B. Mehmandarlı: "Az?rbaycan Amerikada regionun ən güclü dövləti kimi tanınır"
Amerikada prezident seçkiləri başa çatdı. Demokratlar qalib gəldi və Barak Obama Birləşmiş Ştatların ilk qaradərili prezidenti oldu. Respublikaçıların seçkidə uduzmasına baxmayaraq, hətta hazırkı prezident Corc Buş da Obamanın qələbəsini "Amerika tarixinin parlaq qələbəsi" adlandırdı. Bəs bu "parlaq qələbə" dünyaya nə verəcək, Ağ evin siyasətində hansı əsaslı dəyişikliklər gözləmək olar, ABŞ-ın çoxsaylı müttəfiq, rəqib və düşmənləri ilə münasibətləri necə qurulacaq? Bu və digər bu kimi suallar hələ də dünya mətbuatını, analitikləri və bir çox ölkə rəhbərliklərini narahat etməkdədir. Azərbaycana gəldikdə isə müşahidəçilərin bir çoxu belə qənaətdədir ki, Azərbaycan kifayət qədər vacib tərəfdaşdır və Eğ evdə kimin oturmasından asılı olmayaraq, Vaşinqtonla Bakı arasında münasibətlər artan xətt üzrə inkişaf edəcək. Elə "Amerikanın səsi" radiosunun Azərbaycan redaksiyasının rəhbəri Bulud Mehmandarlı da bu fikirdədir. Bizim xahişimizlə o, ABŞ-dakı prezident seçkilərinin nəticələrini və Azərbaycan-Amerika münasibətlərinin gələcəyi ilə bağlı bir sıra məsələləri şərh edib.
- Cənab Mehmandarlı, Birləşmiş Ştatlarda keçirilən seçkilərlə bağlı fikirlərinizi bilmək maraqlı olardı.
-Seçki kampaniyası göstərdi ki, demokratların namizədi Barak Obamanın reytinqi daha yüksək idi. Burada bir neçə amil var. Birincisi, respublikaçıların səkkizillik hakimiyyəti, xüsusilə də İran müharibəsindən sonra amerikalıların böyük hissəsi demokratlara səs vermək niyyətlərini gizlətmirdilər. Respublikaçıların hakimiyyəti illərində həm İraq müharibəsində yaranmış vəziyyət, həm də iqtisadi amillər onların reytinqinin aşağı düşməsinə gətirib çıxarmışdı. Xüsusilə də son vaxtlar yaranmış iqtisadi böhranın kəskinləşməsi respublikaçılar üçün olduqca çətin bir şərait yaratdı. Bu da onların hakimiyyətinə olan inamsızlıq demək idi. Amma bir ara respublikaçılar partiyasından vitse-prezidentliyə namizəd olan Sara Peylinin açıqlamaları sayəsində bu partiya bir qədər qabağa getdi. Amerika mətbuatı onun çıxışlarına və proqramlarına geniş yer verirdi. Amma bu, bir siyasətdir və sual edirəm: belə bir böhran demokratların hakimiyyəti vaxtı olsaydı, onlar nə edərdilər? Odur ki, proseslər demokratların udmasına gətirib çıxardı.
- Bəs Buş hakimiyyəti Amerikaya nə verdi? Bəzi ekspertlərin qənaətinə görə, o, Amerikaya çox sayda düşmən qazandırdı...
- Buşun hakimiyyətə gəlməsindən sonra 11 Sentyabr hadisələri baş verdi. Onun prezidentliyi dövründə terrorizmlə mübarizə və İraq müharibəsi böyük yer aldı və bu gün Amerikada çoxları qəbul edir ki, İraq müharibəsi səhv addım idi. Bu müharibəyə çox pul sərf olundu, hər iki tərəfdən çox insan həyatı itirildi, milyonlarla insan qaçqın düşdü. Bu cəhətdən Buş hakimiyyətini uğurlu hesab etmək olmaz. Amma terrorizmlə mübarizədə böyük işlər görüldü. Kəşfiyyat təşkilatları arasında əvvəllər olmayan əlaqələr yarandı, onların fəaliyyətləri birləşdi. Bütün məlumatların daxil olduğu bir kəşfiyyat bankı yaradıldı. Mən Buşun İsrail-Fələstin münaqişəsini həll etmək istəyinə də inanıram. Çünki əvvəllər belə bir təsəvvür var idi ki, Amerika İsrailin tərəfindədir.
