BOLİVAR və ÇE GEVARANIN İZİ İLƏ
Planetin müxtəlif yerlərində inteqrasiya prosesləri artıq çoxdan dünya siyasətinin vacib atributlarından birinə çevrilib. Bu, Latın Amerikasında da intensiv şəkil almaqdadır. Özü də buradakı inteqrasiya proseslərində yalnız sözügedən bölgəyə xas inqilabi romantizm ruhu da hiss olunur. Braziliyanın kurort şəhəri olan Kosta-du-Sauipedə Latın Amerikası və Karib hövzəsi ölkələrinin sammitində bu məqam bir daha özünü büruzə verib. Tədbir çərçivəsində 3 regional təşkilat - Rio Qrupu, Cənubi Amerika Ümumi Bazarı (MERKOSUR) və Cənubi Amerika Millətlər İttifaqı (UNASUR) liderləri arasında görüşlər də keçirilib.
Sosialist simalı inteqrasiya
Bu regionda baş verən prosesləri qitənin məşhur qəhrəmanlarından olmuş Simon Bolivarın arzuladığı hamını əhatə edən Amerikaarası inteqrasiyanın başlanğıcı saymaq olar. XIX əsrin əvvəllərində o, ispan əsarətçilərindən azad edilmiş torpaqları vahid dövlətdə birləşdirmək istəyirdi və bu məqsədlə Panamada Qitə Konqresi də çağırmışdı. Lakin Latın Amerikasında hökm sürən separatçı əhval-ruhiyyə onu planlarını reallaşdırmağa qoymadı.
Bolivarın istəyinə çatmaması Latın Amerikasının birləşdirilməsi ideyasını birdəfəlik dəfn etmədi və ötən əsrin ikinci yarısında əfsanəvi Çe Gevaranın simasında baş qaldıran sosialist hərəkatı ilə yenidən özünü göstərdi. O vaxtdan bu məkanda inteqrasiya prosesləri daha çox solçu ideyaları ilə əhatə olunub.
Onilliklərlə davam edən liberal iqtisadi siyasət və "şok terapiyası" Latın Amerikasında yaşayan milyonlarla insanın həyat səviyyəsini nəzərəçarpacaq dərəcədə ağırlaşdırdı. Özü də bu, qitədəki əksər ölkələrin oliqarx elitasının görünməmiş dərəcədə zənginləşməsi fonunda baş verdi. Bununla da son onilliklər ərzində Latın Amerikasının əksər ölkələrində sosialist hərəkatları bərpa olundu və solçu hakimiyyətlər quruldu.
Latın Amerikasının ən aşkar solçu siyasətçisi, təbii ki, region üçün "yeni ideologiya" təklif edən Venesuela lideri Uqo Çavesdir. Hələ 2005-ci ilin yanvarında Braziliyanın Portu-Aleqri şəhərində keçirilmiş Ümumdünya Sosial Forumunda çıxış edən Çaves bu ideologiyanı "XXI əsrin sosializmi" adlandırmışdı. O, öz platformasının cəlbedici olduğunu öz siyasətinin nailiyyətləri ilə əsaslandırmağa çalışır. Söhbət ölkənin neft gəlirlərinin böyük hissəsinin Venesuela əhalisinin maraqlarına xərclənməsindən gedir. Neft dollarları əvvəllər də bu ölkənin iqtisadiyyatının əsasını təşkil edib. Lakin Uqo Çavesin hakimiyyətə gəlməsinədək, demək olar ki, bu vəsaitlərin hamısı oliqarxların və korrupsiyalaşmış məmurların ciblərinə axırdı. Doğrudur, Çavesin ədalətli ictimai səliqə-sahman yaratmağa yönəlmiş səyləri hələ də sistemli xarakter almayıb. Burada mahiyyət etibarı ilə söhbət ölkə resurslarının sosial problemlərin həllinə yönəldilməsini nəzərdə tutan sosialist siyasəti xəttindən gedir. Lakin tam uğura nail olmaq üçün yoxsulluq və aclığın səviyyəsinin real olaraq aşağı salınmasına, elita ilə kütlə arasında hələ də mövcud olan dəhşətli fərqin aradan qaldırılmasına səbəb olacaq fundamental proqramların reallaşdırılması lazımdır. Bunun mahiyyəti ondan ibarətdir ki, əsasən, siyasi nəzarətin sərtləşdirilməsi zərurətini yaradan inqilabi dəyişikliklər demokratik idarəetmə prinsiplərinə uyğun olsun.
