Heç bir şişirtməyə yol vermədən söyləmək olar ki, noyabrın 4-də Amerika xalqı tarixi seçim etdi. Söhbət yalnız ondan getmir ki, keçmişdə quldarlıq quruluşunun hökm sürdüyü və bir müddət əvvəllərədək irqi zəmində toqquşmalara səhnə olan ölkənin prezidenti qaradərili siyasətçi oldu. İllər ərzində Corc Buşun idarəçiliyindən bezən, onun rəhbərlik etdiyi administrasiyanın fəaliyyətindəki boşluqlardan, xüsusilə də İraq müharibəsinin uzanması və son iqtisadi böhrandan təngə gələn amerikalılar dəyişikliyə qərar verdilər.
Bu dəyişiklikləri onlara məhz 44 yaşlı demokrat senator, seçkidə respublikaçılardan olan rəqibi Con Makkeyni böyük üstünlüklə geridə qoyan Barak Hüseyn Obama vəd edirdi.
Obama, hətta respublikaçıların dayaqlarının son dərəcə güclü olduğu Ohayo, Florida, Virciniya və İndiana kimi ştatlarda da qələbə qazandı. Çikaqodakı Qrand-parkda böyük tərəfdar kütləsi qarşısında qələbə çıxışı edən qaradərili siyasətçi onlara bir daha "Amerika arzusu"nu xatırladıb. O, özünü "Amerika arzusu"nun necə reallığa çevrilməsini göstərən nümunə adlandırıb.
Bəziləri daha irəli gedərək bildirir ki, Obamanın dünyanın siyasi səhnəsində peyda olması özünəməxsus möcüzədir. Elə bir möcüzə ki, ona inam bu gün həm amerikalılar, həm də bütün dünya üçün çox lazımdır. Çünki xəbərlər buraxılışlarının böyük hissəsi müharibələr, terror aktları və təbii fəlakətlərdən ibarət olan, insanların arzu və niyyətləri "maliyyə böhranı" adlı tufan tərəfindən alt-üst edilən indiki zamanda çətinliklərə tab gətirmək üçün məhz bu cür inam lazımdır. ABŞ seçicilərinin 63%-nin noyabrın 4-də əsas qayğılarının iqtisadiyyat olduğunu söyləməsi təsadüf deyil. Nəticədə amerikalıların əksəriyyəti qoca cəngavər Con Makkeynə yox, məhz Obamaya ümid bəsləmək qərarına gəldilər.
"Obamomaniya"
Bununla yanaşı, səsini respublikaçı namizədə vermiş insanların sosial və psixoloji portretini bilmək maraqlı olardı. Bu insanlar doğrudanmı gənc və çoxlu vədlər verən prezidentə inanmırlar? Hökmü özünüz verin. Ağdərili amerikalılar arasında Obamaya səs verənlər 43 % təşkil edib (Makkeyndə bu rəqəm 55%-dir). Beləliklə, irqlə bağlı amil həlledici olmasa da, özünü göstərib - Obama qaradərili seçicilərin 95%, ispandillilərin isə 67%-nin səsini qazanıb ki, bu da çox yüksək nəticədir.
Bununla yanaşı, yaş faktoru da öz rolunu oynayıb. Yaşlı seçicilər arasında Makkeyni dəstəkləyənlər daha çoxdur. Yaşı 18-24 arasında olanların böyük əksəriyyəti isə Obamaya səs verib. SNN-in məlumatına görə, bu zümrəni təmsil edənlərin namizədləri dəstəkləmə nisbəti 66%-32% qaradərili siyasətçinin xeyrinədir.
Yaşı 40-dan artıq olan seçicilər arasında bu göstəricidə təxmini bərabərlik var. 65 və daha çox yaşa malik amerikalıların böyük qisminin seçimi isə Makkeyn olub.
