Azərbaycanda iqtisadi artım templərinin saxlanması üçün əlavə tədbirlər görüləcək
2008-ci il dünya iqtisadiyyatı üçün həddindən çətin keçib. Bunu sadəcə qeyd etmək yetərlidir ki, 2008-ci ilin sonlarına dünyanın aparıcı fond birjalarının indeksi ən azı 40% düşüb. İnkişaf etməkdə olan ölkələrin fond birjalarına dəyən zərər isə daha çox olub - onların indeksi 50-75% düşüb. Dünya əmtəə bazarlarında qlobal tələbatın azalması nəticəsində də qiymətlərin kəskin düşməsi baş verib. Azərbaycanın əsas ixrac məhsulu olan neft 4 dəfə, əlvan və qara metallar, başqa əmtəə məhsulları isə 2-2,5 dəfə ucuzlaşıb.
Nəticədə bir çox sənaye müəssisələri istehsalı tam dayandırıb və ya azaldıb, yükdaşımaları da azalıb. Tənəzzülün məntiqi nəticəsi kimi həm maliyyə, həm də sənaye bölməsində işçilərin ixtisara salınması qaçılmaz olub.
Dünyada tüğyan edən maliyyə böhranı istisnasız dünyanın bütün ölkələrinin, o cümlədən Azərbaycan iqtisadiyyatını ciddi sınaqlarla qarşı-qarşıya qoyub. Ancaq bizim ölkə nəinki vəziyyətdən çıxmağı bacarır, həm də əvvəlki illərdə olduğu kimi yüksək olmasa da, dünyada baş verən durumla müqayisədə yetərincə önəmli artım göstəricisi əldə etmək qabiliyyətindədir.
Proqnozdan aşağı, dünya səviyyəsindən yüksək
İl ərzində ümumi daxili məhsulun (ÜDM) real artımı 10,8% təşkil edib, o cümlədən neft bölməsi üzrə 7%, qeyri-neft bölməsi üzrə 15,7% olub. Adambaşına ÜDM-nin nominal həcmi 2003-cü illə müqayisədə 5 dəfə artaraq 4440 manata çatıb. 2008-ci ildə ÜDM-də özəl bölmənin payı 84,5 %-ə bərabər olub. Prinsipcə, hökumətin 2008-ci il üçün dəqiqləşdirilmiş proqnozu üzrə ÜDM artımı 21,3% səviyyəsində gözlənilirdi. ÜDM-in faktiki həcmi isə illik proqnozun 92,4%-nə bərabər olub, artım tempi isə 10,5% aşağı alınıb. Bu, son iki ayda dünya iqtisadiyyatında baş verənlərin fonunda iqtisadi artım templərinin azalması ilə izah edilir. Beləliklə, böhran, az da olsa, Azərbaycana sirayət edib və ölkənin əsas iqtisadi göstəricilərinə təsir edib.
Bununla yanaşı, iqtisadi inkişafın əsasında duran sənayedə istehsal edilmiş məhsulun həcmi son beş ildə 2,5 dəfə artaraq 2008-ci ildə 28 mlrd manat təşkil edib. Azərbaycan tarixində rekord həcmdə neft hasil edilib - kondensat da daxil olmaqla 44,5 mln ton neft çıxarılıb, 16,3 mlrd kubmetr qaz təhvil edilib. Bu, 2007-ci ilə baxanda uyğun olaraq 4,6% və 50,4% çoxdur.
2008-ci ildə əvvəlki illə müqayisədə rabitə sahəsində artım 28,2%, nəqliyyat sahəsində 13,5%, tikintidə 36%, ticarət sahəsində 17,5%, pərakəndə ticarət dövriyyəsində 16,1%, əhaliyə pullu xidmətlər göstərilməsində 29,7% artım olub.
Son beş ildə ölkə iqtisadiyyatına qoyulan sərmayələrin həcmi 38 mlrd manat təşkil edib ki, bunun 16 mlrd manatı yerli, 22 mlrd manatı xarici sərmayələrdir. Əgər 2003-cü ildə yerli sərmayələrin payı 25% idisə, 2008-ci ildə bu göstərici 75%-ə çatıb. Son beş ildə neftdənkənar bölməyə qoyulmuş sərmayələrin həcmi 6,2 dəfə artıb, onların xüsusi çəkisi 2003-cü ildəki 26,8%-dən 2008-ci ildə 69%-ə çatıb. Bu, ölkə iqtisadiyyatının diversifikasiyasına və neftdənkənar bölmənin inkişafına yönəlmiş praktiki tədbirlərin gerçəkləşdirilməsindən xəbər verir.
