Bişkek görüşündə diqqətçəkən yeganə məqam Gürcüstanın MDB-ni tərk etmək istəyinin təmin edilməsi oldu
Dünyada yaşanan iqtisadi böhrandan çıxış yolları axtaran Avropa dövlətlərinin rəhbərlərinin toplantısının fonunda MDB-nin oktyabrın 10-da Bişkekdə keçirilən sammiti o qədər də yaddaqalan olmadı və hər hansı xüsusi hadisə ilə diqqət çəkmədi. Həmişəki kimi. İstisna hal kimi yalnız Gürcüstanın birlikdən çıxmaq istəyinin yerinə yetirilməsini göstərmək olar.
Formal olaraq, Gürcüstanın MDB-yə üzvlüyünə onun birliyi tərk etmək müraciətindən bir il sonra, yəni 2009-cu ilin avqustunda xitam veriləcək. Lakin bu heç nəyi dəyişmir. Artıq quruma üzv dövlətlərin sayı bir ölkə azalıb.
"Yəqin ki, buna təəssüflənmək lazımdır. MDB-də iştirakdan bütün ölkələr qazanırlar. Amma digər tərəfdən, Gürcüstanın son illərdə birlikdəki fəaliyyəti onun möhkəmlənməsinə yox, daha çox eroziyaya uğramasına yönəlmişdi", - deyə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov məsələ ilə əlaqədar bildirib.
MDB-nin icraçı katibi, əvvəllər Rusiyanın Xarici Kəşfiyyat Xidmətinə rəhbərlik etmiş Sergey Lebedev isə Tbilisinin birliyi tərk etməsinə belə münasibət açıqlayıb: "Gürcüstanın MDB-dən çıxması qurumun fəaliyyətini dayandırması üçün səbəb olmayacaq".
Cavab olaraq, yalnız çiyin çəkmək qalır. Birliyin mahiyyəti yaxşı məlumdur və bu səbəbdən hazırda MDB-nin üzvlərinin sayı heç kimi maraqlandırmır. Bircə o məlum deyil ki, nəyə görə Lebedev Gürcüstanın "istefası"na ümumilikdə MDB-nin parçalanması rakursundan baxır. Görəsən, həqiqətənmi onun rəhbərlik etdiyi İcraiyyə Komitəsi bu ehtimaldan belə narahatdır?..
Əksər siyasətçilərin etiraf etdiyi kimi, keçmiş müttəfiqlərin sammiti yalnız o baxımdan sərfəlidir ki, tədbir çərçivəsində dövlət və hökumət başçıları, həmçinin xarici siyasət idarələrinin rəhbərləri həmkarları ilə çoxsaylı ikitərəfli görüşlər keçirmək imkanı qazanırlar. Çox vaxt bu qısamüddətli görüşlərin nəticələri kollektiv qərarlardan daha əhəmiyyətli olur. Kollektiv qərarlar isə əksər vaxtlarda deklarativ xarakter daşıyır. Belə ki, indiyədək belə tədbirlərdə bir dəfə də olsun hansısa vacib qərar ayrı-ayrı dövlətlərin qeydi və ya "xüsusi mövqe"yi vurğulanmadan qəbul olunmayıb. Məhz bu səbəbdən, çoxlarının söylədiyi kimi, MDB məcburi xarakter daşımayan minlərlə müxtəlif qərar və qətnamələrin qəbul edildiyi nəhəng bürokratik aparata çevrilib.
