Sığortaçıları öhdəliklərini məsuliyyətlə yerinə yetirməyə çağırırlar, onlar isə vergi rejimindən narazılıq edir
Son aylar milli valyutanın nəzərəçarpan tərəddüdü Azərbaycan iqtisadiyyatının, demək olar ki, bütün sahələrində, xüsusilə maliyyə sektorunun "dəyərlərinin yenidən qiymətləndirilməsinə" səbəb olub. Bazarda paylarını itirməmək üçün bu sahənin subyektləri indən sonra daha çox səy göstərməli olacaqlar. Problemlərin onsuz da çox olduğu zamanda bunu etmək daha da çətindir.
Son zamanlar əhalinin sığortaçılarla bağlı şikayətləri artıb. Bununla bağlı, hətta xüsusi komissiya da yaradılıb. Bunlarla yanaşı, sığortaçıların vergi rejimi ilə əlaqədar müəyyən tələbləri var. Mövcud problemlərin kənarlaşdırılması yolları və biznesin effektivliyinin yüksəldilməsi üçün imkanlar Sığorta Agentlərinin III Milli Forumunda müzakirə edilib.
Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəisi Namiq Xəlilovun təminatlarına əsasən, manatın devalvasiyası Azərbaycanda sığorta şirkətlərinin maliyyə sabitliyinə təsir etməyib və onların xidmətlərinin bahalaşmasına gətirib çıxarmayıb. "Şirkətlərin öhdəlikləri, ehtiyatları, ödənişləri, aktivləri manatladır. Ona görə də devalvasiya bu şirkətlər üçün valyuta riskləri yaratmadı", - deyə N. Xəlilov bildirib.
Bununla yanaşı, yaranmış vəziyyətin milli valyuta ilə sığorta bazarına dolayı təsirindən söhbət gedirsə, o zaman əlbəttə ki, bu, var. Devalvasiya şərtlərində əhalinin "qənaət" rejiminə keçidə və məcburi olmayan xərclərin azaldılmasına üstünlük verəcəyini nəzərə alsaq, tamamilə məntiqlidir ki, könüllü sığorta xidmətləri sferası xeyli müştəri itirmək riski ilə üzbəüzdür. Bununla bağlı biznesin əhali arasında daha da populyarlaşması üçün tədbirlər görülməsi zəruridir. Forumda əsas mövzu əhalinin sığortaçıların işindən narazılığı idi.
Maliyyə Nazirliyi Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəis müavini Müşfiq İsrafilov bildirib ki, çalışdığı qurum sığorta ödənişlərinin ödənilməməsi ilə bağlı xüsusi komissiya yaradıb. Məsələ burasındadır ki, Prezident Administrasiyasından daxil olan məktubda qeyd edilir ki, sığorta ödənişlərinin ödənilməməsi ilə bağlı əhalidən aldıqları şikayətlərin sayı artıb. M. İsrafilovun sözlərinə görə, ərizə və şikayətlərin ancaq 20%-i əsaslı hesab edilib. Lakin bundan sonra onlar yaradılan komissiya tərəfindən daha diqqətlə yoxlanılacaq və arzu edən hər kəs sığortaçıların fəaliyyəti ilə bağlı şikayətlərini ifadə və ya onların işinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı öz təkliflərini təqdim edə bilərlər. "2013-cü ildə Dövlət xidmətinin müdaxiləsindən sonra 700 min manat, 2014-cü ildə 500 min manatdan çox məbləğdə sığorta ödənişi təmin edilib", - deyə məlumat verən rəis müavini qeyd edib ki, bu məsələ hazırda Maliyyə Nazirliyi və Prezident Administrasiyasının nəzarətindədir.
Sığorta agentlərinin işindən dövlət xidmətinin də müəyyən narazılığı var. Məsələn, götürsək ki, Azərbaycanda 900-dən çox sığorta agenti qeydiyyatdan keçib. Lakin onların bəziləri faktiki olaraq fəaliyyət göstərmir və ya işlərini dayandırıblar. Buna baxmayaraq, onlar fəaliyyətlərinin dayanması haqda Dövlət Xidmətinə ərizə təqdim etməyə vaxt tapmırlar.
