Ekspertlər sanır ki, məhdud imkanlı insanlar üçün əlilliyin sosial modeli tətbiq edilməlidir
Biz onları görmürük və demək olar ki, heç vaxt xatırlamırıq. Daha doğrusu, biz onları görmək və xatırlmaq istəmirik, onların dərdinə sakitcə şərik olmağa üstünlük veririk. Özü də o vaxt ki onlar təsadüfən gözümüzə sataşırlar. Biz bilirik ki, onların çoxlu problemləri var, ancaq bu barədə nadir hallarda danışırıq. Deyirik ki, onsuz da onlara kömək edə bilməyəcəyik. Amma bununla yanaşı onlar var və demək olar ki, səslərini çıxarmadan yaşayırlar.
Onlar da həyatdan zövq almaq, işləmək, sevmək, dincəlmək, şəhərdə gəzmək, sağlam olmaq, yəni mövcudluğu bütün tamlığı ilə duymaq istəyirlər. Ancaq çətin ki, buna nail olsunlar. Fiziki qüusurlu insanın şəhərdə gəzdiyini nadir hallarda görmək olar (biz onları əlil adlandırırıq, ancaq beynəlxalq terminologiyaya görə bu anlayış dəqiq təyinat deyil). Onlar küçəyə çıxmamağa üstünlük verirlər. Regionlardan danışmağa dəyməz, heç Bakıda da əlil arabasında olan adamın hərəkət etməsi üçün çox vaxt kənar kömək lazımdır. Onların içində çox az adam dəstək, yaxın adam olmadan küçəyə çıxmağa qərar vermir. Bununla yanaşı, fiziki qüsuru olan adamların içində tənhaların sayı az deyil. Onları nə etmək lazımdır?
Bu ağırdır. Özünü yarımçıq hiss etmək, doğma şəhərini şikəstliyi olan insanlar üçün yer tapılmayan düşmən və yabançı dünya saymaq çətin dərddir. Bu şəhərdə onların avtobusa minib-düşməsi, pandusu olmayan yeraltı keçidə enib-qalxması çox çətindir. Binalar barədə isə heç danışmayaq.
Zəif görənlər isə anlamırlar ki, işıqforda hansı rəng yanır, onların yol keçməsi çox çətindir. Ətrafdakılar nəinki onlara yardım etməyə çalışır, sadəcə, yan keçməklə yaxa qurtarırlar. Hətta onlarla ani belə üz-üzə gəlmək istəmirlər...
Oralarda...
Əlillik cinayət və ayıb deyil, ancaq bizim toplumda fiziki qüsuru olan insanlar tərki-dünya həyatı yaşayırlar, çünki hətta ikinci mərtəbədən aşığı düşmək belə onlar üçün çətin məsələdir. Onlar sanki ev dustağıdırlar, "əlil" sözü isə şüurlarda buna uyğun anlam - çoxsaylı problemi olan zəif və bədbəxt insan anlamı yaradır. Əslində bu elə belədir.
Biz, məsələn, Fransada olmuş soydaşlarımızın söhbətlərinə heyrət edirik. Orada fiziki qüsuru olan insanlar özlərini toplumun bərabər hüquqlu üzvü sayırlar, ictimai nəqliyyatda qalxaraq onlara yer verəndə özlərini təhqir olunmuş sayırlar. Onlar heç zaman bu "hörmət"dən yararlanmaq istəmirlər, çünki özlərini bədbəxt və incidilmiş saymırlar. Çünki onlar üçün bütün şərait yaradılıb, - həm işləmələri və karyeraya can atmaları, müstəqil hərəkət etmələri, həm də əlilliyə görə lazımi qədər müavinət almaları üçün hər cür imkan var.
Buna görə də Avropada əlillik xəstəlik deyil, barışmaq mümkün olan həyat tərzidir. Əgər ətrafdakı mühit sağlamdırsa, sənə yazıqları gəlmirsə və adi insanların dünyasına paralel şəkildə fiziki məhdudiyyətli insanların da dünyasını yaradırlarsa, onda xüsusi yox, ümumtəhsil məktəbləriində də təhsil almaq mümkündür. Özü də bu iki dünya bir-birinə yabançı deyil, eyni məkan və zaman ölçülərində yerləşirlər. Düzdür, bizdə ictimai nəqliyyatda əlillərə yer verirlər. Ancaq bunu yazıqları gəldikləri üçün edirlər. Yanlış olaraq düşünürlər ki, bunu etməklə həmin insanlar qarşısında xeyirxahlıq missiyasını bitirmiş olurlar.