Bütün bunlardan belə məlum olur ki, özü-özünü müxtəlif millətlərin və mədəniyyətlərin "qaynayan qazanı" adlandıran ölkənin prezidenti məhz Barak Obama ola bilər və olmalıdır. O, qətiyyən bəzilərinin iddia etdiyi kimi, Amerikanı parçalamadı, əksinə, bütün müxtəliflikləri ilə birlikdə, ABŞ-ın bütövlüyünü nümayiş etdirdi. Heç olmasa bir dəfə Amerikada olmuş hər bir kəs söhbətin nədən getdiyini anlayacaq. Bu ölkədə heç kəs özünü yad hesab etmir - bu torpaq hamını qəbul edir və hamıya şans verir. Belə şansı Barak Obama da əldə etdi.
Yeri gəlmişkən, Obama Amerika ilə yanaşı, Afrikada da böyük heyranlıq yaradıb. Dünya mətbuatının şərhçiləri bildirir ki, "qara qitə"də son vaxtlar əsl "obamomaniya" baş qaldırıb. Afrikalılar ümid edir ki, Amerikanın yeni prezidenti onların yoxsul qitələrinə yardım edəcək. Obamanın atasının vətəni olan Keniyada Ağ evin yeni rəhbərinin adı bəlli olan gün milli bayram elan edilib. Onun portretləri bütün reklam şitləri və avtobusları bəzəyib. Obamanın yaşlı qohumlarından birinin hələ də yaşadığı Koqelo kəndində 1 məktəbə, həmçinin yerli pivəyə Obamanın adı verilib. Amerikanın yeni liderinin ögey qardaşı Malik isə qələbə münasibəti lə yerli ənənəyə uyğun olaraq, öküz kəsəcəyini elan edib.
Barak Obama Havaya ştatının paytaxtı Qonoluluda doğulub, 4 il anası və ögey atası ilə indoneziyada yaşayıb və sonradan yenidən ABŞ-a dönüb. 1983-cü ildə o, Kolumbiya Universitetini beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə bitirib, 1991-ci ildə isə Harvard Universitetinin hüquq məktəbində təhsilini başa vurub. Hüquqşünaslıqla məşğul olub, yoxsul əhaliyə yardım edən xeyriyyəçi qrupun tərkibində fəaliyyət göstərib. 2005-ci ilin yanvarında ilk dəfə ABŞ Konqresinin Senatına üzv seçilib (İllinoys ştatından) və qurumun yeganə qaradərili üzvü olub. Son 150 ildə isə o, bu palatanın ümumilikdə 5-ci qaradərili nümayəndəsi kimi tarixə düşüb. Obama ümummilli miqyasda tanınmağa 2004-cü ildə - demokratların qurultayında siyasi həyatın yenilənməsinə çağırışla dolu çıxışından sonra başlayıb. Məhz o zaman Obama "göy" və "qırmızı" yox, vahid Amerika Birləşmiş Ştatlarını elan edib. Ölkənin yeni prezidenti bu prinsipindən indi də geri çəkilməyi düşünmür. Hətta onun ölkənin milli təhlükəsizliyi sahəsində aparıcı vəzifələrdən birinə respublikaçını təyin edəcəyi gözlənilir. Söhbət dövlət katibi və ya müdafiə naziri postlarından gedir. Obamanın keçmiş rəqibi Con Makkeyn isə Ağ evin yeni rəhbərinə kömək etmək üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini söyləyib.
Yeni prezidentə kömək edilməli olan sahələr isə kifayət qədərdir. Belə ki, ona çoxlu sayda daxili və xarici problemlərlə dolu "miras" qalıb. Amma Obamanın vəzifəsinin öhdəsindən yüksək səviyyədə gələcəyini güman etmək üçün də xeyli əsaslar var. Axı onu son dövrlərdə ABŞ-ın ən intellektual prezidenti adlandırırlar. Yeri gəlmişkən, Obama Franklin Ruzvelt və Con Kennedi ilə də müqayisə edilir.