2008-ci ildə dövlət kapital qoyuluşlarının toplam məbləği 4,2 milyard manat olub. Bu vəsaitlərin təxminən 60%-i infrastruktur yönümlü, 20%-i isə sosial yönümlü layihələrə yönəldilib. 2003-cü illə müqayisədə ölkənin strateji valyuta ehtiyatları 11 dəfə artaraq, 18 milyard dollara çatıb, yəni ölkənin xarici borcundan 6,2 dəfə çox olub. 2008-ci ilin sonuna Azərbaycanın xarici dövlət borcları 2,9 milyard dollar təşkil edib.
Ancaq bütün dünyada qiymətlərin düşməsi fonunda bizim ölkədə inflyasiyanın yüksək səviyyədə saxlanması və ilin yekunlarına görə 20,8% təşkil etməsi müəyyən narahatlıqlar doğurur. Ancaq Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Arif Vəliyev bu barədə bildirib ki, son iki ayda istehlak qiymətləri indeksinin templəri düşməyə başlayıb, yanvarda ümumiyyətlə, qiymətlərin düşməsi gözlənilir. Bu meyil davam edərsə, 2009-cu ilin deflyasiya ilə yekunlaşması da mümkündür.
Bununla yanaşı, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin ötən ilin yekunlarına həsr edilmiş yığıncaqda göstərdiyi kimi, qlobal böhranın Azərbaycan bazarına real təsirini dolğun əks etdirmək üçün istehlak bazarını ciddi nəzarətdə saxlamaq lazımdır ki, qiymətlər süni şəkildə qaldırılmasın. "Hesab edirəm ki, qiymətlərin düşməsi daha sürətli getməlidir. Həm əzaq məhsullarının, həm də tikinti materiallarının qiyməti daha aşağı salınmalıdır. Bunun üçün bütün bu sahə üzərində daha ciddi nəzarət olmalıdır. Əsassız inhisarçılığa, qeyri-sağlam rəqabətə son qoyulmalıdır",- deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Şəksiz, qiymətlərin artım tempinin zəifləməsi, müəyyən mənada, böhranın əhalinin sosial durumuna mənfi təsirini müəyyən qədər neytrallaşdıra bilər. Sirr deyil ki, ölkənin müəyyən müəssisələri ixrac tələbatının azalması üzündən istehsal həcmlərini azaltmağa məcburdurlar. Əgər müəssisənin gəlirləri azalırsa, təbii ki, məntiqə görə, o, xərcləri, o cümlədən işçi heyətinə çəkilən xərcləri də azaldır və ən azından, maaşların səviyyəsini aşağı salır.
Düzdür, Dövlət Statistika Komitəsi (DSK) işsizliyin artması ilə bağlı hələ ki heç bir həyəcanlı xəbər səsləndirməyib. Amma DSK başçısının qeyd etdiyi kimi, müəssisə başçıları əməkdaşları ixtisara salmaq, yəni işdən qovmaqdansa, iş yerlərini saxlamaqla ödənilməyən müddətsiz məzuniyyətlərə göndərməyə üstünlük verirlər. Buna görə də son iki ayda ölkə üzrə nə qədər adamın iş yerini itirməsini hesablamaq yetərincə çətindir.
Ancaq bu bəllidir ki, 2008-ci ildə əhalinin gəlirləri 2003-cü ilə baxanda 3,5 dəfə artıb, adambaşına hesabda isə artım 3,3 dəfə olub. Bu zaman əhalinin adambaşına gəlirləri 2007-ci ilin göstəricisinə baxanda 36,2 faiz artaraq, 2343,2 manat təşkil edib, yəni ayda 195,3 manat olub. Bu isə 2007-ci ilin orta aylıq göstəricisinə baxanda 51,9 manat yüksəkdir. 2008-ci ildə əhalinin gəlirlərinin artım templəri istehlak qiymətlərinin artımını 17 bənd qabaqlayıb və real artım 14,1% təşkil edib. Hazırda ölkədə orta aylıq maaş 268 manat təşkil edir ki, bu da ötən ilin uyğun dövrünə baxanda 24,2% yüksəkdir.
2008-ci ildə əhalinin adambaşına gəlirləri ötən illə müqayisədə 36,2% artaraq, 2343 manat təşkil edib. Bu müddət ərzində əhalinin sərəncamında 18 milyard manat qalıb ki, bu, ötən illə müqayisədə 42% çoxdur. Genişmiqyaslı tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi nəticəsində ölkədə yoxsulluq səviyyəsi 2003-cü ildəki 44,7% səviyyəsindən 2008-ci ildə 13,2% səviyyəsinə düşüb.