İnkişaf-2008
Latın Amerikası tarixində inteqrasiya proseslərində yeni səhifənin açılması 2008-ci ildə UNASUR-un yaradılması ilə bağlıdır. Təşəbbüskarı Braziliya olan UNASUR layihəsi haqda ilk danışıqlar hələ 8 il əvvəl başlanmışdı. Lakin onun yaradılması haqda müqavilə 2008-ci il mayın 23-də imzalanıb. Braziliyanın paytaxtında təşkil olunmuş imzalanma prosesində sənədi 12 dövlət başçısı imzalayıb. Bunlar Argentina, Boliviya, Braziliya, Venesuela, Qayana, Kolumbiya, Paraqvay, Peru, Surinam, Uruqvay, Çili və Ekvadordur. Həmin vaxt bu yeni regional birliyin əsas məqsədi kimi siyasi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, iqtisadi inteqrasiya, ümumi maraqların qorunması, həmçinin bərabərhüquqlu dünya düzümünün yaradılması üçün qloballaşma prosesindən istifadə olunması göstərilib. Bundan başqa, regionda vahid iqtisadi, valyuta, məhkəmə və parlament sisteminin yaradılmasından da söhbət gedir.
Əlbəttə ki, Latın Amerikasında inteqrasiya prosesləri üçün qitənin əksər əhalisinin danışdığı iki doğma dil - ispan və portuqal dillərinin, həmçinin tarixin ümumi cəhətləri obyektiv əsas sayılır. İqtisadiyyata gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, son iki onillik ərzində Latın Amerikasında inteqrasiyanın iki modeli arasında mübarizə gedib. Birləşmiş Ştatların irəli çəkdiyi bir model Latın Amerikasının ABŞ-ın da daxil olduğu vahid azad ticarət məkanına qoşulmasını nəzərdə tutur. Bu zaman, təbii ki, ABŞ-ın dominantlığı əsas götürülür, çünki bu cür qurumun Ümumdaxili Məhsulunun 70%-i məhz Vaşinqtonun payına düşərdi.
Lakin Braziliya, Argentina, Venesuela, Uruqvay, Çili, Boliviya, Paraqvay və Nikaraquada Vaşinqtonun siyasi və iqtisadi tabeçilik vasitəsi kimi nəzərdə tutulan neoliberal ideologiyasını rədd edən yeni liderlərin hakimiyyətə gəlməsi ilə bu planın reallaşdırılması perspektivi yox olub.
Digər model isə 1991-ci ildə yaradılmış Cənubi Amerika Ümumi Bazarıdır (MERKOSUR). Onun tərkibinə Argentina, Braziliya, Paraqvay, Uruqvay və Venesuela daxildir. ABŞ və Avropa İttifaqı ilə rəqabət qarşılığında qitənin milli iqtisadiyyatlarının birləşməsini nəzərdə tutan MERKOSUR-un struktur bazasında Latın Amerikasında inteqrasiyanın sürətləndirilməsi təklif edilir.
"MERKOSUR-un səsi artıq beynəlxalq forumlarda eşidilir. Artıq biz beynəlxalq böhranın effektlərinin qarşısının alınması üçün təkliflərimizi genişləndirməliyik",- deyə Braziliya prezidenti Lula da Silva Kosta-du-Sauipdə keçirilən sammitin açılışında bildirib.
