MÜQƏDDƏS TORPAQDA MÜHARİBƏ SINAĞI
İsrailin və fələstin qruplaşmalarının kompromissiz mövqeyi yaxın şərqdə uzunmüddətli sülhün qurulmasına mane olur
Yaxın Şərq yenidən partladı. Artıq 20 günə yaxındır ki, İsrail ordusu Qəzza zolağında "Ərimiş qur-ğuşun" adlı hərbi əməliyyatı davam etdirir. Münaqişə tərəfləri - Təl-Əviv və Fələstinin radikal HƏMAS hərəkatının kompromissiz mövqeyi regionun ən qeyri-sabit bölgəsi olan Yaxın Şərqdə sülhün bərqərar edilməsi perspektivinin üzərindən xətt çəkir.
Öldürücü qurğuşun
İsrail ərazilərinin atəşə tutulmasına son qoyulmadığını əsas gətirən Ehud Olmert hökuməti dekabrın 27-dən etibarən Qəzza zolağında genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlayıb. 1 həftə ərzində bölgəyə havadan endirilən zərbələrin ardından İsrailin Müdafiə Ordusu (SAXAL) əməliyyatların yerüstü mərhələsinə başlayıb. Məqsəd yəhudi dövlətinin ərazisinin raket atəşinə tutulduğu rayonların nəzarətə götürülməsi və HƏMAS-ın infrastrukturunun məhv edilməsidir. "Yediot axronot" nəşrinə müsahibəsində İsrail ordusunun Baş Qərargahının rəis müavini Dan Harel açıq şəkildə bildirib ki, söhbət yalnız HƏMAS-ın raket zərbələrinə son qoyulmasından yox, həm də İsrailin terrorçu təşkilat saydığı bu qruplaşmanın Qəzza zolağındakı hakimiyyətinin devrilməsindən gedir.
Bununla yanaşı, müharibənin hər yeni günü dinc sakinlərin, həmçinin qadın, uşaq və qocaların ölümünə səbəb olur. İsrailin Qəzzada əməliyyatlara başladığı gündən ölən fələstinlilərin sayı 800-ə çatıb və muxtariyyətdən verilən məlumata görə, onların arasında 257 uşaq var. İsrail hərbçilərinin Cəbaliyə düşərgəsi və Qəzza şəhərində BMT-nin himayəsi altında olan məktəbləri atəşə tutması daha böyük faciə ilə nəticələnib: qeyd edək ki, bu məktəblər mülki şəxslərin sığınacaq yeri kimi istifadə olunurdu. Çoxlu sayda dinc sakinin, həmçinin uşaqların öldüyü bu hərbi aksiyanı dünya ictimaiyyətinin böyük hissəsi pisləyib. BMT-nin baş katibi Pan Qi Mun baş verənləri "birmənalı şəkildə, qəbuledilməz" adlandırıb. O, dinc sakinlərin sığınacağına hücumun beynəlxalq humanitar hüquqda qadağan edildiyini xatırladıb.
Lakin Yaxın Şərqdə hərbi əməliyyatlar getdikcə daha da şiddətlənir. Müharibənin onuncu günü İsrail Livan ərazilərinə də zərbələr endirib. O, bunu ərazilərinin sözügedən dövlət tərəfindən raket atəşinə tutulmasına cavab adlandırıb.
Baş verənlərin fonunda pozitiv məqam kimi yalnız İsrailin Qəzzaya yerli sakinlər üçün humanitar yardımların aparılmasına razılıq verməsini göstərmək olar. Bundan başqa, Fələstinin ölüm təhlükəsi ilə üz-üzə qalmış mülki vətəndaşları təhlükəli rayonları tərk etmək imkanı da qazanıblar. Buna imkan yaratmaq məqsədi ilə SAXAL hər gün yerli vaxtla saat 13:00-dan 16:00-dək əməliyyatları dayandıraraq, fələstinlilərə humanitar dəhliz verir. İsrailin hərbi komandanlığı bəyan edib ki, ölkə ərazilərinin HƏMAS-ın nəzarətində olan rayonlardan atəşə tutulması tam dayandırılmayanadək, Təl-Əviv qarşı tərəfə sadəcə gündəlik 3 saatlıq humanitar dəhliz verməklə kifayətlənəcək.
