Çərşənbə axşamı, 23:22
Azərbaycanın ilk qadın caz ifaçısı Tünzalə Ənvər qızı Qəhrəman öz musiqi karyerasını davam etdirə bilmədi
Bu gözəl və şən qadın hər kəsin diqqətini çəkirdi. Üz-gözündən həyat eşqi, gəncliyə məxsus od-alov yağırdı. Adama elə gəlirdi ki, öz halı ilə o, bir il qabaq "Qızıl payız" caz festivalı keçirilmiş Bakı Filarmoniyasının bütün konsert salonunu yandıra bilərdi.  Sonra... onu uzun müddət axtardılar. Bəlli oldu ki, bu bakılı qadın hamının diqqətini çəkibmiş. Haqqında danışanda xarici görkəmindən dərhal tanıyırdılar: "Hə, bu cazı ingilisdən yaxşı oxuyan qız deyilmi?". İngilis dedikdə, söhbət qostel üslublu ifaçı Klayv Braundan gedirdi. Onun repertuarı o qədər çoxşaxəli idi ki, bizim qəhrəmanımız üçün onlardan birini götürmək elə də çətin olmamışdı. Əlqərəz, səhnəyə Ukryana, Rusiya, Belarus, Gürcüstan və Latviyadan da istənilən qrup çıxan zaman eyni şey baş verirdi. Adam "PROCENT" prodüsser mərkəzi tərəfindən bakılılara bəxş edilmiş bayramsayağı caz polifoniyası axşamlarına gələn zaman, ilk olaraq, bu caz üslubunda oxuyan bakılı qızı axtarır. Hər hansı bir səbəbdən onu tapmayanda adam məyus olur. Adama elə gəlir ki, o olmadan ətrafdakı sevinc əhval-ruhiyyəsini mənimsəmək çətin olacaq.
Hər şey həyatdakı kimidir
Bu əhvalatın qəhrəmanını axtarmağa sərf edilmiş zaman obrazın "düşünülməsi" dövrü oldu. Maraqlıdır ki, hər şeyi - harada işlədiyini, hansı ailədən olduğunu, kimlərlə dostluq etdiyini öyrənmək mümkün oldu. Yəni hər şeyin Hollivudun milad nağıllarından da gözəl  və romantik sonluqla bitəcəyi düşünülürdü. Ona baxanda adama elə gəlir ki, yəqin, münasibətlərin mülayimləşdiyi illərdə hansısa həmşəhərlimizə aşiq olaraq Bakıya gəlib (həmin bakılının kim olduğu və onun qəlbini necə ələ aldığı artıq önəmli deyil). Təbii ki, o da sevgisi naminə öz ulduz gələcəyindən imtina etmiş müğənni qız rolunu oynayır. Sonra isə süjet belə dəyişir: qız Bakıda yaşayır, onu sevir, öz ərini və ailəsini sevir, ancaq xəyal bəzən onu keçmişlərə, nə vaxtsa səhnə işıqlarının musiqi və tamaşaçı zalı ilə birləşməyə imkan verdiyi anlara qaytarır. Həmin an heç nə ilə əvəz olunmayan azadlıq hissi bəxş edir. İnsan, hətta öz maddi mövcudluğundan da ayrılır, ruha çevrilir.
Bu cür konsertlərə baş çəkmək onun üçün öz gerçək kimliyini xatırlamaq üçündür. O isə hər şeyini - parlaq və ehtiyacsız gələcəyini, karyerasını, şöhrətini, insanlar üçün mahnı oxumaqdan aldığı zövqü sevgi mehrabına qoyaraq, özündən imtina edib. Ancaq hər nə olur-olsun, həyatda heç nə kinodakı kimi, uydurma əhvalatlardakı kimi olmur. Hər şey daha sərt, daha sadə və kədərli olur.
Təsadüfən görüşdük, şəhərin mərkəzində. Tələsirdik, amma bir az söhbət etdik, konsertləri xatırladıq və şəhərin mədəni həyatının afişasını müzakirə etdik. Sonra hardasa birlikdə çay içmək üçün razılaşıb ayrıldıq. Yenə də uzun müddətə. Həyat cari və çox vaxt da maraqlı olmayan işlərə məcbur edir. Ancaq yenə də görüşdük. Qar yağırdı, şəhərin çox əzəmətli, hətta yaraşıqlı  görkəmi var idi. Milad bayramından bəhs edən Hollivud filmlərindəki kimi.
