Azərbaycanda milli musiqi günü və dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun doğum günüyi qeyd olundu
18 sentyabr Azərbayjanda Musiqi günüdür. Çoxəsrlik Azərbayjan musiqi mədəniyyətində həmin gün son dərəjə böyük hadisə baş verib. Dahi bəstəkar, müasir professional Azərbayjan musiqisinin banisi, geniş bilik diapazonlu alim, nəzəriyyəçi, dramaturq, maarifçi, yüksək səviyyəli publisist, görkəmli ijtimai xadim, xalqının sevimli və unudulmaz musiqi peyğəmbəri, Azərbayjanda opera injəsənətinin əsasını qoymuş, xalqının bədii mədəniyyət tarixində xariqələr yaratmış, yeni tembr imkanları axtarışında uğurlar qazanmaqla ilk dəfə olaraq Avropa və Şərq alətlərinin ifa imkanlarını sintez edə  bilmiş (möhtəşəm "Koroğlu" operasında simfonik orkestrdə  qaval, zurna, tar milli alətlərinin səslənməsi bunun bariz sübutudur) Üzeyir bəy  məhz həmin gün dünyaya gəlib.
Xalq üçün musiqi
Azərbayjanda ilk dəfə  notla çalan xalq çalğı alətləri okestri yaradan Üzeyir bəyin bilavasitə təsiri ilə ifaçılıqda çoxsəslilik  meydana gəlib.. "Koroğlu" operasında "Çənlibel" səhnəsində xor çoxsəsliliklə oxuyur. Xatırladaq ki, Üzeyir bəy bu yeniliyi tətbiq edənə qədər Azərbyjanın ifaçılıq sənətində birsəslilik hökm sürürdü.  Üzeyir bəy  Azərbayjanda ilk dəfə milli xor təşkil edəndən sonra onun ifasında çoxsəsliliyin yer alması üçün böyük zəhmət çəkmişdi. Təsəvvürünüzə gətirin ki, tərkibində musiqi təhsili görmüş ifaçıların azlıqda qalması şəraitində çoxsəsliliyi öyrətmək nə qədər çətin bir iş idi. Bunun sübutu üçün misal çəkmək yerinə düşər.
Son vaxtlar çox sayda  yaradılan "qruplar" hələ də çoxsəsliliklə oxuya bilmədiklərindən, bir səslə oxuyurlar ki, bu da musiqi əsərinin yeknəsəq səslənməsi ilə nətijələnir və dinləyijiyə təsirsiz ötüşür; bütün bunlar Üzeyir bəy ənənələrinə biganəliyin nətijəsidir.
Üzeyir bəy musiqinin   elmi əsaslar üzərində inkişafına çalışırdı. O bilirdi ki, gərgin zəhmətsiz heç bir inkişafa nail olmaq mümkün deyildir. Musiqi injəsənətini sürətlə inkişaf etdirmək üçün  Üzeyir bəyin təşəbbüsü ilə 1921-ji ildə azərbayjanlı oğlanlar və qızlar üçün xüsusi musiqi məktəbi yaradıldı. Həmin məktəbdə 500-dən artıq tələbə təhsil alırdı. 1926-jı ildə bu məktəb Azərbayjan Dövlət Konservatoriyasına  birləşdirildi. Tələbələr ümumi musiqi  təhsili almaqla yanaşı, Azərbayjan xalq musiqisini praktik və nəzəri baxımdan da dərindən öyrənirdilər. Zəngin koloritli xalq musiqimizin polifonik formalar üçün tutarlı özül olduğuna dərindən inanan dahi bəstəkar onun müəyyən inkişaf mərhələsində  ümumdünya musiqi injəsənətinə  tutarlı yeniliklər gətirəjəyinə inanırdı. O, formalizm əsasında ərsəyə gətirilmiş musiqini, hoqqabazlığı, injəsənətə səthi münasibət bəslənilməsini xoşlamırdı. Üzeyir bəy dünya musiqi klassiklərinin-Jüzeppe Verdinin, Mixail Qlinkanın, Pyotr Çaykovskinin  və başqa tərifəlayiq sənətkarların əsərlərini dinləməkdən zövq alırdı. Bu bəstəkarların əsərləri melodiya zənginliyi, forma injəliyi, məzmun dolğunluğu və ideyalılığı  ilə dahi bəstəkarımızı həmişə məmnun qoyurdu. Onda formalistjəsinə yazılmış əsərə  maraq doğurmağa səy göstərənlərə  deyirdi: " Musiqini elə yazmaq lazımdır ki, onu xalq başa düşsün". Azərbayjan Dövlət Konservatoriyasının