EKSPANSİYA PLAN ÜZRƏ GEDİR
Erməni kilsələrinin Gürcüstanın tarixi irsini özününküləşdirmək cəhdi Gürcüstan-Ermənistan münasibətlərində gərginlik yaradıb
Gürcüstan-Ermənistan münasibətlərində növbəti gərginlik yaşanmaqdadır. Lakin bu dəfə söhbət ermənilərin Gürcüstanın Cavaxetiya bölgəsinə ərazi iddialarından getmir. Bu mövzunun hər an "partlaya" biləcəyini anlayan hər iki dövlət hökumətlərarası dialoqda ondan yan keçməyə çalışır. Yeni gərginliyin yaranmasına əsas səbəb ermənilərin Gürcüstanın mədəni dəyərlərini və dini ziyarətgahlarını özününküləşdirməyə cəhd göstərməsidir.
"Qardaşlıq hissləri" nədən ibarətdir?
Ermənilərin eyni dindən olan gürcü xalqına bəslədiyi "qardaşlıq hissləri"nin nədən ibarət olduğunu bir müddət əvvəl Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyan nümayiş etdirib. Rusiya ilə Gürcüstan arasında avqustda baş vermiş müharibədən sonrakı açıqlamasında o bildirib ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ermənilərin xeyrinə həll ediləcəyi və Rusiyanın qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nı tanıyacağı təqdirdə Yerevan Abxaziya və Cənubi Osetiyanın "müstəqillik"lərini tanımağa hazırdır. İki ölkə arasında münasibətlərin birmənalı xarakter daşımadığını, hətta Sarkisyanın bu günlərdə Gürcüstana etdiyi səfəri də gizlədə bilməyib. Lakin elə bunsuz da hər şey bəlli idi - erməni liderinə gürcüstanlı həmkarı Mixail Saakaşvili ilə "qardaşlıq" etmək sadəcə bir məqsəd üçün lazım idi: Sarkisyan və silahdaşlarının siyasəti nəticəsində təcrid vəziyyətinə düşmüş Ermənistanın durumunun daha da gərginləşməsinin qarşısını almaq. Axı Yerevanı Moskva və Avropa ilə bağlayan yeganə körpü Tbilisidir. Lakin hətta Gürcüstanla münasibətlərin pisləşməsi perspektivi də erməniləri sevimli peşələri - digərlərinin irsini mənimsəməsindən əl çəkməyə vadar edə bilmir. Cavaxetiyaya daimi iddialarla yanaşı, bu dəfə ermənilər Gürcüstanın mədəni dəyərlərinə "əl uzadaraq", "kilsə davası"na başlayıblar. Onlar Gürcüstanın 4 kilsəsinə, ilk növbədə isə Müqəddəs Məryəm kilsəsinə sahib çıxmaq istəyirlər.
Hər şey yarım il əvvəl Gürcüstan Pravoslav Kilsəsinin ruhanisi Tariel Sikinçelaşvilinin ermənilərin "Noraşen" adlandırdıqları Müqəddəs Məryəm Kilsəsinin həndəvərinə "gürcü kilsəsi üçün xarakterik olan" elementli metal çəpər çəkməsi ilə başlayıb. Qeyd edək ki, gürcülər XV əsrdə inşa olunmuş bu kilsənin əvvəlcə onlara məxsus olduğunu, sonradan isə "erməniləşdirildiyini" bildirirlər. Bu məsələdə gürcülərlə razılaşmamaq çətindir. Hər halda, həm Azərbaycan, həm də Ermənistan ərazisindəki çoxsaylı alban kilsələrinin də məhz bu yolla "erməniləşdirildiyi" məlumdur.
Gürcüstandakı erməni apostol kilsəsinin yeparxiyası isə Gürcüstan dindarlarının əməlini "erməni kilsəsinin ələ keçirilməsi məqsədi ilə planlı şəkildə atılmış növbəti addım" adlandırıb. Ermənilər israrla iddia edirlər ki, guya Gürcüstan müstəqillik qazandıqdan sonra yerli dini icma onların kilsələrinə iddia edir. Tbilisi kilsələrinin əvvəllər kimə məxsus olmasına dair müzakirələrdən hiyləgərcəsinə yayınan ermənilər iddia edir ki, onlar guya XIX əsrdə Rusiya İmperiyasının rəhbərliyi tərəfindən ermənilərə verilib, Sovet İttifaqı dönəmində isə geri alınıb.