Böhranla mübarizə ili
Ancaq deyildiyi kimi, 2009-cu ildə vəziyyətin pisləşməsi müm-kündür. Çünki ən optimal ssenarilər üzrə böhranın dayanması 2010-cu ilin sonlarına, 2011-ci ilin əvvəllərinə gözlənir. Bu, 2009-cu ildə böhranın ölkə iqtisadiyyatına təsirinin artacağı barədə ehtimalları gücləndirir. Buna görə də cari ildə hökumətin əsas öhdəliyi dünya maliyyə və iqtisadi böhranının Azərbaycana mümkün təsirlərini minimuma endirməkdir.
O cümlədən maliyyə naziri Samir Şərifov büdcə qurumlarına maliyyə intizamına diqqəti artırmağı, lazımsız xərcləri, təxirə salınması mümkün səfərləri, satınalmaları və başqa tədbirləri azaltmağı buyurub. "Kommunal, istehlak, energetika, yanacaq, qaz və su xərclərini qənaətlə etmək lazımdır. Kommunal sahədə işləyən qurumların haqqını, alınmış materialların və yanacağın pulunu, vergi qurumlarına fiskal yığımları və dövlət büdcəsinə rüsumları vaxtında vermək lazımdır", - deyə o vurğulayıb.
Nazirin sözlərinə görə, 2009-cu ildə Dövlət Neft Fondu dövlət büdcəsi gəlirlərinin sabit yerinə yetirilməsində xüsusi rol oynayacaq. Dünya bazarında neft qiymətlərinin dəyişməsinə baxmayaraq, Neft Fondundan dövlət büdcəsinə manat transferləri büdcə tərəfindən nəzərdə tutulmuş maliyyə öhdəliklərini tam təmin etməyə imkan verəcək. Burada ilk növbədə pensiyaların, təqaüdlərin, sosial müavinətlərin, əmək haqlarının tam ödənilməsi, vacib proqramların və sosial önəmli tədbirlərin maliyyələşdirilməsi, həmçinin gerçəkləşdirilməsinə daha əvvəlki illərdə başlanmış investisiya layihələrinin başa çatdırılması, qəbul edilmiş inkişaf proqramlarının gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Bununla yanaşı, hökumət bir sıra başqa təkliflərə, o cümlədən ölkənin bank sektorunun dayanıqlılığının təmininə yönəlmiş təkliflərə də malikdir. Belə ki, ölkənin valyuta ehtiyatlarının bir qisminin yerli banklarda yerləşdirilməsi düşünülür. Bu addım həddindən riskli görünür. Ancaq digər tərəfdən nəzərə almaq lazımdır ki, son bir ildə dünyanın elə iri maliyyə qurumları müflis olublar ki, əvvəllər onların dayanıqlılığına şübhə barədə söhbət belə gedə bilməzdi.
Prezident İlham Əliyevin fikrincə, bizim xaricdə saxlanılan valyuta ehtiyatlarının bir qismini ən etibarlı yerli banklarda saxlamaq olar. Amma bunu o şərtlə etmək olar ki, həmin vəsaitlər yalnız iqtisadiyyatın real sektoruna yönəldilsin və onların xərclənməsi üzərində dövlət nəzarəti həddindən kəskin olsun.
Dünya böhranının Azərbaycan iqtisadiyyatına ciddi təsirlərindən biri də bir sıra iri müəssisələrin ixrac imkanlarının azalması ilə bağlıdır. Göründüyü kimi, bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da bu müəssisələrə dövlət yardımı göstərilməsinin vaxtı çatıb. Dövlət başçısının fikrincə, ən yaxşı variant buraxılan ixrac məhsulunun daxili bazarda satılması olardı.
"Bunun üçün ciddi, müasir emal müəssisələri yaratmaq lazımdır. Bir sıra hallarda biz məhsulu ona görə ixrac edirik ki, bizim ölkədə onun emal edilməsinə imkan yoxdur",- deyə prezident İlham Əliyev vurğulayıb. Nəticədə, bu addım ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə ciddi töhfə verə bilər. "Enerji təhlükəsizliyi təmin edilib, ərzaq təhlükəsizliyi təmin ediləcək, bizim üçün vacib olan nəqliyyat təhlükəsizliyi təmin edilir",- deyə bununla bağlı dövlət başçısı bildirib.