- Amerikada keçirilən prezident seçkiləri ilə Azərbaycanda keçirilən seçkilər arasında hansı oxşar və fərqli cəhətləri müşahidə etdiniz?
- Amerikada seçki kampaniyası Azərbaycandakından fərqli olaraq uzun müddət aparılır. Məsələn, artıq iki il idi ki, kampaniya başlamışdı. Seçki günü yaxınlaşdıqca qızğın mübarizə gedir. Amerikada sıradan bir tələbəni də götürsəniz, o, iki il müddətinə çox şeyi - həm Ştatların problemlərini, həm ölkə iqtisadiyyatını, həm də xarici siyasəti öyrənə bilər. Mən deyərdim ki, bəlkə də iki il bundan əvvəl Barak Obama indi bildiklərinin heç 10 faizini bilmirdi. Bunun mənfi tərəfi isə ondan ibarətdir ki, bəzən namizədlər bir-birləri haqqında xoşəgəlməz məlumatlar yayırlar. Özü də bu kampaniyanı təkcə partiyalar deyil, həm də onları müdafiə edən müstəqil qruplar aparır. Bu qruplar müdafiə etdikləri partiya tərəfindən heç himayə də olunmur. Hətta bəzən partiya o qrupun əleyhinə olur, onu təsdiqləmir. Məsələn, Makkeyni müdafiə edən hansısa bir müstəqil qrup milyonlar xərcləyərək Obama haqqında mənfi reklam verə bilər. Qanunla da bunların qarşısını almaq mümkün deyil. Elə təşkilat var ki, o, təkcə bu işə 50 milyon dollar ayırır. Bu reklamların isə həqiqətən böyük təsiri olur.
- Yeni administrasiya ilə Azərbaycanın münasibətləri bundan sonra necə olacaq?
-ABŞ-da kimin hakimiyyətə gəlməsindən asılı olmayaraq inanmıram ki, hər iki ölkə arasındakı münasibətlərə nəsə təsir edə bilsin. Amma maraqlıdır ki, Amerikada yaşayan əksər azərbaycanlılar daha çox C. Makkeynin siyasətini bəyənirdilər. Çünki C. Makkeyn regionu yaxşı tanıyır. O, hətta Rusiyanın Gürcüstana hərbi müdaxiləsinə qarşı da çıxmışdı. Və sözsüz ki, C. Makkeyn hakimiyyətə gələrdisə, Rusiyaya qarşı sərt mövqe tutardı. Bu, əlbəttə ki, Rusiyanın öz təsir dairəsinə salmaq istədiyi Azərbaycan kimi ölkələr üçün daha yaxşı olardı. Çünki Makkeyn Azərbaycanın mövqeyinə yaxın olan bir siyasətçidir. Amma B. Obama da iki il bundan əvvəl Bakıda olub və regionla sıx tanışdır Odur ki, B. Obama hakimiyyəti dövründə reallıqları görəcək. ABŞ-ın siyasətində böyük bir dəyilikliklərin olacağına inanmaq olmaz.
- Demokratların əvvəlki namizədləri kimi Obama da erməni soyqırımını tanıyacağı barədə seçki kampaniyası ərəfəsində erməni lobbisinə vədlər verirdi. Ümumiyyətlə, ABŞ-ın yaxın dövr siyasətində bu məsələnin həlli nə dərəcədə baş tutandır?
- Bu prosesin həlli iki dəfə Konqresdə ermənilərin xeyrinə doğru istiqamətlənib. Həmin vaxtlarda çox ekspertlər hesab edirdilər ki, bu məsələ Konqresdə keçəcək. Hətta mən özüm də bunu gözləyirdim. Amma qəfil Qözlənilməz hadisə baş verdi. Birinci dəfə prezident özü Konqresə müdaxilə etdi və Nümayəndələr Palatasının spikeri öz şəxsi təşəbbüsü ilə gündəmə gətirdiyi layihəni çıxardı. İkinci dəfə isə ermənipərəst mövqeyi ilə tanınan palata rəhbəri Nensi Pelosi ona edilən təzyiqlərə baxmayaraq, məsələni yenidən gündəmə gətirdi. O zaman sözügedən məsələ mətbuatda çox böyük reaksiyaya səbəb olmuşdu və N. Pelosi görəndə ki, indi bu məsələnin qaldırılması lazım deyil və ölkənin mənafeyi baxımından zərərlidir, məsələ yenidən qapandı. Lakin B. Obamanın hakimiyyəti dövründə də həmin təhlükənin qalacağı istisna deyil. Ola bilsin ki, əvvəl-axır bu qanun layihəsi keçəcək. Məncə, onun keçib-keçməməsi ABŞ administrasiyasında respublikaçıların və ya demokratların olmasından deyil, daha çox erməni diasporasının fəaliyyətindən və Ermənistan-Türkiyə münasibətlərindən asılıdır. Ermənistan - Türkiyə münasibətlərində irəliləyişlər davam etsə, ola bilsin ki, ermənilər bu məsələni qaldırmasınlar.