bəstəkarlıq fakültəsində təhsil alan tələbələrə  musiqi yaradıjılığında sadəliyə, xəlqiliyə, realizmə  üstünlük verilməsini  məsləhət görürdü. Deyirdi ki, xalq üçün musiqini onun başa düşəjəyi dildə yazmaq lazımdır. Janlı musiqi ilə əlaqəni kəsmək olmaz. Onun məramı gənj Azərbayjan bəstəkarlarını düzgün yaradıjılıq yoluna istiqamətləndirmək idi. Üzeyir bəy Azərbayjan konservatoriyasının məzunlarının  Moskvada, Leninqradda, Bakıda keçirilən ifaçılıq müsabiqələrində iştirak etmələrini vajib sayır, buna görə də müsabiqələrin cürilərində həvəslə iştirak edirdi. O, ifaçılar yetişdirən kafedralardan repertuarı genişləndirmək, xüsusilə də  Azərbayjan tematikasında   repertuar işləyib hazırlamaq tələbini irəli sürürdü.
Üzeyir bəy konservatoriyada vokal təhsili məsələlərinə xüsusi diqqət yetirirdi. O, vokal fakültəsində anjaq səs imkanları geniş olan anadangəlmə istedadların  təhsil almasına çalışırdı. İstəyirdi ki, sonralar ərsəyə gətiriləjək milli operalar  istedadlı yerli solistlər tərəfindn ifa olunsun. Üzeyir bəy  gələjək bəstəkarlar, diricorlar  və musiqi nəzəriyyəçiləri üçün polifoniya, orkestrləşmə, partituranı notdan oxuma  vərdişləri  üçün lazımi biliklərə yiyələnmələrinin vajibliyini lazımi qədər qiymətləndirə bilməyən bəzi   səthi düşünjəli musiqiçiləri qəzəblə tənqid edirdi. O deyirdi:  "Bizə bilik baxımından yarımçıq səviyyəli  musiqiçilər yox, hər jəhətdən  tam hazırlıqlı  sənətçilər gərəkdir".
Üzeyir bəy müəllimlərin dərsləri diqqətçəkən səviyyədə demələrinin tərəfdarı idi. Ona tələbələrin dərslərə həvəssiz gəlmələrindən gileylənən müəllimlərə deyirdi: "Tələbələrin mühazirələrə mütəmadiyən gəlməmələrinin günahını anjaq onlarda görürsünüz, özünüzdə yox?". Direktorun xoşluqla söylədiyi tənqidi eşidən həmin müəllim  özünün mühazirələrinə yenidən baxır, xeyli götür-qoydan sonra tələbələrinə maraq doğuran tərzdə material təqdim edirdi və həmişə də direktorun dediklərindən düzgün nətijə çıxarmağa çalışırdı.
Müəllim olmaq üçün
Üzeyir bəy konservatoriyada elmi- tədqiqat  və tədris metodikası işinə  xüsusi diqqət yetirirdi. Dövlət konservatoriyasfnda  yaradılan kafedralar bir növ elmi mərkəzlərə çevrilmişdi.  Tədris prosesinin yaxşılaşdırılması, metodik problemlərin optimal həlli, elmi-tədqiqat  məsələlərinin düzgün istiqamətindəmrilməsi, professor-müəllim heyətinin  ixtisaslarının artırılması  istiqamətindəm məqsədyönlü işlər görülmüşdü.
Üzeyir Hajıbəyovun bəstəkarlıq karyerasının özülü Tiflis quberniyasının  Qori  Müəllimlər Seminariyasında qoyulmuşdu. Zaqafqaziya Müəllimlər Seminariyasında azərbayjanlılardan (o vaxtlar azərbayjanlılara "tatar" deyirdilər) ibtidai məktəblərdə dərs deyən müəllim hazırlanması üçün tatar şöbəsi də vardı. Azərbayjanlı uşaqlar bu şöbədə  xüsusi pansion şəraitində yaşayır və oxuyurdular. Seminariyaya daxil olmaq istəyənlər həkim yoxlamasından keçəndən sonra imtahanlara buraxılırdılar. İmtahan vermək bir o qədər də asan olmadığından, çoxları evlərinə qayıtmalı olurdular. İmtahan verəndən sonra azərbayjanlılar aşağı hazırlıq siniflərinə, ruslar və gürjülər isə yuxarı hazırlıq siniflərinə qəbul olunurdular. Üzeyir Hajıbəyov imtahanları müvəffəqiyyətlə verəndən sonra aşağı hazırlıq sinfində oxumağa başlamışdı.
