Azərbaycan yaşlı adamların həyatının yaxşılaşdırılması istiqamətində irəliləyir
Qocalıq, yaşlı adamlara nə lazım olması barədə tez-tezmi düşünü-rük?.. Düşünürükmü, görəsən, qocalıqdan qurtulmaq mümkün deyil və özümüzü bu qaçılmazlığa hazırlamaq üçün gənclik illərindən başlamaq lazımdır? Görəsən, necə etmək lazımdır ki, qocalıqda həyat öz mənasını itirməsin və yaşamaq üçün hər hansı bir anlam qalsın?.. Kanadada yaşayan bir nəfər soydaşımız həmin ölkədə həsəd aparılmalı qocaların yaşaması barədə danışandan sonra bu barədə yazmaq istəyim daha da gücləndi.
Bu maraqlı hekayədən sonra gözlərimiz önündə bizim qocalar canlandı. Təəssüf ki, bizim ahıllar bu gün öz asudə vaxtlarını necə keçirməyin yox, dolanışıq üçün bir tikə çörək qazanmağın qayğısına qalırlar. Vurğulamaq gərəkdir ki, Azərbaycan bu gün yalnız yaşlı adamların həyat keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq istiqamətində addımlar atır və bu, Kanadada artıq keçilmiş mərhələdir. Amma burası da var ki, dövlətin həyat səviyyəsinə qiymət verildikdə ahılların da həyat səviyyəsinə diqqət yetirirlər.
Təkmilləşdirilməyə cəhd
Ümumdünya Assambleyası tərəfindən 1982-ci ildə qocalma problemləri üzrə qəbul edilmiş Vyana planı çərçivəsində "Ahıl insanlarla bağlı BMT prinsipləri" qəbul edilib. BMT Baş Assambleyası tərəfindən təsdiq edilmiş sənəddə yaşlı insanların problemlərinin müxtəlif həll yolları göstərilib. Azərbaycanın da qoşulduğu bu prinsiplərə uyğun olaraq bizim ölkə keçən illər ərzində yaşlı insanların həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə çoxsaylı tədbirlər gerçəkləşdirib.
Parlamentin sosial məsələlər üzrə komissiyasının başçısı Hadı Rəcəbli "Region plus"un əməkdaşı ilə söhbətində bldirib ki, hazırda bu məsələ ölkənin sosial siyasətinin vacib aspektlərindən biridir. Bu siyasətin əsas məqsədi yaşlı nəslin həyatının sosial-iqtisadi, siyasi cəhətləri və status məsələsi ilə bağlı hüquqi sənədlərin qəbul edilməsidir.
"Biz yaşlı nəsilin sosial müdafiəsi üzrə tədbirlər hazırlayırıq. Bu istiqamətdə ən önəmli iş yaşlı insanlarla iş üzrə kadrların hazırlanmasıdır. Həm də etiraf etmək lazımdır ki, bazar iqtisadiyyatına keçid ölkədə yaşlı insanlar üçün sosial riskləri artırıb",- deyə o vurğulayıb.
İndi bütün dünya üzrə demoqrafik disbalans müşahidə edilir və yaşlı insanların sayının yeni doğulanların sayından artıq olması açıq görünür. "Dövlət yaşlı insanların sosial uyğunlaşmasının vacibliyi ilə üz-üzədir. Azərbaycanda yaşlı insanların uyğunlaşdırılma mərkəzlərinin yaradılması məsələsinə baxılması çox önəmlidir. Əgər onlar təqaüdə çıxıblarsa və artıq işləmirlərsə, bu, heç də cəmiyyətin onları hesabdan silməsi demək deyil. Yaşlı insanların psixikasını anlamaq çox vacidir. Onlar sadəcə anlamalıdırlar ki, yalnız öz ailələrinə deyil, həm də ölkəyə lazımdırlar. Tənha insanlara bunu başa salmaq xüsusilə önəmlidir. Biz hamımız nə vaxtsa qocalacağıq ",- deyə parlament komissiyasının başçısı vurğulayıb.
Və gerçəkdən yaşlı nəsil doğrudan da yaxşı yaşamalıdır, dövlət orqanları onları lazımi səviyyədə pensiya ilə, lazım gələndə isə iş yeri ilə təmin etməlidir. Azərbaycanda qəbul edilmiş dövlət proqramına görə, onların pensiyası yaşayış minimumuna uyğun olmalıdır. Bu istiqamətdə iş gedir və artıq minimal pensiyanın artırılması dinamikasının qrafiki tutulub.
