil olunacağına dair vədlər vermişdi. 2005-ci ildə isə kommunistlər Avropa inteqrasiyasından danışmağa başladılar. Əslində isə nə bu, nə də digəri oldu. Odur ki, Kremlin Moldova kommunistlərinə etibar etməməsinə tam haqqı çatır. Ola bilsin ki, Voronin rusiyapərəst ritorikadan istifadə etməklə, sadəcə, yenidən öz partiyasını hakimiyyətdə saxlamağa çalışır. Bundan başqa, bəzi müşahidəçilər Tsurkmanın Rusiyada səfir işləməsinə baxmayaraq, Dnestryanı münaqişə ilə bağlı sərt mövqe tutduğunu, həmçinin Moskvaya xüsusi meylinin olmadığını bildirirlər.
Odur ki, Tsurkmanın prezidentliyi dönəmində Moldova-Rusiya münasibətlərinin daha da gərginləşəcəyini istisna etmək olmaz. Olviya-press informasiya agentliyi yazır: "Ekspertlər hesab edir ki, 2009-cu ilin parlament seçkisindən sonra Moldovada əsas postların yeni nəsildən olan siyasətçi və diplomatlara veriləcəyi, keçid dövrünün yaşanacağını istisna etmək olmaz. Onlar üçün isə Dnestryanı münaqişə xüsusi aktuallıq və dəyər daşımayacaq".
Son sorğulara əsasən, hazırda Moldova seçicilərinin yarıdan çoxu yazda keçiriləcək parlament seçkisində MRKP-yə səs vermək fikrindədir. Bütün sosioloji araşdırmaların nəticələri göstərir ki, kommunistlər yeni parlamentdə 101 yerin ən azı 60-nı qazanacaq. Bu halda MRKP digər xırda partiyaları da əməkdaşlığa cəlb edə bilsə, özünə sabit gələcək təmin etmiş olacaq.

ПОВТОРЕНИЕ ПРОЙДЕННОГО
5 апреля 2009 года в Молдове состоятся парламентские выборы, исход которых определит не только состав нового правительства, но и имя следующего президента страны. Нынешний глава Молдовы 67-летний Владимир Воронин избирался на этот пост уже два раза и по Конституции больше не может быть президентом. Таким образом, поскольку Молдова парламентская республика, расклад политических сил в ней определится именно тем, какая партия в результате выборов станет правящей или сможет сформировать правящую коалицию.
Между тем ныне правящая Партия коммунистов Республики Молдова (ПКРМ) не сомневается, что сумеет сохранить свою лидирующую позицию. ПКРМ  пришла к власти в 2001 году, тогда же коммунисты избрали президентом Владимира Воронина. Повторная победа была одержана коммунистами в 2005 году.
Уже известно, что в 2009 году помимо ПКРМ в выборах будут принимать участие Социал-демократическая партия, Либеральная партия Молдовы, альянс "Наша Молдова", Христианско-демократическая народная партия, Либерально-демократическая партия и Демократическая партия Молдовы. Процедура подачи документов для регистрации кандидатов на парламентских выборах в Молдове началась 5 февраля и завершится 5 марта. Но, согласно рейтингу популярности, всем остальным политическим силам довольно далеко до ПКРМ.
В том, что коммунисты одержат победу, в первую очередь не сомневается сам Владимир Воронин. Причем не сомневается до такой степени, что, согласно неофициальной информации, 2 февраля на совещании в узком кругу уже назвал имя своего преемника. Им якобы является председатель парламентской комиссии по юридическим вопросам, назначениям и иммунитету 54-летний Владимир Цуркан. Еще ранее президент, не называя имен, охарактеризовал "преемника" как "очень достойного человека, известного, опытного и умелого", который "даже более результативно, с большими успехами будет способствовать развитию государства". 27 января в ходе видеомоста Кишинев - Москва Воронин уверенно заявил, что будущим президентом "будет хорошо знакомый всем человек, по своим качествам достойный занять такой высокий пост".
Таким образом, по мнению нынешнего молдавского руководства, коммунистам 5 апреля вновь уготована победа. Сам Воронин посему обещает остаться в политике. "Я как председатель ПКРМ остаюсь в политике. В зависимости от результатов выборов буду решать, каким конкретным делом заняться, но то, что я буду членом нового парламента, - это точно", - заявил президент во время видеомоста Кишинев - Москва.
