Azərbaycan yaşlı adamların həyatının yaxşılaşdırılması istiqamətində irəliləyir
Qocalıq, yaşlı adamlara nə lazım olması barədə tez-tezmi düşünü-rük?.. Düşünürükmü, görəsən, qocalıqdan qurtulmaq mümkün deyil və özümüzü bu qaçılmazlığa hazırlamaq üçün gənclik illərindən başlamaq lazımdır? Görəsən, necə etmək lazımdır ki, qocalıqda həyat öz mənasını itirməsin və yaşamaq üçün hər hansı bir anlam qalsın?.. Kanadada yaşayan bir nəfər soydaşımız həmin ölkədə həsəd aparılmalı qocaların yaşaması barədə danışandan sonra bu barədə yazmaq istəyim daha da gücləndi.
Bu maraqlı hekayədən sonra gözlərimiz önündə bizim qocalar canlandı. Təəssüf ki, bizim ahıllar bu gün öz asudə vaxtlarını necə keçirməyin yox, dolanışıq üçün bir tikə çörək qazanmağın qayğısına qalırlar. Vurğulamaq gərəkdir ki, Azərbaycan bu gün yalnız yaşlı adamların həyat keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq istiqamətində addımlar atır və bu, Kanadada artıq keçilmiş mərhələdir. Amma burası da var ki, dövlətin həyat səviyyəsinə qiymət verildikdə ahılların da həyat səviyyəsinə diqqət yetirirlər.
Təkmilləşdirilməyə cəhd
Ümumdünya Assambleyası tərəfindən 1982-ci ildə qocalma problemləri üzrə qəbul edilmiş Vyana planı çərçivəsində "Ahıl insanlarla bağlı BMT prinsipləri" qəbul edilib. BMT Baş Assambleyası tərəfindən təsdiq edilmiş sənəddə yaşlı insanların problemlərinin müxtəlif həll yolları göstərilib. Azərbaycanın da qoşulduğu bu prinsiplərə uyğun olaraq bizim ölkə keçən illər ərzində yaşlı insanların həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə çoxsaylı tədbirlər gerçəkləşdirib.
Parlamentin sosial məsələlər üzrə komissiyasının başçısı Hadı Rəcəbli "Region plus"un əməkdaşı ilə söhbətində bldirib ki, hazırda bu məsələ ölkənin sosial siyasətinin vacib aspektlərindən biridir. Bu siyasətin əsas məqsədi yaşlı nəslin həyatının sosial-iqtisadi, siyasi cəhətləri və status məsələsi ilə bağlı hüquqi sənədlərin qəbul edilməsidir.
"Biz yaşlı nəsilin sosial müdafiəsi üzrə tədbirlər hazırlayırıq. Bu istiqamətdə ən önəmli iş yaşlı insanlarla iş üzrə kadrların hazırlanmasıdır. Həm də etiraf etmək lazımdır ki, bazar iqtisadiyyatına keçid ölkədə yaşlı insanlar üçün sosial riskləri artırıb",- deyə o vurğulayıb.
İndi bütün dünya üzrə demoqrafik disbalans müşahidə edilir və yaşlı insanların sayının yeni doğulanların sayından artıq olması açıq görünür. "Dövlət yaşlı insanların sosial uyğunlaşmasının vacibliyi ilə üz-üzədir. Azərbaycanda yaşlı insanların uyğunlaşdırılma mərkəzlərinin yaradılması məsələsinə baxılması çox önəmlidir. Əgər onlar təqaüdə çıxıblarsa və artıq işləmirlərsə, bu, heç də cəmiyyətin onları hesabdan silməsi demək deyil. Yaşlı insanların psixikasını anlamaq çox vacidir. Onlar sadəcə anlamalıdırlar ki, yalnız öz ailələrinə deyil, həm də ölkəyə lazımdırlar. Tənha insanlara bunu başa salmaq xüsusilə önəmlidir. Biz hamımız nə vaxtsa qocalacağıq ",- deyə parlament komissiyasının başçısı vurğulayıb.
