Qış vaxtına keçid ekspertlər arasında müzakirələrə və mübahisələrə səbəb olur
Hər il oktyabrın son bazar günü səhər saat 3-də Azərbayjanda saatların əqrəbi bir saat geri çəkilir. Beləliklə, biz marta qədər çəkən qış dönəminə daxil oluruq. Biz bu prosesə alışdığımızı düşünsək də, bunun orqanizmə zərəri olub-olmaması barədə mübahisələr çoxdur. Ekspertlərin əksəriyyəti düşünür ki, vaxtın dəyişməsinin yalnız yararı var və saat əqrəbinin kəskin sıçrayışından əziyyət çəkdiyini düşünənlər isə sadəjə bunu özlərinə təlqin ediblər.
Zamanı jilovlamaq
Gündüzçağı maksimum istifadə edilməsi mümkün olan vaxtdır, buna görə də insanlar hava açılan kimi yuxudan durmağa çalışırlar. Dünyanın çox ölkəsində tətbiq edilən qış və yay vaxtı ideyası da bu məntiqə əsaslanır. Belə ki, yaz vaxtı saatın əqrəbi dəyişilməklə elektrik enercisinə qənaət edilir. Həm də ayıq vaxtı günün işıqlı saatları ilə üst-üstə salmaq olur. Yəni yazda qurşaq vaxtı ilə gedən saat əqrəbi bir saat qabağa çəkilir və payızda yenidən qurşaq vaxtına qaytarılır.
Yerin hər biri 15 dərəjəyə bərabər olan saat qurşaqlarına bölünməsi və sıfır xətti kimi Qrinviç meridianının götürülməsi ideyasını Kanada rabitəçi mühəndisi Fleminq təklif edib. Bu ideyaya görə, həmin qurşağın içərisində vaxt hər yerdə eyni olur, başqa qurşağa keçdikdə isə əqrəblər ya bir saat qabağa, ya da bir saat dala çəkilir. Fleminqin ideyasını ilk dəfə ABŞ-da 1833-jü ildə qəbul ediblər. 1884-jü ildə Vaşinqtonda keçirilimiş beynəlxalq konfransda daha 26 ölkə saat qurşaqları və qurşaq vaxtı barədə sazişə imza atıblar.
Hazırda sıçrayışlı vaxt sistemi dünyanın 110-dan çox ölkəsində fəaliyyətdədir. 1909-ju ildə peyda olmuş "əqrəbləri çəkmək" ideyası isə britaniyalılara məxsusdur. Sahibkar Uilyam Uillet hesab edib ki, işləyən insanlar mütləq istirahət etməlidirlər və yay vaxtına keçən zaman onlar bunun üçün daha təbii bir işıqlı saat əldə edirlər. Nətijədə, "daha çox istirahət etmək" imkanı əmək məhsuldarlığının artmasına səbəb olur.
Uillet həmçinin düşünüb ki, saat əqrəblərinin dəyişdirilməsi jinayətkarlığı, həmçinin spirtli içki qəbulunu azaldar və bu fikirlərində müəyyən qədər doğru idi. Birinji dünya müharibəsi zamanı ingilislərin bu təjrübəsini bir çox Avropa dövlətləri istifadə etdilər. Rusiya Uilletin ideyasından Oktyabr inqilabından sonra yararlanmağa başladı. Əvvəljə 1918-ji il fevralın 8-də Rusiya Xalq Komissarları Sovetinin dekreti ilə "sutka ərzində sivilizasiyalı dünya ilə  eyni jür vaxt hesablanmasına keçid" üçün qurşaq vaxtına bölünmə tətbiq edildi, daha sonra 1930-ju ilin 16 iyun tarixində bütün SSRİ ərazisində saatlar bir saat qabağa çəkildi.