Теперь эксперты гадают, какую должность - спикера, премьер-министра или председателя парламентской фракции - собирается занять Воронин. Самой популярной является версия "как Путин" - Воронин становится главой правительства и зорко наблюдает за новым главой государства. Впрочем, такую же "наблюдательно-контролирующую позицию" позволит ему сохранить и должность спикера парламента.
Что касается "преемника" Владимира Цуркана, то он сам в интервью молдавскому изданию Jurnal de Chisinau заявил, что ничего связанного с его кандидатурой на президентских выборах не обсуждалось. Между тем наблюдателей волнует совсем другое - одним из наиболее примечательных фактов  карьеры предполагаемого "преемника" является то, что в  2002-2005 годах он был послом Молдовы в России. Таким образом, наблюдатели, которые сейчас тщательно отслеживают все шаги Кишинева в сторону России, нашли еще одно подтверждение своему предположению, которое заключается в том, что предвыборная Молдова вновь стремится к сближению с Россией.
Так, недавно Воронин констатировал, что у Кишинева с Москвой "консенсус и согласие" по большинству вопросов, связанных с урегулированием приднестровского конфликта. "У нас есть договоренность с президентом РФ Дмитрием Медведевым - думаю, в ближайшее время состоится еще одна встреча по приднестровской проблематике. Есть положительные отзывы на наш проект закона о статусе Приднестровской автономии со стороны участников переговорного процесса, кроме России и Приднестровья. Я оптимистично смотрю на решение приднестровской проблемы", - подчеркнул Воронин. Как сразу же отметил депутат Госдумы, директор Института стран СНГ Константин Затулин, это политическое заявление молдавского президента было сделано с  целью продемонстрировать факт "дружбы с Россией" накануне президентских выборов в Молдове.
"Я думаю, что нормализация отношений всегда есть результат двусторонних усилий. Несколько лет назад в силу разных обстоятельств, в первую очередь связанных с решением приднестровской проблемы, наши взаимоотношения оставляли желать лучшего. Но эти времена позади. В экономике ситуация также выправилась, наши вина вернулись в Россию, как и другие товары, производимые в Молдове. Россия на сегодняшний день является для нас главным коммерческим партнером", -  особо подчеркнул молдавский лидер.
Кроме того, Воронин призвал к развитию СНГ  и, что было особенно растиражировано всеми СМИ, заявил о бесполезности ГУАМ. "Надо внимательно рассмотреть, что дает этот ГУАМ и кому он нужен. Наше участие в этом ГУАМе крайне ограничено, потому что от его работы нет результатов. Нет проектов, нет никакого консолидирующего начала. На сегодняшний день это бесперспективно. Есть и другие проблемы, связанные с этим ГУАМом, о которых я не хочу и не буду говорить. Но то, что этот ГУАМ ни вчера, ни сегодня не был жизнеспособным, это однозначно", - разоткровенничался Воронин в ходе видеомоста Кишинев - Москва 27 января. В результате теперь от молдавского президента ожидают логического продолжения ситуации, то есть выхода из ГУАМа. По мнению многих экспертов, этот шаг должен убедить Москву в том, что Кишинев окончательно становится пророссийским.
Напомним, что Молдова наряду с Грузией, Азербайджаном, Украиной и Арменией  также является участником европейской программы "Восточное партнерство", которую некоторые кремлевские политики уже назвали направленной против интересов России.
Понятно, что если Кишинев окончательно развернется в сторону Москвы, она наверняка для дальнейшей демонстрации солидарности потребует от него вхождения в ОДКБ, участники которого недавно закрепили  военно-политический статус блока созданием собственных вооруженных сил.
Фактором давления России на Молдову продолжает оставаться приднестровский конфликт, мир в зоне которого в настоящий момент поддерживают Объединенные миротворческие силы в составе российского, молдавского и приднестровского контингентов. Заселенная преимущественно русскими, так называемая Приднестровская Молдовская Республика (ПМР) - наиболее индустриально развитая часть Молдовы, отделившаяся в ходе вооруженного конфликта в 1991 году, - продолжает добиваться независимости, однако Кишинев  занимает жесткую позицию по вопросу территориальной целостности страны.
