ALLAHDAN XEYİR və BARIŞ DİLƏYİ İLƏ
Azərbaycanda dini və milli bayramların bərabər səviyyədə qeyd edilməsi ölkədə dini və dünyəvi dəyərlərin harmoniyasından xəbər verir
2008-ci ilin Həcc mərasimi - Səudiyyə Ərəbistanının Məkkə şəhərinə səfər və onun əsas ritualları dekabrın ilk günlərindən başlayır. Müqəddəs yerlərə zəvvarlıq İslamın əsas ibadət ayinləri arasında beşinci və sonuncudur.  Hər bir müsəlman, əgər imkanı varsa, həyatında  heç olmasa bir dəfə Həcc səfərinə getməlidir. Həcc səfəri qəməri tarixlə zilhiccə ayının ilk günlərində gerçəkləşir və bu ayın doqquzuncu günündə öz zirvəsinə çatır.
Qurban Bayramı hər il bu Məkkə zəvvarlığının başa çatması ilə eyni günə düşür və bu il dekabrın 8-də qeyd ediləcək. Bayram günü Mina vadisində zəvvarlar qoyun və quzu kəsərək, İbrahim Peyğəmbərin öz oğlu İsmayılı Allaha qurban kəsməyə hazır olduğunu xatırlayırlar.
Bu möminliyin əvəzinə Allah İbrahim Peyğəmbərə iki qoyun göndərib və onlar qurban kəsilib. Bu gün bütün dünya müsəlmanları qurban kəsirlər və heyvanın ətini yoxsullara paylayırlari, ətin bir qismini isə ailə daxilində bayram süfrəsində işlədirlər. Qurban kəsmiş hər bir müsəlman əti yeddi ünvana paylamalıdır. Belə düşünülür ki, bu ənənə xeyirxahlıq, yaxın adamlara yardım hissləri tərbiyə edir.
Qurban Bayramı xüsusi bayram namazından başlayır. Müsəlman dünyasında bayram üç gün davam edir. Bayram günlərində müsəlmanlar öz yaxınlarından pis əməllərinə görə bağışlanma diləyirlər, əcdadlarının məzarlarına baş çəkirlər, Allahdan sülh və bərəkət diləyirlər. Müsəlmanlar üçün Qurban Bayramı təkcə əsas bayram olmaqla qalmır, həm də Allahdan günahlarının bağışlanmasını diləmək imkanıdır.
Milli və dini bayramlar
Azərbaycanda  Qurban Bayramı həmişə qeyd edilib. Hətta dini bayramların qeyd edilməsinin ciddi qadağan olunduğu sovet illərində belə insanlar onu gizlincə bayram edirdilər. Rəsmi səviyyədə onun  qeyd edilməsinə Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra başlanılıb. 2006-cı ildən isə başlayaraq Azərbaycan parlamenti onun keçirilməsinə iki tətil günü ayırıb. Bizim ölkənin dünyəvi dövlət olmasına bayxmayaraq, rəsmi səviyyədə iki dini bayram - Qurban və Ramazan bayramları keçirilir.
Bu isə dünyəvi və dini normaların çox parlaq yaxınlaşmasından xəbər verir. Amma məsələn, Qazaxıstanda "Əmək haqqında" qanuna görə, Qurban Bayramı üçün yalnız bir gün tətil ayrılır. Həmin  ölkənin bu  məsələ ilə maraqlanan hüquqçularından biri bizim əməkdaşımızla söhbətində onun üçün maraqlı olan faktdan bəhs edib.
"Azərbaycana gəldikdə isə Qurban bayramı yalnız milli bayram olmaqla qalmır, o həm də Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi tərəfindən tənzim edilir və bu norma qanunlarda təsbit edilib. Qazaxıstan modeli ilə müqayisə etdikdə bu, irəliyə doğru böyük addımdır. Bizdə - Qazaxıstanda, məsələn, Ramazan Bayramı rəsmi bayram sayılmır və ona tətil ayrılmır. Əhalisinin çoxu müsəlman olan bir ölkə üçün bu kədərlidir. Amma hər nə olur-olsun, Konstitusiyaya görə, Qazaxıstan demokratik, dünyəvi, hüquqi və sosial dövlətdir", - deyə müsahibimiz bildirib.
Yeri gəlmişkən, dünyəvilik və söz azadlığı baxımından Azərbaycan bütün dünyaya örnəkdir. Bu barədə "İslamafobiyanın və ksenofobiyanın müxtəlif növləri: gənclərə təsir və onların qarşısının alınması üçün gənclərin fəaliyyəti" mövzusunda noyabrın əvvəlində Bakıda keçirilmiş beynəlxalq konfransda vurğulanıb. "Dini ayrı-seçkiilyə yox!" devizi altında keçirilmiş tədbir Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyi, İSESKO, Avropa Gənclər Forumu və İslam Konfransı Təşkilatının "Dialoq və əməkdaşlıq uğrunda" gənclər forumu tərəfindən təşkil edilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan gənclər və idman naziri Azad Rəhimov bildirib ki, hazırda Azərbaycanda 80-ə yaxın millətin və müxtəlif etnik qrupların nümayəndələri yaşayır, onların hamısı Azərbaycanın bərabərhüquqlu vətəndaşlarıdır. Və Azərbaycan dövlətinin siyasəti milli, dini və etnik diskriminasiyadan uzaq atmosferin formalaşdırılması ilə bağlıdır.