Lakin belə məsələlərlə bağlı əksər hallarda olduğu kimi, bu dəfə də tarixi mübahisə yerini siyasi mübahisəyə verib. Tariel atanın əməlinin şəxsən öz istəyi yox, birbaşa Tbilisi meriyasının tapşırığı olduğunu müəyyənləşdirən ermənilər Gürcüstan hakimiyyətini ayrı-seçkilik etməkdə günahlandırmağa başlayıb. Onların əbədi sindromu - iztirab çəkmələri, hamı və hər kəs tərəfindən sıxışdırılmalarına dair hay-küyləri işə düşüb. Hətta iş o yerə çatıb ki, məsələ ilə bağlı əl-ayağa düşən Ermənistanın siyasi dairələri Gürcüstana "Qarabağ müharibəsinin nədən başladığını" xatırlatmağa başlayıblar.
Hələ bu il mayın sonlarında Yerevanda "Gürcüstanın antiermənistan siyasəti" mövzusunda təşkil olunmuş seminarda belə bir cəfəng fikir səslənmişdi ki, guya "Qarabağ uğrunda mübarizə" "o zaman Azərbaycanda onlara erməni dilində danışmağın qadağan edilməsi" üzündən başlayıbmış. Buna inanmaq olardı. Lakin bir şərtlə ki, Azərbaycan SSR-ə məxsus Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin mərkəzi olan Stepanakertdə (tarixən və hazırda şəhərin rəsmi adı Xankəndidir) orta təhsil ocaqlarının 70%-nin erməni məktəbləri olduğunu bilməyəsən.
Bunu elə-belə, yeri gəlmişkən, qeyd edirik.
Ermənilərin bu gün həyati və tarixi həqiqətlərdən uzaq bəyanatları məntiqi olaraq, erməni xadimlərinin aşağıdakı iddiaları ilə əlaqədardır: "Gürcülər bacardıqları qədər bizim mənəvi dəyərlərimizi oğurlayacaq və özününküləşdirəcəklər".
Odur ki, ermənilərin Gürcüstana qarşı yeni iddialar irəli sürəcəyi artıq şübhə doğurmur.
"Nəticəsi bəlli olmayan" təhlükə
Təxminən, bir ay əvvəl erməni yeparxiyası yeni bəyanatla çıxış edib. Bu dəfə bəyanat "Gürcüstanda yaşayan 400 min erməni adından yayılıb". "Təəssüflə qeyd edirik ki, Gürcüstanda hələ də dini zəmində ayrı-seçkilik hökm sürür", - deyə sənəddə qeyd olunur. Bəyanatda Gürcüstanın dövlət strukturlarından "özbaşınalığa son qoymaq" tələb edilir. Bildirilir ki, əks halda "hadisələrin inkişafı gözlənilməz nəticələrə gətirib çıxara bilər". Söhbətin hansı nəticələrdən getdiyini anlamaq üçün elə Qarabağı yada salmaq kifayətdir.
Hədələrinin təsdiqi kimi, ermənilər beynəlxalq səviyyədə yeni kampaniyaya başlayıblar. Ermənistan parlamentinin elm, təhsil, mədəniyyət, gənclər və idman komissiyasının sədri Armen Aşotyan ölkədə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin təmsilçiləri ilə görüşündə deyib: "Biz Ermənistanda Gürcüstan mədəniyyətinə hörmət edirik və Tbilisidən də özümüzə qarşı eyni münasibət gözləyirik".
Bundan sonra Gürcüstanın Ermənistandakı səfiri ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edilib və ondan Tbilisidəki Noraşen kilsəsi ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirilməsi tələb olunub. Bunun ardınca isə Ermənistanın baş naziri Tiqran Sarkisyan bildirib ki, onun ölkəsinin Tbilisidəki səfirliyi Gürcüstan hökumətinə etiraz notası göndərəcək.
