Azərbaycan mədəniyyətlərarası dialoq proqramlarının reallaşdırılması mərkəzinə çevrilir
Dekabrın əvvəllərində Bakıda Avropa Şurasına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin "Mədəniyyətlərarası dialoq Avropa və onun qonşu regionlarında davamlı inkişafın və sülhün əsasıdır" mövsuzunda beynəlxalq konfransın keçirilməsi həm geniştərkibliliyinə, həm də Avropa və ümumilikdə dünya üçün əhəmiyyətinə görə böyük rezonans doğurdu. Bu, Avropa Şurasına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin əhatə dairəsinə görə konkret coğrafi məkanla məhdudlaşmayan ilk konfransı idi. Tədbirdə qonşu regionların nazirləri, həmçinin beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri də iştirak edirdilər.
Uzun fasilədən sonra 16 ölkənin mədəniyyət naziri, Avropa Şurasının (AŞ), Avropa İttifaqının, UNESCO, ISESCO, ALESCO və digər nüfuzlu beynəlxalq qurumların təmsilçiləri vacib problemlərin müzakirəsi və onların aradan qaldırılması ilə bağlı qərarların qəbulu məqsədilə Bakıda bir araya gəldilər.
Dünyanın hər tərəfində lokal münaqişələrin mövcud olduğu, tarixi və mədəni irsin məhv edildiyi bir vaxtda Avropa Şurasının bu cür konfrans təşkil etməsi kifayət qədər aktual görünürdü. Tədbirin məhz Bakıda keçirilməsi də təsadüfi deyildi.- AŞ Azərbaycanda tolerantlığın yüksək səviyyədə olduğunu, onun sivilizasiyalararası dialoqun inkişafındakı rolunu etiraf edən ilk beynəlxalq qurum deyil.
"Bakı, Azərbaycan nadir məkandır. Bura bütün tarix boyunca müxtəlif mədəniyyətlərin kəsişdiyi yer, Şərqlə Qərb və Şimalla Cənub arasında təbii körpü olub. Bu tədbir xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Çünki bu ilin mayında Avropa Şurası özünün mədəniyyətlərarası dialoqa həsr olunmuş "Ağ kitab"ını yaradır. Bu, əsas qanunların sənədlərinin hazırlanmasından sonra nazirlər səviyyəsində ilk konfransdır və indi biz onların necə reallaşdırılması haqqında düşünməliyik", - deyə konfransda çıxış edən AŞ-nin baş katibi Terri Deyvis bildirib.
Digər tərəfdən, Azərbaycanda bu qədər böyükmiqyaslı tədbirin keçirilməsi göstərdi ki, nəhəng regional enerji və nəqliyyat layihələrinin mərkəzi olan Bakı mədəniyyətlərarası dialoqun da əsas bəndinə çevrilib. AŞ-nin Mədəni İrs Departamentinin rəhbəri Robert Plamerin dediyi kimi, "Azərbaycan nəhəng layihələrin reallaşdırılması mərkəzinə çevrilməyə hazırdır. Bu baxımdan, konfransın yüksək səviyyədə baş tutduğunu söyləmək olar. Bakı Bəyannaməsi isə, şübhəsiz ki, ölkələr arasında mədəni əməkdaşlıqda və qlobal mədəni siyasətin inkişafında yeni mərhələ olacaq".
Bu faktor, hətta konfransa qatılmağı özünə rəva bilməyən qonşu Ermənistanda da diqqətdən kənar qalmayıb. "Avropa Şurası və onun rəhbərliyi konfransın keçirilmə yerini və onun adını heç də təsadüfən seçməyib. Şübhəsiz ki, Bakının Avropa və islam mədəniyyətlərinin dialoq məkanına çevrilməsinə dair plan mövcuddur. Dövlət Departamentinin akademik və mədəni mübadilə məsələləri ilə məşğul olan əməkdaşı Alina Romanovskaya və Rusiya təmsilçisi Mixail Şvıdskoyun Avropa ilə Şərq arasına mədəni dialoq və körpü yaradılmasının (Azərbaycan vasitəsi lə) vacibliyi haqda açıqlamaları da belə düşünməyə əsas verir", - deyə "Ayots Aşxar" qəzetinin əməkdaşı yazır.