Qırğızıstanda keçirilən son sammitdə MDB üzvü olan ölkələrin xarici işlər nazirləri Abxaziyada birliyin himayəsi altında qulluq edən Sülhün Qorunması üzrə Kollektiv Qüvvələrin fəaliyyətinə son qoyulmasına dair formal qərar qəbul etdilər və beləliklə, Abxaziyadakı Rusiya hərbçiləri sülhməramlı statusunu birdəfəlik itirdi. Bundan sonra həmin qüvvələrin bölgədə yerləşməsi üçün leqal əsas yalnız Moskva ilə Suxumi arasında əldə edilmiş ikitərəfli razılaşmadır. Bununla yanaşı, Moskva yenə də tərəfdaşlarından istədiyini ala bilmədi. Söhbət MDB üzvlərinin Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini tanımalarından gedir. Xatırladaq ki, sammitin başlanmasına bir gün qalmış S.Lebedev bildirmişdi ki, bu məsələ toplantıda xüsusi müzakirə obyekti olmayacaq və Suxumi ilə Sxinvalinin müstəqilliyinin tanınması məsələsi fərdi qərarlara bağlıdır. Bu da aydın məsələdir: dövlət başçılarının mövqeyini ifadə edən xarici işlər nazirlərinin razılığı olmadan bu məsələ prezidentlərin sammitinin gündəliyinə salına bilməzdi. Bunda əsas maraqlı tərəf isə əvvəlcə ikitərəfli qaydada, daha sonra XİN-lər səviyyəsində istədiyi nəticəni əldə edə bilmədiyindən "simasını qorumaq" haqda düşünən Rusiyanın özü idi.
Sammitdə qəbul edilmiş qərarlar sırasında tədbir iştirakçılarının MDB-nin 2020-ci ilədək iqtisadi inkişaf strategiyası layihəsini imzalamasını göstərmək olar. Sənəd nəqliyyat infrastrukturu və elektrik enerjisi məsələlərini özündə əks etdirir.
Bundan başqa, tədbirdə sərhədyanı əməkdaşlıq konsepsiyası və ölkələrin informasiya təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlıq konsepsiyası imzalanıb. Sammit iştirakçıları narkotiklərin qeyri-qanuni dövriyyəsi ilə mübarizə, qanunsuz miqrasiyaya qarşı mübarizə yolları, MDB-yə üzv dövlətlərin təyyarələrinin terrorçular tərəfindən ələ keçirilməsi və ya qaçırılmasına dair informasiya əldə olunan zaman onların hava hücumundan müdafiə qüvvələrinin fəaliyyət qaydaları kimi məsələləri də müzakirə ediblər.
Tədbirdə birliyə üzv dövlətlərin maliyyə nazirlikləri səviyyəsində işçi qrupunun yaradılması məsələsi də razılaşdırılıb. O, yaxın vaxtlarda dünyada yaşanan iqtisadi böhranla bağlı müzakirələr aparmaq məqsədi ilə Moskvada toplaşmalıdır.
Xüsusi qeyd edilməli olan məsələlərdən biri də odur ki, MDB-nin bundan əvvəl Düşənbədə keçirilmiş sammiti ilə müqayisədə, Bişkek toplantısına Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvili ilə yanaşı, Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev və onun ukraynalı həmkarı Viktor Yuşşenko da qatılmamışdı.
İ.Əliyevin bunun üçün əsaslı səbəbi var idi - ölkədə prezident seçkisi yaxınlaşırdı və ikinci dəfə bu posta seçilməyə əsas namizəd olan İlham Əliyev həm də ölkə rəhbəri kimi seçkinin yükünü çiynində daşıyırdı.
Viktor Yuşşenkoya gəlincə, onun ciddi "başağrısı" olduğu hər kəsə bəllidir. Ukraynada Ali Radanın buraxılması və növbədənkənar parlament seçkisinin təyin edilməsi ilə müşahidə olunan növbəti siyasi böhran yaşanır.
"Kommersant" qəzeti yazır ki, Azərbaycan prezidentindən fərqli olaraq, V.Yuşşenko həmkarlarına sammitə qatılmamasının səbəbini rəsmən izah etməyib. Kiyevi tədbirdə, hətta xarici işlər naziri də yox, onun birinci müavini Yuri Kostenko təmsil edib. Bütün bunlar isə XİN başçılarının iclasında Ukraynanın da MDB-ni tərk etmək niyyətini ortaya qoyduğuna dair məlumatların yayılmasına gətirib çıxarıb. Lakin Rusiyanın xarici siyasət idarəsinin rəhbəri S.Lavrov bunu təkzib edib: "Kiyevin MDB-ni tərk etmək haqda düşünməsinə dair məlumat yoxdur".