"İnkişafdan kənarda qalmamalı"
Sammit iştirakçıları dünyada yaşanan iqtisadi böhrana görə məsuliyyəti inkişaf etmiş dövlətlərin üzərinə qoyublar. Latın Amerikası və Karib dənizi hövzəsi ölkələrinin tədbirin sonunda imzaladıqları bəyannamədə bu fikir yer alıb. Sənəddə o da qeyd olunur ki, böhranın nəticələrinin aradan qaldırılması üçün xərcləri də həmin dövlətlər üzərlərinə götürməlidirlər.
Prezidentlər dünyanın enerji bazarında tələblə təklif arasında disbalansın yaranması fonunda region ölkələrinin enerji inteqrasiyası səylərinin artırılmasını da vacib hesab edirlər.
Venesuela prezidenti Uqo Çaves bütünlükdə Latın Amerikası məkanı və Karib dənizi regionunda vahid maliyyə sisteminin yaradılmasını təklif edib. "Biz bu diskussiyalara vaxt itirməməliyik. Əsas valyuta kimi dollara əsaslanmayan, həmçinin Beynəlxalq Valyuta Fondu kimi yad qurumdan asılı olmayan öz sistemimizi yaratmalıyıq",- deyə Çaves qeyd edib.
Bu bəyanatı regional inteqrasiyanın lokomotivi olan Braziliya və Argentinanın prezidentləri də dəstəkləyiblər. Qeyd edək ki, qarşılıqlı hesablaşmalarda dollardan imtina təşəbbüsünü məhz bu ölkələr irəli sürüblər - onlar hesablaşmalarını Braziliya realı və Argentina pesosu ilə həyata keçirirlər.
Bu cür qərarlar Latın Amerikasında təxminən iki yüzillikdir ki, hökm sürən ABŞ hegemonluğunun qarşısının alınması baxımından vacib faktordur. Xüsusilə Kosta-du-Sauipdə keçirilən sammit regionun tarixində ABŞ nümayəndələrinin iştirakı olmadan keçirilən ilk belə əhəmiyyətli forum olub.
"Heç kəs ABŞ və Avropa İttifaqı ilə əlaqələri kəsmək istəmir. Lakin bizim üçün bu münasibətlərdə elə şərtlərin qurulması vacibdir ki, onlar həqiqi, ədalətli və adekvat olsun",- deyə Braziliyanın dövlət başçısı qeyd edib. Onun fikrincə, əks halda Latın Amerikası dövlətləri "daim yoxsul olacaqlar və inkişafdan kənarda qalacaqlar".
Bu mövqedən çıxış edən sammit iştirakçıları regionun hər bir ölkəsinin suveren hüquqlarını müdafiə etmək niyyətlərini ortaya qoyublar, "təhlükə, təcavüz və birtərəfli fəaliyyətdən sığortalanmış öz siyasi sistemlərini qurmaq" fikrində olduqlarını açıqlayıblar. Onlar ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsi, dövlətlərin daxili işlərinə qarışılmaması və beynəlxalq məsələlərə çoxtərəfli yanaşmanın möhkəmləndirilməsi prinsiplərinə də dəstək nümayiş etdiriblər.
Latın Amerikası dövlətlərinin suverenliyin müdafiəsi istiqamətində atdıqları addım kimi, ABŞ-dan Kubaya tətbiq olunan embarqonun aradan qaldırılmasının tələb olunmasını göstərmək olar. "Biz ABŞ hökumətini BMT Təhlükəsizlik Şurasının 17 qətnaməsində yer alan tələblərə əməl etməyə, Kubanın iqtisadi, ticari və maliyyə blokadasını aradan qaldırmağa çağırırıq",- deyə region ölkələrinin birgə bəyanatında qeyd olunur.
