Sığortaçıları öhdəliklərini məsuliyyətlə yerinə yetirməyə çağırırlar, onlar isə vergi rejimindən narazılıq edir
Son aylar milli valyutanın nəzərəçarpan tərəddüdü Azərbaycan iqtisadiyyatının, demək olar ki, bütün sahələrində, xüsusilə maliyyə sektorunun "dəyərlərinin yenidən qiymətləndirilməsinə" səbəb olub. Bazarda paylarını itirməmək üçün bu sahənin subyektləri indən sonra daha çox səy göstərməli olacaqlar. Problemlərin onsuz da çox olduğu zamanda bunu etmək daha da çətindir.
Son zamanlar əhalinin sığortaçılarla bağlı şikayətləri artıb. Bununla bağlı, hətta xüsusi komissiya da yaradılıb. Bunlarla yanaşı, sığortaçıların vergi rejimi ilə əlaqədar müəyyən tələbləri var. Mövcud problemlərin kənarlaşdırılması yolları və biznesin effektivliyinin yüksəldilməsi üçün imkanlar Sığorta Agentlərinin III Milli Forumunda müzakirə edilib.
Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəisi Namiq Xəlilovun təminatlarına əsasən, manatın devalvasiyası Azərbaycanda sığorta şirkətlərinin maliyyə sabitliyinə təsir etməyib və onların xidmətlərinin bahalaşmasına gətirib çıxarmayıb. "Şirkətlərin öhdəlikləri, ehtiyatları, ödənişləri, aktivləri manatladır. Ona görə də devalvasiya bu şirkətlər üçün valyuta riskləri yaratmadı", - deyə N. Xəlilov bildirib.
Bununla yanaşı, yaranmış vəziyyətin milli valyuta ilə sığorta bazarına dolayı təsirindən söhbət gedirsə, o zaman əlbəttə ki, bu, var. Devalvasiya şərtlərində əhalinin "qənaət" rejiminə keçidə və məcburi olmayan xərclərin azaldılmasına üstünlük verəcəyini nəzərə alsaq, tamamilə məntiqlidir ki, könüllü sığorta xidmətləri sferası xeyli müştəri itirmək riski ilə üzbəüzdür. Bununla bağlı biznesin əhali arasında daha da populyarlaşması üçün tədbirlər görülməsi zəruridir. Forumda əsas mövzu əhalinin sığortaçıların işindən narazılığı idi.
Maliyyə Nazirliyi Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəis müavini Müşfiq İsrafilov bildirib ki, çalışdığı qurum sığorta ödənişlərinin ödənilməməsi ilə bağlı xüsusi komissiya yaradıb. Məsələ burasındadır ki, Prezident Administrasiyasından daxil olan məktubda qeyd edilir ki, sığorta ödənişlərinin ödənilməməsi ilə bağlı əhalidən aldıqları şikayətlərin sayı artıb. M. İsrafilovun sözlərinə görə, ərizə və şikayətlərin ancaq 20%-i əsaslı hesab edilib. Lakin bundan sonra onlar yaradılan komissiya tərəfindən daha diqqətlə yoxlanılacaq və arzu edən hər kəs sığortaçıların fəaliyyəti ilə bağlı şikayətlərini ifadə və ya onların işinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı öz təkliflərini təqdim edə bilərlər. "2013-cü ildə Dövlət xidmətinin müdaxiləsindən sonra 700 min manat, 2014-cü ildə 500 min manatdan çox məbləğdə sığorta ödənişi təmin edilib", - deyə məlumat verən rəis müavini qeyd edib ki, bu məsələ hazırda Maliyyə Nazirliyi və Prezident Administrasiyasının nəzarətindədir.
Sığorta agentlərinin işindən dövlət xidmətinin də müəyyən narazılığı var. Məsələn, götürsək ki, Azərbaycanda 900-dən çox sığorta agenti qeydiyyatdan keçib. Lakin onların bəziləri faktiki olaraq fəaliyyət göstərmir və ya işlərini dayandırıblar. Buna baxmayaraq, onlar fəaliyyətlərinin dayanması haqda Dövlət Xidmətinə ərizə təqdim etməyə vaxt tapmırlar.
