Bəlkə də Ermənistanda əsas daxili siyasi təlatümlər hələ qabaqdadır
Ermənistanda ciddi kadr yerdəyişmələri başlayıb. Ölkə parlamentinin spikeri Tiqran Torosyan vəzifəsindən istefa verməklə yanaşı, hakim Respublikaçılar Partiyasından da çıxdığını bəyan edib. Prezident Serj Sarkisyan isə Ermənistanın Kassasiya Məhkəməsinin sədri Ovanes Manukyanın vəzifəsindən azad olunmasına dair sərəncam imzalayıb və onun yerinə tələm-tələsik, Arman Mkrtumyanı təyin edib. Onu məhkəmədəki həmkarlarına təqdim edən prezident ölkədə cəzasızlıq atmosferinin aradan qaldırılmasının vacibliyini bildirib və deyib ki, o, "məhkəmələrin müstəqil olması, hakimlərin isə satılmaması" üçün hər şeyi edəcək.
T.Torosyanın postunu da kimin tutacağı artıq bəllidir. Respublikaçılar Partiyasının Şurası qurumun icraçı orqanının bu vəzifəyə Ovik Abramyanın namizədliyinin irəli sürülməsinə dair sentyabrın 6-da çıxardığı qərarı yekdilliklə dəstəkləyib. Bu haqda partiyanın mətbuat katibi Eduard Şarmazanov məlumat verib. Lakin parlamentdə yerdəyişmənin konkret nə vaxt rəsmiləşəcəyi hələ ki bəlli deyil. Bu ya qurumun növbəti dördgünlük plenar iclasında baş verəcək, ya da növbədənkənar toplantı çağırılacaq.
"Düşünmürəm ki, spikerin dəyişməsi parlamentin fəaliyyətində keyfiyyətcə hansısa dəyişikliyə səbəb olsun. Qanunverici orqanda prinsipial dəyişiklik ən azı ona görə baş verməyəcək ki, hakim koalisiya mandatların böyük əksəriyyətinə - 95%-nə malikdir", - deyə Qloballaşma və Regional Əməkdaşlıq Analitik Mərkəzinin rəhbəri Stepan Qriqoryan "Arminfo" agentliyinin müxbirinə bildirib.
Müxalifət cəbhəsinin baş verənlərə qiyməti, isə gözlənildiyi kimi sərt olub. "Ermənistanın hazırkı qüsurlu hakimiyyət sistemi açıq şəkildə göstərdi ki, o yalnız müxalifət nümayəndələrini yox, öz adamlarını da uda bilir", - deyə müxalifətçi "İrs" partiyası fraksiyasının katibi Stepan Safaryan bildirib. O hesab edir ki, son hadisələr ölkədə hakimiyyətin formal institutlarının, sadəcə, ayrı-ayrı qrupların qərarlarına qanunilik donu geyindirmək üçün vasitədir: "Parlamentdə müzakirələri gözləmədən çıxarılan qərar bunu bir daha sübut edir. İndi artıq parlamentin bu qərarı təsdiqləməkdən başqa çıxış yolu yoxdur".
Qərarın əsl səbəbinə gəlincə, burada söhbət prezident S.Sarkisyanın seçkidən öncə verdiyi vədlərin reallaşdırılmasından gedir. "Ovik Abramyan uzun illər tutduğu baş nazirin müavini postunu itirmişdi və görünür, indi o, vəd edimiş kompensasiyanı alır. Tiqran Torosyanın istefası hakimiyyətdəkilər üçün dərs olmalıdır və onlar, nəhayət, anlamalıdırlar ki, ölkədə köklü islahatların aparılması elə onların da maraqlarına xidmət edir", - deyə Stepan Safaryan qeyd edib.
Kassasiya Məhkəməsindəki "yerdəyişmə" diqqətdən kənarda qalsa da, spikerin dəyişməsi kifayət qədər ciddi müzakirələrə səbəb oldu. Bu dəyişikliyin səbəbinə gəlincə, yalnız bir versiya səslənir: "siyasi intriqa". Məhz bu intriqalara görə Torosyan öz postunu tərk etmək məcburiyyətində qalıb.