Öz növbəsində İSESKO-nun baş katibinin aparat rəhbəri Əhməd Səid Quld Bəx bildirib ki, 11 Sentyabr hadisələrindən sonra islama hücumlar artıb. "Bu, islama və müsəlmanlığa qarşı əsaslandırılmamış düşmənçilikdir. Təəssüf ki, islamafobyia ilə hətta ictimai-siyasi sahələrdə də rastlaşmaq olur. İslama qarşı çıxanların cəzasız qalması da başqalarını bu cür addımlara həvəsləndirir. Bu problemə qarşı birgə mübarizə aparmaq lazımdır".
Konfrans iştirakçıları islamafobiyanın, antisemitizmin və ksenofobiyanın başqa təzahürlərinin qarşısını almaq və dini ayrı-seçkiliyin kökünü kəsmək üçün gənclərlə iş üsullarını müzakirə ediblər. Konfransın yekunlarına görə, "Bakı Gənclər Təşəbbüsü" adlı bəyannamə qəbul edilib. Sənəd dünyanın bütün gənclər təşkilatlarını bu sahədə əməkdaşlığa çağırır.
Allahın birliyi haqqında
Bu konfransın keçirilməsini təsadüfən xatırlatmadıq. Axı təcrübə göstərir ki, dünyəviliyin və dinin yanaşı yaşaması heç də həmişə birmənalı qarşılanmayıb. Düşünürük ki, Azərbaycanda həmişə çox maraqlı şəkildə müxtəlif konfessiyaların və dövlət idarəetməsi qanunlarının yanaşı yaşamasını xatırlamaq yerinə düşərdi. Bu, gerçək harmoniyadır. Jurnalın nəşrlərində dəfələrlə bildirilib ki, Azərbaycan yalnız geniş deyil, həm də miqyaslı düşünməyi bacaran insanları dünyaya gətirir və yetişdirir.
Təsadüfi deyil ki, yuxarıda bəhs edilən konfransın emblemi 17 yaşlı İlqar Talıbovun hələ 7 yaşında çəkdiyi "Allahın mövcudluğu və təkliyi" rəsmi olmuşdu. Konfransın təşkilatçıları 10 il sonra İlqarın rəsmini nəinki xatırlayıblar, hətta onu indi təhsil aldığı ABŞ-dan çağıraraq, konfransın işində iştirak etməyə dəvət ediblər.
O da bütün yaşıdları kimi Azərbaycan üçün çətin olan zamanlarda böyüyüb. Bununla belə, hələ 7 yaşında İlqar anlamışdı ki, bu dünyanı yalnız bir Allah idarə edir. Yuxarılardan gələn bu vəhyi o, öz rəsmində əks etdirmişdi - dünyanın üç əsas dini olan yəhudilik, xristianlıq və islam onun kətanında yanaşı yer almışdı.
"Mənə elə gəlir ki, İslam bir elm kimi gənclər arasında düzgün təbliğ edilmir. Quran bütün insanlığa Yaradan tərəfindən göndərilmiş əxlaqi dəyərlər, misilsiz biliklər toplusudur.  Bu kitab açılmamış sirlər və dinləyənləri heyrətə gətirən səslərin uzlaşmasıdır. Bu din ədalətə və sülhə işıqlı yol göstərən dindir. İslam bizi zorakılıqdan və şərdən qoruyur",- deyə İ.Talıbov müsahibələrinin birində bildirib.
Məhz bu dəyərlər Qurban Bayramının əsasında dayanır. İslamda qurban kəsmək adəti  yüksək mənəviyyatın, möminliyin, xeyriyyəçiliyin, müsəlmanın haqq işi naminə öz maraq və istəklərindən vaz keçməsinin rəmzinə çevrilib. Əgər bu adətin və onun postulatlarının gerçək təyinatını hər kəs anlayarsa, onda bizim dünyada şər xeyli azalar.