Statistikaya görə, Azərbaycanda sığorta agentlərinin sayı 2001-ci ildən 2009-cu ilə qədər 5 dəfə 2014-cü ildə 950-yə qədər artıb (60-ı hüquqi şəxslərdir, qalan 890 fiziki). Lakin əslində, onların sayı xeyli azdır. "Sığorta agentləri hər rüb fəaliyyətləri haqda hesabat verməlidirlər. Lakin təəssüf ki, hamısı bunu etmir. Bugünə qədər ancaq 800 sığorta agenti 2014-cü ilin üçüncü və dördüncü rüblərinin nəticələrinə dair hesabatlarını təqidm ediblər. Lakin 100-dən çoxu bunu hələ də etməyib", - deyə M. İsrafilov bildirib. Bu və digər çatışmazlıqlar Dövlət Xidmətini 46 sığorta agentinin lisenziyasını geri almağa sövq etdi. 10 sığorta agenti özü fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı müraciət edib, 81-nin isə fəaliyyəti 6 aylıq dayandırılıb.
Öz növbəsində DSNX-nin lisenziyqlaşdırma, ərizə və şikayətlərə baxılma şöbəsinin müdiri Mahir Abdullayev sığorta agentlərini öz öhdəliklərini yerinə yetirərkən ehtiyatlı olmağa çağırıb. Məlum olub ki, elə hallar olur ki, lisenziyası alınan sığorta agentləri fəaliyyətlərini onun adından davam edir və anlamır ki, sığorta halı zamanı o da müştəriyə sığorta ödənişi etmək üçün öhdəlik daşıyır. "Sığorta agentləri şirkətləri bağlanan müqavilələr haqda məlumatlandırmalı, habelə müştərilərə sığorta təminatı şərtlərini izah etməlidirlər. Elə hallarla rastlaşmışıq ki, sığorta agenti müştərini əmin edib ki, onu bütün hallardan sığortalayıb. Hərçənd müqavilələrdə yalnışlıq və konkret siyahı var idi. Bu cür anlaşılmazlığın və narazılığın olmaması üçün ətraflı məlumat verilməlidir", - deyə M.Abdullayev qeyd edib.
Həmçinin Maliyyə Nazirliyinin nümayəndəsi qanunvericiliyə zidd olaraq, sığorta agentlərinin öz qohumlarına sığorta şəhadətnamələrini satdığı hallarını qeyd edib və xatırladıb ki, bu pozuntular təkcə inzibati cərimələrlə deyil, həmçinin cinayət məsuliyyəti ilə cəzalandırılır. Sığorta agentlərinin fəaliyyətində əsas problemlərdən biri də onların sığortanın icbari növü üzrə komissiyon mükafatları ilə bağlı məsələ qalmaqda davam edir. "İcbari növlər üzrə mükafatların məbləği sərt şəkildə məhdudlaşdırılıb, lakin bəzi şirkətlər agentlərini daha iri mükafatlarla şirnikləndirməyə davam edirlər", - deyə M. Abdullayev bildirib.
Əhaliyə gəldikdə isə burada əsas narazılıq sığorta təminatının məbləği haqda səhv məlumatla bağla şikayətlərə əsaslanır. "Əvvəllər müştərilər şirktlər tərəfindən sığorta ödənişlərinin ödənilməməsinə görə şikayət edirdilərsə, indi onun məbləğindən narazıdırlar. Daha doğrusu, demək olar ki, müəyyən keyfiyyət dəyişiklikləri müşahidə edilir", - deyə əsasən N. Xəlilov qeyd edib.
O, həmçinin əlavə edib ki, dünya təcrübəsində müştərilərin tamamilə sığortaçıların işindən razı qaldıqları ölkə yoxdur. Narazılığı minimuma endirmək üçün sığortanın inkişafına dair üçillik tədbirlər planına, bu məsələyə cavabdeh olan hər bir şirkətdə ayrı şəxslərin olmasını nəzərdə tutan şikayətlərin baxılması hissəsi üzrə qanunvericilikdə dəyişikliklərin edilməsinə dair bəndlər daxildir. "Hər bir şirkət müştərilərin problemlərinə daha diqqətlə yanaşarsa, şikayətlərin sayı azalacaq, keyfiyyəti isə yüksələcək", - deyə N.Xəlilov yekunlaşdırıb.
