ASALA-nın DİRÇƏLDİLMƏSİ
Türkiyə parlamentinin deputatı ölkəsinə və Azərbaycana erməni terrorunun yeni dalğası ilə bağlı xəbərdarlıq edir
1915-ci ildə Osmanlı İmperiyasında baş vermiş hadisələrin 100-cü ildönümü ərəfəsində erməni təbliğatı nəzərəçarpacaq dərəcədə güclənib. Onlar bütün dünyaya "erməni soyqırımı" haqqında mifi qəbul etdirmək üçün dəridən-qabıqdan çıxırlar. Təəssüf ki, bəzi siyasi dairələr müxtəlif məsələlərdə Türkiyəyə təzyiq göstərmək üçün "soyqırımı" silahından həvəslə istifadə edirlər. Bunu son olaraq Roma Papası Fransiskin bəyanatından görmək mümkündür. Erməni təbliğatı Papanın bəyanatını tələm-tələsik öz aktivinə yazıb. Amma bu dəfə ermənilər yalnız təbliğatla kifayətlənmir. Onlar köhnə ənənələrinə sadiq qalaraq, terror hədəsini də dövriyyəyə buraxıblar.
"Soyqırımı" mövzusu ətrafında baş verənləri "R+"a Türkiyə parlamentinin Millətçi Hərəkat Partiyasından (MHP) olan deputatı, tarixçi, professor Yusuf HALAÇOĞLU şərh edib.
- Cənab deputat, Roma Papası Fransisk bəyan edib ki, "XX əsrdə bəşəriyyət 3 böyük, görünməmiş faciə yaşayıb - erməni soyqırımı, nasizm və stalinizm". Dünya katoliklərinin liderinin dilindən "soyqırımı" ifadəsinin çıxmasını necə qiymətləndirirsiniz? Axı, o, Ankarada səfərdə olarkən Ermənistan-Türkiyə sərhədlərinin tezliklə açılması arzusunu dilə gətirmişdi.
- Hər şeydən öncə din xadiminə bu cür düşünülməmiş, ehtiyatsız siyasi bəyanat vermək yaraşmır. Belə bəyanatlar insanları çaşdırır, qəzəb hissinin artmasına səbəb olur. "Soyqırımı"nın tanınması məsələsi nə Papadan, nə parlamentlərdən asılıdır. Bu, məhkəmələrin işidir. Müəyyən qüvvələrin məhkəmə əvəzinə işə din xadimlərini, parlamentləri cəlb etməsi onların mövqelərinin zəifliyini göstərir. Papanın hərəkəti yolverilməzdir. Çünki bu halda siyasi təzyiq rıçaqı kimi dindən istifadə olunur. Papanın və bütünlükdə xristian dünyasının "soyqırımı"nı tanıması heç nəyi dəyişməyəcək.
- Ermənistan hökuməti "soyqırımı"nın 100 illiyini mümkün qədər hörmətlə keçirməyə çalışır. Məsələn, aprelin 24-nə İrəvanda müxtəlif dövlət və hökumət başçılarının iştirakı ilə planlaşdırılmış tədbirlə yanaşı, müxtəlif ölkələrdə konfranslar, seminarlar, etiraz aksiyaları da keçirilir. Türkiyənin bu əməllərə reaksiyası nə dərəcədə müvafiqdir?
- Təəssüf ki, Türkiyə hökumətinin bu istiqamətdəki fəaliyyəti yumşaq desək, effektsizdir. "Erməni soyqırımı"nın 100 illiyilə bağlı kampaniyaya qarşı indiyədək ciddi bir iş görülməyib. Doğrudur, ayrı-ayrı ölkələrin parlamentlərində bir neçə görüş keçirilib. Amma bu, 1915-ci il hadisələrilə bağlı həqiqətlərin dünyaya çatdırılması üçün, əlbəttə ki, kifayət deyil. Hələlik ermənilərin yalan, nüfuzdan salma kampaniyasına qarşı Türkiyə tərəfindən heç bir ciddi addım atılmır.
- Bəs, nə etmək lazımdır?
- Əks-addımların nədən ibarət ola biləcəyi bəllidir. Məsələn, Türkiyə 1915-ci il hadisələrinin araşdırılması üçün komissiyanın yaradılması təklifilə BMT-yə müraciət edə bilər. Azərbaycan isə dünya birliyindən Xocalı qətliamına ədalətli siyasi qiymətin verilməsini tələb etmək hüququna malikdir. Bununla bağlı, nəinki şahid ifadələri, həm də Xocalı sakinlərinə qarşı soyqırımının həyata keçirildiyini, onların yalnız milliyyətcə azərbaycanlı olduqları üçün məhv edildiklərini təsdiqləyən videomateriallar da var.