Və gerçəkdən yaşlı nəsil doğrudan da yaxşı yaşamalıdır, dövlət orqanları onları lazımi səviyyədə pensiya ilə, lazım gələndə isə iş yeri ilə təmin etməlidir. Azərbaycanda qəbul edilmiş dövlət proqramına görə, onların pensiyası yaşayış minimumuna uyğun olmalıdır. Bu istiqamətdə iş gedir və artıq minimal pensiyanın artırılması dinamikasının qrafiki tutulub.
"Hazırda ölkə üzrə yaşlı insanların 90 faizi əmək təqaüdçüləridir. Onların pensiyalarının baza hissəsi yaxın zamanlarada 80 manata qədər qaldırılacaq. Bunun nəticəsində ayrı-ayrı kateqoriyalar üzrə ödənişlər xeyli artacaq. Məsələn, tənha qocaların pensiyaları iki dəfə artırılacaq. Bu proses gələcəkdə də davam etdiriləcək. Gerçəkləşdirilən siyasətin son məqsədi ölkənin hər bir vətəndaşını ahıl yaşlarında layiqli və yararlı həyat səviyyəsi ilə təmin etməkdir. 2008-ci ildə pensiyaların baza issəsi üç kərə artırılıb. Yanvarda o, 50 manat, mayda 55 manat və sentyabrda 60 manat təşkil edib. 2009-cu ildə pensiyaların baza hissəsinin 2 kərə artırılması gözlənilir, aprelin 1-də o, 65 manata, oktyabrın 1-də isə 70 manata çatdırılacaq. İş yerlərinə gəldikdə isə, müvafiq qurumların mütəxəssisləri işləmək istəyən yaşlı insanların məşğul ola biləcəyi sahələri müəyyən etməlidirlər. Bu istiqamətdə müxtəlif qeyri-hökumət təşkilatları (QHT) da fəaliyət göstərməlidirlər. Onlar yaşlı adamları volontyor kimi müxtəlif işlərə cəlb etməlidirlər. Burada söhbət ünsiyyətə böyük ehtiyacı olan və nə ilə məşğul olacağını bilməyən yaşlı insanlardan gedir",- deyə Hadı Rəcəbli bildirir.
Yaşlı insanlara göstərilən tibbi xidmətin yaxşılaşdırılmasına və bu məqsədlə bir sıra güzəştlərin verilməsinə də toxunulub. Ancaq burada da çox məsələlər açıq qalıb. "Hazırda qocalar evində qalan yaşlıları da unutmaq olmaz. Azərbaycan cəmiyyətində belələrin olması faktının özünə çox pis baxırlar. Ola bilər ki bu, bizim mentalitetdir. Həm də insanlar öz yaşlı valideynlərinə baxmaq istəməyən adamları qınayırlar. Ancaq bu o demək deyil ki, Azərbaycanda qocalar evləri yoxdur. Onlar mövcuddur və indiyə kimi də onların təminatının və xidmət səviyyəsinin aşağı olması müşahidə edilir. Biz yalnız ahıllar evlərindəki həyat səviyyəsini Qərb standartlarına yaxınlaşdırmaqla qalmamalı, həm də himayəçi ailələrin yaradılması haqqında düşünməliyik. Aydındır ki, yaşlı adamlar üçün ahıllar evlərində deyil, ailələrdə yaşamaq daha yaxşıdır. Hazırda bizim ölkədə bu sahədə yenidənqurmaya xüsusi diqqət yetirilir. Başqa sözlə, uşaq evləri ləğv edilir və atasız uşaqlar ailələrin himayəsinə verilir.
Ancaq yaşlılar da uşaq kimidir. Yaşlı insanlar da uşaqlar kimi qayğıya, diqqətə ehtiyac duyurlar, hətta ən yaxşı ahıllar evi ailə ocağının istisini əvəz edə bilməz. Ancaq bunun üçün dəqiq düşünülmüş dövlət proqramı lazımdır və himayəçi kimi seçilmişlər ürəkdən maraqlı olmalıdırlar ki, atılmış ahıl insanlar kimsəsiz olduqlarını unutsunlar və ömürlərinin son günlərini maksimum rahat şəraitdə keçirsinlər", - deyə Hadı Rəcəbli vurğulayıb.