Amma demək olar ki, bir saniyə sonra onların mövcudluğunu, qəpik-quruş şəklində əlillik müavinəti almalarını, ayda-ildə bir dəfə şəhərə çıxa bilmələrini və bunların nəticəsi olan dərin psixoloji zədələrini unutmuş oluruq. Özü də bu cür yanaşma möhkəm yer tutub. Nəinki bahalı protezlər, əlil arabaları almağa, çox vaxt onların bir tikə çörək üçün pulları olmur. Həm də nə cürsə evdən çıxa bilən əlillər öz şikəstlikləri üzündən iş tapa bilmirlər, onları sadəcə olaraq, heç yerdə işə götürmürlər. Onların nə yeməyə, nə geyinməyə, nə də bahalı dərmanlara pulu çatır. Çox vaxt əlillik pensiyası bu adamların yeganə dolanışıq mənbəyidir. Və onlar bundan artıq heç nəyə ümid edə bilmirlər.
2008-ci ilin avqust ayında Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev sosial müavinətlərin artırılması barədə qərar qəbul edib. Bundan sonra birinci qrup üzrə müavinət 50 manata, ikinci qrup üzrə 35 manata və üçüncü qrup üzrə isə 30 manata çatdırılıb. Həmçinin, orta aylıq pensiya müavinətinin məbləği artırılıb. Birinci qrup əlillər üçün 75 manata, ikinci qrup əlillər üçün 55 manat 75 qəpiyə və üçüncü qrup əlillər üçün 34 manat 7 qəpiyə çatdırılıb. Əlillərin özləri isə diqqətə görə çox minnətdardırlar, ancaq onu da deyirlər ki, bu pullar imkanları məhdud olan insanların bütün ehtiyaclarını ödəyə bilməz.
Bizim əlillərin başqa bir problemi isə əlil statusunun alınması ilə bağlıdır. Bunu Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində də etiraf edirlər. Sözügedən qurumun başsçısı Füzuli Ələkbərov APA agentliyinə müsahibəsində bildirib ki, "ölkədə əlilliyin təyin edilməsini biznesə çeviriblər. Bu, xüsusilə də cənub rayonlarında güclüdür". Füzuli Ələkbərov bildirib ki, son zamanlarda yaşı 16-ya çatmamışlar arasında psixi pozuntular və əsəb sistemi xəstəlikləri üzrə əlillik alanların sayı artıb.
"Yoxlamalar zamanı bəlli oldu ki, yalnız bir kənddə 39 psixi xəstə uşaq var. Buna son qoymaq lazımdır",- deyə nazir vurğulayıb. Bundan başqa, Füzuli Ələkbərov yeni doğulmuş uşaqlara əlillik statusu verilməsi ilə bağlı da narazılıq ifadə edib. Bununla bağlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi əlillik təyin edilməsinin yeni meyarlarını işləyib - hazırlayıb.
"İndi istənilən insana əlillik verməyə imkan yaradan meyarlar təkmil deyil. Yeni meyarların hazırlanmasında Rusiyanın və başqa ölkələrin təcrübəsi öyrənilib",- deyə nazir vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, dəyişikliklər artıq gələn il tətbiq ediləcək. Bundan sonra kimi əlil saymaq aydınlaşacaq və prosesin obyektivliyi təmin ediləcək. Qeyd edək ki, rəsmi statistikaya görə, hazırda Azərbaycanda 440 min, yəni əhalinin 5 faizi qədər əlil var. Dünya üzər isə əhalinin 6-8 faizi əlil sayılır.
Zərər vurmadan...
Əlillik məsələləri üzrə "Lotos" mərkəzinin direktoru Yelena Taranova ümid edir ki, prezident İlham Əliyev tərəfindən 12 noyabr 2008-ci il tarixdə ölkənin BMT-nin "Əlillərin hüquqları haqqında" konvensiyasına qoşulması barədə qanunun təsdiqindən sonra vəziyyət yaxşı istiqamətə doğru dəyişəcək.
"Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən əlillik dərəcələrinin verilməsi zamanı rüşvətxorluq hallarına yol verilməsinin etiraf edilməsi ümidvericidir. Bunun üzündən imkanları məhdud olan insanların çoxu əlillik dərəcəsi almaqdan sadəcə vaz keçirlər. Çünki bu adamlar üçün növbələrə dayanmaq çox çətindir". Əlillik alınması üzrə meyarların dəyişdirilməsinə gəldikdə isə Yelena Taranova bildirib ki, Rusiyanın o qədər də təkmil olmayan sistemini nümunə kimi istifadə etmək arzuolunan deyil.
"Əlillik orada imkanların məhdud olması ilə deyil, əmək qabiliyyəti ilə ölçülür. Birinci qrup əlillik dərəcəsi başqalarına baxanda yetərincə yüksək müavinət kəsilməsi ilə müşayiət olunur. Ancaq bununla yanaşı, birinci qrup əlillər işləmək hüququndan məhrum olurlar. İkinci və üçüncü qrup əlillik almaq isə müavinətin azalmasını və işləmək imkanını nəzərdə tutur. Ancaq bu adamların işə düzələ biləcəyinə zəmanət hardandır? Rusiyanın əlillik müəyyənetmə sisteminin qeyri-təkmilliyi bununla bağlıdır",- deyə o vurğulayır.
Yelena Taranovanı bu narahat edir ki, əlillik meyarlarına yenidən baxılması imkanları məhdud insanların bir daha komissiyalardan keçməsinə səbəb olacaq. Bu isə onlar üçün əlavə çətinlikdir.
"Fiziki baxımdan onlar üçün yetərincə uzunsürən sənəd toplamaq və müxtəlif tibbi sənədlər əldə etmək prosesini gerçəkləşdirmək çox çətindir. Bir çox uyğun dövlət idarələri ikinci və üçüncü mərtəbələrdə yerləşir. Oralara qalxmaq isə əlil arabası ilə gəzən insanlar üçün qeyri-mümkündür. Bunun nəticəsidir ki, 2007-ci ildə "Lotos"un Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə birgə əldə etdiyi əlil arabalarını onların çoxu ala bilməyib. Arabada gəzən əlillərin çoxu gərək olan sənədləri toplayıb, araba almaq üçün ortopediya mərkəzinə təqdim edə bilmirlər. Onların içində elələri var ki, sənədi aparmağa qohumları yoxdur. Bəziləri heç kimə müracət etmək, heç kimi narahat etmək istəmir. Bununla bağlı sosial müdafiə xidmətinə əlil və pensiyaçılar üçün sənəd yığmaq ilə məşğul olan xüsusi adamların işə götürülməsi məsələsi gündəmə gəlir. Axı pensiyaçılar da öz yaşlarının çoxluğundan bir idarədən o birisinə gəzmək imkanında deyillər", - deyə Yelena Taranova vurğulayır.
Qeyd edək ki, bu il Beynəlxalq Əlillər gününün mövzusu "Əlillərin hüquqları haqqında konvensiya: şərəf və ədalət hamı üçün" olub. BMT-nin saytında bununla bağlı qeyd edilib: "Dekabrın 3-də Beynəlxalq Əlillər gününün keçirilməsi onların problemlərinə diqqətin artırılmasına, onların şərəf, hüquq və rifahının müdafiəsinə, əlillərin siyasi, sosial, iqtisadi və mədəni həyatda iştirakından əldə edilə bilən üstünlüklərə ictimai diqqətin cəlbinə yönəldiləcək. Günün mövzusu bugünün həsr edildiyi məqsəddən, yəni əlillərin ictimai həyatda bərabər iştirakını təmin etmək və insan hüquqlarını tam, bərabər təmin etməkdən qaynaqlanır. Bu məqsəd 1982-ci ildə Baş Assambleya tərəfindən əlillərlə bağlı qəbul edilmiş fəaliyyət proqramında əks etdirilib".
Qeyd etmək lazımdır ki, çox şey bizdən - sağlam insanlardan asılıdır. Onlara mərhəmət yox, real yardım və sağlam münasibət lazımdır. Onlar cəmiyyətə qoşulmalıdırlar, təcrid edilməməlidirlər. Onlara yalnız sosial müavinət yox, işləmək və cəmiyyətə yararlı olmaq imkanı lazımdır. Yalnız bu cür onlar hüquqlarının tapdalanmadığını düşünə bilərlər.
