Son iki həftə ərzində xarici KİV-də ABŞ-ın yeni administrasiyasının xarici siyasi kursu əsas müzakirə olunan məsələlər sırasındadır - təbii ki, qlobal maliyyə böhranından sonra. Birləşmiş Ştatların yeni administrasiyası Rusiya ilə nüvə arsenalının ixtisarı məsələsində dialoqu gücləndirmək və Əfqanıstan problemində əməkdaşlıq etmək niyyətini ortaya qoymaqla yanaşı, dünya və Avropanın təhlükəsizliyi məsələsində avropalı tərəfdaşlarının mövqeyini daha çox nəzərə almağa çalışır. Bundan başqa, o, İranın nüvə proqramı ilə əlaqədar problemin sülh yolu ilə - Tehranla dialoq vasitəsilə həllinin vacibliyini bildirir. Və ümumiyyətlə, o özünü çoxqütblü dünyanın reallıqlarına daha adekvat aparır, özündən əvvəlki administrasiyadan fərqli olaraq, mütləq düzgünlüyə iddia etmir.
Bir müddət əvvəl prezident Barak Obama ABŞ və Rusiyanın nüvə arsenallarının 80% ixtisar edilməsini - hərənin bu potensialını min başlığadək azaltmasını təklif edib. Bununla yanaşı, Ağ ev Rusiyanı nüvə silahlarının ixtisarını hüquqi öhdəliklərin yer aldığı sənədlərə əsasən həyata keçirməyə cəlb etmək fikrindədir - onlardan birincisi SNV-1 adlı sənədi əvəz edəcək müqavilə olmalıdır.
Xatırladaq ki, SSRİ və ABŞ prezidentləri Mixail Qorbaçov ilə Corc Buş arasında hələ 1991-ci ildə imzalanmış bu sənədin fəaliyyət müddəti bu il dekabrın 5-də başa çatacaq. Rusiya ilə ABŞ arasında 2002-ci ildə imzalanmış strateji hücum potensialının ixtisarı müqaviləsi isə bu ölkələrin nüvə silahını hərəyə 1,7-2,2 minədək azaltmasını nəzərdə tutur.
Bir sözlə, ABŞ-ın yeni administrasiyasının nüvə arsenalının ixtisarı sahəsindəki cəhdlərinin ciddiliyinə şübhə etməyə dəyməz.
SNV-1 müqaviləsini əvəzləyəcək sənədin imzalanmasına aparan yolda əvvəlkitək Vaşinqtonun Şərqi Avropada raketdən müdafiə sistemi (RMS) yerləşdirmək niyyəti dayanır. Moskva hesab edir ki, hücum potensialının ixtisarı müdafiə qabiliyyətinin, yəni RMS-in təkmilləşdirilməsi ilə müşahidə olunmamalıdır. Lakin Vaşinqton burada da çevik yanaşma nümayiş etdirir. Yeni administrasiya nümayəndələrinin ilk bəyanatlarına görə, Barak Obamanın komandası əvvəlki administrasiyanın irəli sürdüyü bu layihənin məqsədyönlülüyünə şübhə ilə yanaşır. Senatın müdafiə komitəsində bu ilin yanvarında məsələyə dair aparılan dinləmələrdə ABŞ-ın müdafiə nazirinin müavinləri Uilyam Linn və Mişel Flurnua birağızdan bildiriblər ki, dünyada qlobal maliyyə böhranının yaşandığı bir zamanda Polşa və Çexiyada sözügedən sistemlərin quraşdırılmasına 4 milyard dolların xərclənməsi vacib deyil.
İki paytaxtı yaxınlaşdıra biləcək daha bir məsələ isə Əfqanıstan problemidir. ABŞ-ın müdafiə naziri Robert Geyts artıq Vaşinqtonun yeni hərbi istiqamətlərini açıqlayıb və bildirib ki, Amerikanın əvvəlki illərdə İraqı əsas prioritet saymasına baxmayaraq, artıq əsas diqqət Əfqanıstana yönəldiləcək. Pentaqon rəhbərinin sözlərinə görə, ABŞ-ın Əfqanıstandakı prioritetləri narkotika təhlükəsi və terrorizmlə mübarizə olacaq və məhz bu səbəbdən yeni prezident "Əfqanıstanda, həmçinin Əfqanıstan-Pakistan sərhədinin hər iki tərəfindəki vəziyyətin düzəldilməsinə daha böyük diqqət ayırmaq niyyətindədir".
Bununla yanaşı, nəzərə almaq lazımdır ki, hələlik NATO qoşunlarının Əfqanıstana yeganə təhlükəsiz və etibarlı marşrutu Rusiya ərazisindəndir.
Əfqanıstan mövzusunun ABŞ üçün əhəmiyyətini kiçiltmək olmaz. Birləşmiş Ştatların bu ölkəyə hazırkı marağı yalnız narkotrafik və terrorizmlə mübarizə ilə məhdudlaşmır. Bəzi ekspertlər tam ədalətli olaraq hesab edirlər ki, Əfqanıstanda mövcudluq Ağ evə eyni vaxtda bir neçə vacib məsələni çözməyə imkan verəcək: nüvə Pakistanı və Əfqanıstan, həmçinin enerji ölkələri olan Qazaxıstan, Özbəkistan və Türkmənistan üzərində nəzarət. Ən başlıcası isə bu regionda geosiyasi mərkəzə çevrilməkdə olan Çinin artan təsirinin neytrallaşdırılması.