Elə həmin məqalədə bildirilir ki, "Azərbaycan rəhbəliyi növbəti antierməni təbliğatına başlamaq imkanını əldən verməyib. Bu, ermənilər üçün də yaxşı şans idi, amma təəssüf ki, onlar bu imkandan yararlanmadılar".
Doğrudan da, görəsən, ermənilər bu imkandan niyə yararlanmadılar? Bu, Serj Sarkisyan administrasiyasının regionda sülhə, dialoqa və əməkdaşlığa hazır olmaları haqda bəyanatlarına zidd deyilmi? Axı məhz Ermənistan Türkiyə ilə sərhədlərin açılmasına və Azərbaycanla əlaqələrin yaradılmasına çalışır. Ermənistan, hətta Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən regional layihələrdə iştirak etmək niyyətini də gizlətmir. Amma bununla yanaşı, bütün tribunalardan Bakını dialoqdan imtina etməkdə günahlandırır. Belə olan təqdirdə, Ermənistanın AŞ mədəniyyət nazirləri konfransı çərçivəsində konstruktiv dialoqdan imtinasını nə ilə əsaslandırmaq olar? Yerevanın konfransa qatılmaqdan imtinasını əsaslandırmaq üçün gətirdiyi arqumentlər də ermənisayağı və gülməlidir. Bu ölkənin mədəniyyət naziri Asmik Poqosyan ölkəsinin Bakıda keçirilən bu konfransda iştirakla bağlı üzərinə öhdəlik götürmədiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, Ermənistan daim belə tədbirlərdə iştirak edib və bu konfransın təşkili haqda xəbər tutduqda, dəvət alacağını gözləyib. Dəvət, doğrudan da alınıb, lakin nazirin sözlərinə görə, orada "bu sənədə yaraşmayan ifadələr" yer alıb. Bundan başqa, A.Poqosyan onu da vurğulayıb ki, tədbir öncəsində Ermənistanın qətiyyən razı olmadığı sənəd hazırlanıb.
Əgər belədirsə, onda sual yaranır: görəsən, nəyə görə digər dövlətlər də standart dəvət məktubunda "yaraşmayan ifadələr"ə rast gəlməyiblər?
Yeri gəlmişkən, Poqosyan təmiz erməni dilində danışsa da, onun nə demək istədiyini heç yerli KİV nümayəndələri də anlamayıblar. Bununla əlaqədar, "Respublika Armeniya" qəzetinin nazirə ünvanladığı sualların siyahısını ayrıca haşiyədə nəzərinizə təqdim edirik.
Hər halda, konfransa qatılsaydı, Ermənistan dünya ictimaiyyətini guya Azərbaycan ərazilərindəki erməni tarixi və mədəni abidələrinin dağıdılmasına inandırmaq üçün yaxşı imkan əldə edərdi. Axı Ermənistan və erməni lobbisi məhz bu məqsədlə mütəmadi olaraq, müxtəlif kitablar və kitabçalar nəşr etdirir, faktları təhrif edərək, sərgi və konfranslar keçirir, filmlər çəkir və s.