Radikal hərəkatın rəhbərliyi isə öz növbəsində bəyan edib ki, SAXAL-ın Qəzzada hərbi əməliyyatlar aparmadığı vaxtlarda İsrail ərazilərinə raket atılmayacaq.
Qeyd edək ki, humanitar dəhlizin açılması qərarı "Ərimiş qurğuşun" əməliyyatının ikinci mərhələsinin də bitməsi anlamına gəlir. İndi İsrail hökuməti qərar verməlidir: ya hərbi əməliyyatlar davam etdirilməli, ya da HƏMAS-ın məhvi niyyətindən əl çəkilməli, dünya ictimaiyyətinin hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair çağırışlarına qulaq asaraq, hərəkatla danışıqlara başlanılmalıdır.
Dünya ictimaiyyəti vahid mövqedən çıxış edir
Yaxın Şərqdə yeni müharibəni dünyanın, demək olar ki, bütün ölkələri pisləyib. Yəhudi dövləti ilə yaxşı münasibətləri olan nadir müsəlman dövlətlərindən biri, İsraillə strateji tərəfdaş olan Türkiyə də Təl-Əvivin əməllərini kəskin şəkildə tənqid edib. Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan bəyan edib ki, "İsrailin qeyri-adekvat güc tətbiqi regionda bəşəri faciəyə səbəb olub". O, hətta İsrail hökumətini fevralda keçiriləcək parlament seçkisi öncəsi reytinqini yüksəltmək məqsədi ilə hərbi əməliyyatlara başlamaqda günahlandırıb. Ərdoğan yəhudi dövlətinin müdafiə və xarici işlər nazirləri Ehud Barakla Tsipi Livnini "bu seçkini unutmağa" çağırıb və bildirib ki, "tarix onları bəşəriyyət tarixində belə qara iz qoyduqları üçün cəzalandıracaq".
Yanvarın 1-dən etibarən BMT Təhlükəsizlik Şurasının assosiativ olan Ankaranın mövqeyi qurumun Nyu-Yorkdakı mənzil qərargahında Qəzza zolağındakı vəziyyətlə bağlı aparılan müzakirələrdə də öz rolunu oynayıb.
Yeri gəlmişkən, BMT baş katibinin insan haqları üzrə nümayəndəsi Riçard Falkın məsələyə dair mövqeyi ciddi rezonans doğurub. İtaliyanın "La Stampa" nəşrinə müsahibəsində o, BMT-nin mandatına baxmayaraq, İsrailin onu münaqişə zonasına buraxmadığını bəyan edib. Falkın sözlərinə görə, İsrail onsuz da uzun illərdir sərt embarqolar şəraitində yaşayan silahsız Fələstin xalqına qarşı müasir silahlardan istifadə ilə təcavüz siyasəti həyata keçirir. BMT rəsmisi hesab edir ki, söhbət heç də HƏMAS və ona aid silahlı birləşmələrin İsrail ərazilərini atəşə tutmasından getmir. "Əsas məsələ İsrailin bu faktordan istifadə edərək, dinc əhali arasında kütləvi qırğınlara səbəb olan hərbi əməliyyatlar həyata keçirməsindədir",- deyə Baş katibin nümayəndəsi qeyd edib.
BMT TŞ-də bir neçə gün davam edən müzakirələrdə isə Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə bağlı vahid mövqe nümayiş etdirmək mümkün olmayıb. Təhlükəsizlik Şurası üzvlərinin əksəriyyəti bu qənaətdədirlər ki, mümkün qədər tez bir zamanda bölgədə hərbi əməliyyatlar dayandırılmalı, Qəzzada humanitar situasiyanın yaxşılaşdırılması üçün səylər əsirgənməməli, sülh danışıqlarının bərpasına çalışılmalıdır. Lakin bu məsələləri nəzərdə tutan qətnamənin qəbuluna İsraildən Qəzzada atəşi dayandırmağı tələb etməyən yeganə fövqəldövlət - ABŞ mane olub.