Amerikanın 44-cü prezidenti seçilmiş Obama isə qələbəsini uzun-uzadı bayram etməyərək, dərhal işə başlayıb. Onun keçid administrasiyasının qərargahı artıq hakimiyyətin yeni prezidentə ötürülməsi və aparıcı vəzifələrə yeni simaların təyinatına hazırlaşır. Qərargah Obamanın inauqurasiyasınadək fəaliyyətini davam etdirəcək. Yeri gəlmişkən, qərargahın başçısı Bill Klintonun prezidentliyi dövründə Ağ ev işçiləri aparatına rəhbərlik etmiş Con Podestadır.
Yəqin ki, Obamanın qarşısında duran əsas məsələ milli iqtisadiyyatın xilas edilməsidir - hazırda yalnız federal büdcənin kəsiri 1 trilyon dollara yaxındır.
Xarici siyasətə gəlincə, burada əsas istiqamətlər hamıya bəllidir - İraq, Əfqanıstan, İran, ərəb-İsrail münaqişəsi, Çin, Cənubi Amerika, həmçinin özündə Gürcüstan (ümumilikdə Cənubi Qafqaz) və Ukraynadakı situasiyanı birləşdirən Rusiya ilə münasibətlər, Şərqi Avropada ABŞ-ın raketdən müdafiə sistemlərinin (RMS) yerləşdirilməsi, Xəzər hövzəsinin enerji resursları uğrunda mübarizə və s.
Şərqi Avropada "Karib böhranı"
Maraqlıdır ki, bəzi ekspertlər Obamanı Con Kennedi ilə müqayisə edərək, onun özünün "Karib böhranı"ndan danışırlar. Müşahidəçiləri əsas narahat edən məsələlərdən biri ABŞ-ın yeni prezidentinin rəhbərliyi dönəmində bu ölkə ilə Rusiya arasında münasibətlərin necə inkişaf edəcəyidir. Bəziləri hətta belə düşünürlər ki, Obama üçün ilk böhranlı vəziyyət İran və Əfqanıstanla yox, Rusiya ilə bağlı yarana bilər. Ola bilsin ki, belə düşünənlər yanılmırlar - hər halda Birləşmiş Ştatlardakı seçkidən sonrakı ilk günlərdəcə Moskva ilə Vaşinqton arasında münasibətlər əsas müzakirə edilən beynəlxalq problemlərdən birinə çevrilib. Buna Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev də cəhd göstərib.
Bütün dünyanın Barak Obamanı qələbə münasibəti lə təbrik etdiyi 5 noyabr günü D.Medvedev Federal Şuraya ilk müraciətində ABŞ-ı kəskin şəkildə tənqid edib. "Məncə, SSRİ-nin dağılmasından sonra Birləşmiş Ştatların özünün rəyini yeganə və şəksiz hesab etməsinin nəticəsidir ki, bu gün ABŞ hakimiyyəti bu cür ağrılı iqtisadi durumla üzləşib",- deyə Rusiya lideri vurğulayıb. O, Rusiyanın Qafqazdan geri çəkilməyəcəyini də bildirib. Lakin müraciətin "beynəlxalq hissə"sinin ən təsirli hissəsi onun Rusiyanın Kalininqrada "İskander" raketli yeni RMS yerləşdirmək fikrində olması, həmçinin Kozelskdə dislokasiya edilmiş 3 raket polkunun ləğvi haqda plandan imtina edilməsi haqda dedikləridir.
Bundan başqa, ABŞ-ın Şərqi Avropada yerləşdirməyi nəzərdə tutduğu RMS-nin "radioelektrik boğulması" da həmin Qərb regionundan həyata keçiriləcək. Eyni zamanda Medvedev ölkəsinin silahlanma yarışına qoşulmayacağını da xüsusi vurğulayıb.