Hələ 2008-ci ilin əvvəlində, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının qış sessiyasında erməni deputatlar Naxçıvanda guya erməni xaçkarlarına qarşı vandalizm aktının həyata keçirilməsi məsələsini qaldırmışdılar. Ermənistanın qurumdakı nümayəndə heyəti bu "faktlar"ın araşdırılması məqsədilə AŞ PA-nın xüsusi nümayəndəsinin Naxçıvana göndərilməsi tələbini də irəli sürmüşdü. Lakin həmin vaxt Azərbaycan nümayəndə heyətinin adekvat cavabı erməniləri pis vəziyyətdə qoydu. Azərbaycan missiyanın Naxçıvanda araşdırma aparmasına razılıq verdi, lakin bir şərtlə ki, həmin nümayəndə heyəti Ermənistan ərazisində və Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarında da abidələrin durumu ilə maraqlansın. Təbii ki, Yerevan bununla razılaşa bilməzdi - Ermənistanın bütün mədəni və tarixi abidələrin məhv edildiyi əraziyə çevrildiyi bəllidir. Ermənistanın hazırkı ərazisində İrəvan xanlığına, həmçinin Zəngəzur, Göyçə, Vedibasar, Hamamlı, Calaloğlu, Alagöz, Karvansaray və digər mahallarda 500-dən artıq türk-Azərbaycan toponimlərindən əsər-əlamət qalmayıb. Azərbaycan məscidləri, qalaları və qəbirləri yer üzündən silinib. Yalnız bir neçə məscid salamat qalıb, onları da indi ermənilər fars məscidləri kimi qələmə verirlər.
Lakin hələ bu da son deyil. Bu gün bir çox erməni saytlarında Azərbaycanın Gəncə, Yevlax, Şəki, Şamaxı, hətta Bakı kimi qədim şəhərlərinin ermənicə "adlar"ına rast gəlmək mümkündür. Saxtakar tarixçilər yalnız Azərbaycanın mədəni irsinə təcavüzlə kifayətlənmirlər. Məsələn, akademik Suren Eyvazyana inansaq, Kiyev və Odessanın yaradıcıları da ermənilər olub, Krım isə qədim dövrlərdə "Erməni dənizi" adlandırılıb.
Bundan başqa, ötən il ermənilər Lvov şəhərinin Aruyts (erməni dilindən tərcümədə - Şir), Budyonovskın Surb-Xaç, Rostov-na-Donu şəhərinin isə Nor-Naxçıvan (yəni, Yeni Naxçıvan) adlandırılması təklifi ilə də çıxış ediblər.
Bütün bunlardan sonra Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərində yerləşən mədəni abidələrinin aqibətini təsəvvür etmək, Füzuli rayonu yaxınlığında yerləşən qədim yaşayış məskəni - Azıx mağarasında, həmçinin Azərbaycan musiqisinin beşiyi olan Şuşa şəhərinin qala divarlarında aparılan arxeoloji qazıntıların nə ilə başa çatacağını anlamaq çətin deyil.
"2005-ci ildə ATƏT-in faktaraşdırıcı missiyası Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş bölgələrində monitorinq keçirib. Bu monitorinq əsasında məruzə hazırlanıb və təqdim edilib. Məruzədə göstərilir ki, orada hər şey dağıdılıb, bir dənə salamat bina qalmayıb. Bütün binalar, bütün tarixi abidələr, mədəniyyət ocaqları Ermənistan tərəfindən dağıdılıb, bizim muzeylərimizdə nümayiş etdirilmiş bütün eksponatlar oğurlanıb, muzeylər talan edilib, əcdadlarımızın qəbirləri, məscidlərimiz dağıdılıb" , - deyə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev konfrans iştirakçılarına məlumat verib.
Tarixi və mədəni irsə belə münasibət göstərən Ermənistanın AŞ-nin mədəniyyətlərarası dialoqa həsr edilmiş beynəlxalq konfransında iştirakdan imtinası tamamilə təbii sayılmalıdır. Bu, Bakı forumunun iştirakçılarının da diqqətindən yayınmayıb. Onların fikrincə, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan sülh və dialoqa hazır olduğunu nümayiş etdirib.
Konfransın nəticələrinə gəlincə, iştirakçılar yekdilliklə Bakı Bəyannaməsini imzalayıblar, UNESCO-nun Mədəni İrsin Qorunmasına dair Beynəlxalq Konvensiyasına qoşulmaq və bu istiqamətdə yeni sənədlər işləmək haqda razılığa gəliblər. Avropa İttifaqı, AŞ, ATƏT və BMT təmsilçiləri mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafı sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə qərar veriblər. Mədəniyyət nazirləri gələn il ISESCO çərçivəsində Bakıda bir daha toplaşmaq haqda da razılıq əldə ediblər.