Qeyd edək ki, Vaşinqtonun tələbi HƏMAS-a ünvanlanıb və qruplaşmadan İsrail ərazilərinə raket zərbələrinin endirilməsinə son qoyulması tələb olunub.
BMT baş katibi Pan Gi Munun sözləri ilə desək, TŞ yalnız yanvarın 8-də "dünya ictimaiyyətinin vahid mövqeyini ortaya qoya bilib". Qəbul edilmiş 1860 saylı qətnamə "tərəflərdən atəşin təcili, davamlı şəkildə dayandırılmasını, İsrail qüvvələrinin Qəzzadan çıxarılmasını" tələb edir.
Sənəddə o da bildirilir ki, Qəzza zolağının bütün ərazisinə humanitar yardımın maneəsiz çatdırılmasına imkan yaradılmalıdır. Qətnamə "dinc sakinlərə qarşı yönəlmiş bütün zorakılıq və amansızlığı, həmçinin terrorun istənilən formasını" pisləyir. Sənədin qəbulu ilə əlaqədar keçirilən səsvermədə Təhlükəsizlik Şurasının 14 üzvü ona "hə" deyib, yalnız ABŞ bitərəf qalıb. Bu isə Avropanın və ərəb dünyasının aparıcı dövlətlərinin razılaşdırdıqları sənədin qəbulu üçün kifayət edib.
Qeyd edək ki, BMT-dəki müzakirələrlə eyni vaxtda Yaxın Şərqdə müharibənin dayandırılması üçün birtərəfli səylər də davam etdirilib. Lakin İsrail Avropa İttifaqının atəşkəs razılaşmasından sonra Qəzza zolağında beynəlxalq missiyanın yerləşdirilməsi təşəbbüsünü, həmçinin Rusiyanın atəşkəs haqda razılaşmaya nail olmaq üçün HƏMAS-la danışıqlarda vasitəçilik etmək təklifini rədd edib.
Növbəti dəfə münaqişə tərəfləri arasında ən azı müəyyən dərəcədə əmin-amanlıq yaratmaq istiqamətində qeyri-adi diplomatik istedadını nümayiş etdirən Fransa prezidenti Nikolə Sarkozi nisbətən çox şeyə nail olub. Sülhməramlı səfərlə Yaxın Şərqə yollanan Sarkozi HƏMAS-ı ciddi tənqid edib. O bildirib ki, bu qruplaşmanın yəhudi dövlətinin ərazisinə raket zərbələri endirməsi "qəbuledilməz təxribat"dır.
Bununla yanaşı, Fransa lideri İsrail tərəfinin addımlarına da sərt münasibət bildirib. Onun fikrincə, Təl-Əvivin fəaliyyəti "bizi sülhdən uzaqlaşdırır və Qəzza xalqına yardımların göstərilməsinə çətinlik yaradır".
Sülh planı - suda boğulan üçün saman çöpü
Misirin Şarm-əl-Şeyx şəhərində Nikolə Sarkozi misirli həmkarı Hüsnü Mübarəklə də danışıqlar aparıb. İki lider Qəzza zolağında atəşkəsə nail olunması üçün konkret plan ortaya qoyublar. Qeyd etmək lazımdır ki, rəsmi Qahirə də münaqişənin qızışmasında hər iki tərəfin günahkar olduğunu bəyan edib. Misirin xarici işlər naziri Əhməd Əbu Qeyt HƏMAS-ı tənqid edib, hərəkatı "Qəzzada müharibəyə başlanması üçün yaxşı şərait yaratmaqda" günahlandırıb. Bununla yanaşı, o, İsraili "fələstinlilərə qeyri-proporsional zərbə endirməkdə" də ittiham edib.
