Yunanıstanda yaşanan son hadisələr bütün Avropa üçün siqnaldır
Yunanıstanda baş verən son hadisələri, tam əminliklə bütün Avropa üçün siqnal adlandırmaq olar. Qədim Ellada ölkəsində yaşanan ağır sosial-iqtisadi böhranın göstəricisi olan gənclərin üsyanı, əslində, ümumilikdə qitənin tarixində yeni dövrün başlandığını göstərdi. Və bu dövrün gəlişi son onilliklərboyu Köhnə Qitədə gedən bir sıra açıq və ya görünməyən proseslərlə birbaşa bağlıdır.
Müqavimət Parfenonu
Kənardan sakit və sabit ölkə təsiri bağışlayan Yunanıstanda vəziyyət qəfildən partlayış həddinə çatdı: dekabrın əvvəllərində "asayiş keşikçiləri" ilə tələbələr arasında baş vermiş insident zamanı güllə yarası alaraq, dünyasını dəyişmiş 15 yaşlı yeniyetmə Aleksanros Qriqoropulosun ölümü ilə bütün aləm bir-birinə dəydi. Bu faciəli hadisədən sonra ölkəni bürüyən etiraz dalğasının başında üç universitet - Afinadakı Politexnik, Afina Universitetinin hüquq fakültəsi və Salonik Universiteti dururdu. Qeyd edək ki, Politexnik Universiteti ümumiyyətlə bu cür hadisələr zamanı daim öndə olur - tələbə təlatümləri zamanı bu ali məktəb, adətən, anarxistlər və solçuların nəzarətinə keçir. Xatırladaq ki, 1973-cü ildə ölkəni idarə edən "qara polkovniklər"in faşist xuntasına qarşı tələbə üsyanı da məhz bu ali məktəbdən başlamışdı. O zaman bu üsyan qəddarlıqla yatırılsa da, sonda bu hərəkat demokratiyanın qələbəsi ilə başa çatdı.
İndi isə vəziyyət fərqlidir: hazırkı qanunvericilik polis və hərbi birləşmələrə rektorat və məhkəmənin qərarı olmadan, ölkənin ali məktəblərinin ərazisinə daxil olmağı qadağan edir. Ön sıralarda anarxistlərin olduğu etirazçı gənclər də bu qanundan istifadə edərək, universitetin ərazisini əməlli-başlı "hərbi baza"ya çevirib: oraya sığınan anarxistlər, sonradan ətraf küçələrə "basqın" edir, mağaza və avtomobillərə od vurur, polislə toqquşmalara gedir və sonradan yenidən "toxunulmaz" məkan olan universitetin ərazisinə qayıdır.
Dekabrın ortalarında isə "etirazçılar"ın taktikasında müəyyən dəyişiklik baş verdi. Artıq onlar yalnız küçə nümayişləri və talanlarla kifayətlənməyərək, daha radikal addımlar atdılar: radio və televiziya studiyalarını ələ keçirən tələbələr bu kanallar vasitəsilə bir neçə dəqiqəlik antihökumət bəyanatları səsləndirərək,  əhalini "etirazçılar"a qoşulmağa çağırdılar.
İğtişaşçı gənclərin hədəflərindən olan dövlət televiziyasının rəhbəri Xristos Panaqopulos hesab edir ki, söhbət yaxşı hazırlanmış aksiyadan gedir. "Onlar rejissor pultları, mexanizmlər və kameralardan yaxşı istifadə etməyi bacarırdılar. Bütün bunlar əvvəlcədən planlaşdırılmış məsələlərdir", - deyə o qeyd edib.
Bundan bir neçə gün sonra yenidən güclənən etiraz dalğası Yunanıstanın şəhərlərini "ağuşuna almağa" başladı. Afinanın mərkəzində keçirilən mitinqə minlərlə radikal qatılmışdı və dinc aksiya tezliklə polislə toqquşmaya çevrildi. Polis Akademiyasının binasına və onun ətrafındakı polis avtomobillərinə od vuran anarxistlər, asayiş keşikçilərinin ofisləri və inzibati binaları ələ keçirmək niyyətində olduqlarını gizlətmirdilər. Gənclər hərəkatının mərkəzi isə məşhur Afina Akropolu idi. Qiyamçılar Parfenonun ətrafında üzərində yunan, ingilis və alman dillərində "MÜQAVİMƏT" sözü yazılmış şüar asmışdılar. "Etirazçılar"ın liderləri əməllərini belə əsaslandırırdı: "Biz dövlət zorakılığına qarşı etiraz səsi ucaltmaq, təhsil və iş tələb etmək üçün məhz bu demokratiya abidəsini, bütün dünyada məşhur olan monumenti seçmişik".
