Dövlət şəhərsalma və arxitektura komitəsi böyük bakının yeni baş inkişaf planını hazırlayır
Bakı keçmişi və indisi arasında böyük zaman fərqi yaranmış şəhərdir. Kiməsə xoş gəlir, kiməsə də yox, anjaq saatın əqrəbinin hərəkətini dayandırmaq mümkün deyil. Gerçəklik belə tələb edir və insan uşaqlığından uzaşlaşan kimi, daim keçmişdən aralanır. Elə adamlar da var ki, gözləri yaşara-yaşara "Artıq Bakı həmin Bakı deyil" deyirlər. Anjaq insanların nədən ötrü - əldən verdikləri javanlıqları üçünmü, yoxsa şəhərin görkəmi dəyişdiyi üçün ağladığı bəlli deyil. Başqa sözlə, şəhərdə gedən fəal təmir-tikinti işlərinə insanlar heç də laqeyd yanaşmırlar. Məsələn, mütəxəssislər tez-tez bildirirlər ki, tikinti bumuna başı qarışmış Bakı, dairəvi yoldan məhrum oldu. Həmin yolu 1987-ji ilin Baş Planının pozulması ilə tikilmiş hündür binalar kəsiblər.
Bu jür pozuntular, bəlli olanı və olmayanı çoxdur. Bir çox pozuntuları adi gözlə də görmək olur. Məsələn, "xruşşovka"ların həyətində, yaşıl zolaqda - dar yerlərdə yüksəkmərtəbəli nəhəng binalar ujaldıblar. Təbii ki, çox sayda ağaj kəsilib və ijtimai istirahət üçün nəzərdə tutulmuş zonalarda tikinti işləri görülüb, mərkəzi kommunikasiyaların yaxınlığında xaotik tikintilər aparılıb və s.
Opponentlərin isə öz arqumentləri var. Bəs şəhər janlı oqranizmdir və inkişafını heç kim dayandıra bilməz, bazar iqtisadiyyatı dövründə hündür binaların tikintisini hansısa ümumi standartlara salmaq da mümkün deyil. Həmçinin, sahibkarlığın inkişafına mane olmaq da yalnız zərər verə bilər. "Sovet illərində tikintiləri yalnız dövlət həyata keçirirdi. Ona görə də qaydasız tikintilərə və uyğun olaraq, Baş Planın pozulmasına rast gəlinmirdi. Çünki şəhərin inkişafına maliyyəni yalnız dövlət ayırırdı.
Anjaq bu sahəyə çox pul ayrılmırdı və sovet illərində Bakının Mənzil Fondunda kəsir hiss edilirdi. Ədalət naminə demək lazımdır ki, həmin kəsir indi də var. Bakının 1987-ji il Baş Planının 40 faizi hələ də yerinə yetirilməyib. Sahibkarların tikmək istəyinin qarşısını biz ala bilmərik, həmçinin birmərtəbəli binaları sökərək, yerində hündür binaların tikilməsini də dayandıra bilmərik. Bu, zamanın tələbidir. Sözsüz, hər bir inkişafın da əks tərəfi olur.
Çoxları indi hündür binaların tikintisinin əleyhinədir. Anjaq mən sadə bir misal gətirə bilərəm. İndi Bakı Şəhər İjra Hakimiyyətinin yerləşdiyi bina 1904-jü ildə memar İosif Vikenteyeviç Qoslavski tərəfindən tikilib. Bəllidir ki, çar hakimiyyəti dövründə bu binada Şəhər Duması yerləşmişdi. Onun bünövrəsi 1900-jü ildə qoyulmuşdu. Əgər siz həmin ildə çap edilmiş "Kaspi" qəzetinin arxivinə nəzər yetirsəniz, görərsiniz ki, bu tikintinin çoxlu düşmənləri olub və onun əleyhinə çoxsaylı felyetonlar yazılıb.
