Çərşənbə axşamı, 05:43
Moskva əvvəlkitək “Nabucco” layihəsinə münasibətini gizlətmir, Avropa ölkələri isə enerji təhlükəsizlikləri ilə bağlı vahid strategiyanı müəyyənləşdirə bilmirlər
Yanvarın sonlarında Budapeştdə Nabuc-co boru xəttinin inşası ilə bağlı keçirilən beynəlxalq konfrans Moskva ilə Avropa İttifaqı arasında rəqib layihələr - Nabucco və South Stream ilə bağlı qarşıdurmanı daha da kəskinləşdirib. Qeyd etmək lazımdır ki, Macarıstan hökuməti artıq bir neçə ay idi ki, bu tədbirin keçirilməsinə çalışırdı və onun 2009-cu ilin əvvəlində təşkil olunmasını təklif edirdi. Lakin heç kəs bu sammitin Rusiya ilə Ukrayna arasında yaşanan və hər iki ölkənin Avropaya "mavi yanacaq" nəqlində etibarlı tərəfdaş imicinə ciddi zərbə vuran "qaz müharibəsi" ilə üst-üstə düşəcəyini güman etmirdi.
Sammitin işində Avstriya, Macarıstan, Rumıniya, Bolqarıstan, Türkiyə, Almaniya, həmçinin potensial təchizatçılar - Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkmənistan, İraq, Misir və tranzit ölkə olan Gürcüstan nümayəndələri iştirak edirdilər. Lakin tədbirdə 5 təchizatçı ölkədən yalnız Azərbaycan ən yüksək - prezident səviyyəsində təmsil olunurdu ki, bu da Avropa İttifaqı və ümumilikdə Avropaya Bakının sözügedən layihəyə nə qədər diqqət ayırdığını bir daha nümayiş etdirib.
Konfransda Aİ-yə sədrlik edən Çexiyanın baş naziri Mirek Topolanek, ABŞ dövlət katibinin köməkçisi Metyu Brayza (bəzi məlumatlara görə, o, tezliklə vəzifəsini tərk edərək digər diplomatik postu tutacaq), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidenti Tomas Mirov və Avropa İnvestisiya Bankının (AİB) rəhbəri Filipp Maystdadt da çıxış ediblər.
Məlum olduğu kimi, ümumi uzunluğu 3300 kilometr olan Nabucco qaz kəməri layihəsinin dəyəri 8 milyard dollardır (bəzi hesablamalara görə isə 10-12 milyard). O, 2015-ci ildə istismara verilməli və Avropada təxminən 150 milyon istehlakçını əhatə etməli idi. Lakin hələ də layihə müxtəlif ciddi maliyyə, resurs və siyasi problemlərlə üzləşir və məhz bu faktorlar Macarıstan paytaxtında əsas müzakirə mövzusu olub.
Şübhəsiz ki, bu gün layihənin bütün iştirakçıları, həmçinin rəqiblərinin əsas diqqətini çəkən iki məsələdir - layihənin maliyyələşdirilməsini kim həyata keçirəcək və ona qaz kim tərəfindən veriləcək?
Sammit ərəfəsində isə Çexiya hökumətinin başçısı daha bir siyasi problemi qabardıb və bu, bəlkə də, aradan qaldırılması daha çətin olan məqamdır. Onun fikrincə, Aİ-nin üzvü olan nəhəng dövlətlər Nabucco layihəsinə lazımi diqqəti göstərmir və buna səbəb onların qaza olan ehtiyaclarını digər mənbələrdən ödəmələri və Rusiya istiqamətində şəxsi prioritetlərinin olmasından irəli gəlir. Baş nazir hesab edir ki, onların mövqelərinin layihə iştirakçılarının mövqeyindən fərqlənməsinin əsas səbəbi məhz budur.
Hökumət başçısının sözlərinə görə, bu işdə Almaniya, Fransa, İtaliya və Böyük Britaniya ehtiyatlı mövqe nümayiş etdirirlər.
Daha bir maneə isə son zamanlar Aİ liderləri və Avropa Komissiyasının rəhbərliyini daha çox qıcıqlandıran Türkiyənin mövqeyidir. Ankara bu layihə ilə ildə nəql olunacaq 30 milyardlıq həcmin 15%-ni öz təlabatına yönəltmək istəyir.
Bundan başqa, Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan elə ötən ay Brüsselə səfəri zamanı Nabucco layihəsinin iqtisadi səmərəliliyini şübhə altına alıb və ölkəsinin bu boru xətti ilə bağlı mövqeyinə yenidən baxmaq fikrində olduğunu söyləyib.