Bu sözlərə diqqət yetirsək, evlərdən və təhsil ocaqlarından küçələrə çıxmış on minlərlə insanı etiraz aksiyalarına sövq edən motivləri anlayarıq: onlar özlərinə qarşı "dövlət zorakılığı" siyasəti yürüdənlərə qarşı sona qədər mübarizə aparmaq əzmindədirlər.
Karamanlis dalanı
Əslində, anarxist gəncin qətli xalqın dolmuş səbir kasası üçün sonuncu damla oldu. Ona görə "xalqın" sözünü işlədirik ki, əslində, tələbələrin aksiyasını Yunanıstan ictimaiyyətinin kifayət qədər böyük hissəsi dəstəkləyir və nümayişlərdə heç də yalnız gənclər iştirak etmir.
Bir məqamı da qeyd etmək lazımdır ki, məsələn, Paris ətrafında baş vermiş oxşar hadisələrdən fərqli olaraq, Afinada küçələrə kasıb və yoxsullar yox, daha çox rifah halı yüksək olan ailələrin uşaqları çıxıb. Üstəlik, Paris iğtişaşlarından fərqli olaraq, Afinada aksiyalara qoşulanlar digər etnik qruplar yox, yunanlardır. Və əgər cəmiyyətin bu ali təbəqəsi də perspektivsizlik və ümidsizlikdən şikayətlənirlərsə, onda biçarə yoxsul təbəqənin hansı şəraitdə yaşadığını təsəvvür etmək olar.
Təbii ki, qiyam və kütlənin etirazı toqquşmalarsız ötüşmür, ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, küçələrə çıxan anarxistlər iğtişaş törətməyi çox sevirlər.
Düzdür, yunanların əksəriyyəti xuliqanların əməllərini pisləyir. Amma istənilən halda, indiyədək sakit və sabit həyat sürən şəhərlərin küçələrində yaşananları, qarşılarına çıxan hər bir şeyi alt-üst edən gənclərin hamıya nifrət bəsləməsini, müəyyən mənada, Ellada əhalisinin geniş zümrəsinin etiraz göstəricisi saymaq olar.
Bəs görəsən, ölkədə bu cür əhval-ruhiyyənin yaranmasının səbəbi nədir?
Yunanıstan əhalisinin böyük bir hissəsi Kostas Karamanlisin rəhbərlik etdiyi hökumətin fəaliyyətindən narazıdır. Xatırladaq ki, o, hakimiyyətə 2004-cü ildə Afina Olimpiadası ərəfəsində vətənpərvərlik əhvalının yüksəldiyi dönəmdə gəlib. Lakin qısa müddətdən sonra çoxsayla korrupsiya qalmaqalları və iflasa uğrayan iqtisadi siyasət hazırkı hökumətin əhalinin gözündən düşməsinə səbəb olub. Çünki Yunanıstan əhalisinin böyük bir hissəsinin yaşayış səviyyəsi məhz bu siyasət nəticəsində pisləşib və bu gün ölkədə baş verən hadisələr də məhz bu siyasətin əks-sədasıdır. İnsanlar əməkhaqlarının aşağı olmasından, mənzil və ərzaq məhsullarının bahalığından şikayətlənirlər. Ölkədə işsizliyin səviyyəsi 10%-ə çatıb, gənclər iş tapa bilmədikləri üçün ölkəni tərk etmək məcburiyyətində qalırlar, hökumətin daxili borcu artır, Afina Olimpiadasının təşkili üçün "xərcə düşmüş" dövlət büdcəsi isə hələ də özünə gələ bilmir.
İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (hələ 1961-ci ildə yaradılmış Avropa İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının hüquqi varisi) proqnozlaşdırır ki, gələn il Yunanıstanda iqtisadiyyatın səviyyəsi daha 2% aşağı düşəcək. Buna səbəb kimi isə istehsalın rekord sürətlə azalması göstərilir.