Baş verən kadr dəyişikliklərinin S.Sarkisyanın hakimiyyətdəki mövqelərini möhkəmlətmək cəhdi olduğuna heç kəs şübhə etmir. Kifayət qədər müstəqil siyasətçi olan Torosyandan fərqi olaraq, Abramyan prezidentin yaxın dostudur və o, Sarkisyanın tabeliyindən, çətin ki, çıxsın. Bundan başqa, Torosyan qarabağlı deyil və bu faktor da müasir Ermənistanda kifayət qədər böyük əhəmiyyət kəsb edir. Politoloq Amayak Ovanisyan hesab edir ki, "mərhum baş nazir Andranik Marqaryanın əsas silahdaşlarından olmuş Tiqran Torosyan istefa verməklə siyasi karyeradan daha vacib olan insanlıq ləyaqətini qoruyub-saxlamağa çalışıb".
Lakin prezidentin mövqeyinin bu cür "möhkəmlənməsi", əslində, əks-effekt verə bilər. Analitiklərin fikrincə, Torosyanın yalnız spiker postunu yox, həm də hakim partiyanın sıralarını tərk etməsi vəziyyəti dəyişir. Hələ Sovet İttifaqı dövründə - tələbəlik illərində siyasi motivlərlə təqib edilmiş T.Torosyan, çətin ki, böyük siyasətdən getmək fikrinə düşsün. Odur ki onun müxalifətə keçəcəyi artıq həll edilmiş məsələdir. Güclü siyasətçi olmaqla yanaşı, həm də Respublikaçılar Partiyasının ideoloqu sayılan Torosyanın əks-düşərgəyə keçməsi balansı heç də Serj Sarkisyanın xeyrinə dəyişməyəcək. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, son seçkidə hazırkı dövlət başçısı seçicilərin əksəriyyətinin dəstəyini qazana bilməyib...
Martın 1-2- də baş vermiş faciəvi hadisələri istənilən cür adlandırmaq olar: "xalq etirazının qan içində boğulması"ndan tutmuş, "təxribatçıların törətdiyi talan"a qədər. Amma buna verilən addan asılı olmayaraq, baş verənlər hazırkı prezidentin xalq dəstəyini ala bilməməsinin nəticəsidir.
Hər şeydən əvvəl onu da qeyd etmək lazımdır ki, Tiqran Torosyanın istefası S.Sarkisyan üçün çox ağır bir dövrə təsadüf edir: hazırda Ermənistan öz himayədarı olan Rusiyadan təcrid olunmuş vəziyyətdədir və indi Sarkisyanın əsas səyləri Ermənistan üçün geoiqtisadi və geosiyasi faciə adlandırıla biləcək situasiyadan çıxmağın yollarını tapmağa yönəlib.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanla Rusiya arasında ümumi sərhəd yoxdur və son vaxtlara qədər Ermənistan Gürcüstandan tranzit hesabına "yaşayırdı". Lakin Rusiyanın Gürcüstanı işğalından sonra bu ölkə ərazisindən tranzit haqda düşünmək belə, mümkün deyil.
Ermənistanın Azərbaycan və Türkiyə ilə sərhədləri də məhz Yerevanın aqressiv siyasəti üzündən bağlıdır.
Qalır yalnız İran. Lakin bu ölkə ilə bağlı uzun müddətli layihələrə ümid etmək olmur. Hər halda, Tehran Ermənistanda benzin çatışmazlığını belə aradan qaldırmaq iqtidarında deyil.
Bütün bunlarla yanaşı, iqtisadiyyat amilini də unutmaq lazım deyil. Rusiya özünün ən yaxşı vaxtlarında belə, Yerevanı maddi baxımdan "hərtərəfli təmin etməyə" tələsməyib. Rusiya iqtisadiyyatının ciddi böhran yaşadığı hazırkı dövrdə isə Ermənistana maliyyə "axını"nın daha da azalacağı şübhə doğurmur. Üstəlik, tezliklə bu ölkədən qazı da dünya qiymətləri ilə almaq lazım gələcək.
İqtisadi problemlərin həllini isə sonraya saxlamaq mümkün deyil. Ən azı ona görə ki, insanlar hər gün nəsə yeməlidir.
Yerevanın xarici siyasəti ilə bağlı durumu da ümidverici adlandırmaq çətindir. Türkiyə prezidenti Abdulla Gülün Ermənistana səfərindən yaranmış eyforiya artıq keçib və Yerevan anlayıb ki, Ankara bu ölkə ilə münasibətləri normallaşdırmaq istəsə belə, bunu Ermənistanın şərtlərinə uyğun etmək fikrində deyil. Reallıq isə bundan ibarətdir ki, erməni qoşunları Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından çıxmayınca, Türkiyə ilə sərhədlərin açılmasından söhbət gedə bilməz.