... Gerçək bir azərbaycanlı, bakılı olan Tünzalə Qəhrəmanın əhvalatı ümumilikdə ölkənin əhvalatından çox fərqlənir. Öz yaşıdlarının da həyatından fərqlənir. Sovet dövrünün yetirməsidir, həmin illərdə normaya çevrilmiş və görünür, o qədər də pis olmayan postulatlarla böyüyüb. Çünki gənc kommunizm qurucusunun bütün əxlaq məcəlləsi on "müqəddəs" əhddən ibarət idi. İndi bunu hamı bilir, amma o vaxt bunu dilə gətirmək qadağan idi, çünki ölkə ateistlər ölkəsi idi. Yəni onun ailəsi də ateist idi.
Anası Şamaxıdan, atası əslən Qəbələdən idi. Tünzalə xanım indi də onların görüşərək bir-birilərini sevməsinin göylərdən gəldiyinə inanır. Özünüz düşünün, müharibədir, min doqquz yüz qırx üçüncü il gedir.
Qırx birinci ilin ilk çağırışı ilə cəbhəyə yollanmış gözəl və yaraşıqlı tibb xidməti mayoru Ənvər Tbilisidə müalicədən sonra üç günlüyə Bakıya valideynlərinin yanına qonaq gəlir, qardaşının evində  gözəl və çox gənc bir qızı görür. Qız royalda çalaraq, çox gözəl oxuyur.
Möcüzəli romantik bir axşam idi. Həmin axşam qız Ştrausdan çox oxumuşdu. Elə gözəl oxuyurmuş ki, yerində oturaraq, ona qulaq asan mayor düşünürmüş: "Əgər sağ qalsam, gəlib bu qızla evlənəcəyəm". Onların münasibətinin sonrakı inkişafını da görmək olar. Gənc qızın qəlbi də titrəmişdi. O, ürəyində taleyindən bu cəngavər mayoru güllələrdən qorumağı diləyirdi. Yəqin ki, onun bu hərarətli arzusu gerçəkləşdi və mayor sağ qaldı. Öz alayı ilə birlikdə Vyanaya qədər gedib çatdı. O, Vyana ağaclarının yarpaqlarını qurudaraq, öz mahnısı və çalğısı ilə qəlbini riqqətə gətirmiş qız üçün gətirdi. Bu, onların uzun və möhkəm nikahının, möhkəm ailəsinin və sağlam uşaqlarının bünövrəsini qoydu.
Axına qarşı üzmək
...Tünzalə həmişə oxuyub. Uşaqlıqdan, lap özünü xatırlayan yaşlarından. Çünki bu, onun ailəsi üçün norma idi. Və qızın oxuması heç kimi narahat etmirdi. Evdə hamı - bacı və qardaşları da oxuya bilirdi. Anası və anasının qardaşlarından danışmağa belə dəyməzdi. Yalnız sovet quruluşu dağılandan sonra Tünzalə xanım bilib ki, anasının şamaxılı babaları varlı və maarifçi, qədim bir soydan gələn insanlar olublar. Yəni milli ziyalıları təmsil ediblər.
Buna görə də bu dəyişmiş zamanda belə, həmin ailədə uşaqlara çoxtərəfli təhsil vermək qayda imiş. Əgər buna qabiliyyəti varmışsa. Uşağın mahnı oxuması heç də pis sayılmırmış. Ümumiyyətlə, bu ailədə hər şeyi keyfiyyətli eləmək norma imiş.
Tünzalənin atası Tibb İnstitutunu bitirdikdə, "Bakinski Raboçi" qəzetində ona həsr edilmiş "Ənvər kimi oxu" şeiri çıxmışdı. İndiyə kimi bu qəzet vərəqi saxlanır, Vyana ağacının yarpağı kimi ailə dəyəri sayılaraq qorunur.