Aydındır ki, Kreml sahibinin hazırkı Ağ ev administrasiyasının xarici siyasətini məhz ABŞ-ın yeni prezidentinin adı məlum olan gün kəskin tənqid etməsi təsadüf deyil. Bunu Moskvanın Barak Obamaya özünəməxsus "mesaj"ı kimi qəbul etmək olar. Lakin məqsəd dəqiq bəlli deyil - onun reaksiyası yoxlanılır, yoxsa yeni prezidenti dialoqa çəkməyə cəhd edilir?..
Situasiya sadə deyil - əgər ABŞ-ın yeni administrasiyası RMS-lə bağlı plandan imtina edərsə, belə fikir yaranacaq ki, Moskva üstün gəldi. Əksinə, Amerikada bundan sonra da Corc Buş xəttinin davam etdiriləcəyi təqdirdə Rusiya ilə onsuz da yaxşı olmayan münasibətlər daha da gərginləşəcək.
Xatırladaq ki, ABŞ Polşa ərazisində raketlər, Çexiyada isə Amerikanın RMS-nə daxil olan radar quraşdırmalıdır. Vaşinqton bu addımın "şər ölkələri"nin, xüsusilə iranın nüvə təhlükəsindən sığortalanmaq məqsədi güddüyünü bildirir. Rusiya isə Vaşinqtonun Şərqi Avropada RMS yerləşdirmək planını özünün milli təhlükəsizliyinə təhdid hesab edir. Axı bu ölkələrdə qeyd olunan sistemin yerləşdirilməsi yalnız yaxınlaşmaqda olan İran raketlərinə nəzarətə deyil, həm də Rusiyanın istənilən nöqtəsindəki başlıqların yerini müəyyənləşdirməyə imkan verir.
Bu situasiyada ABŞ necə hərəkət etmək fikrindədir? Pentaqondakı adının çəkilməsini istəməyən mənbə hesab edir ki, Barak Obama ölkənin RMS ilə bağlı planında hər hansı ciddi dəyişikliyə getməyəcək. Bundan başqa, AFP xəbər verir ki, ABŞ-ın yeni prezidenti polşalı həmkarı Lex Kaçinski ilə telefon danışığı zamanı da, demək olar ki, eyni sözləri söyləyib. Lakin bir qədər sonra belə bir xəbər yayldı ki, Obamanın beynəlxalq siyasət üzrə köməkçisi Denis Makdonou Ağ evin yeni sahibinin Kaçinski ilə söhbətdə Polşada RMS yerləşdirilməsi məsələsinə dəstək vermədiyini bildirib. Makdonounun sözlərinə görə, Obamanın sözügedən məsələ ilə əlaqədar seçkiqabağı kampaniya zamanı ortaya qoyduğu mövqeyi dəyişməyib və yeni prezident bu planın yalnız iş bacarığını sübut edəcəyi təqdirdə ona dəstək verəcək.
"The Financial Times" isə hesab edir ki, Rusiyanın hədələri Moskvanın adi və nüvə silahları sahəsində tərksilahla bağlı dialoqa başlanması arzusundan başqa bir şey deyil. Eyni zamanda bildirilir ki, sözügedən məsələdə ABŞ-la Rusiya arasındakı fikir ayrılıqlarından bu sahədəki mövcud mexanizmlər əziyyət çəkir ki, bu da Şimali Koreya və İran kimi ölkələrin "əlinə işləyir".
Bu arada noyabrın 7-də bəlli olub ki, Birləşmiş Ştatlar RMS-lə bağlı Rusiyaya yeni təkliflər verib və onların öyrənilməsindən sonra bu problemin müzakirəsi məqsədi ilə tərəflər arasında keçiriləcək görüşün vaxtı müəyyənləşəcək. Lakin sənədlər Moskvada elə bir ciddi sevinc yaratmayıb. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun sözlərinə görə, Amerikanın təklifləri "əvvəllər əldə edilmiş prinsipial razılaşmalara çatmır". O, Corc Buş administrasiyasının fəaliyyətinin başa çatmasınadək sözügedən sahədə "hansısa irəliləyişlərə nail olunacağını" da istisna etməyib.