Между тем Россия явно желает исключения из переговорного процесса (формат "5+2", где Молдова, Приднестровье - стороны конфликта, Россия, Украина - страны-гаранты, ОБСЕ - посредник, Евросоюз и США - наблюдатели) США и Украины.
Во второй половине февраля в Кишинев должен приехать глава МИД России Сергей Лавров, и после его визита станет ясно, состоятся ли весной этого года переговоры президента РФ Дмитрия Медведева с Владимиром Ворониным и "президентом" ПМР Игорем Смирновым, на которых Кремль наверняка будет "давить" изо всех сил.
Согласно итогам референдума 17 сентября 2006 года в самопровозглашенной ПМР, 97% приднестровцев желают общего будущего с Россией.  А тут сама Молдова может начать сигнализировать о фактически аналогичном желании, вплоть до возможного вхождения в союзное государство России и Беларуси.
Таким образом, Россия может попытаться окончательно реанимировать предложенный в конце 2003 года вариант урегулирования приднестровского конфликта на основе плана, разработанного заместителем главы администрации президента РФ Дмитрием Козаком и получившего название "меморандум Козака". Согласно этому документу, предусматривалось создание "асимметричной федерации",  при которой центральная власть будет принадлежать Молдове, а Приднестровью предоставят максимально широкую автономию.
Между тем накануне выборов есть у Воронина еще одна важная причина, почему он с надеждой смотрит в сторону Москвы. Недавно молдавский президент подчеркнул угрозу поглощения республики соседней Румынией и одновременно дал понять, что официальный Кишинев этого не допустит. Речь идет о том, что в новом молдавском парламенте может оказаться значительное присутствие прорумынских сил. Так, например, большинство представителей Либеральной партии Молдовы, входящих в первую десятку ее предвыборного списка на парламентских выборах, имеют также гражданство Румынии.
В пропрезидентских молдавских СМИ сразу стали активно вспоминать слова президента Румынии Траяна Бэсеску о том, что более полумиллиона молдавских граждан подали заявления на получение румынского гражданства. "В Бухаресте утверждают, что Румыния является нашим адвокатом в Брюсселе по продвижению Молдовы в Евросоюз. Но мы определенно заявили, что не нуждаемся в адвокатах и старших братьях. Мы самостоятельно пройдем путь европейской интеграции. Руководство Молдовы ратует за скорейшее заключение государственного договора с Румынией и соглашения о границе. Лишь после этого мы будем готовы к равноправному диалогу с Бухарестом, который не должен рассматривать нас в качестве младшего брата или своей провинции", - заявил Воронин.  Кстати, Румыния недавно также дала понять, что не прочь присоединиться к переговорному процессу "5+2".
Впрочем, есть все основания не верить наметившимся пророссийским устремлениям Кишинева. В 2001 году ПКРМ, перед тем как прийти к власти, обещала придать государственный статус русскому языку и войти в союз России и Беларуси. А в 2005 году коммунисты уже говорили о европейской интеграции. По сути не сделано было ни то, ни другое.  Так что молдавские коммунисты уже показали, насколько можно верить их слову. Возможно, Воронин, используя пророссийскую риторику, просто вновь хочет привести свою партию к власти. Кроме того, ряд наблюдателей отмечают позицию Цуркана, который, несмотря на свою бытность послом в России, жестко настроен по отношению к Приднестровью и не особо расположен к Москве. Не исключено, что при Цуркане отношения России и Молдовы станут еще более напряженными. В то же время ИА "Ольвия-пресс" пишет: "Эксперты не исключают, что после парламентских выборов 2009 года в Молдове будет некий переходный период, в результате которого ключевые позиции во власти займет новое поколение политиков и дипломатов. И для них Приднестровье уже не будет иметь особой актуальности и ценности".
Между тем, согласно последним соцопросам, более половины молдавских избирателей готовы проголосовать на предстоящих весной парламентских выборах за ПКРМ. По результатам всех социологических исследований коммунисты займут в будущем парламенте не менее 60 мандатов из 101. А если ПКРМ привлечет к сотрудничеству другие более мелкие партии, ей будет обеспечено стабильное будущее.