Mahnı oxumaq həmişə ailə əyləncəsi olub, ailə üslubunda axşam vaxtlarını xoş keçirməyə sərf edilib. Tünzalənin özü də müğənni karyerası, onu öz peşə həyatı ilə bağlamaq barədə heç vaxt düşünməyib. Uşaqlıqda o, balerina olmağı arzulayıb. Amma o vaxt balaca idi və 133 saylı məktəbə tək gedə bilmirdi. Atası və anası işləyirdi, ona görə də onu məktəbə babası aparırdı.
Anasının babası keçmiş “ağ qvardiya” zabiti idi. O qocalmışdı və nəvəsini 133 saylı məktəbə aparmaqda çətinlik çəkirdi. Buna görə də qızı yaxınlıqda yerləşən 160 saylı məktəbə keçirdilər. Qız isə həmin məktəbi ilk baxışdan və ömürlük sevmədi.  Zadəgan nəslindən olan babası həddindən ziyalı və hər şeyə əvvəlcədən hazır idi. Onlar bir yerdə məktəbin qapısına yaxınlaşanda, uşaqlar və valideynlər basabasla içəri girməyə çalışırdılar, amma Tünzalənin babası başından şlyapasını çıxararaq kənara çəkilir, hamıya yol verirdi.
Babasının qılığı yox idi. Heç yerdə, həyatda da. Ona görə də sovet illərində anbarda işləyirdi. Sakit vəzifə idi. Çünki ideoloji-mənəvi uyğunsuzluğu ört-basdır etməyə imkan verirdi. O, bu uyğunsuzluğu nümayiş etdirmək istəmirdi. Onun övladları və nəvələri vardı, onları sovet hücumlarından qorumaq lazım idi.
Ancaq Tünzalə kiçik idi. Babasını sevirdi, amma anlamırdı. Buna görə də utandığından ağlayırdı. İstəyirdi ki, özünü bu kütlənin içinə vursun, onu yarsın və sinfində otursun. Yəni o da seçilirdi, yəqin ki, bu, genetik etiraz idi. Ona görə də məktəbdə hamıdan seçildi. Belələri isə hamını əsəbiləşdirir. Onları qərib, bəzən də qeyri-normal adlandırırlar. Bundan da pis sözlər deyirlər. Onları sevmirlər və daxili üsyanlarını, özləri kimi, Tanrı onları yaratdığı kimi olmaq istəklərini bağışlamırlar.
O, hamıdan fərqli yaşayırdı. Buna görə də xoşuna gələn musiqilərə qulaq asırdı. O vaxt hamı kimi kommunizm qurucularından deyil, əsilzadə xanımlar kimi sevgi şeirləri oxuyurdu. Buna görə də 90 faizi erməni millətindən olan sinif yoldaşları ona qarşı amansız davranırdılar.
İntellektual filmləri sevirdi. İtaliya neorealizminə sevgisi hələ də qalmaqdadır. Qrammafon vallarından öyrəndiyi italyan, ingilis, fransızdilli mahnıları oxuyurdu. Musiqi qabiliyyəti bunu çox asanlaşdırırdı.
Amma "tərbiyəli" sinif yoldaşları buna görə onu sevmirdilər. Bir dəfə rus romansına həsr edilmiş məktəb axşamında Tünzalə Darqomıjskinin "Səni sevdiyim üçün kədərliyəm" romansını oxumuşdu. Onu əxlaqsızlıqda günahlandırmışdılar. Bir dəfə məktəbdə keçirilən "xarici estrada" konsertində oxuyub və tvist oynamışdı. Direktor valideynlərini çağırıb bildirmişdi ki, onların qızı "güclü burjua" təsiri altına düşüb.  Bütün bunlar məktəb illərində qaldı, məktəbləri hörmətli olsa da, Tünzalə onu sevmirdi.