Beləliklə, SSRİ-də dekret vaxtı yarandı. Sovet alimləri və energetiklər bu nətijəyə gəldilər ki, dekret vaxtı elektrik enercisinə qənaət etməyə imkan verir.  Buna görə də 1981-ji il aprelin 1-də Nazirlər Sovetinin qərarı ilə saatların əqrəbini daha bir saat qabağa çəkdilər. Beləliklə, yay vaxtı qurşaq vaxtından artıq iki saat irəli çəkildi. 10 il ərzində saatların əqrəbi qış dövründə yay vaxtına nisbətən bir saat dala çəkilirdi və yayda geri qaytarılırdı. Sovet İttifaqının dağılmasından sonra - 1991-ji ilin mart ayında dekret vaxtı ləğv edildi və artıq müstəqil Azərbayjanda da saatların qurşaq vaxtından iki saat qabaq olması ləğv edildi.   Beləliklə, yay-qış vaxtı sisteminə keçid gerçəkləşdirildi. Yəni indi qışda qurşaq vaxtı işlədilir, yayda isə saatların əqrəbi bir saat qabağa çəkilir.
Bütövlükdə isə vaxt saatlara, dəqiqələrə və saniyələrə bölünmüş orta günəş sutkası ilə ölçülür. Bu, bütün gerçək Günəş sutkalarının orta arfimetrik uzunluğudur. Bizim  planetin orbitinin elleptik şəkli üzündən gerçək və orta sutkaların aralarında il ərzində 15 dəqiqə fərq yaranır. Vaxtın dəyişdirilməsinin əleyhdarları bildirirlər ki, orta statistik insan hər gün səhər saat 7-də yuxudan durur və saat 23-də yuxuya gedir, anjaq  martdan başlayaraq isə o, hava işıqlanan kimi yuxudan durmalı olur.
Saatı qabağa çəkməklə insanı erkən durmağa məjbur edirlər ki, o, günün işıqlı vaxtında işıqlandırma üçün daha az vaxt sərf etsin. Anjaq oktyabrda qış vaxtına keçilməsi elektrik enercisinə qənaətə səbəb olmur. Bəlli olur ki, bu, yalnız insanların Günəşin doğmasından çox erkən yuxudan durmaması üçün edilir. Deməli, qış vaxtına keçilməsi məntiqsiz görünür.
Günəşlə yaşayırıq
Belə bir fikir var ki, dekret vaxtına keçmək daha rasional olardı.  Bu, hər il saat dəyişdirməkdən imtina edilməsi, qurşaq vaxtından bir saat qabağa olan  dəyişməz hesabata keçmək olardı. Bioritmçilər iddia edirlər ki, belə bioloci dövrülük insan üçün daha əlverişlidir.
Vaxtın dəyişdirilməsindən çoxları rahatsız olur. Bu, 10-12 yaşlı uşaqlara və ahıl insanlara jiddi rahatsızlıqlar yaradır. Çox vaxt insan iki-üç ay ərzində bioloci baxımdan tam yenidən formalaşana kimi normal həyat ritmindən uzaqlaşır. İnsan orqanizmində hormonlar ifraz edən və bədənin temperaturunu tənzimləyən 300-ə yaxın proses gündəlik ritmlərə tabedir. Gələjək anaların da orqanizmi çox həssasdır. Onlar da saatların dəyişdirilməsinə mütəmadi alışmalıdırlar.
Ən yaxşısı uyğunlaşmanı bir həftəyə qədər uzatmaq üçün qrafiki mərhələli, yəni gün ərzində 15-20 dəqiqə dəyişdirmək lazımdır. Kəskin vaxt dəyişdirilməsi nətijəsində orqanizmdə psixoloci və fizioloci funksiyalar yarana bilər və bu, miqrenə, depressiyaya, infarkta, hipertoniya böhranlarına, piylənməyə, taqətdən düşməyə və xroniki xəstəliklərin şiddətlənməsinə səbəb ola bilər. Saatların dəyişdirilməsi zamanı bioloci ritmlərin bərpası yalnız bir aydan sonra baş tutur.