Seminariyada jiddi tədris recimi vardı. İmtahanlardan uğurla çıxanlar  hökumət hesabına 5 il təhsil alandan sonra  öz vətənlərində ibtidai sinif müəllimi kimi  5 il fəaliyyət göstərməli idilər.
Üzeyir bəyin musiqi sahəsində inkişafında nəğmə dərsləri az rol oynamamışdı. Nəğmə dərslərində o, not sistemi ilə, qammalarla, tonlar və yarımtonlarla, iki və üçsəsli oxumaq üsulları ilə tanış olmuşdu.  Azərbayjanın ujqar kəndlərindən  və rayonlarından gələnlər üçün  bütün bunlar öhdəsindən gəlmək mümkünsüz olan çətinliklər idi. Ona görə ki, həmin şagirdlər heç bir dəfə də olsun,   nə Qərb  musiqisi eşitmiş, nə də qammanın  nə olduğunu bilmirdilər. Bu çətinliklərdən baş çıxaranlar ikinji və üçünjü səslə oxumağa buraxılırdılar. Seminariyada şagirdlərin hər hansı bir musiqi alətində çala bilməsinə xüsusi diqqət yetirilirdi. Məqsəd ibtidai sinif müəlliminin uşaqlara  nəğməni skripkanın müşayiəti ilə öyrətməsindən ötrü həmin alətdə çala bilməsi zərurəti idi. Üzeyir seminariyada təhsil alarkən skripka və violençel çalmağı yaxşı öyrənmişdi. O, nəfəs aləti baritonda da çalmağı bajarırdı. Üzeyiri musiqi qabiliyyətinin mükəmməl olması səbəbindən seminariya  orkestrinin heyətinə daxil etmişdilər. Gənj Üzeyir seminariyada yaradılmış  simli alətlər orkestrində də fəaliyyət göstərməyə başlamışdı. Həmin musiqi kollektivləri  şəhərin müxtəlif yerlərində verdikləri konsertlərdə Qunonun "Faust", Jüzeppe Verdinin  "Traviata", Pyotr Çaykovskinin "Yevgeni Onegin" operalarından ayrı-ayrı marşları, valsları  ifa edirdilər.
Qarabağdan gəlmiş və heç vaxt çoxsəsli avropasayağı oxu tərzini eşitməmiş Üzeyir Hajıbəyovun  bir-iki dərsdən sonra  onu dərhal mənimsəyə bilməsi sinif yoldaşlarını çox təəjjübləndirmişdi. O, birbaşa not vərəqindən  ikinji  və üçünjü  səslə oxuya bilməklə yanaşı, nəğmənin   ikinji tonlarını da çalmağı öyrənmişdi. Uşaqları təəjjübləndirən bir də o idi ki, hətta çalışqan şagirdlərin heç də hamısı üçünjü səslə oxumaq iqtidarında deyildi.  Oxu dərslərini  yaxşı  mənimsəməklə, Avropa musiqi alətlərində çalmaqla, orkestrlərdə iştirak etməklə  və nadir hallarda Tiflisdə opera dinləməklə  Üzeyir və onun yaxın dostları  Avropa musiqisini, onun nəzəriyyəsini və praktikasını mənimsəməkdə xeyli irəliləmişdilər. Yoldaşları arasında Şərq musiqisini, yəni Azərbayjan muğamlarını yaxşı bilməklə  Üzeyir avtoritet sahibi olmuşdu. Bayram  müsamirələrində, bazar günləri şəhərətrafı gəzintilərdə sinif yoldaşları Üzeyirin məlahətli səslə oxumasından xüsusi zövq alırdılar.