İndi onun həyatı azadlıq, özünə xoş gələn kimi yaşamaq və nəfəs almaq imkanı əldə edib. O, çox həvəslə Raxmaninova, Karuzoya qulaq asırmış. Qadağan olunmuş radio dalğalarından Ella Fisceraldı, Maykl Devisi, caz-roku axtarırdı! Həyat ona görkəmli insanlar - Leonid Leonov, Yevgeni Yengibarov, Tofiq Əhmədov, Müslüm Maqomayev, İqor Brill, Leonid Çijik, Rafiq Babayev, Bibi Kinq kimi insanlarla görüş imkanı yaratmışdı. Onlar hamısı Tünzalənin gələcəyini parlaq caz ifaçısı kimi görürdülər. Bu gün Tünzalə Qəhrəman özündən soruşur ki, niyə bu baş vermədi? Və cavab tapa bilmir. Özü üçün tapa bilmir. Kənardan isə hər şey normal görünür. Yəni onun valideynləri sovet rejiminin, içi repressiya qarışıq, hər üzünü görüblər. Onlar istəməyiblər ki, onların bu cür azadlıq sevgisindən hamının xəbəri olsun.
Tünzalə bu aliənin əvvəllər üzləşdiyi bəlaları yenidən bərpa edə bilərdi. Atası güc-bəla ilə canını qurtarmışdı. Bəlkə də. Ona görə ki, rayonda işləyib. Bakıya yalnız 1956-cı ildə qayıtmışdı. Onda artıq Stalin yox idi və havada Xruşşov ilıqlığı hiss edilirdi. Amma qorxu heç kimi rahat yaşamağa qoymurdu.
Atası həmişə təkrarlayırdı: "Bu caz haradan çıxdı? Bu da neosovet əməlidir?". O, qızının gələcək taleyi barədə qorxurmuş. Ona nəyi isə dəqiq izah etməkdən də qorxurdular. Buna görə də valideynləri sadə ailə qadağaları ilə kifayətlənirdilər. Onun həyatını qorumaqla, karyerasını məhv etdilər//...
Caz solisti
Bakı, 1969-cu il.  Şahin Ağayev universitetin nəzdində orkestr yaradıb. Tünzalə bu orkestrin solisti idi. Və birinci "Bakı payızı" mahnı festivalında iştirakı ona birinci yeri qazandırdı. Münsiflər heyətində Vaqif Mustafazadə, Rafiq Babayev, Makaşev və başqaları oturmuşdular. Onlar yekdilliklə Tünzaləyə birinci yeri verdilər. İkinci yeri İrina Alleqrova tutdu. Qrupları "Ekspress" adlanırdı və Bakı Mərkəzi Univermağında məşq edirdilər.
Mahnı müsabiqələrində iştirakını gizlətmək getdikcə çətinləşirdi. Buna görə də televizora düşməmək üçün heç vaxt kameraya oxumurdu. Amma bu baş verdi və atası festivala gəldi. Mark Bernesin köhnə pərəstişkarı olan atası qızının oxumasını yüksək qiymətləndirdi. Amma heç bir istisna-filan olmadan qızının gələcək konsert həyatını mümkün görmədi. Anasının sözü isə kəsə oldu: "Səhnə çirkabdır".
Atası isə qərara aldı: qızı bu cür ağılsızlıqdan qorumaq üçün ərə vermək lazımdır. Qızlarının sənət yoluna mane olmamaq üçün ailəni Rauf Hacıyev, Rəşid Behbudov, Vaqif Mustafazadə, Lyonya Vanşteyn kimi adamlar dilə tutdu. Amma xeyri olmadı.
Gənclər arasında sevgi olmasa da, onu ərə verdilər. Və bu nikahdan çox sevdiyi qızı qaldı.
Ancaq tale ona səhnəyə müğənni kimi qayıtmaq üçün ikinci dəfə şans yaratdı. 1970-ci illərin sonunda onlar Şahin Ağayevlə birgə "Rast" qrupunu yaratdılar. Respublika mahnı müsabiqəsində iştirak ona yenə də birinci yeri qazandırdı. Şəhər komsomolu onların kollektivini Ümumittifaq müsabiqəsinə yolladı. Birinci yeri Gürcüstanın  "Mziuri" ansamblı tutdu. "Rast" ikinci yeri tutdu.
Müsabiqənin nəticələrinə görə, Bakı qrupu Çexiyaya və Sovet İttifaqının şimal şəhərlərinə turneyə çıxdı. Onda Tünzalənin repertuarında hətta o vaxt məlumat pərdəsinə görə az tanınan Şirli Betsinin mahnıları da var idi. Çox böyük uğur qazanmışdı. Amma qızı böyüyürdü. Məşğuliyyəti valideynlərinə də xoş gəlmirdi. Geri çəkilməli oldu, səhnəni  təkrar tərk etdi.
