BOLİVAR və ÇE GEVARANIN İZİ İLƏ
Planetin müxtəlif yerlərində inteqrasiya prosesləri artıq çoxdan dünya siyasətinin vacib atributlarından birinə çevrilib. Bu, Latın Amerikasında da intensiv şəkil almaqdadır. Özü də buradakı inteqrasiya proseslərində yalnız sözügedən bölgəyə xas inqilabi romantizm ruhu da hiss olunur. Braziliyanın kurort şəhəri olan Kosta-du-Sauipedə Latın Amerikası və Karib hövzəsi ölkələrinin sammitində bu məqam bir daha özünü büruzə verib. Tədbir çərçivəsində 3 regional təşkilat - Rio Qrupu, Cənubi Amerika Ümumi Bazarı (MERKOSUR) və Cənubi Amerika Millətlər İttifaqı (UNASUR) liderləri arasında görüşlər də keçirilib.
Sosialist simalı inteqrasiya
Bu regionda baş verən prosesləri qitənin məşhur qəhrəmanlarından olmuş Simon Bolivarın arzuladığı hamını əhatə edən Amerikaarası inteqrasiyanın başlanğıcı saymaq olar. XIX əsrin əvvəllərində o, ispan əsarətçilərindən azad edilmiş torpaqları vahid dövlətdə birləşdirmək istəyirdi və bu məqsədlə Panamada Qitə Konqresi də çağırmışdı. Lakin Latın Amerikasında hökm sürən separatçı əhval-ruhiyyə onu planlarını reallaşdırmağa qoymadı.
Bolivarın istəyinə çatmaması Latın Amerikasının birləşdirilməsi ideyasını birdəfəlik dəfn etmədi və ötən əsrin ikinci yarısında əfsanəvi Çe Gevaranın simasında baş qaldıran sosialist hərəkatı ilə yenidən özünü göstərdi. O vaxtdan bu məkanda inteqrasiya prosesləri daha çox solçu ideyaları ilə əhatə olunub.
Onilliklərlə davam edən liberal iqtisadi siyasət və "şok terapiyası" Latın Amerikasında yaşayan milyonlarla insanın həyat səviyyəsini nəzərəçarpacaq dərəcədə ağırlaşdırdı. Özü də bu, qitədəki əksər ölkələrin oliqarx elitasının görünməmiş dərəcədə zənginləşməsi fonunda baş verdi. Bununla da son onilliklər ərzində Latın Amerikasının əksər ölkələrində sosialist hərəkatları bərpa olundu və solçu hakimiyyətlər quruldu.
Latın Amerikasının ən aşkar solçu siyasətçisi, təbii ki, region üçün "yeni ideologiya" təklif edən Venesuela lideri Uqo Çavesdir. Hələ 2005-ci ilin yanvarında Braziliyanın Portu-Aleqri şəhərində keçirilmiş Ümumdünya Sosial Forumunda çıxış edən Çaves bu ideologiyanı "XXI əsrin sosializmi" adlandırmışdı. O, öz platformasının cəlbedici olduğunu öz siyasətinin nailiyyətləri ilə əsaslandırmağa çalışır. Söhbət ölkənin neft gəlirlərinin böyük hissəsinin Venesuela əhalisinin maraqlarına xərclənməsindən gedir. Neft dollarları əvvəllər də bu ölkənin iqtisadiyyatının əsasını təşkil edib. Lakin Uqo Çavesin hakimiyyətə gəlməsinədək, demək olar ki, bu vəsaitlərin hamısı oliqarxların və korrupsiyalaşmış məmurların ciblərinə axırdı. Doğrudur, Çavesin ədalətli ictimai səliqə-sahman yaratmağa yönəlmiş səyləri hələ də sistemli xarakter almayıb. Burada mahiyyət etibarı ilə söhbət ölkə resurslarının sosial problemlərin həllinə yönəldilməsini nəzərdə tutan sosialist siyasəti xəttindən gedir. Lakin tam uğura nail olmaq üçün yoxsulluq və aclığın səviyyəsinin real olaraq aşağı salınmasına, elita ilə kütlə arasında hələ də mövcud olan dəhşətli fərqin aradan qaldırılmasına səbəb olacaq fundamental proqramların reallaşdırılması lazımdır. Bunun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, əsasən, siyasi nəzarətin sərtləşdirilməsi zərurətini yaradan inqilabi dəyişikliklər demokratik idarəetmə prinsiplərinə uyğun olsun.
