Azərbaycan mədəniyyətlərarası dialoq proqramlarının reallaşdırılması mərkəzinə çevrilir
Dekabrın əvvəllərində Bakıda Avropa Şurasına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin "Mədəniyyətlərarası dialoq Avropa və onun qonşu regionlarında davamlı inkişafın və sülhün əsasıdır" mövsuzunda beynəlxalq konfransın keçirilməsi həm geniştərkibliliyinə, həm də Avropa və ümumilikdə dünya üçün əhəmiyyətinə görə böyük rezonans doğurdu. Bu, Avropa Şurasına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin əhatə dairəsinə görə konkret coğrafi məkanla məhdudlaşmayan ilk konfransı idi. Tədbirdə qonşu regionların nazirləri, həmçinin beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri də iştirak edirdilər.
Uzun fasilədən sonra 16 ölkənin mədəniyyət naziri, Avropa Şurasının (AŞ), Avropa İttifaqının, UNESCO, ISESCO, ALESCO və digər nüfuzlu beynəlxalq qurumların təmsilçiləri vacib problemlərin müzakirəsi və onların aradan qaldırılması ilə bağlı qərarların qəbulu məqsədilə Bakıda bir araya gəldilər.
Dünyanın hər tərəfində lokal münaqişələrin mövcud olduğu, tarixi və mədəni irsin məhv edildiyi bir vaxtda Avropa Şurasının bu cür konfrans təşkil etməsi kifayət qədər aktual görünürdü. Tədbirin məhz Bakıda keçirilməsi də təsadüfi deyildi.- AŞ Azərbaycanda tolerantlığın yüksək səviyyədə olduğunu, onun sivilizasiyalararası dialoqun inkişafındakı rolunu etiraf edən ilk beynəlxalq qurum deyil.
"Bakı, Azərbaycan nadir məkandır. Bura bütün tarix boyunca müxtəlif mədəniyyətlərin kəsişdiyi yer, Şərqlə Qərb və Şimalla Cənub arasında təbii körpü olub. Bu tədbir xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Çünki bu ilin mayında Avropa Şurası özünün mədəniyyətlərarası dialoqa həsr olunmuş "Ağ kitab"ını yaradır. Bu, əsas qanunların sənədlərinin hazırlanmasından sonra nazirlər səviyyəsində ilk konfransdır və indi biz onların necə reallaşdırılması haqqında düşünməliyik", - deyə konfransda çıxış edən AŞ-nin baş katibi Terri Deyvis bildirib.
Digər tərəfdən, Azərbaycanda bu qədər böyükmiqyaslı tədbirin keçirilməsi göstərdi ki, nəhəng regional enerji və nəqliyyat layihələrinin mərkəzi olan Bakı mədəniyyətlərarası dialoqun da əsas bəndinə çevrilib. AŞ-nin Mədəni İrs Departamentinin rəhbəri Robert Plamerin dediyi kimi, "Azərbaycan nəhəng layihələrin reallaşdırılması mərkəzinə çevrilməyə hazırdır. Bu baxımdan, konfransın yüksək səviyyədə baş tutduğunu söyləmək olar. Bakı Bəyannaməsi isə, şübhəsiz ki, ölkələr arasında mədəni əməkdaşlıqda və qlobal mədəni siyasətin inkişafında yeni mərhələ olacaq".
Bu faktor, hətta konfransa qatılmağı özünə rəva bilməyən qonşu Ermənistanda da diqqətdən kənar qalmayıb. "Avropa Şurası və onun rəhbərliyi konfransın keçirilmə yerini və onun adını heç də təsadüfən seçməyib. Şübhəsiz ki, Bakının Avropa və islam mədəniyyətlərinin dialoq məkanına çevrilməsinə dair plan mövcuddur. Dövlət Departamentinin akademik və mədəni mübadilə məsələləri ilə məşğul olan əməkdaşı Alina Romanovskaya və Rusiya təmsilçisi Mixail Şvıdskoyun Avropa ilə Şərq arasına mədəni dialoq və körpü yaradılmasının (Azərbaycan vasitəsi lə) vacibliyi haqda açıqlamaları da belə düşünməyə əsas verir", - deyə "Ayots Aşxar" qəzetinin əməkdaşı yazır.