Bütün bunların fonunda Ermənistanı az da olsa, ürəkləndirə biləcək yeganə amil Rusiyanın Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT) çərçivəsində (bu təşkilata sədrlik artıq Yerevana keçib) Ermənistanla hərbi əməkdaşlığı gücləndirməyə cəhd göstərməsidir. Amma buna da sevinməyə tələsmək lazım deyil. Çünki yeni yaranmış şəraitdə bunun müsbət, yoxsa mənfi nəticə verəcəyini indidən proqnozlaşdırmaq çətindir.
Artıq Gürcüstandakı "beşgünlük müharibə"dən sonra Ermənistanda əvvəlcədən planlaşdırılmış "Rubej-2008" təlimləri keçirilib. Lakin onun "hərbi" fazasında yalnız Rusiya bazalarının hərbçiləri və Ermənistan ordusunun əsgərləri iştirak edib. Təlimlərin "beynəlxalq" hissəsi isə komanda-qərargah təlimləri formasında keçirilib və onun iştirakçıları Ermənistana adi mülki reyslərlə gəlib. Hadisələrin belə gedişi istər-istəməz sual yaradır: əgər həqiqətən də Ermənistana təcili olaraq müttəfiqlərin ordu hissələri çatdırılmalı olsa, onda Rusiya və KTMT-yə daxil olan digər dövlətlərin aviasiyası Ermənistana hansı dövlətin hava məkanından keçməklə gedəcək?
Əslində, Gürcüstanla müharibənin nəticələrini müxtəlif cür qiymətləndirmək olar. Lakin fakt faktlığında qalır - ölkənin tam işğalı və hakimiyyətə "rusiyapərəst" qüvvələrin gətirilməsi baş vermədi. Tbilisi ilə Moskvanın münasibətləri isə elə həddə gəldi ki, KTMT üzvlərinin Gürcüstan ərazisi və ya hava məkanından tranzit kimi istifadə etməsi hələ uzun müddət mümkün olmayacaq. Düzdür, bu qadağalar müntəzəm mülki aviareyslərə aid deyil, amma hərbi-nəqliyyat aviasiyasının uçuşu tamamilə başqa məsələdir.
KTMT-nin Ermənistana öz qüvvələrini Azərbaycanın hava məkanı vasitəsilə çatdırması daha problematik görünür. Ələlxüsus, bu "kömək" Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək cəhdinə cavab olarsa.
Odur ki yenə də qalır təkcə İran. Amma istənilən halda, İranı hava məkanından istifadə operativliyə təminat vermir.
Ermənistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi istiqamətindəki vəziyyəti də olduqca ağırdır. ATƏT-in Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Metyu Brayza bildirib ki, "ABŞ Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini tam dəstəkləyir və problemin həllinə yardım etməyə hazırdır. Münaqişənin həllinə dair razılaşma isə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü əsasında əldə edilməlidir".
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Larov öz növbəsində Cənubir Osetiya və Abxaziyanın Dağlıq Qarabağ üçün presedent olmadığını birmənalı şəkildə bəyan edib. Üstəlik, "beşgünlük müharibə"nin acı təcrübəsindən "dondurulmuş münaqişələr"in "donunun" hər an açıla biləcəyini görən Qərb ölkələri Dağlıq Qarabağ probleminin həllinə diqqəti nəzərəçarpacaq dərəcədə artırıblar. Və burada güzəştə getməli olan tərəf Ermənistandır, ən azı ona görə ki, onun "alver" etməyə heç nəyi yoxdur.
Yeri gəlmişkən, Ermənistan üçün Türkiyə və Azərbaycanla münasibətlərin normallaşdırılması həyati məsələyə çevrilir. Bu normallaşma üçün heç də adi olmayan qərarların qəbulu tələb olunur.
Ermənistanın müxalifət cəbhəsi isə yaranmış çətin situasiyadan istifadə etməyə çalışır. Hər halda, eks-prezident və müxalifətin hazırkı lideri Levon Ter-Petrosyanın mətbuat katibi Arman Musinyan maraqlı bəyanatla çıxış edib: "Hakimiyyəti qorumaq üçün heç bir daxili resursa malik olmayan Serj Sarkisyan beynəlxalq birliklə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli və erməni soyqırımının dünya tərəfindən tanınması məsələlərində sövdələşməyə gedir". O, S.Sarkisyanın hakimiyyətdə olduğu 5 aydan artıq müddətdə yalnız Moskvaya dəvət olunduğunu xatırladıb. Son zamanlar erməni prezidentin Gürcüstana təyin edilmiş səfərinin baş tutmayacağına dair xəbərlər də gəlməkdədir.