Bəs Kanadada necədir?
İndi Kanada təcrübəsinə qayıdaq. Burada yaşlı insanlarla bağlı sosial siyasət dəqiq düşünülüb və onun istiqamətləri barədə yetərincə çox yazmaq olar. Əgər hazırda ən çox diqqətin ahıl insanların boş vaxtlarını necə keçirmələrinə verilirsə, deməli, onların sosial-iqtisadi təminatının tam qaydada olması ortaya çıxır. Bizim Kanadada yaşayan soydaşımızın dediyinə görə, "yaşlı insanlar orada vaxtlarını boş keçirməkdən və nəsə öyrənməkdən başqa heç nə barədə düşünmürlər". Kanadanın hər bir şəhəri rayonlara (community) bölünüb və hər bir rayonda yaşlı adamlar - seniorlar üçün klublar yaradılıb.
"Onlar həftənin müəyyən günləri eyni vaxtda oraya gəlirlər və söhbət edərək öz problemlərindən danışırlar. Müxtəlif yenilikləri, tədbirləri müzakirə edirlər. Öz kulinariya bacarıqlarını nümayiş etdirirlər, müxtəlif xeyriyyə tədbirləri gerçəkləşdirir, ad günləri keçirirlər. Burası maraqlıdır ki, onlar yaxşı yaşamağa o qədər alışıblar ki, heç nəyə əsəbiləşmirlər. Problemlərin müzakirəsi zamanı hamısı aşağı səslə danışır, çox xeyirxah olurlar. Demək olar ki, hər gün müxtəlif oyunlar keçirirlər".
Bu cür klublarda maraqlardan asılı olaraq, müxtəlif bölmələr var. Kimi kompyuterlə işləmək, kimi xarici dil öyrənir, kimlər isə tikiş və dərzilik vərdişlərinə yiyələnirlər. Fəaliyyət istiqamətləri çox-çoxdur. Bir sözlə, qocalar özlərinə məşğuliyyət tapırlar.
"Azərbaycanda da yaşlı insanların boş vaxtlarını bu cür keçirməsini təşkil etmək mümkündürmü?" sualına cavab verən Hadı Rəcəbli bildirib ki, "istək olsa, hər şey mümkündür". Özü də sovet illərində bu cür vaxtkeçirmə fəal tətbiq edilib: "Ahılları vaxtlarını mənalı keçirməyə yönəltmək üçün ilk növbədə onların gündəlik problemlərini həll etmək lazımdır. Azərbaycan bu istiqamətdə fəal işlər görür. İnşallah, düşünürük ki, bizim qocalığımız mənalı və maraqlı olacaq".

Azerbaijan is moving towards improving old people's quality of life
Do we often think about old age, about what an elderly person needs? Do we think that old age is inevitable and that we need to prepare for it while we're still young? How can we ensure that in old age life does not lose its meaning and that we have something to live on? I really wanted to write about this after an Azerbaijani who lives in Canada told me how old people live there - a real example to follow. After hearing this attractive story, I visualized our old people who, sadly, are not worrying about how to spend their leisure time, but how to earn enough to survive. It should be noted that Azerbaijan is only moving towards improving the quality of life of older people - they have already done this in Canada. You can judge a country's standard of living by the standard of living of its old people.
Striving for perfection
The UN Principles for Older Persons were adopted as part of what's known as the Vienna Plan which was passed by the World Assembly on Ageing in 1982. The document, approved by the UN General Assembly, sets out different ways to tackle the problems of older people. Azerbaijan has also adopted these principles and, as a result, our country has carried out most of the steps to improve the quality life of older people. Today this is one of the most important aspects of the state's social policy, the head of the parliamentary commission for social issues, Hadi Racabli, told Region+. One of the main areas of this policy is the adoption of legal documents to tackle the socioeconomic, political and status aspects of the lives of the older generation. "We are drawing up measures on social protection for the older generation. Preparing social services staff to work with older people is a crucial part of this work. It has to be acknowledged that the transition to a market economy has worsened the social risks for older people," he said.