ASKING GOD FOR KINDNESS AND PEACE
The equality between religious and national holidays in Azerbaijan signifies the country’s harmonious combination of the religious and the secular
In 2008, the Hajj - the pilgrimage to Mecca, Saudi Arabia - and its main rituals begin in early December. The pilgrimage to the holy sites is the fifth and last requirement of faith prescribed by Islam. Every able-bodied Muslim should perform the Hajj at least once in their lifetime if they have the wherewithal to do so. The Hajj is performed on the first day of the lunar month of Dhu al-Hijja and reaches its culmination on the 9th day of the month. The fete of Qurban Bayram coincides with the end of the annual pilgrimage ritual and will take place on 8 December this year. On the day of the fete, pilgrims sacrifice sheep and lambs in the Mina Valley, which symbolizes the Prophet Ibrahim's readiness to sacrifice his son Ismail to God. Allah sent Ibrahim two sheep instead to reward him for his faith. On that day, Muslims all over the world perform the ritual of sacrifice, hand out the animal's meat to the poor and have a festive meal at home. Every Muslim who sacrifices an animal should hand the meat to seven different houses. This tradition is thought to develop a feeling of charity and support for one's neighbours. Qurban Bayrami begins with a special festive prayer. In the Muslim world, the festivities last three days. Muslims ask their family and friends for forgiveness for their wrongdoings, they visit the graves of their ancestors and pray for kindness and peace. For Muslims, Qurban Bayrami is not only the main religious festival, but also an opportunity to ask Allah to remit their sins.
Festivals of the faith and the nation
Qurban Bayram has always been celebrated in Azerbaijan. Even in the Soviet era, when celebrations of religious holidays were strictly forbidden, people celebrated it in secret. Official celebrations began after Azerbaijan regained its independence and, in 2006, the Azerbaijani Parliament officially declared two days of the festival to be non-working days. Despite the fact that our country is a secular state, two religious festivals are celebrated officially: Qurban Bayrami and Ramazan Bayrami. This is a clear example of closing the gap between religious and secular forms. In Kazakhstan, for example, Qurban Bayrami is only one holiday under the Labour Law. A lawyer from that country, who takes an interest in these issues, noted a significant fact in his interview with our correspondent. "In Azerbaijan, Qurban Bayrami is not only a national holiday. It is also a holiday declared by the Directorate of the Muslims of the Caucasus, and this is stated in law. This is a major step forward compared to the Kazakh model. Officially, for example, Ramazan Bayrami is neither a holiday nor a non-working day in Kazakhstan. This is sad for a country where the vast majority of people are Muslims. But be that as it may, Kazakhstan is a democratic, secular, law-governed and socially oriented state," he added.
Incidentally, the fact that Azerbaijan is an example to the whole world for its secularity and freedom of speech was noted at the international conference "Different types of Islamophobia and xenophobia: influencing youth and youth activities to prevent them," which was held in early November in Baku. The event, under the slogan, "Without religious differences," was organized by the Azerbaijani Ministry for Youth Affairs and Sports, the Council of Europe, ISESCO, the European Youth Forum and the Youth Forum of the Organization of Islamic Conference "For Dialogue and Cooperation."
Youth Affairs and Sports Minister Azad Rahimov noted in his speech to the conference that more than 80 ethnic groups live in Azerbaijan today and they are all Azerbaijani citizens. And the policy of the Azerbaijani state is creating an atmosphere free of ethnic or religious discrimination.
For his part, Ahmed Said Ould Bah, head of the Cabinet of the ISESCO Director, said in his speech that after the events of 11 September, attacks on Islam have become more frequent. "There is an unjustified animosity towards Islam and Muslims. Unfortunately, there are instances of Islamophobia even in the social and political sectors. That those who speak against Islam remain unpunished, encouraging others to do the same. There is a need to combine our efforts to address this problem."
Participants in the conference discussed methods of working with youth to prevent manifestations of Islamophobia, anti-Semitism and other forms of xenophobia, and the eradication of religious strife. The conference adopted the Baku Youth Initiative, which urges the youth organizations of the world to work together in this field.
There is one God
We mentioned the conference in the context of Qurban Bayrami for a reason. Experience shows that co-existence of the religious and the secular is sometimes thought controversial. And perhaps it would be worth stressing that different religious denominations and rules of state government have always co-existed in a miraculous manner. This is true harmony. Our magazine often writes that Azerbaijan gives birth to and raises people who are broad-minded on a large scale. It was no accident that the emblem of the above-mentioned conference was a painting by 17-year-old Ilqar Talibov, "The being and unity of God," which he painted when he was 7. The organizers not only remembered Ilqar's painting 10 years later, but also asked him to come from the United States, where he is currently studying at one of the universities, to take part in the conference.
Like all his peers, he grew up in a difficult period of Azerbaijan's history. Nonetheless, already by 7, Ilqar realized that this world is guided by one God. And he painted this message from heaven:  the symbols of the three major world religions: Judaism, Christianity and Islam were painted next to one another on his canvas.
"It seems to me that Islam as a science is misrepresented to youth. The Koran is an ethical code and a source of invaluable knowledge which was sent by God to mankind. It is full of unrevealed secrets and combinations of sounds which delight all listeners. Islam is a science of moral values, mutual respect, forgiveness, spiritual purity and culture. It is a religion which shows the bright road to justice and peace.  Islam protects us from violence and evil," said Talibov in one of his interviews.
And precisely these values lie at the heart of Qurban Bayrami. The ritual of sacrifice has become in Islam a symbol of spirituality, piety, charity and readiness of the Muslim to ignore his or her own personal interests and desires for a just cause. And if everyone reflects on the true purpose of this ritual and its postulates, there will be much less evil in this world.