Gürcüstanın erməni əhalisinin dünya ictimaiyyətinin diqqətini özlərinə qarşı həyata keçirilən "ayrı-seçkiliyə" cəlb etmək məqsədi ilə yaydığı müraciət isə "alovun üstünə yağ töküb". Gürcüstanın erməni icmasının müraciətində deyilir: "Biz Gürcüstanda xalqımıza məxsus tarixi və mədəni irsin planlı şəkildə varvarcasına məhv olunmasını dayandıracaq ciddi tədbirlərin görülməsini tələb edirik. Gürcüstan vətəndaşları olan ermənilərin konstitusion hüquqlarının tapdanmasına son qoyulmalıdır".
Ermənilərin tələbləri arasında "erməni kilsələrinə qəsdə son qoyulması", onların erməni apostol kilsəsinin "ağuşuna qaytarılması", "qardaş erməni və gürcü xalqları arasında dini və etnik zəmində düşmənçilik yaradan və onun qızışmasında bilavasitə iştirak edən şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi" də var.
Təbii ki, Gürcüstan tərəfi başqa fikirdədir. Əlbəttə ki, mümkün təhlükəni anlayan Tbilisi erməni planlarının reallaşdırılmasının qarşısını almağa çalışır. Çünki gürcülər ermənilər tərəfindən hansı təhlükələrin ola biləcəyini yaxşı anlayırlar: vaxtilə hələ gürcü klassikləri gələcək nəsillərə eyni dindən olan qonşularından ehtiyat etməyi məsləhət görürdülər.
Keçmişin dərsləri
Erməni keşişləri və bu millətin nümayəndələrinin ittihamlarına cavab verən Gürcüstan hökuməti ölkədə heç bir milli azlığın hüquqlarının pozulmadığını bildirir, Noraşen kilsəsində baş verənləri isə təmir işlərinin aparılması ilə izah edir.
Gürcüstan Pravoslav Kilsəsinin mövqeyi isə belədir ki, ölkə ərazisindəki bütün mədəniyyət abidələri onların yaradıcılarının etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, Gürcüstanın mədəni irsi və mülkiyyətidir. Gürcüstan Patriarxiyasının Dinlərarası Qarşılıqlı Əlaqə Mərkəzinin rəhbəri Lela Cecelavanın bildirdiyinə görə, gürcü tərəfi hesab edir ki, Noraşen ermənimənşəli kilsə kimi tanınacağı təqdirdə, onun ermənilərin mülkiyyəti elan edilməsi üçün müəyyən hüquqi mexanizmlərin işlənməsi lazımdır.
Aydındır ki, bu, gürcülər üçün qəbuledilməzdir. Noyabrın sonlarında tərəflər mübahisəli məsələləri aydınlaşdırmaq üçün həm dini xadimlərin, həm də hökumət nümayəndələrinin iştirakı ilə birgə komissiyanın yaradılmasına dair razılıq əldə ediblər.
Hər halda, Tariel atanın Müqəddəs Məryəm Kilsəsinin həyətində apardığı işlər müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Razılaşmaya əsasən, komissiya kilsənin kimə məxsus olduğunu aydınlaşdıranadək həm Ermənistanda, həm də Gürcüstanda məsələnin müzakirəsinə moratorium qoyulub. Lakin bu razılaşmanın istədikləri hər şeyi özününkü hesab edən ermənilər üçün maneə olacağı inandırıcı deyil. Dəgir tərəfdən, Gürcüstanda ermənilərin maraq dairəsinə daxil olmuş həm ərazi, həm də mədəni abidələr az deyil. Elə isə görünür, gürcülər qonşularının getdikcə artan iştahının qarşısını almaq üçün hələ çox moratoriumlar haqda düşünməli olacaqlar.