Buna baxmayaraq, bu gözəl binanın tikintisi davam etdirilib. İndi heç kim buna təəssüf etmir. Əgər həmin günlərdə əleyhdarların sözlərinə qulaq asılsa idı, indi biz bu gözəl memarlıq nümunəsindən məhrum olmuşduq. O bizim üçün tikilib. İndi biz bu gözəl binaya baxaraq, estetik həzz alırıq. Əminəm ki, indi biz gördüyümüz işləri çox-çox illərdən sonra başa düşüb anlayajaqlar",- deyə şəhər ijra hakimiyətinin başçısı Hajıbala Abutalıbov müsahibələrinin birində Bakıda indi gedən tikintiləri müzakirə edərkən bildirmişdi.
Bununla razılaşmamaq olmur, anjaq ətrafda addımbaşı müşahidə edilən pozuntuları qəbul etmək də mümkün deyil. Həmçinin 2007-ji ilin avqust ayında Bakıda uçmuş yeni tikilən binada həlak olmuş insanların qohumlarının və yaxınlarının ağrısını isə zaman heç vaxt sağaltmayajaq. Burası da bəllidir ki, bir vaxt Qoslavskinin yaratdığı memarlıq injiləri kimi binalar da indi tikilmir. Anjaq dövlətin və ijtimaiyyətin maraqları ilə sahibkarların maraqlarının ayırd edilməsinin zamanı da çatıb.
Gələjək haqqında düşünməyin vaxtı çatıb
Ərazilərin zonalaşdırılmsı ərazinin, məntəqənin şəhərsalma planlaşdırması üçün zonalara bölünməsi, ayrılmış zonalarda şəhərsalma məqsədi üçün nəzərdə tutulmuş infrasturkturların və onlardan istifadənin hədlərinin müəyyən edilməsidir. Sadə dillə, hazırda Böyük Bakının inkişafı üçün yeni planın hazırlanmasına başlanılılıb. Doğrudan da, bu gün Bakının şəhərsalma konsepsiyasına yenidən baxılmasının vaxtı çatıb və hazırlıq dövrü 2012-ji ilə kimi başa çatajaq, uyğun olaraq real işlərin görülməsinə də onda başlanajaq. Yol verilmiş yanlışlıqlardan nətijə çıxarıb-çıxarmadığımızı biz yalnız onda anlayajağıq.
"Şəhərin staretci zonalaşdırması yeni Baş Plan demək deyil, bu, Baş Plandan da artıq işdir",- deyə "Region plus"a Dövlət Tikinti və Arxitektura Komitəsinin (DTAK) "Böyük Bakının regional inkişafı" layihəsinin menejeri Fuad Jəfərli bildirir. Bakının yeni Baş Planının hazırlanması mövzusu daha çox yerli mətbuat tərəfindən gündəmə gətirilir. Anjaq bütün Abşeron yarımadasının, Bakının və Sumqayıtın zonalaşdırılması üzrə görülən irimiqyaslı işlərə Yeni Baş Plan adı verilməsi də gejikmiş addımdır.
Jəfərlinin sözlərinə görə, Abşeron yarımadasının və Sumayıt şəhərinin strateci şəhər planlaşdırılmasının işlənməsinə bu ilin mart ayında başlanılıb. İşlər DTAK-ın şəxsində Azərbayjan hökuməti tərəfindən Böyük Bakının kanalizasiya və su təjhizatı sisteminin yenidənqurulması layihəsi çərçivəsində Dünya Bankı (DB) ilə bağlanmış kredit sazişi üzrə gerçəkləşdirilir.
"Bəli, Bakının Baş Planının 40 faizi hələ yerinə yetirilməyib, anjaq bu o demək deyil ki, o köhnəlməyib. Bu hələ 2005-ji ildə baş verib. Anjaq Baş Planın bəzi elementləri indi də aktualdır. Urbanizasiya, demoqrafik artım, infrastrukturun modernləşdirilməsi prosesini dayandırmaq mümkün deyil. Biz Bakının və Sumqayıtın inkişafına ölkənin iqtisadi inkişafının və İT texnologiyaların köhnə meyarları ilə yanaşa bilmərik",- deyə Jəfərli vurğulayıb. Mütəxəssisin sözlərinə görə, paytaxtın strateci inkişafını müəyyən edən sənədin hazırlanması üçün vaxt və nəhəng işlər lazımdır.