Dünyada yaşanan iqtisadi böhran isə vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Təbii ki, bütün bu neqativlər, ölkədə vəziyyəti dəyişmək istəyən insanlarda etiraz əhval-ruhiyyəsini artırır. Nümayişlərin qızğın vaxtında bütün ölkədə başlanmış tətil isə sübut etdi ki, narazılıq yalnız solçu gənclərdən qaynaqlanmır.
Qeyd edək ki, tətili təşkil edən iki nəhəng həmkarlar ittifaqları təşkilatları özündə 2 milyondan artıq insanı birləşdirir. Bu isə ölkənin əmək qabiliyyətli əhalisinin, təxminən, yarısı deməkdir. Həmkarlar İttifaqları əməkhaqlarının, pensiyaların və işsizlərə ayrılan müavinətlərin məbləğinin artırılmasını, yoxsul ailələrə yardım göstərilməsini  tələb edir.
Tələbələr və etiraz dalğasına qoşulmuş əhalinin digər təbəqələrinin əsas tələbi Kostas Karamanlis hökumətinin istefaya getməsidir. Ölkənin aparıcı müxalifət partiyası olan Ümumyunanıstan Sosialist Hərəkatı (PASOK) da nümayişçilərlə həmrəydir. Partiyanın lideri Georqios Papandreu bildirib ki, "Yeni demokratiya" partiyası tərəfindən formalaşdırılmış hökumət böhranı aradan qaldırmaq iqtidarında deyil və o, yunan xalqının inamını itirib. Müxalifət liderinin fikrincə, yaranmış vəziyyətdən çıxış yolu növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsindədir.
Göründüyü kimi, özü-özünü dalana dirəmiş hökumət, faktik olaraq, əhalidə ümidsizlik və radikallığı artırmaqdan başqa heç nəyə nail olmayıb. Bu ümidsizlik isə, artıq qeyd etdiyimiz kimi, yanan mağaza və avtomobillərdə özünü göstərir.
Digər tərəfdən, etiraz dalğasının kökündə duran əsas məsələlər yalnız ölkə daxilindən qaynaqlanmır. Yunanların fikrincə, ölkədə yaşayış səviyyəsinin kəskin şəkildə ağırlaşması 6 il əvvəl avroya keçilməsindən sonra başlayıb. Üstəlik, Brüssel rəsmilərinin bir müddət əvvəl Karamanlis hökumətinin iqtisadi siyasətindən razılıq etməsi, xüsusilə, büdcə defisitinin azaldılması və özəlləşdirmənin davam etdirilməsinə görə hökuməti tərifləməsi də Avropa İttifaqının ünvanına səslənən etirazları artırıb. Çünki yunanlar əmindirlər ki, məhz Brüsselin təriflədiyi bu "düzgün" islahatların nəticəsidir ki, bu gün hökumətlə xalq üz-üzə dayanıb. Əhali hesab edir ki, Yunanıstanda tətbiq olunan "vəhşi kapitaliz"min kökləri ultraliberal Avropa İttifaqının "beyin mərkəzləri"ndən qaynaqlanır. Yunan "etirazçılar"ınin bütün Avropa gənclərinə müraciət edərək, onlardan dəstək istəməsi də təsadüfi deyil.
"Zülm edilənlərin harayı"
Şübhəsiz ki, yunan gənclərinin etiraz dalğasının ümumi Avropa cəmiyyəti və siyasi həyatına birbaşa aidiyyəti var. Çünki anarxist qiyam sindromu artıq qitənin digər ölkələrində də hiss edilməkdədir. Afinada baş verənlərin ardından yunan həmyaşıdlarına dəstək məqsədi ilə İtaliya, Danimarka, Fransa və Almaniyada da etiraz aksiyaları keçirilib. Onların "demokratiyanın atası" sayılan Periklin vətənindən aldıqları siqnalın isə ümumilikdə Avropa ictimaiyyətinə ünvanlandığını söyləmək olar. Bu çağırışın mahiyyətini yunan üsyançılarının bəyanatlarında və yaydıqları materiallarda görmək mümkündür. Bu çağırışlarda yunan qiyamçıları qlobal dünya düzümünə dair baxışlarını açıqlayırlar, "müasir kapitalist sistemini" və mövcud beynəlxalq münasibətləri kəskin tənqid edirlər.