"Hazırda ölkə üzrə yaşlı insanların 90 faizi əmək təqaüdçüləridir. Onların pensiyalarının baza hissəsi yaxın zamanlarada 80 manata qədər qaldırılacaq. Bunun nəticəsində ayrı-ayrı kateqoriyalar üzrə ödənişlər xeyli artacaq. Məsələn, tənha qocaların pensiyaları iki dəfə artırılacaq. Bu proses gələcəkdə də davam etdiriləcək. Gerçəkləşdirilən siyasətin son məqsədi ölkənin hər bir vətəndaşını ahıl yaşlarında layiqli və yararlı həyat səviyyəsi ilə təmin etməkdir. 2008-ci ildə pensiyaların baza issəsi üç kərə artırılıb. Yanvarda o, 50 manat, mayda 55 manat və sentyabrda 60 manat təşkil edib. 2009-cu ildə pensiyaların baza hissəsinin 2 kərə artırılması gözlənilir, aprelin 1-də o, 65 manata, oktyabrın 1-də isə 70 manata çatdırılacaq. İş yerlərinə gəldikdə isə, müvafiq qurumların mütəxəssisləri işləmək istəyən yaşlı insanların məşğul ola biləcəyi sahələri müəyyən etməlidirlər. Bu istiqamətdə müxtəlif qeyri-hökumət təşkilatları (QHT) da fəaliyət göstərməlidirlər. Onlar yaşlı adamları volontyor kimi müxtəlif işlərə cəlb etməlidirlər. Burada söhbət ünsiyyətə böyük ehtiyacı olan və nə ilə məşğul olacağını bilməyən yaşlı insanlardan gedir",- deyə Hadı Rəcəbli bildirir.
Yaşlı insanlara göstərilən tibbi xidmətin yaxşılaşdırılmasına və bu məqsədlə bir sıra güzəştlərin verilməsinə də toxunulub. Ancaq burada da çox məsələlər açıq qalıb. "Hazırda qocalar evində qalan yaşlıları da unutmaq olmaz. Azərbaycan cəmiyyətində belələrin olması faktının özünə çox pis baxırlar. Ola bilər ki bu, bizim mentalitetdir. Həm də insanlar öz yaşlı valideynlərinə baxmaq istəməyən adamları qınayırlar. Ancaq bu o demək deyil ki, Azərbaycanda qocalar evləri yoxdur. Onlar mövcuddur və indiyə kimi də onların təminatının və xidmət səviyyəsinin aşağı olması müşahidə edilir. Biz yalnız ahıllar evlərindəki həyat səviyyəsini Qərb standartlarına yaxınlaşdırmaqla qalmamalı, həm də himayəçi ailələrin yaradılması haqqında düşünməliyik. Aydındır ki, yaşlı adamlar üçün ahıllar evlərində deyil, ailələrdə yaşamaq daha yaxşıdır. Hazırda bizim ölkədə bu sahədə yenidənqurmaya xüsusi diqqət yetirilir. Başqa sözlə, uşaq evləri ləğv edilir və atasız uşaqlar ailələrin himayəsinə verilir.
Ancaq yaşlılar da uşaq kimidir. Yaşlı insanlar da uşaqlar kimi qayğıya, diqqətə ehtiyac duyurlar, hətta ən yaxşı ahıllar evi ailə ocağının istisini əvəz edə bilməz. Ancaq bunun üçün dəqiq düşünülmüş dövlət proqramı lazımdır və himayəçi kimi seçilmişlər ürəkdən maraqlı olmalıdırlar ki, atılmış ahıl insanlar kimsəsiz olduqlarını unutsunlar və ömürlərinin son günlərini maksimum rahat şəraitdə keçirsinlər", - deyə Hadı Rəcəbli vurğulayıb.
Bəs Kanadada necədir?
İndi Kanada təcrübəsinə qayıdaq. Burada yaşlı insanlarla bağlı sosial siyasət dəqiq düşünülüb və onun istiqamətləri barədə yetərincə çox yazmaq olar. Əgər hazırda ən çox diqqətin ahıl insanların boş vaxtlarını necə keçirmələrinə verilirsə, deməli, onların sosial-iqtisadi təminatının tam qaydada olması ortaya çıxır. Bizim Kanadada yaşayan soydaşımızın dediyinə görə, "yaşlı insanlar orada vaxtlarını boş keçirməkdən və nəsə öyrənməkdən başqa heç nə barədə düşünmürlər". Kanadanın hər bir şəhəri rayonlara (community) bölünüb və hər bir rayonda yaşlı adamlar - seniorlar üçün klublar yaradılıb.