Həmin vaxt o, çoxsaylı müsabiqələrin qalibi olmuşdu. "Gənc estrada" televerilişində də qalib olmuşdu. QİTİS-ə girmək istəyirdi, ancaq... Xarici Dillər İnstitutu ilə kifayətlənməli oldu.
Tünzalə Ənvər qızı sadə bir bakılı qızdır, onun taleyi çoxsaylı yaşıdlarının taleyinə, bizim və onların zamanının taleyinə bənzəyir.
Azərbaycanın ilk caz oxuyan qadın müğənnisi Tünzalə Ənvər qızı haqqında düşünülmüş xoşbəxt Yeni il nağılından yalnız bir gerçəklik qalıb.  Bu cür konsertlərə getmək ona gəncliyinə qayıtmaq, musiqinin onda yaratdığı xoş ovqatla yenidən baş-başa qalmaq imkanı yaradır...

SIMPLY A BAKUVIAN WOMAN...
As luck would have it, Azerbaijan's top jazz singer, Tunzala Enver qizi Qahraman, did not manage to pursue her musical career...
It was impossible not to notice this beautiful, upbeat woman! There is so much life, so much healthy young energy and fiery enthusiasm in her that it seemed that that energy could set on fire the whole Philharmonia concert hall, the venue of the Golden Fall jazz festival one year ago. After that, people sought her for a very long time. It seems that all Bakuvians noticed her back then! And everywhere people talked about her; they would immediately recollect, after they had described how she looked: "Yes, it was the woman who sang jazz better than that Englishman." They meant Clive Brown, gospel style singer. And because his repertoire was quite diverse, our protagonist had no problem continuing any of his songs. However, the same thing happened with groups from Ukraine, Russia, Belarus, Georgia and Latvia! A beautiful, strong voice, her movement and all-round expressiveness were bound to amaze and enthral! I do not know about others, but when I go to the gala evenings of jazz which the PRO-CENT production group revived in Baku, I look precisely for her, a Bakuvian lady who sings jazz. And if for some reason I cannot find her, I get very upset: it seems to me that without her happy and enthusiastic take on the event, my joy will be incomplete.
Like life
The time taken to find the heroine of this story became a period of "invention" of the image. Everything was interesting: who she is, what she does, what her family is like, where she works, who her friends are and so on. Of course, what came to mind was a nice story in the spirit of Hollywood Christmas fairy tales with a no less wholesome and romantic finale. Looking at her, you begin to think that she probably came to Baku during the thaw of the 1960s, after falling in love with some Bakuvian (it does not matter at this point who exactly he was and what she liked in him!) And, of course, she is a singer who gave up her future as a star for a great love. Then my imagination span out the following story: she lives in Baku, loves this city, loves her husband and family, but in her dreams she still returns to the past, when the footlights gave her the joy of freedom which could not be compared to anything. Freedom from everything, even the physical body! The spirit soared! And that flight exceeded even rapture on the scale of sensation! So attending concerts of this sort is for her a way to remember what she really is - what she has not been for a long time, after laying everything - her brilliant and prosperous future, career, popularity, the pleasure of singing for the people - on the altar of love. But, as it would not be hard to surmise, things are different between life and the movies. And things are very different between real life and imagined stories. They are usually harsher, simpler, more prosaic - and sadder.
We met by accident. In the centre of the city. We were both in a hurry. But nonetheless, we chatted, remembered concerts and discussed the cultural life of the city. Then we agreed to meet for a cup of tea one of these days and parted. And again for a long time. Routine exhausts us - with its necessary but not always interesting chores. But still we met. It snowed and the city looked fine and even a little kitsch. As in those Hollywood Christmas movies.
The story of Tunzala Qahraman - a genuine Bakuvian Azerbaijani - is very similar to the history of our country and the stories of her peers. A child of the Soviet era, she was brought up according to the same ideological postulates which were normal in that period and, as it turns out, not that bad. Because the entire code of the young builder of communism fitted into those very Ten Commandments (adjusted, of course, for the atheist world outlook!) which everyone knows today. Back then they were banned, because the country was atheist! However, her family was atheist too.