Bir sözlə, regionda və Ermənistan ətrafında gedən xarici siyasi proseslər hazırkı erməni rejiminin nəzarətindən çıxır. "Şübhəsiz ki, ölkə rəhbərliyini beynəlxalq ictimaiyyətlə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və erməni soyqırımının tanınması məsələlərində sövdələşməyə getməyə məhz bu vadar edir", - deyə A.Musinyan bildirib. O, erməni xalqı üçün vacib olan bu iki məsələ ətrafında baş verən bir sıra tendensiyalardan narahatlığını da ifadə edib. Müxalifət təmsilçisinin əsas narahatlığı ATƏT-in Minsk qrupunun formatının dəyişməsinə aparan proseslər və Türkiyə prezidenti A.Gülün S.Sarkisyanın Azərbaycanın işğalda olan ərazilərini boşaltmağa söz verməsi haqda açıqlamasındandır.
"Soyqırım"ı araşdıracaq erməni-türk birgə komissiyasının yaradılmasına dair məlumatların Ermənistan tərəfindən təkzib olunmaması da Musinyanı narahat edən məqamlardan biridir. "Ermənistan hakimiyyəti Minsk Qrupunun formatının dəyişdirilməsinin sadəcə məqsədəuyğun olmadığı bəyanatı ilə çıxış edib. Ermənistan, Türkiyə və Azərbaycanın xarici işlər nazirləri arasında görüşün planlaşdırılması da bu məsələ ilə əlaqədar narahatlığı aradan qaldırmır. Abdulla Gülün Ermənistan prezidentinin Azərbaycan torpaqlarını boşaltmağa hazır olması haqda bəyanatı və tarixçilərdən ibarət birgə komissiyanın yaradılması məsələlərinə gəlincə, ölkənin hazırkı rəhbərliyi sadəcə susur ki, bu da bizdə dərin narahatlıq doğurur", - deyə A.Musinyan qeyd edib.
Musinyan Ermənistanın hakim koalisiyasına daxil olan "daşnaklar"ı da baş verən hadisələrə "yumşaq" reaksiyasına görə tənqid edib. Onun sözlərinə görə, "daşnaksütun partiyası Ermənistanın hazırkı kriminal rejiminin çirkablarına o dərəcədə batıb ki, artıq hansısa addımlar atmaq iqtidarında deyil".
Bu "qiyabi mübahisə"nin daha bir maraqlı məqamı ondan ibarətdir ki, Ermənistanda keçirilmiş son prezident seçkisi kampaniyası zamanı Ter-Petrosyan özünü "sülh tərəfdarı", Sarkisyan isə əksinə, "qırğı" kimi göstərirdi.
Ermənistanda mümkün "orientasiya dəyişikliyi", çox güman ki, Moskvanı da ciddi şəçkildə narahat edir. Kremldə situasiyanın "korrektə edilməsi" məsələsinin nəzərdən keçirildiyini istisna etmək olmaz. Hər dəfə Qərbin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində situasiyanı irəliyə aparmağa nail olduğu vaxtlarda, Ermənistanda da hansısa daxili siyasi toqquşmaların baş verdiyini nəzərə alsaq, tam məsuliyyətlə demək olar ki, Yerevanda əsas hadisələr hələ qabaqdadır.

Domestic political upheavals in Armenia may be on the way
Major personnel changes are under way in Armenia.  Parliamentary Speaker Tigran Torosyan has resigned and announced his withdrawal from the ruling Republican Party.  Armenian President Serzh Sargsyan signed a decree dismissing Appellate Court Chairman Ovanes Manukyan and appointing Arman Mkrtumyan to the post with enviable efficiency.  Presenting him to the members of the collegiums of the judiciary, the Armenian president noted sharply that the atmosphere of impunity should be eliminated, promising to do his best to make certain that the "judiciary in the country is independent, and judges are incorruptible."
It is already known who will succeed Torosyan. The Republican Party Council unanimously approved the 6 September decision by the party's executive to support the nomination of Ovik Abramyan's candidature for the post of Chairman of Parliament, said party press secretary Eduard Sharmazanov. However, exactly when the shuffle will take place remains uncertain: we either have to wait for the next four-day plenary session or an extraordinary one to be held.