Bu, müfəssəl təhlil və çox parametrlər üzrə dürüst hesablamalar tələb edən mürəkkəb layihədir. Layihənin konkret jəhətləri ilə bağlı artıq DB ilə danışıqlar aparılıb. DB Abşeron yarımadasının strateci planlaşırma və zonalaşdırılmasının kommunikasiya, nəqliyyat, yollar, yaşayış fondu və s. üzrə komponentlərinin işlənməsinə texniki və maliyyə yardımı etməyə hazırdır. Həm də yaddan çıxarmaq lazım deyil ki, burada söhbət yalnız Bakının deyil, bütün Abşeron yarımadasının inkişafından gedir. Yarımadanın indi demoqrafik yüklənmə, infrastrukturun köhnəlməsi və başqa bir çox mənfi amillərlə bağlı problemi var",- deyə Jəfərli vurğulayır.
Bununla yanaşı, o qeyd edir ki, Bakı və Sumqayıtın şəhər infrastrukturu sovet illərində formalaşıb və buna görə də orada görülən işlər köklü dəyişikliklərə səbəb olmur. "Bu səbəbdən hökumət problemi kompleks həll etmək niyyətindəir. Bakının yeni strateci planlaşdırılması yaxın 20 ili əhatə edəjək.
Şəhərin özündə yaşayış fondunun və istehsal sahələrinin inkişaf perspektivlərini nəzərdə tutan sənəddə əhalinin artım dinamikası baxımından şəhərətrafı kəndlərin və qəsəbələrin, onlar üçün müvafiq infrastrukturun məsələləri də öz əksini tapajaq. "Bu planlaşdırma şəhərin gələjəkdə nejə inkişaf etdiriləjəyini, onun yeni görkəminin nejə olajağını öyrənməyə imkan verəjək",- deyə "Böyük Bakının regional inkişafı" layihəsinin menejeri qeyd edib.
Mərkəzdən-mərkəzə
1987-ji ilin Baş Planına aşağıdakılar daxildir: Abşeron yarımadasının sahəsi 219 min hektar; o jümlədən, Bakı amfiteatrının sahəsi 22,1 min hektar; şəhərin öz sahəsi isə 54 min hektardır. Baş Plan şəhər əhalisinin sonrakı 20 il ərzində, yəni 2006-jı ilə kimi 2 milyon 260 minə qədər və mənzil fondunun 40,7 milyon kvadratmetrə qədər artmasını nəzərədə tuturdu. Hazırda şəhərin Mənzil Fondu 26,1 milyon kvadratmetr və qeydə alınmış sakinlərin sayı 1 milyon 840 min 800 nəfərdir. İldə 12-15 min artmaqla şəhər əhalisinin sayı 2 milyon 260 min səviyyəsinə yalnız 2020-ji ilə çata bilər.
Ümumi sahəsi hazırda 26,1 milyon kvadratmetr olan Mənzil Fondunu ildə 800 min kvadratmetr artırmaqla 40 milyon kvadratmetr səviyyəsinə yalnız 2020-ji ildə çata bilər. Hazırda isə illik artım templəri ildə 200 min kvadratmetri keçmir. Özü də biz bununla adambaşına 18 kvadratmetr mənzil sahəsi göstərijisinə çatırıq ki, bu da Avropa paytaxtlarının göstərijisindən iki dəfə aşağıdır.
Əslində isə Bakının əhalisi qaçqınlar, məjburi köçkünlər və başqa qeydiyyatsız əhali də nəzərə alınmaqla 4 milyondan çoxdur. Ermənistanın təjavüzü nətijəsində yaranmış bu durum bu gün şəhərin sosial-iqtisadi və şəhərsalma həyatına mənfi təsir göstərir. Torpaqların iqtisadi baxımdan səmərəli işlədilməsi məqsədi ilə 1987-ji ildə ümumi mənzil sahəsi 22,3 milyon kvadratmetr olan qarışıq mərtəbəli evlərin tikilməsi nəzərdə tutulmuşdu.