Obamanın keçid administrasiyası qərargahının proqram tezislərində isə bildirilir ki, yeni dövlət başçısının komandası Rusiya ilə "nüvə silahlarının ixtisarı", həmçinin nüvə raketlərinin buraxılması zamanı "xəbərdarlıq və qərarların qəbulu müddətinin uzadılması" istiqamətlərində işləmək fikrindədir. Gələn il nüvə terroru təhlükəsi ilə mübarizə sahəsində dünya liderlərinin sammitinin keçiriləcəyi də güman edilir.
Nəzakətli Əhmədinejat
Amerikanın yeni prezidenti üçün ən çətin xarici siyasi məsələlərindən biri, şübhəsiz ki, İranın nüvə proqramı ətrafında yaşanan böhran və ərəb-İsrail münaqişəsi olacaq. Ağ evin hazırkı rəhbərliyi nə qədər cəhd göstərsə də, Annapolisdə keçirilən konfransda vədlər versə də, Corc Buş administrasiyasının fəaliyyət müddətinin başa çatmasınadək Yaxın Şərq münaqişəsinin həllini gözləmək mümkün deyil. İranın nüvə proqramı ilə bağlı vəziyyətlə əlaqədar da eyni fikirləri söyləmək olar. Lakin bəzi müşahidəçilər bu problemin həlli istiqamətində bəzi irəliləyişlərin gözlənildiyini düşünür.
Ən azı İran prezidenti Mahmud Əhmədinecat gözlənilmədən Barak Obamanı Ağ evə rəhbərlik uğrunda mübarizədə təbrik edənlərin sırasında peyda olub. Bu, 1979-cu ildən sonra İran liderinin ABŞ prezidentini qələbə münasibəti ilə təbrik etdiyi ilk haldır. Xatırladaq ki, hələ seçkiqabağı kampaniya dövründə prezidentliyə namizəd Barak Obama Tehranla birbaşa və qeyd-şərtsiz danışıqların aparılmasının mümkün olduğunu bildirmişdi.
Bununla yanaşı, müşahidəçilərin bildirdiyi kimi, Obama İranla hər hansı məsləhətləşməyə gedən zaman İsrailin narazılığını nəzərə almalı olacaq.
Yeri gəlmişkən, elə bu günlərdə İsrailin müdafiə naziri Ehud Barak ABŞ-ı çoxlarının nüvə silahı əldə etməyə çalışmaqda ittiham etdiyi İranla münasibətlərdə güc ssenarisindən imtina etməməyə çağırıb. O, hesab edir ki, Tehranın nüvə iddialarından əl çəkməyəcəyi təqdirdə Vaşinqtonla İran arasında dialoq mümkün deyil.
Lakin Obamadan da həddindən artıq yumşaqlıq gözləməyinə dəyməz. Prezident seçkisindəki qələbəsindən sonra keçirdiyi ilk mətbuat konfransında o bildirib ki, "nüvə silahlı İran"ı qəbul etməyəcək və hadisələrin bu cür inkişafına imkan verməmək üçün əlindən gələni edəcək.
İraqa gəlincə, Obamanın keçid komandasının üzvlərindən birinin sözlərinə görə, yeni prezident Birləşmiş Ştatların hərbi kontingentinin bu ölkədən 2010-cu ilin ortalarınadək tam çıxarılması ilə bağlı vədinə sadiqdir. Podestanın sözlərinə görə, 44 yaşlı prezident qeyd olunan prosesin "məsuliyyətlə", lakin "seçkiqabağı kampaniya zamanı söylədiyi müddət ərzində" başa çatdırılmasını istəyir.