Bir sözlə, Ankara ənənəvi olaraq, Aİ ilə danışıqlarında energetika kartı ilə oynayır. Görünür, bu dəfə o, sözügedən faktordan Aİ-yə qəbuluna əngəl törədən Kiprə və ümumilikdə quruma təsir vasitəsi kimi istifadə etməyə çalışır.
Budapeşt sammitinə qayıdaraq qeyd edək ki, iki slavyan ölkəsi arasında bu ay yaşanmış "qaz müharibəsi" bu tədbirə xüsusi aktuallıq vermişdi. İnformasiya agentliklərinin şərhlərindən, həmçinin siyasi və işgüzar elitanın bəyanatlarından da göründüyü kimi, məhz bu münaqişə Nabucco layihəsi ilə bağlı bir sıra problemli məsələlərə müəyyən aydınlıq gəlməsinə səbəb olub.  Xüsusilə, Macarıstanın baş naziri Ferents Dyurçan sammitin yekununda bildirib ki, tədbir iştirakçıları maraqlı tərəflərin bu il iyunun ortalarınadək məsələyə dair hökumətlərarası razılaşmanın imzalanmasına nail olmaq üçün əllərindən gələni etmək haqda razılığa gəliblər.
Maliyyələşmə məsələsinə də müəyyən konkretlik gəlib. İTAR-TASS agentliyinin məlumatına görə, AİB-in prezidenti Filipp Maystdadt bildirib ki, onun rəhbərlik etdiyi bank "layihənin reallaşdırılmasında maraqlı olan istənilən ölkəni məmnuniyyətlə dəstəkləyəcək".
Bununla yanaşı, Maystdadt yekun cavabın necə olacağı haqda danışmağın tez olduğunu da düşünür. Onun sözlərinə görə, AYİB ilkin mərhələ üçün tələb olunan 200-300 milyon dolların 25%-ni öz üzərinə götürməyə hazırdır. Lakin bunun üçün layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılması vacibdir və ən azı hökumətlərarası razılaşma imzalanmalıdır.
Doğrudur, AYİB rəhbəri Tomas Mirov daha sərt mövqe nümayiş etdirib və bildirib ki, onlar "qaz nəqli ilə bağlı müqavilələri, investisiya zəmanətlərini və texniki parametrləri" görmək istəyirlər. Bundan başqa, Mirov hesab edir ki, layihənin ekologiyaya mümkün təsirləri öyrənilməli, boru xəttinin keçəcəyi ərazilərdə ictimai rəy müəyyənləşdirilməlidir.
Qeyd edək ki, bu tələblər kifayət qədər qanunauyğun təsir bağışlayır. Çünki söhbət ciddi investisiya və qitələrarası layihədən gedir.
Lakin Nabucco layihəsinin ən böyük problemi qaz çatışmazlığıdır - Azərbaycan layihənin işə salınması üçün tələb olunan "mavi yanacaq"ı təkbaşına vermək iqtidarında deyil (bunun üçün ən azı 15 milyard kubmetr təbii qaza ehtiyac var). Bununla yanaşı, layihə iştirakçılarının bədbinliyinə də ehtiyac yoxdur - əsas ixracatçılardan biri olan Türkmənistanla danışıqlar davam edir və o, müsbət nəticələnə bilər.
İstənilən halda, bu ölkənin hazırkı lideri sağlam praqmatizm, həmçinin regional siyasət və Avropanın enerji təhlükəsizliyi məsələlərində yüksək çeviklik nümayiş etdirir.
İranı da yaddan çıxartmaq olmaz və bu ölkə də layihə üçün daha bir potensial təchizatçıdır. ABŞ prezidenti Barak Obamanın rəhbərlik etdiyi yeni administrasiya artıq Tehranla dialoqa hazır olduğunu bəyan edib və enerji məsələlərinin bu dialoqun tərkib hissəsi olması tamamilə mümkündür.
Bundan başqa, o da nəzərə alınmalıdır ki, Nabucco qaz kəmərinə rəqib olan Rusiyanın South Stream layihəsilə bağlı da hələ ki hər şey tam qaydasında deyil. 2008-ci ilin yanvarında "Qazprom" və İtaliyanın Eni şirkəti 2009-cu ilin başlanmasınadək bu layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılmasının hazırlanmasına dair razılıq əldə etsələr də, sonradan bu müddət hazırkı ilin sonunadək uzadılıb. Texniki-iqtisadi əsaslandırma isə investisiya qərarının verilməsi üçün əsas şərtdir.