Yenitikililərin ümumi payının 5 faizini və ya 1,1 milyon kvadratmetrini əsasən şəhərətrafı zonanın yaşayış məntəqələrində yerləşəjək beşmərtəbəli evlər; 70 faizini və ya 15,6 milyon kvadratmetrini 9-10 mərtəbəli evlər; qalan 25 faizini və ya 5,57 milyon kvadratmetrini isə əsas magistallarda və meydanlarda şəhərin relyefinin landşafı və Baş Plan kompoziyası nəzərə alınmaqla yerləşdiriləjək 12-14-16 mərtəbəli evlər təşkil edəjəkdi. Tikinti eskizi gələjək məhəllələrin binalarının hündürlüyünü, idman sağlamlıq komplekslərini, həmçinin nəqliyyat magistrallarının çəkilməsini dəqiq müəyyən edirdi.
"Anjaq bizə elə gəlir ki, Bakı sıx məskunlaşıb. Bakıya quş uçuşu məsafəsindən baxın. Siz şəhərin yaşayış hissəsində böyük boş torpaq sahələri, istifadəsiz yerlər görərsiniz. Şəhərin 219,2 min hektara bərabər olan inzibati sərhədləri daxilində 1 hektara düşən adam sayı 10-u keçmir, halbuki bu rəqəm Moskvada 118 nəfər təşkil edir.
Heydər Əliyevin səyi ilə yaradılmış Baş Plana əsaslanaraq, bazarın imkanlarından istifadə edərək, bu gün 3500 hektarı tutan qəzalı evləri sökmək, yeraltı qaracları olan çoxmərtəbəli yeni binalar tikmək, küçələri genişləndirmək və müstəqil mühəndis kommunikasiya şəbəkələri və qurğuları yaratmaq lazımdır", - deyə şəhər ijra hakimiyyətinin başçısı Hajıbala Abutalıbov yerli mətbuata müsahibəsində bildirib. O, bu gün də bu fikirdədir ki, 1987-ji ilin Baş Planı sona çatdırılmayıb və davam etdirilməlidir.
Anjaq Böyük Bakı üçün Baş İnkişaf Planı hazırlamaqla məşğul olan mütəxəssislər isə başqa fikirdədirlər. Strateci planlaşdırmanın hazırlanması işinin mərhələlərinə gəldikdə isə, yaxın iki ildə Abşeron yarımadasının zonalaşdırılması aparılajaq. Başqa sözlə, ilkin məlumatlar təhlil ediləjək.
"Biz bu gün hansı resurslara malik olduğumuzu bilməliyik. Məsələn, bilməliyik ki, nə qədər torpaq artıq istifadə edilib, qanuni və ya qanunsuz yollarla insanlara verilib. Beləliklə, bununla da Bakıda, Sumqayıtda və bütövlükdə Abşeron yarımadasında nə qədər ərazinin hələ boş olduğu məlum olajaq. Daha sonra demoqrafik hesablamalar aparmaq lazımdır. Anjaq məsələnin çətinliyi ondadır ki, indiyə kimi Abşeron yarımadasında nə qədər əhali yaşadığı bəlli deyil.
Bu böyük problemdir, buna görə də çox vaxt tələb edilir. Hələ bizə infrastrukturun köhnəlmə dərəjəsini dəqiq müəyyən etməyin vajib olduğunu demirəm. Bu plan dənizdə yaxın zamanda görə biləjəyimiz bir damladır. Yalnız bundan sonra Abşeron yarımadasının iqtisadi-joğrafi dəyişməsinin işlənilməsinə başlanılajaq və yarımada vahid, dəqiq, saat kimi işləyən bir orqanizmə çevriləjək",- deyə Jəfərli vurğulayır.
Bakının birbaşa şəhərsalma problemlərinə toxunan və paytaxtın yeni şəhərsalma planının nə ilə bağlı olması barədə, yəni zamanın tələbi, yoxsa şəhəri artıq qanuni və ya qanunsuz inşa edilmiş tikililərə uyğunlaşdırmaq jəhdi olub-olmaması barədə suala javab verən Jəfərli qismən bildirib ki, mövjud pozuntulardan narazı qalan bakılılarla qismən həmfikirdir.