- Türkiyənin əlində ermənilərin "1915-ci il soyqırımı" iddialarının uydurma, yalan olduğunu təsdiqləyəcək təkzibolunmaz sübutlar varmı? Çünki bəzən Türkiyənin özündə Ermənistandan üzr istəməyə hazır olan insanlar meydana çıxır...
- Sübutlar, əlbəttə ki, var və onlar dünya ictimaiyyətinə təqdim olunub. Bu məsələ ilə bağlı sənədlər və kitablar dünyanın bir çox dillərində dərc edilib. Lakin Qərb ermənilərin iddialarına sırf siyasi nöqteyi-nəzərdən yanaşır.
Demokratik cəmiyyətlərdə insanın müdafiə imkanı vermədən mühakimə olunması yolverilməzdir. Məhkəmə olmadan insanı cinayət törətməkdə təqsirli bilmək olmaz. Belə olan təqdirdə, müxtəlif dövlətlərin parlamentləri hansı əsasla "erməni soyqırımı"nı tanıyır?
- Erməni terror təşkilatı olan ASALA aprelin 24-də Ankarada Çanaqqala zəfərilə bağlı yubiley tədbirlərinə qatılacaq ölkələrin nümayəndələrini terror aktları ilə hədələyib. 80-ci illərdə Türkiyənin erməni terrorçularına adekvat cavab verməsindən sonra ASALA-nın bütün Avropadakı şəbəkəsi praktiki olaraq, gözdən itmişdi. İndi erməni terroru təhlükəsi nə qədər realdır?
- Bu erməni təşkilatı tərəfindən terror təhlükəsi tamamilə realdır. Terrorçuluq, mülki şəxslərin qətli kimi insanlığa sığmayan əməllər erməni millətçilərinə xasdır. Biz 70-80-ci illərdə Türkiyə diplomatlarına qarşı həyata keçirilmiş terror aktlarını, 1992-ci ilin qışında ermənilərin Xocalıda törətdikləri qanlı qətliamı yaxşı xatırlayırıq. Düşünürəm ki, Azərbaycan və Türkiyənin diplomatik nümayəndəliklərinin əməkdaşları bu günlərdə xüsusilə ehtiyatlı olmalıdırlar.
- Türkiyədə qarşıdan parlament seçkisi gəlir. Hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının, Cümhuriyyət Xalq Partiyasının və Xalqların Demokratik Partiyasının namizədləri siyahısında erməni əsilli Türkiyə vətəndaşlarına da rast gəlinir. Bu, Türkiyə dövlətinin tarixində bir ilkdir. Bu xoş məram mesajıdırmı? Əgər belədirsə, bu mesaj kimə ünvanlanıb?
- Siyahılarda erməni əsilli namizədlərin yer almasında qeyri-adi heç nə yoxdur. Problem ondadır ki, bu namizədlər əsasən "erməni soyqırımı"nın olduğunu açıq şəkildə bəyan edirlər. Məsələ bundadır. Biz onların yanında ola bilmərik.
- Seçkidən sonra hökumət Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılması ilə bağlı mövqeyini dəyişə bilərmi?
- Hökumətin yaxın zamanlarda kommunikasiyaların açılması, münasibətlərin bərpası məsələsində Ermənistana güzəştə gedəcəyini düşünmürəm.

Депутат турецкого парламента предостерег Турцию и Азербайджан от новой волны армянского террора
В преддверии столетия событий 1915 года в Оттоманской империи заметно активизировалась армянская пропаганда, которая пытается навязать всему миру свой миф о "геноциде армян". К сожалению, некоторые политические круги охотно берут на вооружение тему так называемого "геноцида" для последующего давления на Турцию в различных вопросах. Последним проявлением такого подхода стало заявление Папы римского Франциска, которое армянский агитпроп быстро записал в свой актив. Но одной пропагандой армяне на сей раз не ограничились, пустив по давнему обычаю в ход террористические угрозы.
Происходящее вокруг темы "геноцида" R+ прокомментировал депутат турецкого парламента от Партии националистического движения (ПНД), историк, профессор Юсуф ХАЛАЧОГЛУ.