Vaşinqtonda ABŞ Dövlət Departamentinin nümayəndə heyətinin bu günlərdə Moskvaya etdiyi səfərə böyük əhəmiyyət verilməsi də məhz bununla bağlıdır. Qeyd edək ki, məhz bu səfər nəticəsində Amerikanın qeyri-hərbi yüklərinin Rusiyadan tranzit vasitəsilə Əfqanıstana daşınması məsələsi tam həllini tapıb. Söhbət Rusiya hökumətinin Əfqanıstanda təhlükəsizliyin təmini üzrə beynəlxalq qüvvələrə dəstək göstərməsi, qeyri-hərbi, ilk növbədə humanitar yüklərin öz ərazisindən dəmir yolu vasitəsilə sözügedən ölkəyə daşınmasına razılıq verməsindən gedir. Bu, Moskvanın ABŞ-ın yeni administrasiyası ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu nümayiş etdirən ilk siqnaldır. Bu yüklərin Rusiya ərazisindən keçməklə, Qazaxıstan və Özbəkistan vasitəsilə Əfqanıstana daşınması nəzərdə tutulur.
Öz növbəsində, Rusiyanın addımlarını ABŞ-ın yeni prezidenti Obamanın möhkəmliyinin sınanması kimi də qiymətləndirmək olar. Özü də Moskva bu sınağı həyata keçirən yeganə ölkə deyil. B.Obama sülhsevər bəyanatlarına cavab olaraq, Şərqdən də xeyli sayda "hədiyyə buketləri" alıb: Şimali Koreya "cənublular"ı yenidən müharibənin qaçılmazlığı ilə hədələyib, yeni qitələrarası raketləri sınaqdan keçirmək niyyətini ortaya qoyub; İran "Safir-2" daşıyıcı raketini havaya buraxmaqla, ABŞ-a "kosmik sürpriz" edib; Rusiya isə Bişkek yaxınlığında hələ ki ABŞ-ın Əfqanıstana yük daşımalarında istifadə etdiyi "Manas" aviabazasına nəzarəti ələ keçirmək istiqamətində cəhdlərini gücləndirib. Bu, baş verərsə, ABŞ-ın Rusiya dəmir yolundan başqa, Əfqanıstana yük daşımaq üçün heç bir alternativ yolu qalmayacaq. Beləliklə, Rusiya bu işdə siyasi dividendlərlə yanaşı, yaxşı iqtisadi gəlir də əldə edə bilər.
O da qeyd olunmalıdır ki, Amerika-Rusiya münasibətlərində barışıq tendensiyaları Avropa İttifaqının əsas üzvləri, ilk növbədə Almaniya, Fransa və İtaliya tərəfindən ciddi dəstək alıb. Məlum olduğu kimi, məhz bu ölkələr Moskva ilə ən geniş əhatədə - ticarət və investisiyadan energetika və Avropranın təhlükəsizliyinin təmininədək - effektli körpülərin yaradılması cəhdlərində Vaşinqtonu xeyli üstələyirlər.
Vaşinqtonla Moskva arasında yaxınlaşma və Aİ-nin buna mümkün qoşulması Bakı qarşısında da keyfiyyətcə yeni məqsədlər qoyacaq. İndi Azərbaycan qarşısında dayanan təhlükəsizlik, sürətli inkişaf və digər aktual məsələlərin həlli eyni vaxtda üç istiqamətdə çətin və fəal xarici siyasətdən asılı olacaq: Amerika, Rusiya və Avropa İttifaqı istiqamətləri.
Bundan sonra biz dünyanın aparıcı 3 oyunçusu ilə təhlükəsizlik, siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdəki əməkdaşlıqda Azərbaycanın maraqları ilə yanaşı, ABŞ, Rusiya və Aİ-nin də prioritetlərini və təşəbbüslərini nəzərə alacaq təkliflər irəli sürməliyik.

В последние две недели дискуссии и комментарии по поводу нового внешнеполитического курса США прочно заняли одно из ведущих - после, разумеется, темы мирового кризиса - мест в обзорах зарубежных СМИ. Новая администрация США демонстрирует готовность активизировать диалог с Россией по вопросам ядерного разоружения и сотрудничество по Афганистану, выражает стремление к более серьезному учету мнения своих партнеров в Европе по вопросам мировой и европейской безопасности, заявляет о необходимости мирного - через прямой диалог с Тегераном - решения вопроса об иранской ядерной программе. И вообще она ведет себя более адекватно реалиям многополярного мира, не претендуя, как это делала бывшая администрация, на абсолютную непогрешимость.