Qeyd edək ki, sözügedən razılaşmadan dərhal sonra Ermənistanın apostol kilsəsinin ali dini şurası nədənsə yenidən Gürcüstandakı yeparxiya ətrafındakı məsələnin müzakirəsinə qayıdıb. "Erməni kilsələri və Gürcüstandakı erməni yeparxiyasına qəsddən son dərəcə narahat olduğunu" bəyan edən şura bildirib ki, "qardaş xalqların dostluğu və xristianlıq ruhuna zidd olan addımlar yolverilməzdir". Bundan başqa, Ermənistan kilsəsi öz "oğulları"nı "erməni kilsələri və müqəddəs ziyarətgahları uğrunda mübarizə aparan Gürcüstan erməniləri ilə bir olmağa" çağırıb. Bütün ermənilərin katolikosu II Qaregin isə ayrıca olaraq, xəbərdarlıqla çıxış edərək bildirib ki, erməni kilsəsi bu məsələnin beynəlxalq strukturların diqqət mərkəzində qalmasına çalışacaq.
Eçmiədzinin (katolikosun iqamətgahı) bəyanatları və çağırışları gürcüləri təəccübləndirib. Görünür, gürcülər ermənilərin bu gün əldə edilmiş razılaşmaları sabah pozmaq vərdişini hələ yaxşı bilmirlər. Erməni kilsəsinin demarşından bir gün sonra Lela Cecelava bildirib ki, onlar "Yerevanda baş vermiş hadisələrdən təəccübləniblər". "Ola bilsin, Ermənistan səfirliyinə informasiya çox gec çatıb", - deyə o qeyd edib.
Ermənistanın adətən "zirək" olan diplomatik nümayəndəliyinə informasiyanın "gec çatması"nın səbəbini təxmin etmək mümkündür. Bir şeyi əminliklə söyləmək olar ki, ermənilərin Gürcüstana qarşı siyasəti ermənilərə xas olan ənənəvi ekspansionizm və Cənubi Qafqazda millətlərarası qarşıdurmanı daim gərginləşdirmək ruhuna uyğundur. Qarabağ müharibəsinin təcrübəsi göstərir ki, qonşu ölkələrdə lokal qruplar şəklində yaşayan ermənilərin guya mədəni, dini, siyasi, iqtisadi və digər diskriminasiyalara məruz qalmaları haqda əsassız fərziyyələri çox qısa vaxt ərzində işğalçılıq siyasətinə keçmək üçün əsas rolunu oynayır. Amma ümid etmək istərdik ki, Gürcüstan bu aqibətdən yaxa qurtara biləcək.

ЭКСПАНСИЯ ИДЕТ ПО ПЛАНУ
Попытки армянской церкви присвоить грузинское наследие вызвали напряженность в грузино-армянских отношениях
В грузино-армянских отношениях - очередной виток напряженности. Причем речь сейчас идет не о территориальных притязаниях армян на грузинскую область Джавахетию. Эту тему, чувствуя ее взрывоопасность, официальные Ереван и Тбилиси пытаются обходить в межправительственном диалоге. Главная причина нового обострения - стремление армян присвоить культурные ценности и религиозные святыни Грузии.
Чего стоят "братские чувства"
Чего стоят "братские чувства" армян к единоверному грузинскому народу, наглядно продемонстрировал президент Армении Серж Саркисян, заявивший после августовской войны между Россией и Грузией о готовности своей страны признать независимость Абхазии и Южной Осетии в случае разрешения карабахского конфликта в пользу армян и признания Россией независимости так называемой "НКР". Неоднозначный характер отношений между Арменией и Грузией не смог скрыть даже недавний визит Саркисяна в Тбилиси. И без того все было достаточно ясно - армянскому лидеру понадобилось "брататься" с грузинским президентом Михаилом Саакашвили только для того, чтобы как-то обезопасить свою страну от возможного усугубления изоляции, в которую Саркисян и его соратники ввергли армянский народ. Ведь Тбилиси - единственный мостик, связывающий Ереван с Москвой и Европой. Однако даже перспектива ухудшения отношений с Грузией не останавливает армян от такого излюбленного занятия, как присвоение чужого наследия.