Qeyd edək ki, Ukrayna liderinin Rusiya ilə münaqişədə birmənalı olaraq Gürcüstanı dəstəklədiyini nəzərə alsaq, Kiyevin belə addım ata biləcəyini istisna etmək olmaz. Bu faktorla yanaşı, Kiyevlə Moskva arasında münasibətlərin ciddi şəkildə gərginləşməsinə səbəb olan NATO-ya üzvlüyə namizədlik məsələsini də unutmaq olmaz.
"Kommersant" qəzeti birliyin son sammiti haqda yazısında bildirir:". Hələ Düşənbədə keçirilmiş ötən sammitdə Moskva göstərmişdi ki, o, postsovet ölkələrinə təsir imkanlarının aradan qalxmasına imkan verməyəcək və MDB-nin inteqrasiya potensialını gücləndirmək fikrindədir. Görünür, Qafqazda müharibədən sonra dəyişən vəziyyət bu iddialı planı pozub. İndi söhbət MDB-ni heç olmasa, hazırkı amorf formada qoruyub-saxlamaqdan gedir. Hazırkı situasiyada, hətta Kreml məmurları da etiraf edirdilər ki, MDB sammitindən və Avrasiya İqtisadi Birliyi Dövlətlərarası Şurasının iclasından (o da eyni dövrdə Bişkekdə keçirilib - red.) Rusiya üçün hər hansı səmərəli qərar gözləməyinə dəyməz".
"Hər hansı inqilabi qərarlar gözlənilmir. Bu, cari işgüzar iclasdır", - deyə Rusiya prezidentinin köməkçisi Sergey Prixodko da bu fikri təsdiqləyib.
Rusiyalı jurnalistlər Bişkek görüşünü "ayrılıq sammiti" adlandırırlar və bu toplantının əsl mahiyyətini üzə çıxarır. Həqiqətən də, Qırğızıstan sammitində birlik ilk dəfə olaraq, real şəkildə kiçilməyə başlayıb.
Doğrudur, formal olaraq, Gürcüstanın "yola gəlmək" üçün 1 ili var. MDB-nin icraçı katibi S.Lebedev də bildirib ki, birlik üzvləri "Gürcüstanla münasibətlərin bərpasında, konstruktiv, mehriban qonşuluq münasibətlərinin olmasında maraqlıdırlar". "Qapı Gürcüstanın üzünə bağlı deyil. Əgər bu ölkənin rəhbərliyi sonradan MDB-yə üzv olmaq haqda qərar qəbul edərsə, bu məsələ müsbət həllini tapacaq", - deyə Lebedev qeyd edib.
Lakin bir məqam aydın deyil ki, o, cəm halda "MDB üzvləri" deyərkən başqa hansı dövlətləri nəzərdə tutub: axı Moskvadan başqa heç kim Tbilisi ilə münasibətlərini pozmayıb. Gürcüstanın MDB-ni tərk etməsi isə qətiyyən ikitərəfli əlaqələrin qırılması anlamına gəlmir. Hətta Rusiyanın ən yaxın dostu və müttəfiqi olan Belarus da Abxaziya ilə Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini tanımaqla, Gürcüstanla münasibətləri korlamağa tələsmir.
Yeri gəlmişkən, Rusiya mətbuatının yazdığına görə, Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko da MDB-nin sammitində çox qısa müddətə iştirak edib. Qərarların qəbul edildiyi müddətdə o, həmkarları ilə birlikdə olmayıb və nədənsə ikitərəfli görüşləri məhz həmin vaxta təyin etməyə üstünlük verib. Lakin Bişkek görüşünün mahiyyətinə nəzər salan zaman Lukaşenkonun hər hansı vacib məqamı qaçırdığını söyləmək olmaz. Hətta bunun əksini də demək mümkündür: o, tədbirə məqsədli şəkildə qatılmayıb ki, Gürcüstan ərazisindəki separatçıların müstəqilliyini tanımadığına görə Moskvaya söyləyəcəyi bəhanəsi olsun.