- Azərbaycan Amerikaya nəyə görə lazımdır?
-Amerikanın Azərbaycanda enerji və neft maraqları var. Bundan başqa, Amerika regionda demokratiyanın olmasını istəyir. Çünki bu, Amerikanın da xeyrinədir. Nə qədər dünyada demokratikləşmə prosesi baş versə, həmin regionlarda sabitlik və iqtisadi inkişaf da olar.
- Bəs Amerika Azərbaycana nəyə görə lazımdır?
-Hər halda investisiya qabiliyyətinə görə. Azərbaycanın ABŞ-la iqtisadi əlaqələrə ehtiyacı var. Həm də Azərbaycan Qərbə üz tutan ölkədir. Amerika çoxlu tənqidlərə məruz qalsa belə, yenə də dünyada demokratiyanın simfolu kimi qəbul edilir, tanınır. Təhsildən tutmuş seçki sisteminə, siyasi islahatlara, bazar iqtisadiyyatına qədər Amerika Azərbaycana yardımçı olmağa hazırdır. Azərbaycan da bundan istifadə etməlidir. Gəlin elə mübadilə proqramlarını götürək. Ən azından müxtəlif ixtisaslarla bağlı azərbaycanlıların Amerikada bir-iki dəfə olub təcrübə keçmələri də onlar üçün görün nə qədər təcrübə deməkdir. Düzdür, bir tərəfdən bununla Amerika özünü reklam edir, amma digər tərəfdən həmin azərbaycanlıların iş təcrübəsinə bu treninqlərin müsbət təsiri olur.
- ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərindən biri olan ABŞ Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Azərbaycanın haqlı mövqeyini kifayət qədər müdafiə edirmi?
- Mən bir il bundan əvvəl Metyu Brayzaya "Amerikanın mövqeyi məlumdur, bəs sizin şəxsi fikriniz nədir?" deyə sual etdim. O da mənim sualımı cavabsız qoydu və heç nə demədi. Bilirsiniz, Azərbaycanın haqlı olduğunu, Dağlıq Qarabağın Azərbaycana məxsus olduğunu və bunun nəticəsində minlərlə məcburi köçkünün olduğunu bilən minlərlə amerikalı var. Amma nədənsə Amerikanın regionla bağlı siyasətində bu tam öz həllini tapmır.
- Bugünkü Amerika əvvəlki illərlə müqayisədə Azərbaycanla bağlı nə dərəcədə məlumatlıdır?
- Bəli, hətta Gürcüstan hadisələrindən sonra Azərbaycan Amerika mediasında, xüsusilə də çap mediasında geniş yer aldı. Enerji məsələləri və Azərbaycanın da təhlükə altında olması barədə yazılar mətbuatda çözüldü. Vaşinqtonda həftədə 1-2 dəfə regiona dair konfrans olurdu. Orada Rusiyanın və Amerikanın Qafqaz siyasəti müzakirə edilirdi. Hətta baxmayaraq ki Gürcüstan od içində idi, Azərbaycana daha çox yer verirdilər. Onu da deyim ki, BTC boru kəmərinin bünövrəsinin qoyulduğu gündən başa çatmasına qədər Azərbaycanla bağlı geniş təhlil yazıları dərc olunub. O cümlədən Gürcüstan hadisələri zamanı BTC-nin partladılması və bu hadisənin neftin qiymətinə necə təsir etməsi də geniş müzakirə edildi. Amma əvvəllər Azərbaycanı təkcə Ermənistanla bağlı tanıyırdılar. Özü də erməni lobbisinin münaqişə ilə bağlı fəaliyyəti əsnasında. Mən hesab edirəm ki, bunda Azərbaycanın da çox günahı var idi. Amma indi Azərbaycan da əvvəlki kimi deyil. Kifayət qədər güclənib və tanınır.