İnkişaf-2008
Latın Amerikası tarixində inteqrasiya proseslərində yeni səhifənin açılması 2008-ci ildə UNASUR-un yaradılması ilə bağlıdır. Təşəbbüskarı Braziliya olan UNASUR layihəsi haqda ilk danışıqlar hələ 8 il əvvəl başlanmışdı. Lakin onun yaradılması haqda müqavilə 2008-ci il mayın 23-də imzalanıb. Braziliyanın paytaxtında təşkil olunmuş imzalanma prosesində sənədi 12 dövlət başçısı imzalayıb. Bunlar Argentina, Boliviya, Braziliya, Venesuela, Qayana, Kolumbiya, Paraqvay, Peru, Surinam, Uruqvay, Çili və Ekvadordur. Həmin vaxt bu yeni regional birliyin əsas məqsədi kimi siyasi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, iqtisadi inteqrasiya, ümumi maraqların qorunması, həmçinin bərabərhüquqlu dünya düzümünün yaradılması üçün qloballaşma prosesindən istifadə olunması göstərilib. Bundan başqa, regionda vahid iqtisadi, valyuta, məhkəmə və parlament sisteminin yaradılmasından da söhbət gedir.
Əlbəttə ki, Latın Amerikasında inteqrasiya prosesləri üçün qitənin əksər əhalisinin danışdığı iki doğma dil - ispan və portuqal dillərinin, həmçinin tarixin ümumi cəhətləri obyektiv əsas sayılır. İqtisadiyyata gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, son iki onillik ərzində Latın Amerikasında inteqrasiyanın iki modeli arasında mübarizə gedib. Birləşmiş Ştatların irəli çəkdiyi bir model Latın Amerikasının ABŞ-ın da daxil olduğu vahid azad ticarət məkanına qoşulmasını nəzərdə tutur. Bu zaman, təbii ki, ABŞ-ın dominantlığı əsas götürülür, çünki bu cür qurumun Ümumdaxili Məhsulunun 70%-i məhz Vaşinqtonun payına düşərdi.
Lakin Braziliya, Argentina, Venesuela, Uruqvay, Çili, Boliviya, Paraqvay və Nikaraquada Vaşinqtonun siyasi və iqtisadi tabeçilik vasitəsi kimi nəzərdə tutulan neoliberal ideologiyasını rədd edən yeni liderlərin hakimiyyətə gəlməsi ilə bu planın reallaşdırılması perspektivi yox olub.
Digər model isə 1991-ci ildə yaradılmış Cənubi Amerika Ümumi Bazarıdır (MERKOSUR). Onun tərkibinə Argentina, Braziliya, Paraqvay, Uruqvay və Venesuela daxildir. ABŞ və Avropa İttifaqı ilə rəqabət qarşılığında qitənin milli iqtisadiyyatlarının birləşməsini nəzərdə tutan MERKOSUR-un struktur bazasında Latın Amerikasında inteqrasiyanın sürətləndirilməsi təklif edilir.
"MERKOSUR-un səsi artıq beynəlxalq forumlarda eşidilir. Artıq biz beynəlxalq böhranın effektlərinin qarşısının alınması üçün təkliflərimizi genişləndirməliyik",- deyə Braziliya prezidenti Lula da Silva Kosta-du-Sauipdə keçirilən sammitin açılışında bildirib.
"İnkişafdan kənarda qalmamalı"
Sammit iştirakçıları dünyada yaşanan iqtisadi böhrana görə məsuliyyəti inkişaf etmiş dövlətlərin üzərinə qoyublar. Latın Amerikası və Karib dənizi hövzəsi ölkələrinin tədbirin sonunda imzaladıqları bəyannamədə bu fikir yer alıb. Sənəddə o da qeyd olunur ki, böhranın nəticələrinin aradan qaldırılması üçün xərcləri də həmin dövlətlər üzərlərinə götürməlidirlər.