Elə həmin məqalədə bildirilir ki, "Azərbaycan rəhbəliyi növbəti antierməni təbliğatına başlamaq imkanını əldən verməyib. Bu, ermənilər üçün də yaxşı şans idi, amma təəssüf ki, onlar bu imkandan yararlanmadılar".
Doğrudan da, görəsən, ermənilər bu imkandan niyə yararlanmadılar? Bu, Serj Sarkisyan administrasiyasının regionda sülhə, dialoqa və əməkdaşlığa hazır olmaları haqda bəyanatlarına zidd deyilmi? Axı məhz Ermənistan Türkiyə ilə sərhədlərin açılmasına və Azərbaycanla əlaqələrin yaradılmasına çalışır. Ermənistan, hətta Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən regional layihələrdə iştirak etmək niyyətini də gizlətmir. Amma bununla yanaşı, bütün tribunalardan Bakını dialoqdan imtina etməkdə günahlandırır. Belə olan təqdirdə, Ermənistanın AŞ mədəniyyət nazirləri konfransı çərçivəsində konstruktiv dialoqdan imtinasını nə ilə əsaslandırmaq olar? Yerevanın konfransa qatılmaqdan imtinasını əsaslandırmaq üçün gətirdiyi arqumentlər də ermənisayağı və gülməlidir. Bu ölkənin mədəniyyət naziri Asmik Poqosyan ölkəsinin Bakıda keçirilən bu konfransda iştirakla bağlı üzərinə öhdəlik götürmədiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, Ermənistan daim belə tədbirlərdə iştirak edib və bu konfransın təşkili haqda xəbər tutduqda, dəvət alacağını gözləyib. Dəvət, doğrudan da alınıb, lakin nazirin sözlərinə görə, orada "bu sənədə yaraşmayan ifadələr" yer alıb. Bundan başqa, A.Poqosyan onu da vurğulayıb ki, tədbir öncəsində Ermənistanın qətiyyən razı olmadığı sənəd hazırlanıb.
Əgər belədirsə, onda sual yaranır: görəsən, nəyə görə digər dövlətlər də standart dəvət məktubunda "yaraşmayan ifadələr"ə rast gəlməyiblər?
Yeri gəlmişkən, Poqosyan təmiz erməni dilində danışsa da, onun nə demək istədiyini heç yerli KİV nümayəndələri də anlamayıblar. Bununla əlaqədar, "Respublika Armeniya" qəzetinin nazirə ünvanladığı sualların siyahısını ayrıca haşiyədə nəzərinizə təqdim edirik.
Hər halda, konfransa qatılsaydı, Ermənistan dünya ictimaiyyətini guya Azərbaycan ərazilərindəki erməni tarixi və mədəni abidələrinin dağıdılmasına inandırmaq üçün yaxşı imkan əldə edərdi. Axı Ermənistan və erməni lobbisi məhz bu məqsədlə mütəmadi olaraq, müxtəlif kitablar və kitabçalar nəşr etdirir, faktları təhrif edərək, sərgi və konfranslar keçirir, filmlər çəkir və s.
Hələ 2008-ci ilin əvvəlində, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının qış sessiyasında erməni deputatlar Naxçıvanda guya erməni xaçkarlarına qarşı vandalizm aktının həyata keçirilməsi məsələsini qaldırmışdılar. Ermənistanın qurumdakı nümayəndə heyəti bu "faktlar"ın araşdırılması məqsədilə AŞ PA-nın xüsusi nümayəndəsinin Naxçıvana göndərilməsi tələbini də irəli sürmüşdü. Lakin həmin vaxt Azərbaycan nümayəndə heyətinin adekvat cavabı erməniləri pis vəziyyətdə qoydu. Azərbaycan missiyanın Naxçıvanda araşdırma aparmasına razılıq verdi, lakin bir şərtlə ki, həmin nümayəndə heyəti Ermənistan ərazisində və Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarında da abidələrin durumu ilə maraqlansın. Təbii ki, Yerevan bununla razılaşa bilməzdi - Ermənistanın bütün mədəni və tarixi abidələrin məhv edildiyi əraziyə çevrildiyi bəllidir. Ermənistanın hazırkı ərazisində İrəvan xanlığına, həmçinin Zəngəzur, Göyçə, Vedibasar, Hamamlı, Calaloğlu, Alagöz, Karvansaray və digər mahallarda 500-dən artıq türk-Azərbaycan toponimlərindən əsər-əlamət qalmayıb. Azərbaycan məscidləri, qalaları və qəbirləri yer üzündən silinib. Yalnız bir neçə məscid salamat qalıb, onları da indi ermənilər fars məscidləri kimi qələmə verirlər.