Statistikaya görə, Azərbaycanda sığorta agentlərinin sayı 2001-ci ildən 2009-cu ilə qədər 5 dəfə 2014-cü ildə 950-yə qədər artıb (60-ı hüquqi şəxslərdir, qalan 890 fiziki). Lakin əslində, onların sayı xeyli azdır. "Sığorta agentləri hər rüb fəaliyyətləri haqda hesabat verməlidirlər. Lakin təəssüf ki, hamısı bunu etmir. Bugünə qədər ancaq 800 sığorta agenti 2014-cü ilin üçüncü və dördüncü rüblərinin nəticələrinə dair hesabatlarını təqidm ediblər. Lakin 100-dən çoxu bunu hələ də etməyib", - deyə M. İsrafilov bildirib. Bu və digər çatışmazlıqlar Dövlət Xidmətini 46 sığorta agentinin lisenziyasını geri almağa sövq etdi. 10 sığorta agenti özü fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı müraciət edib, 81-nin isə fəaliyyəti 6 aylıq dayandırılıb.
Öz növbəsində DSNX-nin lisenziyqlaşdırma, ərizə və şikayətlərə baxılma şöbəsinin müdiri Mahir Abdullayev sığorta agentlərini öz öhdəliklərini yerinə yetirərkən ehtiyatlı olmağa çağırıb. Məlum olub ki, elə hallar olur ki, lisenziyası alınan sığorta agentləri fəaliyyətlərini onun adından davam edir və anlamır ki, sığorta halı zamanı o da müştəriyə sığorta ödənişi etmək üçün öhdəlik daşıyır. "Sığorta agentləri şirkətləri bağlanan müqavilələr haqda məlumatlandırmalı, habelə müştərilərə sığorta təminatı şərtlərini izah etməlidirlər. Elə hallarla rastlaşmışıq ki, sığorta agenti müştərini əmin edib ki, onu bütün hallardan sığortalayıb. Hərçənd müqavilələrdə yalnışlıq və konkret siyahı var idi. Bu cür anlaşılmazlığın və narazılığın olmaması üçün ətraflı məlumat verilməlidir", - deyə M.Abdullayev qeyd edib.
Həmçinin Maliyyə Nazirliyinin nümayəndəsi qanunvericiliyə zidd olaraq, sığorta agentlərinin öz qohumlarına sığorta şəhadətnamələrini satdığı hallarını qeyd edib və xatırladıb ki, bu pozuntular təkcə inzibati cərimələrlə deyil, həmçinin cinayət məsuliyyəti ilə cəzalandırılır. Sığorta agentlərinin fəaliyyətində əsas problemlərdən biri də onların sığortanın icbari növü üzrə komissiyon mükafatları ilə bağlı məsələ qalmaqda davam edir. "İcbari növlər üzrə mükafatların məbləği sərt şəkildə məhdudlaşdırılıb, lakin bəzi şirkətlər agentlərini daha iri mükafatlarla şirnikləndirməyə davam edirlər", - deyə M. Abdullayev bildirib.
Əhaliyə gəldikdə isə burada əsas narazılıq sığorta təminatının məbləği haqda səhv məlumatla bağla şikayətlərə əsaslanır. "Əvvəllər müştərilər şirktlər tərəfindən sığorta ödənişlərinin ödənilməməsinə görə şikayət edirdilərsə, indi onun məbləğindən narazıdırlar. Daha doğrusu, demək olar ki, müəyyən keyfiyyət dəyişiklikləri müşahidə edilir", - deyə əsasən N. Xəlilov qeyd edib.