"Hə, etiraf edirəm ki, bu və ya başqa yüksək mərtəbəli binanın tikintisi və bunun üçün yer ayrılması zamanı heç də ətraflı götür-qoy edilməyib. Bir çox hallarda bu prosesdə pozuntular müşahidə edilir. Anjaq istəyirəm, çoxları bilsin ki, istənilən inkişafda həmişə mənfi hallar müşahidə olunur. Məsələ bundadır ki, Bakının inkişafında həm ətrafa, həm də daxilə imkanlar tükənib. Azərbayjanın mövjud paytaxtının mərkəzi bu gün həm iqştisadi, həm yaşayış, həm mədəniyyət və əylnəjə mərkəzi rolunu oynayır. Bakının əl boyda kiçik mərkəzi bu jür ağır yükün öhdəsindən gəlməyi sadəjə bajarmır. Bu ovuj içində bir yandan yüksək mərtəbəli binalar da tikirlər",- deyə Jəfərli vurğulayır.
Onun fikrinjə, vəziyyətdən çıxış kimi, birinji mərkəzi böyük dəyişikliklər etmədən saxlamaqla, Bakının ikinji mərkəzinin yaradılması ola bilər. Köhnə mərkəzin çağdaşlaşdırılması əhalinin ora köçməsinə səbəb ola bilər ki, bu da iqtisadi baxımdan əlverişli deyil.
"Paytaxtın mərkəzində kvadratmetrin qiyməti çox bahadır. Və dövlət sadəjə Bakının mərkəzində yaşayan əhalidən sökmək üçün mənzillərini satın almaq imkanında deyil. Əgər ala bilərsə də, insanların əllərində jəmləşən nağd pullar əmlakın bahalaşmasına səbəb olajaq. Buna görə də, Bakının ikinji inkişaf mərkəzinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi bizim paytaxtın strateci planlaşdırılmasının əsas tezislərindən biri kimi görülür", - deyə mütəxəssis vurğulayıb.
Jəfərli əmindir ki, Abşeron yarımadasının şəhərsalma zonalaşdırılması və strateci planlaşdırılması hansı məsələlərdə dövlətin, hansında isə əhalinin maraqlarına üstünlük verilməsinin vajibliyini də anlamağa imkan verəjək. Və nəhayət, mənəvi jəhətdən köhnəlmiş Baş Planı indiki gerçəklikləri nəzərə almaqla iqtisadi və şəhərsalma inkişafına çevirmək lazımdır. Bu, böyük iş olmaqla yanaşı, həm də qaçılmazlıqdır.

THE DEVELOPMENT OF TOWN-PLANNING
The state town-planning and architecture committee is working on a new plan for the general development of "greater Baku"
Baku is a markedly different city from that of its past. Whether you like it or not, it is impossible to turn the clock back; the march of progress takes us further and further away from what was so dear to us in our childhood. There are people who cry tearfully: "Baku is no longer the same." But it is very difficult to understand whether people are really crying for their lost youth or the changing character of the city. Anyway, it is not only people on the street who are sceptical about the intensive construction work, or, to be more precise, the refurbishment, going on in the capital. Specialists, for example, point to the fact that, as a result of the construction boom, Baku lost its ring road. It was blocked by housing estates and high-rise buildings built in violation of the 1987 general development plan of Baku.
There are many more such violations, both known and unknown. Many absurdities are all too evident - the construction of a high-rise building in a courtyard "in close proximity" to five or six Khrushchev-era buildings; in the "green zone", which leads to the mass destruction of trees; construction work in places of public recreation; the haphazard construction of private houses near centralized communications and many other examples.
Opponents counter with their own arguments: the city is a living organism whose development cannot be halted. The construction of new buildings cannot be brought into line with any common standards in a market economy. What is more, obstructing private business would be a disaster. "Under the Soviets, construction plans were drawn up and implemented only by the state. There was no haphazard construction and, therefore, there were no violations of the general plan because only the state financed the development of town-planning. But Baku's housing stock fell into deficit because little money was invested in it. For the sake of fairness, it must be noted that the effects are still felt. Moreover, 40 per cent of the 1987 general plan of Baku has yet to be implemented. We cannot stop businessmen from building. Nor can we stop the demolition of one-storey houses and their replacement by high-rise buildings. This is a requirement of the times. Of course, every development has another side to it. Many people nowadays are against the construction of high-rise buildings. But I can give one simple example. The building that houses the Baku executive authority was built by the great architect, Jozef Goslawski, in 1904. As we know, under tsarist rule this beautiful building housed the Baku City Duma. Construction work began in 1900. If you dig deeper into the archive and look through the Kaspi newspaper published that year, you will see how many people opposed that construction work and how many critical articles were written on the subject. Despite that, the construction of this wonderful building continued. No-one regrets this now. If the arguments of the opponents had prevailed then, we would not now have such "music frozen in stone". It was built for us. Now we admire this building and derive aesthetic pleasure from it. I am sure that the meaning of what we are doing today will be understood and comprehended in years to come." The words of Mayor of Baku Hacibala Abutalibov in an interview on the subject of the current construction boom in Baku.