Gələjəyin dahi bəstəkarı seminariyanı bitirməyə az qalmış yaxın   dostlarını yeməkxana odasında skripkanın müşayiəti ilə "Şəbi-hijran" xorunu oxumağa   dəvət edirdi. Xor ifası pis alınmırdı və yoldaşları Üzeyirə öz fərəhlərini bildirirdilər. Üzeyir bəy həmin xor nömrəsini bir müddətdən sonra  Şərqdə ilk operası olajaq "Leyli və Məjnun" operasında  müqəddimə  xoru kimi istifadə etdi.
Üzeyir Hajıbəyov bir neçə  seminariya dostları ilə birlikdə  Avropa musiqi alətlərində çalmaqla, orkestrlərdə iştirak etməklə, bəzi hallarda Tiflisə gedib opera dinləməklə  Avropa musiqisini, onun nəzəriyyəsini və praktikasını mənimsəmək işində ilk təjrübə qazanmışdı.. Üzeyir bəy və seminariya dostları qış və yaz tətillərində  maddi çətinlik ujbatından  evlərinə gedə bilmədikləri üçün seminariyada qalmalı olurdular. Belə hallarda skripkalarını da götürüb bir-iki günlüyə Tiflisə gedir və həmişə də sinif yoldaşları  Əli Terequlovun yanında qalırdılar. Böyük musiqi həvəskarı olan dostlar  Qərbi Avropa operalarından duetlər, triolar, ayrı-ayrı parçalar ifa edirdilər. Tiflis opera teatrında bu və ya digər operanı dinləmək seminaristlər üçün  əsl zövq mənbəyinə çevrilirdi. Evə gələndən sonra opera tamaşasının müxtəlif anlarıının, müğənnilərin ariyaları nejə oxumalarının, aktyor sənətinin  müxtəlif tərəflərinin  geniş müzakirəsi saatlarla davam edirdi.
Çox vaxt oxunan kitabların məziyyətlərindən söhbət açılır, rus və Qərbi Avropa yazıçılarının əsərlərindən parçalar ujadan oxunurdu. Hamı çalışırdı ki, özünün oxu qabiliyyətini göstərə bilsin.
Tələbə Üzeyir  Qoqolun əsərlərini oxumağı daha çox sevirdi. Qoqolun yumorundan xüsusi zövq alırdı. Yumor Üzeyirə xas olan jəhət idi. Onun seminariyanın axırınjı sinfində  yazdığı yumoristik seir  uzun müddət gülüş və zarafat predmetinə  çevrilmişdi. Seir yazılmasının öz qısa tarixçəsi vardı.
Tatar şöbəsinin inspektoru tələbələrin başlarının qırxılması hesabına pula qənaət etmək üçün evindən paslı bir başqırxan gətirib  dəlləklik etmək həvəsinə düşübmüş. Seminaristləri sıraya düzüb bir-bir başlarını qırxmaq istəyibmiş. Maşın paslı olduğu  üçün işləmədiyindən uşaqların saçlarına ilişir və ağrıtörədən dərəjədə  dartırdı. Saçını paslı maşının dişlərindən xeyli çətinliklə azad edə bilən şagirdlər başlarını götürüb həyətə qaçırdılar. İnspektor dəlləkliyini uşaqların başında öyrənməyin mümkünsüzlüyünü yəqin edəndən sonra  "pula qənaət" kampaniyasını dayandırıb, zavallı yeniyetmələri şəhər bərbərxanasına aparmalı olmuşdu. Bu gülməli hadisə  tələbə Üzeyir üçün seminariya dostlarını məzələndirməkdən ötrü  yumoristik seir mövzusuna çevrilmişdi.
Stereotiplər alt-üst oldu
Üzeyir bəy   Hajıbəyov  Azərbayjanın çoxəsrlik musiqi mədəniyyətinin tarixi və müasirliyidir. O, güjlü publisist, dərin istedadlı dramaturq, sonsuz sayda gözəl musiqi dəyərlərinin sahibi olub. Üzeyir bəyin musiqisi qeyri-adi hisslərin, dərin təfəkkürün, yüksək ideyaların  musiqisidir. Üzeyir bəyin yaradıjılıq diapazonu son dərəjə geniş olub. Azərbayjan opera musiqisinin banisi olmaqla yanaşı, musiqili komediya canrının  da əsasını o qoyub. "Koroğlu" qəhrəmanlıq operası istisna edilməklə digər əsərlərinin hamısının librettosunu özü yazıb. Ürəklərə hakim kəsilən melodiyaları, dərin yumorla köklənmiş mətn dolğunluğu  sayəsində böyük bəstəkarı  xalqa həmişəlik sevdirib. Onun komediyalarındakı deyimlər millətin məişətinə birdəfəlik daxil olub. Personacların danışıq  dili  onların çox da dərin olmayan mənəvi aləmlərini açıb-göstərməklə  tamaşaçıların  sağlam gülüşünə rəvaj verib.