Наряду с непрекращающимися притязаниями на Джавахетию армяне замахнулись уже и на культурные ценности грузин, развернув "храмовую войну" за обладание четырьмя тбилисскими церквями, и прежде всего храмом Святой Богоматери. Все началось с того, что полгода назад священнослужитель Грузинской православной церкви Тариэль Сикинчелашвили возвел у храма Святой Богоматери, который армяне именуют Норашен, металлический забор с "элементами, характерными для грузинской церкви". Грузины считают, что эта церковь, построенная в ХV веке, первоначально была грузинской, а ее арменизация произошла гораздо позднее. Впрочем, с грузинской стороной трудно не согласиться, если учесть, что ровно так же в армянские превратились и многие албанские церкви - как на территории Азербайджана, так и в самой Армении. Между тем епархия Армянской апостольской церкви в Грузии назвала действия грузинских церковников "очередной попыткой планомерного захвата армянского храма". Армяне упорно пробивают мысль о том, что после провозглашения независимости Грузии национальная церковь, дескать, стала претендовать на их храмы. Причем хитроумно отказываясь от полемики по вопросу о первоначальной принадлежности ряда тбилисских церквей, армяне выдвигают аргумент, что они, якобы, были переданы именно им, армянам, властями Российской империи в XIX веке, а затем конфискованы в советский период.
Однако исторический спор, как это часто бывает в подобных случаях, вскоре уступил место разборкам на политическом уровне. Выяснив, что действия отца Тариэля не являются исключительно его собственной акцией, а одобрены непосредственно мэрией Тбилиси, армяне стали заявлять о проводимой грузинскими властями политике дискриминации. Сработал извечный армянский синдром о многострадальности и ущемлениях со стороны всех и вся. Подсуетившиеся политические круги Армении стали угрожающе напоминать Грузии, "с чего началась борьба за Карабах". Еще в конце мая этого года на организованном в Ереване семинаре на тему "Антиармянская политика Грузии" были озвучены насквозь лживые заявления о том, что "борьба армян Карабаха" началась из-за того, что "Азербайджан в то время запрещал им говорить на армянском языке". В это, конечно, можно поверить, если не знать, что только в областном центре Нагорно-Карабахской автономной области Азербайджанской ССР - городе Степанакерте (историческое и сегодняшнее официальное название этого города - Ханкенди, означающее "деревня хана") 70% средних учебных заведений составляли армянские школы. Это так, кстати. Но сегодня кощунственные, далекие от жизненной и исторической правды заявления армянской стороны логически связаны с утверждениями армянских деятелей о том, что "грузины грабят и присваивают наше культурное наследие настолько, насколько у них хватает сил". Так что сомнений в новом витке армянских притязаний в отношении Грузии уже нет.
Угроза "непредсказуемыми последствиями"
Чуть более месяца назад армянская епархия выступила с новым заявлением - на этот раз "от имени 400 тысяч армян, живущих в Грузии". "С сожалением констатируем, что в Грузии де-факто существует дискриминация по религиозному признаку", - отмечается в заявлении, где содержится призыв к государственным структурам Грузии "покончить с беспределом". Иначе, предупреждает армянское священство, "развитие событий может привести к непредсказуемым последствиям". О каких последствиях идет речь, можно догадаться, если вспомнить судьбу того же Карабаха.
В подтверждение своих угроз армяне развернули широкую кампанию на международном уровне. Председатель комиссии парламента Армении по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Армен Ашотян на встрече с представителями аккредитованных в стране дипломатических миссий заявил: "Мы в Армении уважаем культуру Грузии и рассчитываем, что аналогичное отношение будет проявлено и к армянской культуре в Тбилиси и всей Грузии". Затем посол Грузии в Армении был приглашен в МИД этой страны для дачи объяснений по поводу церкви Норашен в Тбилиси. Армянский премьер Тигран Саркисян сразу после этого сообщил, что посольство Армении в Тбилиси представит ноту протеста грузинским властям.
Масла в огонь подлили петиции армянского населения Грузии, собранные с целью привлечения внимания мировой общественности к своему "дискриминированному" положению. "Мы, - говорят представители армянской общины Грузии, - требуем принять решительные меры, которые могли бы остановить варварское планомерное уничтожение в Грузии исторического и культурного наследия нашего народа и прекратить ущемление конституционных прав граждан Грузии армянской национальности". В числе требований армян - прекращение посягательств на "армянские церкви", их "возвращение в лоно" Армянской апостольской церкви, "привлечение к ответственности лиц, способствующих и непосредственно осуществляющих разжигание межконфессиональной и межэтнической вражды между братскими армянским и грузинским народами", а также "прекращение ущемления конституционных прав граждан Грузии армянской национальности".