"Onlar həftənin müəyyən günləri eyni vaxtda oraya gəlirlər və söhbət edərək öz problemlərindən danışırlar. Müxtəlif yenilikləri, tədbirləri müzakirə edirlər. Öz kulinariya bacarıqlarını nümayiş etdirirlər, müxtəlif xeyriyyə tədbirləri gerçəkləşdirir, ad günləri keçirirlər. Burası maraqlıdır ki, onlar yaxşı yaşamağa o qədər alışıblar ki, heç nəyə əsəbiləşmirlər. Problemlərin müzakirəsi zamanı hamısı aşağı səslə danışır, çox xeyirxah olurlar. Demək olar ki, hər gün müxtəlif oyunlar keçirirlər".
Bu cür klublarda maraqlardan asılı olaraq, müxtəlif bölmələr var. Kimi kompyuterlə işləmək, kimi xarici dil öyrənir, kimlər isə tikiş və dərzilik vərdişlərinə yiyələnirlər. Fəaliyyət istiqamətləri çox-çoxdur. Bir sözlə, qocalar özlərinə məşğuliyyət tapırlar.
"Azərbaycanda da yaşlı insanların boş vaxtlarını bu cür keçirməsini təşkil etmək mümkündürmü?" sualına cavab verən Hadı Rəcəbli bildirib ki, "istək olsa, hər şey mümkündür". Özü də sovet illərində bu cür vaxtkeçirmə fəal tətbiq edilib: "Ahılları vaxtlarını mənalı keçirməyə yönəltmək üçün ilk növbədə onların gündəlik problemlərini həll etmək lazımdır. Azərbaycan bu istiqamətdə fəal işlər görür. İnşallah, düşünürük ki, bizim qocalığımız mənalı və maraqlı olacaq".

Азербайджан двигается в направлении улучшения качества жизни пожилых людей
Часто ли мы задумываемся над старостью, над тем, что нужно пожилому человеку? Думаем ли о том, что старость неминуема и готовить себя к этой неизбежности нужно с молодых лет? Как сделать, чтобы в старости не утратить смысла в жизни и было на что жить? Появилось острое желание написать об этом, когда наша  соотечественница, проживающая в Канаде, рассказала о том, как в этой стране живут старики, - настоящий пример для подражания. После такого увлекательного рассказа перед глазами появились лица наших стариков, которым, к сожалению, сегодня больше следует заботиться не о том, как провести свой досуг, а о том, как заработать на жизнь. Следует констатировать, что пока Азербайджан только двигается в направлении улучшения качества жизни пожилых людей - в Канаде это уже пройденный этап. А ведь по уровню жизни стариков судят и об уровне жизни государства.
Стремление к совершенству
В рамках так называемого Венского плана, принятого Всемирной ассамблеей по проблемам старения в 1982 году, были приняты "Принципы ООН в отношении пожилых людей". В документе, утвержденном Генеральной Ассамблеей ООН, указаны различные пути решения проблем пожилых людей. Исходя из этих принципов, к которым присоединился и Азербайджан, наша страна за прошедшие годы осуществила множество мер по повышению качества жизни пожилых людей. И сегодня это один из важнейших аспектов социальной политики государства, сказал в беседе с R+ глава парламентской комиссии по социальным вопросам Хады Раджабли. Основным направлением в этой политике является принятие правовых документов, призванных решать социально-экономические, политические, статусные аспекты жизни взрослого поколения. "Мы разрабатываем меры по социальной защите пожилого поколения. Чрезвычайно важной работой в этом направлении является подготовка кадров для социальных служб по работе с пожилыми людьми. И следует признать, что переход к рыночной экономике в стране усугубил социальные риски для пожилых людей", - сказал он.
Ситуация такова - по всему миру наблюдается демографический дисбаланс, характеризующийся превышением числа людей преклонного возраста над числом новорожденных. "Государства стоят перед необходимостью социальной реадаптации пожилых. В Азербайджане, к примеру, очень важно рассмотреть вопрос создания центров по реинтеграции пожилых людей. И если они вышли на пенсию и перестали работать, это не значит, что общество может сбрасывать их со счетов. Важно понять психику пожилого человека. Ему просто необходимо знать, что он нужен не только своей семье, но и стране, не говоря уже об одиноких людях. Мы все когда-нибудь будем стариками, и забота о нынешней старости есть забота о старости своей", - заметил глава парламентской комиссии. И действительно, пожилое поколение должно достойно жить и государство обязано обеспечить их достойной пенсией и при необходимости рабочими местами. Согласно принятой в Азербайджане госпрограмме, их пенсии должны быть эквивалентны размеру прожиточного минимума. В этом направлении проводится работа, уже составлен график динамики повышения минимальной пенсии.