Məlum olduğu kimi, Üzeyir bəy  Şərq aləmində ilk "Leyli və Məjnun"  operasını yazmaq arzusunu Şuşada həvəskar artistlərin ifasında  "Məjnun Leylinin  məzarı  üstündə" musiqili fajiəni görəndən və dinləyəndən sonra  reallaşdırmaq fikrinə düşmüşdü.   Həmin vaxt Üzeyir 13 yaşlı yeniyetmə idi.  Adamın inanmağı gəlmir ki, müəllimlər seminariyasında alınmış musiqi savadı ilə opera yazmaq olar. Bu işin öhdəsindən anjaq fövqəlistedad sahibi gələ bilərdi. Üzeyir bəydə belə bir istedad vardı. O, Bakıya gələndən sonra  seminariya dostları olan skripka, violençel çalanların və istedadlı tarzən Qurban Pirimovun arxa durajaqlarına inanaraq böyük həvəslə işə başlamışdı.  Operada bütün musiqi birsəsli idi. O zaman Üzeyir bəy seminariyada öyrəndiyi solfejionun əsaslarını bilirdi, harmoniya, kontrapunkt, musiqi formaları, yəni bəstəkarın bilməli olduğu şeylər haqqında heç bir təsəvvürə malik deyildi. Bununla belə "Leyli və Məjnun"  böyük müvəffəqiyyət qazandı. Opera müəllifinin təbirinjə desək, müvəffəqiyyətin əsas səbəbi Azərbayjan xalqının öz teatr səhnəsində Azərbayjan operasının işıq üzü görməsini gözləməsi idi. Bu operada əsl xalq musiqisi ilə məşhur klassik sücet birləşmişdi.
"Leyli və Məjnun"un uğurlu tamaşasından sonra, Üzeyir bəy "Şeyx Sənan" operasını və "Ər-arvad" musiqili komediyasını yazmışdı. 1909-ju ildə ərsəyə gətirdiyi "Əsli və Kərəm" və "Şah Abbas" operalarında bəstəkarın öz musiqisi əsas yer tutmuş  və orkestr üçün savadlı işlənmişdi.
Onun müasir hadisələrə həsr etdiyi  "Ər-arvad", "O olmasın, bu olsun", "Arşın mal alan"  musiqili komediyalarında  ozamankı  Azərbayjan ziyalılarının qabaqjıl hissəsini düşündürən ideyalar əks olunmuşdur. Azərbayjanlı qadının əsarətdən xilas edilməsi, mürtəje ənənələrə qarşı mübarizə ideyaları hər üç musiqili komediyada üstüörtülü şəkildə olsa də əks etdirilmişdir.
Üzeyir bəy "Koroğlu" operasını yazmamışdan 20 il əvvəl xalq musiqisinin əsaslarını və köklərini öyrənməyə başlamışdı. Opera yazmaq sənətinin  hər bir jəhətini  ətraflı öyrənə bilmişdi. Bununla da "Koroğlu" operasını yazmağa hazır olduğunu  yəqin etdikdən sonra jəsarətlə işə başlamışdı. Başqa operalarda olduğu kimi, "Koroğlu"da da, nəzərdə tutulan   ariyalar, duetlər, triolar, reçitativlər və digər leytmotivlər  Azərbayjan muğamları üzərində qurulmalı idi.
Üzeyir bəy "Musiqidə xəlqilik"  məqaləsində yazmışdı:  "Muğam sistemi ümumi musiqi mədəniyyətinə bir çox yeniliklər və təravət gətirəjəkdir. Mən "Koroğlu"  operasını yazdıqda qədim xalq yazısı çərçivələrindən bir qədər   kənara çıxmışam, yəni əsərimi bir qədər sərbəst üslubda yazmışam. Təjrübə göstərdi ki, opera bütünlükdə geniş tamaşaçı kütlələrinə  çata bilmişdir  və bunun səbəbi  də operanı yazarkən onun musiqi mətnində  və həmçinin  yaradıjılıq fantaziyamda muğam sistemini əsas götürməyim olmuşdur".