Qeyd edək ki, bu demarş Latın Amerikasında yaşanan birliyin daha bir göstəricisi sayıla bilər. Belə ki, bu göstərici imperializmə qarşı mübarizəyə söykənir. İmperializm dedikdə isə, şübhəsiz, ABŞ nəzərdə tutulur.
Latın Amerikası və Karib hövzəsi dövlətlərinin əksəriyyətinin birqütblü dünyanı qəbul etməməsi, son illər beynəlxalq arenada birqütblülüyə qarşı əsas mübariz rolunu üzərinə götürmüş Rusiya ilə qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi də buradan qaynaqlanır. Bununla yanaşı, hər şeyə rəğmən, artıq real fakta çevrilmiş yeni Latın Amerikası hərəkatı ilə həm ABŞ, həm də XXI əsrdə ciddi sınaqlar qarşısında olduğu görünən ümumi qlobal siyasi və iqtisadi sistem hesablaşmaq məcburiyyətindədir.

IN THE FOOTSTEPS OF BOLIVAR AND GUEVARA
The process of integration in various parts of the planet has long become one of the most important attributes of world politics. It is quite intensive in Latin America, but only with the spirit of revolutionary romanticism that is typical of this region. This was quite clear at the Latin American and Caribbean Summit in the Brazilian resort of Costa do Sauipe. On the sidelines of the forum, the leaders of three regional organizations - the Rio Group, the Common Market of the South (MERCOSUR) and the Union of South American Nations (UNASUR) - held meetings as well.
Integration with a socialist face
The processes unfolding in this region can be regarded as the beginning of comprehensive American integration which was the dream of one of the most outstanding heroes of the continent, Simon Bolivar. In the early 19th century, he intended to unite the territories liberated from Spanish oppressors into one state and even called a continental congress in Panama to this end. However, separatist sentiments in the whole of Latin America upset his plans.
Nevertheless, the idea of Latin American unity survived and was embodied, specifically, in the socialist movement of the second half of the 20th century, symbolized by legendary Che Guevara. Since then, the process of integration in this region has been dominated by leftist political views. Decades of liberal economic policy and "shock therapy" considerably exacerbated the situation of millions of people in Latin America amid the unprecedented enrichment of the oligarchic elite in most of its countries. For example, social demand arose for the revival of the socialist movement, which brought leftist governments to power in many countries of the region over the last decade.
The most outstanding politician of Latin America is certainly the president of Venezuela, Hugo Chavez, who has proposed "a new ideology of the future" for the region. In his address to the World Social Forum in the Brazilian city of Porto Alegre in 2005, he called it "the socialism of the 21st century". Chavez tried to substantiate the attractiveness of his platform by the achievements of his own policy which is distinguished by the use of a considerable amount of oil revenues in the interests of most of the Venezuelan population. Oil dollars fueled the country's economy anyway, but before Hugo Chavez came to power, almost all the money went into the pockets of the oligarchy and corrupt officials. However, Chavez's efforts to establish a fair public system have yet to become systemic. In essence, we are talking about a common vector of social policy which provides for the mobilization of the country's resources to solve social requirements. However, in order to secure full success, it is necessary to implement fundamental programmes which are capable of leading to a significant cut in the level of poverty and eliminating the monstrous abyss between the elite and the grass roots. Another matter is that the policy of mobilization, as always, presents the state which has undertaken to solve it with a difficult dilemma. Its essence is that revolutionary reforms, under which the toughening of political control is often inevitable, comply with the principles of democratic leadership.