Prezidentlər dünyanın enerji bazarında tələblə təklif arasında disbalansın yaranması fonunda region ölkələrinin enerji inteqrasiyası səylərinin artırılmasını da vacib hesab edirlər.
Venesuela prezidenti Uqo Çaves bütünlükdə Latın Amerikası məkanı və Karib dənizi regionunda vahid maliyyə sisteminin yaradılmasını təklif edib. "Biz bu diskussiyalara vaxt itirməməliyik. Əsas valyuta kimi dollara əsaslanmayan, həmçinin Beynəlxalq Valyuta Fondu kimi yad qurumdan asılı olmayan öz sistemimizi yaratmalıyıq",- deyə Çaves qeyd edib.
Bu bəyanatı regional inteqrasiyanın lokomotivi olan Braziliya və Argentinanın prezidentləri də dəstəkləyiblər. Qeyd edək ki, qarşılıqlı hesablaşmalarda dollardan imtina təşəbbüsünü məhz bu ölkələr irəli sürüblər - onlar hesablaşmalarını Braziliya realı və Argentina pesosu ilə həyata keçirirlər.
Bu cür qərarlar Latın Amerikasında təxminən iki yüzillikdir ki, hökm sürən ABŞ hegemonluğunun qarşısının alınması baxımından vacib faktordur. Xüsusilə Kosta-du-Sauipdə keçirilən sammit regionun tarixində ABŞ nümayəndələrinin iştirakı olmadan keçirilən ilk belə əhəmiyyətli forum olub.
"Heç kəs ABŞ və Avropa İttifaqı ilə əlaqələri kəsmək istəmir. Lakin bizim üçün bu münasibətlərdə elə şərtlərin qurulması vacibdir ki, onlar həqiqi, ədalətli və adekvat olsun",- deyə Braziliyanın dövlət başçısı qeyd edib. Onun fikrincə, əks halda Latın Amerikası dövlətləri "daim yoxsul olacaqlar və inkişafdan kənarda qalacaqlar".
Bu mövqedən çıxış edən sammit iştirakçıları regionun hər bir ölkəsinin suveren hüquqlarını müdafiə etmək niyyətlərini ortaya qoyublar, "təhlükə, təcavüz və birtərəfli fəaliyyətdən sığortalanmış öz siyasi sistemlərini qurmaq" fikrində olduqlarını açıqlayıblar. Onlar ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsi, dövlətlərin daxili işlərinə qarışılmaması və beynəlxalq məsələlərə çoxtərəfli yanaşmanın möhkəmləndirilməsi prinsiplərinə də dəstək nümayiş etdiriblər.
Latın Amerikası dövlətlərinin suverenliyin müdafiəsi istiqamətində atdıqları addım kimi, ABŞ-dan Kubaya tətbiq olunan embarqonun aradan qaldırılmasının tələb olunmasını göstərmək olar. "Biz ABŞ hökumətini BMT Təhlükəsizlik Şurasının 17 qətnaməsində yer alan tələblərə əməl etməyə, Kubanın iqtisadi, ticari və maliyyə blokadasını aradan qaldırmağa çağırırıq",- deyə region ölkələrinin birgə bəyanatında qeyd olunur.
Qeyd edək ki, bu demarş Latın Amerikasında yaşanan birliyin daha bir göstəricisi sayıla bilər. Belə ki, bu göstərici imperializmə qarşı mübarizəyə söykənir. İmperializm dedikdə isə, şübhəsiz, ABŞ nəzərdə tutulur.
Latın Amerikası və Karib hövzəsi dövlətlərinin əksəriyyətinin birqütblü dünyanı qəbul etməməsi, son illər beynəlxalq arenada birqütblülüyə qarşı əsas mübariz rolunu üzərinə götürmüş Rusiya ilə qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi də buradan qaynaqlanır. Bununla yanaşı, hər şeyə rəğmən, artıq real fakta çevrilmiş yeni Latın Amerikası hərəkatı ilə həm ABŞ, həm də XXI əsrdə ciddi sınaqlar qarşısında olduğu görünən ümumi qlobal siyasi və iqtisadi sistem hesablaşmaq məcburiyyətindədir.