Gürcüstanın MDB-dən çıxmaq haqda qərarına yenidən baxması üçün 2009-cu ilin avqustunadək olan vaxtına gəlincə, Tbilisinin bu qərarına nəyin necə təsir göstərə biləcəyini indidən söyləmək çətindir. Sergey Lebedevin konkret nəyi nəzərdə tutduğunu nə özü, nə də onu bu posta irəli çəkənlər aydınlaşdırıblar. Bu açıqlama sadəcə diplomatik etika naminə deyilən söz də, açıq işarə də ola bilər.
Daha bir vacib məqam üzərində dayanmağına dəyər: əgər Ukraynada yaşanan hazırkı siyasi böhran aşkar qərbpərəst siyasət yürüdən və NATO-ya inteqrasiya istiqaməti götürmüş prezident Yuşşenkonun tərəfdarlarının qələbəsi ilə başa çatarsa, MDB-nin növbəti sammitlərin birində birliyin sıralarını tərk etmək istəyənlərin qrupu daha da genişlənə bilər.

The acceptance of Georgia's request to quit the CIS was the only notable moment of the Bishkek meeting
Author: Samir MIRZAYEV Baku
Against the background of European summits trying to find ways of resolving the worldwide economic crisis, the 10 October CIS summit in Bishkek did not attract any special attention. Anyway, this was always the case. The only exception being that Georgia's request to quit the CIS was accepted in Kyrgyzstan.
Although Georgia's membership of the CIS will formally end one year after its request, i.e. in August 2009, this does not change anything. The CIS has one country fewer. "Perhaps we can regret this. Every country benefits from membership of the CIS. On the other hand, Georgia's membership of the CIS was hardly aimed at consolidation and was, rather, geared towards an erosion of the CIS," said Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. "Georgia's departure from the CIS is no reason to terminate the activities of the organization," added the head of the CIS executive committee, Sergey Lebedev, former director of the Russian foreign intelligence service. In response, we can only shrug our shoulders. The essence of the Commonwealth is well-known, which is why very few people are concerned about the number of member states, with all the consequences that ensue. But it is not clear why Lebedev thinks that Georgia's "resignation" should be seen through the prism of a collapse of the whole CIS. Is the CIS executive committee, led by Lebedev, so concerned about such a possibility?
Most politicians admit that the summits of the former allied republics are useful only because, during these summits, heads of state, government and foreign ministers have a chance to hold a large number of bilateral meetings with their counterparts. The results of these short meetings are often far more important than the collective decisions, especially as the latter are mainly of a declarative nature, because not a single important decision has ever been adopted without reservations and "special opinions" by individual states. This is why many admit that the CIS has turned into a huge bureaucratic apparatus with thousands of different non-binding decisions and resolutions…
Meanwhile, the foreign ministers of CIS member states agreed to formally terminate the activities of collective forces to maintain peace in Abkhazia under the aegis of the CIS. Thus, the Russian troops in Abkhazia finally lost their status as peacekeepers. Now the only legal basis for their presence on the republic's territory is a bilateral agreement between Sukhumi and Moscow.
At the same time, Moscow seems to have failed to persuade its partners to recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia. The day before the summit, Sergey Lebedev said that this issue would not be specially discussed with CIS leaders, while Sukhumi and Tskhinvali would be recognized on an individual basis.
This is understandable because, without the approval of foreign ministers who express the opinion of their heads of state, this issue cannot be put on the agenda of the Presidents. Russia itself had an interest in this, first of all in order to "save face" after attempts to enforce a decision at a bilateral level and then at foreign ministerial level, did not yield the desired result.
One of the common, routine decisions of the summit was taken when its participants signed a project on the strategy for the economic development of the CIS until 2020, which includes the development of transport infrastructure and electricity. They also approved a convention on border cooperation and a concept of cooperation between states in the area of information security. Moreover, the participants in the summit discussed the fight against the illegal trafficking of drugs, measures to counter illegal migration and the actions of air defence duty officers in CIS member states when they receive information about the hijacking of a plane by terrorists.