"I do not think that the change of Speaker of Parliament in Armenia will result in qualitative changes in the work of the legislative body. There will be no fundamental changes for the simple reason that the pro-government coalition has an overwhelming majority of seats, 95%," said Stepan Grigoryan, head of the Analytical Centre for Globalization and Regional Cooperation, to an ArmInfo correspondent.
The assessments of the opposition camp are much harsher, which is not surprising. "The present vicious system of political power in Armenia clearly demonstrates that it can devour not only members of the opposition, but also its own people," stressed Stepan Savaryan, secretary of the parliamentary group of the opposition Legacy party. He added that recent events show that the formal institutions of power in the country are just a front to give a legitimate form to the decisions of different groups. "The fact that the decision was reached before discussion at the National Assembly, and that Parliament had no choice but to approve it, testifies to this," Mr. Safaryan noted.
As for the possible reasons behind the decision, it might be a matter of keeping promises made by incumbent President Serzh Sargsyan during his election campaign. "Ovik Abramyan lost the post of Deputy Prime Minister, which he had occupied for many years and seems now to be getting his promised compensation. Tigran Torosyan's resignation should be a good lesson for all the servile officials in power, who should understand, once and for all, that carrying out radical reforms in the country is in their own interests," said Stepan Safaryan.
It must be said that if the "shuffle" at the Appellate Court passed by largely unnoticed, the resignation of the Speaker of Parliament sparked heated debates. And there is effectively just one theory of explanation: "political intrigue," in which Torosyan saw no other option for himself.
It is unlikely that anyone doubts that the reshuffle was the result of Serzh Sargsyan's desire to consolidate his position in the "corridors of power." In contrast to Torosyan, who was quite an independent politician, Ovik Abramyan is a close friend of the president and is unlikely to question his authority. In addition, Torosyan is a native of Karabakh, which is important in today's Armenia. Political analyst Amayak Ovanisyan said that "by resigning, Tigran Torosyan, who was one of the closest allies of the country's late former Prime Minister Andranik Margaryan, tried to preserve his human dignity, which, as we know, is more important than a political career."
However, this "consolidation of position" by the President might in practice yield the opposite effect. Analysts note that Tigran Torosyan not only stepped down from the post of Parliamentary Chairman, but also left the ranks of the "presidential" Republican Party of Armenia, which is a different matter altogether. It is unlikely that Tigran Torosyan, who was out of favour with the Soviet regime for political reasons, will now leave the political arena. Torosyan's crossing to the opposition camp is effectively a fait accompli, and the appearance in this camp of not merely a charismatic politician, but an ideologue of the Republican Party, might considerably shift the balance to Serzh Sargsyan's disadvantage. Especially as, to all appearances, Serzh Azatovich did not receive the support of the overwhelming majority of Armenian voters during the election. The tragic events of 1-2 March can be interpreted as we please - from "popular protests that were drowned in blood" to "pogroms by extremists," but they were certainly no manifestation of popular support for the newly elected president.
In addition, Tigran Torosyan's resignation took place just when Serzh Sargsyan found himself in a situation where he had to find a way out of what can only be described as an economic and geopolitical catastrophe for Armenia, which has found itself isolated from its main ally and sponsor, Russia. There is no common border between the two countries and, until recently, Armenia was kept functional by transits via Georgia. However, after Russia's aggression against Georgia, the transit of Russian goods via Georgia is out of the question. Armenia's borders with Azerbaijan and Turkey are also locked because of the aggressive policy of Yerevan itself. There is also Iran, but it is better not to pin hopes for long-term projects of this type on Iran. Especially since Tehran has failed even to make up the gasoline shortage in Armenia.
There are additional, more prosaic, factors like the economy. Russia has never rushed to take responsibility for maintaining Yerevan and now, with a large-scale crisis hitting the Russian economy, subsidies to Armenia will inevitably be reduced. Armenia will soon have to buy natural gas at international market prices. And economic problems cannot simply be "frozen" and postponed "until later" for one simple reason: people have to eat every day.
The situation which has emerged in foreign policy is also hardly cause for optimism.
The euphoria of Abdulla Gul's visit has subsided, and Armenia has accepted the stark reality that although Turkey does want to normalize relations, it does not want to do so on Armenia's terms: rather the complete opposite. No opening of the border can be considered until Armenian troops are withdrawn from the occupied Azerbaijani territories.
Theoretically, Russia's desire to strengthen military cooperation within the framework of the Collective Security Treaty Organization, of which Armenian recently assumed the presidency, might offer a solution, but Yerevan is not too optimistic: in the new situation, these hopes might also be dashed.