AŞ-nin təhsil, mədəniyyət, gənclər və idman üzrə baş direktoru Qabriella Battani-Draqoninin fikrincə, ISESCO çərçivəsində mədəniyyət nazirlərinin konfransı "Bakı Bəyannaməsinə yeni məzmunun əlavə edilməsinə imkan verəcək".

Azerbaijan - a centre for the implementation of programmes of cultural dialogue
The international conference of Council of Europe Ministers of Culture: "Intercultural dialogue as a basis for peace and sustainable development in Europe and its neighbouring regions", held in Baku in early December, had many repercussions, both for its scale and importance to Europe and the world at large. This was the first conference of culture ministers of member states of the Council of Europe not confined to geographical borders. Also in attendance were the culture ministers of neighbouring regions and representatives of international organizations.
After a long break, the culture ministers of 16 countries, representatives of the Council of Europe, the European Union, UNESCO, ISESCO, ALECSO and other influential international organizations gathered in Baku to discuss important problems and act to eliminate them.
The holding of such a conference by the Council of Europe is quite significant at a time when local conflicts continue to rage and our historical and cultural heritage is being destroyed everywhere in the world. It is no accident that Baku was selected as the venue for this event - the Council of Europe is not the first international organization to recognize the high level of tolerance and Azerbaijan's leading role in the development of dialogue between civilizations.
"Baku and Azerbaijan are unique places. Throughout history, this country has been a point of convergence for various cultures and a natural bridge between the East and the West, and the North and the South. The current event is special because, in May this year, the Council of Europe created its own "White Paper" on intercultural dialogue. This is the first conference at ministerial level since the preparation of the document on the main laws, and we need to think about ways of implementing them," Council of Europe Secretary-General Terry Davis said at the conference.
On the other hand, the holding of such a large-scale event in Baku showed that, as a centre for major regional energy and transport projects, Baku is also becoming a central link in intercultural dialogue. According to Robert Palmer, head of the Directorate of Culture and Cultural and Natural Heritage at the Council of Europe: Azerbaijan "is capable of becoming a centre for the implementation of major projects. From this point of view, the conference can be considered to be high-level, while the Baku declaration will certainly become a new stage in cultural cooperation between countries and in the development of global cultural policy."
This factor was also noted in neighbouring Armenia, which refused to take part in the conference. "The Council of Europe and its leadership did not choose the venue for the conference and its title by chance. It is clear that there is some plan to turn Baku into a hearth for dialogue between European and Islamic cultures. This belief is supported by statements by State Department official Alina Romanowski, who deals with issues of academic and cultural exchange, and Russian representative Mikhail Shvydkoy about the necessity of cultural dialogue and the building of bridges (through Azerbaijan) between Europe and the East," reports a correspondent of Ayots Ashkhar newspaper.
The same article says that "the leadership of Azerbaijan did not miss the chance to launch another anti-Armenian campaign. Meanwhile, this was also a good opportunity for the Armenian side but, unfortunately, Armenia missed it". Indeed, why did Armenia miss such an opportunity? Does this not run counter to the statements of the Serzh Sarkisyan administration about their readiness for peace, dialogue and cooperation in the region? Armenia is trying to ensure that Turkey opens its border with Armenia and to establish relations with Azerbaijan. Nor is Yerevan concealing its desire to participate in regional projects initiated by Azerbaijan, and it accuses Azerbaijan from various rostrums of rejecting a full dialogue to restore trust. What is the reason for Armenia's rejection of constructive dialogue within the framework of the conference of Council of Europe Ministers of Culture?