Üzeyir Hajıbəyov yaradıjılığı dövrünün görkəmli şəxsiyyətləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.  Məşhur rus bəstəkarı Tixon Xrennikov  yazmışdır: "Üzeyir Hajıbəyov xalq musiqisi özülündə yüksəlmişdir. O, sovet  musiqisinin  klassikidir". SSRİ xal artisti Akaki Xorava Üzeyir bəyi təkjə Azərbayjan xalqının deyil, bütün sovet xalqının iftixarı və  şərəfi  kimi dəyərləndirmişdir.
Görkəmli rus bəstəkarı Yuri Şaporin Üzeyir bəyin "Koroğlu" operası haqqında böyük iftixar hissi ilə bəhs etmişdir. "Koroğlu"nun  klavirini və partiturasını  dəfələrlə nəzərdən keçirib bu qərara gəlmişəm ki, bu əsər xalq musiqisinin dayaqları üzərində qurulduğundan, adamda heyranlıq doğurur".
Rus musiqi dünyasının patriarxı Dmitrii Şostakoviç Üzeyir  bəyi çox istedadlı bəstəkar  və görkəmli ijtimai xadim kimi, respublikada ilk dəfə olaraq  Azərbayjanda opera injəsənətinin  əsasını qoyan, musiqi təhsilini əsaslı şəkildə təşkil edən  yaradıjı şəxsiyyət kimi  dəyərləndirmişdir.
Ölməz şair Səməd Vurğun Üzeyir bəyi "İnsan qəlbinin nəğməkarı", Mirzə İbrahimov "Azərbayjanın injəsənət və mədəniyyət  tarixində nadir şəxsiyyət", məşhur alim Məmməd Arif  "Əsl xalq  sənətkarı"  adlandırmışlar. Üzeyir bəy taleyinə ölməzlik yazılmış dahidir.

Music day and the birthday of the nation's great composer Uzeyir Hacibayov is celebrated in Azerbaijan
01.10.2008
Azerbaijan celebrates Music Day on 18 September. An important event in the annals of the centuries-old Azerbaijani music took place on that day: Uzeyir bay Hacibayov, musical genius and founder of modern Azerbaijani professional music, academic, playwright, educator and prominent social activist, was born on that day.
Music for people
It was through Uzeyir bay's efforts to create the first orchestra of folk instruments to play from a musical score that polyphonic performance was made possible. Let us remind our readers that before him, monophony reigned in Azerbaijani musical performances.  Having created the first national choir in Azerbaijan, the great composer took on the hard and painstaking job of introducing polyphony. It is easy to imagine how difficult it was to teach polyphony in a situation when the number of players with a musical education was much smaller than the total number of singers in the choir.  Incidentally, numerous present-day groups cannot deliver polyphony, singing in the same voice and producing a blurred sound, which is hard upon the ears of the audience.
Uzeyir bay strove to develop music on a theoretical basis and knew that it was impossible to achieve progress without hard work. To promote the art, and upon Uzeyir bay's initiative; a special music school was created in 1921 for young men and women, to which more than 500 students were admitted. In 1926, the school merged with the Azerbaijani National Music Conservatory. There, in parallel with a general musical education, the youth mastered a practical and theoretical knowledge of Azerbaijani folk music.
The great composer, who never doubted that the colourful folk music provided a firm foundation for polyphonic forms, was certain that, at some stage of its development, the Azerbaijani folk music would introduce qualitative changes to the international music scene. He did not like formalistic music or a superficial attitude towards art.
Uzeyir bay was an admirer of works by the classical composers of world music - Giuseppe Verdi, Mikhail Glinka, Petr Chaykovskiy and others. He put great store in the melodic variety, subtlety of form and richness of content of the masterpieces by these composers. Everyone who tried to arouse his interest in formalistic compositions heard the same thing from the great composer: "Music should be composed in a way that people can appreciate." He advised students in the composition department to make simplicity, the national ethos and realism the priorities of their musical careers. He insisted that music for the people should be close to the people and that the connection with live folk music should not be severed. Uzeyir bay spared no effort to show young Azerbaijani composers where the true creative path lay. He deemed it a vital part of the professional growth of graduates of the Azerbaijani Conservatory to take part in performance competitions in Moscow, Leningrad and Baku, and he always welcomed invitations to be a juror at these events. He continually reminded the departments of the Conservatory which trained performers to pay special attention to the development of elements of Azerbaijani folk music.