Bundan başqa, tərəflər hələ də şirkətin rəhbərini də müəyyənləşdirməyiblər.
Üstəlik, layihəyə hələ 2007-ci ildə qoşulmuş Bolqarıstan bir sıra şərtlər irəli sürüb və "Qazprom" onları qəbuledilməz sayır. Məsələn, Bolqarıstan hökuməti tələb edir ki, layihənin operatoru olacaq şirkətin bu ölkənin ərazisindəki nəzarət səhm paketi Sofiyaya məxsus olsun. Bu, tranzitdən gələn gəlirlərin tənzimlənməsinə imkan verərdi.
Ümumiyyətlə, bu məsələ ilə bağlı elə ilk anlardan ziddiyyət mövcuddur: təchizatçı tranzit qiymətlərinin minimum olmasına israr edəcək, tranzit ölkə isə əksinə.
İlk baxışdan belə düşünmək olar ki, South Stream layihəsi ilə əlaqədar Rusiyanın qarşısında resursla bağlı problem yoxdur. Ötən həftə Özbəkistan prezidenti İslam Kərimov 2009-cu ildə ölkəsinin ötən illə müqayisədə Rusiyaya 2 dəfə artıq qaz nəql edəcəyini, imkan yaranan kimi isə bu həcmin 30 milyard kubmetrədək artırılacağını bəyan edib. Rusiya ekspertləri hesab edirlər ki, yalnız Özbəkistan qazı South Stream layihəsinin reallaşdırılması üçün artıq kifayətdir. Rusiyadan qazın hər min kubmetrinə görə çoxdan gözlədiyi 300 dolları alan cənab Kərimov bütün "mavi yanacağ"ı yalnız bu ölkə ərazisindən nəql etməyə razılıq verib.
Lakin burada da hər şey göründüyü qədər sadə deyil - Özbəkistanın xarici siyasəti dəfələrlə elə kəskin dönüşlər edib ki, bir andaca Rusiya diplomatiyasını "dalana dirəyib".
Bundan başqa, Astana, Daşkənd və Aşqabad arasında liderlik uğrunda gizli regiondaxili mübarizə o həddə çatıb ki, bu bölgədən ixrac olunan "mavi yanacağ"ın həcmi və istiqaməti də bu mübarizənin qurbanına çevrilə bilər.
Beləliklə, iki layihə arasında mübarizə davam edir və buradan qalib çıxacaq tərəfin hansı olacağı hələ ki tam məlum deyil. Aydın olan yalnız odur ki, Azərbaycan bu mübarizənin mərkəzində olacaq. Və məhz onun müstəqil, spekulyasiyasız enerji siyasəti bu gün layihəsinin həyat qabiliyyətli olmasına əsas verən azsaylı faktorlardandır.

EVERYONE FOR THEMSELVES
Moscow is making no secret of its attitude towards the nabucco project, while the European countries cannot devise a unified strategy for energy security
Author: Nisa QAZIMOVA Baku
The Nabucco pipel-ine project was the subject of an international conference held at the end of January in Budapest. This intensified speculation about a conflict between Moscow and the EU over the competing Nabucco and South Stream projects.
The Hungarian government pushed the idea of the summit for several months and suggested holding it in January 2009. But no-one could have predicted that the summit would have coincided with the Russian-Ukrainian gas "war", which caused irreparable damage to the reputations of Moscow and Kiev as reliable partners in supplying gas to Europe. Represen-tatives of Austria, Hungary, Romania, Bulgaria, Turkey and Germany took part in the summit along with potential suppliers, Azerbaijan, Kazakhstan, Turk-menistan, Iraq and Egypt, and Georgia as a transit country. Of the five suppliers, only Azerbaijan was represented at the highest - presidential - level, which showed the EU and the whole of Europe once again the importance that Baku attaches to the project. Other speakers at the conference were the prime minister of the Czech Republic, which holds the rotating EU presidency, Mirek Topolanek, US Assistant Secretary of State Matthew Bryza (according to some reports he will soon leave his post for other diplomatic work), the president of the European Bank for Reconstruction and Develop-ment (EBRD), Thomas Mirow, and the president of the European Investment Bank (EIB), Philippe Maystadt.
The Nabucco gas pipeline, 3,300 km long and at a cost of $8 billion ($10bn to $12bn according to other estimates), was to have come into operation in 2015 and serve around 150 million European consumers. However, the project has come up against a range of serious financial, resource and political problems which were the subject of the discussions and negotiations in the Hungarian capital.