Başqa sözlə, hazırda, hətta dünya böhranı ilə bağlı çətinliklər fonunda belə, Azərbaycan üçün ən önəmli məsələ ölkənin iqtisadi müstəqilliyi olmaqda qalır. Bu gün Azərbaycan cəsarətlə xarici yardımdan imtina edir, çünki bu medalın tərs tərəfi də var. Nəticədə o, ölkənin borc verən tərəf qarşısında güzəştə getməsinə gətirir, çox vaxt bu, dövlətin maraqlarına uyğun gəlməyən məsələlərlə bağı ola da bilir.
Bizim ölkə, hətta sərt iqtisadi böhran şəraitində belə bundan sığortalanıb. "Azərbaycan öz problemlərini özü həll edən, heç kimə ehtiyacı olmayan ölkələrə aiddir. Azərbaycan heç kimdən asılı deyil, heç kimdən hədiyyə gözləmir, əgər təklif edirlərsə belə, onu qəbul etmir". Həyat göstərir ki, ölkə 2009-cu ilə bu önəmli prinsipə əsaslanaraq qədəm qoyub.

THROUGH CRISIS TO DEVELOPMENT
The economic year 2008 was extraordinarily difficult ac-ross the world. At the end of 2008 the indices for the leading stock exchanges fell by at least 40 per cent. The loss to stock exchanges in developing countries was even more significant - their indices fell by 50 to 75 per cent. Prices dropped sharply as a result of the reduction in global demand on the world's commodity markets, including a fourfold fall in the price of Azerbaijan's main export commodity, oil, and a 2-2.5 fold fall in the price of light and heavy metals and other commodities.
As a result many industrial enterprises have significantly cut or completely stopped production and the volume of cargo transport has also fallen. Reductions in the work force in both the financial and industrial sectors are the inevitable and logical consequence of this downturn.
The financial crisis that has swept the world has presented serious challenges to the economies of all countries without exception, including Azerbaijan. Not only is our country still managing to keep its head above water, it is still attaining economic growth, not at the rate of previous years but significant in the context of the worldwide situation.
Lower than forecast but higher than elsewhere
Real GDP growth throughout the year was 10.8 per cent with 7 per cent growth in the oil sector and 15.7 per cent in the non-oil sector. The nominal volume of GDP per head of population increased fivefold in comparison with 2003 and stood at 4,440 manats. In 2008 the private sector accounted for 84.5 per cent of GDP. According to the government's revised forecast for 2008, GDP growth was expected to be 21.3 per cent, so GDP was 92.4 per cent of the forecast for the year while the growth rate was 10.5 percentage points lower. This can be explained by the reduction in the rates of economic growth in the last two months during the global crisis. The crisis has, therefore, reached Azerbaijan after all and had an effect on the country's main macroeconomic figures.
Meanwhile, the volume of industrial output produced in 2008, the main basis of economic progress, was 28 billion manats, an increase of 7 per cent on last year and 150 per cent over the past five years. Oil reached record production levels for Azerbaijan - 44.5 million tonnes (including condensate) and 16.3 billion cubic metres of gas were extracted. This is 4.6 and 50.4 per cent more, respectively, than in 2007.
Growth was 28.2 per cent in the communications sector in 2008 compared with the previous year, 13.5 per cent in the transport sector, 36 per cent in construction, 17.5 per cent in trade; the retail trade turnover grew by 16.1 per cent and paid services to the public by 29.7 per cent.
Over the past five years 38 billion manats have been invested in the country's economy, of which 16 billion manats were internal investment and 22 billion foreign investment. It is remarkable that internal investment accounted for just 25 per cent in 2003, but reached 75 per cent in 2008. Over the past five years investment in the non-oil sector grew by a factor of 6.2; in 2003 it was 26.8 per cent of total investment but more than 69 per cent in 2008. This is evidence of practical action being taken in the country to diversify the economy and develop the non-oil sector.
In 2008 the overall volume of state capital investment was 4.2 billion manats, of which almost 60 per cent was invested in infrastructure projects and around 20 per cent in social projects. The country's strategic currency reserves increased 11-fold in comparison with 2003 to $18bn, 6.2 times higher than the state debt, which at the end of 2008 was $2.9bn.
However, against the backdrop of the global fall in all prices, inflation remained high - 20.8 per cent according to the final figures for the year - which is cause for some concern. The head of Azerbaijan's State Statistics Committee, Arif Veliyev, did say in this regard, however, that in the last two months of 2008 the rate of growth in the consumer price index fell and in January an overall fall in prices is being observed. If this trend continues to the end of 2009, even deflation can be expected.