A demographic imbalance can be seen across the world with the number of older people exceeding the number of young children. "The state is facing the need for the social re-adaptation of older people," the head of the parliamentary commission said. "In Azerbaijan, for example, it is very important to consider setting up centres to reintegrate older people. If they have become pensioners and stopped working, this does not mean that society can discount them. It is important to understand the psychology of the older person. He needs to know not only that his family needs him, but that his country does too, and then there are people without families. We shall become old one day, and concern about old age today is concern about one's own old age." The older generation really should live a dignified life and the state is obliged to provide them with a decent pension and, where necessary, jobs. Under the state programme adopted in Azerbaijan, their pensions should be equivalent to the subsistence minimum. Work is being done in this regard and a timetable for pension increases has already been drawn up.
"At present 90 per cent of older people in the country are labour pensioners, whose basic pension will soon rise to 80 manats and payments according to age for certain categories will significantly increase," Hadi Racabli said. "For example, pensions for lone old people will double. This process will continue in future too, as the ultimate goal of the policy is to ensure that every citizen has a dignified old age with a good quality of life. In 2008 the basic pension rose three times: in January it was 50 manats, in May 55 and in September 60. The basic pension is expected to increase twice in 2009: from 1 April to 65 manats and from 1 October to 70 manats. As for jobs, specialists from the relevant organizations must decide on places where an older person could be employed if he wants to work. Various NGOs need to work on this too - they could attract older people to work for them as volunteers. This applies to older people who feel a real lack of contact and do not know how to occupy themselves."
He also touched on improving medical services for older people and providing social benefits for this. However, much remains to be decided here. "And older people who are at present in old people's homes should not be forgotten," Racabli said. "Azerbaijani society is very negative about the existence of old people's homes, perhaps it's our mentality, or possibly because people condemn those who refuse to look after their elderly parents. But this does not mean at all that there are no old people's homes in Azerbaijan. They exist and still provide a low level of care to their residents. We must not only take care to bring life in old people's homes to Western standards but also think about creating foster families. It is obvious that it's much better for older people to live in a family than in an old people's home. A lot of attention is at present being paid to deinstitutionalization - that is, to disbanding children's homes and moving orphans to care in a family. But older people are like children. Older people need care and attention as much as children and even the very best old people's home cannot replace the warmth of family life. But this requires a clearly thought-out state programme under which potential foster carers will be really interested in helping abandoned old people to forget that they have no-one and to live out their time in conditions that are as comfortable as possible."
Like in Canada
To go back to Canada's experience, social policy here towards older people has been carefully thought-out and a lot can be written about it. If attention is focused on organizing leisure time for older people, then their socioeconomic situation must all be in order. Our compatriot who lives in Canada says "old people there don't have to think about anything more than how to spend their time pleasantly or what new thing to learn". Every city in Canada is divided into districts and every district has clubs for older people - seniors. "They go there at a set time every week to discuss their problems. They discuss the news, various events, surprise each other with their cooking, prepare various charitable events and celebrate birthdays. It's interesting that these people are so used to living well that nothing disturbs them. When they are discussing problems, everyone speaks calmly, no-one raises their voice, everyone is very good-humoured. They play different games almost every day."
These clubs have many interest groups. Some study computers, others study foreign languages, others work on the subtleties of dressmaking and sewing. There are lots of activities. Older people have plenty to do.
Asked whether this kind of leisure activity can be organized for older people in Azerbaijan too, Hadi Racabli said "anything is possible if you want to do it". This way of spending time was actively promoted in the Soviet period. "But for older people to worry about how to spend their free time, their everyday problems need to be tackled. Azerbaijan is working hard on this and, God willing, our old age will be full of purpose and different interests."