Lakin hələ bu da son deyil. Bu gün bir çox erməni saytlarında Azərbaycanın Gəncə, Yevlax, Şəki, Şamaxı, hətta Bakı kimi qədim şəhərlərinin ermənicə "adlar"ına rast gəlmək mümkündür. Saxtakar tarixçilər yalnız Azərbaycanın mədəni irsinə təcavüzlə kifayətlənmirlər. Məsələn, akademik Suren Eyvazyana inansaq, Kiyev və Odessanın yaradıcıları da ermənilər olub, Krım isə qədim dövrlərdə "Erməni dənizi" adlandırılıb.
Bundan başqa, ötən il ermənilər Lvov şəhərinin Aruyts (erməni dilindən tərcümədə - Şir), Budyonovskın Surb-Xaç, Rostov-na-Donu şəhərinin isə Nor-Naxçıvan (yəni, Yeni Naxçıvan) adlandırılması təklifi ilə də çıxış ediblər.
Bütün bunlardan sonra Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərində yerləşən mədəni abidələrinin aqibətini təsəvvür etmək, Füzuli rayonu yaxınlığında yerləşən qədim yaşayış məskəni - Azıx mağarasında, həmçinin Azərbaycan musiqisinin beşiyi olan Şuşa şəhərinin qala divarlarında aparılan arxeoloji qazıntıların nə ilə başa çatacağını anlamaq çətin deyil.
"2005-ci ildə ATƏT-in faktaraşdırıcı missiyası Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş bölgələrində monitorinq keçirib. Bu monitorinq əsasında məruzə hazırlanıb və təqdim edilib. Məruzədə göstərilir ki, orada hər şey dağıdılıb, bir dənə salamat bina qalmayıb. Bütün binalar, bütün tarixi abidələr, mədəniyyət ocaqları Ermənistan tərəfindən dağıdılıb, bizim muzeylərimizdə nümayiş etdirilmiş bütün eksponatlar oğurlanıb, muzeylər talan edilib, əcdadlarımızın qəbirləri, məscidlərimiz dağıdılıb" , - deyə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev konfrans iştirakçılarına məlumat verib.
Tarixi və mədəni irsə belə münasibət göstərən Ermənistanın AŞ-nin mədəniyyətlərarası dialoqa həsr edilmiş beynəlxalq konfransında iştirakdan imtinası tamamilə təbii sayılmalıdır. Bu, Bakı forumunun iştirakçılarının da diqqətindən yayınmayıb. Onların fikrincə, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan sülh və dialoqa hazır olduğunu nümayiş etdirib.
Konfransın nəticələrinə gəlincə, iştirakçılar yekdilliklə Bakı Bəyannaməsini imzalayıblar, UNESCO-nun Mədəni İrsin Qorunmasına dair Beynəlxalq Konvensiyasına qoşulmaq və bu istiqamətdə yeni sənədlər işləmək haqda razılığa gəliblər. Avropa İttifaqı, AŞ, ATƏT və BMT təmsilçiləri mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafı sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə qərar veriblər. Mədəniyyət nazirləri gələn il ISESCO çərçivəsində Bakıda bir daha toplaşmaq haqda da razılıq əldə ediblər.
AŞ-nin təhsil, mədəniyyət, gənclər və idman üzrə baş direktoru Qabriella Battani-Draqoninin fikrincə, ISESCO çərçivəsində mədəniyyət nazirlərinin konfransı "Bakı Bəyannaməsinə yeni məzmunun əlavə edilməsinə imkan verəcək".