ПО СТОПАМ БОЛИВАРА И ГЕВАРЫ
Интеграционные процессы в различных регионах планеты уже давно стали одним из важнейших атрибутов мировой политики. Они интенсивно протекают и в Латинской Америке, но только с присущим, пожалуй, только этому пространству духом революционного романтизма. Это в полной мере проявилось и на состоявшемся в бразильском курортном городе Коста-ду-Сауипе саммите стран Латинской Америки и Карибского бассейна. В рамках форума прошли также встречи лидеров трех региональных организаций - Группы Рио, Южноамериканского общего рынка (МЕР-КОСУР) и Южноамериканского союза наций (УНАСУР).
Интеграция с социалистическим лицом
Разворачивающиеся в этом регионе процессы можно считать началом всеобъемлющей межамериканской интеграции, о которой мечтал один из выдающихся героев континента Симон Боливар. В начале XIX века он замыслил объединить освобожденные от испанских поработителей земли в единое государство и даже созвал с этой целью Континентальный конгресс в Панаме. Однако сепаратистские настроения по всей Латинской Америке разрушили его планы.
Тем не менее идея латиноамериканского единения осталась жить и нашла, в частности, свое воплощение в социалистическом движении второй половины прошлого века, выдвинув в качестве символизирующей ее личности легендарного Че Гевару. С тех пор интеграционные процессы на этом пространстве проникнуты большей частью левым политическим содержанием. Десятилетия либеральной экономической политики, "шоковая терапия" значительно усугубили положение миллионов людей в Латинской Америке - и это на фоне невиданного обогащения олигархической элиты в большинстве ее стран. Так появился социальный запрос на возрождение социалистического движения, приведший к избранию левых правительств во многих странах региона в течение последнего десятилетия.
Самым ярким левым политиком Латинской Америки, безусловно, является президент Венесуэлы Уго Чавес, предложивший для региона "новую идеологию для будущего". Еще в своем выступлении на Всемирном социальном форуме в бразильском городе Порту-Алегри в январе 2005 года он назвал ее "социализмом XXI века". Привлекательность своей платформы Чавес пытается обосновать достижениями собственной политики, которую отличает использование значительной части нефтяных доходов в интересах большинства населения Венесуэлы. Нефтедоллары и раньше подогревали экономику этой страны, но до прихода к власти Уго Чавеса почти все оседало в карманах олигархии и коррумпированного чиновничества. Правда, усилия Чавеса, направленные на установление справедливого общественного порядка, до сих пор не приняли системного характера. По существу речь идет об общем векторе социалистической политики, предусматривающем мобилизацию ресурсов страны для решения социальных нужд. Однако для полноценного успеха нужна реализация фундаментальных программ, способная привести к реальному снижению уровня бедности и нищеты, снятию все еще чудовищного разрыва между элитой и массами. Другой вопрос, что мобилизационная политика, как всегда, ставит перед государством, взявшим ее на вооружение, трудноразрешимую дилемму. Суть ее заключается в том, чтобы революционные преобразования, при которых зачастую неизбежно ужесточение политического контроля, соответствовали принципам демократического управления.
Прорыв-2008
Начало новой страницы в истории латиноамериканской интеграции связано с созданием в 2008 году Южноамериканского союза наций. О проекте УНАСУР, инициатором которого выступила Бразилия, впервые начали говорить восемь лет назад. Однако подписание договора о создании Южноамериканского союза наций произошло лишь 23 мая 2008 года. Его заключили в бразильской столице президенты двенадцати государств - Аргентины, Боливии, Бразилии, Венесуэлы, Гаяны, Колумбии, Парагвая, Перу, Суринама, Уругвая, Чили и Эквадора. Главными задачами нового регионального объединения были объявлены усиление политического сотрудничества, экономическая интеграция, защита общих интересов, а также эффективное использование процесса глобализации для создания равноправного миропорядка. Кроме того, речь идет о формировании единой экономической, валютной, судебной и парламентской систем в регионе.