Artıq yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, ABŞ-ın yeni prezidentinin qarşısında duran əsas məsələ məhz iqtsadi böhranla mübarizə olacaq. Bu, çox çətin məqsəddir və bu işdə Obamanın uğur qazanmasını yalnız ABŞ-da yox, bütün dünyada arzulayırlar - Amerika iqtisadiyyatının durumunun bütünlükdə planetdə iqtisadi inkişafı müəyyənləşdirdiyi yaxşı bəllidir.
Barak Obama bütün vədlərinə əməl edə biləcəkmi? Buna inanmaq istərdik. Bunun üçün Obamaya lazım olan bütün ilkin şərtlər var - o gəncdir, ağıllı və enerjilidir. Amerika digər ölkələrə dəfələrlə nümunə olub və olmaqda davam edir. Çünki ABŞ tarixində çoxlu sayda böyük hadisələr və möcüzələrin yaşandığı qəribə ölkədir. Ola bilsin ki, yeni möcüzələr o qədər də uzaqda deyil.

It can be said without exaggeration that on 4 November the American people made a historic choice. Not only because a black politician was elected president in what used to be a slave state which has only recently experienced racial clashes. The people of America, tired of the many failures of the Bush administration, most importantly the war in Iraq, and concerned with the financial crisis that has hit the country at the closing of the year, have now voted for change.
Change has been promised by the 47-year-old Democratic Party Senator Barack Hussein Obama, who defeated his opponent, Republican Party Senator John McCain, by a large margin. Obama got the upper hand even in such traditionally Republican states as Ohio, Florida, Virginia and Indiana. In a celebration speech before a huge crowd in Grand Park, Chicago, the president-elect reminded US citizens of the "American dream", saying that he was a graphic example of its realization.
Some say that Obama's appearance on the global political stage is the kind of miracle so eagerly sought by both Americans and people elsewhere in the world. This belief will help people to come through a time when news programmes consist mainly of reports about wars, acts of terror and natural calamities, when the dreams and hopes of many people have been crushed by a hurricane called "financial crisis". No wonder that 63 per cent of US voters said on 4 November that the economy was their biggest concern. As a result, most Americans opted for Obama rather than veteran fighter and "tough nut" John McCain.
"Obama-mania"
In the meantime, it would be interesting to draw a social and psychological portrait of those who voted Republican. Don't these people want change and don't they believe in a young and promising President? See for yourself. Only 43 per cent of white American voters voted for Obama (55 per cent for McCain). The racial factor was not crucial, but it did have a role to play. Obama was supported by 95 per cent of black voters and 67 per cent of America's Hispanic population, which is not a bad result at all. The age factor also played its part. The older the American voter, the higher the percentage of votes for the Republican candidate. For instance, young people aged between 18 and 24 had a strong preference for Obama. According to CNN, the ratio was 66 to 32 per cent. Preferences among voters above 40 gradually evened out, while the over-65s voted for McCain. As far as material well-being is concerned, this factor did not have a large bearing. This leads to the conclusion that the country which calls itself a "melting pot" of different nationalities and cultures can, and must have, a president such as Barack Obama. He did not, as some say, divide America in any way, but showed the unity of this country to maximum effect. People who have been to the USA at least once will understand what this means. No-one feels out-of-place in this country - this land receives everyone and gives everyone a chance. Barack Obama got his chance too.
In fact, Obama arouses no less admiration in Africa. World media observers say that genuine "Obama-mania" is unfolding on the black continent. The Africans are hoping that the new American President can help this poor continent. Kenya, where Obama's father comes from, declared a national holiday on the day that Barack Obama was pronounced winner. Portraits of the winner adorn bill-boards and vans in Kenya. A school and even a local beer have been named after Obama in the village of Kogello in the country's west, which is still home to one of Obama's elderly relatives. To celebrate their relative's success, Malik, step-brother of the 44-year-old US president-elect, has promised to slaughter a bull in accordance with local tradition.