Apart from that, the participants in the CIS summit reached an agreement to set up a working group at finance ministerial level which should gather in Moscow in the near future to discuss the situation around the world economic crisis.
It must be noted that, apart from Georgian President Mikheil Saakashvili, of the participants in the previous CIS summit held in Dushanbe, Azerbaijani President Ilham Aliyev and his Ukrainian counterpart Viktor Yushchenko did not visit Bishkek.
Ilham Aliyev had a good reason not to go to Bishkek - presidential elections in his country, along with all the difficulties that a head of state and main contender for re-election has to shoulder.
As for Viktor Yushchenko, he has a real "headache" - there is another political crisis in Ukraine, accompanied by a dissolution of a parliament and extraordinary parliamentary elections.
Nevertheless, Kommersant newspaper said that, unlike the Azerbaijani President, Viktor Yushchenko did not officially explain the reason for his absence to his counterparts. Kiev was not even represented at the summit by the Ukrainian foreign minister, but by his first deputy, Yuriy Kostenko. All this generated rumours that, at the session of foreign ministers, Ukraine had declared its intention to leave the Commonwealth. When Sergey Lavrov was asked about this, the Russian minister replied brusquely: "There were no statements that Kiev is thinking of leaving the CIS." Although such a step by the Ukrainian leader would not be surprising in view of his total support for Georgia in the conflict with Russia, not to mention his "candidacy to become a candidate" to join NATO, which, coupled with the first factor, has exacerbated relations between Kiev and Moscow once again. The same Russian newspaper Kommersant wrote that "…at the previous summit in Dushanbe, Moscow let it be known that it will not allow Russian influence to decline in the post-Soviet area and that it intends to strengthen the potential for integration within the CIS. It seems that the situation which arose after the war in the Caucasus has put paid to all these ambitious plans. The idea is probably to save the CIS, even in its current amorphous state. In these conditions, even Kremlin officials admit that there is no point in expecting the CIS summit and the session of the EurAsEC interstate council (held in Bishkek at the same time) to take any decisions of special benefit to Russia." "No revolutionary decisions are expected. This is a routine working session," said Russian presidential aide Sergey Prikhodko.
Russian journalists accurately called the Bishkek meeting "a disuniting summit", which emphasized the main component of the forum. This is the first time that the Commonwealth has shrunk.
Yes, formally, Georgia has one year to "reform". The head of the CIS executive committee, Sergey Lebedev, said that CIS countries have an interest in restoring and establishing "good neighbourly and constructive relations with Georgia". "The door is not closed to Georgia, and if its leadership decides to rejoin the CIS later, I think this issue will be solved positively," he promised.
However, it is not clear whom else Mr Lebedev meant when he spoke about "CIS countries" in the plural: no-one, apart from Moscow and Tbilisi, seems to have damaged or severed their relations. Its departure from the CIS does not mean the severance of bilateral relations.
Even Russia's closest friend and ally - Belarus - is in no hurry to damage relations with Georgia by recognizing the independence of Abkhazia and South Ossetia.
In a word, according to the Russian press, Lukashenko himself turned up at the summit only briefly. When decisions were being taken the Belarusian president was absent, preferring to attend personal meetings scheduled during the summit.
In any case, according to the results of the Bishkek meeting, Lukashenko did not miss anything important. However, we can most probably assume the opposite. He missed it deliberately in order to justify in the eyes of Moscow his failure to recognize Georgia's breakaway regions.
As for August 2009, by which time Georgia has to reconsider its decision to quit the CIS, we can only guess what could make Tbilisi change its position and how. Neither Sergey Lebedev himself nor those who delegated him to this post explained what he meant. His statement may be put down to diplomatic etiquette or simply seen as a transparent hint.
It is worth dwelling on another important aspect: if the current political crisis in Ukraine ends in favour of the supporters of President Yushchenko, who is pursuing an openly pro-Western policy of integration into NATO, one more country may leave the CIS at a later summit.