Fransa-Misir planı bölgədə sülhə nail olunması üçün 3 mərhələni nəzərdə tutur. İlkin mərhələdə İsrail və Fələstin qruplaşmaları atəşi dayandırmalı və beynəlxalq vasitəçilərə, ilk növbədə, Misirə uzunmüddətli sülhə nail olunması məqsədi ilə növbəti addımların mü-əyyənləşdirilməsi üçün vaxt verməlidirlər. Bu mərhələdə Qəzza zolağına sərbəst şəkildə humanitar yardımların daşınması da nəzərdə tutulub.
İkinci mərhələdə Misir İsrail və Fələstin təmsilçilərini danışıqlara dəvət etməlidir. Görüşdə tərəflərdən hər hansının barışığı özbaşına pozmasına imkan verməyən razılaşma əldə olunmalıdır. Söhbət İsrail ilə Qəzza zolağı arasında sərhədin mühafizəsindən, nəzarət-buraxılış məntəqələrinin açılmasından və Qəzzaya Təl-Əviv tərəfindən tətbiq olunan blokadanın aradan qaldırılmasından da gedir.
Nəhayət, üçüncü mərhələ daha bir görüşün keçirilməsini nəzərdə tutur. Həmin danışıqlara Fələstin administrasiyası ilə yanaşı, muxtariyyətin bütün qrup-laşmalarının təmsilçilərinin də dəvət olunması vacib hesab olunur.
Qeyd edək ki, Mübarək-Sarkozi planı, ABŞ da daxil olmaqla, bütün aparıcı dövlətlər tərəfindən dəstəklənib. İsrail hökuməti isə Fransa və Misir prezidentlərinin səylərini dəstəkləyən bəyanatla çıxış etsə də, sülh planının birmənalı şəkildə dəstəkləndiyini göstərən fikir söyləməyib. Ehud Olmertin mətbuat katibi Mark Regyev bildirib ki, "davamlı barışıq İsrail ərazisinin Qəzzadan atəşə tutulmasının tam aradan qaldırılması və HƏMAS-ın hərbi təchizatının qarşısının effektiv şəkildə alınmasına əsaslanmalıdır".
Ümumiyyətlə, İsrail rəhbərliyində Qəzza zolağında hərbi əməliyyatların daha da genişləndirilməsinə tərəfdar olanların mövqeləri daha möhkəmdir. Çox güman ki, Təl-Əviv prinsipcə müxtəlif sülh təşəbbüslərini bəyənməklə yanaşı, HƏMAS üçün qəbulolunmaz tələblər irəli sürəcək. Burada isə məqsəd hərəkatın danışıqların aparıla biləcəyi legitim qüvvə kimi qəbul edilməsinə səbəb olacaq razılaşmadan qaçmaqdır.
Fələstinin radikalları isə Mübarək-Sarkozi planına münasibətdə tam fərqli mövqe tutublar. Onlar uzunmüddətli sülhə getmək fikrində olmadıqlarını bildirərək bəyan ediblər ki, yalnız İsrailin real olaraq Qəzzanın blokadasını aradan qaldıracağı halda, 6 aylıq atəşkəsə razılıq verə bilərlər. HƏMAS liderləri İsraillə nəinki sülh, hətta uzun sürəcək atəşkəs razılaşmasını belə ağıllarından keçirmirlər.
Bununla da Fələstin və İsrail "qırğı"larının mövqeləri haradasa üst-üstə düşür və regionda dayanıqlı sülhün bərqərar olunmasını mümkünsüz edir. İsrail və HƏMAS-ın BMT Təhlükəsizlik Şurasının son qətnaməsini rədd etmələri də deyilənlərə daha bir sübutdur. Hər iki tərəf sözügedən sənədin guya onların maraqlarına cavab vermədiyini bildirib. Belə çıxır ki, müharibə bu maraqlara daha uyğun gəlir.