Азербайджан превращается в центр реализации программ межкультурного диалога
Прошедшая в Баку в начале декабря Международная конференция министров культуры Совета Европы "Межкультурный диалог - основа мира и устойчивого развития в Европе и соседних регионах" вызвала большой резонанс как своей масштабностью, так и значением для Европы и мира в целом. Это была первая конференция министров культуры стран - членов Совета Европы, которая не была ограничена географическими границами. В ней участвовали также министры стран соседних регионов, представители международных организаций.
После длительного перерыва министры культуры 16 стран, представители Совета Европы (СЕ), Европейского союза, UNESCO, ISESCO, ALESCO и других влиятельных международных организаций собрались в Баку, чтобы обсудить наболевшие проблемы и принять решения по их устранению.
Проведение подобной конференции Советом Европы представляется довольно актуальным в период, когда повсюду в мире не утихают локальные конфликты, уничтожается историческое и культурное наследие. Не случайно и то, что именно Баку был выбран местом проведения этого мероприятия, - Совет Европы не первая международная организация, признающая высокий уровень толерантности и ведущую роль Азербайджана в развитии диалога цивилизаций.
"Баку, Азербайджан - уникальное пространство. Это место на протяжении всей истории являлось точкой пересечения различных культур, естественным мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом. Нынешнее мероприятие - особое, так как в мае этого года Совет Европы создал свою "Белую книгу", касающуюся межкультурного диалога. Это первая конференция на уровне министров после подготовки документа основных законов, и нам необходимо подумать, как их реализовать", - сказал генеральный секретарь СЕ Терри Дэвис на конференции.
С другой стороны, проведение столь масштабного мероприятия в Баку показало, что, будучи центром крупных региональных энергетических и транспортных проектов, Баку превращается также в центральное звено межкультурного диалога. Как сказал директор департамента культурного наследия Совета Европы Роберт Пламер, Азербайджан "способен превратиться в центр реализации крупных проектов. С этой точки зрения конференцию можно считать состоявшейся на высшем уровне, а Бакинская декларация, безусловно, станет новым этапом в культурном сотрудничестве между странами и развитии глобальной культурной политики".
Этот фактор не остался незамеченным и в соседней Армении, которая не сочла необходимым принять участие в работе конференции. "Совет Европы и его руководство вовсе не случайно выбрали место проведения конференции и ее название. Очевидно, существует какой-то план превращения Баку в один из очагов диалога европейской и исламской культур. На такую мысль наводят заявления о необходимости культурного диалога и наведения (через Азербайджан) мостов между Европой и Востоком, сделанные сотрудницей Госдепа Алиной Романовской, занимающейся вопросами академического и культурного обмена, и представителем РФ Михаилом Швыдким", - пишет корреспондент газеты "Айоц Ашхар".
В этой же статье говорится, что "руководство Азербайджана не упустило случая, чтобы развернуть очередную антиармянскую кампанию. Между тем это был удобный случай и для армянской стороны, которым она, увы, не воспользовалась". И действительно, почему Армения не воспользовалась такой возможностью? Не противоречит ли это утверждениям администрации Сержа Саркисяна о готовности к миру, диалогу и сотрудничеству в регионе? Ведь Армения всячески пытается добиться открытия границ с Турцией и наладить хоть какие-то отношения с Азербайджаном. Ереван также не скрывает желания участвовать в инициированных Азербайджаном региональных проектах и при этом со всех возможных трибун обвиняет Баку в отказе от полноценного диалога для восстановления утраченного доверия. Чем же тогда можно обосновать отказ Армении от конструктивного диалога в рамках конференции министров культуры СЕ?
Аргументы, которыми в Ереване обосновали отказ от участия в конференции, выглядели по-армянски смешными. Министр культуры Армении Асмик Погосян во время правительственного часа в парламенте страны сказала, что Армения не брала на себя обязательств участвовать в этой конференции в Баку. По словам министра, Армения всегда принимала участие в подобных мероприятиях и, узнав о предстоящей конференции, ожидала получить приглашение. Министр пояснила, что приглашение было получено, однако в нем содержались "неподобающие выражения". Кроме того, как проинформировала глава Минкультуры, в преддверии данного мероприятия в обращение был введен документ, с которым Армения была категорически не согласна. В таком случае возникает вопрос, почему же другие страны не заметили "неподобающих выражений" в стандартном пригласительном письме? Кстати, доводы министра культуры Армении не поняли даже местные СМИ, хотя она говорила на чистом армянском. В отдельной вставке к статье мы приводим перечень вопросов министру культуры, которыми задается корреспондент газеты "Республика Армения".