"Əyninə sülhməramlı maskası keçirmiş demokratik rejim hər gün Aleksisləri öldürməsə də, hər gün minlərlə Əhmədləri, Xorxeləri, Cin Taoları və Benazirləri qətlə yetirir, sistematik olaraq amansızcasına üçüncü dünyanı, yəni dünya proletariatını məhv edir. Və bu gün azadlıq ideyası hər gün həyata keçirilən bu qırğından doğur. Amma bu ideya yalnız ümumbəşəri dəyərlər, hər kəsin təbii hüquqları uğrunda çağırış yox, həm də zülm edilənlərin harayıdır",- deyə Yunanıstanda yeni anarxizmin ifadəçiləri bildirir. Buna nail olmaq vasitəsi kimi "müddətsiz tətillər"in keçirilməsi təklif olunur və bildirilir ki, məhz bu yolla yaşanan kollapsın əvəzinə yeni münasibətlər - həmrəylik və kollektivizm münasibətləri yaranacaq. "Biz sinfi mübarizənin yenidən dirçəlməsinin başlanğıcında dayandığımıza görə çox xoşbəxtik. Çünki məhz bu sinfi mübarizə bizi böhrandan çıxara, inqilabi dəyişikliklərə gətirə bilər",- deyə yunan gənclərinin liderləri bildirirlər.
Qiyam zamanı onun rəhbərlərindən biri, "antikapitalist solçu qruplar koalisiyası birliyi" adlı təşkilatın mətbuat katibi Panaqiotis Sotiris isə baş verənlərə belə münasibət bildirib: "Biz böyük sosialist inqilabının şahidi oluruq".
Avropanın digər ölkələrində də belə baxışlar üçün bünövrə varmı? Şübhəsiz. Yunanıstanda gözlənilmədən baş qaldırmış antikapitalist üsyanı ümumavropa miqyasında çoxdan yetişib. "Qızıl milyard" ölkələri liderlərinin bütün siyasi forumları zamanı antiqlobalçıların genişmiqyaslı etiraz aksiyalarını xatırlamaq kifayətdir.
Və tam əminliklə söyləmək lazımdır ki, 3 il əvvəl Avropa İttifaqının vahid Konstitusiya qəbul etmək istəyinin iflasa uğraması da məhz Avropada dolaşan "inqilab kabusu"nun göstəricisi idi. Məhz bu məsələ Avropa elitası ilə vətəndaş cəmiyyəti arasında ciddi ziddiyyətlərin olduğunu üzə çıxardı. Halbuki, bu vətəndaş cəmiyyətinin böyük hissəsini yoxsul təbəqə deyil, inkişaf etmiş Qərb dövlətlərinin əsas dayağı hesab edilən orta təbəqə təşkil edir.
Yunanıstanda baş verənlər ümumilikdə Avropa cəmiyyəti üçün daha bir son dərəcə vacib tarixi dərs sayılmalıdır. Onların timsalında biz yalnız elita ilə xalqın toqquşmasının şahidi olmadıq, həm də hakimiyyətdə təmsil olunan qrupun özbaşınalığının sosial ierarxiyanın aşağı qatındakı təbəqənin özbaşınalığına yol açmasını müşahidə etdik.
Yunan şəhərlərinin küçələrində yaşanan iğtişaşlar indiyədək yeridilən ultraliberal siyasətin nəticəsi kimi qəbul olunmalıdır. Bu siyasət insana alqı-satqı obyektinə çevrilməkdən başqa, heç bir şans vermir. Bu iğtişaşlar həmçinin marginal və qeyri-təbii reallıqların zorla çoxluğa sırınmasına da cavabdır. Və belə görünür ki, müasir Avropa onu daxildən sarsıtmağa başlayan siyasi sistemə qarşı davam gətirmək üçün çıxış yolları tapmalı olacaq. Çünki siyasi azlıqların maraqlarını əsas götürən bu sistem artıq çat verməyə başlayıb.
Bu mənada, yunan qiyamının dağıdıcı gücü Qərb sivilizasiyasına tutduğu yola yenidən baxmağı zəruri edir. Bu prosesin önündə gənclik, yəni Avropanın gələcəyi dayanır. Təsadüfi deyil ki, bu qiyam bir vaxtlar demokratiya və siyasi azadlıqlar anlayışının yarandığı bir ölkədən başlayıb. Odur ki, əminliklə söyləmək olar ki, gənc yunanın qətlindən doğmuş qığılcım, əslində, Köhnə Qitənin simasını dəyişmək gücündə olan alova çevrilə bilər.