İsraillilərin və HƏMAS-ın barışmaz mövqeyi fonunda Fələstin Milli Administrasiyasının BMT-nin qərarını alqışlayan rəhbəri Mahmud Abbasın fikri fərqlidir. İsraili tənqid edən Abbas eyni zamanda HƏMAS-ı da günahkar sayır. O, hesab edir ki, onun hakimiyyətinə tabe olmaqdan boyun qaçıran HƏMAS Fələstin muxtariyyətinin parçalanmasına səbəb olub. "Biz birbaşa və vasitəçilərin köməkliyi ilə HƏMAS-la əlaqə yaradaraq, onları İsraillə barışığa getməyə razı salmağa çalışsaq da, onlar bundan imtina etdilər. Nəticədə isə yüzlərlə fələstinli həlak oldu",- deyə Mahmud Abbas qeyd edib.
Görünür, digərlərindən fərqli olaraq, Abbas əmindir ki, münaqişənin nə İsrail, nə də Fələstin radikalları üçün perspektivi var. İndiyədək Təl-Əvivin ekstremistlərə qarşı həyata keçirdiyi bütün hərbi əməliyyatlar eyni sonluqla bitib - barışıq. Daim söhbət yalnız əməliyyatların nə qədər davam edəcəyindən, sülhə nail olmağın alternativsiz yolunun danışıqlar olduğunu anlamaq üçün İsrail və Fələstin xalqının nə qədər qurban verməli olmasından gedib.
Yeni müharibə əslində israilliləri və fələstinliləri tezliklə qarşıdurmanı aradan qaldırmaq şansından məhrum etdi. O, ötən il Yaxın Şərq münaqişəsi ilə əlaqədar Annapolisdə keçirilmiş beynəlxalq konfransdan sonra yaranmış müəyyən ümidlərin üzərindən də xətt çəkdi. Bununla da ABŞ administrasiyasının Corc Buşun prezidentlikdən getməsinədək Yaxın Şərq münaqişəsinin aradan qaldırılmasına göstərdiyi cəhdlər də iflasa uğradı.
İsrail və Fələstinin radikal qruplaşmalarının liderlərində isə onların iztirab çəkən xalqlarının gözlədiyi sülhə nail olmaq istiqamətində irəliləmək üçün nə iradələri, nə də siyasi ustalıqları çatdı.

THE HOLY LAND IN THE CRUCIBLE OF WAR
The uncompromising positions of Israel and Palestinian factions hinder the search for a lasting peace in the Middle East
The Middle East has exploded again. Israel has been conducting military operation "Cast Lead" in the Gaza Strip for almost 20 days. The uncompromising positions of the conflicting sides - Tel Aviv and the radical Palestinian movement Hamas - overshadow prospects for peace in this most unstable region of the planet.
Fatal lead
Referring to continuing strikes against Israeli territory, Ehud Olmert's government launched a large-scale operation in the Gaza Strip on 27 December. After a week of air strikes, the Israeli Defence Forces (Tsahal) began the ground phase of the operation. The Israeli leadership said the purpose of the invasion of Palestine was to seize districts from which militants are firing rockets on the Jewish state and to liquidate Hamas' infrastructure. In an interview with Yedioth Ahronoth, the deputy chief of the Israeli general staff, Dan Harel, clearly stated that the aim is not only to put an end to Hamas air strikes, but also to destroy the political apparatus of the movement which rules the Gaza Strip and which Israel considers to be a terrorist organization. Meanwhile, every day of the war claims the lives of civilians, including women, children and elderly people. Since the beginning of the Israeli operation, 800 Palestinians have already been killed, including 257 children, according to the Palestinian side. Israeli air strikes on UN-run schools in the Jabalia camp and in Gaza City, which were being used as civilian bomb shelters, had terrible consequences. These military actions, which claimed the lives of dozens of civilians, including children, were condemned by most of the international community. UN Secretary-General Ban Ki-moon called the Israeli air strikes "absolutely unacceptable", since attacks on facilities being used as civilian shelters are banned by international humanitarian law.