Bu arada sığorta agentlərinin də dövlət strukturlarına qarşı iddiaları var. Onların narazılığı əsasən ondan ibarətdir ki, Vergilər Nazirliyi onlardan sadələşdirilmiş 4%-lik vergi əvəzinə, 20%-lıq ödəniş tələb edir. Nazirlik hesab edir ki, sığorta agentləri sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğuldurlar. Ona görə də gəlirlərindən vergi verməlidirlər. Forumun gedişində sığorta agentləri Dövlət Xidməti və Sığortaçılar Assosiasiyasından bu məsələnin həllində onlara yardım etmələrini istədilər.
Vergilər Nazirliyinin cavabı özünü gözlətmədi. "Azərbaycanda sığorta agentləri və brokerlər 20% həcmində gəlir vergisinə cəlb edilməlidirlər. Belə ki, onların fəaliyyəti, sığorta və təkrarsığorta şirkətləri kimi sahibkarlıq hesab edilir", - deyə maliyyə idarəsində bildirilib. Məlum olub ki, sığorta və təkrarsığorta, habelə sığorta vasitəçiləri bazarın peşəkar iştirakçılarıdırlar və onların fəaliyyəti üçün xüsusi icazə (lisenziya) tələb olunur. Bu da onları sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi olmaq hüququndan məhrum edir. Bununla yanaşı, sığorta bazarı iştirakçıları ƏDV ödənişindən azad edilmək güzəştini saxlamaqda davam edirlər.
Bir sözlə, çoxsaylı tənqidi iradlara baxmayaraq, bazar inkişaf edir, durğunluq yoxdur. Bu isə sonuncu mənfi məqamlar - istər xarici, istərsə də daxili - nəzərə alınmaqla, tamamilə müsbət amildir. Səhvlərdən isə necə deyərlər, ancaq öyrənirsən...

Страховщиков призвали к ответственному исполнению своих обязательств, а они недовольны налоговым режимом
Заметные колебания национальной валюты за последние месяцы вызвали "переоценку ценностей" практически во всех сферах экономики Азербайджана, тем более касающихся финансового сектора. Для того чтобы не потерять свою долю на рынке, субъектам этой отрасли отныне придется прикладывать больше усилий. Тем труднее это сделать, если проблем и так хватает.
За последнее время заметно возросло количество жалоб населения на страховщиков, в связи с чем даже создана специальная комиссия. Вместе с тем у самих страховщиков также имеются определенные претензии относительно режима налогообложения. Пути устранения имеющихся проблем и возможности для повышения эффективности бизнеса обсуждались на III Национальном форуме страховых агентов.
По заверениям главы Государственной службы страхового надзора Минфина Намига Халилова, девальвация маната не повлияла на финансовую стабильность страховых компаний в Азербайджане и не привела к удорожанию их услуг. "Обязательства, выплаты, резервы, активы страховых компаний - в манатах. Поэтому девальвация не создала валютные риски для этих компаний", - сказал Н.Халилов.
Вместе с тем, если речь идет о косвенном влиянии сложившейся ситуации с нацвалютой на страховой рынок, то оно, конечно же, имеет место быть. Учитывая, что в условиях девальвации население предпочитает перейти на режим "экономии" и сокращения необязательных затрат, вполне логично, что сфера добровольных страховых услуг рискует потерять немалое количество клиентов. В связи с чем необходимо предпринять меры для еще большей популяризации бизнеса среди населения.
Особой темой на форуме было недовольство населения работой страховщиков.
Так, замглавы госслужбы Мушфиг Исрафилов заявил, что Госслужба по страховому надзору Минфина создала комиссию по изучению случаев уклонения страховщиков от выплат страхователям. Дело в том, что из администрации президента поступило письмо, в котором отмечается увеличение числа жалоб от населения на то, что они не получили полагающиеся им страховые выплаты. По словам М.Исрафилова, в целом лишь до 20% жалоб являются обоснованными, однако отныне они будут более внимательно рассматриваться созданной комиссией, и любой желающий сможет выразить жалобу в связи с деятельностью страховщиков или представить свои предложения по улучшению их работы. "В 2013 году после вмешательства госслужбы была обеспечена выплата возмещений в размере 700 тыс. манатов, в 2014 году - на сумму более 500 тыс. манатов", - добавил он, подчеркнув, что данный вопрос в настоящее время находится под контролем Минфина и администрации президента.
Определенное недовольство работой страховых агентов имеется и у самой госслужбы. Взять хотя бы тот факт, что хотя в Азербайджане зарегистрировано более 900 страховых агентов, некоторые из них фактически бездействуют или же приостановили работу. При этом они не удосуживаются предоставить заявления в Госстрахнадзор о прекращении своей деятельности.