- Господин депутат, Папа римский Франциск заявил, что "в XX веке человечество пережило три большие неслыханные трагедии - геноцид армян, нацизм и сталинизм". Как вы прокомментируете слова о так называемом "геноциде" со стороны духовного лидера католиков мира, который, будучи с визитом в Турции, выразил желание скорейшего открытия армяно-турецкой границы?
- Прежде всего следует отметить, что не подобает религиозному деятелю выступать с такими необдуманными, опрометчивыми политическими заявлениями. Подобные выступления вводят людей в заблуждение и способствуют разжиганию ненависти. Вопрос признания "геноцида" ни от Папы, ни от парламентов не зависит. Это прерогатива судов. То, что определенные силы вместо судов задействовали религиозных деятелей и парламентариев, свидетельствует о слабости их позиций. Действия Папы недопустимы, так как в качестве политического рычага давления использована религия. Признание "геноцида" Папой и даже всем христианским миром ничего не изменит.
- Власти Армении стараются как можно респектабельнее провести 100-летие так называемого "геноцида армян". В частности, кроме запланированного на 24 апреля мероприятия, на которое Ереван пригласил десятки глав государств и правительств, в различных странах проводятся конференции, семинары и акции протеста на тему "геноцида". Насколько соразмерна реакция Турции на данные действия?
- К сожалению, действия турецкого правительства в этом направлении, мягко говоря, неэффективны. До сих пор в противодействие кампании 100-летия "армянского геноцида" ничего существенного не проделано. Да, было несколько встреч в парламентах ряда государств, но этого явно недостаточно, чтобы донести до мира правду о событиях 1915 года. Пока никаких действенных мер со стороны Турции в противодействии армянской кампании клеветы и дискредитации проведено не было.
- И что же делать?
- Перечень мер противодействия известен. К примеру, Турция может обратиться в ООН с предложением создать комиссию по расследованию событий 1915 года, а Азербайджан вправе требовать у мировой общественности справедливой политической оценки резни в Ходжалы. В данном случае это не только показания очевидцев, ведь есть видеоматериалы, свидетельствующие о том, что в отношении жителей Ходжалы был учинен геноцид, их уничтожили только из-за того, что они по национальности азербайджанцы.
- Есть ли у Турции убедительные, неопровержимые доказательства надуманности, лживости выдвигаемых армянами обвинений "геноцида 1915 года"? Мы спрашиваем это потому, что порой в самой Турции появляются люди и сообщества, которые готовы просить прощение у Армении…
- Конечно, есть доказательства. И эти доказательства представлены на суд международной общественности. Документы и книги по этому поводу изданы на многих языках мира. Но Запад относится к претензиям армян сугубо с политической точки зрения.
В демократическом обществе непозволительно судить человека, не обеспечив ему право защиты, и невозможно без суда признать человека виновным в совершении преступления. На каком тогда основании парламенты различных стран признают "армянский геноцид"?
- Армянская террористическая организация АСАЛА пригрозила терактами в отношении представителей стран, которые примут участие 24 апреля в Анкаре в юбилейных торжествах по случаю битвы при Чанаккале. После того как в 80-е годы Турция дала адекватный ответ армянским террористам, вся европейская сеть АСАЛА практически исчезла из поля зрения. Насколько реальна угроза армянского террора сейчас?
- Угроза терактов со стороны этой армянской организации вполне реальна. Такие бесчеловечные явления, как терроризм, убийство гражданских лиц, присущи армянским националистам. Мы помним теракты в отношении турецких дипломатов в 70-80-е годы и устроенную армянами кровавую бойню в Ходжалы зимой 1992 года. Думаю, что сотрудникам азербайджанских и турецких диппредставительств надо быть особенно осторожными в эти дни.
- Впереди Турцию ожидают парламентские выборы. В списках кандидатов от правящей Партии справедливости и развития, Народно-республиканской партии и Демократической партии народов числятся турецкие граждане армянской национальности. Такое в истории турецкого государства происходит впервые. Это какой-то месседж доброй воли? Если да, то кому он адресован?
- В том, что граждане армянской национальности появились в списках кандидатов, ничего экстраординарного нет. Но проблема в том, что в основном это кандидаты, которые публично заявляют: да, был "геноцид" армян. Вот в чем дело. И нам с ними не по пути.
- Ожидаете ли вы после выборов каких-то изменений в позиции правительства в вопросе открытия турецко-армянской границы?
- Не думаю, что в ближайшем будущем правительство пойдет на уступки Армении в вопросе открытия коммуникаций и восстановления отношений.