Qarabağ erməniləri əvvəlcə "Miasum", yəni "Anşlüs" tələbini səsləndirdi (alman sözü olan "anschluss" - "birləşmək" anlamına gəlir, lakin vaxtilə Adolf Hitlerin nasist hökuməti "anşlüs" ideyasını öz xarici siyasət kursu elan etdiyindən, bu söz məcazi mənada "anneksiya" kimi də istifadə olunur). Sonradan ermənilər "ayrılmaq yolu ilə öz müqəddəratını təyinetmə" tələbi ilə çıxış etməyə başladılar. Hərçənd Ermənistan SSR Ali Sovetinin 1 dekabr 1989-cu il tarixli qərarı ilə "anşlüs", yəni Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi artıq rəsmiləşdirilmişdi. Lakin görəndə ki dünya ictimaiyyəti ermənilərin öz müqəddəratını təyinetmə tələbinin arxasında əslində Azərbaycan torpaqlarının qoparılması cəhdinin dayandığını başa düşməyə başlayır, onlar öz niyyətlərini "müstəqillik uğrunda mübarizə" adlandırmağa başladılar.
Buna baxmayaraq, artıq heç kimə sirr deyil idi ki, əsas məqsəd Azərbaycan torpaqlarının işğalıdır və Ermənistan, xaricdəki havadarlarının siyasi və hərbi dəstəyilə bu niyyətinə müvəqqəti də olsa nail ola bildi. Beləliklə, qondarma müstəqillik elan olundu. O müstəqillik ki indiyədək onu dünyanın heç bir ölkəsi tanımayıb və heç tanımaq fikrində də deyil. Lakin illər keçdi və Cənubi Qafqazda elə bir vəziyyət yarandı ki, artıq rəsmi Yerevan nəinki Dağlıq Qarabağ ermənilərinin, hətta Ermənistanın özünün belə müstəqil yaşaya bilməməsini etiraf etmək məcburiyyətində qaldı. Bəli, ermənilər asılı vəziyyətdədirlər, özü də bölgənin bütün dövlətlərindən.
Görünür, elə buna görədir ki, Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyan özünütəcrid siyasəti və qonşulara qarşı ərazi iddialarının nəyin hesabına başa gəldiyini dərk etməyə başlayır. "Mən son həftələr ərzində regionda gedən proseslər nəticəsində 21-ci əsr üçün yolverilməz vəziyyətə düşmüş bir dövləti təmsil edirəm",- deyə Ermənistan prezidenti BMT Baş Assambleyasının 63-cü sessiyasında bildirib. Doğrudan da, qonşu dövlətin ərazisinin işğal edilməsi və ən polietnik regionlardan birində monoetnik dövlət yaradılması 21-ci əsr üçün yolverilməz haldır. Hətta Ermənistan məktəblərindəki dərsliklər də müasir dünya üçün yolverilməzdir - bu məktəblərdə şagirdlərə elə ilk illərdən qonşulara qarşı ədavət hissi aşılanır.
Hərçənd, Ermənistanın düşdüyü dözülməz vəziyyətdən danışarkən, S.Sarkisyan bizim sadaladıqlarımızı nəzərdə tutmurdu. Qarabağda azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmələrdə şəxsən iştirak etmiş indiki Ermənistan prezidenti üçün qonşu dövlətin ərazisinin işğalı və qonşulara qarşı nifrət hissləri adi haldır. Məhz buna görə o hələ də dünya ictimaiyyətini çaşdırmağa çalışır və iddia edir ki, Qarabağ savaşını Azərbaycan başlayıb. "O zaman Dağlıq Qarabağ sadəcə muxtar vilayət idi və onun nə ordusu, nə silah-sürsatı, nə də ki Azərbaycan torpaqlarını zəbt etmək istəyi və imkanı var idi", - deyə Ermənistan prezidenti bildirir. Necə deyərlər, "oğru elə bağırdı ki, doğrunun bağrı yarıldı". Lakin S. Sarkisyan nədənsə xatırlatmır ki, Ermənistanda SSRİ-nin iki motoatıcı alayı, Dağlıq Qarabağda isə bədnam 366-cı alay "özəlləşdirilmişdi". Hələ ermənilərə 1 milyard dollarlıq silah-sursatın hədiyyə edilməsini demirik.