Недавно президент Барак Обама призвал к сокращению ядерного потенциала США и России на 80% - до уровня 1 тыс. боеголовок у каждой. При этом Белый дом намерен вовлечь Россию в процесс сокращения ядерного оружия на основе юридически обязывающих документов - первым должен стать договор, который будет призван заменить СНВ-1. Напомним, что срок действия этого договора, подписанного президентами СССР и США Михаилом Горбачевым и Джорджем Бушем еще в 1991 году, истекает уже 5 декабря. Это будет прогрессом, поскольку, например, заключенный между РФ и США в мае 2002 года Договор о сокращении стратегических наступательных потенциалов (СНП) предусматривает сокращение ядерного оружия до 1,7-2,2 тыс. боеголовок у каждой из стран.
В серьезности намерений новой администрации в сфере ядерного разоружения сомневаться не приходится. Но на пути заключения нового договора, заменяющего СНВ-1, по-прежнему стоят планы Вашингтона по развертыванию элементов системы ПРО в Восточной Европе. Москва считает, что сокращение наступательных потенциалов не должно сопровождаться совершенствованием оборонительных систем, т.е. ПРО. Однако и здесь Вашингтон демонстрирует гибкий подход. Судя по первым заявлениям представителей новой администрации США, команда Барака Обамы сомневается в целесообразности этого проекта, который пробивала прежняя администрация. Так, на январских слушаниях в сенатском комитете обороны заместители министра обороны США Уильям Линн и Мишель Флурнуа в один голос говорили о том, что необходимость в условиях мирового кризиса тратить $4 млрд. на строительство радара в Чехии и размещение противоракет в Польше совершенно не очевидна.
Еще один вопрос, который может реально сблизить обе столицы, - Афганистан. Министр обороны США Роберт Гейтс уже обозначил новые военные ориентиры Вашингтона, заявив, что высочайший приоритет, который США придавали Ираку на протяжении последних нескольких лет, переходит к Афганистану. По словам господина Гейтса, приоритетом США в Афганистане станет борьба с наркоугрозой и терроризмом, и именно поэтому новый президент намерен сделать "больший акцент на Афганистан" и на решение проблем "по обе стороны афгано-пакистанской границы". При этом следует учитывать, что пока единственный безопасный и надежный маршрут для войск НАТО в Афганистан проходит через Россию.
Значения афганской темы для США не стоит преуменьшать. Нынешние интересы США в этой стране заключаются не только в борьбе с наркотрафиком и терроризмом. Ряд экспертов справедливо считают, что присутствие в Афганистане позволит Белому дому решить сразу несколько важных вопросов: установить контроль над ядерными Пакистаном и Индией, а также над энергетическими странами - Казахстаном, Узбекистаном, Туркменистаном. А главное - нейтрализовать растущее влияние Китая в данном регионе, который становится геополитическим центром, где сосредоточена власть над Европой и Азией.
Именно поэтому столь большое значение придали в Вашингтоне недавнему визиту в Москву делегации Госдепа США, в ходе которого был окончательно решен вопрос о транзите американских невоенных грузов через Россию в Афганистан. Речь идет о решении правительства России оказать поддержку международным силам по содействию безопасности в Афганистане путем железнодорожного транзита грузов невоенного назначения, главным образом гуманитарных. Это первый из шагов, сигнализирующий о готовности к сотрудничеству с новой американской администрацией. Планируется, что эти грузы будут транспортироваться через территорию России с последующим транзитом через Казахстан и Узбекистан в Афганистан.
В то же время действия России можно расценить как проверку новоиспеченного президента Обамы на прочность. Причем Москва, судя по всему, не единственный экзаменатор в этом испытании. В ответ на свои миролюбивые заявления Б.Обама получил целый букет "подарков"с Востока: Северная Корея вновь пригрозила Южной "неизбежной" войной и стала готовиться к новому испытанию межконтинентальных ракет; Иран сделал США "космический сюрприз", запустив ракету-носитель "Сафир-2"; а Россия активизировала попытки взять под контроль авиабазу в Манасе под Бишкеком, которую пока используют американцы для переправки грузов в Афганистан. Если это случится, у США не останется иного пути грузового сообщения с Афганистаном, кроме российских железных дорог. Таким образом, Россия помимо политических дивидендов может получить и немалую экономическую выгоду.
В то же время важно отметить, что примирительные тенденции в американо-российских отношениях получили горячую поддержку со стороны ведущих стран ЕС, прежде всего Германии, Франции и Италии, которые заметно опережают Вашингтон в своем стремлении наладить мосты эффективного сотрудничества с Москвой по самому широкому кругу вопросов - от торговли и инвестиций до энергетической и европейской безопасности.
Сближение между Вашингтоном и Москвой и возможное подключение ЕС к этому процессу ставят качественно новые задачи и перед Баку. Теперь в большей степени, чем раньше, безопасность, устойчивое развитие и решение других актуальных вопросов, стоящих перед Азербайджаном, будут зависеть от слаженной и активной внешнеполитической работы сразу в трех направлениях - американском, российском и евросоюзном. Этим трем ведущим мировым игрокам мы должны предложить новую повестку дня для сотрудничества в сфере безопасности, политической, экономической и гуманитарной областях, которая учитывала бы как наши интересы, так и приоритеты и инициативы США, России и Евросоюза.