"В настоящее время 90% пожилых людей в стране составляют трудовые пенсионеры, базовая часть пенсий которых уже в ближайшее время возрастет до 80 манатов, в результате чего выплаты по возрасту для отдельных категорий существенно увеличатся. К примеру, пенсии одиноких стариков - вдвое. И этот процесс будет продолжен и в дальнейшем, ибо конечная цель осуществляемой политики - обеспечение достойной и качественной старости каждому гражданину страны. В 2008 году было три повышения базовой части пенсий: в январе она составила 50 манатов, в мае - 55, в сентябре - 60. В 2009 году ожидается два повышения базовой пенсии: с 1 апреля - до 65 манатов, с 1 октября - до 70. Что касается рабочих мест, то специалисты соответствующих организаций должны определить объекты, где может использоваться труд пожилого человека, если он хочет работать. В этом направлении должны действовать и различные НПО, которые могут привлекать стариков к различной деятельности в качестве волонтеров. В данном случае речь идет о пожилых людях, которые испытывают острую нехватку в общении и не знают, чем себя занять", - рассказывает Х.Раджабли.
Коснулся он и аспекта улучшения медицинского обслуживания пожилых и предоставления для этих целей социальных льгот. Однако здесь много открытых вопросов. "И еще не стоит забывать о стариках, которые в данное время находятся в домах престарелых. В азербайджанском обществе весьма негативно относятся даже к самому факту их существования, возможно, это наша ментальность, а возможно, и то, что люди осуждают тех, кто отказывается смотреть за своими престарелыми родителями. Но это вовсе не говорит о том, что домов престарелых в Азербайджане нет. Они есть и до сих пор в них наблюдается низкий уровень содержания и обслуживания их обитателей. Мы должны позаботиться не только о том, чтобы приблизить жизнь в домах престарелых к западным стандартам, но и о понятии создания патронатных семей. То, что пожилым людям намного лучше жить в семье, нежели в доме престарелых, очевидно. Сейчас в нашей стране очень много внимания уделяется программе деинституционализации, то есть расформированию детских домов и передаче детей-сирот для опеки в семьи. Но ведь старики - это такие же дети. Престарелые люди не меньше, чем дети, нуждаются в уходе, заботе, внимании, и даже самый лучший дом престарелых не сможет заменить им теплоты семейного очага. Однако для этого нужна четко продуманная государственная программа, при которой потенциальные опекуны будут кровно заинтересованы в том, чтобы брошенные престарелые люди забыли о том, что у них никого нет, и доживали свой век в максимально комфортных условиях", - отметил Раджабли.
Как в Канаде
Ну а теперь вернемся к опыту Канады. Социальная политика в отношении пожилых людей здесь продумана четко и о ее направлениях можно писать очень много. Стоит ли говорить о том, что если основное внимание в этой политике уделяется организации досуга престарелых, то в вопросе их социально-экономического обеспечения все в полном порядке. И, как рассказывает наша соотечественница, проживающая в Канаде, "старикам там больше не о чем думать, кроме как приятно провести время или научиться чему-нибудь новому". Каждый город Канады поделен на районы (community), и в каждом районе созданы клубы для пожилых людей - сениоров. "Они приходят туда в определенный день каждую неделю и в один и тот же час, чтобы поговорить и обсудить свои проблемы. Обсуждают различные новости, мероприятия, удивляют друг друга кулинарными изысками, готовят различные благотворительные акции, отмечают дни рождения. Что интересно, эти люди настолько привыкли хорошо жить, что их ничего не может вывести из себя. При обсуждении проблем все говорят спокойно, никто не повышает тона, все очень доброжелательны. Почти ежедневно они играют в различные игры".
В таких клубах имеются множественные подразделения по интересам. Кто-то хочет заняться обучению на компьютере, кто-то изучает иностранный язык, кто-то посвящается премудростям кройки и шитья. Направлений деятельности очень и очень много. В общем, старикам есть чем заняться.
Отвечая на вопрос: "Можно ли организовать подобный досуг старикам и в Азербайджане?", Х.Раджабли отметил, что "при желании возможно все". Тем более такое направление времяпрепровождения активно применялось в советские годы. "Но для того, чтобы старики озаботились тем, как провести свое свободное время, нужно решить их проблемы насущности. Азербайджан активно работает в этом аспекте и дай Бог, чтобы наша с вами старость была наполнена смыслом и различными интересами".
P.S. В Азербайджане реализуется программа по деинституционализации, по которой патронатным семьям или родственникам, которые живут за чертой бедности, выплачиваются государственные субсидии. Речь идет о детях, но в Министерстве труда и социальной защиты населения не исключают, что в будущем подобная программа будет подготовлена и для престарелых людей. В целом в Азербайджане одиноких и брошенных стариков не много. И связано это с особенностями национального менталитета. В Азербайджане не принято бросать своих родителей - это большая редкость.