Doğrudur, saat əqrəblərinin dəyişdirilməsinə heç jür reaksiya verməyən insanlar da var. "Vaxtla oynamağın" belə tərəfdarları bu fikirdədirlər ki, onlar insan orqanizminə zərər vurmurlar, çünki bunu sübut edəjək dəlil yoxdur. Onlar bunu belə izah edirlər ki, yay vaxtı insanın fəaliyyət fazası daha erkən dönəmə doğru yer dəyişir, qışda isə tərsinə olur. İnsanın bioritmi saatların əqrəbinə deyil, Günəşə köklənir və qış vaxtına keçid yararlı prosedurdur. Çünki qaranlıqda oyanmaqdansa, Günəş şəfəqləri altında yuxudan durmaq daha faydalı prosedurdur.
Mübahisələr davam edir
Saatların dəyişdirilməsi ətrafında müzakirələr səngimir. Bir çox ölkələr bunu bilərəkdən etmirlər, onlar qış vaxtından yay vaxtına və əksinə keçidlə bağlı zaman donmalarına ehtiyaj duymurlar. Çin, Yaponiya, Qazaxıstan və Qırğızıstan öz vaxtlarını sakitjə hesablayırlar. Yəni hər şeydə dəqiq olan yaponların öz energetika resurslarının hesabını aparmadığına inanmaq doğru olmaz.
Azərbayjan bu məsələdə ənənəvi Avropaya yaxındır. Bu məsələdə iki arqumentə əsaslanılır. Birinjisi, elektirk enercisiinin qənaətindən gələn gəlirdir. ABŞ və Rusiyada da belə hesab edirlər. İkinjisi isə, "həyatın keyfiyyəti" ilə bağlıdır və insanların sağlamlığına qayğını nəzərdə tutur. Bu isə Avropanın yanaşmasında üstünlük əldə edir. Dünyanın müxtəlif ölkələrinin məmurları bu fikir ayrılığından baş çıxarmalıdırlar, çünki onların araşdırmalarının nətijələri nəzərəçarpan ola bilər.
Misal üçün, Birləşmiş Ştatlarda yeni qanuna görə, yay vaxtı yaxın iki ildə, demək olar ki, bir qışdan o biri qışa kimi davam edəjək. Avropada tətbiq olunmuş qaydalar da birdəfəlik deyil. Avropa Birliyinin (AB) 2002-ji ildə qüvvəyə minmiş 2000/84/EG saylı qaydasına görə, AB üzvü olan bütün ölkələrdə yay vaxtı martın son bazar günündən oktyabrın son bazar gününə kimi tətbiq edilir. AB-yə daxil olmayan bir çox Avropa ölkələri də bu direktivi əsas götürür.
Avropa Birliyi  hər beş ildən bir yay vaxtına keçmək üçün beşillik müddətə qaydalar müəyyən edir. Hazırda fəaliyyətdə olan qaydalar 2008-ji ilin sonuna kimi fəaliyyətdədir. Buna görə də gələjəkdə Avropada dəyişikliklər olması istisna deyil. Avropada yay vaxtına keçid nətijəsində guya  elektrik enercisinə qənaət edilməsi ilə bağlı ilkin olaraq irəli sürülmüş ehtimaldan çoxdan imtina ediblər. Bununla yanaşı, iddia edirlər ki, yayda qaranlığın gej düşməsi nətijəsində həyat keyfiyyəti yaxşılaşır. Vaxtın irəli dartılmasına görə sabah saatlarında bir saat erkən işə başlamış adam günün ikinji yarısını fəal istifadə edə bilər.
Birləşmiş Ştatlarda hər şey şəffafdır.  Yay vaxtı -  Daylight Saving Time (DST) gündüz işığının qorunması adlanır və amerikalılar tamamilə onun enerci qənaətindəki önəminə inanırlar. Onların fikrinjə, kim tez yatır, o, işığı, televizoru, videomaqnitofonu və stereoqurğunu söndürür. Anjaq 1970-ji illərdə aparılmış  araşdırmalar göstərib ki, ölkə üzrə elektrik enercisinə qənaət yalnız 1 faiz təşkil edir.