Azərbaycana isə SSRİ-nin süqutundan sonra yalnız iki alay miras qalmışdı, o da dağılmış halda. Odur ki hazırda Azərbaycanın silahlanmasının bölgədə qüvvələr nisbətini pozması barədə deyilənlər mənasını itirir. Müdafiə potensialını gücləndirən Azərbaycan əksinə, pozulmuş balansı yenicə bərpa etməyə çalışır. Xüsusən nəzərə alsaq ki, Ermənistanda hələ də Rusiyanın hərbi bazası yerləşməkdədir.
Lakin S. Sarkisyan dünya birliyini yanlış istiqamətləndirməkdə davam edir və erməni separatçılarını "Qarabağ xalqı" adlandırır. Diqqət yetirin, Qarabağda ermənilərlə yanaşı, azərbaycanlılar, kürdlər, ruslar, malaqanlar və digər xalqlar da yaşayırdı və bu xalqlar ermənilər tərəfindən etnik təmizləmələrin qurbanı olublar. Amma S. Sarkisyanı başa düşmək olar. Axı o durub BMT-nin tribunasından bəyan etməyəcək ki, söhbət "Qarabağ xalqının müstəqilliyi"ndən yox, ikinci erməni dövlətinin yaradılmasından gedir. Çünki bu məntiqlə İsveçrədə yaşayan italyanlar da ikinci İtaliya yaratmaq tələbi ilə çıxış edə bilər.
Digər tərəfdən maraqlıdır, nə vaxtdan BMT-nin tribunası Ermənistan prezidenti üçün hansısa əhəmiyyət kəsb etməyə başlayıb. Axı bu həmin BMT-dir ki, Ermənistan onun Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsinə dair dörd qətnaməsini sadəcə qulaqardına vurur.
Bütün bunlara rəğmən, S.Sarkisyanın son çıxışı və müsahibələrinin təhlili göstərir ki, bölgədəki yeni geosiyasi reallıqların fonunda Ermənistanın düşdüyü vəziyyət bu ölkənin rəhbərliyinin ritorikasına da böyük təsir göstərib. Məsələn, Ermənistan başçısı ilk dəfə olaraq bəyan edib: "Biz o fikirdən uzağıq ki, istənilən öz müqəddəratını təyinetmə tələbi mütləq ayrılmaq yolu ilə təmin olunmalıdır" və ya "öz müqəddəratını təyinetmə hüququnun ayrılmaq yolu ilə səmərəli və sabit həyata keçirilməsi üçün, münaqişəyə cəlb olunmuş bütün tərəflərin razılığını almaq lazımdır". Hərçənd, sonra S. Sarkisyan özü-özünü təkzib edir və faktik olaraq bildirir ki, müstəqilliyi tərəflərdən birinin razılığı olmadan da tanımaq mümkündür. "Xalq öz müqəddəratını təyinetmə hüququnu təmin etdikdən sonra, hamı birağızdan bunu istisna hal adlandırmağa başlayır. Əslində isə belə hallar artıq bir qanunauyğunluqdur", - deyə S.Sarkisyan vurğulayıb. Elə isə sual olunur: əgər bu qanunauyğunluqdursa, nəyə görə Ermənistan Cənubi Osetiya və Abxaziyanın müstəqilliyini tanımır? Yəqin, ona görə ki, Yerevan bu ərazilərin müstəqilliyini tanısa, elə öz prezidentinin məntiqinə görə, Kosovonu da tanımalıdır. Buna isə Ermənistanın "sahibləri" imkan verməz. Odur ki təəssüf - hətta Ermənistanın öz müstəqilliyi belə çox asılı vəziyyətdədir. Və həm Kosovo, həm də Cənubi Osetiya və Abxaziya məsələlərində tam ardıcıl siyasət yürüdən Azərbaycandan fərqli olaraq, Ermənistan rəhbərliyi Kosovo faktorunu Gürcüstanın qiyamçı bölgələrindən fərqləndirən onlarca arqument tapmalıdır, özü də bu arqumentlər mütləq sonuncuların xeyrinə olmalıdır.