Разумеется, объективной основой интеграционных процессов в Латинской Америке служат общность исторических судеб и два родственных языка - испанский и португальский, на которых говорит большинство населения континента. Касаясь же экономики, важно отметить, что на протяжении двух последних десятилетий в Латинской Америке шла борьба между двумя моделями интеграции. Одна модель, продвигаемая Соединенными Штатами, предполагает включение Латинской Америки в единое пространство свободной торговли, которое включало бы и сами США. Естественно, на правах доминирующей силы, так как 70% ВВП такого образования пришлось бы на эту державу. Однако после прихода к власти в Бразилии, Аргентине, Венесуэле, Уругвае, Чили, Боливии, Парагвае, Никарагуа левых лидеров, отвергающих неолиберальную идеологию Вашингтона, в которой усматривается средство политического и экономического подчинения, перспектива реализации данного плана сошла на нет.
Выражением другой модели является образованный в 1991 году Южноамериканский общий рынок, в состав которого входят Аргентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Венесуэла. Именно на структурной базе МЕРКОСУРа, представляющего собой значительный фактор консолидации национальных экономик континента перед лицом конкуренции со стороны США и Евросоюза, предлагается форсирование процесса латиноамериканской интеграции.
"Голос МЕРКОСУРа уже слышен на международных форумах, теперь нам необходимо расширять наши предложения по преодолению эффектов международного кризиса", - заявил президент Бразилии Лула да Силва на открытии саммита в Коста-ду-Сауипе.
"Не остаться на обочине"
Ответственность за мировой экономический кризис участники саммита возложили на развитые государства, которые, как говорится в подписанной лидерами стран Латинской Америки и Карибского бассейна заключительной декларации форума, и "должны взять на себя расходы по его преодолению". Главы государств отметили также необходимость срочных усилий по энергетической интеграции стран региона на фоне растущего дисбаланса между предложением и спросом на мировом энергетическом рынке. Президент Венесуэлы Уго Чавес призвал создать на всем пространстве Латинской Америки и Карибского бассейна единую финансовую систему. "Мы не должны терять ни дня на эти дискуссии, - заявил он. - Мы должны создать собственную систему, которая не будет опираться на доллар как на основную валюту и не будет зависеть от таких учреждений, как Международный валютный фонд". Данное заявление нашло поддержку у лидеров Бразилии и Аргентины - стран, являющихся локомотивами региональной интеграции. Именно эти государства инициировали отказ от доллара во взаиморасчетах, которые уже производятся в бразильских реалах и в аргентинских песо.
Решения подобного рода представляются важным фактором в преодолении американской гегемонии, установившейся в Латинской Америке уже почти два столетия тому назад. Собственно, саммит в Коста-ду-Сауипе стал первым в истории региона столь внушительным форумом, который прошел без участия представителей США.
"Никто не хочет прекращать вести дела с США и ЕС, - отметил бразильский лидер, - но нам нужно установить такие условия этих отношений, чтобы они были настоящими, справедливыми, адекватными". В противном случае, по его мнению, латиноамериканские страны "всегда будут бедными, оставшимися на обочине".
Исходя из данной позиции, участники саммита подтвердили намерение обеспечить защиту суверенных прав каждого регионального государства, "строительство собственной политической системы, свободной от угроз, агрессий и односторонних действий". Они высказались также в поддержку принципа территориальной целостности, невмешательства во внутренние дела других государств и за укрепление многостороннего подхода в международных делах.
Важным шагом, укладывающимся в логику отстаивания суверенности, следует считать призыв глав латиноамериканских государств в адрес США снять эмбарго с Кубы. "Мы просим правительство США, чтобы оно выполнило меры, содержащиеся в 17 резолюциях, принятых Генеральной Ассамблеей ООН, и завершило экономическую, торговую и финансовую блокаду Кубы", - говорится в их совместном заявлении.
В этом демарше - еще одно выпячивание неотъемлемого признака латиноамериканского единения, коим является борьба с империализмом, олицетворением которого для стран и народов континента, собственно, и выступают США. Отсюда и неприятие большинством стран Латинской Америки и Карибского бассейна однополярного мира, нарастающее взаимодействие ведущих стран региона с Россией, представшей в последние годы в роли главной выразительницы идеи многополярности на международной арене. Между тем, судя по всему, с новейшим латиноамериканским движением, которое следует считать уже свершившимся фактом, не в состоянии не считаться не только Соединенные Штаты, но и вся глобальная политическая и экономическая система, перешедшая, по видимости, за порог крупных испытаний ХХI века.