Barack Obama was born in Honolulu, Hawaii. He lived in Indonesia with his mother and step-father for four years and then returned to the USA. In 1983, he graduated from Columbia University, majoring in International Relations and, in 1991, from Harvard Law School. He was engaged in legal practice, and worked for a charity group helping the poor. He was first elected to the US Senate in January 2005 (from the state of Illinois) becoming the only black senator and the fifth black legislator in the house in 150 years. He earned nationwide renown in 2004 after delivering a speech at the national Democratic convention in which he called for a change in political life. He also proclaimed a unified United States of America, rather than a "blue" or "red" one. The president-elect has no intention of backing down on this principle, either. He is even expected to appoint a Republican to one of the key national security posts - the US Secretary of State or the Secretary of Defence. Obama's former opponent John McCain has pledged to do everything in his power to help the new leader in the White House.
And there is much to help with. The new president has inherited a multitude of domestic and foreign problems. However, there are reasons to believe that Obama will cope with the challenges with dignity, because he is being described as one of the most intellectual US presidents of late and, as a matter of fact, is being compared to famous predecessors Franklin Roosevelt and John Kennedy.
Obama has chosen not to hold lengthy celebrations of his victory and has got down to business. Obama's transitional administration staff, led by a former White House chief-of-staff in the Clinton Administration, John Podesta, is already preparing for the hand-over of power to the new president and key appointments to the new government.
It is believed that Obama's most serious task will be to save the national economy (the federal budget deficit alone constitutes around $1 trillion). As far as foreign policy is concerned, it will be dominated by several familiar issues: Iraq, Afghanistan, Iran, the Arab-Israeli conflict, China, South America, as well as relations with Russia, which includes the situation in Georgia (and in the South Caucasus as a whole) and Ukraine, the deployment of NATO's missile defence system in East Europe, the fight for Caspian energy resources and many other issues.
"Caribbean crisis" in East Europe
It is worthy of note that some experts, while comparing Obama to John Kennedy, are predicting another "Caribbean crisis". Observers are very concerned about the progress of US-Russian relations under the new US President. Some even think that Russia, not Iraq or Afghanistan, may become the first crisis area for Obama.
Well, these people may be right - at least in the early post-election period, relations between Moscow and Washington have become one of the most widely-discussed international topics. Russian President Dmitriy Medvedev has contributed much here.
On 5 November, while the whole world was cheering Barack Obama, the Russian president, who took office on 7 May 2008, made his first address to the federal assembly in which he castigated the USA. "I think that the idea which emerged after the break-up of the Soviet Union, that their opinion was the only accurate and unquestionable one, has eventually led the US administration into major economic blunders," Medvedev said. He also promised that Russia would not retreat in the Caucasus.
However, the most impressive aspect of the "international" component of the Russian president's speech was his statement that Moscow was going to deploy a new missile defence system with Iskander missiles in Kaliningrad and to cancel the planned removal of three rocket regiments quartered in Kazelsk. Further, the same western region is expected to be used for radio-electronic suppression of the US missile-defence facilities to be deployed in East Europe. Medvedev emphasized that Russia would not be dragged into an arms race.
It is obvious that the timing of the Kremlin's vehement criticism of the US administration's policies shortly after the US election was not coincidental. It may be said that Moscow sent a "message" to Barack Obama. What remains unclear is whether Moscow wanted to check his reaction or push the American leader to an advance dialogue.
The situation is not entirely straightforward - if the new White House administration abandons its missile defence system plans, it may give the impression that Moscow has got the upper hand, while if it follows the line of George Bush's administration, it runs the risks of further exacerbating the already precarious relations with Russia. We recall that interceptor missiles are to be deployed in Poland, and radar, as part of the US missile defence system, in the Czech Republic. Washington insists that these measures are intended to track any nuclear threat from "pariah countries", principally Iran. Russia, however, treats the US plans as a threat to its national security, because the missile defence system in East Europe is capable not only of monitoring approaching Iranian missiles, but also of detecting war-heads on any part of Russian territory to an accuracy of one metre.