O, həmçinin əlavə edib ki, dünya təcrübəsində müştərilərin tamamilə sığortaçıların işindən razı qaldıqları ölkə yoxdur. Narazılığı minimuma endirmək üçün sığortanın inkişafına dair üçillik tədbirlər planına, bu məsələyə cavabdeh olan hər bir şirkətdə ayrı şəxslərin olmasını nəzərdə tutan şikayətlərin baxılması hissəsi üzrə qanunvericilikdə dəyişikliklərin edilməsinə dair bəndlər daxildir. "Hər bir şirkət müştərilərin problemlərinə daha diqqətlə yanaşarsa, şikayətlərin sayı azalacaq, keyfiyyəti isə yüksələcək", - deyə N.Xəlilov yekunlaşdırıb.
Bu arada sığorta agentlərinin də dövlət strukturlarına qarşı iddiaları var. Onların narazılığı əsasən ondan ibarətdir ki, Vergilər Nazirliyi onlardan sadələşdirilmiş 4%-lik vergi əvəzinə, 20%-lıq ödəniş tələb edir. Nazirlik hesab edir ki, sığorta agentləri sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğuldurlar. Ona görə də gəlirlərindən vergi verməlidirlər. Forumun gedişində sığorta agentləri Dövlət Xidməti və Sığortaçılar Assosiasiyasından bu məsələnin həllində onlara yardım etmələrini istədilər.
Vergilər Nazirliyinin cavabı özünü gözlətmədi. "Azərbaycanda sığorta agentləri və brokerlər 20% həcmində gəlir vergisinə cəlb edilməlidirlər. Belə ki, onların fəaliyyəti, sığorta və təkrarsığorta şirkətləri kimi sahibkarlıq hesab edilir", - deyə maliyyə idarəsində bildirilib. Məlum olub ki, sığorta və təkrarsığorta, habelə sığorta vasitəçiləri bazarın peşəkar iştirakçılarıdırlar və onların fəaliyyəti üçün xüsusi icazə (lisenziya) tələb olunur. Bu da onları sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi olmaq hüququndan məhrum edir. Bununla yanaşı, sığorta bazarı iştirakçıları ƏDV ödənişindən azad edilmək güzəştini saxlamaqda davam edirlər.
Bir sözlə, çoxsaylı tənqidi iradlara baxmayaraq, bazar inkişaf edir, durğunluq yoxdur. Bu isə sonuncu mənfi məqamlar - istər xarici, istərsə də daxili - nəzərə alınmaqla, tamamilə müsbət amildir. Səhvlərdən isə necə deyərlər, ancaq öyrənirsən...

Insurers have been called upon to honour their commitments in a responsible manner, but they are dissatisfied with the tax regime
The substantial fluctuations in the national currency over the past few months have called for a "reassessment of values" in virtually all spheres of the Azerbaijani economy, especially those affecting the financial sector. From now on, companies will have to exert greater effort if they don't want to lose their share of the market, and they will find it more difficult to do so, given all their problems. The number of complaints by people about insurance companies has increased markedly of late, leading to a special commission being set up. At the same time, the companies themselves also have complaints of their own about the tax regime. Ways of eradicating these problems and improving the effectiveness of the business were discussed at the third National Forum of Insurance Agents.
According to assurances by the head of the State Insurance Supervision Service of the Finance Ministry, Namiq Xalilov, the devaluation of the manat has not affected the financial stability of insurance companies in Azerbaijan and has not led to an increase in the cost of their services. "The liabilities, payments, reserves and assets of insurance companies are calculated in manats, so devaluation has not created currency risks for these companies," Xalilov said.
However, if one is talking about an indirect impact of the current situation with the national currency on the insurance market, then, of course, there is. Bearing in mind the fact that in conditions of devaluation the population prefers to switch to an "economy" regime and curb unnecessary spending, it is perfectly logical that the sphere of voluntary insurance services risks losing a considerable number of clients. In this connection, measures need to be taken to sell the business to the population even more.
A special subject at the forum was the public's dissatisfaction at the work of the insurance companies. Musfiq Israfilov, deputy head of the state service, said that the State Insurance Supervision Service had set up a commission to study cases of insurance companies failing to honour payments to policy holders. A letter had been sent by the President's Administration pointing out the increase in the number of complaints from the public that they had not received the insurance payouts they were entitled to. According to Israfilov, only about 20 per cent of the complaints were reasonable, but from now on they would be closely studied by the commission and anyone would be able to express a complaint about the activities of the insurance companies or submit proposals about improving their work.