It is difficult not to agree with him, but it is also difficult to accept when you can see violations all over the place and when you think of the pain of people who lost their loved ones and relatives as a result of the collapse of a high-rise building in Baku in summer 2007. Time will never heal them. It is clear that there are now no masterpieces like those that Goslawski once created. But it is high time to consider where the interests of the state and the public begin and where the interests of the entrepreneur end.
It is time to think about the future
Zoning is the division of a territory into zones while planning the development of land, settlements and infrastructure, defining types of use for established zones and restrictions on their use. In other words, this is what we call the development of a new plan for the improvement of greater Baku. It really is time to rethink the concept of town planning for the city, but work to prepare it, i.e. the real work to implement it, will only end in 2012. Only then, will we understand whether we have drawn the right conclusions from our lessons and mistakes.
"The strategic zoning of the city is not a new general plan. It is more than a general plan," said the manager of the "Regional Development of Greater Baku" project of the State Town-Planning and Architecture Committee (STPAC), Fuad Cafarli, in conversation with R+. The development of a new general plan for Baku is a subject frequently discussed by the country's press. However, it is too early to carry out large-scale work to zone the whole of the Abseron Peninsula, Baku and Sumqayit under the term "New General Plan". According to Cafarli, work to draw up a strategic general plan for the Abseron Peninsula and Sumqayit began in March 2008. It is being carried out by the Azerbaijani government, in the form of the STPAC, on the basis of a credit agreement with the World Bank within the framework of a project to reconstruct the sewage and water pipeline systems of Baku.
"Yes, 40 per cent of the Baku general plan has yet to be implemented, but this does not mean at all that it is not out of date - this happened in 2005, although some elements of the previous general plan are still relevant. It is impossible to stop the process of urbanization, demographic growth and modernization of the infrastructure and we cannot take the old approach to the development of Baku and Sumqayit, due to the economic development of the whole country and IT technology," said Cafarli. According to this specialist, time and a huge amount of work are required to prepare a basic document determining a strategy for the capital's development. This is a very difficult project, requiring thorough analysis and the accurate calculation of many parameters. Negotiations on specific aspects of this project have already been held with the World Bank. The World Bank is ready to provide Azerbaijan with technical and financial assistance in developing components of the strategic planning and zoning of the Abseron peninsula which concern communications, transport, roads, the housing stock and so on. We should not forget that, in this case, we are talking not just about the development of Baku, but also about the development of the whole of the Abseron Peninsula, which is currently under great demographic pressure, has a worn-out infrastructure and many other negative factors," Cafarli added. He stressed that the urban infrastructure of Baku and Sumqayit was shaped in the pre-Soviet and Soviet periods, which is why the work currently under way to improve the traffic system and communications networks does not drastically alter the situation. "Thus the government intends to tackle the problem as a whole. The new strategic plan for Baku will cover the next 20 years. In terms of the dynamics of population growth, the document which provides for the development of housing stock and production areas in the city itself will also include the work necessary to develop suburban villages and settlements, as well as the relevant infrastructure. This plan will allow us to work out how the city will develop in the future and what its 'new face' will be," said the manager of the "Regional Development of Greater Baku" project.
From centre to centre
The general plan of 1987 includes the Abseron Peninsula - 219,000 ha, including the area within the Baku amphitheatre - 22,100 ha, and the area of the city itself - 54,000 ha. The general plan was based upon the projected growth in the number of residents over the next 20 years, i.e. to 2,260,000 by 2006 and the housing stock - to 40.7 million square metres. But the housing stock of the city is currently 26.1 million square metres, while the number of registered residents is 1,840,800. The population will reach 2,260,000, with an annual growth of 12,000-15,000, only by 2020. A housing stock of 40 million square metres, from the current 26.1 million, may be reached by 2020, with an annual growth of 800,000 square metres (the current rate does not exceed 200,000 square metres). Thus we come to only 18 square metres per person, which is almost half of the figure for European capitals.
