BAKIDA VERDİNİN MUSİQİSİ "SƏSLƏNDİ"
Noyabrın ortalarında Bakı yenidən dünya informasiya agentliklərinin diqqət mərkəzinə çıxdı - 14 noyabrda Azərbayjan paytaxtında Krakov, Vilnus və Kiyevin estafetini davam etdirən enerci sammiti keçirildi. Anjaq əvvəlki enerci sammitlərindən fərqli olaraq, Bakıya rekord sayda dövlət və hökumət başçıları toplaşdı. Bu, təsadüfi deyil, hətta qanunauyğunluqdur.
Regionda, həmçinin ABŞ və Avropa Birliyinin Rusiya ilə münasibətlərində jiddi böhrana səbəb olan Gürjüstan-Rusiya münaqişəsindən sonra ekspertlərin çoxu bizim ölkənin ərazisindən keçən enerci layihələrinin gerçəkləşməsində jiddi problemlər yaranajağını deyirdilər.
Doğrudur, Gürjüstan ərazisindən tijarət və tranzit əməliyyatları dayandırılmışdı, Azərbayjan müəyyən müddət neft ixrajı axınlarını Rusiya marşrutuna yöənltməli olmuşdu, Azərbayjanın öz sərmayələri də "yüksək risk zonasına" düşmüşdü. Gürjüstanın hərəkətləri, Moskvanın javab güj aksiyası regional layihələrə etibarı azaltdı və bütövlükdə, xammal qaynaqları və onların dünya bazarlarına daşınma marşrutlarının diversifikasiyası ideyasının düşmənlərinin işinə yaradı.
Bəziləri, hətta hesab edirdilər ki, "Jənub axını"nın şansları J.Verdinin eyniadlı operasının şərəfinə adlandırılmış "Nabucco" layihəsinə baxanda indi daha hörmətli görünür və Azərbayjan, hətta "energetik təjridinə" düşüb.
Anjaq bu mənfi çalar indi daha optimist əhval-ruhiyyə və ümidlərlə əvəzlənir. Və bunda rəsmi Bakının az xidməti yoxdur. Azərbayjanın həm daxili, həm də xariji siyasəti üçün sadə olmayan avqust - noyabr aralığında rəsmi Bakı ardıjıl olaraq aparıjı beynəlxalq aə regional oyunçular  - Rusiya, ABŞ, AB, Türkiyə və Qazaxıstanla qarşılıqlı hörmətə dayanan və konstruktiv dialoqlar aparıb. Təsadüfi deyli ki, məhz sammitin ərəfəsində - noyabrın əvvəlində Qazaxıstan öz neftini Bakı - Tbilisi-Jeyhan (BTJ) boru kəməri şirkəti və "Tengiz Shevroil" şirkəti arasında əldə edilmiş anlaşmaya əsasən  BTJ ilə nəql etməyə başlayıb. Gözlənilir ki, ilin sonuna qədər bu marşrutla 300 min ton Qazaxıstan nefti daşınajaq. Kaşaqan dəniz yatağının işlənməyə başlanmasından sonra Xəzərin şərq sahilindən BTJ ilə daşınan tranzit neftin həjmi 2013-jü ildə 15-20 mln tona çatajaq.
İndiki mərhələnin önəmli xüsusiyyəti ondadır ki, Bakı öz fəal enerci diplomatiyasını Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli sahəsində energetik səylərdə zənginləşdirdi. Bunun nətijəsidir ki, noyabrın 2-də Moskva vilayətindəki Mayendorf qəsrində Azərbayjan, Ermənistan və Rusiya arasında bəyannamə imzalandı. Bu, 1994-jü ildən bu yana münaqişə tərəflərinin birgə imza atdığı ilk sənəd oldu.
Bir sıra "ekspert"lər bu bəyannaməni "yerində saymaq", "yeni heç bir şey vəd etməyən boş sənəd" kimi qiymətləndirdilər. Anjaq bizim fikrimizjə, bu sənədi daha ayıq və daha geniş regional kontekstdə qiymətləndirmək lazımdır. Bu jür qiymət sənədin bütünlükdə nizamlanma prosesinin uğurlu inkişafı üçün önəmli istinad nöqtəsinə çevriləjəyini ehtimal etməyə imkan verir.
Anjaq bəyannamənin önəmi yalnız bununla bitmir. Regional durumun inkişafının indiki konkret məqamında onun dəyəri regiondakı gərginliyi nisbətən yüngülləşdirən addım olmasındadır. Tərəflər bəyannamadə bildirdilər ki, "münaqişənin beynəlxalq hüququn prinsipləri və normaları, bu çərçivələrdə qəbul olunmuş qərarlar və sənədlər əsasında siyasi yolla həlli ilə Jənubi Qafqazda vəziyyətin sağlamlaşmasına və regionda sabitliyin və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsinin təmin olunmasına kömək edəjəklər ki, bu da regionda  iqtisadi inkişaf və hərtərəfli əməkdaşlıq üçün əlverişli şərait yaradajaqdır".