НОВЫЕ ОБСТОЯТЕЛЬСТВА
В США завершились президентские выборы. Победили демократы, и Барак Обама стал первым в истории своей страны темнокожим президентом. Даже действующий президент Джордж Буш назвал победу Обамы "триумфом американской истории", несмотря на то, что республиканцы на выборах проиграли. Что же даст этот триумф миру, какие кардинальные изменения  можно ожидать в политике Белого дома, как будут строиться отношения с партнерами, конкурентами и врагами, которых у США достаточно? Этими и многими другими вопросами все еще продолжают задаваться не только мировые СМИ и аналитики, но и руководства стран. Что касается Азербайджана, то большинство наблюдателей сходятся в том, что сегодняшний Азербайджан достаточно важный внешнеполитический партнер, и несмотря на то, кто держит власть в США, дальнейшие отношения между Вашингтоном и Баку будут развиваться по нарастающей. Такого же мнения придерживается руководитель азербайджанской редакции радио "Голос Америки" Булуд Мехмандарлы. Его мы попросили прокомментировать итоги выборов в США и будущее американо-азербайджанских отношений.
- Господин Мехмандарлы, было бы интересно узнать ваше мнение о выборах в США.
- После восьмилетнего правления республиканцев, особенно из-за иракской войны, большинство американцев не скрывали своего намерения голосовать за демократов. Еще более осложнил положение республиканцев разразившийся в последнее время экономический кризис. Хотя заявления кандидата на пост вице-президента Сары Пэйлин, выступлениям и программам которой американская пресса уделила большое внимание, и привели к некоторому продвижению, это была лишь политика. Спрашивается, как бы поступили демократы, случись подобный кризис в период их правления?  Все эти процессы и обусловили победу демократов.
- А что дало Америке правление Буша? По мнению некоторых экспертов, он нажил  стране много врагов.
- После прихода Буша к власти произошли события 11 сентября. В период его президентства уделялось большое внимание борьбе с терроризмом и войне в Ираке, на которую было потрачено много денег. Сегодня и в Америке многие признают, что война в Ираке была ошибочным шагом. Погибло очень много людей с обеих сторон, миллионы стали беженцами. В этом плане правление Буша нельзя считать удачным. Однако были достигнуты также большие успехи в борьбе с терроризмом, наладились отсутствовавшие ранее связи между разведывательными структурами, скоординирована их деятельность. Был создан единый банк, в который стекалась вся развединформация. Я также верю и в стремление Буша добиться справедливого решения палестино-израильского конфликта, хотя ранее существовало представление, что Америка выступает на стороне Израиля.
- Какие схожие и отличительные черты вы наблюдали между президентскими выборами в США и Азербайджане?
- В отличие от Азербайджана, в Америке избирательная кампания длится долго. Началась она два года назад, и с приближением дня выборов борьба все более разгоралась. В Америке даже простой студент за такой срок может научиться очень многому. Например, изучить и проблемы отдельных штатов, и экономику, и внешнюю политику страны. Я бы сказал, что два года назад Барак Обама не знал, может быть, даже 10% того, чего знает сейчас. Негативным же аспектом этого является то, что иногда кандидаты раскрывают неприятную информацию друг о друге. Эту кампанию ведут не только партии, но и защищающие их независимые группы, которым соответствующие партии не покровительствуют, а иногда даже выступают против этих групп, не признают их. К примеру, поддерживая Маккейна, независимая группа может потратить миллионы на порочащую Обаму рекламу. Закон бессилен предотвратить подобное. Есть организации, выделяющие только на подобную антирекламу 50 миллионов долларов. И такие рекламы имеют большое влияние.
- Как сложатся дальнейшие отношения между новой администрацией Белого дома и Азербайджаном?
- Независимо от того, кто придет к власти, не верю, что что-то может повлиять на отношения между этими странами. Интересно, что большинство живущих в Америке азербайджанцев отдавали предпочтение политике Маккейна, т.к. он лучше знает регион. Он даже выступил против агрессии России в отношении Грузии. Несомненно, придя к власти, Маккейн занял бы по отношению к  России более жесткую позицию, что для подобных Азербайджану стран, которых Москва стремится вовлечь в сферу своего влияния, конечно, могло стать положительным фактором. Маккейн - политик, который близок к позиции Азербайджана. Однако и Обама два года назад посещал Баку и близко знаком с регионом. Поэтому вряд ли можно ожидать больших изменений в политике США в регионе.