Her mother was a beauty from Samaxi, her father originally from Qabala. The story of their encounter and love still seems to Tunzala xanim to be a manifestation of divine providence. Imagine, there was war, the year was 1943. A young, handsome medical service major (Enver went to war with the first round of conscripts in 1941), who arrived after medical treatment in Tbilisi to visit his parents in Baku for three days, met at his brother's home a beautiful but very young girl who sang very well and played piano. It was a wonderful, romantic evening, full of poetic atmosphere, music and song. That evening, she sang many pieces by Strauss. And she sang so well that the major, sitting in his chair, decided to himself: "If I survive, I will come back and marry this girl!" Judging by how their relationship unfolded, the heart of the young beauty also throbbed, and she wished with all her heart that the brave major be spared by the bullets. Perhaps her wish was very strong, and her Enver survived. When his regiment reached Vienna, he picked a leaf from a tree in a forest, dried it and brought it home to the woman whose singing he liked so much and in whom the young man discerned the spirit which made it possible for the couple to start a long, happy family life and raise happy children.
Swimming against the current
Tunzala always sang. From her early childhood. Ever since she herself can remember. However, in their family this was the norm. And no one attached any importance to the fact that the girl sang. Everyone sang, brothers and sisters, not to mention the mother and all her brothers. Only in the post-Soviet period did Tunzala xanim find out that her mother's family tree in Samaxi was rooted in the distant and prosperous past of an ancient wealthy house which counted educators among its members. In other words, they were part of the nation's intelligentsia. This is why, despite the family's change of fortune, it was customary to give children a well-rounded education. If a child had at least some talent and a desire to sing, it was normal to sing. In general, it was customary in their family to do everything well. For the parents, this was a matter of course. When Tunzala's father was about to graduate from medical school, the Bakinskiy Rabochiy newspaper published an article entitled "Study like Enver does." That newspaper, together with the dry leaf from a Vienna forest, is kept in the family archive as a memento. And singing was nothing but a form of entertainment at home, a pleasant way to spend time during family soirees. And Tunzala herself never thought about singing as something she could do professionally. In childhood, she dreamed about becoming a ballerina. She saw pointes and ballerina dresses in her dreams. But Tunzala was young and she could not go to the 133rd Secondary School alone. Mom and dad worked, which is why grandpa used to take her there. Mother's father, a former White Russian officer. He was old, and soon he could not take his granddaughter to the 133rd School any longer. So the girl was transferred to the 160th School, which was nearby and which she hated right away and forever. The grandfather, every inch a nobleman, was very polite and amiable. When they used to come to the school gate and a noisy crowd of kids and parents would start breaking through, pushing one another and stepping on one another's feet, the grandfather would take off his hat and let everyone pass. He was simply unable to push his way in - anywhere, including in his life. Which was why, in the Soviet period, he worked as a warehouseman. It was a very prosaic and quiet job. It enabled him to avert the public nightmare of moral and ideological non-conformity. And he tried not to demonstrate his non-conformity. He had children and grandchildren, and he had to protect them from Soviet troubles. But Tunzala was young. She loved him, but she did not understand him. That was why she stood and cried with shame and resentment. For herself, she felt very keen to rush into that crowd, push her way through it and make it to her classroom and her desk. However, she was different from her classmates too. Apparently, the genetic protest which her predecessors had demonstrated for decades was manifest in her too. That was why she was a black sheep of sorts at school. She was different. And this always irritates others. People like this are called strange, sometimes they are called odd. However, there are even more dramatic and ruder names. In short, they are not liked. They are not forgiven their inherent rebelliousness and desire to be themselves, the way the Almighty has created them.