Грузинская сторона, разумеется, придерживается иного мнения. И, вероятно, отдавая себе отчет в нависшей опасности, пытается противодействовать реализации армянских планов, о которых говорили еще грузинские классики, предупреждавшие потомков, чего им следует ждать от своих единоверных соседей.
Когда удивляют "вчерашние события"
Правительство Грузии, отвечая на обвинения армянских священников и прихожан, отрицает, что в стране нарушаются права какого-то национального меньшинства, а происходящее в церкви Норашен объясняет проведением ремонтных работ. Позиция же Грузинской православной церкви заключается в том, что все находящиеся на территории страны памятники культуры, невзирая на этническое происхождение их создателей, являются культурным наследием и собственностью Грузии. Грузинская сторона, как подчеркивает руководитель Центра межрелигиозных взаимосвязей Патриархии Грузии Лела Джеджелава, исходит из того, что в случае признания Норашена церковью армянского происхождения потребуется задействовать определенные юридические механизмы для объявления ее собственностью армян.
Последнее, разумеется, для грузин неприемлемо. В конце ноября стороны все же достигли соглашения о создании совместной комиссии с участием как духовных лиц, так и представителей научных кругов, которые должны будут прояснить спорный вопрос. На время прекращены работы, проводимые отцом Тариэлем во дворе церкви Святой Богоматери. Согласно договоренности, пока комиссия не определит окончательно принадлежность этой церкви, на обсуждение данной темы объявляется мораторий как в Армении, так и в Грузии.
Однако маловероятно, чтобы этот мораторий стал барьером для армян, считающих своим то, чего им так сильно хочется. Некоторые территории и культурные памятники Грузии, судя по всему, основательно вошли в сферу интересов армянства. И грузинам, вероятно, придется еще не раз прибегать к соглашениям о моратории, чтобы хоть как-то сдержать неуемные аппетиты соседа.
Показательно, что сразу же после упомянутого соглашения верховный духовный совет Армянской апостольской церкви, невзирая на объявленный мораторий, почему-то вновь вернулся к обсуждению ситуации вокруг своей епархии в Грузии. Выразив "глубокую обеспокоенность посягательствами на армянские церкви и грузинскую армянскую епархию", совет заявил, что "порицает недостойные духу христианства и дружбе братских народов шаги и действия". Кроме того, армянская церковь призвала своих "сынов" "быть едиными с армянством Грузии в его усилиях и борьбе за сохранение армянских церквей и отеческих святынь". Католикос всех армян Гарегин II отдельно предупредил, что армянская церковь будет продолжать держать вопрос в центре внимания международных структур.
Заявление и призыв Эчмиадзина (резиденция католикоса) вызвали недоумение у грузинской стороны, еще, видимо, не совсем осведомленной (в отличие, скажем, от азербайджанцев) об излюбленной привычке армян назавтра же нарушать заключенное вчера соглашение. На следующий день после демарша армянской церкви Лела Джеджелава заявила, что "нас удивили вчерашние события в Ереване. Возможно, информация в армянское посольство пришла слишком поздно".
Относительно "опоздания" информации в обычно бойкое диппредставительство Армении можно только гадать. Зато однозначно можно сказать, что армянская политика по отношению к Грузии довольно резво и планомерно принимает дух традиционного для нее экспансионизма, продолжая играть роль разжигателя межнационального противостояния на Южном Кавказе. Опыт карабахской войны показывает, что армяне достаточно быстро переходят от гипотетических умонастроений и жалоб на социально-экономическое положение своих соплеменников, проживающих локальными группами в соседних странах, на их культурную, религиозную, языковую и прочую дискриминацию, к использованию грубой силы для реализации своих захватнических целей. Но хочется надеяться, что сия чаша минует Грузию.