Bu gün bizdə də bütün dünyada olduğu kimi, əlillərə qarşı tibbi əlillik konsepsiyası tətbiq edilir, xroniki xəstəlik kimi baxılır. Buraya müalicə, reabilitasiya, sosial yardım, xüsusi təhsil və pensiya daxildir. Başqa sözlə, imkanları məhdud insanların iqtisadi və təhsil azadlıqları əldə etməsi yolu ilə onlara az-çox normal həyat təqdim edilməsinə çalışılır.
Eyni zamanda, hazırda dünyada əlilliyin sosial modeli tətbiq edilməyə başlanıb. Bu isə imkanları məhdud insanların ictimai həyatda tam keyfiyyətli iştirakı yolundakı maneələrin götürülməsi ilə bağlıdır. Sosial model imkanları məhdud insanların fiziki qüsurlarını qabartmamağa imkan verir.
Belə olan halda onlar işləmək, fəal həyat tərzi keçirmək imkanı qazanırlar. Onlar "ayaqüstə qalxırlar". Beləliklə, onların psixologiyası, özlərinə münasibəti və bütövlükdə, sağlam insanların əlillərə qarşı münasibəti dəyişir. Adətən, bu cür toplumları sağlam adlandırırlar.

"GETTING ON ONE'S FEET"
We do not see them and rarely think about them. Or, to be more precise, we do not want to see them and do not want to think about them, preferring to sympathize internally. And even sympathy is only sparked when we catch a glimpse of them. We know that they have a great many problems, but rarely talk about this, saying that they cannot be helped anyway. But they exist; they live among us, quietly and almost silently. They, too, want to enjoy life, work, love, rest, take a walk and be healthy - to live full lives. But they are unlikely to achieve this. We rarely see physically handicapped people (we call them invalids, although internationally this term is considered incorrect) moving around the city. They prefer to stay at home. Unfortunately, people in wheelchairs often have to resort to others' help if they decide to go out in Baku, not to mention the provinces. Very few of them will venture out without a helper, friend or relative. But there are many among the disabled who live alone. What are they supposed to do?
It is difficult to feel inferior and see your own city as a hostile and alien world in which people with illnesses or disabilities have to struggle to get on or off a bus, cross the street, or use pedestrian underpasses which are not equipped for them. And passers-by are not only hesitant to help, but even try to steer clear of disabled people, avoiding even casual or accidental contact.
Somewhere there...
Disability is not a crime or a disgrace but, in our society, physically handicapped people lead cloistered lives, because even descending from the second floor is a big problem for them. They are effectively under house arrest and the word "invalid" evokes logical associations: a disabled, miserable person with countless problems. And they are true. We marvel at the stories of compatriots who come back from, say, France, where the disabled regard themselves as normal members of society and are insulted when people offer them a seat in a bus. They will never accept this "favour" because they do not feel miserable and deprived - every facility is in place for them to work and develop professionally, move about independently and receive decent allowances. Disability in Europe is not an illness, but the circumstance of life to which you can reconcile yourself if the situation around you is healthy, if you can get your education in normal, not specialized, schools, and if no one commiserates, but everyone creates an environment for the disabled which coexists with the environment for healthy people. In addition, these two environments are not estranged from one another, but coexist in the same time and space. Yes, it is customary in Azerbaijan to get up from your seat and offer it to a disabled person on public transport - out of pity, or because this is the right thing to do. We are victims of the fallacy that by doing so we do our duty of charity toward these people. But literally a second later, we forget about them, their problems, their tiny disability allowances, their episodic expeditions to the streets and, as a result, their profound psychological traumas. This attitude is a vicious one. They often have nothing to live on, not to mention to pay for expensive prosthetics, crutches or wheelchairs. After all, even those disabled individuals who somehow manage to venture outside their homes cannot work - there is simply no work for them. They are short of money for food, clothes and expensive medicines. Oftentimes, their disability pension is their only source of income and they cannot count on anything else.
In August 2008, Azerbaijani President Ilham Aliyev issued a decree on increasing social allowances, and now people in the first disability group are paid AZN 50, the second disability group - AZN 35, and the third disability group - AZN 30 a month. The average monthly salaries were also increased: to AZN 75, AZN 55.75, and AZN 34.07 respectively. The invalids themselves are thankful for this attention, but they complain that even the increased allowances cannot cover the needs of the disabled. It appears that yet another problem of the disabled in Azerbaijan is in receiving disability status. The Labour and Social Protection Ministry admits this. In an interview with the AP news agency, Minister Fizuli Alakbarov said that "assignment of disability grouping has become a business in our country. This is particularly common in southern districts."  Mr. Alakbarov noted that instances of disability due to mental disorders and nervous illnesses among individuals under 16 have become particularly frequent of late.