Между тем участие в конференции было бы отличной возможностью для Еревана сделать еще одну попытку убедить мир в якобы разрушении памятников армянской истории и культуры на территории Азербайджана. Не секрет, что с этой целью Армения и армянское лобби неустанно печатают различные книги и брошюры, подтасовывают факты, проводят выставки и конференции, снимают фильмы.
Еще в начале 2008 года на зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы армянские депутаты подняли вопрос об актах вандализма, якобы имевших место в Нахчыване, в отношении армянских надгробных камней - хачкаров. Для расследования этих "фактов" армянская делегация потребовала послать в Нахчыван специальную миссию ПАСЕ. Но адекватная реакция азербайджанской стороны поставила армянскую делегацию в довольно сложное положение. Азербайджан дал согласие на расследование в Нахчыване с условием, что миссия ознакомится также с состоянием азербайджанских памятников в Армении и на оккупированных ею территориях. Но этого Ереван, конечно же, допустить не мог, поскольку Армения сама превратилась в большое кладбище, где заживо захоронены все памятники истории и культуры. На территории сегодняшней Армении не осталось и следа от более чем 500 тюркско-азербайджанских топонимов Иреванского ханства, таких как Зангезур, Гейча, Ведибасар, Хамамлы, Джалалоглу, Алагез, Карвансарай и др. Стерты с лица земли азербайджанские мечети, крепости и кладбища. Уцелели разве что некоторые крупные мечети, которые сейчас преподносятся как персидские. Но и это еще не все. Сегодня на многих армянских сайтах можно встретить армянские названия таких древних азербайджанских городов, как Гянджа, Евлах, Шеки, Шамаха, и даже самого Баку. Причем лжеисторики не довольствуются одним лишь посягательством на азербайджанское культурное наследие. К примеру, если верить академику Сурену Айвазяну, основоположниками Киева и Одессы являются армяне, а Крым в старину называли Армянским морем. В прошлом же году армяне предложили переименовать город Львов в Аруйц (в переводе с армянского - Лев), Буденновск - в Сурб-Хач, а Ростов-на-Дону - в Нор-Нахчыван (т.е. Новый Нахчыван).
После этого нетрудно представить, что вытворяется с историческими памятниками на оккупированных территориях Азербайджана, чем завершатся археологические раскопки в поселении древнего человека - пещере Азых неподалеку от Физулинского района и у крепостных стен города Шуши - колыбели азербайджанской музыки.
"В 2005 году миссия ОБСЕ по изучению фактов провела мониторинг в оккупированных Арменией регионах Азербайджана, на основе которого был подготовлен и представлен доклад. В нем указывается, что там все разрушено, нет ни одного уцелевшего здания. Все здания, все исторические памятники разрушены Арменией. Разрушены очаги культуры, похищены все экспонаты, которые демонстрировались в наших музеях, музеи разграблены. Разрушены могилы наших предков, наши мечети", - напомнил участникам конференции президент Азербайджана Ильхам Алиев.
При таком отношении к историческому и культурному наследию отказ Армении от участия в конференции СЕ по межкультурному диалогу представляется вполне естественным. И это не осталось в стороне от внимания участников Бакинского форума. По их мнению, в отличие от Армении, Азербайджан продемонстрировал готовность к миру и диалогу.
Что же касается итогов самой конференции, участники форума единогласно подписали Бакинскую декларацию, договорились присоединиться к международным конвенциям UNESCO по защите культурного наследия и разработать новые документы в этом направлении. Представители Евросоюза, Совета Европы, ОБСЕ и ООН приняли решение усилить сотрудничество в области развития межкультурного диалога. Министры культуры договорились также вновь собраться в Баку в следующем году в рамках ISESCO. По мнению генерального директора Совета Европы по вопросам образования, культуры, молодежи и спорта Габриеллы Баттани-Драгони, конференция министров культуры в рамках ISESCO "поможет наполнить новым содержанием реализацию Бакинской декларации". Таким образом, в Азербайджане заложена основа качественно нового этапа межкультурного диалога.