Odur ki Ermənistanın düşdüyü durumda bu ölkənin rəhbərliyinin qonşulara qarşı siyasətə yenidən baxmaqdan başqa yolu qalmır. Bunu anlayan S. Sarkisyan Türkiyəyə qarşı reveranslar edir, Azərbaycanla isə daha ölçülüb-biçilmiş danışıq tərzi seçməyə çalışır. Bu baxımdan Ermənistanın dövlət başçısının Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevə Qarabağa sərmayə yatırmaq təklifi barədə məlumatı dövriyyəyə buraxması təsadüfi deyil. "Bəlkə bundan sonra Qarabağ erməniləri Azərbaycanın tərkibində yaşamağa razılıq verdilər", - deyə S. Sarkisyan bildirib. Hərçənd sonradan onun mətbuat xidməti bu məlumatı təkzib etdi, lakin xəbəri yayan beynəlxalq KİV-lər əmin etdilər ki, S.Sarkisyanın dedikləri lent yazılarında qalıb. Bu isə göstərir ki, S.Sarkisyanın bu bəyanatı Azərbaycan və Ermənistan ictimaiyyətinin reaksiyasını yoxlamağa hesablanmış bir fənd idi. Əslində isə, S.Sarkisyana yaxşı məlumdur ki, hələ sovet illərində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ vilayəti respublikanın digər bölgələrindən qat-qat yaxşı inkişaf etmişdi. İndi separatçıların paytaxt elan etdikləri Xankəndinə dəmir yolunu da Ermənistan deyil, məhz Azərbaycan çəkmişdi. Burada bütün lazım olan sosial, iqtisadi və kommunal infrastruktur yaradılmışdı. Azərbaycan bu gün də öz regionlarının inkişafına külli miqdarda sərmayələr yönəldir və Dağlıq Qarabağ da bütün inkişaf proqramlarına daxil edilib. Rəsmi Bakı bu bölgənin inkişafına o qədər sərmayə qoya bilər ki, onu nəinki Qarabağ, heç Ermənistan iqtisadiyyatı da həzm edə bilməz. Lakin bütün bu proqramları həyata keçirmək üçün Ermənistan Azərbaycan torpaqlarının işğalından əl çəkməli və Qarabağ ermənilərini özünün asılı müstəqilliyinin əsirliyindən azad etməlidir.

DEPENDENT INDEPENDENCE
First, there was "Miatsum!" (derived from the German word Anschluss), which means "reunification" and was used figuratively, with a connotation of "annexation" (Anschluss was declared to be the official foreign policy of Adolph Hitler's Nazi government). This demand gradually turned into "self-determination" and went as far as a claim to full independence.
"Anschluss" was endorsed by the December 1, 1989 ruling of Armenia's Supreme Council on the "annexing" of the Upper (Nagorno) Garabagh region of Azerbaijan to their country. Only when the world community began to understand that the demand of "self-determination" actually represented an attempt to annex Azerbaijani territories did Armenians "reword" their intentions to read "struggle for independence". But, one way or another, their key goal was to break this land away from Azerbaijan. As a result of these efforts, and with the military and political backing of outside benefactors, Armenia managed, although temporarily, to seize Upper Garabagh and adjacent districts, and independence was subsequently declared. This is an "independence" which has not been recognized by anyone in the world to date. As the years went by, a situation emerged in the South Caucasus which prompted Yerevan to admit that not only Garabagh Armenians, but also Armenia itself, is heavily dependent. Moreover, it is dependent on essentially all other countries in the region. It is evidently for this very reason that Armenian President Serzh Sarksyan is beginning to realize the high cost of self-isolation and of levelling territorial claims against neighbouring states.
"I am picturing a country which, as a result of the developments that have taken place in the region in the past weeks, has faced a situation incongruent with the 21st century," Sarksyan recently told the 63rd session of the UN General Assembly in New York.
Indeed, the occupation of a neighbouring country's territory and establishing a single, mono-ethnic state in one of the most multi-ethnic regions is unacceptable in this century. Even the textbooks used in Armenian schools are unacceptable in the present-day world, as children are taught from primary school to hate their neighbours.
Nonetheless, when speaking about the situation his country has ended up in, Sarksyan did not refer to these factors. Occupation and hatred towards his neighbours are normal for Sarksyan, who was personally involved in the ethnic cleaning committed against Azerbaijanis in Garabagh, thus he continues to try to mislead the international community by asserting that Azerbaijan had allegedly unleashed the brutal war in Garabagh.