Hostilities in the Middle East are expanding. On the 10th day of the war, Israel opened fire on Lebanon, justifying its action by the need to respond to air strikes on Israel from Lebanese territory. The only positive factor is the Israeli government's agreement to allow humanitarian aid for the local population to enter the Gaza Strip. Moreover, the civilian population of Palestine, which lives under a deadly blockade, was given a chance to leave dangerous areas. In order to open a humanitarian corridor, Tsahal suspended military operations from 1300 to 1600 every day. The Israeli army command said it was ready to observe the three-hour truce every day as long as not a single rocket was fired at Israel from Hamas-controlled territory. The leadership of the radical movement, for its part, promised not to fire rockets at Israeli territory during the hours when Tsakhal suspends its military operations in the Gaza Strip.
The decision to open a humanitarian corridor marked, in essence, the end of the second phase of Operation Cast Lead. The Israeli government is to decide: whether to continue the offensive, despite the unpredictable consequences of expanding hostilities, or to give up its plans to finish Hamas off and open negotiations following the appeals of the international community to stop the military operation.
The world community expresses a common will
Almost all states condemned the new war in the Middle East. Even Turkey, one of the few Muslim states to maintain friendly relations with the Jewish state and considered to be a strategic partner, condemned Israel's actions decisively. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said that "the use of disproportionate measures by Israel have caused a human crisis in the region". He even suspected the Israeli government of launching the military operation in order to boost its authority ahead of parliamentary elections scheduled for February. In this regard, the Turkish prime minister called on the Israeli defence minister and foreign minister, Ehud Barak and Tsipi Livni, "to forget about these elections, because history will punish them for the black stain they will leave on the history of mankind". The position of Turkey, which became a non-permanent member of the UN Security Council on 1 January, played a role in discussions about the situation in the Gaza Strip at UN headquarters in New York.
Incidentally, the position taken by the UN Secretary-General's Special Representative on Human Rights, Richard Falk, had great repercussions. In an interview with Italy's La Stampa, he expressed his protest that the Israeli authorities did not let him into the conflict zone despite his UN mandate. According to Falk, the Jewish state has launched aggression with modern weapons against an unarmed Palestinian population which has been living under a tough embargo for a long time. According to the UN official, the matter is not that Hamas and terrorist elements under its control which have infiltrated the Gaza Strip are continuing to shell Israeli territory. The matter is that Israel used this factor in order to carry out military strikes which cased a great number of civilian casualties.
The UN Security Council failed to come up with a single position on the situation in the Middle East. Most Security Council members agreed that it was necessary to secure a cease-fire as soon as possible, to improve the humanitarian situation in Gaza and to make every effort to resume peace talks. However, the US delegation opposed the adoption of a resolution. The United States was the only country that did not urge Israel to stop air strikes on Gaza. The White House administration only urged Israel to avoid casualties among the civilian population while liquidating militants in Gaza and demanded that the Hamas movement stop its air strikes on Israeli territory.
Only on 8 January did the UN Security Council manage, as Ban Ki-moon said, to present "the single will of the world community". Resolution 1860 "requires an immediate and steady cease-fire that leads to the full withdrawal of Israeli forces from Gaza". The resolution also noted the need to ensure the unhindered delivery of humanitarian aid to the entire territory of the Gaza Strip and condemned "all cases of violence and brutality against civilians and all acts of terrorism". During the vote, 14 members of the Security Council voted for the resolution, while the US delegation abstained, which made it possible to pass the draft resolution which was approved by the leading countries of Europe and the Arab world.
At the same time as the UN consultations, unilateral efforts were also made to put an end to the hostilities in the Middle East. However, the Israeli authorities rejected the European Union's initiative to place international observers in the Gaza Strip after the cease-fire, as well as Russia's proposal to mediate contacts with the Palestinian movement Hamas in order to secure an agreement to end hostilities.
French President Nicolas Sarkozy was much more successful as he demonstrated his outstanding diplomatic skills once again by partially pacifying the conflicting sides. But before his peacekeeping mission to the Middle East, Sarkozy condemned the position of Hamas, because continuing rocket attacks on Israeli territory by its militants had become "an unacceptable provocation", just like the actions of the Israeli side, "because they only serve to keep us away from peace and make it difficult to help the people of Gaza".