So she lived despite them all. She listened to the vinyl records she liked. She read the books she liked. She was very fond of poetry and, like all young ladies, read poems about love, not about the Communist party and builders of communism, which was customary back then. So her classmates (90% of them were ethnic Armenians) mocked her mercilessly. She preferred intellectual movies and still loves Italian neo-realism to this day. She sang the songs she picked from her vinyls - in Italian, English and French. With her unique ear, she had no problem memorizing the words. But she was mocked by her "upright" classmates even for that. Once, at a school concert of Russian romance songs, Tunzala sang Dragomyzhskiy's "I am sad because I love you." She was accused of immorality. At a "foreign tunes" concert at school, she sang and danced the twist. The school director summoned her parents and told them that their daughter was "very susceptible to bourgeois influence." And so on, until she graduated from secondary school. It was a prestigious school, but she did not like it. Then her life became freer and she decided to live by and inhale whatever she liked. And she started to listen to Rakhmaninov and Caruso. And she listened to Ella Fitzgerald, Miles Davis and jazz rock on the banned radio stations! She was lucky enough to meet amazing people - playwright Leonid Leonov, Yevgeniy Yengibarov, Tofiq Ah-madov, Muslum Maqomayev, Igor Brill, Leonid Chizhik, Rafiq Babayev, B.B. King and many others who told her that her future as a jazz singer would be brilliant. Today, Tunzala Qahraman asks herself: why did it happen that their predictions never came true? There is no answer, at least one that satisfies her. Looking from the outside, the situation seems quite explicable. Her parents endured many of the fears of the Soviet ideological tenets, including the repression of many of their family. They did not want their daughter, with her freedom-loving character, to become popular. She could thereby bring on herself and her loved ones what many of them had already been through. Her father survived by a miracle. Maybe because he lived and worked in a provincial town. He returned to Baku only in 1956, when Stalin was no more, and the Khrushchev-era thaw was in the air. But fear did not allow anyone to remain calm. Dad kept saying: "Come on, jazz? It is not at all Soviet?!" He was worried about his daughter. Explaining things to her also meant putting her in danger, so her parents limited themselves to simple family rules. Preserving her life, they were destroying her career. But everything took off so staggeringly fast!
Jazz solo
Baku, 1969! Sayin Agayev created an orchestra at the university. Tunzala was a soloist in that orchestra. And her participation in the First Baku Singing Festival Golden Autumn earned them the gold medal. On the jury were Vaqif Mustafa-zada, Rafiq Babayev, Makashev and others. They awarded her first place unanimously. The silver medal went to Irina Allegrova. Their group was called Express, and they rehearsed at the Central Department Store. It was increasingly difficult to keep her participation in singing competitions secret, so she never agreed to sing for the cameras, to avoid appearing on TV. But it happened nonetheless, and dad came to the festival. He, a devoted Mark Bernes fan, said that he liked his daughter's singing. But he did not see anything exceptional about her talent or the need to start concert tours. Mom was terse and said only: "It is a dirty scene." And father thought for a while and decided that to distract his daughter from her fancies, she had to marry. Culture Minister Rauf Haciyev, Rasid Behbudov, Vaqif Mustafa-zada, Lenya Vaynshteyn - everyone asked her dad to change his decision and stop hindering his daughter from pursuing her career. Alas, she married her husband despite the fact that there was no love between the young people. And only her dearly loved daughter, the apple of her eye, remains of that marriage. However, life gave her another chance to return to the scene as a singer. In the late 1970s, Sayin Agayev and she again organized a group called RAST at the Academy of Sciences. Participation in the all-Azerbaijan singing competition again earned them a gold medal and the Komsomol City Committee sent the group to the all-Union singing festival. The Mziuri group from Georgia won the gold medal and RAST came second. After that, the Bakuvian group went on tour to Czechoslovakia and northern cities of the Soviet Union. Back then, Tunzala's repertoire already included songs by Shirley Bassey, a jazz singer who was little known in the Eastern Bloc because of the information curtain. Her success was colossal. But her daughter was growing fast, and her parents did not like what she did for a living, so she decided to give in and again abandoned the stage, although by then she was the winner of many festivals. She even won on the "Youth Stage" TV show. She tried to enrol in the Moscow Theatre Institute but... It all ended with her enrolment in the Foreign Languages Institute. And now Tunzala Enver qizi is simply a Bakuvian lady whose story is very much like the stories of many of her peers. And their stories are the story of the era. Their era - and ours too.
And from the Christmas fairy tale I invented when under the impression of Azerbaijan's best jazz singer Tunzala Enver qizi Qahraman, only one thing came true. Visiting concerts like these enables her to go back to a youth which was so promising and to have the great experience which good music still is for her...