По статистике получается, что число страховых агентов в Азербайджане выросло почти в 5 раз - с 201 в 2009-м до 950 в 2014 году (60 являются юридическими лицами, остальные 890 - физическими). Однако на деле их число существенно ниже. "Страховые агенты ежеквартально должны представлять отчет о своей деятельности. Но, к сожалению, так делают не все. На сегодняшний день только около 800 страховых агентов представили отчет по итогам третьего и четвертого кварталов 2014 года, но более 100 - еще этого не сделали", - сказал М.Исрафилов.
Эти и другие недостатки сподвигли госслужбу отозвать лицензию 46 страховых агентов, 10 страховых агентов сами обратились в связи прекращением своей деятельности, а у 81 - лицензия приостановлена на 6 месяцев.
В свою очередь начальник отдела лицензирования, рассмотрения заявлений и жалоб Госслужбы страхового надзора Махир Абдуллаев призвал страховых агентов соблюдать осторожность при выполнении своих обязательств. Как выяснилось, имеются случаи, когда агент страховой компании, у которой отозвана лицензия, продолжает предоставлять услуги от ее имени, не осознавая, что он также несет ответственность за выплаты клиенту при страховом случае. "Страховые агенты обязаны информировать компании о заключенных договорах, а также разъяснять клиентам условия страхового обеспечения. Мы сталкивались с ситуацией, когда страховой агент заверял клиента, что страхует от всех случаев, хотя в договорах были оговорки и конкретный перечень. Чтобы не было подобных недоразумений и недовольств, должна предоставляться подробная информация", - отметил М.Абдуллаев.
Также представитель Минфина отметил случаи, когда в противовес законодательству страховые агенты продавали страховые свидетельства своим родственникам, напомнив, что подобные нарушения караются не только административными штрафами, но и уголовной ответственностью.
Еще одной из основных проблем в деятельности страховых агентов продолжает оставаться вопрос с комиссионными вознаграждениями их по обязательным видам страхования. "Сумма вознаграждений по обязательным видам строго лимитирована, но некоторые компании продолжают поощрять агентов более крупными вознаграждениями", - сказал М.Абдуллаев.
Что касается населения, то здесь основная часть недовольств страховщиками базируется на жалобах по поводу неправильной информации о сумме страхового обеспечения. "Если раньше клиенты жаловались на отказ от выплаты страхового возмещения со стороны компаний, то теперь недовольны ее суммой. То есть, можно сказать, что наблюдаются определенные качественные изменения", - отметил, в частности, Н.Халилов. Он также добавил, что в мировой практике нет страны, в которой клиенты были бы полностью довольны работой страховщиков. Чтобы свести недовольство к минимуму, в трехлетний план мероприятий по развитию страхования включены пункты по внесению изменений в законодательство по части рассмотрения жалоб, подразумевающие наличие отдельных лиц в каждой компании, ответственных за этот вопрос. "Если каждая компания станет более внимательно относиться к проблемам клиентов, количество жалоб сократится, а качество услуг повысится", - заключил Н.Халилов.
Между тем у самих страховых агентов также есть претензии к госструктурам. Недовольны они, в частности, тем, что Министерство налогов требует от них уплаты 20-процентного подоходного налога вместо 4-процентного упрощенного - министерство считает, что страховые агенты занимаются предпринимательской деятельностью, поэтому должны платить налог с доходов. В ходе форума страховые агенты попросили госслужбу и Ассоциацию страховщиков страны помочь им решить этот вопрос. И ответ Минналогов не заставил себя долго ждать. "Страховые агенты и брокеры в Азербайджане должны быть привлечены к уплате подоходного налога в размере 20%, так как их деятельность считается предпринимательской, так же как и деятельность страховых и перестраховочных компаний", - заявили в фискальном ведомстве. Выяснилось, что страховые и перестраховочные компании, а также страховые посредники (страховые агенты и брокеры) являются профессиональными участниками рынка, и для их деятельности требуется специальное разрешение (лицензия), что лишает их права стать плательщиком упрощенного налога. Вместе с тем участники страхового рынка продолжают удерживать за собой льготу по освобождению от уплаты НДС.
Словом, несмотря на множество критических замечаний, рынок развивается, застоя нет, что уже вполне положительный фактор с учетом последних негативных моментов - как внешних, так и внутренних. А на ошибках, как говорится, только учатся…