Rusiya kimi nüfuzlu oyunçu tərəfindən götürülmüş öhdəliklər - regionda vəziyyətin sağlamlaşması, sabitliyin və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsinin təmin olunması, iqtisadi inkişaf və hərtərəfli əməkdaşlıq üçün əlverişli şərait yaradılması öhdəlikləri əksər Qərb liderləri və sərmayəçiləri üçün hər an təhlükə gözlənilən Jənubi Qafqaz regionunda vəziyyətin sabitləşməyə doğru getməsinin göstərijisi oldu.
Buna görə də önəmli sayda prezident və baş nazir toplamış Bakı enerci sammitinin uğuru yetərinjə qanunauyğundur. Bizim yaxın və uzaq qonşularımız və tərəfdaşlarımız həm regiona, həm öz güjlərinə və həm də diversifikasiya prinsipinə əsaslanmış layihələrin gerçəkləşdirilmə imkanına inandılar. Prinsipjə, bu həm bütün Avropa regionunun, həm də onun ayır-ayrı ölkələrinin enerci təhlükəsizliyi maraqlarına uyğundur.

VERDI'S MUSIC "PLAYED" IN BAKU
In mid-November, Baku was once again the focus of attention on the world's news wires. An energy summit was held in Baku on 14 November, picking up the baton from Krakow, Vilnius and Kiev. However, unlike the previous energy summits, Baku brought together a record number of heads of state and government. And this was no accident.
Following the Georgian-Russian clash, which led to a serious crisis in relations between the USA and the EU on the one hand and Russia on the other, many experts predicted serious problems for the implementation of energy projects passing through our country. Indeed, trade and transit operations through Georgian territory were suspended and Azerbaijan was forced to divert flows of export oil to Russia, while Azerbaijan's own investments found themselves in a "high risk zone". Georgia's actions and Moscow's military response undermined trust in regional projects and played into the hands of opponents of the very idea of diversifying sources of raw materials and their delivery to the world market.
Some even thought that the situation favoured the Southern Stream route over the Nabucco project (so named after Giuseppe Verdi's opera) and that Azerbaijan had ended up in "energy isolation".
But today this scepticism is being replaced with rather more optimism and higher expectations. Baku has made a considerable contribution to this mood because, during August-November, a difficult period for the foreign and domestic policy of Azerbaijan, it consistently pursued a policy of respect for, and constructive dialogue with, the leading regional and international players - Russia, the USA, the EU, Turkey and Kazakhstan. In fact, immediately before the summit - in early November -Kazakhstan began transporting its oil through the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline under an agreement between the BTC pipeline company and Tengiz Chevroil. It is expected that, by the end of the year, up to 300 tonnes of Kazakh oil will have been transported by this route. With exploitation of the Kashagan oil deposit underway, the volume of oil transited by BTC from the eastern coast of the Caspian will reach 15-20 million by 2013.
An important feature of this stage was that Baku supplemented its active energy diplomacy with strenuous efforts towards a settlement of the Nagornyy Karabakh conflict. As a result, Azerbaijan, Armenia and Russia signed a declaration in Mayendorf Castle (Moscow Region) on 2 November; this was the first document signed by leaders of the conflicting sides since 1994. Many so-called "experts" have already put this declaration down as "marking time" and "an empty document containing nothing new". But in our view, this document should be assessed more soberly and in a wider regional context. Such an assessment allows us to conclude that it may prove to be a vital starting point for successful development of the whole settlement process.
However, this is not the only reason that the declaration is so important. Its significance at this specific point in the development of the regional situation is that it was a crucial move to ease tensions in the region. The two sides confirmed in the declaration that "they will help improve the situation in the South Caucasus and ensure an atmosphere of stability and security in the region on the basis of the principles and norms of international law and the decisions and documents adopted in this regard, and this will create favourable conditions for economic development and comprehensive cooperation in the region." For most Western leaders and investors, these obligations undertaken by an influential "player" like Russia - improving the situation in the region, ensuring an atmosphere of stability and security and creating favourable conditions for economic development and comprehensive cooperation - were an important indication of increased stability in the explosive South Caucasus.
In this context, the success of the Baku energy summit was to be expected, as it brought together an impressive team of Presidents and Prime Ministers. Our neighbours and partners believed in the region, its power and ability to implement projects based on the principle of diversification - a principle that is in the interests of energy security both for the whole European region and for its individual member states.