Events in Greece are significant for all Europe
Without exaggeration, recent events in Greece are significant for the whole of Europe. The rebellion by its youth, which testifies to a profound social, economic and political crisis in the ancient nation of Greece, has effectively become a milestone in the history of the continent because it is inseparably linked to a myriad processes unfolding over recent decades in the Old World.
Parthenon of resistance
It seemed that the outward calm of life in Greece was instantaneously turned upside down when, during a clash between students and law enforcement officers, a policeman's bullet killed 15-year-old Alexandros Grigoropoulos. The protest actions centred on three universities - the Polytechnic University in Athens, the Law School of Athens University, and Saloniki University. The former is routinely seized by anarchists and supporters of left-wing groups during student riots in Greece. It was at this university that the historic student rebellion against the fascist junta of the "Black Colonels" started in 1973. Back then, it was mercilessly crushed by the military, but eventually resulted in the victory of democracy. Now the law bans the police and military from entering university campuses in the country without special permission from the university administration and a court ruling. Taking advantage of this, protesting youths, guided by anarchist groups, used the universities as bases for sorties into nearby streets, resulting in clashes with police and the burning of shops and cars.
The protesters' tactics changed somewhat from mid-December. Students began seizing radio and TV stations, broadcasting anti-government statements and urging people to join the "displeased." Khristos Panagopoulos, president of the state TV company, which was targeted by the riotous youth, said that it was a well-prepared action. "They were people who knew how to operate the production console desks, equipment and cameras. It was carefully planned," he said.
A few days later, another wave of protests hit Greek cities. Thousands of radicals came out onto the streets and staged a rally in the centre of Athens. The peaceful protest action quickly escalated into clashes with police. Anarchists set fire to the Police Academy building and police cars parked near it, which was a sign that demonstrators were ready to seize police offices and administrative buildings. The famous Acropolis became the centre of the youth movement. The rioters hung posters with the word "resistance" in Greek, English and German, right next to the Parthenon.
The leaders of rioters issued a statement: "We chose this monument to democracy, a monument which is known worldwide, to urge resistance to government violence and demand our right to education and work." This statement effectively explained the cause which brought tens of thousands of people out of their homes and university classes and made them ready to fight those who, in their opinion, implement a policy of "state violence" against them.
Karamanlis's impasse
In fact, the killing of the anarchist teenager was just the last straw to break the camel's back of popular discontent (it was popular because the actions of the protesting students are supported by quite a considerable number of Greeks, and not only young people take part). We also have to bear in mind that, in contrast to, say, the outskirts of Paris, the streets of Athens are lined by the children of well-off families who are also ethnic Greeks. And if they complain of hopelessness and lack of prospects, we can only imagine the sentiments of poorer Greeks. Naturally, the rioters' bravado and the mob's frenzy are accompanied by vandalism - there seem to be people with criminal inclinations among Greek anarchists too. The hooligans' actions are condemned by the vast majority of the Greeks, but the outburst of young people's anger which hit the streets and squares in hitherto peaceful Greek towns must be considered a reflection of the sentiments of Greek society at large.
So what is behind these sentiments?  Many Greeks are unhappy with the work of Kostas Karamanlis's right-wing government. It came to power on a wave of patriotic sentiment just before the 2004 Olympic Games in Athens, but soon marred its own reputation with numerous scandals involving corruption and a disastrous economic policy. The worsening economic situation of a considerable proportion of the Greek population which resulted from the government's policy was the main cause of current events in that Balkan nation. People complain about low salaries and expensive housing and food. Unemployment has reached 10% and young people complain that they cannot find work and are forced to go abroad. The government's domestic debt has increased and the national budget still suffers from the consequences of appropriations for the organization of the Athens Olympics. The Economic Cooperation and Development Organization (successor of the European Economic Cooperation Organization, which was founded back in 1961) predicts that economic growth in Greece will slow down next year to 2%, because the manufacturing sector is contracting at record speed. The world financial crisis aggravates the situation further. This bundle of troubles provokes protest in a society which wishes to change the situation in which the "poor pay for all the country's problems." And the fact that not only left-wing youth hold these sentiments was demonstrated by the general strike organized at the peak of protest demonstrations. It was staged by the two largest trade union organizations in Greece, which together have more than 2 million members, in other words, roughly half of the country's workforce. The trade unions demand higher salaries and pensions, social support for poor families and better unemployment benefits.