Uzeyir bay was constantly involved in issues concerning vocal training. He always tried to bring in genuine talent with great voices. He dreamed of future national operas, performed by talented local soloists. Uzeyir bay was critical of near-sighted people who did not appreciate the importance of teaching the youth polyphony, orchestration and the reading of sheet music. He would say: "We do not need poorly educated musicians; we need broadly educated, creative people." Uzeyir bay wanted lectures to be interesting and he criticized teachers who complained about poor attendance at their classes: "You see only students, not yourself, as the reason for poor attendance at your lectures." The director's criticism resulted in teachers revising the structure of their lectures and in more interesting educational processes.
To be teacher
Uzeyir bay always paid special attention to research and educational methods at the Conservatory. He transformed the departments into scientific research centres of sorts. Purposeful work to improve the educational process, find the best solutions to problems related to training methods, adjust
t the direction of research and to improve the professional qualifications of teachers was his permanent focus. Uzeyir Hacibayov began his teaching career at the pedagogical school in the town of Gori, under the Tiflis Government. A Tatar department (at that time, Azerbaijanis were called Tatars) was opened to train ethnic Azerbaijani teachers in elementary schools. Ethnic Azerbaijanis had special full-board arrangements and studied in that department. After medical tests, the applicants took admission tests. Ethnic Azerbaijanis who passed the tests were admitted to the initial training classes, and ethnic Russians and Georgians - to higher training classes.
After passing the tests successfully, Uzeyir Hacibayov joined the initial training class. After five years of government-funded studies, the graduates were to work for at least five years as elementary school teachers in their native area. The singing lessons played an important role in sparking Uzeyir bay's interest in music. In these lessons he studied singing from sheet music, the musical scale, tones and half-tones and mastered the methods of two- and three-voice textures. Natives of the nearby villages and districts of Azerbaijan had tremendous difficulties in handling all this because they had never heard any Western music and did not know what a scale was. Those who mastered these issues were then allowed to sing as second and third voices. The pedagogical school focused on the students' ability to play a musical instrument. Teachers in elementary schools had to be able to play the violin in order to teach children to sing to its accompaniment. During his studies, Uzeyir learned to play the violin, cello and also the tenor bugle. Uzeyir's musical talents were so evident that he was included in the school's orchestra. The young student also played in the string orchestra. The school's orchestras performed marches and waltzes from Gound's "Faust," Verdi's "La Traviata" and Chaykovskiy's "Yevgeniy Onegin" at various concerts in Gori. The fact that Uzeyir Hacibayov, who had arrived from Karabakh and who had never heard a European polyphonic performance, learned the basics in just a few lessons caused great surprise among his classmates. Not only could he read the seconds and thirds from the score, but he also sang second tones. The youth were also surprised that not all the most assiduous students could sing the third, although Hacibeyov could. When he had mastered the theory and practice of singing, learned to play European musical instruments, accumulated experience of playing in bands and visited the opera in Tiflis, Uzeyir and his close friends discovered that they already had quite an advanced knowledge of European musical theory. His thorough knowledge of Eastern music, and especially Azerbaijani mugam, earned Uzeyir the respect of his friends. His melodic songs at parties and on Sunday outings were very much to the taste of his classmates. Shortly before his graduation, the future great composer invited his friends to the dining hall to perform Sebi Hicran in chorus, to the accompaniment of a violin. The performance turned out to be so beautiful that his friends were delighted. Later Uzeyir was to use the song as the opening chorus in the first Eastern opera, "Leyli and Macnun."
Uzeyir bay and his friends would stay at school during the winter and spring holidays because they could not afford to go home. They would take their violins and visit Tiflis for a few days to stay at their classmate Ali Teregulov's place. They played duos, trios and parts from Western European operas, and went to the Tiflis opera. On their return, the friends would discuss for hours the individual parts of the play, the skills of the performers and different aspects of the acting profession. They would frequently discuss the strengths of a recently read book and recite excerpts from works by Russian and European authors. The young men were testing their abilities.