Breakthrough 2008
The beginning of a new page in the history of Latin American integration is linked to the establishment of the Union of South American Nations in 2008. The UNASUR project, initiated by Brazil, was first mentioned eight years ago. However, the agreement on the establishment of the Union of South American Nations was signed only on 23 May 2008. It was signed in the Brazilian capital by the presidents of 12 states - Argentina, Bolivia, Venezuela, Guyana, Colombia, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay, Chile and Ecuador. The main tasks of the new regional union are to strengthen political cooperation, secure economic integration, protect common interests and make effective use of the process of globalization in order to create an equal world order. Moreover, the aim is to form a single economic, currency, judicial and parliamentary system in the region. Of course, the community of historical fates and two kindred languages - Spanish and Portuguese - which are spoken by most of the population of the continent, serve as an objective basis for the process of integration in Latin America. As for the economy, it is important to note that two models of integration have been struggling in Latin America for two decades. One model, promoted by the United States, envisages Latin America's entry into a zone of free trade, which would also include the USA itself - as a dominant power, of course, because 70 per cent of the GDP of such an organization would belong to this country. However, after leftist leaders, who reject the neo-liberal ideology of Washington which they see as a means of political and economic pressure, came to power in Brazil, Argentina, Venezuela, Uruguay, Chile, Bolivia, Paraguay and Nicaragua, prospects for the implementation of this plan came to naught.
The other model is the Common Market of the South which was established in 1991. It includes Argentina, Brazil, Paraguay, Uruguay and Venezuela. On the basis of the structural base of MERCOSUR which is a significant factor in the consolidation of the continent's national economies against competition by the USA and the European Union, it is planned to expedite the process of Latin American integration.
"MERCOSUR's voice can already be heard at international forums, and now we need to expand our proposals to overcome the effects of the international crisis," Brazilian President Lula da Silva said at the opening of the summit in Costa do Sauipe.
"Not to be sidelined"
The participants in the summit placed responsibility for the world economic crisis on developed states, which, according to the final declaration of the forum signed by the leaders of Latin American and Caribbean countries, "must cover expenses to overcome it". The heads of state also noted the need to make urgent efforts to secure energy integration between the countries of the region against the background of the growing imbalance between supply and demand on the world energy market. Venezuelan President Hugo Chavez called for the establishment of a single financial system in the whole Latin American and Caribbean region. "We should not waste even one day on these discussions," he said. "We must create our own system which will not rely on the dollar as the main currency and will not depend on institutions like the International Monetary Fund." This statement was backed by the leaders of Brazil and Argentina - countries which are locomotives of regional integration. It is exactly these states that initiated the rejection of the dollar in mutual settlements which are already being carried out in Brazilian reals and Argentinean pesos.
Such decisions seem to be an important factor in overcoming American hegemony which was established in Latin America almost two decades ago. As a matter of fact, the Costa do Sauipe summit was the first impressive forum in the history of the region to be held without the participation of US representatives.
"No-one wants to stop doing business with the USA and the EU," the Brazilian leader said. "But we need to set some conditions for these relations so that they can be real, fair and appropriate". Otherwise, he thinks, Latin American countries "will always be poor and sidelined".
Based on this position, the participants in the summit confirmed their intention to protect the sovereign rights of each regional state and "to build their own political system that is free from threats, aggression and unilateral actions". They also spoke out in support of the principle of territorial integrity, non-interference in the internal affairs of other states and the strengthening of a multilateral approach to international affairs.
An important step which fits into the logic of sovereignty was the appeal of Latin American leaders to the USA to lift the embargo on Cuba. "We urge the US administration to fulfill the measures stipulated by 17 UN General Assembly resolutions and end the economic, trade and financial blockade of Cuba," they said in a joint statement.
This action is another move to prioritize the integral sign of Latin American unity - the fight against imperialism which the USA embodies for the countries and peoples of the continent. Hence, the rejection by most Latin American and Caribbean countries of the unipolar world and the growing cooperation of the leading countries of the region with Russia which has been playing in recent years the role of the main proponent of the idea of multipolarity in the international arena. Meanwhile, to all appearances, not just the United States, but also the whole global political and economic system which seems to have experienced the biggest trials and tribulations of the 21st century cannot ignore the new Latin American movement which can be regarded as a fait accompli.