The arguments that Yerevan cited to explain its refusal to attend the conference were absolutely ridiculous. Armenian Minister of Culture Asmik Pogosyan said in the country's parliament that Armenia had not undertaken to take part in this conference in Baku. The minister said that Armenia had always taken part in such events and, having learnt about the conference, it expected an invitation. The minister explained that the invitation was received, but it contained "improper expressions". Moreover, the Minister of Culture said, ahead of this event, a document was proposed which Armenia was not able to accept. In this case, a question arises - why did other countries ignore the "improper expressions" in a standard invitation? Incidentally, even the local media did not understand the arguments of the Armenian Minister of Culture, although she spoke in Armenian. In a separate attachment to the article, we provide a list of questions posed by a correspondent of the Respublika Armenia newspaper.
Meanwhile, the conference was a good opportunity for Yerevan to make another attempt to persuade the world of the alleged destruction of monuments of Armenian history and culture on Azerbaijani territory. It is no secret that Armenia and the Armenian lobby are tirelessly printing various books and booklets, falsifying facts, holding exhibitions and conferences and making films with this aim.
At the winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in early 2008, Armenian MPs raised the issue of alleged vandalism of Armenian gravestones - khachkars - in Naxcivan. In order to investigate these facts, the Armenian delegation demanded that PACE send a special commission to Naxcivan. But an appropriate reaction from the Azerbaijani side put the Armenian delegation in quite a difficult position. Azerbaijan consented to an investigation in Naxcivan on condition that the mission also investigated the condition of Azerbaijani monuments in Armenia and in Armenian-occupied territories. And, of course, Yerevan could not allow this to happen because Armenia itself has turned into one big graveyard for the burial of all monuments of history and culture. On Armenian territory, there is not a single trace left of more than 500 Turkic-Azerbaijani place names from the Iravan Khanate, such as Zangazur, Goyca, Vedibasar, Hamamli, Calaloglu, Alagoz, Karvansarai and so on. Azerbaijani mosques, castles and graveyards have been razed to the ground. Only some larger mosques have survived, and they are represented as Persian. But this is not all. Today many Armenian websites give Armenian names to such ancient Azerbaijani cities as Ganca, Yevlax, Saki, Samaxi and even Baku. What is more, the so-called historians do not only encroach on the cultural heritage of Azerbaijan. For example, if we believe Academician Suren Ayvazyan, the founders of Kiev and Odessa were Armenians, while the Crimea was called the Armenian Sea in the past. Last year Armenians suggested renaming the city of Lvov, Aruyts (which means lion in Armenian), Budennovsk - Surb-Khach and Rostov-na-Donu - Nor Nakhchivan (New Naxcivan).
After all this, it is not difficult to imagine what they are doing to historical monuments in the occupied territories of Azerbaijan and how archaeological excavations will end in the ancient human settlement, the Azix Cave - near Fuzuli District and near Susa Castle - the cradle of Azerbaijani music.
"In 2005 an OSCE fact-finding mission carried out monitoring in the Armenian-occupied territories of Azerbaijan, on the basis of which a report was prepared and submitted. It said that everything was destroyed there and not a single building remained intact. All buildings and all historical monuments were destroyed by Armenia. Hearths of culture were destroyed, all the exhibits displayed in our museums were taken away and the museums were looted. The graves of our ancestors and mosques were destroyed," Azerbaijani President Ilham Aliyev told the participants in the conference.
With such an attitude towards historical and cultural heritage, Armenia's refusal to take part in the Council of Europe conference on intercultural dialogue seems quite natural. This was also noted by participants in the Baku forum. In their opinion, unlike Armenia, Azerbaijan demonstrated its readiness for peace and dialogue.
As for the results of the conference itself, the participants in the forum unanimously signed the Baku declaration and agreed to join international conventions of UNESCO to protect cultural heritage and develop new documents on this issue. Representatives of the European Union, the Council of Europe, the OSCE and the UN decided to boost cooperation in the development of intercultural dialogue. The Ministers of Culture agreed to gather in Baku within the framework of ISESCO next year. According to Director General of Education, Culture and Heritage, Youth and Sport at the Council of Europe, Gabriella Battani-Dragoni, the conference of culture ministers within the framework of ISESCO "will help implement the Baku declaration". Thus, the foundations of a new stage in intercultural dialogue were laid in Azerbaijan.