"Our inspection discovered that there were 39 mentally ill children in just one village. We need to put an end to this," the Minister said. In addition, the Minister is against according disabled status to the newly born.  In view of this situation, the Labour and Social Protection Ministry has developed new disability criteria, which have been approved by the Health Ministry and other departments. "The criteria currently in force and under which any person can qualify as a disabled person are far from perfect. We studied the experience of Russia and other countries during the preparation of the new criteria," the Minister said.  He added that the changes will take effect next year and it will become clear who qualifies as a disabled person. The process will be impartial. Let us note that, according to official statistics, the number of disabled people in Azerbaijan is about 440,000 (5% of the population), whereas the worldwide average is 6-8% of the population.
Do no harm...
Yelena Taranova, director of the Centre for Disability Problems, hopes that after the approval by President Ilham Aliyev, on 12 November 2008, of the law on our country's accession to the UN Convention 'On the Rights of the Disabled', the situation will change for the better.
"The fact is that the Labour and Social Protection Ministry admits that bribery is common during the registration of disability pensions, and this deters many disabled people from entering the registration process. It is difficult for these people to wait in queues." As for changes in the criteria of disability, application of the Russian system, which is far from perfect, would be undesirable, said Ms. Taranova.
"In Russia, the degree of disability is established not by the gravity of disability, but by the ability to work. The first group of disability entitles the person to quite a high total amount of allowances; better than for other groups. But the disabled in the first group lose the right to work. The second and third groups of disability provide for lower allowances and benefits, but people have the right to work. However, there is no guarantee that the disabled from these groups will find a job. This is why the Russian system of disability groupings is flawed," she said.
Ms. Taranova is also worried that the revision of the disability criteria might make it necessary for disabled people to visit the disability commission again. And this would create extra problems for them. "It is physically very difficult for them to go through the quite lengthy process of collecting documents and different medical records. Many government organizations' offices are on the second or third floors and are inaccessible for people in wheelchairs. As a result, many have never received the wheelchairs which Lotos and the Labour and Social Protection Ministry bought for them in 2007. Many people in wheelchairs were simply unable to collect the documents which they had to submit to the orthopaedic centre in order to receive a wheelchair. Many others, who cannot move independently, have relatives whom they could ask to collect the documents. But many people do not ask even relatives - they do not want to bother anyone. This raises the issue of employing social workers who could collect documents for the disabled and pensioners. The latter also find it difficult to go from one organization to another, because of their age," said Ms. Taranova.
This year, the theme of the International Day of Persons with Disabilities was "Convention on the Rights of Persons with Disabilities: Dignity and Justice for All of Us." The UN web site reads: "The annual observance of the International Day of Persons with Disabilities, 3 December, aims to promote an understanding of disability issues and mobilize support for the dignity, rights and well-being of persons with disabilities. It also seeks to increase awareness of gains to be derived from the integration of persons with disabilities in every aspect of political, social, economic and cultural life. The theme of the Day is based on the goal of full and equal enjoyment of human rights and participation in society by persons with disabilities, established by the World Programme of Action concerning Disabled Persons, adopted by General Assembly in 1982."
It must be said that we healthy people can make a huge difference. The disabled do not need pity, they need real help and a responsible attitude towards them. They need involvement in community affairs, not isolation. They need not only social benefits, but also the possibility to work and be useful members of society. Only in this way will they not feel deprived.
Today, in Azerbaijan, like elsewhere in the world, people with disabilities are seen through the prism of a medical approach to disability as a chronic disorder: they undergo treatment, rehabilitation, receive social benefits, special education and pensions. In other words, society tries to give a person with disabilities a more or less normal life with economic and educational freedom.
At the same time, the world has begun to adopt a social approach towards disability, which envisages the elimination of barriers on the way towards full participation for disabled persons in public life. The social model makes it possible not to stress the physical handicap of the disabled persons. They can work and lead active life styles. They are "getting back on their feet."  This not only changes the mindset and the attitude towards self of disabled people, but also changes the attitudes of society towards the problems of disability. And such societies are called healthy.