A peace plan as the last chance
In Sharm El-Sheikh, Egypt, Nicolas Sarkozy held negotiations with Egyptian President Hosni Mubarak. The two leaders presented a specific plan to end the hostilities in the Gaza Strip. It must be noted that Cairo also placed responsibility for the new war on both sides. Egyptian Foreign Minister Ahmad Abu Gheyt condemned Hamas and the air strikes on Israeli cities, which had given Israel "a wonderful chance to begin a military operation in Gaza" and accused Israel of "carrying out disproportionate strikes against the Palestinians".
The French-Egyptian plan provides for three phases to achieve peace. In the first phase, Israel and Palestinian organizations should cease firing and give international mediators, first of all Egypt, a chance to come up with further measures to secure a lasting peace. In this period, humanitarian aid will be freely delivered to the Gaza Strip. During the second phase, Egypt will invite Israeli and Palestinian representatives to a meeting to seek agreements that will not allow either side to disrupt the truce. There are questions of protecting the border between Israel and the Gaza Strip, opening checkpoints and lifting the blockade of the sector by Tel Aviv. In the third phase, another meeting will be held to which representatives of all Palestinian factions will be invited, together with the Palestinian Authority administration.
The Mubarak-Sarkozy plan was supported by all leading states, including the US government. The Israeli government issued a statement welcoming the efforts of the presidents of Egypt and France, but did not unreservedly approve the peace plan. The press secretary of the Israeli Prime Minister, Mark Regev, pointed out that "a lasting truce should be based on the total absence of attacks on Israel from Gaza and on the effective blocking of military supplies to the Hamas movement". It is clear that those who support a further expansion of hostilities in Gaza Strip hold strong positions in the Israeli leadership. It is most likely that Tel Aviv, although it approves various peace initiatives, will put forward demands that are unacceptable to Hamas in order to avoid concluding agreements which may legitimize a terrorist organization as a force to be spoken to.
In turn, Palestinian radicals said in response to the Mubarak-Sarkozy plan that they do not accept a lasting truce and suggested limiting it to six months, on condition that Israel really lifts the blockade of Gaza. The leaders of Hamas cannot imagine a lasting truce, never mind peace, with Israel.
In this way, the positions of Palestinian and Israeli "hawks" coincide, making it impossible to achieve a lasting peace in the region. This is proved by the refusal of both Israel and Hamas to follow the terms of the latest UN Security Council resolution, because they do not meet their interests. It turns out that war suits them much better.
Against the background of the uncompromising Israelis and Hamas, the policy of the leader of the Palestinian Authority, Mahmud Abbas, who approved the UN resolution, stands apart. Condemning Israel's actions, he also condemned Hamas, which is to blame for the split in the Palestinian Authority and which refuses to obey its official leadership. "We contacted Hamas leaders directly and through mediators in order to persuade them to resume the truce with Israel, but they refused. This has claimed hundreds of Palestinian lives," Mahmud Abbas admitted. He probably understands better than anyone else that the current escalation of the conflict holds no prospects for Israel or for Palestinian radicals. All previous military operations by Tel Aviv against extremists have ended the same way - in a truce. The only question is how long it will last and, most importantly, how many casualties the Jewish and Palestinian people will have to suffer in order to realize that there is no alternative to peaceful dialogue as the way to achieve peace in the Holy Land.
In essence, the new war deprived the Israelis and Palestinians of a chance to solve the confrontation as soon as possible. It also dashed the hopes that arose after last year's international conference in Annapolis. Thus the efforts of the US administration, which was trying to solve the Arab-Israeli conflict before George Bush's departure from the White House, suffered a setback. The leaders of Israel and the radical organizations of Palestine had neither the will nor sufficient political skill to bring forward the peaceful end to the conflict for which their long-suffering people have waited so long.