Two questions are of course key to the project today and to its competitors - who will finance it and who will provide the gas? On the eve of the summit, the Czech prime minister acknowledged another, political, problem which may be even more difficult to overcome. He thinks that the major EU member states are not showing the appropriate interest in the Nabucco project as they have other sources of gas supply and their own priorities in Russia, so they hold a very different position to the countries participating in the project. The Czech prime minister and EU president said that Germany, France, Italy and Great Britain were lukewarm about the project.
Another obstacle is the position of Turkey, which has recently been annoying the EU and European Commission leaders more and more. Ankara intends to secure for its own domestic consumption 15 per cent of the 30bn cubic metres expected to be pumped annually through the gas pipeline. Moreover, during his recent visit to Brussels in January Turkish Prime Minister Erdogan cast doubt on the economic viability of constructing the Nabucco pipeline and said his country would review its position on the project. Ankara traditionally plays the energy card at talks with the EU. Now it looks as though it is going to use it to influence Cyprus, which is blocking talks on Turkish EU membership, and to influence the whole of the EU which is also at present blocking the part of the negotiations on EU accession that concerns energy issues.
The recent gas conflict between the two Slavic capitals made the Budapest forum especially timely. Commentaries from news agencies and statements by representatives of the business and political elite say that it was the conflict that encouraged clarity on a number of problem issues concerning the project. Hungarian Prime Minister Ferenc Gyurcsany said at the end of the summit that its participants had agreed to make every effort to ensure that by mid-June the interested countries could sign an intergovernmental agreement.
More clarity emerged on the issue of financing. EIB President Philippe Maystadt said that "the bank will be pleased to support any country that is interested in Nabucco, but it is still too early to say what the final response will be", according to ITAR-TASS. He said that the EIB would take on 25 per cent of the $200-$300 million expenditure, necessary at the first stage, but only after the completion of its feasibility study and, as a minimum, the conclusion of an intergovernmental agreement. True, EBRD President Thomas Mirow took a harder line, saying that "we want to see contracts for the supply of gas, investment guarantees, technical specifications". Mirow said that the potential impact on ecology had to be assessed and public consultations held along the pipeline route. These requirements are wholly appropriate, as this is a major, intercontinental project.
The Nabucco project's main problem is a lack of gas, as Azerbaijan alone cannot provide the whole volume required for the project to get the go-ahead (at least 15bn cubic metres are required). However, the participants in the project should not be pessimistic - dialogue is continuing with Turkmenistan as one of the leading exporters and may produce the desired result. Be that as it may, the current Turkmen leader is displaying healthy pragmatism, great flexibility and an understanding of regional policy issues and European energy security. Iran, another potential supplier of gas for the project, should not be forgotten either. US President Barack Obama's new administration is already giving out signals that it is ready to begin dialogue with Tehran, and energy issues might well be part of that dialogue.
And it shouldn't be forgotten that everything is not going smoothly at present for Russia's competing South Stream project. In January 2008 Gazprom and Italian energy concern Eni agreed to draw up a feasibility study for the project by the start of 2009, but the deadline has been pushed back to the end of the year. The feasibility study is the basis on which the final investment decision is taken. The sides have not yet even chosen a head of the company. Bulgaria, which joined the project in 2007, has submitted several conditions which Gazprom considers unacceptable. The Bulgarian authorities want Sofia to have the controlling package of shares in the South Stream operating company on Bulgarian territory which would allow them to regulate transit income. A contradiction is inherent in this issue from the outset: the supplier will insist on minimum payment for transit and the transit country on maximum payment.
At first sight Moscow does not look to have any problems with the resource base for South Stream. Last week Uzbek President Islom Karimov promised to supply twice as much gas to Russia in 2009 as in 2008 and, as soon as transport capacity allows, to bring the export volume up to 30 billion cubic metres. Russian experts think that Uzbek gas alone will be enough to fill South Stream. Having received from Russia the long awaited payment of $300 for 1,000 cu.m. of gas in the first quarter of this year, Mr Karimov agreed to sell all their gas to Russia, having approved work on a feasibility study for a new branch of the Central Asia - Centre gas pipeline. However, things are not as watertight as they might seem - Uzbek foreign policy has often made U-turns, leaving Russian policy up a blind alley. And the heat of the unspoken interregional struggle for leadership between Astana, Tashkent and Ashgabat is so high that volumes and direction for gas exported from the region could fall victim to it.
In other words, the struggle between the two projects is continuing and it's far from clear who will be the victor. All that can be said with any certainty is that Azerbaijan will be at the epicentre of the struggle. And its independent, serious energy policy is today one of the few factors behind the viability of the Nabucco project.