Uzeyir liked reading Gogol's works, deriving special pleasure from the writer's subtle sense of humour, which the young man shared. The jocular poem which he wrote during his last year at school made his friends laugh for a long time. It has to be said that the poem had a history. To save money on students' haircuts, the inspector of the Tatar department decided to combine his position with that of barber and he brought a rusty machine from home.  But the blades were so blunt that hair would get caught in them; the process was so painful that young men would run away to the courtyard. The "barber" had to end his campaign to "cut expenses" and take the boys to the barber's shop.  This was the story at the heart of the poem which was so popular with the students.
Breaking stereotypes
Uzeyir bay Hacibayov is the history and present day of the centuries-long musical culture of Azerbaijan. He was a good writer, talented playwright and composer of many prominent pieces of music. His music reflects the unusual sensitivity, profound mind and lofty ideals of its composer. His creative talent manifested itself in many genres. Uzeyir bay is the founder, not only of Azerbaijani opera, but also of Azerbaijani musical comedy. He wrote the librettos of all his operas except "Koroglu." Thanks to the touching melodies and wonderful lyrics which are in places interrupted by subtly humorous episodes, the great composer earned his people's love, and quotes from his works became an inseparable part of our everyday speech. Some of his characters, who reveal their none-too-profound essence, make the audience laugh.
As we know, Uzeyir bay decided to write the first Eastern opera, "Leyli and Macnun," after seeing the tragic musical "Macnun at Leyli's Tomb" in Susa, which was performed by amateur actors. At that time he was only 13 and, anyway, it was hard to imagine that anyone with just a rudimentary musical education at a pedagogical school would be able to write an opera. Only a truly talented person could accomplish such a thing. Hacibayov moved to Baku and delved into his work, trusting that his classmates, who played violin and cello, and talented tar player Qurban Primov would assist him. The entire score of the opera was monophonic. At that time, Uzeyir bay was familiar only with the basics of the solfeggio, which he was taught at school, and had no idea of harmony, counterpoint, musical form or anything else that a composer should know. Nevertheless, "Leyli and Macnun" was hugely successful. In Uzeyir bay's own words, the main reason for its success lay in the fact that Azerbaijanis were anticipating their own opera. And it was written, combining real folk music and a classical plot.
After the successful first night of "Leyli and Macnun," Uzeyir bay composed the opera "Seyx Sanan" and the musical comedy "Husband and Wife." The operas "Asli and Karam" and "Sah Abbas", which he wrote in 1909, focused on the composer's music and correct orchestration. The comedy musicals "Husband and Wife" and "If Not That One, Then This One," and "The Cloth Peddler," which portrayed real developments of the period, conveyed ideas which were gaining currency within progressive circles of the Azerbaijani intelligentsia. All three works promoted the ideas of the liberation of women and a parting with retrograde traditions, albeit in a veiled form.
Uzeyir bay began to study the fundamentals and roots of folk music 20 years before he composed "Koroglu." He started work on this opera only when he considered himself ready. As in other operatic works, all the arias, duets, trios, recitals and other leitmotifs in "Koroglu" were to be based on the Azerbaijani mugam.
In his article, "The national character of music," Uzeyir bay wrote: "The mugam arrangement will introduce novelty and freshness to the general musical culture. In my opera "Koroglu," I chose to transcend a little the limits of the ancient folk style, in other words the work is written in a relatively free style. Staging it proved that, overall, opera was accepted by the people. And the reason for this was that when writing the music for it, and also when using my creative imagination, I based it upon a mugam arrangement."
Uzeyir Hacibayov's art was highly acclaimed by the prominent composers of the period. Famous Russian composer Tikhon Khrennikov wrote:  "Uzeyir Hacibayov ascended from the roots of folk music. He is a classic of Soviet music." People's Artist of the Soviet Union, Akaki Khorava, called Uzeyir Hacibayov the pride and treasure, not only of the Azerbaijani nation, but of the entire Soviet people.
The patriarch of Russian music, Dmitriy Shostakovich, prized Uzeyir Hacibayov for his talent, social activism and for his success as founder of the operatic art in Azerbaijan, a creative man who fundamentally reorganized the system of musical education in the republic.
The immortal poet Samad Vurgun called Uzeyir bay the "singer of the human soul," writer Mirza Ibrahimov - "a rare person in the history of Azerbaijani arts and culture," and prominent scientist Mammad Arif - "a true creative talent of the people."  Uzeyir bay was a genius whose name will remain immortal.