What is America going to do in this situation? A Pentagon representative has said, on condition of anonymity, that his department does not expect Obama to introduce major changes to the missile defence system programme being implemented. Also, according to AFP, the US president-elect has promised just this in a telephone conversation with Polish President Lech Kaczynski. Later, however, AP reported Obama's assistant on international policy issues, Dennis McDonnogh, as saying that Obama did not express to Mr. Kaczynski his support for US plans on deploying a missile defence system in Poland. According to McDonnogh, Obama's position on the missile defence system has not changed since the election campaign and he will support it only if it proves effective.
In the meantime, the Financial Times believes that Moscow's threats reflect nothing but a persistent desire to hold talks on disarmament in the area of conventional and nuclear arms. It is also stressed that the disagreement between Russia and the USA is affecting existing mechanisms in this sphere. And this plays into the hands of such countries as North Korea and Iran.
On 7 November, it was reported that the USA had updated its missile defence proposal to Russia and, once the suggestion has been examined, a new date for a US-Russian meeting will be set. Moscow, however, was not particularly impressed with the documents. According to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, the US suggestion "falls short of the principal agreements reached earlier". However, the Russian foreign minister did not rule out all progress on this issue "before the Bush Administration's term in office expires". In the meantime, the programmatic theses of Obama's transitional administration say that the new US president's team intends to work with Russia "on reducing nuclear weapons" and on "increasing the warning and decision-making time" before launching nuclear missiles. It is believed that a summit of world leaders will be held next year to combat the threat of nuclear terrorism.
Courteous Ahmadinejad
The crisis over Iran's nuclear programme and the Arab-Israeli conflict will, beyond doubt, be among the most challenging foreign political issues for the new president. Despite the attempts of the Bush Administration and its promises at the Annapolis conference, a breakthrough in the Middle East settlement is highly unlikely to take place before Bush's term of office expires. The situation surrounding Iran is not very reassuring either, although some observers do hope for a change.
Unexpectedly, Iranian President Mahmoud Ahmadinejad was among those who publicly congratulated Barack Obama on his victory in the presidential election. He is the first Iranian leader to congratulate an American counterpart since 1979. We recall that at the campaigning stage Barack Obama did not rule out the possibility of direct talks with Tehran, without preconditions.
In the meantime, observers believe that in negotiating with Iran, Obama would have to take into consideration Israel's discontent. Its Defence Minister Ehud Barak has recently urged the USA not to abandon the power scenario regarding Iran, which, many are convinced, is seeking to acquire a nuclear weapon. Barak also pointed to the impossibility of talks between Washington and Tehran until Iran rejects its nuclear ambitions. However, Obama is unlikely to be too lenient. In his first news conference after being elected president, Obama said he would not accept Iran with a nuclear weapon and added that he would do his best to prevent such an eventuality.
As for Iraq, according to a leader of Obama's transitional administration, the president-elect intends to follow his plan to withdraw all US troops from Iraq by mid-2010. According to Podesta, the 44th US president wants the pull-out of troops from Iraq "to be carried out with responsibility", but "within the timeframe he spoke about earlier".
However, as mentioned above, the key challenge for the new US president will be the economic crisis. This task is anything but easy, and Obama's success in this field is very much in the interests not only of the USA proper but also of the whole world - it is only too well-known that the condition of the US economy preconditions economic development on the planet as a whole.
Will Obama succeed in delivering on his pledges? We would like to hope so. He has all the prerequisites to do so - he is young, popular, intelligent and energetic. America has repeatedly served as an example to other countries, because the USA is a wonderful country with a history which has witnessed quite a few great events and miracles. Perhaps new miracles are not too far off…