Jorj Buş tərəfindən imzalanmış energetika siyasəti haqqında qanuna uyğun olaraq, yay vaxtının fəaliyyət müddəti təxminən bir ay uzadılır. O, martın ikinji bazar günündən noyabrın birinji bazar gününə kimi davam edəjək, indiyə kimi isə aprelin birinji bazar günündən oktyabrın son bazar gününə kimi davam edirdi. Ümumiyyətlə isə qanunla yay vaxtının təsir müddəti 2015-ji ilə kimi müəyyən edilib. Anjaq Konqres bu yeniliyin nətijələri haqqında müvafiq nazirliyin məruzəsi alındıqdan sonra əvvəlki qaydaya dönmək barədə qərar qəbul edə bilər. İstənilən halda "zamanın jilovlanması" barədə müzakirələr davam edir.

"BACK TO THE FUTURE"
At 0300 on the last Sunday of October every year, clocks are turned back one hour in Azerbaijan. Thus, we enter the winter period which lasts until March. Despite the fact that we are all used to this process, there is still no single opinion as to whether it is bad for our health or not. Most experts believe that the time change can only be good for us and that those who feel uncomfortable with the sudden change have actually deluded themselves into thinking so.
To curb time
Man tries to get up at dawn in order to make maximum use of the day. The idea of summer and winter time, which is employed in many countries of the world, arises from this objective. Combining the hours when we are awake with those of daylight makes it possible to save electricity: in spring clocks which are set at their zone time are turned one hour forward and in autumn they are turned back to the zone time. The idea to divide the Earth into time zones, each of 15 degrees of latitude, and to take the Greenwich meridian as zero, was proposed by the Canadian engineer Fleming. The time is the same everywhere within a zone, while on the border clocks are set one hour back or forward. Fleming's idea was accepted by the US government in 1883. In 1884, 26 countries signed an agreement on time zones at an international conference in Washington.
The system of summer and winter time operates in more than 110 countries, with the idea of "twisting the hands of the clock" originating in Britain in 1909. Businessman William Willett thought that, having been given an extra hour of natural light, the working class would use it for leisure, which would lead to a growth in productivity. Moreover, criminality and the abuse of alcohol would decline, thought Willett, and he was right. Many European governments took on the British experiment during World War I, because this system allowed the economy to work more effectively. Russia also adopted this system after the October Revolution. On 8 February 1918, time zones were introduced by a decree issued by the Council of Ministers "in order to establish a uniform system of time with the civilized world, which would establish the same measurements of time in minutes and seconds throughout the world and simplify considerably mutual relations between people, public events and most natural phenomena". Following a government decree of 16 June 1930, clocks throughout the Soviet Union were turned forward by one hour. This constituted legal time, which made it possible to save electricity. According to a 1 April 1981 resolution of the Council of Ministers, clocks were turned a further hour ahead. Thus, summer time ended up being two hours ahead of zone time. For a period of 10 years, clocks were turned back one hour in winter and returned to their previous position in summer. After the collapse of the Soviet Union in March 1991, legal time was cancelled in independent Azerbaijan and the two-hour jump was abolished. We adopted the summer-winter time system. Now we stick to zone time in winter and turn clocks forward by one hour in summer.
We count time by the mean solar day, divided into hours, minutes and seconds, i.e. by the arithmetic-mean length of all real solar days in a year (the difference between the length of real and average days can be as much as 15 minutes because of the non-circular orbit of our planet). Opponents of the time change say that an average person gets up at 0700 and goes to bed at 2300. Thus from March he gets up after dawn. By turning the clocks forward, he is forced to get up earlier. This is justified by the fact that he will be getting up in daylight and using less electricity. The return to winter time in October does not help to save electricity. This is done only to ensure that people do not get up before sunrise in winter. For this reason, the switch to winter time does not seem to be justified.