Meanwhile, as Azerbaijani President Ilham Aliyev said at the meeting on the results of the past year, in order to avert more fully the real influence of the global crisis on the Azerbaijani market the consumer market needs to be controlled more thoroughly and an artificial increase in prices needs to be prevented. "I think that prices should be falling more rapidly," Ilham Aliyev said. "The prices for foodstuffs and building materials must fall further which does of course require serious supervision of the whole sphere. There must be an end to unjustifiable monopolies and unhea-lthy competition."
Of course, the fall in the rate of price increases could at least slightly neutralize the negative influence of the crisis on ordinary people, as it's no secret that many enterprises in the country have had to cut production because of falling export demand. If an enterprise's income falls, then logically it has to reduce its expenditure, including on staff or at least reduce the wage bill. True, the State Statistics Committee has not yet observed any worrying signs on unemployment, but, as its chief said, it is difficult to make accurate calculations as the heads of enterprises prefer not to cut staff, i.e. not to dismiss them, but to give them indefinite unpaid holiday and keep their jobs. This makes it extremely difficult to calculate how many people in the country have lost their income over the past two months.
However, it's known for certain that incomes increased 3.5-fold in 2008 compared with 2003 and 3.3-fold in terms of head of population. The income per head of population was 2,343.2 manats (an average of 195.3 manats per month, 51.9 manats more than in 2007) which is 36.2 per cent more than in 2007. In 2008 the rates of growth in income were 17 points higher than the growth in consumer prices and the real growth was 14.1 per cent. At present the average monthly wage in the country is 268 manats, 24.2 per cent more than in the corresponding period last year. Income per head of population in 2008 was 2,343 manats, an increase of 36.2 per cent on the previous year. Over this period the population had available funds of 18 billion manats, which is 42 per cent more than last year. Wide-ranging measures led to a reduction in the level of poverty in the country from 44.7 per cent in 2003 to 13.2 per cent in 2008.
A year combating the crisis
The situation in 2009 could worsen and the most optimistic scenarios do not expect the crisis to end before late 2010-early 2011. This makes it more likely that the influence of the crisis on the country will be more noticeable in 2009. Therefore, the government's main objective this year is to keep to a minimum the effect of global financial and economic crisis on Azerbaijan.
Finance Minister Samir Sarifov has instructed budget-funded organizations to pay more attention to financial discipline, to cut back on unnecessary expenditure and travel that can be deferred, purchases and other events. "Local service, consumer and energy spending, expenditure on fuel, gas and water need to be economical," the minister said. "Organizations operating in the municipal sector must make payment for materials and fuel in full and on time without reservation, while the tax bodies must collect tax and duty for the state budget in full and on time."
He said that in 2009 the State Oil Fund would play a special role in stabilizing revenue to the state budget. Despite the volatility of oil prices on the world market, manat transfers from the Oil Fund to the state budget will ensure that all the financial obligations set out in the budget will be met; first of all that pensions, grants, social assistance and wages will be paid in full, that the most important social programmes and events will be financed, investment projects that began in previous years will be completed and development programmes that have been adopted will be implemented.
The government has a raft of other proposals, in particular on ensuring the sustainability of the country's banking sector. There is a proposal to place part of Azerbaijan's foreign currency reserves in local banks. This step might appear very risky, but on the other hand in the past year major international financial companies, whose reliability was in no doubt at all, have gone bankrupt. President Ilham Aliyev thinks that some of our foreign currency reserves at present held abroad can be placed in the most reliable local banks but only with the tightest state control over their expenditure and the proviso that they be invested in the real sector of the economy.
Another serious effect of the global crisis on Azerbaijan is the reduction in export opportunities for a range of our major enterprises, as was noted above. It looks as though the time has come in Azerbaijan, as in the rest of the world, for state support for these enterprises. The head of state thinks that the best option will be to sell export produce on the internal market. "This requires the creation of serious, modern processing enterprises. In a number of cases we export produce because we do not have the capacity to process it in country," President Ilham Aliyev thinks. As a result, this step could make a significant contribution to ensuring the state's food security too. "Energy security is assured, food security will be assured and transport security, which is important to us, is being assured too," Ilham Aliyev said.
In other words, the country's economic independence remains the top priority at present, even amidst the difficulties caused by the global crisis. Today Azerbaijan boldly refuses foreign financial assistance as there is another side to this coin. It leads to the country's dependence on lenders and sometimes even to compromises that run counter to the state's interests. Our country is insured against this even during the toughest economic crisis. "Azerbaijan is one of those countries that solves its problems itself and has no need of anyone or anything. Azerbaijan does not depend on anyone, is not expecting any gifts from anyone and if any were offered, would not accept them." And events have shown that the country moved into 2009 adhering to this important principle.