The main political demand of the students and strikers was the resignation of the Kostas Karamanlis cabinet. The leading opposition party, the Panhellenic Socialist Movement makes the same demand. Its leader, Georgios Papandreou, said that the government formed by the New Democracy party is unable to control the crisis because it has lost the trust of the Greek nation. They see the solution as the holding of early parliamentary elections.
In effect, a government which has driven itself into impasse has left people no option but to confront the hopelessness of their situation, and this has found expression in riots and burning shops and cars.
In the mean time, Greek society's drive to protest has foreign causes too. Greeks complain that the cost of living has increased dramatically since the transition to the euro six years ago. Criticism of the European Union also stems from the fact that bureaucrats in Brussels made a favourable assessment of Karamanlis's economic policy and praised him, in particular, for reducing the budget deficit and continuing the process of privatization. However, precisely these right-wing reforms have led to the confrontation between the government and the protesters, who believe that the strings of the "unrestrained capitalism" introduced by New Democracy stretch to the think tanks of an increasingly liberal EU. And it is no accident that the Greek rioters urge all the young people in Europe to support their protest.
The bellicose war cry of the oppressed
The protest actions by Greek youth are certainly directly linked to patterns of European social and political life. After all, the symptoms of so-called anarchist rebellion can be found in many other countries of the continent. Left-wing youth organizations in Italy, Denmark, France and Germany staged protest actions of support of their Greek peers. But the signal which they received from the native land of Pericles, the father of democracy, was intended for the entire European community. Its gist was conveyed in proclamations disseminated by the Greek rioters, and other materials in which they describe their view of the current situation and the future of the world order, and also issue their "verdict" on the "modern capitalist system" and international relations.
"The democratic regime does not kill an Alexis every day in the guise of peacekeeper solely because it kills thousands of Ahmeds, Jorges, Jintaos and Benazirs every day; because it systematically, methodically and mercilessly exterminates the third world, that is, the world's proletariat. So, out of this massacre which is carried out religiously every day, the idea of freedom is born, not as a universal value or the natural right of every human being, but as the bellicose war cry of the oppressed," say the Greek spokesmen of the latest anarchist ideology. To change the situation, they propose to "bleed the system of capitalist production and consumption." As a way of achieving this goal, they suggest organizing a "universal, indefinite strike," and then "in the context of the collapse of already long-dead institutions, new relations will be born, based on solidarity and collectivism." "We rejoice at the idea that we stand at the beginning of a new revival of the class struggle which, if we wish to wage it, if we put in the effort, might lead us out of crisis and give us strength for a revolutionary spurt into the unknown beyond this system," say the leaders of the Greek youth movement.  "We are witnesses at the moment of a great socialist revolution," one of the leaders of the Greek riots and press secretary of the "United Coalition of Anti-capitalist Left-wing Groups," Panagiotis Sotiris, said at the height of the disorders.
Do such views have a solid base of support in other European countries?  They most certainly do. The anti-capitalist boil which has peaked in Greece has been coming to a head for a long time all over Europe. It will suffice to remember the mass protest actions by anti-globalists which accompanied all the more or less significant political forums involving the political leaders of the "golden billion" countries. And of course, the failure of the constitutional process in the EU three years ago was a sign of the latest version of the spectre of revolution haunting Europe. It exposed a serious conflict between the European elite and civil society, most of whose representatives, incidentally, are not at all poor and represent the middle class, which until now was always considered to be a pillar of the prosperous and stable development of Western states.
But the events in Greece teach the entire European community yet another - very important - history lesson. They are a good example not only of a clash between the elite and the people, but also the fact that the arbitrariness of one group coming to power incites lawlessness by others, those who are at the other end of the social hierarchy. Riots in the streets of Greek cities are the flip side of an ultraliberal policy which does not leave people any other role but as a commodity to be bought or sold. These events are also an ugly manifestation of pseudo-democratic realities, when the marginal and the unnatural can impose their will on the majority in society. And present-day Europe will have to force itself to find an antidote to a political system which has begun to corrode and which attaches the highest priority to the interests of political and other minorities.
In this sense, the destructive consequence of the Greek riots - the consequences, not the essence, which is largely logical and justifiable - urge us to revise the path upon which Western civilization has embarked. And the young generation, that is, the future of Europe, spearheads this process of revision. It is notable that this rebellious wind came from the country where the very concept of democracy and political freedom arose a long time ago. The killing of a young Hellene became the spark to light the fire of a movement which promises to dramatically change the Old World.