"At the time, it was merely an autonomous region, which had neither a regular army, arms or ammunition, nor the desire to capture Azerbaijani territory, not to mention the opportunity to do so," said the Armenian leader.
Furthermore, in a bid to put "a legal spin" on the matter, he forgets, for some reason, the two "privatized" regiments of Soviet troops in Armenia and the 366th infantry regiment in Upper Garabagh, as well as the $1 billion worth of weaponry which Armenia basically acquired for a song.
As for Azerbaijan, the only thing it gained from the former USSR was two looted regiments. Thus, statements about Azerbaijan's ongoing militarization have no merit either as, by bolstering its army, Baku is, for the time being, only rectifying the disrupted balance of forces in the region. This makes sense, particularly given that a Russian military base is still stationed in Armenia.
Meanwhile, Sarksyan continues to mislead the world community by calling Armenian separatists "the people of Garabagh". It is true that, alongside the Armenians, Azerbaijanis and other nations such as Kurds, Russians and Molokans, who fell victim to ethnic cleansing, used to live in Garabagh. But Sarksyan would certainly not admit, while addressing the UN, that Armenia is demanding the establishment of a second Armenian state as, based on this logic, Italians living in Switzerland, for example, could also demand the establishment of "a second Italy".
On the other hand, it is unclear how much importance the Armenian President is attaching to the UN, given that Yerevan is ignoring that organization's decisions, as it has not yet complied with any of the four UN Security Council resolutions on the withdrawal of Armenian armed forces from the occupied Azerbaijani land.
At the same time, if we analyze Sarksyan's recent statements and interview, it is crystal clear that the situation Armenia faces in the new geo-political reality has considerably affected the rhetoric of the country's leaders. For instance, the Armenian leader stated for the first time ever, "We are far from the thought that any bid for self-determination must be resolved by means of secession" and "to ensure that exercising the right to self-determination by means of secession 'produces result' and is 'stable', it has to be agreed by all parties involved in the conflict."
However, he went on to contradict the premise of his own statement by saying that, actually, independence could also be recognized without the consent of one of the conflicting sides.
"When a given nation asserts this inalienable right, it is unanimously called an exclusive case, although, in fact, this is turning into a pattern."
If this is a pattern, however, a valid question arises: what stands in the way of Armenia's recognition of the independence of Georgia's rebel regions of South Ossetia and Abkhazia? Most likely, such a move is impeded by the fact that having recognized these regions, Yerevan, based on that same logic of President Sarksyan, would further have to recognize Kosovo, which Armenia's "bosses" would not allow to happen.
Thus it turns out that the very independence of Armenia is heavily dependent. Furthermore, unlike Azerbaijan, whose policy with regard to both Kosovo and South Ossetia and Abkhazia is consistent, Armenia has to find "ten differences" between Kosovo and the Georgian rebel regions, which, certainly, would favour the latter.
Given the situation currently faced by Armenia, its government has no choice but to revisit its policy toward its neighbours. With this in mind, Sarksyan is making overtures towards Turkey and trying to use a more balanced tone in his communication with Azerbaijan. It is not by mere chance that he divulged a report regarding his proposal to President Ilham Aliyev to invest in Garabagh.
"Perhaps, after that, Garabagh Armenians will be in favour of living within Azerbaijan," he said.
Although the Armenian presidential press-service later said the report had resulted from a distorted translation, the international mass media which quoted Sarksyan said they had excerpts from his address. This indicates that these utterances were an apparent attempt to test the reaction of the Azerbaijani and Armenian people. But, in reality, Sarksyan knows all too well that even back in the Soviet times, the Upper Garabagh region of Azerbaijan was much more developed than other regions of the republic. It was Azerbaijan, not Armenia, which laid a railway link to Khankandi (then Stepanakert), which separatists call "the capital of the Upper Garabagh republic" today. All the necessary social, economic and housing infrastructure had been created there. Today, Azerbaijan is channelling tremendous investment into the development of its regions and Upper Garabagh is cited in all these programmes. Azerbaijan is capable of directing more investment to Garabagh than the entire Armenian economy could hypothetically absorb. But for these programmes to materialize, Armenia must put an end to its occupation and free Garabagh Armenians from the shackles of its "dependent independence".