"In 2013, following intervention by the state service, reimbursements of 700,000 manats were made, and in 2014 over 500,000 manats," he added, stressing that this question was now under the control of the Finance Ministry and the President's Administration.
The state service itself has also been unhappy about the work of insurance agents. For example, although over 900 insurance agents are registered in Azerbaijan, some of them do virtually nothing or have stopped operating altogether. However, they cannot be bothered to inform the State Insurance Supervision Service that they have stopped operating.
Statistics show that the number of insurance agents in Azerbaijan has increased almost fivefold - from 201 in 2009 to 950 in 2014 (60 are corporate entities and the remaining 890 private individuals). However, in practice their numbers are much lower. "Every quarter insurance agents have to present a report about their activities, but unfortunately not all of them do so. Today, only about 800 insurance agents have presented reports on the third and fourth quarters of 2014, but over 100 have still not done so," Israfilov said.
These and other flaws have prompted the state service to revoke the licences of 46 insurance agents, 10 insurance agents have themselves notified about terminating their activities and 81 have had their licences suspended for 6 months.
For his part, Mahir Abdullayev, head of the department for licensing and examining statements and complaints of the State Insurance Supervision Service, has urged insurance agents to show caution when carrying out their duties as there have been cases of an agent of an insurance company, whose licence has been revoked, continuing to provide services on its behalf, unaware that he also bears responsibility for paying a client for an insurance event. "Insurance agents are obliged to inform the company about any agreements and also to explain to clients the conditions of their insurance. We had one instance where an insurance agent had assured a client that he was insured against all cases, although there were provisos and a specific list in the agreements. To prevent such misunderstandings and complaints detailed information must be provided," Abdullayev noted.
The Finance Ministry spokesman also pointed out cases where, in contradiction to the law, insurance agents sold insurance policies to their relatives, with the reminder that such transgressions are punishable not just by administrative penalties but also criminal responsibility.
Another basic problem in the work of insurance agents remains the question of commission for compulsory types of insurance. "The amount of remuneration for compulsory types of insurance is strictly limited, but some companies continue to encourage their agents with larger commissions," Abdullayev said.
As far as the population is concerned, here the main part of the dissatisfaction at the insurance companies is based on complaints about incorrect information about the amount of the insurance payout. "Whereas in the past clients complained at the companies' refusal to pay the reimbursement, now they are unhappy about the amount. In other words, it could be said that there have been certain qualitative changes," Xalilov noted, among other things. He also added that worldwide there was no country in which clients were completely satisfied with the work of the insurance companies. In order to reduce dissatisfaction to a minimum, the three-year plan of measures to develop insurance includes clauses on introducing changes to the law regarding the consideration of complaints, singling out individuals in each company responsible for this question. "If each company treats clients' problems more carefully the number of complaints will decrease and the quality of services will improve," Xalilov concluded.
Meanwhile, the insurance agents themselves also have complaints about the state structures. They are particularly unhappy about the fact that the Tax Ministry is demanding from them payments of 20-per cent income tax instead of the 4-per cent simplified tax - the ministry believes that insurance agents are engaged in entrepreneurial activity and therefore they should pay tax on their income. During the forum the insurance agents asked the state service and the country's Association of Insurance Companies to help them resolve this question. The Tax Ministry was not long in replying. "Insurance agents and brokers in Azerbaijan should be encouraged to pay income tax of 20 per cent because their activities are regarded as entrepreneurial, just as the activities of insurance and reinsurance companies are," the fiscal department said. It emerged that insurance and reinsurance companies, as well as insurance intermediaries (agents and brokers), are professional participants in the market and special permission (a licence) is required for them, which deprives them of the right to be a simplified tax payer. At the same time, participants in the insurance market continue to retain the benefit of exemption from payment of VAT. In short, despite the number of criticisms, the market is developing and there is no stagnation, which is a very positive factor bearing in mind recent negatives, both external and internal. And one can only learn by one's mistakes, as they say…