In fact, the population of Baku, including refugees, displaced persons and other undocumented residents, is no more and no less than four million. Such a position, which has arisen as a result of Armenian aggression, has a negative impact on the socioeconomic and town-planning situation in the city. In order to increase the economic efficiency of land-use, the general plan of 1987 envisaged the construction of buildings of varying heights - 22.3 million square metres of housing space. Of the overall volume of housing to be constructed, 5 per cent, or 1.1 million square metres of housing, would be five-storey buildings, mainly in the population centres of the suburban zone; 70 per cent, or 15.6 million square metres of housing - 9 or 10 storey buildings; and the remaining 25 per cent, or 5.57 million square metres of housing - 12, 14 and16 storey buildings on the main roads of the city, in consideration of the landscape, relief and the composition of the general plan of the city. The draft plan for building work detailed exactly the height of buildings in future neighbourhoods, as well as the complexes, sports and health centres and roads to be constructed.
"It seems to us that Baku is overstocked. Take a bird's eye view of Baku. You will see a lot of unused land in the residential part of the city. The population density within the administrative borders of the city (219,200 ha) does not exceed 10 people per hectare (in Moscow this figure is 118 people per hectare). To fulfil the general plan created by the efforts of Heydar Aliyev, and using market opportunities, it is necessary to knock down unsafe buildings which occupy up to 3,500 ha of land in order to build new multi-storey buildings with underground car parks, widen the streets and create independent engineering/communication networks and installations," The mayor of Baku, Hacibala Abutalibov, said in an interview with the local media. He believes that the general plan of 1987 should be implemented.
However, experts engaged in the development of the general plan of "Greater Baku" have a different opinion and, as part of the preparation of the strategic plan, the whole of the Abseron Peninsula will be zoned over the next two years. In other words, initial data will be analyzed. "We need to know what resources we have today. For example, we need to find out how much land has already been allocated - handed over to citizens both legally and illegally. Thus, information will be obtained as to how much free land is still available in Baku, Sumqayit and in the whole of the Abseron Peninsula. Then it is necessary to carry out a demographic recount. The problem is exacerbated by the fact that it is still not known how many people live on the Abseron Peninsula. This is a big problem, which is why the process will take some time, not to mention the fact that we will need to assess the condition of the infrastructure. This plan is only a drop in the ocean of the work to be done in the near future. Only after that, will economic and geographic changes be drawn up for the Abseron Peninsula, which should become a single organism that works like clockwork," Cafarli maintains.
Speaking about the town planning problems inside Baku, and asked whether the new plan for the development of the capital is a requirement of the time or an attempt to adapt the city to what has already been built legally and illegally, Cafarli observed that he partly agrees with the wave of indignation engulfing residents of Baku when they discuss the violations.
"Yes, I admit that the construction of some high-rise buildings, and the sites chosen for them, are not always suitable. In some cases, this process has been accompanied by violations. But I would like everyone to understand that any development has some negative aspects. The thing is that the space to expand the centre of Baku has run out, both in depth and in breadth. The Azerbaijani capital currently functions as an economic, housing and cultural centre. A small patch like Baku city centre cannot carry such colossal pressure. What's more, high-rise buildings are being built on this small patch," says Cafarli.
In his opinion, the creation and development of a second city centre in Baku, leaving the old centre relatively unchanged, could be a way out of the current situation. The modernization of the old centre may lead to an inevitable resettlement of people, which is not economically beneficial. "A square metre of housing space in the city centre is very expensive. And the state would not be able to buy up their flats. Even if this were done, significant amounts of money being paid to citizens would inevitably lead to a hike in real estate prices. For this reason, the creation and development of a second city centre in Baku is one of the main ideas behind the strategic planning of the capital of our country," concluded our specialist.
Cafarli is sure that the town-plan zoning and strategic planning of the Abseron Peninsula will help us to understand when we should prioritize state interests and when public interests. After all, it is time to transform the obsolete "general plan of the city" into a development of the economy and the town plan based on current reality - this is a huge, but necessary, undertaking.