The Rubezh-2008 exercises were held in Armenia as scheduled, after the "five-day war" in Georgia. But only military personnel from the Russian military bases and Armenian troops took part in the "combat" phase. The "international" phase of the exercises was held in the form of command post exercises, and participants arrived in Armenia aboard ordinary civilian flights. This scenario made it possible to avoid questions about whose airspace the military aviation of Russia and other Collective Security Treaty Organization member countries would cross to visit Armenia, but what would happen if there was really a need to deploy troops? Indeed, the results of the war with Georgia may be interpreted in a variety of ways, but it remains a fact that no full occupation of the country, or installation of a "pro-Russian" government, has taken place. And relations between Georgia and Russia today are such that military transit for the organization via Georgia and its airspace is out of the question for a long time to come. Regular civilian flights are one thing, but flights by the Air Force and military transport aviation are another.
It is even more problematic to arrange military transit to Armenia via Azerbaijan, especially if the organization decided to "react" to our country's attempt to restore its territorial integrity. So transit would most probably go via Iran but, even in the best case, this type of "logistical" arrangement would not guarantee prompt deployment.
There are even fewer reasons for optimism regarding Karabakh. Matthew Bryza, the US co-chairman of the OSCE Minsk Group, said that the "United States fully supports the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and is ready to assist in resolving the conflict. Agreement must be reached on the basis of the territorial integrity of Azerbaijan." For his part, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stressed directly that South Ossetia and Abkhazia provide no precedent for Karabakh. In addition, having seen from the bitter experience of the "five-day war" that a frozen conflict can "defrost" very quickly, the Western countries are increasingly turning their attention towards a resolution of Karabakh. And here it will be Armenia which has to make concessions, because it has nothing to bargain with.
In short, the normalization of relations with Turkey and Azerbaijan becomes a matter of survival for Armenia, and normalization will certainly require difficult decisions.
To all appearances, the opposition camp in Armenia is ready to take advantage of the situation. At any rate, Arman Musinyan, press secretary of former President, and now opposition leader, Levon Ter-Petrosyan, made the following statement: "Deprived of any internal resources to remain in power, Serzh Sargsyan is willing to make deals with the international community on the issues of the regulation of Karabakh and international recognition of the genocide of Armenians." Musinyan recalled that in the more than five months of Serzh Sargsyan's presidential tenure, he has only been invited to Moscow. There have been reports about thwarting the visit to Georgia, which was scheduled for the near future. The foreign economic processes in and around Armenia are getting beyond the control of the incumbent regime. "Apparently, this is precisely what forces the authorities to go for deals with the international community on the Karabakh problem and on the issue of international recognition of the Armenian genocide," said Mr. Musinyan.
He also expressed his concern about trends that have become marked of late in dealing with these two very important issues for the Armenian people. In particular, with processes leading to a change of format for the Minsk Group of the OSCE and the statement by the Turkish president on Serzh Sargsyan's readiness to hand the occupied Azerbaijani territories back to Azerbaijan. The rumours, which have not been denied by the Armenian side, of plans to create an Armenian-Turkish research commission to study the issue of the "genocide" add further fuel.
"The Armenian authorities made a statement only on the inexpediency of changing the format of the OSCE Minsk Group, and the expected meeting of the heads of the foreign political departments of Armenia, Azerbaijan and Turkey does not alleviate our concerns over these issues. As for Abdulla Gul's statements about the Armenian President's speaking of a return of the occupied territories to Azerbaijan and rumours about a commission of historians, the incumbent leadership of the country remains proudly silent, which causes us great concern," stressed Arman Musinyan.
The Dashnaktsutyun party, which is part of the ruling coalition, also received their "due" for their unforgivably soft - in the opinion of Ter-Petrosyan's supporters - reaction to current developments. Musinyan said that the "Armenian Revolutionary Front, Dashnaktsu-tyun, is so deeply involved in the dealings of the incumbent criminal regime in Armenia that it has no scope for action."
The "proxy debate" of this sort is even more surprising, given that during the recent presidential campaign, Ter-Petrosyan positioned himself as a supporter of the "peace party," whereas Serzh Sargsyan openly created the image of a "hawk" for himself. Moscow, too, is really nervous about a possible political "reorientation" for Armenia. It is possible that the Kremlin is considering its options for "correcting the situation."  And if we recall how turbulent domestic political upheavals would take place in Armenia every time the West managed to reach some progress in the talks on regulation of the conflict, it can be said with certainty that the main events in Armenia are yet to occur.