- Как и предыдущие кандидаты от демократов, Обама в преддверии избирательной кампании обещал армянскому лобби признать "геноцид армян". Насколько реальна реализация данного вопроса в политике США в ближайший период?
- Два раза этот вопрос был близок к решению в Конгрессе. В то время многие эксперты в Америке верили, что процесс завершится положительным для армян решением. Даже я ждал этого. Однако каждый раз происходили неожиданные события. В первый раз президент лично оказал давление на Конгресс, и спикер палаты общин отложил этот проект по собственной инициативе. Второй раз вопрос был вновь включен в повестку дня спикером Нэнси Пелоси, что вызвало бурную реакцию прессы. Однако когда Пелоси осознала, что этого не следовало делать и что это может нанести вред интересам страны, вопрос опять был закрыт. Не исключено, что подобная угроза вновь возникнет в период правления Барака Обамы. Возможно даже, этот законопроект когда-то и пройдет. По-моему, это зависит не от того, кто - республиканцы или демократы - будет править в США, а более всего от деятельности армянской диаспоры и армяно-турецких отношений. И если подвижки в армяно-турецких отношениях продолжатся, возможно, армяне не станут вновь поднимать этот вопрос.
- Зачем Азербайджан нужен Америке?
- У США есть нефтяные и энергетические интересы в Азербайджане. К тому же Америка желает развития демократии в регионе, что также на пользу Баку. Ведь в регионах, где развивается процесс демократизации, больше стабильности и есть экономический прогресс.
- А зачем Азербайджану Америка?
- По меньшей мере за ее инвестиционные возможности. Азербайджан нуждается в экономических отношениях с США. К тому же Азербайджан - страна с западной ориентацией. Хотя Америка и находится под огнем критики, она продолжает восприниматься в мире как символ демократии. Америка готова поддержать Азербайджан во всех областях - начиная от образования и кончая системой выборов, рыночной экономикой. И Азербайджан должен воспользоваться этим. Возьмем хотя бы программы по обмену. Представьте себе, какой опыт приобретут азербайджанцы различных профессий даже за несколько посещений Америки. Правда, с одной стороны, тем самым Америка рекламирует себя. Но, с другой стороны, эти тренинги оказывают положительное воздействие на деловой опыт побывавших на них азербайджанцев.
- Достаточно ли поддерживают США позицию Азербайджана в решении нагорно-карабахской проблемы в качестве одного из сопредседателей Минской группы ОБСЕ?
- Год назад я обратился к Мэтью Брайзе с вопросом "Позиция Америки ясна, а что думаете лично вы?". Он оставил мой вопрос без ответа и ничего не сказал. Знаете, хотя тысячи американцев прекрасно осведомлены о принадлежности Нагорного Карабаха Азербайджану, о сотнях тысяч беженцев-азербайджанцев на родной земле, о том, что правда на стороне Азербайджана, почему-то это не находит своего полного отражения в связанной с регионом политике Америки.
- Каков уровень информации об Азербайджане в Америке по сравнению с предыдущими годами?
- После событий в Грузии американская пресса стала уделять большое внимание Азербайджану. Печатались статьи по энергетическим вопросам и об угрозе  для Азербайджана. В Вашингтоне каждую неделю проходили 1-2 посвященные региону конференции, на которых обсуждалась политика России и США в регионе. При этом Азербайджану уделялось больше внимания, даже несмотря на то, что Грузия была объята пламенем войны. Отмечу и то, что в местной прессе появлялись обширные аналитические статьи о нефтепроводе БТД с момента его закладки до сдачи в эксплуатацию. Широко обсуждались также и взрыв БТД во время событий в Грузии, и степень влияния этого события на цены на нефть. Ранее же об Азербайджане знали только в связи с Арменией, да и то через связанную с нагорно-карабахским конфликтом деятельность армянского лобби. Считаю, что в том была большая вина и самого Азербайджана. Однако теперь ситуация  изменилась. Да и Азербайджан уже не тот, что прежде. Он достаточно окреп, и  теперь о нем знают многие.