Living by the sun
Psychologists believe that, in terms of common sense, it is more rational to return to legal time, to stop changing the clocks every year and to be one hour ahead of zone time. Such a rhythm of life, from a biological point of view, is more beneficial, although there are people who do not react at all to the mass change of time and, on the contrary, some people are happy with an extra hour of sleep. Proponents of the time change maintain that such a switch meets the demands of the body, as there is no evidence to show that this procedure is harmful to people. For example, in summer people's work phase is earlier in the day and in winter it returns to a later phase. The winter phase suits the natural rhythm of people's lives. We sense the solar rhythm, and people's biorhythms adapt to the Sun, not to the clock. The switch to winter time is good for people because it is easier to get up at dawn than in the pitch dark.
Opponents say that 20 per cent of the population are discomfited by the nominal time change. It has the biggest effect on 10-12 year old children and the elderly. In some cases, people may be knocked out of their normal rhythm of life for two or three months before they finally adjust their biological clock. All in all, there are about 300 physiological processes regulated by daily rhythms. These processes, for example, produce hormones and regulate body temperature. Doctors issue special warnings to people because expectant mothers are especially susceptible - they should get used to the time change gradually. It is better to change your schedule gradually - by 15-20 minutes per day in order to stretch the adaptation over about a week. Many think that the switch to different times twice a year is "an act of serious violence against the law of nature". For example, the switch to summer time causes a failure in the psychological and physiological functioning of the body. In the language of medicine, de-synchronization occurs. This causes migraine, depression, heart attacks, hypertension, obesity or exhaustion and the exacerbation of chronic diseases. Biological rhythms return to normal only a month after the time change!
Disputes continue
Continual exchanges on this subject show that the debates surrounding time change are not abating. In any case, there are countries which deliberately avoid the bother of changing from winter to summer time and back - for example, China, Japan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. These states prefer to measure time without surges - in a calm and natural manner. I doubt that the accurate Japanese have not considered the saving to their energy resources.
On this issue, Azerbaijan is closer to the old Europe which actually created all this mess. There are two arguments here: the gains to the power economy (arguments used by the USA and Russia) and the so-called "quality of life", which means taking care of the population (this is Europe's argument). Officials in various countries have yet to sort out this mess, and the results of their work may be significant.
For example, in the United States summer time will continue from one winter to another for the next two years, according to a new law. The rules used in Europe are not permanent either. EU Directive 200/84/EG, which took effect in 2002, says that summer time in all member countries of the EU is introduced from the last Sunday of March to the last Sunday of October. Many European countries which are not members of the EU also stick to this directive.
Every five years, the European Union establishes a procedure for switching summer time for the next five years - the current statute is valid until 2008. Thus, changes cannot be ruled out for Europe in the future. Europe has long given up on the belief that the switch to summer time helps save electricity. Instead, they say this improves the quality of life because it "gets dark" later at night. In this way, those who start working one hour earlier in the morning, because of the time change, can make more active use of the daylight in the evening.
In the United States, everything is much more prosaic. Summer time is called Daylight Saving Time (DST), and the Americans firmly believe in its importance to energy saving. Those who go to bed earlier turn off the lights, TV set, video recorder and stereo, they say. Meanwhile, surveys carried out in the 1970s showed that the economy of power across the country amounts to only one per cent.
According to the law on energy policy signed by President George Bush, summer time has been extended by a further month. In this period, it will continue from the second Sunday of March to the first Sunday of November, not the way it is now - from the first Sunday of April to the last Sunday of October. In general, the duration of summer time has been established by law until 2015. However, Congress may decide to return to the previous procedure after receiving a report from a relevant department on the consequences of this innovation. Whatever happens, debates on "curbing time" are continuing.